'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ao. 1208. Zaterdag 13 September 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. iHJonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BireasxSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. A.avertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 36 m. Onderg. 6 u. 16 m. Zondag 14 Verjaardag van Prinses Hendrik, geb. 1855. Maandag 15 Dinsdag 16 Woensdag 17 Donderdag 18 Vrijdag 19. Nieuwe Maan. Zaterdag 30 Israël. Nieuwjaar. te Amsterdam. Wat is er sedert de laatste 25 jaar in het landbouwbedrijf veel veranderd! Hoeveel geschiedt daar thans ook niet machinaal, soms zelfs fabriekmatig. De wetenschap heeft zich tegenwoordig een weg weten te banen tot op den akker. Handenarbeid wordt ook daar reeds zooveel mogelijk vervangen door zich te bedienen van machines. Er is schier geen veldarbeid meer, waarvoor niet het een of ander vernuftig uitgedachte werktuig be staat, dat een tijdsbesparing geeft en het werk beter doet, dan voor menschenhanden mogelijk is. En, het is al niet alleen meer besparing van tijd en geld, niet alleen meer de overtui ging, dat machinale arbeid veeltijds beter is, die den landbouwer er toe brengt zich te bedienen van werktuigen, ook begint hij er op bedacht te zijn zich zoo weinig mogelijk te vermoeien. Hij zoekt langzamerhand zijn gemak, evengoed als ieder ander, en hij zoekt dat zooveel mogelijk bij eiken arbeid, dien hij te verrichten heeft. „De Amerikanen noemen dit praktisch te werk gaan. Zij vinden het b. v. veel prakti scher een ploeg te hebben, die, eenmaal ge steld zijnde, zich zelf stuurt, dan dat zij ge noodzaakt zijn voortdurend zelf in eigenlijken zin „de hand aan den ploeg te slaan." Daarom kan men op de Tentoonstelling een ploeg zien het is in de uitgebreide inzending van de heeren Kauveld uit Rotterdam die zich zeiven bestuurt. Men behoeft zijn trek dieren slechts recht te honden en alles gaat goed. „Maar," zegt een ander ook al weer een Amerikaan „het besturen van een ploeg is niets, lastiger is, dat men er altijd achter moet loopen. Daar heb ik eigenlijk niet veel zin in. Ik zou er liever bij zitten." „All right," antwoordt een vindingrijk fabrikant hem. „Dat is het minste bezwaar als gij op een ploeg wilt zitten, dan zult gij er op zittenen hij maakte een zoogenaam de tilbury-ploeg, voorzien van een zeer ge makkelijke zitting. Het zijn de heeren Boeke en Huijdecoper nit Groningen, die er ons een op de Tentoon stelling laten zien. Dat noem ik eerst vooruitgangTrouwens op welk gebied valt deze in onzen tijd niet dagelijks op te merken P ï)én voorbeeld slechts uit duizend. Natuur lijk ook al weêr ontleend aan de Landbouw- Tentoonstelling; dat spreekt van zelf. Tot dus verre gingen de Engelsche dorsch- machines altijd door voor de beste, welke ergens te vinden waren. Daar waar zij in het strijdperk traden konden alle anderen wel thuis blijven, want zij waren altijd zeker van de overwinning. Dezen keer echter is geen een enkele Engelsche dorschmachine be kroond geworden. De jury heeft al de me dailles, voor deze werktuigen uitgeloofd, toe gekend van Eransche inzendingen, zoodat het Fransche fabrikaat op onze Tentoonstelling een glansrijke overwinning heeft behaald. Ik sprak n zoo even van ploegen. Er zijn er zooveel, dat het onmogelijk is ze allen te bespreken. Toch wil ik de aandacht vestigen op die, welke door den heer Koesveld zijn geëxpo- seert. Het is Dnitsch fabrikaat. We vinden daar allerhande systemen en ploegen voor alle grondsoorten en doeleinden. Het is een prachtige collectie, ongetwijfeld de schoonste, welke op de Tentoonstelling te vinden is. Een groot voordeel leveren zij op, door de omstandigheid, dat de seharen niet geklon ken, maar met schroeven zijn bevestigd, zoo dat eventueele vernieuwing zeer weinig last en moeite veroorzaakt. Men bestelt een nieuwe schaar, die altijd past, en laat hem eenvoudig weêr vastschroeven. Zeer doelmatig eu praktisch is ook een door den heer Koesveld tentoongestelde kookmachine voor veevoeder. Het voeder wordt daarin niet alleen binnen den tijd van een goed half uur door stoom gaar, maar ook fijn gekookt, terwijl men slechts een wijden buis heeft te openen om de pap ook door stoomkracht nit den ketel te laten loopen. De machine, waardoor de stoom wordt voort gebracht, is van uiterst eenvoudige construc tie. Bij de beproeving voor de jury heeft dit kooktoestel zoo uitmuntend voldaan, dat er met eenparige stemmen een gouden medaille voor is toegekend. Onder de agenten van landbouwwerktui gen, die op uitgebreide schaal aan de Ten toonstelling hebben deelgenomen, verdient aan de firma Boeker en Hnijdekoper uit Gro ningen, die ik straks reeds noemde, een eer ste plaats te worden toegekend. Hun inzen ding alleen is bijna een volledige Tentoon stelling van werktuigen voor den Landbouw. Ik zal niet ondernemen u een volledige be schrijving te geven van al wat zij herwaarts zonden; deze zou onvermijdelijk een stuk of wat nummers van uw blad geheel in be slag nemen en dat zon wat toch wat veel ge vergd zijn van uwe bereidwilligheid om uwe kolommen voor mij open te stellen en uwe lezers zouden er ongetwijfeld ook niet op ge steld zijn een week of wat lang over niets anders dan landbouwwerktuigen te lezen, zonder zelfs de vermelding te vinden van één enkel gebroken been, of het in het water vallen van een kind, dat toch nog gelukkig gered is. Genoeg zij het n te zeggen dat de heeren Boeker en Hnijdekoper meer dan 25 medail les verwierven en daaronder verscheiden gouden. Slechts op een paar voorwerpen, die wij bij hen aantreffen, wil ik u wijzen. In de eerste piaats op een wagen voor melkverkoopers, zoodanig ingericht, dat het dien zindelijken lieden onmogelijk is de melk nog eerst te wasschen, vdór dat zij ze aan de klanten afleveren. Ik noem deze in zending het eerst, omdat het publiek er het nauwst bij betrokken is. Tegenwoordig moet alles gauw gaan, met stoom. Men is er dan ook al in geslaagd de beeren B. en H. laten het ons zien, anders zouden we het misschien moeielijk gelooven om binnen één uur nadat eene koe gemol ken is, de melk af te roomen en boter te ma ken, geschikt voor het gebruik, en dat met machines, die uitmuntend werken. iSIKU W STIJ DIN G EN HELDER, 12 Sept. 1884. Dinsdag 16 dezer zal de heer A. J. Leger, onderwijzer in de wis- en zeevaartkunde alhier, in de sociëteit »Mars" een voordracht houden over weêrberichten. Naar het Bat. Hand. verneemt, zullen binnen eenige dagen naar Atjeh worden gezonden Z. M. ramtorensche- pen Koning der Nederlanden" en Prins Hendrik der Nederlanden," zoomede Z. M. stoomschepen Leeu warden," »Sambas," »Pontianak" »Banda," Batavia" en »Bandjarmas- sing". Aldaar zullen alsdan aanwe zig zijn een zeventiental oorlogssche pen, en dus eene scheepsmacht, grooter dan die waarover tot heden gedurende den oorlog tegen Atjeh kon worden beschikt. Naar men uit goede bron ver neemt, heeft de Radjah van Tenom, na kennisneming van het ultimatum, zich niet ongeneigd verklaard de ge vangenen vrij te laten, doch nog eeuige dagen uitstel gevraagd en verkregen om een definitief antwoord te geven. Woensdag jl. werd aan het Ministerie van Waterstaat aanbesteed het maken van de overkapping, de sporen en perrons voor het midden gedeelte van het Centraal-station te Am sterdam. De raming bedroeg f725.000, en minste inschrijver was de Neder- landsche Stoombootmaatschappij te Fegenoord voor f 042,500. Door de vele aannemers en indu- strieelen, die bg de opening der bil jetten tegenwoordig waren, werd deze uitslag luide toegejuicht. Vooral was men er mede ingenomen, dat een Nederlandsche fabriek minste inschrijver was, omdat de inschrijving, volgende op die van de Ned. St. Mij. van een buitenlandsche firma was. Door de visschers van Terschel ling was in een adres aan Z. M. ver zocht de »Meep" niet te verpachten, daar de visscherij door die verpach ting ten zeerste zou worden benadeeld. Maandag is daarop bericht ontvangen, dat er nog geen plan bestaat voor die verpachting en dat, wanneer zulks mocht geschieden, op de belangeu der visschers zal worden gelet. Dinsdagavond had in de Kapel steeg bij den Zeedijk een grappig tooneel plaats. Een marinier kreeg twist met een Eugelschman, die zoo hoog liep dat meD elkaar te lijf zon gaan. De zoon van Albion meende zijn tegen stander op diens lot te moeten voor bereiden en zeis>the English box", waarop de marinier hem tegenwierp jaen de Hollands schep!" Nu, onze marinier schepte dan opk en met het gunstig gevolg dat de bokser in s p e in een omme zientje op den grond lag. Daar was hij niet meer in de ge legenheid om te boksen en onder de harde handen van den marinier maakte hg een droevige ervaring omtrent de voortreffelijkheid van het scheppen." De Fransche pakketbooten uit Indië doen tijdelijk de haven van Napels niet meer aan. Dientenge volge worden de posten voor Neder land, met deze booten aangebracht, tijdelijk te Marseille in plaats van te Napels verscheept. Als een bewgs van de weinig afschrikkende kracht der doodstraf, meldt het Ind. Weekbl. v. h. Recht, dat in begin van dit jaar de gratie geweigerd werd aan twee Europeesche militairen te Atjeh, die naar den vijand waren overgeloopen, niettegen staande zij later vrijwillig waren te ruggekeerd. Aan dit laatste feit werd weinig waarde gehecht, omdat die terugkeer blijkbaar slechts 't gevolg was vau het ellendig leven, dat zij bg de Atjehers hadden te verduren gehad en zg, indien het hun naar den zin was gemaakt, wel niet zou den zgn teruggekeerd. Hunne open lijke bestraffing werd in het belang der krijgstucht onmisbaar geacht beiden werden geëxecuteerd. Toen maals waren er in het geheel, die beide personen raedegerekend een 4- of 5-tal Europeesche overlooperseen hunner, den bekenden Cohen, wist men sedert ook nog door verraad in handen te krijgen, Hij zit mede se dert op den dood te wachten. Thans, een halfjaar na de executiën en ge vangenneming van Cohen, bedraagt het getal Europeesche overloopers te Atjeh.... in de twintig. Onderscheidene ingezetenen van Assen werden Zaterdag jl. ongesteld na 't gebruiken van garnalen, die van een venter waren gekocht. He vige diarrhee en brakingen hadden plaats en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dat tengevolge van het gebruik van die garnalen een persoon overleden zou zijn, kan tegengesproken worden, maar wel is die persoon bedenkelijk ziek geweest. Ook moest de Zuiderschool gesloten worden, daar de leermeesters, na garnalen te hebben gegeten, zich heden zeer onwel gevoelden. Bij de Dinsdag in de omstreken van Wassenaar plaats gehad hebbende militaire manoeuvres in het vuur, is een artillerist van het Leidsche gar nizoen bij het ontbranden van een stuk geschut zoodanig getroffen, dat hij kort daarna aan de gevolgen overleed. De kanonnier, bezig zijn stuk uit te wisschen, liep onvoorzichtig voorbij den mond van een ander kanon om zgn wisscher te gaan nat maken, juist op het ondeelbaar oogenblik dat vuur gecommandeerd was. De man kreeg het volle schot, wel is waar los kruit, onder in de borst, maar was zoo hevig getroffen, dat hg onder de handen vau den officier van gezondheid den geest gaf. In den ouderdom van 66 jaar is te Stellendam een vrouwtje over leden, die haar leven in de laatste dagen rekte met de luttele winst, welke zg behaalde met langs de stra ten lucifers en zwavelstokken te ver- koopen. Altgd klagende wekte zij algemeen het medelijden der ingeze tenen op en ontving ook eeuigen onderstand vanwege de armverzorgers. Na haar dood heeft men huiszoeking gedaan met het resultaat dat eeu som van f208.20 werd gevonden benevens 243 oude centen. In een Oostenrijkscheproviucie- stad kregen onlangs twee bewakers der openbare veiligheid op straat hevige ruzie en zij scholden elkander uit voor al wat leelijk is. »Ik arresteer je," riep eindelijk de een; »neen ik arresteer jou," zeide de ander de beide mannen pakten elkauder beet en brachten elkander naar het politie-bureau. De afloop dezer merkwaardige ge schiedenis is niet bekend geworden. In het Campagne-theater te Rome zou dezer dagen een nieuwe opera worden opgevoerd, maar ter elfder ure moest worden medegedeeld, dat de voorstelling niet plaats kon vinden, aangezien de nieuwe tenor, die de hoofdrol moest vervullen, aan de Italiaansche grenzen zoo sterk berookt was, dat hij met geen mo gelijkheid zingen kon. Napels, 9 September. De ko ning, zgn broeder prins Amadeus en de ministers bezochten de met cholera- lijders gevulde hospitalen. De geneesheeren kunnen in de be hoefte aan geneeskundige hulp niet meer voorzien. De bevolking ont vlucht de stad. Gisteren waren er meer dan 800 nieuwe cholerage vallen. Te Parijs heeft zich een jongen van 14 jaar uit liefde voor een meisje, dat hg vier malen gezien had, doch nit beschroomdheid nooit gewaagd had aan te spreken, van het leven beroofd. Hoe romantisch De American is het eerste dag blad, dat met behulp van electrische kracht gedrukt wordt en volgens de eigenaars bevalt de nieuwigheid goed. De geheele beweegkracht om niet alleen de groote Hoe-pers, waarop het blad gedrukt wordt, maar ook de cy- linder- en smoutpersen van de druk kerij te doen loopen, geschiedt door een enkelen electrischen draad; de vuren onder den stoomketel mogen nu vrg uitdoven, wijl de kleine elec trische machine rustig, onophoudelijk, zonder gekras of moeite, met hare verwonderlijk gelijke omwentelingen voortgaat. Er is geen oponthoud meer door het wachten op den stoom, geen tijdverlies door het gewone on klaar raken der ketels, maar op het zelfde oogenblik, dat de beweegkracht verlangd wordt, wordt slechts eeu kleine beweging aan deu hefboom ver- eisebt en de raderen stellen zich snel en onafgebroken in beweging. Wat een olifant kan uitrichten, bleek dezer dagen te Halley in Idaho, met den grooten olifant Samson, van Cole's beestenspel. Samson viel nl. zgn oppasser aan, die zich haastig uit de voeten maakte. Een kooi met leeuwen stond het dier in den weg; hg smeet die op zij, en doodde twee paarden. Vervolgens nam hg een stapel hout op en wierp de stukken overal heen. Intusschen kwam er heel wat volk op de been, 't welk door de circusmannen verzocht werd, op het monster te schieten. Men be gon dit van alle kanten te doen, maar zonder gewenscht gevolg. Ein delijk gelukte het den olifant tnsschen touwen te krggen en hij werd bedaard. In zgn huid vond men toen niet minder dan dertig kogelgaten. De aangerichte schade in zoo korten tijd bedroeg een f25,000. De verschrikkelijke lotgevallen welke de expeditie van luitenant Greely naar de Noordpool ondervonden heeft, ontmoedigt de ontdekkingsreizigers in geenen deele. Wel verre van door den jammerlijken afloop dezer expedi tie afgeschrikt te zgn, maakt de heer Melville, hoofdingenieur bij dejean- nette, toebereidselen om den nieuwen tocht te ondernemen, die de weg over Frans Joseph Land zal kiezen. De New-York Yachtclub heeft voor de helft van het bedrag der kosten in- Zooals nit de opgaven omtrent de sterfte blijkt, neemt de cholera te Napels op schrikbare wijze toe. De Koning heeft te kennen gegeven, dat hg de goteisterde stad zal bezoeken. De stad is stil en somber. De handel staat stil. Tienduizend visschers eu duizenden arbeiders zgn werkeloos. Aan de laaghartige han delwijze der slachters, die de vleesch- prijzen buiten alle verhouding opdre ven, is door het gemeentebestuur een einde gemaakt. Op den openbaren weg worden vleeschwiukels geopend en van alle zijden is toezending van vee telegraphisch verzocht. Het volk houdt zich ouder de beproeving goed, en zoowel daaraan als aan de houding van het gemeentebestuur is door de ministers, die Napels hebben bezocht, huid gebracht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1