gescheiden nog van het vraagstuk van gezondheid, kuischheid en ze delijkheid, met elke beschrijving. Het is dus niet te verwonderen dat de bewoners in menigte op de daken plaats nemen en dat er vechtpartijen en ongeregeldheden in de open lucht plaats vinden een raadsel mag het worden genoemd dat er niet alle nachten kinderen op het plaveisel te pletter vallen, dronken kerels naar beneden storten en misdaden gepleegd worden. Er is sprake van geweest dat de politie handelend op zoude treden, maar de dak-slapers zijn in hun verblijf met rust gelaten. Te Lincoln (Nebraska) is een Mexicaan, Lucian Pedilto, die zich aan een 13-jarig meisje vergrepen had, door de volksmenigte aan een boom voor het vaderlijk huis van het beleedigde kind opgehangen. Nog erger ging het een neger Burke te Annistown (Alabama,) die door een gemaskerd veemgericht wegens een gelijk vergrijp werd afgemaakt; men haalde hem uit zijn tent, steenigde hem, scalpeerde zijn wolligen kop, hing hem aan een paal en maakte hem toen met een revolver af. De Amerikaanscbe lynchwet maakt kort en wreed recht. Door de commissie voor de eerlang te Parijs te houden tentoon stelling van schootkinderen, zijn reeds 2700 zeldzame exemplaren" inge schreven. Een vreemd geval houdt de aandacht te Parijs bezig. Een dame was met haar twee dochters van 18 en 17 jaren naar de opera gegaan, waar de bewaarster, uit gebrek aan plaats, aan de dame in een loge plaats gaf en aan de beide meisjes in een loge daarnaast. Bij het uitgaan werden moeder en dochters door de menigte gescheiden. Aan den uit- gaug gekomen, waar de dame haar kinderen meende te vinden, wachtte zjj tevergeefseindelijk thuis komende, vond zij niemand en bracht in den grootsten angst den nacht door, zon der dat haar dochters huiswaarts keerden. De geheime politie door zoekt Parijs en vraagt zich af, of de meisjes vrijwillig het hazenpad ge kozen hebbenof dat men hier met een gewelddadige ontvoering te doen heeft. Stoom vaart berichten. Het stoomschip Prinses Araalia arriveerde 14 Sept. te IJmuiden. Het stoomschip Soenda is 11 September Gibraltar en 13 Kaap St. Vincent gepas seerd naar Amsterdam. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap del Arroi 14 September. Het stoomschip Prins Frederik, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said den 14 Sept., en vertrok denzelfden dag. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap St. Vincent den 14 September. Markt-Berichten. Alkmaab, 13 Sept-. 11 Paarden f 85 a 275, 25 Koeien en Ossen f175 a 295, 12 nucbt. kalveren f5 a 26, 246 Schapen f 17 a 29, 210 magere Varkens f 14 a 20, 164 Biggen f5 a 8,8 Bokken en Geiten f 3 a 9, Boter per kop f 0.85 a 0.95. Hooun, 13 Sept. Tarwe f8 a 8.75, Gerst f4.75 a 5.50, Haver f3.75 a 4, Erwten Witte f 8 a 9, Groene f 10 a 11, Grauwe f 13.50 a 14, Vale f10 a 12, Brnine boonen f 12 a 14, 16 Paarden f70 a 250, 3 Koeien f180 a 200, 50 Schapen f25 a 30, 47 Lammeren f 16 a 20, 2 Kal- vereu f 12 a 20, 86 Varkens f9 a 17, 2 Zeugen f30 a 40, 174 Biggen f3 a 6.50, 65 Kippen f 1 a 2.25, 8950 Kip eieren f4 a 4.25, 1500 Eendeieren f4 per 100, 1246 koppen Boter f 0.65 a 0.70. 316de STAATSLOTERIJ 4de KUsae. late Lijst. No. 519 f 85.000. No. 927 f2000. No. 19655 f1000. No. 7755, 12272 en 19473 ieder f400. No. 10657 f200. No. 9355 f 100. Burgerlijke Stand Helder. Van 9 tot 12 Sept. ONDERTROUWD: J. Buchele, brood bakker, en P. J. Vermeer. GEHUWD: A. Bakker, en M. Kaan. BEVALLEN: D. Keijzer, geb. Griek, z. M. Gorter, geb. Swaen, z. C. H. Corne- lisse, geb. Rijk, d. G. Hofer, geb. van der Hulst, z. R. L. Vrieslander, geb. Beek, d. A. L. Braspot, van Noubuijs, d. N. Kuiper, geb. Kaptijn, z. G. Hillendoorn, Houtkoop, d. P. Zwaan, geb. Bais, z. A. A. Hendrikse, geb. Smit, d. W. E. van Dok, geb. Duijvet- ter, z. A. Keetman, geb. Komen, z. A. Bak ker, geb. Hoelandt, z. OVERLEDEN: J. Peper, 3 m. B. Rip- pens, 19 m. A. Bender, 8 j. .1. Sanders, 4 m. Twee levenloos aangegevene. Vervolg der Berichten. Maandagavond vergaderde de Kies- vereeniging „Helder" in Tivoli. Opgekomen waren 31 stemhebbende leden. Na opening der vergadering door den voorzitter, mr. J. W. Lasonder, eu 't lezen der notulen, die goedgekeurd werden, werd 't doel der bijeenkomst ter tafel gebracht. De vraag was gesteld: „Is't wensehelijk een H. B.S. met driejarigen cursus hier te hebben P" Als inleiding las de heer T. Mooy 't adres, onlangs aan den gemeenteraad ingezonden door de heeren van Gijn, Beukenkamp en Bitter. Daarna verklaarde de voorzitter, dat men zich tot de booge regeering wilde wenden, zooals in meerdere gemeenten geschied was, ter verkrijging eener Rijks H. B. S., waar door alleen de kosten van 't oprichten en onderhouden der benoodigde lokalen, ten laste der gemeente zouden komen. De heer Vos zeide, geen gunstig ant woord van de regeering te verwachten en achtte 't geen voordeel, wanneer 't plan slaagde. De heer H. Janzen Ez. bewees met cijfers, dat de draagkracht der gemeente de weelde van een H. B. S. niet toeliet, temeer, daar er in 't volgend jaar een nieuwe gemeente school moet gebouwd worden. De voorzitter hoopte nog steeds van de regeering een H. B. S. te verkrijgen en haalde de spoorweg ZutfenWinsterswijk en de H. B. S. te Goes aan als voorbeelden, wat men soms niet door volharding ver werft. De heer Voornveld had gemeend de wenschelijkheid eener H. B. S. te hooren betoogen, maar zich teleurgesteld gevoeld. Spreker fcchtte, voor onze gemeente, de ge- subsidiëerde school 't meest met de behoef ten overeenkomende. De heer Vos haalde 't oordeel aan van een jongeling, die pas examen gedaan heb bende, verklaarde op een H. B. S. meer, maar op een bijzondere school beter ge leerd te hebben. De heer Mooy voerde aan, dat 't juist uit de debatten moest blijken of een H. B. S. hier wensohelijk was. Nadat ook nog door de hh. Brouwer en Bouricius 't woord was gevoerd, ging men tot stemming over. Vdor stemden 15 tegen 16 leden. Al- zoo verviel 't voorstel met de minderheid van een stem. Na rondvraag en een aan merking van den heer Mulder, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Zaterdag jl. liad in het fort Ad miraal Dirks de schietwedstrijd plaats, welke was uitgeschreven door de alhier aanwezige officieren van zee- en landmacht en schutterij. Door prachtig zomerweer begunstigd, liep het concours uitstekend van stapel en het welslagen hiervan mag een spoorslag zijn om deze feestelijkheden nog dikwijls te herhalen. Prijzen werden behaald, op de vaste baan, geweer, door de heeren K. Hennes, Offic. v. Gezondh. bij de landmacht, met 49 C. D. Zur- Mühlen, kapt. der art.-schutterij, met 49G. L. Goedhart, luit. ter zee 2e kl., met 46 J. Bruce, le luit.- adjudant der infanterie met 46 C. Hoffman, luit. ter zee le kl., met 45 punten. Op de vrije baan, geweer: van Stokkuui, luit. der infauterie met 51 J. Bruce, le luit.-adj. der in fanterie, met 48G. L. Goedhart, luit. ter zee 2e kl., met 47 punten. Op vaste baan, revolver: H. Veld- huijzen, luit ter zee le kl., met, 15; G. van Munster. 2e luit. der infan terie, met 13 G. L. Goedhart, luit. ter zee 2 kl., met 12J. A. H. Jockin, kapt. der mariniers, met 10 C. J. Yeltman, offic. van administratie 2e kl. met 5 punten. Op vrije baan, revolver H. Velt- huijzen, luit. ter zee le kl., met 18; G. L. Goedhart, luit. ter zee 2e kl., met 11; C. J. Yeltman, offic. v. ad- min. 2e kl. met 12 punten. De prijzeu werden 's avonds in het lokaal Tivoli aan de overwinnaars uitgereikt, ter gelegenheid waarvan een concert werd gegeven door het Stafmuziekkorps der marine. Het Eng. stoomschip »West- phalia," gisteren uit deze haven naar zee stoomende, kwam in aanraking met 't Deensche oorlogsschip >Fyen," waardoor niet onbelangrijke schade veroorzaakt werd aan beide schepen. De stoot had plaats in den avond, op het oogeublik, dat aan boord van genoemd oorlogsschip een feest gevierd werd, waardoor onder de genoodigden, waaronder ook vele dames, een ang stige opschudding werd veroorzaakt gelukkig hebben geen ongelukken plaats gehad en kon het feest verder ongestoord worden voortgezet. Met welk een kracht de aanvaring ge schiedde, kan men opmaken uit het feit, dat de uithouwer, een balk van belangrijke dikte, in tweeën brak, terwijl de groote fokkera van de »Fyen" gebroken is en de rustijzers ontzet zijn. De »Fyen" zou heden morgen onze haveu verlaten, doch zal nu nog eenige dagen worden op gehouden om de schade te herstellen. Zondagavond hield de vereeni- ging Admiraal de Ruyter een feest vierende vergadering in MusisSacrum. Onder de genoodigden behoorden ook de onderofficieren van het Deensche oorlogschip »Fyen." Het programma was afwisselend. Wapenoefeningen, gymnastiek, voor drachten en de opvoering van het geestige blijspel »Tooneelstudiën," vaa Justus van Maurik, deden den tijd voorbij vliegen. Een der meest gewaardeerde nummers van het pro gramma was voorzeker de solo op de hobo, die verdienstelyk werd voor gedragen. Als extranummers werden door de fanfare-muziek der Denen de Nederlandsche en Deensche volks liederen zeer correct uitgevoerd. Een prettig bal besloot den avond. Met genoegen vermelden wij het besluit, door de Afdeeling Helder, der Maatschappij tot Nut van \t Alg. geuomeu, om bij het hoofdbestuur de zilveren medaille aan te vragen voor schipper Ras, vau de vischschuit HD. 6, voor het met levensgevaar redden van schipper Kramer in den storm van 5 dezer. Naar wij vernemen heeft de heer J. C. Jansen de benoeming van wethouder dezer gemeente aan genomen. Bij beschikking van den miuis- ter van marine, 15 dezer no. 66, is de gouden medaille voor 50 jaren eerlyken en trouwen militairen dienst bij de zeemacht, toegekend aan den ziekenopzichter bij het hospitaal der marine alhier, J. Jongman. De Minister van marine heeft aan de mindere geëmplooieerden bij 's rijks werven voorloopig doen me- dedeelen, dat hun adres tot bekoming van vaste aanstelling, ten einde aan spraak op pensioen te kunnen doen gelden, door hem in overweging is genomen. Beroepen te Zalk en Yeecaten de cand. C. de Groot, te Helder. Het stoomschip »Rhenania," Zaterdaguacht te IJmuiden gearriveerd, heeft bij het binnenkomen een vis- schersvaartuig, de Urker botter No. 20, dat aan den wal lag vastgemeerd, in den grond geloopen, waarbij een der opvarenden jammerlijk verdronk. Yrijdag jl. heeft zich te IJmui den wederom een feit voorgedaan, dat 't vertrouwen van hen, diegelooven dat genoemde haven thans weder ge noegzame diepte heeft om de grootste schepen tot doorvaart te verstrekken, aan het wankelen zou kunnen bren gen. Het Noorsche barkschip »To Sostre," kapt. Leegaard, aldaar met een lading hout van Bjornebourg binnenkomende, is nl. aan den grond gevaren en heeft gestooten, tengevol ge waarvan het schip zwaar lek werd en 13 voet water in 't ruim kreeg. Met stoompompen is dit er uit ver wijderd, waarna het naar Amsterdam is opgesleept. De Amsterdamsche bladen, van dit geval melding makende, blijken het niet geheel eens te zijn over de omstandigheden, waaronder het ongeval plaats had. Terwijl toch de een beweert dat het schip met hoog water binnenkwam, doet een ander het voorkomen alsof het toen juist vallend water was. Wij zijn niet in .staat te kunnen beoordeelen wie in deze geljjk heeft, doch al is het laatste waar, dan nog is het voor IJmuiden een weinig verblijdend ver schijnsel. De ondervinding zal het echter moeten leeren. Willem III, de bekende hard draver, waarvoor onlangs een bod is gedaan van f5000, liep op 5-jarigen leeftijd voor den ploeg, en werd toen door zijn eigenaar C. Bronger te Zijpe aan zijn tegeuwoordigen eigenaar P. Brommer te Zijpe voor f325 verkocht. Uit Tessel schrijft men dat Za terdag niet ver van de kust opgevisclit en aldaar aaugebracht is, een groen geverfde helmstok. Op dien helm stok was een geel hart met roode, witte eu blauwe strepen geverfdaan het einde was een koperen plaatje be vestigd. Men denkt dat het voorwerp van een visschersvaartuig afkomstig is. Yijftieu drukken in vijfenveertig jaren welk boek heeft zoo'n succes ooit in Nederland beleefd! De Camera Obscnra alleen. Nauwelijks is de eene drnk verschenen, of de uitgevers makeu zich reeds gereed voor een nieuween zoo is het onafgebroken voortgegaan vijfenveertig jaren lang. Stilstand is er in den verkoop der Camera nagenoeg nooit geweest om het even of het volks- dan wel prachtedities waren, gretige koopers werden er altijd gevouden. Men las de Camera van een vriend, en begreep dan dat men zoo'n boek toch niet langer missen mocht. Zoo is het menigeen gegaan. Doorsnuffel bij den eerste den beste de boekenkast, of slechts den bescheiden boekenhanger, de Camera zult gij er vinden. Op Zaterdag jl., 'a dichters geboortedag, is een nieuwe uitgaaf verschenen, versierd met een nieuwe fraaie ets van Rochussen het boek is ditmaal weer eens in prachtgewaad versche nen, maar de prijs brengt ook deze uitgaaf weer onder ieders bereik. Gelukkige schrijver, die op elke vijf jaar van zijn leven een uitgaaf stel len mag van zijn meesterwerk Moge het hem gegeven zyn, nog vele uitgaven van dat boek te beleven. Beets is er ondanks zijne 70 jaren, jong en levenslustig genoeg toe. (Rott. Nbl.) Het barkschip, in aanbouw bij de heeren Huygens Van Gelder te Amsterdam, zal den naam dragen van den algemeen geachten en populaireu Nicolaas Beets. Donderdagavond te ongeveer 8 uur is uit de wachtkamer 2e kl. van het Centraalstation te Amster dam ontvreemd (of per abuis mede genomen een wit valiesje, inhou dende een gouden horloge met dito ketting, een zegelring, linnengoed, een bankbiljet van f25 en een muntbil jet, benevens een portefeuile, waarin een damesportret. Zaterdagmiddag kwam te Am sterdam een Franschman met zijn zesjarig dochtertje aan het Centraal station en nam daar een rijtuig van de Rytuigvereeniging, om zich daar mede naar een hotel te begevendoor het onbesuisd rijden van den koetsier viel het kind tegen het portier, dat opensprong, waardoor het meisje op de straatsteenen te land kwam. Zij bezeerde zich vrij ernstig aan de knie en werd ingebracht by den heer Van Ledden Hulsebosch, apotheker op den Nieuwendyk, die haar de noodige hulp verleende. Een Amsterdamsch heer, die Zondagavond een rijtoertje met zijne familie maakte en te Halfweg even pleisterde, miste toen hij het gelag betalen wilde, zijn nog al goed gevulde portemonnaie, waaruit hy onderweg de tol nog betaald had. Bij onderzoek van het rijtuig vond men haar terug in het bakje onder de zitplaats van den koetsier. De Rijksveldwachter maakte proces-ver baal tegen dezen op en de familie keerde met een anderen voerman huiswaarts. Korten tijd geleden werden te Rozendaal twee Belgen aangehouden, die tot eene uitgebreide dievenbende behoorden. In hun bezit werden goe deren van groote waarde gevonden, afkomstig van een diefstal te Ant werpen. Op verzoek der Belgische regeering zyn zij naar de grenzen ge bracht en aan de Belgische gendarmes overgeleverd. Aan de Arnh. Ct. wordt uit Doesburg geschreven: Een aardig voorval had plaats met prijsschieten van onze dd. schuttery der artillerie. De sergeant kreeg eenige schutters tot bediening van een 9 cM. stuk geschut; de eerste schoten gingen flink van de hand, doch op eens weigerde het stuk vuur te geven. Deskundigen kwamen erbij, maar het stuk bleef weigeren voor de bekwame hand der schutterself maal was het geprobeerd en altijd wilde het schot er niet af. Een kor poraal kwam op de gedachte het schot er af te trekken, om te zien wat de oorzaak was; hier werd gevolg aan gegeven en nu bleek de lading zaag meel te zijnniettegenstaande het toezicht van een sergeant, wist men niet hoe dit er in kwam Of de bediening van dat stuk voor het rich ten ook een prijs heeft gekregen, is tot nu toe niet bekend. De Tweede Kamer is gisteren door den Minister Heemskerk met de volgende rede geopend: „Mijne Heeren! „Wegens den rouw over het smartelijke verlies, dat voor weinige maanden het Koninklijke Huis trof, heeft de Koning ons opgedragen Uwe vergadering van Zijnent wege te openen. „Algemeen en onverdeeld was de deelne ming van het Nederlandsche volk bij het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje. „De betrekkingen des Konings met de buitenlandsche Mogendheden bleven zeer vr i endschappel ij k „De vloot en het leger geven reden tot tevredenheid. „Totnogtoe bleef het Vaderland behoed voor de cholera, die in dit jaar een gedeelte van Europa teistert; de binnen het bereik der Regeering liggende voorbehoedmiddelen worden aangewend. „Deze zomer kenmerkte zich door een ge- zegenden oogst, en met tevredenheid mocht de landbouwer deel nemen aan de interna tionale tentoonstelling, die onlangs te Am sterdam, op uitstekende wijze ingericht, plaats had. „De algemeene toestand in Nederlandsoh- Indië is niet ongunstig; bet ophouden van verwoestende epidemieën en van de veeziekte op Java kan niet anders dan een heilzamen invloed hebben op de welvaart der inwoners. „Krachtige maatregelen worden genomen om in Atjeh een staat van zaken te vestigen, die veroorloven zal in het vervolg van de zee- en landmacht minder zware diensten te vorderen dan tot dusver met onbezweken moed en volharding door haar zijn bewezen. „De schepelingen, die in Tenom weder rechtelijk werden gevangen gehouden, zijn in vrijheid gesteld. „Het is te hopen, dat de bijzondere om standigheden, die thans den landbouw in Suriname en den koophandel in Curapao drukken, van voorbijgaanden aard zullen zijn. „In het aanstaande parlementaire jaar wachten U, Mijne Heeren! belangrijke werk zaamheden. „Eenige U bekende overeenkomsten met andere Mogendheden betreffende handel en internationaal recht, vereischen nog Uwe bekrachtiging. „Het zal van U afhangen, door de behan deling van onderscheidene aanhangige wets ontwerpen, de invoering van bet nieuwe wet boek van strafrecht mogelijk te maken. „Een wetsontwerp tot regeling van het algemeen en bijzonder bestuur van den wa terstaat zal U vermoedelijk eerlang bereiken. „De voorstellen tot herziening van de Grondwet zijn genoeg gevorderd, om te ver wachten dat zij weldra in behandeling komen. „De toestand der geldmiddelen zal op Uwe belangstelling weder in ruime mate aanspraak makeu. „Zeker is het krediet van den Staat wel gevestigd, en het tekort in vergelijking van het vorige dienstjaar verminderd, maar de regeering meent niet te mogen rusten in het streven om door bezuiniging binnen de gren zen der mogelijkheid eenerzijds, en door ver betering van middelen in Nederland en in Indië anderzijds, het noodige evenwicht tus- schen uitgaven en inkomsten te naderen en eindelijk te bereiken. Intnsschen roepen wij in de allereerste plaats Uwe aandacht in op de onlangs inge diende wijziging van een enkel artikel der Grondwet, die, om gelijke reden als de aan- genomene wet omtrent het regentschap, den voorrang boven andere werkzaamheden ver dient. „Mochten de Staten-Generaal kunnen goedvinden, dit onderwerp binnen kort te behandelen, dan zon de tijd voor de gewone najaarswerkzaamheden niet behoeven te ont breken. „Welke intnsschen ook de loop Uwer ge wichtige beraadslagingen zij, wij hopen dat die onder Gods zegen tot welzijn van het Yaderland zullen strekken. „In naam des Konings verklaren wij de vergadering der Staten-Generaal te zijn ge opend."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2