'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Nd. 1228. Zaterdag 22 November 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. MeÊëmëimMë, Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per poat75 Afzonderlijke nnmmers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BireasiSPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. Aavertentlfin ran 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJOAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, 81achtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 38 m. Onderg. 3 n. 55 m. Zondag 93 Maandag 21 Dinsdag 25 Eerste kwartier. Woensdag 26 Donderdag 27 Vrijdag 28 Zaterdag 29 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 21 Not. 1884. In de zitting ran den Raad dezer gemeente, jl Woensdagavond gehouden, zijn goedgekeurd eu vast gesteld de navolgende begrooting, alle voor den dienst van 1885 tot de bedragen daarnevens gesteld Begrooting der gemeente f 180.719,97®. Voor bet Burg.-Armbestuur f9300. Voor het Alg. Weeshuis f14499 30'. Voor dedd. Art.-Schutterij f1805. De begrootiüg voor de Schutterij werd aangenomen met 10 tegen 7, de overige begrootiugeu alle met algemeene stemmen. Met eenparige stemmen werden goedgekeurd de navolgende reke ningen a. Van het Burgerlgk Armbestuur, over 1883, aldus sluitende: Ontvangsten f9013 256. Uitgaven 7618.875. Batig saldo f 1404 38. b. Van het Algemeen Weeshuis, mede over 1883, met deze eindcijfers Ontvangsten f 13992.09*. Uitgaven 13807.79. Batig saldo f 184.30®. Uit een 19tal sollicitanten voor 't verkrijgen van de subsidie ten be hoeve eener school voor uitgebreid lager onderwijs voor jongens werd een keuze gedaan. De subsidie werd toegekend aan den heer D. A. G. Vastenou, van Breda. Tot onderwjjzer aan de Gemeente school No. 6, werd benoemd de heer S. Gjjsberts, van hier. Als leden van 't Bestuur van 't Weeshuis werden herbenoemd mevr. Bitter en de heer S. P. Marinkelle. De commissie voor de Gemeente werken werd voor het volgende jaar samengesteld uit de heeren Tinkelen- berg, Beukenkamp, H. Janzen Ez. en J. C. Jansen. Als commissaris van 't Ziekenhuis werd herkozen de heer L. Jelgersma. De vergadering ontving mededeeling dat door HH. Ged. Staten geen gevolg kon worden gegeven, aan de bezwaren tegen de aanslagen in den hoofdelijken omslag van de heeren A. G. J. de Vries en P. Steeman, dat door genoemd collegie de rekening der Schutterij over 1883 is goedgekeurd, en dat Z. M. de koning de noodige mach tiging heeft verleend voor de heffing van een hoofdelijken omslag en een plaatselijke belasting op het gedis tilleerd. Volgens de Haarl. Ct. loopt te Alkmaar het gerucht, dat de heer De Bruyn Kops zijne benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aanneemt. Belast met de waarneming der betrekking van baas-zeilmaker bij het marine-etablissemeut op Onrust G. J, G. H. C. J. M. Trieblinig. Ter gelegenheid der viering van het Nuts-jubilé, zijn namens het hoofdbestuur aan twee Alkmaarsche burgers medailles uitgereikt. De eerste aan K. H. Mentes, die veertig jaren lang werkzaam was op de or- gelfabriek der heeren Ypma; de twee de aan A. H. Elfrink, die niet min der dan drieentwintig malen menschen uit het water redde. 's Rijks Politieblad bevat het volgende: Gesignaleerd persoonBaldes, J. A., leeftijd 40 jaren, kantoorbediende bij de firma de Wed. Tjeenk en Co., commissionnairs in effecten te Am sterdam, gestalte groot en breed, voorkomen flink, gelaat gevuld, haar zwart en eenigszins krullend, baard en knevel zwart. Tegen hem is door de arrond.- rechtbank te Amsterdam rechtsingang met bevel tot gevangenneming ver leend, wegens misbruik van vertrou wen (verduistering van ongeveer f50 000) alsmede wegens valschheid in geschriften van koophandel. De officier van justitie te Amster dam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat van een arrestatie der gebroeders Tobias in de Argentijnscho Republiek, waarvan in een der dagbladen sprake was, officieel niets bekend is. Dinsdagmiddag omstreeks half- vier brak op de tweede verdieping van het perceol op den hoek der Jacob van Lennepstraat en Da Cos- takade No. 46 een felle brand uit. De brandweer beperkte het vuur tot bet aangetaste perceel, waarvan de drie bovenverdiepingen en het dak geheel vernield zijn. Behalve twee stoombrandspuiteu werkten twee handspuiten door vrijwilligers bediend en eenige brandkranen. Een derde stoomspuit had stoom op, doch be hoefde niet te werken. De Jan van der Heijden was eveneens op weg, doch kon het terrein eerst bereiken toen de brand gebluscht was, Een talrjjke politiemacht en de commissaris Zurmuhlen waren op het terrein aanwezig. Toen de brandweer op den zolder kwam van het uitgebrande perceel vond zij het verkoolde lijk van een man, die, zooals men vermeldt, om een ander te redden naar boven is geloopen en door de vlammen is ingesloten. Te Hellevoetsluis bevindt zich thans op het wachtschip in arrest een persoon, die vroeger als zieken vader de Nederlandsche marine diende. Hg deserteerde naar Duitschland, waar hij dienst nam bjj de Pruisische infanterie. Nu is hij weder naar Nederland gedeserteerd, gevat en te Hellevoetsluis gebracht. Hij wacht op de behandeling zijner zaak door den krggsraad. De kanonnier Pape, die de vo rige week in de Dollebagijnensteeg de moordaanslag pleegde en daarna zich zelf met twee schoten trof, is reeds zoover van zijne verwonding hersteld, dat het verhoor voor offi cieren-commissarissen op Woensdag heeft plaats gehad. Een groot aan tal getuigen moest worden gehoord. Den lsten Maart 1884 is door de Algemeene Vergadering der Ned. peusioen- yereeniging voor werklieden het reglement vastgesteld van het Werkliedenfonds en van het daarbij behoorend Waarborgfonds. Het Werkliedenfonds zal aan alle in Nederland gevestigde werklieden, zoo man nen als vrouwen, de gelegenheid geven, zich door wekelijksche of jaarlijksche stor tingen of ook door storting van een som in eens, een pensioen te verzekeren voor den ouden dag van hoogstens f 14 per week, of een uitkeering van hoogstens f1000 bij overlijden, of wel voor beide gevallen te zamen te zorgen. De werklieden zullen zich ongetwijfeld opofferingen moeten getroosten, om het noodige, zij het ook slechts voor een ge ringe uitkeering, bijeen te brengen of we kelijks af te zonderen. Daarom zijn de premiën, die zij te betalen hebben, niet bezwaard met de kosten voor administratie. Deze moeten gevonden worden uit vrijwillige bijdragen en de geheele inrichting moet zoo zuinig mogelijk beheerd worden; de commissarissen,door het hoofdbestuur der Nederlandsche Penaioenvereeniging te benoemen zullen hunne bemoeiingen na tuurlijk gratis verstrekken. Behalve voor administratiekosten moet ook voor een waarborgkapitaal worden gezorgd, waardoor mogelijke misrekening buiten invloed blijft op de nitkeeringen, waartoe het fonds zich verplicht. Misre kening toch, hoewel onwaarschijnlijk, is mogelijk, omdat het fonds voor een bijzondere klasse van personen is bestemd, waarvan de sterfte niet nauwkeurig bekend isom met zekerheid alle teleurstellingen te voorkomen, wordt voor een bepaald aantal verzekerden van bepaalden leeftijd een bepaalde waar borgsom vereischt; het welslagen der zaak in ruimeren kring bangt dus rechtstreeks af van den omvang van het waarborgfonds. Het hoofdbestuur heeft zich daarom ge wend zoowel tot de werkgevers als tot de belangstellenden. Terecht zegt het, dat het hier een groot maatschappelijk belang geldt. Door een pensioen op den ouden dag, door een uitkeering bij overlijden van den kostwinner van het gezin wordt armoede voorkomen. Voorkoming van armoede van het werkmansgezin beteekentmindere af hankelijkheid van bloed- en aanverwanten, bevordering van goede woning, d. i. van gezondheid en huiselijk geluk, en ontwik keling van het geestelijk leven, verhooging derhalve van levensgeluk. Daarom, Nederlanders, gezegend met stoffelijke middelen, geeft ruim voor de vorming van dit fonds, en helpt de on misbare zekerheid van de uitkeeringen waarborgenmet geringe opoffering kunt gij daartoe medewerken. Het hoofdbestuur vraagt steun, zoowel in den vorm van giften in eens of per jaar, als in den vorm van inschrijvingen voor het waarborgkapitaal. Deze inschrijving kan op tweeërlei wijze geschieden of op aandeelen in het waarborgfonds, rentende 4 pet., waarop aanvankelijk 10 pet. wordt gestort of van een som op bet grootboek der Nederlandsche Werkelijke Schuld, ten name van het waarborgfonds. De rente blijft in beide gevallen des- verkiezende ter beschikking van den in schrijver. Het Hoofdbestuur bestaat uit de heeren mr. W. H. de Beaufort te Leusden, voor zitter G. Emants te 's-Gravenhage, lid en secretaris, Laan van Meerdervoort 22; B. H. Heldt, te AmsterdamArmand Sassen te Amsterdam en mr. D. Wicher- link te Zwolle. Uit Athene wordt gemeld, dat de kassier en twee bedienden van de Pransche maatschappij dtsr mijnen van Laurium Vrijdag 11. door bandieten in den omtrek van Keratera werden aangevallen. De kas, die 100,000 francs bevatte, werd geplunderd en de drie personen werden vermoord. Het gouvernement heeft strenge maat regelen genomen om de moordenaars in handen te krijgen ten einde hen op voorbeeldige wijze te straffou. De Amsterdamsche diamanthan delaar Klatzer, die met omstreeks 3 ton aan waarden, is gevlucht, moet thans het grootste gedeelte van het gestolene aan de eigenaars terug hebben doen zenden. Het dubbeltje uit Geravd Kei lers bekenden administratieve novelle, dat betaald was door een Nederlaudsch veldwachter voor het overvaren van een over de grenzen teruggebracht Duitsch deserteur en aanleiding gaf tot jaren lang geschrijf, is overtroffen. Vier centen maken, naar men ons verzekert, tegenwoordig het onderwerp uit, eener correspondentie tusschen de departementen van marine en de regeeringen in Indië en Holland. Vier centen, die behooren aan een matroos, een nog ouuitbetaald gedeelte van buitgelden. Na heen en weer geschrijf wordt bekend, dat de matroos naar Nederland terug isde minister van koloniën wordt verzocht de vier centen uit te betalen. Aan den mi nister van marine wordt het noodige geschreven; doch het blijkt dat de matroos niet meer in Holland is, ja reeds weder op weg naar Indië. Dit wordt aan den gouvernenr-generaal terug berichtweder wordt schrifte lijk bjj de marine gevraagd, of de ma troos reeds weder in Indië is, doch hij blijkt ook daar nog niet te zijn. De matroos is zoek en de schatkist kan haar vier centen buitgelden maar niet kwijt raken. (A. D. v. N. I De gearresteerde kassier der firma Raphaël Co. is, nadat het O. M. zijne gevangenneming had bevolen zgne patroons eischten haar niet te Bavre gevat, ten gevolge der vlugge verspreiding van zijn portret, dat naar alle richtingen was verzonden. Uit een gerechtelijk onderzoek is gebleken, dat de telegrafist Gut- berlet de eenige schuldige is van Het spoorwegongeluk, dat Vrijdagavond bij Hauau heeft plaats gehad, door dat hg naar het station Niederroden- bach seinde, dat de weg veilig was, zonder het bevel van den stationschef af te wachten. Grootvorst Wladimir van Rus land is eigenaar van een reusachtig grooten hond, die naar den naam Black" luistert. Twee jaren geleden was het dier het eigendom van een onvermogend zwem - onderwijzer te Biarritz, en werd het, bij gelegenheid van een zwaren stormtoen een barkschip met een equipage van acht man tegen de rotsen geslagen werd, met de taak belast om met een touw door de woedende golven naar de schipbreukelingen te zwemmen. De poging slaagde en Black's helden daad bracht hem veel eer en roem aan men organiseerde te zgner eer zelfs een diner, waarvoor veel uit- noodigingen van den volgenden in houd werden rondgezonden: Black heeft de eer zijn vrienden, de honden van Biarritz, tot het bijwonen van een gastmaal uit te noodigen." Tijdens dit feest werd Black een eere-halsband omgehangendie hem door den gemeenteraad werd geschon ken. Grootvorst Wladimir kocht den gevierden hond voor een groote som Eenige dagen geleden zoude te Bordeaux het burgerlijk huweljjk van den heer Guyère met mejuffrouw Mar- guérite Artot voltrokken worden. Toen het bruidspaar zich op de smalle trap van het stadhuis bevond, trapte de biuidegon bg ongeluk op den sleep van de robe van wit atlas der jonge dame, waarop de bruid zich veront waardigd omkeerde en haren aan staande: »dat is al heel dom!" toe voegde. Een kwartier later richtte de maire de gebruikelijke vraag tot den heer Guyère, of hij mejuffrouw Artot tot vrouw wilde nemen, waarop die heer op spottenden toon antwoordde: >neen zoo dom ben ik niet!" De bruidsstoet verliet onder hevig rumoer het vertrekmejuffrouw Mar- guérite viel in zwijm, en werd be wusteloos huiswaarts gebracht. Langzaam maar gestadig wint de toepassing der lijkverbranding veld Deelden wij voor enkele dagen mee, dat er te New-York tot dat doel weldra een paleis zal verrjjzen, thans meldt het Ned. Tijdschrift voor Ge- neesk. dat ook te Gotha het aantal lijkverbrandingen met het jaar toe neemt. In 1879 werden daar 17 lijken verbrand, in 1880 18, in 1881 33, in 1882 33, in 1883 47 en in 1884 reeds 54. Het gezameuljjke cijfer van 200 lijkverbrandingen liep over 62 uit Gotha en 138 van elders afkomstig, en wel over 126 mannen, 69 vrouwen en 5 kinderen. Belangrijker nog is de vooruitgang in Italië, omtrent welke de Napelsche correspondent van de Daily News eenige cijfers mededeelt. Sedert te Milaan in 1867 het crematorium met de verbranding van Albert Keller's lijk werd ingewijd, hebben er daar ter stede reeds 362 crematies plaats gehad. Voorts te Lodi 26, te Rome 35, te Brescia 24 enz. De Italiaan- sche Vereeniging voor lijk verbranding telt ruim 6000 leden. Uit een tech nisch oogpunt beantwoordt de toestel te Milaan aan de strengste eischen. Dat zij goed doen, rijk worden in goede werken, gaarne geven, behulpzaam zijn. X F. 618. Waar 't geldt de weduwen te troosten, Daar is mijn Nederland bereid. Hoe velen werden door haar gaven Yan kommer en gebrek bevrijd. Waar 't geldt het weezental te steunen, Daar vindt men Nederland gereed; Door haar wordt immer, veel en gretig Aan weduw' en aan wees besteed. Thans is, bij 't nad'ren van den winter, Gebrek en armoe voor de deur, Maar de gegoede Nederlander Stelt d' armen broeder niet) teleur.j Mijn Neêrland wil hun droefheid deelen, En zal in dezen somb'ren tijd Zoo moog'lijk veler wonden heelen, En schitt'ren door liefdadigheid. 'k Wil Nederland dus hulde brengen, Yoor deze roeping, deze keus. Men hoort zelfs vreemde lui getuigen: Liefdadigheid is Neêrlands lens. 'k Wil Nederland mijn dank betuigen. Voor al wat zij aan rampen deed. O, dat zij trouw zich blijft betoonen, In alle rampen, alle leed. Nov. 1884.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1