T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL. No. 1209. Woensdag 17 September 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BnreuuSPOORSTRAAT oa ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 C«nt. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUW STIJ DIN GEIN HELDER, 16 Sept;. 1884. Blijkens een Zondag bij het Departement van Koloniën ontvan gen telegram van den Gouverneur van Atjeh, is deze den 1 lden van de Westknst te Kotta Radja terugge komen, alle gevangen schipbreuke lingen der »Nisero" medebrengende, en heeft de Radja van Tenom zich aan het Nederlandsch gezag onder worpen. Z. M. beeft benoemd tot 2de luitenant bij de dd. artillerie-schutterij alhier, de heeren J. E. de Jongh en C. Stammes. Zaterdag vierde de grijze hoog leeraar N. Beets zijn 70en verjaardag. Yan alle zijden waren zjjne vrienden en vereerders, zoowel landgenooten als vreemdelingen, naar Utrecht ge trokken om den jubilaris blijken van hulde en hoogachting te brengen. Geleerden, kunstenaars, letterkundi gen, dichters en anderen hadden hunne gaven geofferd in 't album, dat den zeventig-jarige werd aangeboden in een sierlijke houten kist, als bewijs van achting en waardeering. Bij deze gelegenheid werd hem ook vereerd zijn buste, in marmer, door de mees terlijke hand van Stracké gebeiteld. De buste rust op een voetstuk van roodgeaderd marmer, waarop in gulden letteren te lezen staat Nederland aan Nicolaas Beets. Namens Z. M. den Koning werd aan den heer Beets door den heer Hubrechtsecretaris van het depar tement van binnenlandsche zaken, 't kommandeurskruis van de órde van den Nederlandschen Leenw overhan digd ook de Koning der Belgen liet zich niet onbetuigd, maar schonk hem het officierskruis der Leopolds orde. Aan hendie Beets meester werk, de Camera Obscura kennen, en welk beschaafd Nederlander kent dit werk niet, zal het niet bevreemden, dat in de onderscheidene toespraken daarop gezinspeeld werd en enkele schoone plaatsen werden geciteerd. Voorzeker stemmen allen, die den waardigen grijsaard persoonlijk of uit zjjne geschriften kennen, met den wensch in, dat hij nog lang, als rustend hoogleeraar, de welverdiende rust moge genieten. Het Koninklijk echtpaar is voor nemens den lsten October van het Loo naar Luxemburg te reizen. Yóör het gebouw der Maatschap pij Insulinde aan de Handelskade te Amsterdam heeft eene verzakking plaats gehad. Eenige dagen geleden had men reeds de noodzakelijkheid ingezien het perron aan de binnen zijde te stutten. Gebouwen bekwamen geene schade. De geheele partij van pl. ra. 119,500 kilogram koper, aan 's rgks munt te Utrecht, is door den minis ter toegewezen aan de firma Merrem en la Porte te Amsterdam, voor f61.31 per 100 kilogram. Blijkens een in Den Haag ont vangen telegram is de 2e-luitenant der artillerie F. F. R. graaf Dumon- ceau, die van het Hollandsche bij het Indische leger is gedetacheerd, te Atjeh gesneuveld. In de omstreken van Den Haag worden zooveel aardappelen gerooid, dat de prijzen zeer laag zijn en men ze met wagens per mud aan de huizen uitvent, iets wat in geen jaren plaats had. De prijzen zijn van f 2.50 tot f3 per mud. Op de overdekte markt iu de Wagenstraat worden zelfs halve mudden voor f 0.65 a f 1 verkocht. Bij de 2320 huwelijken, welke in het afgeloopen jaar te Amsterdam gesloten werden tusschen jonkmans en jongedochters, bleek dat 204 vrouwen, dus 9,2 pet., niet in staat waren haren naam te schrijven. Dit cijfer was tien jaar geleden 7.8 pet., wij zijn dus sedert dien tijd niet vooruitgegaan. Z. M. de Koning heeft, zooals thans gebleken is, niet alleen aan het dienstdoend personeel van wijlen den Prins van Oranje, het laatstelijk genoten traktement geheel of gedeel telijk als pensioen toegelegd, doch tevens de jaarlijksche gratificatiën en toelagen, door den Prins aan ver schillende oudhofbeambten en andere personen verleend, als levenslang pensioen bestendigd. Een 27jarige vrouw te Elspëet is de vorige week voor de v i e r d e maal van een tweeling bevallen. De Haagsche politie zit eenige jeugdige kerkroovers achter de hielen. De schavuiten hebben de offerbussen van twee R. Cath. kerken, die in de Da Costastraat en die in de As- sendelftstraat aldaar, weten te ledigen leden van dezelfde bende pleegden Donderdag een dergelijken diefstal in het R. Cath. Ziekenhuis in 't Westeinde. Naar men mededeelt, is de on langs meermalen in de bladen genoem de jonkheer te 's-Hertogenbosch, de schaker van juffr. K., met wie hij naar Parijs vertrok, door eenige Bos sche burgers op straat afgeranseld. Met bebloed hoofd vluchtte hij het station binnen. De reden moet geen andere zijn, dan dat de man zich nog voortdurend in 's-Hertogenbosch blijft vertoonen. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is eeu vrouw, die aan de leuning der brug aan de Delftschevaart te Rotterdam, haar kleine zoogde, met haar kind te water gevallen. Twee harer broers, die toevallig in de na bijheid waren, hadden het geluk haai en de zuigeling op het droge te brengen. Beiden zijn naar het zieken huis vervoerd. In een lokaal blaadje deelt een barbier te Almkerk mede, dat hij besloten heeft om Teunis Dekker, die op op 7 Sept. zijn 61-jarige hu- welijksvereeniging vierde, voortaan gratis te schere n." Dat mag waarlijk ook wel, als men slechts bedenkt dat die barbier den jubilaris reeds meer dan een balve eeaw bjj den neus heeft gehad Vrijdagnacht, kwartier over 1 uur, schoot bij helderen maneschijn, uit een paar donkere wolken, een bliksemstraal boven Kolhorn, die ge volgd wordende door een ratelenden donderslag, menigeen van schrik deed opspringen om angstig rond te zien of er treurige gevolgen aan verbon den zouden zijn. Gelukkig was ner gens onraad te bespeuren en daar het verschijnsel zich slechts eenmaal her haalde ging men weder in de rust. Toch hadden de gevolgen ernstiger kunnen zijn. Den volgenden dag toch ontdekte Jau Kuiper, molenaar op een der watermolens van de Schager Koggen, dat een zijner roeden en het daar aan verbonden zeil gehavend waren niettegenstaande er een afleider op zijnen molen stond. De plaatser van genoemden leider, C. v. d. Hoek uit den Groetpolder, ging tot een onder zoek over en bevond dat de molen niet in 't kruis had gestaan, dat de gehavende roe boven den leider uit gestoken, en dat de straal van de roe op den leider was overgesprongeu. De koperen verbindingshaken, waar aan de gesmolten droppels nog te zien waren, geven daarvan het duidelijk ste bewijs. Alweder werd dus het groote nut aangetoond van afleiders op molens. Den 11 den September jl. werd voor het gerechtshof te Arnhem de zaak behan deld van H. J. J. v. G., oud 35 jaar, tim merman, wonende aldaar, wien volgens akte van beschuldiging werd ten laste gelegd: van in den avond van den 18den Juni jl. moedwillig eenige revolverschoten te hebben gelost op xijn schoonvader P. d. R., nabij diens woning aan den Rozendaalschen weg, waarvan twee hem derwijze in het hart en de long hebben getroffen, dat hij dadelijk dood ter aarde is gestort, zulks nadat be klaagde zich naar die woning begeven had met het opzet, hetzij dan zijne aldaar ver toevende vrouw, hetzij een der andere huis- genooten, die hij daar vinden mocht, aan te vallenzij het ook al dat dit opzet wel licht nog af hankelijk was van het antwoord, dat zijne vrouw zou geven op de haar te stellen vraag, of zij den volgenden ochtend te 10 ure zich wilde hegeven naar het stad huis, om daar er voor te teekenen, dat zij het goedkeurde, dat haar man in Oostindi- schen militairen dienst ging; alzoo van moord. Na het verhoor van 9 getuigen, onder welke een deskundige, en de ondervraging van den beschuldigde wiens houding ge durende het geheele geding zeer onaange naam en stuitend was, en die wel is waar bekende, dat hij den verslagene in drift ge dood had, maar er bijvoegde, van te voren geen plan te hebben gehad om iemand te dooden, het ongeluk had evengoed een ander kunnen treffen, en de vrouwen moesten de mannen dan ook maar niet zoo driftig ma ken nam de adv.-gen. mr. Sandberg het woord, en schetste het bestaande verschil tusschen deze zaak en die in de vorige week behandeld. Toen waren er zeer gunstige antecedenten bij den besch. te vinden, thans werden die ten eenenmale gemist. De quali- ficatie van moord nam de adv.-gen. terug, en was van oordeel, dat hier slechts van moedwilligen doodslag kon sprake zijn. De bedoeling van de vrouw te dooden en te verwonden bestond wel bij den beschuldigde, dit bleek o. a. uit de woorden: „Geeft gij uwe toestemming om naar Indie te gaan niet, dan zijt gij binnen acht dagen een kind des doods''die evenwel om den schoon vader te treffen, was niet aanwezig. Hij eischte derhalve voor den besch. wegens moedwilligen doodslag eene tuchthuisstraf van 15 jaren en veroordeeling in de kosten van het geding. Daarna bekwam de deu beschuldigde toe gevoegde verdediger, mr. P. J. Bijleveld, advocaat-procureur bij het Gerechtshof te Arnhem, het woord In een scherpzinnig pleidooi wees pleiter er op, dat wij hier te doen hadden met een complex van feiten, die onder verschillende qualificatien konden worden gebracht. In het door den beschuldigde bedrevene zag hij hoogstens een moedwilligen doodslag, nooit een moord. Na verder getracht te hebben nog enkele lichtpunten aan te toonen, beval pleiter zijn cliënt in de clementie van het Hof aan. De beschuldigde, door den president ge vraagd, of hij nog iets te zeggen had, ant woordde De verklaring van mijne vrouw is geheel valsch, anders heb ik niets te zeggen. De uitspraak werd bepaald op heden Dins dag, te 10 ure. (A. C.) Aan den Figaro wordt uit Rome o. a. gemeld dat velen in Italië thans als voorbehoedmiddel tegen cholera gebruik maken van Aethiops Mine ralis (een donkerkleurige verbinding van zwavel en kwikzilver), dat door dr. Cadat reeds in 1856 met goed govolg zou zijn aangewend tijdens de epidemie, die toen heerschte. De|cor- respondent voegt er bij, dat dezelfde geneesheer, die reeds voor tien jaar overleden is, de cholera-microbe heeft ontdekt en dus prof, Koch vóór zou geweest zijn. Een bouwkundige te Yorkville, Amerika, werd dezer dagen door zijne familie wegens voortdurende dronkenschap bij de rechtbank aan geklaagd, welke hem tot drie maanden gevangenisstraf veroordeelde. Voor eenigen tijd begaf zich deze bouw kundige, Blesson genaamd, met 20000 dollars in den zak op reis eu liet het zich niet aan de uoodige ver sterkingen ontbreken. Te Hoboken stapte hij op een stoomboot, welke gereed lag om naar Bremen te ver trekken, welke boot hij voor een naar New-York bestemde aanzag. In hoogst beschonken toestand legde hij zich in een ledige kooi te slapen en ontwaakte eerst toen de boot zich reeds in volle zee bevond. Natuurlijk moest Blesson de tocht naar Bremen tegen wil en dank mede maken. Zijn verdwijnen verwekte in zijn woon plaats destijds een groot opzien en men meende, dat hem een ongeluk was overkomen. Een Duitsch blad vertelt, dat onlangs twee persouen voor de recht bank moesten verschijnen, waarvan de een Kat en de ander Kater heette. De laatstgenoemde, die van het feit beschuldigd werd dat hij geen huur wilde betalen, werd door zijn huis vrouw vertegenwoordigd. »Zijt gij Kat vroeg de rechter op zeker moment aan de dame. »Neon, ik ben Kater," was het antwoord, dat zoo groote hilariteit veroorzaakte, dat zelfs de gestrenge rechters en de partijen medelachten. Het blad verzekert dat de geschie denis, die in een stadje in Silezië voorviel, waar gebeurd is. De dochter van een koopman te Odessa, Kalinschnaja genaamd, die den 20sten Augustus deu kapitein der gendarmen trachtte te vermoorden, is tot 20 jaren dwangarbeid veroor deeld. De gevaarlijke gewoonte om jonge kindereu bij zich in bed te doen slapen, heeft te Parijs weer een slachtoffer gemaakt. Door eeu der commissarissen van politie is proces verbaal opgemaakt tegen een ouder paar, dat iu deu slaap eeu kiudje doodgedrukt had. Volgens te Dundee ontvangen bericht is de flotille, die op walvisch- vangst uitging, in straat Davis bij zonder gelukkig geweestde negen schepen hadden tot op het midden vau Augustus 77 walvisscheu gevangen die 846 tou traan en 40 tou balein, een waarde vau ongeveer 113.910 pond sterling vertegenwoordigende, opleverdendit resultaat is verre weg gunstiger dan dat van het vo rige jaar. De stoomschepen Wolf" van Gree- nock en »Artic" van Dundee waren, elk met 13 walvisschen teSt. Johns, New-Foundland, aangekomen, die ver moedelijk 130 ton traan en 6 ton balein zullen opleveren. Nog steeds vertoeft Koning Humbert in de geteisterde stad Napels waar hij slechts een paar dagen zou verblijf houdenMaar op de vraag wanneer hg vertrekken zal, luidt nog altijd het antwoord: Ik durf Napels niet verlaten zoolang de epidemie toeneemt en de rampspoed stijgende blijft." Hij blijft dan ook de straten doorkruisen en de hospitalenbezoeken, zonder zich aan eenig gevaar te storen. Donderdag bezocht hij het nieuwe hospitaal te Maddalena, waar dadelijk 150 bedden door cholera- lgders waren ingenomen. Humbert sprak een aantal der patiënten toe. De bevolking in de stad juicht den onverschrokken, menschlieveuden ko ning luide toe. Bewondering voor zijn optreden en angst voor zijn leven strijden om deu voorrang, zoowel in Napels zelf als in geheel het land. Men erkent echter dat zijn tegenwooordigheid heilzaam is. Op zijn verzoek heeft de aartsbisschop o. a. een eind gemaakt aan de pro cessies en door hem aangevuurd, wedijveren de autoriteiten in het volbrengen van hun plichten. Kampeeren op daken. Het warme weder heeft er velen te New-York toe gebracht om op de daken te gaan slapen hoewel de meesteu tot de armere klassen be- hooreu, kan men de dak-slapers" toch in drie afdeglingen splitsen eu wel in hen die louter uit verkiezing, hen die gemakshalve en hen die door ellende gedwongen aldus handeleu. Tot de eerste klasse behooren de bewakers vau groote magazijnen zij zitten laat in deu avond of tot diep in den nacht gemakkelijk in stoelen gedoken op de met zink overdekte groote daken, rookeu, drin ken bier eu maken een praatje met vrienden en buren, terwijl de kin deren zich met spelen vermaken geïmproviseerde bedden worden gereed gemaakt eu gedurende zeer warm weder hebben deze dak-slapers" het aangenamer dan de eigenaars der huizen, op wier dak zij sluimeren. Tot de tweede klasse behooren zg, die iu huizen wonen die bij vgf verdiepingen verhuurd worden, zoodat vaak vgf of tien familiën in een en dezelfde woniug verblijf houden; een groot aantal van de leden dier familiën slapen eiken nacht op 't dak in de stralen van het maanlicht. Tot de derde klasse eindelijk be hooren zij,die in zeer beperkte ruimten met anderen moeten samenwonen, zoodat vaak tot drie familiën in een en hetzelfde vertrek moeten huizen; maunen en vrouwen sterven er, kin deren worden er geboren, er worden bedden geschud, men kookt er eten en wascht er kleederenzijn die verblijfplaatsen des winters slecht genoeg, des zomers spotten zg, af-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1