Advertentiën. Vrije Geref. Gemeente, L E Z I N C. VOLKSONDERWIJS. DAHSONDERWIJS, INGEZONDEN. Mijnheer de Reuactour! Naar men verneemt is de deeluame aan den wedstrijd door de vletter- lieden nog niet voldoende. Onze Heldersche vletterlieden schijnen niet meer te zijn, wat ze weleeus waren, toen ze soms bij bar weder 10 uren op de riemen lagen, 't Heeft thans den schijn of hun den moed ont breekt om een lengte van 2000 M. af te roeienen laten zij zich mis schien door de IJmuidenaren, die, naar men zegtwel aan den wed strijd zullen deelnemen, de kaas van de boterham halen. Komt, jongensop toont dat ge nog geen oude wijven geworden zijt, maar nog krachtige spiereu in de armen hebt. Neemt dus in groot getal aan den Roei- en Zeilwedstrijd deel, en laat zien dat gij nog de onde beproefde Heldersche vletterlieden zijt. Eeu oud Ueldersmau. Stoomvaartbei-ichten Het stoomschip Prinses Wilhelmina arri veerde 19 Aug. te Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 20 Aug. van Suez naar Amsterdam. Het stoomschip PrinB Hendrik vertrok 19 Ang. van Napels naar Batavia. Het atoomsohip Conrad vertrok 19 Aug. van Padaug naar Amsterdam. Het stoomschip Madura vertrok 19 Aug. van Napels naar Amsterdam. Het stoomschip Voorwaarts vertrok 20 Aug. van Bouthampton naar Batavia. Markt-Berichten. Pübmebend, 19 Aug. 407 stapels kleine Kaas a f 37, 1 Middelb. a f 25.50 per 50 kgr., 748 kgr. Boter fl.25 u 1.35 per kgr. 274 Runderen, handel flauw, lager prijs, 23 Paarden, 130 vette Kalveren f 0.60 a 0.80 per P., vlug, 101 nuchtere dito f 10 a 24 per stuk, stug, 112 vette Varkens f 0.40 a 0.50 per P., matig, 52 magere dito f 12 a 20 per stuk, stug, 794 Schapen en Lammeren, vette hooger, magere lager prijs, handel ma tig, 50 manden Appelen f 3.50 a 4.50 per m., 500 manden Peren f3.50 a 4.50 per m., Kipeieren f3.50 a 4.50 per 100. V isscherij-Berichten 21 Augustus v.m. 50 korders met 15 tot 500 tong, per stuk 25 a 30 cent. 220 tot 1000 kl. en middelm. tong, per stnk 8 a 20 cent. 2 tarbot, per stuk f 8.5 tot 20 rog, per stuk 46 tot 80 cent. 1 u 2 m. schar, per m. f 6,50. 1 a 2 m. kl. schol, per m. f 1,50. 22 Aug. v.m. Binnen 4 korders van 12 schuiten visch, door stilte weinig vangst met 160 a 170 tong, per stuk 30 cent. 135 tot 1000 kl. en middelm. tong, per stuk 6 a 20 cent. 4 in. schar, per m. f 5, 31öie STAATS LOTERIJ 2de Klasse. 2de Lijst. No. 9675 1500. Nos. 6093 en 13443 f1000. Nos. 7208, 15095 en 16407 f400. Nos. 1227, 3217, 10090, 11693, 14044 en 18879 f100. 3de Lijst. No. 5161 f1500. Nos. 14006 f400. Nos. 13366 en 15673 f 200. Nos. 2824, 14559, 17103 en 18615 f100. 4de Lijst. No. 11384 f 2000. No. 6892 f 1000. No. 6004 f200. Burgerlijke Stand Helder. Van 19 tot 22 Aug. ONDERTROUWD: J. T. Domerghi, bootsmansmaat, en E. J. Duran. J. C. Troost- heide, le xiekenoppasser, en A. M. Hauaer. H. C. Pieck, machinist, en P. S. Neijts. GEHUWD: H. L. Eltc, en S. S. Beek, H. de Haan, en D. Harjer. A. Greven en R. Kuiper. P, Klop, en A. Moen. C. J. van Dougen, en G. H. P. de Kok. BEVALLEN: J. de Qooijer, geb. Vleu gel, z. P. Jansen, geb. Sallem, z. H. de Wijn. geb. de Wijn, d. I. Kikkert, geb. Boon, z. M. C. de Boer, geb. de Bnnje, z. C. Graaff, geb. Timmerman, z. I. Verfaille, geb. Schild, z. M. J. Gooijer, geb. Sariemijn, z. A. E. van Deijck, geb. Talboom, d. A. J. Reijers, geb. Collet, d. A. Walhooin, geb. Lub, d. OVERLEDEN: T. Visser, 65 j. W. E. Kiesewetter, 12 m. W. F. Deuling, 2 m. J. Man, 7 j. Burgerlijke Stand Texel Van 13 tot 20 Aug. ONDERTROUWDJobannes Pieter Noordijk en Cornelia Dros. Herman Boc- kel Ez. en Pietertjo Stoepker. Pieter Wuia Jansz. en Rempje Brouwer. Charles Petrus Jansen en Cornelia Schoenmaker. GETROUWDGeene. GEBOREN Potronella, d. van Cornelis Bakker en Guurtje de Graaf. Gerardu» The- odorus, z. van Pieter Brouwer en Catharina Wilhelmina Schaken. Jacob Jan, z. van Jacob Hillenius Wz. en Marrotje Bruin. Simon, z. van Jan Knijper Gz. en Antje Drijver. Cornelis Willem en Herman Jacob, z. van Jacob Eelman en Cornelia Wilhel mina Flens. Philip, z. van Albert Sauer- born en Cornelia Alidn v. d. Vliet. Hendri- kus, z. van Pieter de Porto en Jantje Krijnen. OVERLEDENMaarten, 9 m., z. van Pieter Koorn Mz. en Antje de Jager. Jacob, 3 m., z. van Jacob Dijksen en Pietertje Mantje. Petrus Gerardus, 2 j.zoon van Willem Smit en Marretje Dekker. Vervolg der Berichten. Volgens annonce in dit blad, heeft het bestuur der Roai- en Zeil- vereeniging de prijzen en preuiiëu voor enkele noinmers (vletten) nog verhoogd. De inschrijvingen voor deze vaar tuigen is nog tot Maandag 25 Aug. a. s. verlengd, (zie verder advertentie). Gisteren had op 's Rijks Werf gedurende de gymnastiek-oefeningen der zeemiliciens eeu ernstig ongeluk plaats. Bij het springen over een hoogte, waarbij de gymnast eeu wen teling maakt, kwam hij op zijn hoofd terecht, en wel zoo hevig, dat het zich scheef op het lichaam 'vertoonde. Onder hevige pijnen werd de jonge ling naar het Hospitaal vervoerd. Dezer dagen heeft zich alhier een geval van vergiftiging voorgedaan. Het huisgezin van den heer V. is n. 1. na het gebruik van worst (zoo genaamde Haagsche leen) ernstig on gesteld geworden. Door spoedig inge roepen geneeskundige hulp mocht het gelukken het gevaar af te wenden, doch de heer des huizes is nog niet hersteld. Bij het nederlaten der Nieuwe brug trof een der wachters een on geluk. Een der zware ijzeren rollen kfram in aanraking met zijn hand, welke hevig gekwetst werd. De officieren van zeemacht, land macht en schutterij, alhier aanwezig, zijn voornemens in het begin der maand September onderling een schiet- concours te houden op het geweer en den revolver. Dit concours zal plaats hebben op oen viertal banen, gelegen in het thans opgeruimd wordende ge deelte van het fort Admiraal Dirks." Naar men verneemt zullen üe gecombineerde manoeuvres van zee- en landmacht, die in de maand Septem ber alhier zullen plaats hebben, slechts op een zeer bescheiden voet worden ingericht. De landmacht bezet maar één dag de forten Kijkduin", Erf prins" en Admiraal Dirks"; en op dien dag zal de marine een landing op de kust doen. Omtrent het ongeval, de blazerschuit T. X. 42 overkomen, meldt men ons nader. Geruimen tijd werden door de visschers, die dagelijks van hier ter vangst uitzeilen, reeds klachten geuit over den gevaarlijken toe stand, die het in de Noordgronden gezonken liggend wrak van bet destijds aldaar ge strande Engelscbe stoomschip „Gulf of Pana ma" voor hen oplevert, daar een boei, die de gevaarvolle plaats moet aanduiden,op eenigen afstand biervan is nedergelegd, zoodat zij, die met den stand van zaken onbekend zijn, veel kans loopen op bet voor bet oog onzicht bare overblijfsel van het schip te zeilen cn te zinken. Dit feit toch beeft zichj.1 Dins dag voorgedaan. De blazerschuit T. X. 42, ter uitoefeuing van haar bedrijf in zee zijnde, kwam niet onzacht met het geraamte in aan raking en zonk spoedig daarna in de diepte weg. De opvarenden werden nog in tijds door in de nabijheid kruisende schuiten gered. Eenigen tijd later werd het gezonken vaar tuig, plat op zijde liggend, drijvend aange troffen en door een aantal blazerscbuiten op sleeptouw genomen om naar de Tesselsohe haven te worden overgebracht Van sommige zijden wordt beweerd dat bet ongeval daaraan is toe te schrijven, dat bet gezonken liggend wrak uit den grond op werkt, doch dit blijkt na ingewonnen infor matiën bezijden de waarheid te zijn, terwijl ook het bericht, door enkele bladen opgeno men als zou zich een hoeveelheid stofgoud in bet wrak bevinden, zeer in twijfel wordt ge trokken. De landbouwer T. te Huisduinen had hedenmorgen het ongeluk bij het loopen in een droge sloot te vallen en een zjjner beenen te breken Texel, 21 Aug. In de raadszitting van heden werd tot hoofd der school aan de Koog alhier benoemd, de heer Heroma. Met leedwezen melden wij het over lijden van den heer Heuariks, die slechts ongeveer een half jaar werk zaam was in deze gemeente, als hoofd der school voor m. u. 1. o. Op Wieringen bij den landman C. C. Kool, kwam een kuiken uit het ei op 15 April. Kip zijnde, lag zij voor de le maal eeu ei op 15 Augustus. Terschelling, 21 Aug. De Eng. telegraafkabelboot »Sam- son is gestrand. De sleepbooten As sistent" en »de Tijd" zijn ter assis tentie vertrokken. De directiën van de maatschap pij Nederland" en van de »Noord- Amerik. Stoomvaart-maatschappij" hebben zich bij den hoofd-ingenieur van den Waterstaat beklaagd over de verondieping van het Noordzee-Kanaal, waardoor de stoomschepen Prinses Wilhelmina" en »Edam" aan den grond hebben gezeten en hebben moeten lichten. Vrijdagnacht werd in het Koninklijk Postkantoor in de Residentztrasse 2, te Muncben een groote diefstal gepleegd; een groote brandkast werd, met zes der zich daarin bevindende kleinere kastjes, met ge weld opengebroken en eene som van 140,000 mark ontvreemd. De beide toegangsdeuren tot bet bureau sohijnen door middel van valsche sleutels geopend en weder gesloten te zijn, want nergens werd daaraan eenig spoor van braak ontdekt. Daarentegen hebben de dieven ziob voor bet openmaken der kasten van beitels en breekijzers bediend. Op de plek waar de misdaad geschiedde, werden een lantaarn, een zakdoek en ver scheidene werktuigen gevonden; de spits- boeven hadden de ramen met dikke, zwarte doeken behangen die zij evenzeer hebben achtergelaten. Er werden enkel bankbiljetten en goud ontvreemdeen groot bedrag aan zilvergeld was met eenige bankbiljetten door de dieven in het vertrek rondgestrooid. Tengevolge van de omstandigheid dat de toegangsdeuren weder zorgvuldig gesloten waren, werd de roof eerst des morgens te acht uur ontdekt, toen de eerstkomende dienstdoende beambte de localiteit binnen trad. Omtrent de daders is nog geen spoor ontdekt, maar het is buiten twijfel dat minstens twee personen het feit moeten be dreven hebben. Vanwege bet Bestuur over de middelen van Openbaar Verkeer in Beieren wordt een belooning van vijfduizend mark toege kend aan dengene op wiens aanwijzing de dieven zullen ontdekt en gearresteerd worden. Het gestolene bestaat uit pakjes bankbil jetten, eenige afzonderlijke bankbiljetten, rolletjes goud, losse goudstukken, een bank- billet der Bank voor Zuid-Duitschland ge dateerd 1 Januari 1874 dat groen van kleur eu gemakkelijk te herkennen is, en wellicht eenige zakken met zilvergeld. Het gerucht dat de overlevenden der Greely-expeditie ziob met bet vleesch hunner kameraden zouden hebben gevoed, blijkt juist te zijn. De Regeering der Ver. Sta ten heeft daaromtrent een onderzoek doen instellen, en daarbij is aan 't licht gekomen dat de uitgehongerde manschappen de lijken hunner makkers aan stukken hebben gebouwen en gegeten. Er zal nochtans geen vervolging tegen de toch reeds zoo zwaar beproefde schepeliugen worden in gesteld. De geschiedenis der schipbreuken beeft talrijke voorbeelden aan te wijzen, tot welke uitersten de honger dikwijls kan drijven. Er zijn tal van verzachtende omstandigheden, die pleiten voor de onge- lukkigen, die zooveel lijden doorstaan hebben. Het officieel rapport van luit. Greely bevat o. m. deze bijzonderheden: Den 24n Maart, toen alle leden van de expeditie met den hongerdood worstelden, stal de matroos Heury twee pond spek. Later vond men hem dronken van de spi- ritualia, waarvan hij zich insgelijks bad meester gemaakt en die moesten dienen om het leven der manschap zoo lang mo gelijk te rekken. Ondanks de verbittering van de manschappen jegens Henry, bad Greely hem ditmaal nog gespaard. Hij gaf echter tevens bevel dat Henry dood geschoten zou worden, zoodra men hem weer op diefstal mocht betrappen. Den 6n Juni stal Henry wederom een deel van de voor 't- karige ontbijt bestemde zeel garnalen en nam bovendien uit het winterkampement een stuk zeehondenvel. Hij werd daarop veroordeeld om doodge schoten te worden en het vonnis werd aan hem door al de nog overlevenden vol trokken. Het was zijn vleesch dat later door de uitgeputte manschappen gegeten werd. Uit een opgraving te Rochester, waar bet lijk van Tuit. Kislingbury werd be- graveu en een gèneeskundig onderzoek op dat lijk is gebleken, dat ook uit verschil lende deelen van dat lichaam met een scherp instrument stukken waren gesneden, al te maal bewijzen dat de overlevenden om bun leven te rekken, tot daden van kannibalisme de toevlucht hebben moetea nemen. Een treurig ongeluk is te Ant werpen Maandag voorgekomen bjj den optocht, die wegens de nationale feesten aldaar werd gehouden. Een der wielen van een grooten wagen, den landbouw voorstellende, brak, zoodat de wagen omviel. De per sonen, die er op gezeten waren, vielen op straat. Drie vrouwen werden gewond, waarvan een gehuwd en moeder van twee kinderen, spoedig aan de bekomen wonden overleed. Een kind dat met zijn vader aan de de ar van een herberg was gezeten, geraakte ook onder den wagen en werd aan bet hoofd gewond. Dezer dagen ontving een ju welier te Parijs een brief van een collega te Londen, hem uitnoodigende om met de keur zijner waren in een aangewezen hotel te komen. Hij begaf zich derwaarts met een doos vol horloges, kettinkjes, ringen enz een waarde vertegenwoordigende van 30.000 fr., en werd ontvangen door twee heeren, die tot een aanmerke lijk bedrag kochten. Het gekozene zou tegen rembours naar Londen wordeu overgezonden. Na een praatje scheidde men en de juwelier ging met zijn schat naar huis, waar ontdekte, dat men hem een verkeerde doos iu handen had gespeeld, gevuld met stukjes lood. Hij haastte zich naar het hotel terug, maar de dieven waren natuurlijk verdwenen. Ongeveer twee maanden geleden, was in het arrondissement Beauvais een kind uit de ouderlijke woning verdwenen. Alle pogingen om het terug te vinden waren vruchteloos. Dezer dagen is het te Lons-le-Saul- uir tusschen een troep kunstenmakers, die het meegevoerd hadden, ontdekt. Het kind is aan zijne ouders weer gegeven en de roovers zijn aange houden. Omtrent de aardbeving in Amerika, die verleden week heeft plaats gehad, wordt nader gemeld, dat Baltimore en Bradleborougb in Vermont de grenzen schijnen te zijn van het gebied, waar de schokken zjjn gevoeld. Uit verscheidene plaatsen wordt gemeld, dat personen door den schok op den grond geworpen werden en dat schoorsteenen naar beneden stortten. Te Philadelphia werd de zee zoo onstuimig, dat schepen vau hunne ankers werden geslingerd. Een gevangene in de gevangenis te Hartford stierf van schrik. Den 25 Augustus hopen wij de 35-jarige Echtvereeniging te herdenken van onze ge- liefde Ouders: M. J. HEERINGA J. SCHROO. Namens hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Maandag 25 Dezer gesleten. Ondertrouwd H. C. PIECK en P. S. NEIJTS. Helder, 21 Augustus 1884. Eenige kennisgeving. Ondertrouwd C. KARSTEL en C. M. BEETS. Alkmaar, 21 Augustus 1884. Ondertrouwd JOHANNES FRANCISCUS DOMERGHIE en ELIZABETH JACOBA DURAN. Wegens sterfgeval geen receptie, Helder, 21 Augustus 1884. Algemeene kennisgeving. Geboreu ALEXANDER HENRICÜS, zoon van J. GOOIJER en M. GOOIJER—Sarlemijn. Helder, 19 Augustns 1884. Geboren: WILHELMINA, dochter an G. REIJERS en A. J. REIJERSCollet. Helder, 21 Augustus 1884. Bevallen van een Zoon J. VERFAILLE, geb. Schild. Helder, 20 Augustus 1884. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon CHRISTINA JOHANNA dk BUNJE Echtgenoote van Bs. DE BOER. Helder, 20 Augustus 1884. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig lijden, mjjn geliefden Echtgenoot, de Heer TJEERD VISSER, in leven rus tend zeekapitein, iu den ouder dom van circa 66 jareo, diep betreurd door mij, zijne Broeders en Zusters. Helder, 19 Augustus 1884. Wed. A. VISSER, en Familie. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bjj ons zilveren Huwelijksfeest, betuigen wij onzen hartelijken dank. L. AARSEN, en Echtgenoote. Amsterdam, 22 Augustus 1884. Voor de talrjjke bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overig den van onzen oudsten geliefden zoon en broeder JOHANN, betuigen wij langs dezen onzen hartelijken dank. Helder, 21 Ang. 1884. CORNs. H. KLINT. H. A KLINTbrijck en Kinderen. Voor de vele bljjken van belang stelling, dezer dagen ondervonden, mijnen hartelijken dank. J. SEVENHUIJSEN. De ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de zoovele bljjken van belangstelling, die zij bjj de geboorte en't overigden van hunnen zoon mochten onder vinden. C. MULDER. A. J. MULDER—Tegel. Echtscheiding. De ondergeteekende, le Bottelier bij de Kon. Ned. Marine, brengt ter kennis, dat hij bij vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Dord recht, dato 18 Juni 1884, als eischer wettig is gescheiden van zijne Echt genoote WILLEMINA FREDERIKA NIJLAND. p. DEULING. te HELDER (Palmstraat.) ZONDAG 24 AUGUSTUS 1884 voorm 10 en nam. 55/s uur, zal D.V. als Spreker optreden de Hoog Wel. Geb. Heer te 's Gravenbage. HOOGSTRAAT. ZONDAG a s Voorm. 10 nar, 's Namiddags s1/- oor, Vergadering vau Leden der afdee- ling OUDESCHILD op ZONDAG 24 AUGUSTUS 1884, 's avonds te 7 ure, iu »De Zeven Provinciën." Zjj, die geregeld de weekblaadjes ontvingen, worden dringend verzocht deze vergadering te willen bijwonen. HET BESTUUR. ZONDAG 24 AUGUSTUS van 7 tot 9 uur, gelegenheid voor na afloop ttat., in het Café van den Heer 0. M. ABRAMSE, Wagenstraat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2