T VLIESEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Zaterdag 6 September 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. J\o. 121)6. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand 30 dagen. Opkomst der Zon 5 n. 23 m. Onderg. 6 u. 39 m. Zondag 7 Maandag 8 Maria Geboorte. Dinsdag 9 Woensdag 10 Donderdag 11 Vrijdag 12 Laatste Kwartier. Zaterdag 13 te Amsterdam. in. Toen de Amsterdamsche kermis nog be stond regende het in de kermisweek de eerste dagen van September altijd. Dat stond vast. Tegenwoordig is het hier in de eerste week van September geen kermis meer, maar het regent dan tocb nog altijd. Dit jaar maakt geen uitzondering op an derejaren. Jammer voorde Tentoonstelling, jammer voor de bezoekers. En toch de eerste schijnt er eigenlijk niet veel onder te lijden; het is er altijd even druk, terwijl de bezoekers, voor zooverre zij geen stedelingen zijn, ook geen blijk geven zich veel aan het weer te storen. Nu, onze landbouwers hebben, op den keper beschouwd, gelijk. Het zou ook hun stellig wel aangenamer zijn als het droog was, maar een paar buien zijn geen reden om de Tentoonstelling niet te bezoeken, zij is er te schoon voor; de gelegenheid om zulk een uit gebreide verzameling paarden en vee, land bouwproducten en werktuigen, en dan van zulk een kwaliteit, bij elkaar te zien komt te zeldzaam voor. Hebt ge er het rundvee gezien? Wat al prachtige exemplaren waren daar bijWat al prachtige melkkoeien, wat al zware stie ren en ossen, het was waarlijk een lust Onze veestapel is altijd beroemd geweest; dat is een feit. Toch is men eerst sedert laat bij ons begonnen de aanfokking stelselmatig in te richten, om met ernst zijn aandacht te wijden aan de maatregelen, elders reeds lang in praktijk gebracht om onze uit den aard reeds goede rassen nog te verbeteren. Men heeft daaraan wel gedaan, het begon hoog tijd te worden. In Engeland heeft men aan dit hoogst gewichtig onderwerp reeds jaren lang nauwlettende zorg besteed. De vruch ten daarvan heeft men thans op de Tentoon stelling kunnen aanschouwen. Men heeft daar tevens kunnen zien hoe nuttig het geweest is, dat wij dat voorbeeld hebben gevolgd. Thans konden wij niet eens in het strijdperk treden, - zooals wij ook gedaan hebben, maar zooals anders eenvou dig een onmogelijkheid zou zijn geweest. Onze veestapel - een der voornaamste bron nen van onzen nationalen rijkdom ware aan groot verlies blootgesteld geweest, als de landbouwers niet in tijds besef hadden ge had van de middelen om hem niet alleen zijn waarde te doen behouden, maar zelfs nog aanzienlijker in waarde te doen toenemen. Was uit Engeland vooral van Koningin Victoria - een kostbare verzameling vee ingezonden, ook Frankrijk, Zwitserland en België hebben zich niet onbetuigd gelaten. Uit de Vendee troffen wij forsch gebouwde stieren aan en nit Normandië en Bretagne koeien, waar een boer bijna niet vandaan kon komen. De dieren, die van allen wel het minste bekijks hadden, waren de varkens. Alleen de mannen van het vak bleven voor do hok ken stilstaan en waren soms opgetogen over die logge, steeds ronkende beesten, die den ganschen dag van geen opstaan wisten en hun kleine oogjes voortdurend gesloten had den. Slechts een paar maal daags stonden zij op om naar hun trog te waggelen, loopen kan men niet zeggen. Ik moet eerlijk bekennen dat deze prach tige dieren mij niet bijster aantrokken. Een enkelen keer ben ik langs hun hokken gewan deld, en heb ze toen voor goed voor gezien gerekend. Als ik wat meer varkensverstand had ge had, ware ik misschien nog eens terug ge komen, maar dat heb ik nu eenmaal niet Er zijn op de Tentoonstelling heel wat paarden en runderen verkocht. Z. M. de Koning heeft o. a. van een Duitschen inzen der een prachtig span koetspaarden aange kocht. Dat er goede, soms fabelachtige prijzen be steed werden, kan ik ook verzekeren. Een landbouwer die hier dicht hij de stad woont, zag ik f900 weigeren voor een melk koe. Hij vroeg er een bankje van duizend gulden voor. Nauwelijks was de bieder van negen honderd gulden vertrokken of een an der gaf den boer diens vollen eisch. Ook voor enkele schapen, zoowel rammen als ooien, werden honderden guldens besteed. Er ware kooplieden uit alle oorden van Europa. Trouwens, de Tentoonstelling trekt niet alleen van de handelaren, maar evenzeer van de mannen der wetenschappen. De voornaam ste landbouwacademies en landbouwinrich tingen van heinde en verre zonden er afge vaardigden heen om er verslag van uit te brengen. Zelfs zond de Keizerlijke landbouw- academie te Moscou een harer professoren met dat doel herwaarts. Maar iedereen is het er ook over eens, dat onze Tentoonstelling alle vroeger gehouden internationale landbouw exposities verreweg in de schaduw stelt. Met name is zij veel be langrijker, dan die, welke verleden jaar te Hamburg is gehouden, vooral de inzendingen van dieren spannen bij ons verreweg de kroon. Jammer, dat uit den aard der zaak zulk een Tentoonstelling slechts zoo kort kan duren. De paarden en het vee zijn thans al weêr heen. Nochtans krijgen wij morgen en overmorgen weêr andere paarden te zien: inlandsche rassen; geschikt tot aankoop van het leger. Den 4e, 5e en 6e worden internationale harddraverijen gehouden en den 7e, 8e en 9e zal pluimgedierte worden tentoongesteld. Voortdurend blijft er dus op het geheele ter rein dus leven en beweging genoegen aan trekkelijkheid ook. Op het voorterrein snorren|de werktuigen steeds voort. Een groot aantal worden in beweging gebracht door stoom, anderen door paarden, door water of door de hand. Allen zijn onophoudelijk in beweging. Hier wordt gekarnd, daar gedorscht; verder op gepompt, ginds is een wanmolen aan het schoonmaken van graan, en daar naast wordt hooi geperst of stroo gesneden of melk afgeroomd en om elk dier werktuigen staan honderden belang stellenden hier geschaard, die met stille op lettendheid het werk gadeslaan, en waarvan niet zelden de een of de ander naar voren treedt om zulk een werktuig te bestellen. Ik geloof dat menige inzender hier uitsteken de zaken maakt. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 5 Sept. 1884. In de zitting van den Gemeen teraad, jl. Dinsdagavond gehouden, heeft het nieuwbenoemde raadslid, de heer Hoogenbosch, zitting geno men. Wegens de periodieke aftreding van den wethouder, den heer van Yeen, moest een verkiezing van een wethouder plaats hebben. De heer van Veen verzocht, wegens zijn aan staand vertrek uit deze gemeente, voor herbenoeming niet in aanmer king te komen. Gekozen werd de heer J. C. Jansen, die zich echter de aanneming van deze betrekking voorbehield. De suppletoire kohieren voor den hoofdelgken omslag en 70or de hondenbelasting, dienst 1884, wer den goedgekeurd, respectievelijk tot een bedrag van f870,68 en f82,50. Er werd gelezen een missive van den heer A. Dolk, directeur der ge subsidieerde inrichting voor uitgebreid lager onderwijs voor jongens, houden de mededeeling van zijn ophanden vertrek naar Zutfen. Met het oog hierop werd door de heeren van Gjjn, Bitter en Beukenkamp het voorstel gedaan, om de school van den heer Dolk, thans een bijzondere school, door een openbare te vervangen In een zaakrijke rede werd dit voor stel door den heer van Gjjn in 't breede verdedigd. Daarna werd het om bericht en raad in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Hordijk, Hattinga Raven, van Gijn, Over de Linden en J. C. Jansen, ten einde later een beslissing te nemen. Voor kennisgeving werd aan genomen de mededeeling des voorzit ters, dat de provinciale inspecteur voor liet geneeskundig staatstoezicht zijne goedkeuring heeft gehecht aan 't ont werp voor een gebouw, bestemd voor de verpleging van lijders aan besmet telijke ziekten, en dat van wege het departement van oorlog naar bier zgn gezonden de voor zulke lijders bestemde tenten, die geplaatst zullen worden in de voormalige buitenwerken van 't fort Westoever. We maken onze lezers, naar aanleiding van achterstaande annonce, attent op de zanguitvoering, te geven door de vereeniging »Yooruitgang", in 't lokaal Musis Sacrum. De geringe entrée-prjjs zal wel geen beletsel zgn, dit gezelschap te gaan booren. Ingevolge machtiging des Ko- nings bij beslnit van 31 Augustus jl. no. 27 is de kapitein t. z. H. Dijse- rlnck met den laatsten dezer eervol ontheven van bet bevel over Zr. Ms. scbroefstoomscbip Atjeh en dat bevel met 1 October daaraanvolgende opge dragen aau den kapitein ter zee J. A Greve. (Stct.) Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, zal nog dit jaar te 's Gravenbage een internationale Con ferentie worden gehouden tot hot nemen van maatregelen tegen den verkoop van sterken drank op de Noord-Zee. w Door schipper Dirk Span jersberg, logger x>Hoop op Zegen," Zaterdag te Maassluis binnengekomen, is bij de justitie aangifte gedaan van bet volgende In den nacht van 7 op 8 Augus tus jl. werd hij door een Franschman van zijne vleet gekapt op 51 netten toen hjj zijn overige netten bad in gehaald, vermiste hij acht netten met reepen en toebehooren, Daarna heeft hij het Fransehe schip opgespoord, 't welk bleek te zijn een vischlogger van Boulogne, genaamd Chatberine, merk B. 1053. Spanjersberg zag zijne netten en breils bij den Fransch man op bet dek liggen. Twee uur lang heeft hij getracht zjjne netten enz. terug te krjjgen. De Fransch man wilde echter van niets weten, en ten slotte zeide de Fransehe schip per: »ik wil niets met het gespuis te doen hebben". Den volgenden dag, 11 Augustus, kwam een Nederlandsch oorlogsschip, zijnde een driemast bark je met de Nederl. vlag op, door de visschersvloot. Schipper Spanjersberg heesch dadelgk zijne vlaggen en zeilde het oorlogsschip na. Dit echter zette nog meer zeil bij en ging door. Om streeks vier uur later kwam genoemd oorlogsschip weer door de vlootop nieuw deed Spanjersberg al het mo gelijke met seinen en vlaggen, ten teeken dat hg den kommandant wenschte te spreken. Ook andere Hollandsehe schippers, die van het geval wisten, heschen hunne vlaggen, doch alles te vergeefs. Met volle zeilen ging het oorlogsschip er al weer van door, tot groote teleurstelling van Holl. visschers, die gaarne gezien hadden, dat de Fransehe roover, die nog in de nabijheid was, door het oorlogsschip tot zijn plicht gebracht was. Yan een en ander is door de jus titie proces-verbaal opgemaakt. Ook is het College voor de zeevisschergen met deze feiten in kennis gesteld. Hieruit moet men opmaken, dat gemeld oorlogschip andere instructiën heeft dan zijn Duitsche collega, die onlangs een dergelijken roover dadelgk opbracht, 't Is anders niet begrijpelijk (indien het verhaal van den schipper de juiste waarheid is) dat zulk een ergerlijk feit ongestraft kan geschieden, waar een Nederlandsch oorlogsschip haast nabij is. Namens den Minister van wa terstaat zijn de spoor wogbestureu uitgenoodigd om, ter bevordering van de Zondagsrust, het aan nemen en afleveren van vrachtgoe deren, zoomede het afhalen en be stellen van ijl- en vrachtgoederen op Zondag zoo min mogelijk te doen geschieden en het aannemen en af leveren vau bestel- en ijlgoed op dien dag zooveel doenlijk te beperken. Al do bewoners van een be rucht huis in de Wgngaardsteeg te Amsterdam, waar de bezoekers en het nachtvolk veelal bestolen werden van al wat zij aan geld of kost baarheden bij zich droegen, werden Woensdagnacht door de politie in hechtenis genomen als verdacht ten nadeele van een zeeman eenig gelds waardig papier en zijn jas gestolen te hebben. Een paar jaren geleden werd van wege de Maatschappij tot nut van 't algemeen te Amsterdam een volksrestauratie geopend op Katten burg. Tijdens de booten der Ko ninklijke Maatschappij daar hunne groote ladingen landverhuizers inna men, was deze gaarkeuken vrij winst gevend. Den laatsten tijd gingen de zaken zóó slecht, dat de inrichting gesloten is en te huur of te koop wordt aangeboden. Het personeel vau den omnibus- dienst BloemendaalHaarlem heeft van de firma J. Kol, voor het vinden der 55 bankbiljetten van f1000, die door twee Engelschen waren gestolen, duizend gulden ten geschenke ont vangen. Prinses Wilhelmina heeft op haar vierden verjaardag van den Koning een paar fraaie ponys ten geschenke gekregen. De burgemeester van Apeldoorn bood haar namens den gemeenteraad een ruiker aan. Te Arnhem is de gasprijs voor 1885 vastgesteld op 7 cent per M3. Te Leeuwarden is kort geleden eene zeer vermogende dame overleden. Onder de erfgenamen bevindt zich een echtpaar, dat tot dusver den kost verdient met straatwieden Maandagavond is te Baarn, ten huize van de familie V. d. B. een poging tot moord gepleegdde koet sier, Voorthuizen genaamd, heefteen geweerschot gelost op de vrouw des huizes, gelukkig zonder haar te treffen. Dinsdagmorgen is hij door de politie naar Utrecht gebracht. Men zegt dat hij misbruik maakte van sterken drank. Zondagavond is de in aanbouw zijnde toren der R. K. kerk te Buurse omgevallen. Een gedeelte van den toren kwam in de kerk terecht, waar echter op dat uur niemand aanwe zig was. Uit Hedel schrijft men aan het Dagblad: Maandagavond werd hier in het lijkenhuis nedergelegd het ziel loos overschot van een vreemdeling, die in een waterschap onder deze gemeente den dood had gevonden. Naar gissing had hij den ouderdom van 25 tot 30 jaren bereiktlengte middelmatig: haar en knevel zwart; kleeding net. Volgens verhaal van een man, die hem had vergezeld, zou hg van beroep kapper zgn en laatst werkzaam te 's-Hertogenbosch thans waren zij echter zoekende naar werk en geheel geldeloos. Uit eenige lichte verwondingen aan de keel ver moedt men echter dat de dood aan misdaad moet worden toegeschreven. Dadelgk is dan ook de man, die het laatst in gezelschap van den doode is geweest, in hechtenis genomen. Geen wijzerplaten meer. Het allernieuwste op het gebied van uur werken, door Pallweber na veeljarige studie uitgevonden, en door de In ternational Watch Company teSchaff- hausen in Zwitserland op haar fa brikaat het eerst toegepast, zijn de remontoirhorloges zonder wijzeis. Het doel, dat de uitvinder voor oogen had, bestond daarin, om het aangeven van den tijd zoodanig aanschouwelijk voor te stellen, zooals het steeds en bij alle gelegenheden geschreven en uitgesproken wordt. Behalve voor andere tijdsaanwij zingen, is voor hen die veel met spoorwegverkeer te maken hebben, deze nieuwe uitvinding van veel nut, daar dit horloge juist den tijd aan geeft, zooals die in officiëele mede- deelingen en spoorwegboekjes staat opgeteekend. De wijzers, welke op gewone horloges onvermijdelijk dienst moeten doen, om den tijd aan te wijzen, zgn hier geheel weggelaten, terwijl de wijzerplaat vervangen is door een cijferplaat, een eenvoudige emailje plaat, waarin twee openingen voorkomen. Door deze openingen, zijn de uren en minuten met Arabische cgfers zichtbaar; om de 60 seconden verspringt het cjjfer, dat de minuten, eu om de 60 minuten het andere cgfer, dat de uren aangeeft, zoodat bij het zien hoe laat het is, geen vergissing mogelijk kan zgn, daar de juiste tgd in duidelijke cgfers aanschouwelijk voorgesteld wordt. De opwinding, zoomede het op tgd stellen, geschiedt evenals bij ge wone remontoirs door middel van deu kuop aan den pendant. Deze nieuwe uitvinding munt uit door uiterst vernuftige, doch zeer een voudige inrichting, waardoor niet de minste invloed op het accuraat loopen van het horloge teweeggebracht wordt, terwijl de prijzen gelijk staan met gewone horloges van dezelfde hoe danigheid. De jeugd zal de nieuwe uitvinding

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1