'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1207. Woensdag 10 September 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag:- en Vrijdagmiddag. Abonnement per B maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Sept. 1884. Bp de vermelding der ramp, het visschersvaartuig UK. 133 over komen, noemden wij als redder schuit No. 108, dat moet zijn Helder No. 6, schipper J. Ras. Gaarne herstellen wij deze onjuistheid, omdat genoemde schipper inden storm van jl. Vrij dag morgen bij hooggaande zeeën bijna on mogelijke pogingen deed om de twee] personen, die zich nog op de kiel van het vaartuig bevonden, te redden. Van een mocht hem dit gelukken daarvoor komt schipper Ras en de bemanning van zijn vaartuig lof toe. De namen der verdronkenen zpu A. Kramer van Urk en S. Engels man van Blokzijl. De heer A. B. Weber, alhier, heeft op de te 's Gravenhage gehouden tentoonstelling van zang^- en kamer vogels een verguld zilveren medaille behaald, voor de inzending van een witten leeuwrik. De heer H. Uurbanus, van hier, heeft te Haarlem voldoend examen afgelegd voor hoofdonderwijzer. De gecombineerde manoeuvres van zee- en landmacht in de stelling Helder, zullen den 17den dezer plaats vinden. De scheepsdivisie, onder com mando van kapitein-luitenant ter zee C. ten Bosch, zal zich alsdan ter reede Tessel bewegen. Die oefenin gen zullen zoowel des daags als des avonds van dien dag geschieden. Zr. Ms. schroefstoomschip Som- melsdijk, dat in het laatst dezer maand naar Curagao zal vertrekken, is be stemd het stoomschip Alkmaar af te lossen, dat alsdan de terugreis naar Nederland zal aanvaarden. Zr. Ms. schroefst. Atjeh, thans nog in reparatie liggende aan 's rijks werf te Willemsoord, zal, uaar men verneemt, in de volgende maand naar Westindië stevenen, tot oefening van de equipage en tevens om het stoom schip Alkmaar naar het vaderland te convooieeren. Naar men verneemt, is de kapi tein ter zee J. H. Commijs, thans non- actief, aangewezen om den tegenwoor- digen commandant van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord op te volgen bij diens vertrek naar O.-I. Tengevolge van de gunstige uit komsten, opgedaan bp een beproeving van de brancard-ziekenkot van den luit. ter zee W. Voormolen, wordt dit voorwerp bij de marine iugevoerd. Aan de directie der marine te Amsterdam wordt voortaan opge dragen het conserveeren en uitrusten van de schroefstoomschepen 4de kl., hetgeen totnutoe te Willemsoord en Hellevoetsluis geschiedde. Bedankt voor het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Burg, Waal en Oosterend door ds. C. N. Wijbrands, te IJlst. Het Ned. schip »Pieter," kapt. Smit, van Sundsvall naar hier, is volgens particulier telegram van 5 dezer Elseneur gepasseerd. Terschelling, 5 September. Heden is alhier gestrand en ver loren een visschuit, gevoerd door schipper Dijker. Volk gered. Te Bergen, bij Alkmaar, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de bliksem geslagen in de boerenwo ning van Jan de Waard. De man zelf werd doodelijk getroffen, terwijl huis en inboedel geheel zpn verbrand. Van den inboedel was niets tegen brand schade verzekerd. Tengevolge van het uitbreken der cholera in Zuid-Italië heeft de StoomvaartmaatschappijNederland", handelende in overleg met de Re- geericg, orders gegeven om alle com municatie met Napels te vermijden. Het eiland Nisida, het quarantaine station van Napels, zal worden aan gedaan tot afgifte en inname dei- mails. De ontsmetting der uitgaande brieven heeft op Nisida zelf plaats. Sedert geruimen tijd reeds werden de passagiers, met het oog op de mogelijkheid van de uitbreiding der ziekte in Italië, alleen aangenomen om te Amsterdam aan boord te gaan en van daar dat te Napels geen enkel passagier zal worden ingescheept. Ook worden geen proviand, water of andere levensmiddelen aldaar aau boord genomen. Iedere gemeenschap met den wal wordt ten strengste ge weerd. De thuiskomende schepeu zullen insgelijks iedere gemeenschap met Napels vermijden. Geen lading voor die plaats mag op Java worden in genomen en iu Italië wordt thans evenmin eenige lading voor Nederland ingescheept. De berichten uit Marseille geven hoop dat die plaats spoedig weder als ontsmet zal kunnen beschouwd worden, in welk geval de Maildienst weder op den gewonen voet zal kunnen worden voortgezet. Stremming der scheepvaart op het Noordzeekanaal. De commissaris des Konings in Noord-Holland brengt ter keu nis van belanghebbenden, dat van den 8sten tot omstreeks den 18den Sept. e. k., de vaart door de groote sluis te IJmuiden belemmering zal ondervinden. Bij den aanvang en het einde van genoemd tijdvak zal de groote sluis geheel gesloten zijn, en tusschen dien tijd zal door die sluis alleen over de eb geschut worden. De vaart door de kleine sluis te IJmuiden blij ft onbe lemmerd. Namens de hooge erfgenamen van wjjlen Z. K. H. Prins Alexander is bij het gemeentebestuur te Delft een gift ingekomen van f1100, ten bate der algemeene armen en een be drag van f 400 ten voordeele der Ned. Herv. kerken. Z. M. de Koning beeft een be langrijk pensioen toegekend aan lui tenant kolonel Hojel en majoor Beijer- man, als adjudanten van nu wijlen Z. K. H. Alexander Prins van Oranje. Aan een koloniaal, die in Den Haag uit" is geweest, werd een tasckjo met ongeveer f200, 't grootste gedeelte van zijn handgeld, ontstolen. De justitie|doet onderzoek. Een kellner, in dienst bij den restaurateur Adlon op het tentoon - stellingstellings-terrein te Amsterdam, ontving Zaterdagavond van een be zoeker aldaar een bankbiljet van 100 francs ter inwisseling. Met dit geld is hg spoorloos verdwenen, be nevens met nog eenige guldens, aau Adlon toebehoorende. Te Amsterdam liep een jongetje al spelende tegen een lieer aau, wat deze zoo kwalijk nam, dat hij den knaap zoo'n geduchten slag met zijn parapluie toebracht, dat de jongen bewusteloos neerviel. Het bleek dat het zijn eigen kind was. De driftige vader moest voor de dreigende houding van de volksmenigte de vlucht nemen. Zekere vrouw te Amsterdam, welke Vrijdag met den man harer keuze bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand alhier verschenen is, en de voorafgaande aangifte ge daan heeft voor de voltrekking van haar huwelijk,werd Donderdagnacht in verregaan den staat opgenomen en naar de Oude Brug overgebracht. Vrijdagmorgen werd zij daar door haar bruidegom afgehaald. Volgens het G. P. N. ziju de gouden tientjes, in het bezit gevonden der van valsche muntvervaardigiug verdachte vreemdelingen in het Hotel Oldeweld, gebleken echt te zijn. Vrijdagavoud is iu de Palm straat te Amsterdam een vrouw met haar kind van de trap harer woning gevallen. Het kind,,£12 weken oud, overleed aan de gevolgen van den val, terwijl de vrouw een ernstige wonde aan het hoofd kreeg. Volgens de Amst. heerscht er te Koog aan de Zaan spanuing tus- de patroons en die werklieden, welke behooren toe de sociaal-democratische partij. Zoo moet o. a. de heer B., koren factor aldaar, aan zijne werklieden die tot genoemde partij behooren, hebben te kennen gegeven, dat zij voor het lidmaatschap van het bond moeten bedanken of anders ziju dienst kunnen verlaten. Naar het D. van 's-Hage ver neemt kan het antwoord van den radjah van Tenom niet vóór den lOden dezer bij het Nederlandsch gouverne ment bekend zijn. Uit een lederen koffer, als pas- sagiersgoed vervoerd van Luik naar Den Haag, ziju een rolletje rijksdaal ders en een paar bottines gestolen. Men schrijft uit Neerbosch Dat de belangstelling iu de Wees- inrichting niet vermindert, integendeel steeds toeneemt, is weder op treffen de wijze wijze gebleken. De direc teur ontving nl. voor het onderhoud van weezen in het tweede kwartaal van dit jaar de aanzienlijke som van f14.120, behalve vele goederen, ter wijl de drukkerij der inrichting heeft opgebracht f15.126. De aanvragen tot opneming van ouderlooze kindereu zijn steeds even dringend en het smart den directeur, dat hij dikwerf, hoezeer hij ook overtuigd is van den nood, waarin zoo vele ouderlooze kinderen verkeeren, niet iu staat is de verlangde hulp te verleenen, omdat alle plaatsen in de weeshuizen bezet zgn. Zoodra f 10.000 aan giften is ontvangen of toegezegd, zal hjj met den bouw van nog een weeshuis voor 100 kinderen een begin maken. Donderdaguacht is bet bureau van politie of de zoogenaamde wacht kamer op het Goorkf 3en zeer be volkte buitenwijk Tilburg, door eene woeste bende T jrnield en omver gehaald. De deur, vensters enz., wer den stukgeslagen. Zelfs de meubelen moesten het ontgeldende tafel en stoelen werden mede op de straat- steeneu uiteengeslagen. De aanleiding tot deze daad is tot nogtoe onbekend. De politie doet ij vo rige nasporingen om de daders te ontdekken. Zaterdag voor den middag had te Helmond een ontzettend ongeluk plaats. Een damegelogeerd bij haren broeder, fabrikant aldaar, had het ongeluk in een badkuip te ver drinken. Schon da gewesen was de leer van rabbi Ben-Akiba, en op nieuw vinden wij zegt de Arnb. Ct. ze bevestigd ten aanzien der horloges van de International Watch- Company. Dezen morgen werd aan hare re dactie een horloge vertoond dat een paar eeuwen oud is en waarop men eveneens geen wijzers ziet, maar 2 openingen iu de dekplaat, waarop 't uur en de minuten te lezen staan. De omvang van het uurwerk, waar van het werk nog door een ketting in beweging gebracht word, is wel wat groot, ongeveer zes centimeter in middellijnzoodat het minder geschikt is om in den zak gedragen te wordenmaar het loopt uitstekend en de maker heeft alle middelen aan gewend om het tegen stof enz. te behoeden. Het is een familiestuk van een Arnjiemmer. De Daily News bevat het vol gende Luideus een mededeeling van de Press Association is het officieel bekend geworden, dat reeds vóór eenige weken kapitein Bickford, van het Britsche oorlogsschip »Pegasus", de gemeenschappelijke nota overhan digd heeft van de Britsche en Ne- derlandsche Regeeringen, eischende het vrijlaten van de bemanning der »Nisero," welke thans tien maanden lang door dsn Radja van Tenom iu gevangenschap werd gehouden. Op deze nota werd nog geen antwoord ontvangen doch er moet noodzakelijk eenigen tijd verstrijken met het over brengen van des Radja's antwoord door het adviesjacht »Liunet" van Atjeh naar Singapoer. Men acht het waarschijulijk, dat de mannen alreeds op vrije voeten zijn gesteld. Mocht echter het antwoord op de nota weigerachtig luiden, dan zal er een tweede opeisching plaats hebben; en in geval de Radja ook dan nog onwillig blijft zal er een dag worden vastgesteld om tegeu hem de operaties aan te vangen. Het stoomschip >Oregon" vau de »Cunard Line" heeft de laatste reis vau Qneenstown naar New-York nog al spoediger afgelegd, dan tot dusver door eenig stoomschip ge schiedde. Zondag 17 Augustus nam. 3 u. 21 m. vau eerstgenoemde plaats ver trokken, kwam het Zaterdag 23 Aug. nam. 8 u. 50 m. bij Saudy Hook aanzoodat dus dit traject werd af gelegd in 6 dagen en 10 uren. De afgeloopen afstand bedroeg 2818 en het grootste etmaal was 452 Eng. mjjlen. Eeu zonderling Am&terdamsck kwakzalver. Onder dezen titel leest men in het Maand blad van de Vereeniging tegen de Kwakzal verij het volgende Onlangs kregen wij eeu bezoek van een zeer fatsoenlijk werkman, die ons iets van zijn ervaring kwam vertellen bij eeu reis naar Amsterdam opgedaan. Hij was daarheen ge weest om zijn zoon te bezoeken, die ernstig ziek was en wieus toestand hem met zorg vervulde. „Toen ik", zoo ongeveer verhaalde ons de man, „op een wandeling door de stad eeu winkel binnen ging, om een kleinigheid te koopen, begon de winkelier een gesprek met mijbij vroeg of ik een vreemdeling was, wat bet doel was mijner reis enz. Terwijl ik bier van bet een en ander vertelde en dns ook van de ziekte van mijn zoon, er bij voegende dat bet denkelijk longtering was, begon een jong man, die naast mij in den winkel stond, zich mee iu bet gesprek te mengen. Gij moest, zoo raadde deze mij daarop al 'spoedig, dan toch dokter Cramer eens raadplegen, die heeft een best middel tegen longtering en heeft een mijner familieleden, die al heel ver heen was, volkomen er van genezen. „Ik had" zoo ging onze werkman met zijn verbaal aan ons voort „daar wel ooren naar, want ik dacht maar steeds over dien treurigen toestand van mijn zoon, en vroeg dus waar die dokter Cramer woonde. Het was, werd mij toen gezegd, E. Cramer, en hij woonde Bikkersgracht No. IC. „Na eens over deze ontmoeting gesproken te hebben met mijn jongen, die dadelijk zich vleide met veel hoop op herstel, ging ik naar het opgegeven adres aan de Bikkersgracht. Tot mijn verwondering was de persoon die mij de deur opende, dezelfde jongman die mij iu den winkel dien raad had gegeven. Ik gaf hem mijn verwondering daarover te kennen, doch ja, het geval was heel eenvoudig, de be kwame dokter Cramer was zijn vader. „Ik vond de zaak wel een beetje zonder ling en dit werd het voor mij nog meer toen ik den dokter kwam te spreken. Want nadat hij mij eenige oude kranten had laten zieu, waarin attesten over de uitstekende werking van zijn middel, vroeg ik hem ook wie dat familielid was, dat zoo volkomen door hem was genezen en waarvan zijn zoon had ge sproken. O ja, riep hij uit, terwijl hij zich op de borst tikte, wat dat betreft, die patiënt beu ik zelf. Ik heb voor jaren aan longtering geleden, zoo dat ik het ergste vreesde, maar ik heb toen mij zelf, door het middel dat ik heb uitgevonden, weer volkomen gezond ge maakt. „Hierop kreeg ik verdere inlichtingen over dat middel. Het was een poeder, een geel achtig grijs poeder en daarvau zou mijn zoon twee doosjes hebben. Uit het een moest hij dagelijks innemen, een maand lang en dan zou hij verder zien. Het andere doosje moest mijn zoon gebruiken oin er de slijmen die bij ophoeste iu te spuwen; als er drie zulke slijmen in waren moest de dokter, zoo als ik hem nog maar zal noemen, dat doosje terug hebben, dan kon bij daar verder de ge nezing uaur beoordeelen. Hij liet mij een aantal doosjes zien, van andere patiënten en die waren van allerlei kleur en zogen er heel verschillend uit. Ik denk, zoo voegde onze zegsman er bij, dat de dokter dun door tc zien hoe daar in doosjes bet poeder op de slijmen werkte, kon opmaken hoe het in het lichaam vuil de zieke er mee zou gaan. „Verder hoorde ik nog dat de kuur f30 moest kosten, waarvan f 15 vooruit moest betaald worden, de andere f 15 later, terwijl voor het poeder bovendien f 2.50 zou moeten worden gegeven. „Ziedaar mijnheer", zoo eindigde onze werkman zijne raededeelingen, „wat ik mijn heer wou vertellen. Ik beu nu uit Amsterdam terug en wou u vragen of dat soms ook kwak zalverij kon wezen. Mijn zoon zou wel graa, het eens beproeven, maar f 15 is voor ons menschen een heele som en ik vertrouw de zaak nog niet recht, want alles scheen mij wat zonderling toe. Maar als het mijn jongen kan helpen, dan willen wij het geld er aan beste den." Na onderzoek is het de redactie van het Maandblud gebleken, dat men hier met een zeer bedenkelijk soort kwakzalverij te doen heeft.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1