'T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1204. Zaterdag 30 Augustus 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. BareiuSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGU8TUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 11 m. Onderg. 6 u. 48 m. Zondag 31 Verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina, (geb. 1880.) SEPTEMBER, Herfstmaand 30 dagen. Maandag 1 Dinsdag 2 Woensdag 3 Donderdag 4 Vrijdag 5 Volle Maan. Zaterdag 6 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Aug. 1884. Maandagmiddag, tgdens de exer citie in het tuig, bad aan boord van Zr. Mg. opleidingsschip >Anna Pau- lowna" een droevig ongeluk plaats. De scheepsjongen P. H. viel uit het want en Dam in zijnen val eenon anderen jongen mede. De eerste viel op het vlot en was kort daarna een Igk, terwijl de andere op het dek tereebt kwam en een arm en een been brak. Dinsdagavond omstreeks halftien werd de brandweer te Amsterdam gealameerd voor een zwaren uitslaan- den brand in een manufacturenwin kel op den hoek van de Tuinstraat en le Tuindwarsstraat 18. De brand ontstond door het vlam vatten van goederen in de winkelkast. In een oogwenk stond het geheele perceel, dat door 4 huisgezinnen werd bewoond, in lichterlaaie. Spoedig was ook het daarnaast gelegen huis aan getast en brandde het bovengedeelte daarvan geheel nit. Van bet perceel, waarin de brand uitbrak, is zoo goed als niets over. Bijzondere vermelding verdient de daad van deu broodbakker J. Ibelings, die gewapend met een bgl, de deur opensloeg en de bewoners redde, die zich reeds ter ruste hadden begeven en een vasten slaap genoten een welverdiende rast na 2 dagen en 2 nachten met het vervaardigen van bloemen en bloemkransen te zijn be zig geweest. Voorts mag niet on vermeld blijven dat mejuffrouw Anna Maria Scbols, woonachtig in de Tuin dwarsstraat, zich heeft onderscheiden door het redden van eenige kinderen. Van het perceel aan de overzjjde heeft de voorgevel door den feilen gloed zeer veel gelede u. Gewerkt hebben bij deze brand 1 braudkraan, 2 handspuiten, 1 stoom spuit en de drijvende stoomspuit De Amstel" Mevrouw de douairière F. J. V. d. Santheuvel geb. jonkvrouw Van Erffrenten, te Dordrecht, schonk aau verschillende instellingen, zoo daar als elders, aanzienlijke sommen als: Bestedelinghuis f12,000, Diaconie Herv. Gem. f 12,000, Dordrechts mu seum f12,000, Vereeniging Dorcas f3,000, Kinderbewaarplaats f5,000 alle te Dordrecht, en aan de Louisa- stichting te 's-Gravenhage f6,000. Men meldt uit Heemstede aan de L. C.: Er zgn zooveel honderd-duizenden snjjboonen ingemaakt voor den win ter, dat de huismoeder er niet meer van gediend blieft te zjju, ongerekend de suijboonen, die als dagelijks gerecht door bare malschheid den roem vau alle op groenten beluste gasten weg droegen. Deze zomer was merkwaar dig door zgn zonneschijn, helder, gloeiend als van een Italiaausche hemel, stovend voor meloenen en druiven, augurken en komkommers, waarvan dan ook op buitenplaatsen een goed deelisbinneugebracht. Soms meldde de tuinbaas zich aan met eene vracht, genoeg voor het heele convent en kon er de streek nog wel mede verrijkt worden. Lang over zgn tgd is dan ook dit jaar de ooievaar ver trokken nog Zondag vermaakte hg zich aan den vijver met het turen op aal. Die goede vogel heeft stellig zijn verblijf in Holland gerekt, omdat hg in Egypte geen fraaier weer kon verwachten. Maandagnamiddag tusschen 4 en half 5 uur bracht een hevige kaal in het Kleine Veentje, te 's- Hage, alwaar eenige vuurwerkmakers gevestigd zjjn, groote ontsteltenis in die buurt en in den omtrek te weeg. Kort daarop bleek, dat eeu treurig ongeval met dien verschrikkelijken slag gepaard was gegaan, hetwelk zich volgender wijze heeft toegedragen. In het Kleine Veentje drijft de vuurwerkmaker S. een fabriek van vuurwerk, alwaar 3 personen werk zaam zgn, nl. 2 ongehuwden en een veertienjarige jongen. De knaap was bezig met het bereiden der grond- bestan ddeelen voor een hoeveelheid kruit in een soort 7an molen. Door wrgving vau de stoffen schgnt ver hitting te zgn ontstaan, gevolgd door een ontploffing, zoo hevig en krachtig, dat het werkplaatsje uit elkander sloeg en de drie werklieden naar buiten werden geslingerd, over dekt met brandwonden en belang rijke kwetsuren. De twee volwassen knechts zgn onmiddellijk door de zorgen van de politie met een rader- baar naar het ziekenhuis vervoerd. De jongen is op verlangen van zijne moeder voorloopig in het ouderlijke huis ter verpleging opgenomen, maar later eveneens naar het gasthuis overgebracht. De twee oudste werklieden ver- keeren in hoogst bedenkelgken toe stand, welke niet toeliet hen over het ongeval te hooren. De geduchte knal werd op aanzienlijken afstand gehoord en deed, met het oog op de richting van waar het geluid kwam, aan het ontploffen van een ketel der gasfabriek denken. Een der werklieden en de knaap zgn aan de wonden overleden. Jaloerschheid was naar alle waarschijnlijkheid Maandag te Nieuw- A msterdam de oorzaak van een moord. Een meisje, dat vroeger verkeering met een jongen had en dezen zgn afscheid had gegeven, was nu in ge zelschap van een ander. De afge wezene, hierover in drift ontstoken en buitendien alles behalve nuchter, stak zgn medeminnaar onverwacht met een mes in 'fc hart, zoodat het ongelukkige slachtoffer van minne nijd bijna oogenblikkelgk dood neder- zeeg. De dader en de getuigen der misdaad zijn reeds in verhoor ge nomen. Over den moord, nabg Nieuw- Amsterdam gepleegd, meldt de As ser Ct. In den afgeloopen nacht is te Veen oord, gemeente Sleen, een moord ge pleegd. Terwijl de ouders afwezig waren,verzameldeu zich gisterenavoutl ten huize van J. Visser eenige jon gelieden, jongens en meisjes. Het schgnt dat aldaar onder eenigen vau de jongens ruzie is ontstaan. Voor bijgangers weten ten minste te ver tellen dat er in gemelde woning en daarvoor hevig rumoer werd gemaakt en vreeseljjk werd gevloekt. Later hebben de rumoerraakers zich vau daar verwijderd. Tegen 2 uur in den nacht is op ongeveer 600 meter afstand van het huis van Visser het lijk gevonden van G. W., oud 19 jaar, wonende te Veenoord. De bur gemeester van Sleen, van het vinden van het lijk verwittigd, heeft dadelijk een onderzoek ingesteld, met het gevolg dat J. de V., oud 20 jaar, mede te Veenoord wonende, bekend heeft den moord te hebben begaau. Volgens gerucht moet hij verklaard hebben de daad te hebbeu bedreven omdat de verslagene hem gesard had. Zoowel de verslagene als de dader waren 's avonds ten huize van Visser geweest. De wond is toegebracht in de hart streek met een betrekkelijk klein mes en moet spoedig den do,>d ten gevolge hebbeu gehad. Van de Leidsche vergiftigingshistorie verneemt men ongeveer niets, alsof de in structie pas ware aangevangen. Ze is echter afgeloopen, zegt de Haagsche kroniekschrij ver der „Gron. Ct.;" de stukken, een berg van papier, zijn dezer dagen aan den procu reur generaal toegezonden en weldra zal de zaak dan toch.... bij de raadkamer van den Hove worden aangebracht. Indien de pro cureur generaal het proces wil voeren in dezelfde proportiën als waarin de instructie door den rechter commissaris is op touw ge zet, dan zal misschien de vacantie van 1885 voorbij zijn alvorens de zaak dient. Intus- schen zal men later tot de overtuiging komen, dat deze zeer breede instructie onvermijde lijk noodzakelijk was om de afschuwelijke gifmengster niet te doen ontsnappen aan den gestrengen arm der gerechtigheid. Haar bekentenissen waren beperkt tot zeer wei nige feiten; maar juist in die feiten ontbra ken dan de noodige aanwijzingen óf recht streeksche bewijzen. Alleen door een zeer groot samenweefsel van feiten, over tal van jaren loopende, is het gelukt de veelvuldige misdaden en tevens de beweeggronden daar toe geldzucht helder aan het licht te brengen. Het schijnt vast te staan, dat 27 personen door vrouw van der Linden zijn vermoord; maar van niet minder dan 57 anderen is zoogoed als bewezen dat ze, onder gelijke omsta*digheden met haar in aanra king geweest zijnde, onverwachts zijn over leden; terwijl ten opzichte van nog circa 20 anderen ernstige vermoedens zijn gerezen, dat ook deze door haar toedoen zijn gedood. Men heeft dus met een moordenaarster van plus minus 100 personen te doen Een soldaat te Antwerpen vond dezer dagen in een der straten aldaar een 12-jarigen knaap, die eenzaam stond te schreien en hem op zgn vraag meedeelde, dat hg door de koorddan serstroep, waartoe hij sinds eenigen tgd behoorde, mishandeld was. Na eenige vragen en antwoorden kwam de soldaat op het gelukkige denkbeeld, dat de jongen weieens het sinds vier jaar vermiste zoontje van Frederik Weverberg, te Bièviène, kon wezen. Hij nam hem mede en sprak er met zijn superieuren over, die aanstonds ge noemden Weverberg lieten overko men. Deze kende den knaap echter niet; zelfs de moeder, die daarua werd ontboden, dorfde niet met zekerheid zeggen, dat hg haar zoon was. De knaap zelf, met vragen bestormd, zeide eindelijk, dat hij zich herinnerde vroe ger »Omer" geheeten te hebben. Daar dit werkelijk met den kleinen Wever berg het geval is geweest, schgnt alle twijfel opgeheven. Op bevel van den keizer aller Russen zal voor den onlangs overle den generaal Totleben op staatskos ten een standbeeld teSebastopol worden opgericht. De cholera, die niet toeneemt in Toulon en Marseille en zich slechts hier en daar in de Westelijke en Zuidelijke departementen van Frank rijk vertoont, zonder echter veel levens te vragen, is in Italië op ernstige wijze aau het woeden. Te Spezia waren in korten tgd zes-en-dertig gevallen, waarvan een-en-dertig den dood tengevolge hadden. In het overige Italië kwamen reeds 65 gevallen voor, waarvan 26 met ongunstig verloop. Spezia is geheel afgeloten vau de buitenwereld door een regiment sol daten,uit Florence daarheen gezonden. Ook in Genève zijn eenige gevallen voorgekomen. De bewoners van een huis in de Blumenstrasse te Berlijn waren eenige dagen geleden naar een badplaats vertrokken en hadden de bewaking van het huis over gelaten aan een dienstbode. Het meisje bemerkte, dat sedert verscheidene dagen personen met eeu verdacht voorkomen da gelijks aanschelden en naar personen vroegen, die in fliet huis niet bekend waren. Voor zichtigheidshalve had het meisje steeds den ketting op de deur gehouden en op deze wijze de lastige vragers afgescheept. Voor een paar dagen werd er weder gescheld en een flink net gekleed man vroeg weder naar iemand, die, naar hij zeide, in het huis zou moeten wonen en zette te gelijk zijn voet tusschen de deur, om zich met geweld een doorgang te verschaffen. Door den ketting kon hij echter niet verder komen, zoodat hij ten slotte wegging. Niet weinig was het meisje verbaasd toen zij eeu paar uren later een brief ontving, waarin de heer dien zij 'smorgens zoo on vriendelijk had afgewezen, mededeelde, dat hij eigenlijk op haar verliefd was en haar om een onderhoud verzocht, daar haar meesters toch op reis waren. Het angstige meisje deelde het voorval en den inhood van den brief aan een buurman mede, die de politie er van in keunis stelde. Deze zeide het meisje, dat zij den brief moest beantwoorden en den verliefde een onder houd tegen den volgenden dag 11 uur moest toestaan. De politie had zich vooraf in 't huis verborgen, om op het juiste oogenblik voor den dag te kunnen komen. De „vrijer" kwam en verzocht haar om haar hand, maar ook om geld. De „aan gebedene'' zat in doodsangst, vooral toen de „verliefde" nog eens vroeg, waar zij haar geld had. Bovendien' bemerkte zij dat de man een hard voorwerp onder zijne kleederen verborgen had. Eindelijk riep zij om hulp. De verborgen politie-agecten snelden te hnlp, bevrijdden het moedige meisje en maakten ziel» van den vrijer meester, die in het bezit van een zwaren ijzeren hamer werd gevonden. Het was een oude bekende der justitie, van wien men wist, dat hij zich om een zware misdaad niet veel bekommerde. Dat hij medeplich tigen had, bewijzen de menigvuldige vragen naar voorgewende bekenden. De Russische nihilisten en anarchis ten hebben naar het schijnt weder behoefte aan geld, want dezer dagen werden, op last van het uitvoerend comité, te Astrakan de kas van een nit edellieden bestaand ge nootschap gestolen, te Saratow een dame, Pnschkina genaamd en bezitster van eenige millioenen, en elders een postiljon, die specie overbracht, vermoord en beroofd. In het eerstbedoelde geval bleek weder met hoeveel list en vermetelheid de nihilisten te werk gaan. Op het kantoor der instelling ver scheen nl. een keizerlijk ambtenaar, die aan den voorzitter eenige documenten toon de, allen met 's Keizers zegel en de hand- teekening van den gouverneur voorzien, en waarbij hij van regeeringawege tot kassier der instelling benoemd werd. Zonder be denken overhandigde de voorzitter aan den nieuwen kassier den sleutel der geldkist. Weinig dagen daarna werd ontdekt dat de kassier met 30.000 roebels verdwenen was. De documenten waren valsch. In de le dige geldkist lag een stuk papier, waarop geschreven stond„Op bevel van het uit voerend comité, de keizerlijke commissaris." De postberooving geschiedde in de nabij heid van Gadjatsch, gouvernement Pnltawa. Vier met revolvers gewapende roovers over vielen 's nachts den postwagen, vermoordden den koetsier en plunderden den wagen geheel ledig. Den conducteur gelukte het te ontkomen. Een der daders is gevathij is een uit Siberië gevluchte politiek-ver- oordeelde. Aan mevrouw Pnschkina werden, naar men zegt, niet minder dan 400.000 roebels ontstolen, deels in baar geld deels in ef fecten. Meer dan 20 steekwonden waren haar toegebracht, en in haren mond vond men een opgerold stukje papier, waarop met potlood geschreven was „Geld door dief stal verkregen kunnen wij beter gebruiken. Op last van het nitvoerend comité Nikolasohka Rysohyi." Blijkbaar een valsche naam. De overwinning der Franschen bij Foo-Chow schijnt eene vrij gemakkelijke te zijn geweest. De tegenstand, door deChi- neezen geboden, was uiterst gering; geen enkele batterij, geen enkele kanonneerboot beantwoordde het vuur der Fransche vloot langer dan vijftien minuten. Een corres pondent van de Times, die te Foo Chow op het Engelsohe oorlogsschip Champion oog getuige was van het vernielingswerk, tele grafeerde het volgende aan zijn blad: „Het bombardement was een ergerlijk schouwspel. Op twee schepen na is de ge heele Chineesche vloot op de Min vernietigd. Aan de bemanning der reddeloos geschoten, zinkende schepen werd geenIpardon toege staan ofschoon hun geschat tot zwijgen was gebracht, werden zij nog uren lang be schoten. „Admiraal Courbet opende bet vnur te 8 uur en de Chineezen antwoordden bijna onmiddellijk. Het arsenaal van het dok vuurde, doch met slechts zeer geringe uit werking. De Franschen hadden acht zwaar gewapende schepen, terwijl de Chineeaohe vloot grootendeels uit lichte rivier- en kust vaartuigen bestond. „Verscheidene Chineesche kanonneerboo- ten bleven het vuur gedurende een kwar tier volhouden; toen echter sprongen de weinige manschappen, die nog in leven wa ren, overboord. Feitelijk was het gevecht in zeven minuten beslist. De betere be wapening der Fransche schepen maakte den ongelijken strijd weldra tot een moord- tooneel, in plaats van een gevecht. Alle toeschouwers waren het daarover eens. ,De Franschen bleven op het arsenaal en de omliggende gebouwen, de forten, de kazernes en zelfs de dorpen tot vijf uur vnren, ofschoon de Chineesche batterijen reeds te drie uur tot zwijgen waren gebracht. Drie brandende kanonneerbooten dreven den stroom af; een daarvan voerde de Fransche vlag. Het was een vreeselijk gezicht, de dooden en gewonden in de rivier te zien drijven. Van de laatsten werden velen door de Engelsche schepen gered. „De chef van den Franschen staf geeft op, dat de verliezen aan zijne zijde slechts zes man bedroegen. Volgtns mijne meening is dit onwaar." Het bericht van den Times-correspondent kan volkomen juist zijn, zonder dat daarom de houding van admiraal Courbet behoeft te worden afgekeurd. Deze toch heeft de hem opgedragen taak met beleid en snel heid volbraoht. Dat het Krnpp- en Arm- strong-geschut in de handen der Chineezen zoo goed als onschadelijk zou wezen, kon hij vooruit niet weten. En men vergete niet, dat zijne opdraoht hem ten taak stelde, het arsenaal, de vloot en de forten van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1