VINTER MUZIEK VOOR E Advertentiën. Ds. Ter Haar Romeny, Concertzaal Zondag BAL-MU21 Lokaal „Lindi op Zondag stille fatsoenlijke Diei zd°fïDAG a. 8-, een flinke Die een flinke Die een Achterv Te koop gev Burg e rkring Harmonie. Doet uwe inkoopen des Zaterdags en niet des Zondags. Sir Mozes Montifiore, de groöte Engelsche philantroop, viert heden te Ramsgate zijn lOOsten geboortedag. Het feest zal ongetwijfeld met groo- teu luister worden gevierd en het zullen zeker niet enkel zijne geloofs- genooten zijn, die van ganscher harte zullen wenschen en hopen, dat de edele grijsaard nog lang in het Boek des Levens" moge geschreven blijven; gaarne onderschrijven wij de woorden, waarmede de levensbeschrijving van Sir Moses in de Mannen van Be- teekenis" zijn opstel besluit: »Moge het tijdstip nog lang verdaagd wor den, dat van hem met een gewijd schrijver zal kunnen gezegd worden: »Er is een Yorst onder Israël ge storven." Een Spaansch officier te Madrid, van een zeer sterken lichaamsbouw, heeft veertig dagen achtereen aan het ziekbed zijner dochter gewaakt. Toen zijn dochter buiten gevaar was en de vader rust wilde nemen, kon lijj den slaap niet vatten en wanneer hij in dommelde was hij aan verschrikkelijke droomen ten prooi. Dit alles onder mijnde zijn gezondheid derwijze, dat hij dezer dagen van uitputting ge storven is. Het rooken der kinde ren wordt in verscheidene staten van Noord-Amerika met kracht tegenge gaan. Zoo ook te Newyork en te New- Yersey, alwaar het verkoopen van tabak en sigaren aan kinderen bene den de 16 jaar bij de wet is verboden en wel op grond dat het rooken de spijs ver teering stoort, de hartwerking zoo onregelmatig doet worden, dat daardoor het ontstaan van hartklop pingen en hartziekte wordt bevorderd, aandoeningen der luchtwegen met asthma en longlijden veroorzaakt, en bovendien het gebruik van sterken drank door den prikkel van het rooken wordt bevorderd. Ook op den toestand der oogen zou, naar de Amerikaansche wetge ver beweert, het rooken bij kinderen nadeelig werken. 't Gebeurde in een kleine gar nizoensplaats. Mijnheer de dominé bemerkte op zekeren Zondag toen hij »op stoelstond, dat er zich onder zijn gehoor ook een korporaal bevond. Nu, dit was een zeldzaam heid, want het garnizoen de do- miné had er zich al zoo dikwijls over geërgerd scheen niet zeer kerksch en bezocht liever de kroeg dan den tempel. De dominé zag in de tegenwoordigheid van dien va derlandsverdediger een verblijdend teeken des tijds en begreep dat diens gedrag moest aangemoedigd worden. Na afloop van de preek liet hij den korporaal verzoeken om even bij hem te komen. De gestreepte ver scheen. »Mijn zoon«, sprak de predikant, »ik heb met genoegen uw aanwe zigheid opgemerkt't kwam me ech ter voor, dat gij niet geheel aan dachtig waant. >Och, wat zal ik u zeggen,«ant woordde onze krijgsheld: »ik ver veelde me en had geen cent iu den zak om eeu borrel te gaan drinken en daarom ben ik maar naar de kerk gegaan. fZoo, nu dat was braaf en om u voor dit goede besluit te beloonen, ziehier twee kwartjes vermaak u thans nog wat in de herberg en kom Zondag weer naar de kerk. Den volgenden Zondag,terwijl onze dominé zich voor de godsdienst oefening kleedde, vroeg hij den koster »Is het gehoor groot van daag?« »0, dominé, de kerk is stampvol, ik heb 't nog nooit zoo bijgewoond, maar wat me bevreemd is, dat meer dan de helft soldaten van 't garni zoen zijn. De dominé begreep er nu alles van. CORRESPONDENTIE. Nnar aanleiding Tan den Woensdagavond in de Kiesverceniging „Helder" genomen beslissing, waarbij de Heeren Mr. W. van der Kaay en W. H. de Beaufort candidaten werden gesteld voor bet lid maatschap der Tweede Kamer, heeft „de belangstellende Kiezer" verzocht, zijn stuk dat wij wegens plaatsgebrek tot dit nom mer moesten laten liggen, niet te plaatsen, Hed. Markt-Berichten. Puemerend, 21 Oct. Aangev. 39 Paarden, 403 Koeien, Melkkoeien laag in prijs, han del stug, vette Koeien groote aanvoer, 100 vette Kalveren f 0.60 a 0.80 per P., 71 nacht, dito f 10 26, beide handel stug, 2335 Schapen en Lammeren, lager in prijs, handel flauw, 93 vette Varkens f 0.38 a 0.62 per P., 293 Biggen f 4 a 7, beide handel stug, Kipeieren f 5 a 6 per 100, 1274 P. Boter, per pond f 1.30 a 1.40, 254 Gant6n f2.75 a 3.15, 200 mudden Appelen f2.50 a 4, 200 mudden Peren f3 a 6. Kleine Kaas f 38, Middelbare f 34, aan gevoerd 388 stapels. Ver van hier, op zeker eiland, Wordt een maagd, als ze is gevraagd, Door hare ouders, wen de dag wijkt, Eenzaam in het bosch gejaagd. Daar mag haar de jongling vinden En wanneer hij daarin slaagt, Vddr de dag is aangebroken, Is hij minnaar van de maagd. Heerschte ook hier eens die gewoonte, 't Wemelde van vrijers dan In de bosschen, en de maagden Hunkrend naar een lieven man. Zouden zich niet laten zoeken Duurde 't al te lang, dan kwam Zij den jongling zelf wel zoeken, Vóór de nacht nog afscheid nam. Maar wanneer het dan ook vrijstond, 't Bruidje, dat men zich zoo koos, Later weer in 't bosch te jagen, Zeker werd dan na een poos Door zeer velen het lieve wijfje, Dat in het woud eens werd gevraagd, Zonder zich lang te bedenken, Naar het bosch teruggejaagd. V isscherij-Berichten 22 Oct. v.m. 3 beugers met 30 tot 60 schelv. per 100 st. f 67,50; 4 haring trekkers, 3 tot 9 tal, per tal f8,50 af 9,1 korder met 50 tong, per st. 70 ct.135 kl. en midd. tong, per st. 6 a 20 ct.; 2 m. kl. schar, per m. f 5. N.m. 2 schuiten van Terschelling met 80 tot 100 rog per st. f 1,15 af 1,27; 20 st. tong, per st. 50 ct.45 tal haring, per tal f8,a f 9,31 beugers met 20 tot 100 schelv. per 100 st. f 47,a f 59. 23 Oct. v.m. 40 tal haring, per tal f 4, a f 5,70; 23 korders met 20 tot 90 tong, per st. 60 a 65 ct.; 50 tot 280 kl. en midd. tong, per st. 6 a 20 ct.1 tot 4 m. kl. schol, per m f 7,a f 8,1 a 2 m. schar, per ra. f 5, enkele rog, per st. 80 ct. 23 Oct. v.m. 900 schelv., per 100 f31. N.m. 53 korders met 60 tot 120 tong, per st. 60 a f 65 ct.460 kl. en m. tong, per st, 6 a 20 ot.; 2 a 6 m. kl. schol, per m. f 7,j 1 a 2 m. schar, per m. f 3,a f 4,2 tar bot, per st. f 10,a f 10,50. 16 beugers met 60 a 100 schelv., per 100 f34,af 46,1 schuit van Terschelling met 300 schelv., per 100 f 30,2 trekkers met 7 tot 4 haring, per tal f 5.75. 24 Oct. v.m- 5 trekkers met 27 tal haring, per tal f 5,10 a f 5,95. 6 korders met 24 tot 100 tong, per st. 60 ct.; 90 tot 150 kl. en midd. tong, per st. G a 20 ct.6 m. kl. schol, per m. f 4,50. Schuiten naar zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 91 tot 24 Oct. ONDERTROUWD: A. P. v. der Meer, ambtenaar, en G. A. Soetens. GEHUWD: N. L. ten Hacken, en I. A. Reis, W. Poll, en E. Duinker. J. W. Dirk zwager, cn V. C. Uijtdebroek. S. Petrus, en A. P. Opdam. BEVALLEN: D. Zegers Veeckens, geb, Andreae, d. A. Bruijn, geb. Kansen, d. E Kcger, geb. 8cheffer, d. OVERLEDEN: T.Bischoff, geb. Hopman, 36 jaar. Burgerlijke Stand Texel. Van 15 tot 22 Oct. ONDERTROUWDGeenc. GETROUWD Daniël De Blok en Geesje Buis. Cornelis Bakker Phz. en Hendrina Visser. GEBOREN Pietje, d. van Gerrit Eel- man en Aagje Brans. Klaas, c. van Dirk Bakker Gz. en Antje Tuinder. Feijtje, d. van Willem Lourens Bakker en Antje Plaats man. Dirk Johannes, z. van Picter Witte Jsz. en Piotertje Veeger. OVERLEDEN Neeltje Krijnen, 83 j., wed. van Job de Vogel. 2 aangesp, lijken, Stoomvaartberichten. Het stoomschip 8umatra vertrok 23 Oct. van Port-Said naar Amsterdam. Het Btoomschip Prinses Amalia vertrok 21 October van Niaida naar Batavia. Het stoomschip Soenda vertrok 22 Oct. van Southampton naar Batavia. Vervolg der Berichten. Aan de stemming voor 11 ge machtigden in het Kiescollege bij de Herv. gemeente alhier, is deelgeno men door 368 stemgerechtigden. In de buitengewone vacatures zijn ge kozen de HH. W. van Leeuwen met 266, L. Koot met 266 stemmende HH. T. C. Govers en J. Damman ver kregen 92 en 94 stemmen. Voor de periodieke aftreding zijn ekozen de HH. C. Abbenes met 278, Breebaart met 277, J. Klein met 277, C. Boon met 276, C. J. Verbey met 276, W. Bruin met 275, D. de Vries met 274, W. Cruijff met 268, Jb. Kok met 263 stemmen. Verder werden uitgebracht op de HH. P. Meijneke 93, C. van Gijn 92, A. Govers 92, P. Spruit 92, I. Korver 91, D. K. Bakker 90, J. van Brede- rode 89, D. Lap 89, D. Viejou 89 st. Bg Kon. Besl. is bepaald dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, in de hoofd-kiesdistricten Dokkum, Middelburg, Goes, Zierikzee en Alkmaar, op 28 October a. s. en zoo herstemming noodig mocht zijn, op 11 November d. a. v. in te leve ren, zullen worden geopend respec tievelijk op 30 October en 13 Novem ber a. s. Bjj Zr. Ms. besluit van 21 dezer is pensioen verleend aan de kapt.- ter-zee jhr. J. H. P. Von Schmidt auf Altenstadt, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, met in gang van den lsten November a. s. en met ingang van 1 November be vorderd tot kap.-ter-zee C. Ten Bosch tot kapt.-luit.-ter-zee de luit.-ter-zee lste kl. G. Van Herwaarden, en tot luit.-ter-zee lste kl. de luit.-ter-zee 2de kl. A. C. Van der Sande Lacoste. Te Leiden is Woensdag tot arts bevorderd de heer A. J. Jelgersma, rned. doctor, geboren alhier. Naar aanleiding der in dit blad voorkomende annonce, vestigen we de aandacht onzer lezers op de voorstelling, Zondagavond te geven door 't gezelschap Aurora" in 't lokaal Tivoli. We twijfelen niet of menigeen zal van deze gelegenheid tot uitspanning gebruik maken, daar 't op te voeren stuk, »Jeanne, de vrouw van den Diamantslijper," steeds bij zon der in den smaak viel van 't publiek. Door de R. K. Kiesvereeniging »Vrijheid eu Recht" te Alkmaar zijn Woensdagavond tot candidaten voor de Tweede Kamer in dit district ge kozen de heeren W. Bos, burgemeester van Oudorp en lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, en mr. J. A. N. Travaglino, advocaat te Am sterdam. Bij Zr. Ms. besluit van 21 de zer is de ziekenoppasser-majoor in bet vaste korps dek- en onderofficie ren bij de zeemacht, W. Mejjer, be noemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. In de kleine dorpsgemeeute te den Hoorn op Texel heerscht een goe den geest wat aangaat wederkeerig hulpbetoon; als voorbeeld vermelden wij dat sedert een paar jaren een zie kenfonds opgericht is, dat zich in bloei mag verbeugen; thans is het plan tot rijpheid gekomen om een onderlinge vereeniging te vestigen tot uitkeering bij overlijden. Het kan niet anders, daar waar bet bestuur gekozen is uit mannen die met uitsluiting van baatzuchtige oogmer ken, alleen het belang hunner mede burgers op het oog hebben, deze zaak evenzeer op de sympathie van allen mag rekenen; bierdoor zal bet welsla gen dezer hoogst nuttige inrichting in de toekomst verzekerd zijn. In be ginsel is in die gemeente het plan aangenomen tot bet vestigen eener on derlinge Brandverzekering-Maatschap pij; als die meening tot uitvoering na dert, hopen wij daarvan uitvoeriger mededeeling te doenbet voornemen van de bewoners van den Hoorn ver dient op zich zelf reeds een woord van lof en mocht wel ten voorbeeld gesteld worden aan grootere gemeenten, zoo als bier, waar zoo vele duizende gul dens aan premiën jaarlijks naar elders verbuizen. De Engelsche vissebers blijven zich nog steeds aan het stelen van netten schuldig maken, ten nadeele onzer Hollandsche vissebers. Twee feiten werden beden weder ter ken- nisse der bevoegde autoriteiten ge bracht. Schipper Maarten Mos varende voor den Reeder J. Water reus, rapporteert dat een Engelsche kotter hem 40 netten heeft afgekapt en gestolen. De kotter was gemerkt O. 366. Omtrent de arrestatie te Am sterdam van de twee Franschen, wordt nog in 't G. P. N. medegedeeld: In den laatsten tijd was bet den inspec teur-rechercheur Batelt niet ontgaan, dat twee personeu, bjj Girard op den Dam logeerende, des nachts dit buis verlieten en na een poosje terugkwa men. Iu den nacht van Donderdag op Vrijdag gingen de heeren Batelt en Diederiks en een paar rechercheurs naar den Dam en bewaakten onge merkt het huis van Girard. Omstreeks half drie verlieten de bewuste twee personen het huis en begaven zich, gevolgd door de rechercheurs, iu de richting van bet Rokin. Na verschil lende straten en grachten geloopen te hebben, werd op de Utrecbtscbestraat voor deu verkoopbal Amerika halt gehouden. Een der rechercheurs zag nu duidelijk, dat een der personeu aan de deur morrelde en iets aan den ander, die op den uitkijk stond, liet zien. Daarop verliet bet twee tal, gevolgd door de rechercheurs, de Utrechtscbestraat en kwam terug op den Dam, alwaar beiden onmiddellijk gearresteerd werden, in bet bezit van een afdruk van bet slot in was, dat later precies in bet slot vau den win kel in de Utrecbtscbestraat bleek te passen, en een aantal inbrekersge- volge de met baar door den Staat ge sloten overeenkomst daartoe niet kan worden genoodzaakt en zij niet ge negen is gebleken te zijn, die exploi tatie vrijwillig op zich te nemen. In dezen stand van zaken beeft de Re geering besloten de inrichting en be diening van een stoombootveerdienst tusschen Enkhuizen en Stavoren, in verband met de diensten op de staats spoorwegen van Zaandam naar Enk buizen en van Stavoren naar Leeuwar den op 21 Januari 1885 aan bet mi nisterie van waterstaat in bet open baar voor den tijd van vijf jaren aan te besteden. Het getal booten moet zijn ten minste 2 le kl. raderstoom- booten voor passagiers en tenminste één sterke zeewaardige rader- of schroefstoomboot voor het vervoer van goederen en vee enz., van een laadvermogen van 80 a 100 tous. De overtocht moet van aanlegplaats tot aanlegplaats geschieden, met de passagiersbooten binnen één uur tijd met de goederenboot binnen een uur en veertig minuten. Het getal rei zen per etmaal in elk der beide rich tingen wordt aanvanlyk bepaald op vier voor de passagiersbooten en iu den regel op één voor de goederen boot, met bevoegbeïd van den Minis ter om bet getal reizen voor de pas sagiersbooten, hetey tijdelijk of blij vend, te vermeerderen tot hoogstens zes en voor de goederenboot tot twee in elke richting. De ondernemer moet een waarborg som van f50,000 storten. Hem wordt toegekend de subsidie, waarvoor hij bij zijn inschrijvingsbiljet verklaart, de verplichtingen, uit de voorwaarden van aanbesteding voortvloeiende, te zullen nakomen, uit te betalen in tien gelijke termijnen, waarvan de laatste verschijnt bij bet eindigen der onderneming. Beiden zjjn in Frankrjjk geboren een is genaamd Pierre Fayard, 24 Op 27 OCTOBER hopen wij de 25-Jarige Echt vereeniging te mogen ber denken, van onze geliefde ouders PIETER T. BAKKER en TRIJNTJE BAKKER. Vlieland, 23 Oct. 1884. Hunne dankbare kinderen; Dertigjarige [chtvereeniging van ANDRIES KATER NEELTJE SNIP. I Huisduinen, 26 Oct. 1884. Uit naam hunner dankbare J Kinderen. Getrouwd W. POLL E. DUINKER. Die tevens bunnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstel ling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 23 October 1884. Voorspoedig bevallen van een Zoon E. J. BANK-SCHULD. Helder, 23 Oct. 1884. Geboren: JURIENES. Zoon van A. BAKKER en G. BAKKERde Groot. Helder, 23 October 1884. te HELDER (Palmstraat.) ZONDAG 20 OCTOBER 1884: voorm 10 uur zal D.V. als Spreker optreden de WelEerw. Heer: Emeritus Predikant te 's Gravenbage. te geren door het Stafi der Kon. Ned. Kapelmeester J. op Dinsdag 28 0 des avonds te 8 Entrée: voor een Ht L. J. V Langestraat, Mevr. MICHE verlangt een knappe Dl P. G., als Meid-Alleen, gen zijn vereischten. Te bespreken bij Met SON. Spreekuur 's avof 10 uur. Er biedt zich tegen één of balf NOV 4 jaar in betrekking ge Ook genegen in een wi Adres: BERKHOUT Grevraa een fatsoenlijk DIENS1 met de wascb kan omg klein gezin. Adres Kerkgracht I jaar oud, van beroep kappara! d' Gemeente, de andereHll^le Laillez,„if - -■"fSAAT.' is confi8eor van beroep. -qoq joao £oü A •qoq Ten Noorden van Ter Heyde is aangespoeld bet lpk van een knaap, naar gissing 14 a 15 jaar oud. Het aangezicht was vermoedelijk door bet schuren langs de dammen be schadigd. Voor de zes-en-twintigste maal gister een werkman van een der steigers van het in aanbouw zjjnde centraalstation te Amsterdam geval len en zwaar verwond naar bet po li tie-bureau in de Oudebrugsteeg vervoerd. Van deze zes-en-twintig gevallen waren er negentien met doodeljjken afloop. De spoorwegverbinding Noord- HollandFriesland via Enkhuizen Stavoren nadert al meer en meer bare voltooiing, De exploitatie van het zeetraject bljjft echter altjjd een be zwaar, dewjjl de maatschappij tot I exploitatie van staatsspoorwegen inge- I Voorm. 10nar. 's Namiddags s'/j uiir- Ds. JOH. VAN DEN BROEK. Oevrm een fatsoenlijk DAGS! beneden de 17 jaar, dat kan omgaan. Adres Bureau van Govraa Wasch buiten Adres: BERKHOUT Gevrai loon flOO.—- Spoo Verloi een Zilveren HORLOG vinder, die bet terug beloond worden. Adres Bureau dezer To ÏLU met gebruik van zolde Te bevragen Westgr Te ls.o een best vet bij K. ROODT, Langet een goed onderhouden 61/., a 7 octaafs. Aanl franco brieven, onder van prijs, aan 't een nette gemeol ZIT- en SLAAPf AdresHOOFDGB Uit de hand een best VEEld Peluw en 2 E Adrds M. de WIT, bij de Uit de band een zeer net BURGER- op een der mooiste sti Nieuwediep. Adres onder lett. dezer Courant. Wie nog iets te vorderen beeft van den ondergeteekende wordt verzocht zijne rekening in te zenden vóór 1 November aanst. C. F. A. GREGORY. Te ls.o een beste Ad—-. Steigersteeg mmissie vun a 'SBM uaraosa. etzafl „iKBllrin! aan de Hoofdgracht, al direct te aanvaarden» I nevenstaand HUIS, af*] Met 1 Januari 1885 Beide opnieuw behai Adres: HAVENPU VERGADERING op Dinsdag 88 i/npi/cD 7uil tober a. s., in het gewon e lokaal. ■VUnVtn, Aj FIJN DROOG ZOUT/f HET BESTUUR. •t Bestuur y. Zondagsrust. SODA, per 100 f 15.40 per l/% f 11.25 en hooger,Flj 11V, en 12 per mud f 7.8o, - wg 5 liter 311/, ct., ^Act». 5 liter, 34 cfc.t - r. liter 46 ets.,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2