'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1235. Woensdag 17 December 1884. Twaalfde Jaargang. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Verschijnt dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BareaniSPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentiën ▼an 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIKU W STIJ DIN GEN HELDER, 16 Deo. 1884. Texel, 14 December. Gisteren is aan het strand achter den Hoorn een partij nieuw hout aangedreven, waarvan sommige stuk ken brandsporen vertoonden. Naar gissing is dit hout van een afgebrand schip afkomstig. Ook binnengaats dreven een aantal delen en schroten. Het D. v. N. verzekert, dat het bericht als zou men weldra de indiening van een ontwerp tot in voering van een accijns op tabak kunnen verwachten, volkomen onge grond is. Men is in de bureaux van het Ministerie nog steeds bezig de quaestie te bestudeeren en de vraag of men met de hulp van enkele vertrouwelijk geraadpleegde deskundigen er toe zal geraken alle bezwaren te over komen, is nog niet opgelost. De Tweede Kamer heeft het aangevraagde subsidie voor de Ant- werpsche tentoonstelling,ad f 150,000, verworpen met 35 tegen 33 stemmen. Ten huize van den loods P. J. Cornelissente Zaandamop het Vinkepad, is Vrijdag jl. het volgende voorgevallen. Er was dien dag familie over geweest, en Cornelissen geleidde zgne gasten des avonds naar den trein van 8 u. 52 m., terwijl zgne vrouw alleen thuis was gebleven. In dien tusschentijd trad een haar onbekende kerel het huis binnen en sprak der vrouw op brutalen toon toe»ge moet me geld geven." Toen de vrouw antwoorddeik heb geen geld," was zijn wederantwoord: »ge moet geld in huis hebben. Tengevolge van deze op luiden toon gesproken woor den schoot de New-Foundlander uit het achterhuis toe, viel op den in dringer aan, drong hem de deur uit en wierp hem ter aarde. Hij stond op en maakte zich uit de voeten. De vrouw was door het gebeurde te verschriktom zich iets van het uiterlgk van den brutalen indringer te kunnen herinneren. (Z. Ct.) In de boerderg »het Torentje" aan den Amstelveenschen weg, nabij Amsterdam, van den veehouder Moos, is Dinsdagnacht ingebroken. Door uitsnijding van een ruit heeft men zich toegang weten te verschaffen tot een vertrek, waar het kabinet staat en daaruit aan baar geld en papier, een som van ongeveer f1500 ontvreemd. De daad is met zooveel overleg geschied, dat zelfs de werf hond ver schalkt is. Omtrent het overrijden van een meisje door een spoortrein nabg Delft vernemen wij nader: Omstreeks 8 uur Donderdagavond vond een der spoorbeambten onder de gemeente Delft, aan den Spoorsingel, het lijk van een 13jarige dienstbode op de rails liggen. De rechterarm was van 't lichaam gescheiden en 't hoofd droeg mede duidelijke kentee- keuen van met de locomotief te zijn in aanraking geweest. Zij was in dienst van een landbouwer, aan den genoemden Singel woonachtig, en scbgnt zich op de rails te hebben neergelegd. Wat haar tot dit wan hopig besluit heeft gebracht, is on bekend. Pensioen voor Werklieden. De Verzekeringsbode verneemt met genoegen dat de Ned. Pensioen-Ver- eeniging voor werklieden thans zoo verre gevorderd is, dat zij binnenkort de gelegenheid tot pensioenverzekering zal open stellen. Is het doel der vereeniging eenmaal zoover bereikt, dan is zeer zeker de moeilijk ste taak voor haar overwonnen. De oprich ting toch had met ongewoon groote bezwa ren te kampen; de zaak was nieuw, bij het publiek onbekend, en velen die met het doel kennis maakten, waren, zooals dat ge woonlijk gaat, van oordeel dat de verwezen- lijkingdaarvan hoogstwaarschijnlij k een utopie zou blijken te zijn. Wanneer binnen enkele weken het bewijs zal geleverd zijn, dat dit niet zoo is, zullen de velen, die er zich eerst toe bepaalden, toeschouwers te blijven, tot bevordering van het doel der Vereeniging wel gaan medewerken. Zeer wordt dit nn reeds bevorderd door den steun, die der Pensioen-Vereeniging door bet Nut van 't Algemeen wordt geschonken. Nadat deze Maatschappij nl. in Angnstns besloot de Vereeniging stoffelijk bij te staan, heeft het hoofdbestuur eenigen tijd geleden aan de departementen een schrijven gericht om hen op te wekken de Vereeniging naar vermogen ook zedelijk te steunen, door hun lokalen beschikbaar te stellen voor de agen ten, wanneer zij op gezette tijden zitting houden, door op plaatsen waar nog geene afdeeling der Vereeniging is gevestigd het initiatief voor de oprichting te nemen, en eindelijk, door desnoods de taak van eene afdeeling, waar tegen de oprichting daar van bezwaar zon zijn, zelf over te nemen. Het is te voorzien dat door deze hulp de Vereeniging haar afdeelingen en leden in de vele plaatsen, waar haar bestaan nog onbekend is, belangrijk zal zien toe- Het vonnis over de ongeluk kige overgeblevenen van de bemanning van de »Mignonnette", den kapitein Thomas Dudlej en den stuurman Edwin Stephens, uitgesproken, wordt in Engeland druk besproken en verwekt bij iedereen het diepste mede lijden. Na de opening van de te rechtzitting las de lord-opperrechter het vonnis, door de jury van Exeter uitgesproken voor, bevattende een herhaling van de reeds bekende, verschrikkelijke geschiedenis van kom mer en gebrek, door de schipbreuke lingen der Mignonnette geleden. Als bewezen aannemende, dat beide beschuldigden den 25sten Juli den jongen Richard Parker gedood en opgegeten hebben, om hun eigen leven te behouden, dat door honger en dorst bedreigd werd, onderzocht het hof of er voor dezen voorbe dachten doodslag eenige wettige ver ontschuldiging kon worden ingebracht, van welk onderzoek de uitslag is, dat geene zoodanige verontschuldiging kon gevonden worden. Honger wettigt geen diefstal, hoe zou hij dan moord kunnen veront schuldigen, zegt de rechter. Zelf behoud is een plicht maar niet de hoogste. Het is edeler, verhevener, zichzelf ten offer te brengen, ten einde anderen te redden. Erkennende, dat de toestand der twee mannen ijselijk en de verleiding onweerstaanbaar was, konden de rechters toch tot geene andere ge volgtrekkingen komen, dan dat de gepleegde misdaad moord was. Dien tengevolge bracht de plicht der rechters mede, de straf toe te passen, welke op den moord gesteld was. Op de vraag van'den lord-opper rechter of de beschuldigden nog iets tot hunne verdediging hadden in te brengen, antwoorddo-kapitein Dudley met gebroken stem:,Niets, alleen hoop ik dat rekening gehouden zal worden met ons lgdöu op het oogen- blik, dat wij de mjsdaad pleegden. Ook de stuurman Slephens gaf' een dergelijk antwoord. Hierop sprak de lord-opperrechter het vonnis uit. De gewoonte is, dat de president bg het uitspreken van een doodvonnis, een zwarte kap opzet. Dit deed lord Coleridge dit maal nietwaarom, is onbekend. Beide veroordeelden zijn gehuwd en vader van verscheidene kinderen. Londen, 13 December Het vonnis van Dudley en Stephens, de schipbreukelingeu van het yacht Mignonnette," die ter dood ver oordeeld waren omdat zij den scheeps jongen Parker gedood en opgegeten hadden, is in zes maanden gevange nisstraf veranderd. De Portugeesche autoriteiten te Madera kregen «oulangs geschil met de opvarenden van het pleizier- jacht »Tyhurnia," oyer een quaestie van betaling van rechten. DeZe heeren zijn nogal lastig en vitterig en vroegen rechten voor ballast. Dit werd geweigerd en toen verboden zij het vertrek van het jacht. Daaraan stoorden zich nog de kapitein, vroeger commandant van een blokade-runner, noch d6 passagiers, na in scheeps raad vergaderd te zijn geweest en de Portugeezen begonnen uit het fort dapper te schieten op het jacht toen het vertrok. Deze oorlogvoering verschrikte niet 't minst de aan boord vertoevende dames en heeren, die zich op het dek bleven bewegen, niettegenstaande onderscheidene pro jectielen daar schade aanrichtten. Het vuur van het fort werd natuurlijk niet beantwoord door hetpleizierjacht, maar 't moet een eigenaardig vermaak zijn, als men op een pleizierreisje aldus wordt bejegend. De dapperheid der heeren eu vooral der dames, waaronder Engelschen, Belgen en Nederlanders, die het vuur trotseerden, wordt in de Pall Mali Gazette, waaraan we het bericht ontleeneu, te recht zeer geroemd. Zooals men zich herinneren zal, werden verleden jaar op de ten toonstelling te Amsterdam een paar bezoekers voor eenigen tijd in een groote brandkast opgesloten door het dichtvallen van een binnenhek. Een dergelijk, maar niet zoo spoedig verholpen geval is verleden week te Dundee gebeurd. Daar is een werkman, die in een groote brandkast iets te verrichten had, door het in 't slot springen van de binnenste afsluiting opgesloten. De sleutel was te Bir- mingham bij de fabrikanten van de brandkast. Men telegrafeerde er om, maar het duurde twee dagen voor de werkman bevrijd kon worden. Hij is daar intusschen, hoe onaan genaam ook, wel bewaard geweest hij kreeg lucht en voedsel door een getraliede openiHg. Te Brussel is de locomotief van de stoomtram van de personen wagens losgeraakt en van een helling afkomende uit het spoor geraakt en tegen een huis aaugekomen. Een politieagent, die niet spoedig genoeg uit deu weg kon komen, geraakte tusscheu de locomotief en het huis in de klem eu werd als het ware plat gedrukt. De dood van den 34- jarigen polietieageut trad onmiddellijk in. De machinist was nog, vóór het ongeluk plaats had, van de locomotief gespiongen. De grootste petroleumbron der wereld is te Phillipps City aan de Thorn Creek in Butler County. Zij levert in 24 ureu 3240 vaten olie. Barnum, de groote vertooner en 8pelleman, is te New-York op 65-jarigen ouderdom aan een beroerte overleden. Zijn halve leven heeft hij doorgebracht met alles te kjjk te stellen wat maar de aandacht kon trekkenreuzen, dwergen, af gerichte dieren, enz. enz. Dat heeft hem 2 a 21/s millioen gulden opge bracht, doch in den laatsten tijd verloor hg veel. Onder de meest; bekende vertooningen van Barnum behoort die van den olifant Jonathan, welke op den cyther o. a. Yankee doodle speelde (1869) en aan de longteriug stierfvan inspanning misschien. Voorts de man met het uilenhoofd, een Japannees, die tevens een soort van veeren aan 't lijf had, natuurlijk, volgens Barnum. De mau at levende muizen, wat men in Amerika zeer bezienswaardig vond. Verder dient de olifant Jumbo ver meld, dien het Engelsche volk met zooveel leedwezen zag vertrekken. Te Brennberg, in Hongarije, staat een steenkoolmijn in brand. Het bedrag der schade kan nog niet berekend worden, daar het onmogelijk is, in de schacht af te dalen. 500 arbeiders zijn ten gevolge der ramp zonder werk. Het knaapje, dat den 8en No vember in het Bois de Boulogne werd gevonden door mej, G., heeft zich thans het een en ander herinnerd. Het jongentje heet Fernard. Hg kent den naam Leroy, dien van Clo- thilde eu ook dien van de stad Bou- logne. »Zijn vader, zoo vertelde hij, had paarden en rijtuigen, zijne moeder droeg zijden kleederen en hij woonde in een huis met eengrooten tuin. Papa en mama speelden piano. Eens had papa aoo vertelt Fernand een groot gat in het hoofd en geen nens meer, na een sterken slag, die pang deed. Paoa viel en sloot de oogen." Mama was er bij toen papa dood was. Zij heeft Fernand de oude, vuile kleer tjes aangetrokken, die hij aan had, toen men hem vond. Mama had ge zegd: >Ga heen!" Hij was op een boot gebracht. Als het kind een stoomboot hoort fluiten, krijgt het nog den schrik op 't lgf. In den slaap roept hij herharldelijk»Papa, papa De Storm te Weenen. Omtrent den storm die jl. Woensdag te Weenen voedde, bevatten de dagbladen dier stad uitvoerige mededeelingen, waaraan wij het volgende ontleenen: De orkaan begon reeds des morgens te zes uur en bleef drie oren achtereen met onverminderde kracht woeden; schoorstee- nen, dakpannen en geheele stukken van daken vlogen naar alle zijden en bedreigden het {leven der voorbijgangers; mensche* werden tegen den grond en tegen huizen en lantaarnpalen geslingerd; meubelwagens en omnibussen werden het ondersteboven geworpen en kleine woningen geheel ver nield. De Singerstrasze en Auguatinerstrasze moesten voor het verkeer worden afgesloten en de scholen waren zeer slecht bezocht, daar niemand de kinderen op straat durfde zenden, Verscheidene personen bekwamen ver wondingen, waarvan vele van ernstigen aard warenop de plek waar de kerstfeestmarkt plaats vindt en waar honderde honten tenten waren opgeslagen, ging de storm verschrik kelijk te keer; de wind sloeg de meeste tenten geheel uiteen en voerde de onder deden er van op groote afstanden mede, zoodat het leven der voorbijgangers ook daar groot gevaar lisp. Uit een der lantaarns van de restauratie „Zur Eugel" werd eeu glas door den wiad uitgedrukt, [in bijna horizontale richting vijf-en-veertig meter ver geslingerd en toen door een raam van een stedelijk gebouw geworpen, zoodat de stukken op den lesse naar van een beambte terecht kwamen; gelukkig werd de man niet gekwetst. De telegraafleiding in het Prater was bijna geheel verbroken en door het afwaaien van het dak van het Staats spoorwegstation ontstond een begin van brand, dat gelukkig bijtijds geblnscht kon worden. Een rijtuig, dat te zeven uur door .de Babenburgestrasze reed, werd door den wind verscheidene malen in het rond gedraaid en ondersteboven geworpen; de koetsier be kwam slechts geringe kwetsuren, maar het kostte veel mooite om de paarden, die op den rug lagen, overeind te helpen. In andere gedeelten der stad gebeurden dergelijke ongelukken en in twee gevallen werden koetsiers zeer ernstig gekwetst, ter wijl in een ander een paard op zoo onge lukkige wijze aan een disselboom gespietst werd, dat het dier onmiddellijk dood bleef. Behalve de bovenvermelde straten moes ten later ook de Auguatinerstrasze en het Michaeler Dnrchhaus, als levensgevaarlijk voor het verkeer worden afgesloten. De storm veroorzaakte zelfs een spoor wegongeluk; vier waggons van een perso nentrein, van de lijn Weenen-Aspang, war den door den wind over een vier meter hoogen spoorwegdijk geslingerd; ongelukki gerwijze werden twee personen doodelijk gewond, terwijl een paar anderen lichte kwetsuren bekwamen; de waggons waren zeer zwaar beschadigd, maar de weg had slechts zeer weinig te lijden, zoodat de op volgende trein ongehinderd kon doorrijden. Een tweede spoorwegongeluk, waarbij twee waggons over een dijk werden geslingerd, liep gelukkiger afdaarbij bekwam niemand zware verwondingen. VEHES. De jonge zeeman zeilde Eens met zijn lieve bruid Maar bij elk golfje gilde De maagd van angst het uit. „Kom," lachte hij, „wees wijzer; Wat ben je bang, en dat Voor watervrees toch nimmer Voor iets ter wereld, schat!" „Dat jij niets vreest," zoo sprak i „Geloof ik graag; maar ik Gevoel hier op hst water Gedurig angst en schrik." Zij huwden, en de zeeman Een flinke, kloeke vent, Die voor geen stormen vreesde, Geen angst ooit heeft gekend, Beeft nn vaak voor zijn wijfje. Meer dan der golven kracht Vermag soms een pantoffel; Dat had hij nooit gedaoht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1