'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL i\o. 1215. Woensdag October lö84. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Twaalfde Jaargang. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZITDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIE U WSTIJ DIN GEN HELDER, 7 Oct. 1884. Naar wij vernemen beeft de beer W. J. Maalsteed de benoeming tot Wethouder dezer gemeente aan genomen. Zaterdag keerde een gedeelte van het detachement torpedisten naar Nieuwediep terug. Voorloopig blijven te Helvoet gedetacheerd de luit. ter zee der le kl. Haremaker, de mach. der le kl. Fagg, de mach. der 2e kl. Offriuga, de adjudant-torpedist Exter, 1 sergeant-torpedist, 2 kor- poraals-torpedisten, 4 torpedisten en zes vuurstokers, met het doel de torpedo-booten, die dezen zomerdienst deden, voor conservatie in gereed heid te brengen en eenige verande ringen aan alle booten te maken. Zooals gemeld werd, is aan den heer J. C. Jansen door de regeering niet toegestaan om, tegeljjk met zijne betrekking van hoofdingenieur der marine, het wethouderschap der ge meente alhier te hekleeden. De Mi nister van fiuanciën schijnt minder bezwaar te hebben tegen het heklee den van het wethouderschap door onder zijn departement ressorteerende ambtenaren, dan zijn ambtgenoot voor marine, op wiens voordracht natuur lijk de alhier gevraagde vergunning zal zijn geweigerd. Immers aan den heer J. Troelstra, ontvauger der di recte belastingen te Leeuwarden, is een paar weken geleden door den Ko ning vergunning verleend, tegelijk met deze betrekking die van wethou der te Leeuwarden waar te nemen. Het transport van 20 machi nisten en machinist-leerlingen der Kon. Ned. Marine, dat naar O.-Indië zal worden uitgezonden, zal den 22n November a. s. derwaarts vertrekken per stoomschip »Soerabaya." De »Stoompost" verneemt dat, naar aanleiding van het adres eener Commissie voor bespreking van het reddingswezen in Nederland," bij onze Regeering plannen worden beraamd voor een hier te lande laugs de Noordzeekusten in te stellen kust wacht, waaraan een semaphoredienst zon worden verbonden. De verschil lende stations der kustwacht zonden tevens langs electrischen weg in ge meenschap worden gebracht, zoowel met de plaatsen waar sleepstoom- booten aanwezig zijn, als met die waar zich reddiugsbooten bevinden. Men zou voornemens zijn, den kust- wachtdienst in verband te brengen met den dienst der kustverlichting. Men weet, dat reeds onderschei dene lichttorens in het telegraafuet zijn opgenomen. Volgens Bureau Veritas bestaat de Nederlandsche koopvaardijvloot thans uit 965 zeil- en 145 stoom- Texel, 6 October Door de Doopsgez. gem. te Burg, Waal en Oosterend, is gisteren tot predikant beroepen de heer P. K. Bijl, leeraar bij diezelfde gemeente te Edam. Het vinden van een kinderlijkje in een vuilnisbak leidde tot de ont dekking, dat een dienstbode in de Amstelstaat te Amsterdam hg het Rembrandtplein, was bevallen en op die wijze zich van haar kind had ont daan. Men vond het bovendien met een band om het halsje gebonden. De dienstbode is in verzekerde be waring. De weduwe Siebrands Hag- man, te Alkmaar, wier echtgenoot in de maand Mei 11. werd gedood door een van het in aanbouw zijnd Waaggebouw afgevallen balk, heeft de gemeente deswege gedagvaard voor de arr.-rechtbank. Zij eisckt een schadeloosstelling vau f 12.000. Voor de Correctioneele Kamer der rechtbank te Amsterdam stond Vrijdag te recht J. E. L., gewezen dienstbode van B. H. M. K., wed. A. C. De beklaagde had hare mees teres op eigenaardige wijze weten te misleiden. Zij had nl. deze wijsge maakt, dat een niet bestaand mans- persoou, André van Woerden, op de weduwe was verliefd geraakt en met haar wilde trouwen. Om dit denkbeeld bij haar meesteres in gang te doen vinden, had zij een groot aantal verliefde brieven, als van den gefingeerden minnaar afkom stig, gefabriceerd. De beklaagde be weerde echter dat die heer Van Woer den werkelijk bestond en een aantal van de overgelegde brieven had ver vaardigd. Verder had de slimme dienstbode, die spoedig bemerkte dat haar meesteres niet ongevoelig voor liefde scheen te zijn, den minnaar een brief doen schrijven, waarin hij aan de weduwe mededeelde dat hij ziek was en slecht voedsel kreeg. De liefde voorzag hierin bereidwillig, doch zooals te begrijpen is, het eten kwam terecht in de maag van de dienstbode, maar niet in die van den gefingeerden minnaar. Ten slotte liet zij den minnaar een briefschrijven, waarin hij mededeelde aan zijn dulcinea dat bij naar Amerika vertrokken was. Getuige S t o r k, commissaris van politie, verklaarde dat de beklaagde op hem den indruk had gemaakt van een zeer geslepen meisje te zijn. Aan dien beambte had zij ook bekend dat de minnaar uit de lucht gegrepen was eu dat zij het eten deels zelf gebruikt deels verkocht had. In den loop van het onderzoek bekende beklaagde alle brieven zelf geschreven te hebben en tevens dat de persoon van Van Woerden uit de lucht gegrepen was. De president vermoedde dat de meid een vrijer had en deze niet onkundig was van de wijze waarop het voedsel verdween. Toch bleef beklaagde dit ontkennen. Ten slotte gelukte het den president echter haar ook dit punt te doen bekennen en bet bleek dus dat die vrijer haar in het vergrjjp had aan gemoedigd. Vooral bij die laatste bekentenis, weende beklaagde hevig. De president merkte verder op dat zij reeds eens voor misbruik van vertrouwen veroordeeld was. De subst.-off. van justitie mr. Ort requireerde dat de rechtbank de be klaagde zou schuldig verklaren aan bedriegelijke oplichting eu misbruik van vertrouwen en mitsdien veroor- deelen tot 18 maanden cellulaire ge vangenisstraf en eenige boeten. De Pernissche vloot, die thans in de haven is, heeft afgerekend, en blijkt thans, dat in geen jaren zulke slechte zaken zijn gemaakt als don afgeloopen zomer; slechts drie sloe pen hebben wat verdiend, maar al de anderen hebben niets of hoogstens f 50. Over 2 a 3 weken vertrekken de sloepen ter kabeljauwvangst, om die levend aan te brengen. Door den burgemeester van Edam is een vervolging ingesteld tegen een kastelein te Volendam, we gens het toedienen vau sterken drank aan een kind beneden de 16 jaar. Een knaap uit het weeshuis te Edam was daardoor in beschonken toestand geraakt. Een juffrouw gevoelde dezer dagen piju in de vingers der rechter baud, en van dag tot dag werd de pijn heviger. De vingers zwollen op, en weldra werd ook de arm dikker. Bij onderzoek is gebleken dat de op zwelling een gevolg was van arseni- cum-vergiftigicg, die zij dankte aan het gebruik vau róode wol. Daar het regenten vau de dia conie-gestichten der Hervormde ge meente te 's-Gravenhage gebleken is, dat er onder de oude lieden die met de Maandagbus ten behoeve dier gestichten rondgaan, sommigen zijn die zich de hun ter hand gestelde giften toeëigeuen, hebben zij gemeend, ter voorkoming van dit kwaad, de medewerking hunner stadgenooten te moeten inroepen om voortaan de voor de bus bestemde giften niet aan de oude lieden ter hand te stel len, maar of zelven in de bus te werpen of dit door vertrouwde per sonen te laten doen. In een der Limburgsche kanton plaatsen deed zich aan het eind der vorige maaud het geval voor, dat de griffier van het kantongerecht der plaats, door zijn eigene dienstbode werd gedagvaard, wegens een geschil in loousuitbetaling. Langerak eu Korterak. Deze twee plaatsjes in Nederland werden door één predikant bediend. Toen deze leeraar een beroep naar een andere plaats kreeg, dat hij aannam, begon volgens de 's-Bossche Ct. ziju afscheidspreek aldus Vaartwel nu, gij Lange- en Korte- rakkers. »Men kau nooit weten hoe een koe een haas vangt-" Vóór eenige dagen heeft men dit laatste in de provincie Friesland kunnen zien op een land onder Wijnjeterp. Eenige koeien omsingelden daar een haas, totdat een van haar het geluk l^ad, met haar natuurlijke jachttuig, de horens, den haas te spietsen, waarna de eigenaar van het land en van de koeien zich in het bezit van de buit stelde. Het was kermis te V. in de Mejjerg. De gemeente-veld wachter had in gezelschap van zijn broeder zijn deel van de algemeene vreugde genoten en vond tegen den avond, dat het na de gebruikelijke potjes bier al wel was geweest. Hij bracht daarom zijn broeder een eindje weg, toen deze huiswaarts gaan zou en keerde daarna op zijn post terug. Van kermishouder werd hij nu weer politieman, wat hij bewees door vijf minuten later iemand te verbalisee- reu als overtreder der drankwet. Die iemand waszijn broeder. Een der bedienden in de Health Exhibition te Londendie onvoor zichtig de twee dikke draden aan raakte van het werktuig dat 25 electrische lichten bediende, werd door den kunst-bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Kopenhagen, 3 Oct. (R. O.) Hedennamiddag te 47s uur brak in het kasteel Christiansburg alhier een brand uit, waardoor de ridderzaal ver nield werd eu waarschijnlijk ook de lokalen van den Rijksdag eene prooi der vlammen znllen worden. Men hoopt de verzameling schilderijen te redden. Tweede dépêche. Het kasteel Christiansburg is volkomen vernield. De schildergen-verzameling en ver scheidene kostbaarheden zijn gered. Het vuur is nog niet bedwongen, maar het weder is stil en de stad wordt niet bedreigd. De bezetting van het Russische oorlogschip, in de haven aanwezig, heeft aan de pogingen tot blussching ijverig deel genomen. Kopenhagen, 4 Oct. (R. De brand die in den afgeloopen nacht het koninklijk slot Christiansburg teisterde is gebluscht. Groote kunst schatten, waaronder werken van Thor- wald8en, en het archief van den Rijks dag zgn verwoest. De schade wordt op eenige millioe- nen begroot. De slotkerk en het TLiorwaldsen- museum bleven hoewel bedreigd onaangetast. De Koning en de Kroon prins waren tot middernacht op het tooneel van den brand aanwezig. De vnnrtoren van Eddystone. Ouder de reuzenwerken op zee vaart-gebied noemt de zeeman en en vooral hij, die gedurig in winter nachten het Eogel8ch kanaal bevaart, met een erkentelijk gemoed den schoo- nen lichttoren, die een 120 tal jaren geleden door den kundigen en vol hardenden Smeaton op de Eddystone werd gebouwd. De Eddystone, nabij Plymouth ge legen, bestaat uit eenige bjj elkander gelegen rotseu, waarop bij slecht weder de zee vreeselijk beukt. Menig vuldige schipbreuken hebben er dan ook op plaats gehad. Het laat zich begrijpen, dat men bij de toenemende zorg voor de veiligheid der vaart, er dus weldra op bedacht was den zeemau dit gevaar aan te wijzen. Men had daarbij met vele tegen spoeden te kampen, ja zelfs men- schenlevens te betreuren, totdat Sme aton op het gedeelte van Eddystone, dat House Rock heet, zgn schoon© toren bouwde. Deze trotseerde 120 jaren lang de woede der elementen. Hield de toren het echter uit, met de fuudeering (de rots zelf) was dit niet geval. Men moest bespeuren, dat er in de rots scheuren ontstonden, die eerst versterking met ijzeren stangen ver- eischten, doch die eindelijk het be staan van den toren zoodanig be dreigden, dat besloten werd, dit kunst werk op een ander gedeelte van de Eddystone, Plymouth Hoe, over te brengen. Dit meesterwerk is in betrekkelgk korten tgd volbrachtzoodat den 24steu der vorige maaud het licht weder voor de zeevaart kon worden ontstoken. Brussel, 5 October. Heden had in het paleis der Aca demie de uitreiking plaats der prgzen aan de bekroonden bij het algemeen conconrs tusschen de inrichtingen van middelbaar onderwijs vau de lste eu van de 2de klasse. Deze plechtigheid, waarbij de Minister van binnenland- sche zaken presideerde, werd vereerd met de tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin. Zij gaf aanleiding tot betreurenswaardige manifestatiën. Bij de komst van Hunne Majes teiten werden er toejuichingen ge hoord, waaronder zich gejouw en een scherp gefluit mengden. Toen H.H. M M. de zaal binnen kwamen werden zij met gelijke manifestatiën ontvangen. Toen de minister Jacobs het woord opnam om een gelegenheidsrede uit te spre ken, werd er geroepen»A bas la calotte Daarop volgden protesten, en er had een langdurig tumult plaats. Vau dit oogenblik af was de plech tigheid zeer geagiteerd. Er hebben verscheidene inhechtenisnemingen plaats gehad. De toegangen tot het paleis waren afgezet door politie en door goheime agenten en gendarmen in burger- kleeding. Toen H.H. M.M. met hun gevolg het paleis der Academie ver lieten, werden zij weder begroet met gefluit. De kreet Leve de Koning had luidruchtige manifestatiën in tegenovergestelden zin ten gevolge. De manifestanten volgden de hof- rijtuigen tot aan het paleis. De minister vau binnenl. zaken was mede het voorwerp van vjjan- delgke bejegening. Langen tijd bleven er luidruchtige troepen volks voor het paleis staan. Andermaal hadden er nu arrestatiën Afscheid van den Zomer. 't Scheidensnur brak lang reeds aan, Lieve zomer, gij moogt gaan G' hebt veel goeds ons afgestaan We zijn dankbaar en voldaan. Morde ook somtijds deez' of geen, Als de zon wat warmpjes scheen; Gij bracht zegen op uw schreen, Strooidet rijkdom om u heen. Heeft de slager ook gezegd: O, wat is die zomer slecht! Gij hebt er niet aan gehecht; Dat waardeeren wij oprecht. Want de meesten waren blij Om nw weelde, zomer gij Waart een zeegnend jaargetij Doch nu is uw tijd voorbij. Lente had haar plicht verzaakt. Gij hebt alles goed gemaakt, En zijt weer in eer geraakt. Nu elk zegen heeft gesmaakt. Lieve, goede zomer, keer Ieder jaar zoo zeegnend weer Stort uw rijkdom telkens neer, Dan beminnen we u nog meer Ga, gij hebt uw plicht volbracht, Lang nog wordt gij hier herdacht; Als weer lente ons tegenlacht, Wordt gij gastvrij afgewacht. Moog' het ons als n vergaan: Breekt ons scheidensnur eens aan, Dat men dan ook doe verstaan Gij hebt trouw nw plioht gedaan 1

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1