BEWAARSCHOOL, m Advertentiën. DANKBETUIGING. een LOOPJONGEN H00GE PROVISIE. Vischmarkt. Stoomvaartberichten Het stoomschip 8umatr», van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Maraeille 13 December. Het atoomachip Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdam, pasaeerde 12 Dec. Kaap St. Vineent. Het stoomschip Prins van Oranje vertrok 12 December van Port-8aid naar Amsterdam. Het stoomschip Conrad is 12 December te 8onthampton aangekomen van Amsterdam. Visscherij-Berichten. 16 Dec. V.m. 1 sloep schipper L. Koster, met 3000 sehelvisch, per 100 f 29,60. N.m. binnen 2 sloepen 1 schipper M. v. Delft, met 2200 sehelvisch, per 100 f 38,00; ■ohipper J. Koster, met 2260 sehelvisch per 100 f33,50; ook nog 3 bengers met 100 tot 150 sehelvisch, per 100 f 49,tot f 67, Andere schuiten terug uit zee door harden wind. Burgerlijke Stand Helder. Van 12 tot 16 Dec. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: BEVALLEN: N. Kuiper, geb. Smit, d. J. Bruch, geb. Lagerwey, z. T. Roog, geb. Raap, d. T. Schrander, geb. van Hert, d. 8. de Boer, geb. van der Veen, z. OVERLEDENJ. S. Potters, 38 j. K M. Keuller, geb. Edcius, 68 j. L. Hartog, 88 j. y Vervolg der Berichten. \^i Iu den nacht van Zaterdag op •.-V /Zondag jl. strandde in de Noord- gronden het Engelsche stoomschip »Sapphire", komende met een lading katoen van New-Orleans en bestemd naar Bremen. Ofschoon reeds vroeg in den nacht aan boord van het gestrande schip flambouwen werden ontstoken, welke van hier werden opgemerkt, zouden pogingen tot redding wegens de heerschende duisternis toch vruchte loos zijn gebleven, waarom men tot het aanbreken van den dag wachtte om assistentie uit te zenden. Om streeks zeven uur in den morgen vertrokken de sleepbooten »Stad Amsterdam"en »IJmuiden", delaatste met een groote haringvlet op sleep touw, naar de strandingsplaats, om te trachten schip en opvarenden te redden. Aldaar aangekomen, kwam men echter spoedig tot de overtuiging dat voorloopig niets tot behond van schip en lading kon worden gedaan, daar een vreeselijke branding voort durend over het stoomschip heen sloeg. Allereerst moest er dus aan worden gedacht de equipage uit zijn benarden toestand te bevrijden. De haringvlet, bestuurd door schipper T. Rjjkers en bemand met IJ. Kuiper, H. Kuiper, J. van der Wijk, J. Bakker, A. Rijkers, W. Bakker, K. Koster, A. van den Broek, H. Kennink, M. van 't Hert, J. Tegelaar en G. Huurman, mannen, die reeds meer malen hun eigen leven hadden feil gehad om dat van anderen te redden, werd door de branding gestuurd en na veel krachtsinspanning bereikte men het schip. Slechts de helft der schipbreukelingen kon in de vlet worden opgenomen, waarom, nadat de geredden aan boord der boot waren overgegaan, andermaal de gevaarvolle tocht moest worden ondernomen, welke even gunstig slaagde. Thans waren allen opvarenden (27 man), gered, en ongeveer ten elf uur stoomde de »IJmuiden", de vlag in top geheschen, met de schip breukelingen de haven in, welke te midden van honderden belangstel lenden aan wal stapten. Van het schip en de lading heeft men tot heden niets knnnen redden. Het is gisternacht een weinig ver dreven en zit thans in het oude westgat vol water. Bij eenigszins handzaam weer hoopt men gelegenheid te hebben de lading al is het dan ook ge deelteljjk te kunnen bergen. De 2e luit.-kwartiermeester A, C. Bijvoet komt niet hier in garni zoen bij het 5e, maar te Leeuwarden bij het 4e batt. van het le reg. inf. De le luit.-kwartierm. J. M. van Baak, blijft bij het 5e batt. alhier in garnizoen. De heer P. J. Bakker, leer ling aan de zeevaartkundige school van den heer A. J. Leger alhier, heeft te Rotterdam met goed gevolg examen afgelegd Voor 3de stuurman op de groote vaart. De Minister vau marine heeft ter kennis van de commandeerende officieren van Zr. Ms. schepen en aartuigen van oorlog gebracht, dat de machinist der lsto kl., die min stens een jaar in dien graad actief heeft gediend, bjj goed gedrag en ge bleken geschiktheid, door zijn com mandant ter opname in liet vf korps kan worden voorgedragen. Naar aanleidi ig van achter staande annonce, vestigen wedeaan- aandacht onzer lezers op de voorstelling Donderdag 18 Dec. in Tivoli te geven door de Nieuwe Schouwburgmaat schappij. »De Armen van Parijs" ii oen stuk, dat steeds gaarne gezien wordt. Zondagavond had in 't lokaal Diligentia de eerste opvoering plaats de Dilettanten-club »Clio en Polyhymnia." De spelers vervulden hunne rollen blijkbaar tot genoegen der aanwezigen, die echter niet tal rijk waren, waaraan misschien het minder gunstige weer schuld had. Oudeschild, 15 Dec. Met bijzondere ingenomenheid ma ken wij melding van de hulpvaardig heid, dezer dagen door een aantal schippers en visschers van hier jegens een makker betoond. De blazerschuit T. X. 5, die tegen den Hors vol water en in ontredderden toestad zat, heeft men met groote inspanning en vol harding weten af te werken en hier binnen te brengen. De schipper heeft daardoor zijn middel van bestaan teruggekregen. Alle diensten werden geheel belan geloos verleend eu door niemand werd zelfs het woord belooning genoemd. Eere den visschers, die zoo door daden toonen, dat zij begrijpen dat dé menschen in de wereld zijn om elkander te helpen, waar het noodigis Onder het Balgzand lag gisteren een blazer van Wieringen geankerd, die den mast verloren had. Schippei D. Keijser, van Amsterdam naar hier varende, bood den schipper aan hem naar deze haven te slepen, doch van dat aanbod werd geen gebruik gemaakt. Mocht het al ooit zijn voor gekomen zegt de Amst. Ct. zeker zal het wel tot de grootste zeldzaamheden behoorendat door iemand de reis naar Indië en terug vijftigmaal is volbracht. Dit feit zal plaats hebben als de heer J. F. Graadt van Roggen, thans kapitein van het stoomschip Prins I Frederik," van de Maatschappij Ne- derland, eerstdaags binnenkomt, wat tegen den 17en of 18en dezer kan worden verwacht. Het classicaal bestuur van Am sterdam, een geruchtmakend bezwaar van ergerlijken aard vernomen heb bende ten laste aan Jacobus Julianus Lapidoth, emeritus predikant, laatst wonende te Amsterdam, en wiens tegenwoordig verblijf onbekend is, heeft beslist dat voorn. Jacobus Juli anus Lapidoth het heilig dienstwerk niet mag waarnemen, zoolang hjj niet door den burgerlijken rechter vrijge- iproken zal zijn volgens art. 31 regl. kerk. opzicht en tucht. De uitspraak in het proces tegen D. T o b i a 8, beschaldigd van verduistering van effectenheeft gisteren door het gerechtshof te Am sterdam plaats gehad. De eisch is 2 jaar celstraf en 4 boeten van f 50. Men weet dat ziju zoon, de hoofd schuldige, nog voortvluchtig is. Gisterenmorgen is iu de hout haven te Amsterdam het lijk van een welgekleed heer gevonden, wien de beide polsen waren afgesneden. Daags te voren had men reeds een jas met bloedvlekken in de nabijheh Sedert 6 December jl. is te Amsterdam spoorloos verdwenen Pe trus Ter Horst, oud ongeveer 50 ja ren, die verdacht wordt van diefstal van doorgewerkte en wollen doeken uit het magazijn van zijn patroon Hische, op den Nieuwezijds Voorburg wal. Het gestolene is bereids voor het grootste gedeelte opgespoord. De verdachte was vroeger koffiehuishou der te Leeuwarden, heeft zich eenige jaren opgehouden in Amerika, waar hij ziekenoppasser geweest is in een hospitaal en was tengevolge van ver slaafdheid aan den drank telkens buiten betrekking. De kanonnier Pape, die in de vorige maand Van Kerkhoven met drie revolverschoten trachtte te doo- den en daarna dat wapen op zich zeiven richtte, is thans zoover her steld, dat hij het militair hospitaal kan verlaten* Hij zal heden per Holl. spoor uaar Haarlem worden overge bracht, om voor den krijgsraad we gens poging tot moord terecht te staan. Te Meppel deden Zaterdag twee personen de ronde, een blinde, geleid door iemand »die geen werk kon vinden", de eerste met eenige negotie. 8 Avonds in de slaapstee teruggekeerd, moest de opbrengst van den dag ver deeld worden. Bij die gelegenheid ontstonden groote onaangenaamheden eu wel naar aanleiding van het feit, dat op de dagwandeling beiden niet evenveel hadden geofferd op het altaar van Bacchus. De een had slechts »acht borrels' (waarde 40 ets.), de andere acht raaat- (waarde 64 ets.) gebruikt. De man nu die het kleinste deel had ge noten, eischte thans 24 ets vooruit, Hiermede kon de >maatjes"man zich niet vereenigen eu vandaar de hevige twist, die overigens zonder bloedvergieten afliep, maar die weder een bewijs leverde, dat losse giften zelden het doel treffen dat de gever zich had voorgesteld. Men schrijft uit Amsterdam het U. D. ../oor wien is, in 't najaar, een gebakken ybokking hier bekend als „versche bak- bokkem" niet een smakelijk gerecht Jammer, dat het ruwe stormachtige weer den visschers, reeds sedert vele dagen, belet, in zee te steken en haring te vangen, en toch is er, wonder genoeg, geen gebrek aan versche bakbokking. De industrie heeft ook hier weer een vernuftig surrogaat uitge dacht. De haring, die dit jaar in ons land en elders in zeldzamen overvloed gevangen en ingezouten is, wordt aan de rookers tot lagen prijs per ton van de hand gezet. De pekelharing wordt gedurende eenige dagen in kuipen met water geverscht; daarna aan stokjes (speetjes) geregen en in den „hang" een paar uren boven eikenmot gerookt vervolgens wordt ze netjes in bennen ver pakt en als versche ijbokking, bij manden vol, aan de markt gebracht. Op 't oog ie er voor onkundigen geen onderscheid te zien, en de straatventers en de onnoozele Huizer vischboertjes brengen ze dan ook gemakke lijk, tegen 3 of 4 voor een dubbeltje, on der de menschen. De minder gegoeden vooral, die zeldzaam vleesch kunnen beko men, meenen zioh eens aan een gebakken bokking te vergasten, maar krijgen gerookte bremzoute pekelharing voor hun geld. Voor minder onnoozelen, of voor hen, die er zich reeds eenmaal mee hebben laten beetnemen is het bedrog wel te onderkennen. Immers de zóó gemetamorphoseerde pekelharingheeft1 geen oogen meer, die zijn in het vat uit- gepakeld, en zoo men ze openspouwt, zijn kuit en hom geheel verhard en van dc natuur lijke kleur veranderd. Zóó wordt ook, voor een groot deel, de zoogenaamde „Engelsche" bokking, de „spek- of strootjes" bokking uit de gewone pekelharing gefabriceerd en om dezen tijd, in grooten overvloed ter markt gebracht; vandaar dat het goedje doorgaans zoo onuitstaanbaar zout is. Maar die oude pekelharing moet toch ook werden opgeruimd, en daarom blijven de naïeve Huizer- en andere venters maar lus tig langs den weg voortroepen: verse ijbok as zalm In de stad St. Sohn, Tienton County, in het gebied Arizona, is groot gebrek aau vrouwen en meisjes, dat daar reeds sinds langen tijd geen huwelijken zijn gesloten. Ongeveer dertig daar wonende jong gezellen waaronder landbouwers, civiel- en mijningenieurs, beambten de bergwerken, een apotheker en een advocaat, hebben nu eene ver- eeniging gevormd, die ten doel heeft den leden echtgenooten te bezorgen De vereeniging heeft agenten aan gesteld, die met de photographieën der trouwlustige heeren naar de groote steden iu het Oosten gezon- zijn, waar het hun, met name in New-York, niet moeielijk zal vallen in korten tijd de begeerde vrouwen te vinden, vooral daar de vereeniging de reiskosten voor de jonge dames betaalt. Heden herdenken wij de 8öen Geboortedag van onze geliefde i Moeder ANTJE ABELSE SMIT,§ Wed. .T. KRAFT. Uit naam der Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achter-' kleinkinderen, Wed. A. HOOGERDUIJN, S KRAFT. Helder, J. LASTDRAGER, :*gl6 Dec. 1884. KRAFT. Ondertrouwd ANTONIE DALMEIJER Tz. JANSJE POSTMA, Wed. R. J. Smids. Helder, Amsterdam, Algemeene kennisgeving. 11 December 1884. Ondertrouwd L. A. SCHOUTEN Helder, IJmuiden. T. DALMEIJER. 12 December 1884. Bevallen van een Dochter T. ROOG-RAAP. Helder, 13 Dec. 1884. Op den 8en dezer overleed te Amsterdam onze geliefde vader en behuwdvader T E U N IS PLATVOET, in den ouder dom van 67 jaar. Texel, 9 December 1884. G. PLATVOET, en Echtgenoote. Algemeene kennisgeving. Op Woensdag den 17 De- I cember 1884, hopen onze ge- liefde ouders: SALOMON PRINS Az. ROOSJE HIJMANS hun 25-jarige EchtvereeDigiHg j te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwdzoon en kleinkinderen. Alkmaar, December 1884. Op 13 December overleed, na een echtvereeniging van 62 jaren, mijn geliefde Echtgenoot L. HARTOG, in den ouderdom van ruim 88 jaren. Mede uit naam rajjner kin deren en Behuwdk in deren, Wed. L. HARTOG, Adbiaan. Algemeene kennisgeving. Op den 13 Dec. overleed plot seling in den ouderdom van 63 jaar, Mejuffr. de Wed. KEUL LER, geb. EDCIUS. Helder, 14 Dec. 1884. N. H. EDCIUS, en verdere Familie. Strekkende tot eenige en alge meene kennisgeving. Aan de Schippers en Visschers van Texeldie mg zoo menschlievend hebben geholpen om mijne schuit van het strand te werken en in behouden haven te brengen, zeg ik hartelijk dank. Zonder hunne hulp, mg zoo geheel belangeloos geboden, zou mgne schuit reddeloos verloren zijn gegaan. God hun den edelmoedigen bijsland jegens den naaste vergelden. Oudeschild (Texel), 14 Dec. 1884. K. KRIJNEN. GeborenHENDRIK JOHANNES, zoon van: HENDRIK GRUIJTER eu AVA MARIA WINKEL. Amsterdam, 9 December 1884. Algemeene kennisgeving aan familie, vrienden en bekenden. G-evraagd tegen 1 Januari een DIENSTBODE, die goed met de wasch kan omgaan. Adres BERKHOUT Co. Een Weduwe zoekt plaat..'ng voor n MEISJE van 14 jaren, als Kinder- of Dagmeisje; met naaien en eenige handwerken bekend. Adres Berkhout Co. Gevraagd. voor een Heer, een vr(je KAMER met Kost. Adres met brieven onder lett. X, bij Berkhout Co. Gevraagd in den Lakenwinkel. J. SCHAGER. Wordt gevraagd: een flink Dienstmeisje, niet beneden de 16 jaar. AdresBERKHOUT Co. In Musis Sacrum wordt een zindelijke DIENSTBODE of DAGMEISJE gevraagd. Wasch buitensbuis. Terstond gevraagd: die 3 a 4 guld. per week kan verdienen. Adres A. ADRIAANSE, Koning straat. Gevraagd een goedloopend BILJART, met toebebooren, met prijsopgaaf en de plaats waar te bezichtigen. Brieven, onder motto »Billard," aan het Bureau van dit Blad. In alle Steden en Dorpen van ons land wordt GEVRAAGD, een solied en geschikt Persoon, om op de plaats zgner inwoning en omstreken tegen hooge provisie in- teekenaren te verzamelen op het Geïl lustreerd Humoristisch weekblad »DE VROOLIJKE HUISVRIEND", waarvan de prijs per jaar, franco p. post, slechts f2.30 bedraagt. Adres aan het Bureau van »De Vroolijke Huisvriend", Wijn- haven, te Rotterdam. De ondergeteekenden betuigen hun hartelgken dank, voor de eer, hen aaugedaan op 11. Zondag 14 Decem ber 1884. J. HART, Echtgenoote en Kinderen. De oudergeteekeude betuigt langs dezen weg haar oprechten dank aan familie, vrienden en bekenden, als mede aan do H.H. dragers, voor de hulp en bgstand en de laatste eer, aau haar overleden Echtgenoot be wezen. Wed. H. VAN RÏKENGA, geb. Kennink. Wegens omstandigheden eerst he den geplaatst. De Familie ROEM betuigt haren oprechten dank voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, die zij mocht ontvangen bij het door haar geleden verlies. Helder, 16 December 1884. !i DANKBETUIGING. De ondergeteekende betuigt zijnen oprechten dank, voor de blijken van weldadigheid, door zijne geloofsge nooten tijdens zgne ziekte ham ver leend, en bijzonder aan den Heer HES. voor de belanglooze moeite daarvoor aan den dag gelegd. Helder, 16 December 1884. W. DUPOND. De REGENTESSEN noodigen de kinderen, die bovengenoemde school bezoeken, uit, tot het bijwonen van een feest, dat zij zullen geven op Vrijdag den 190n December, in het schoollokaalaanvang 's morgens ten elf ure. De ouders worden verzocht hunne kinderen te komen of te laten af halen, 's namiddags ten 3 urete vens wordt kennis gegeven, dat Woensdagmiddag school zal zijn in plaats van Donderdagmiddag. Een afgeluisterd gesprek in de Hoogstraat. Wel Buurvrouw! wat zouden die Edel Achtb. Heeren hier moeten doen P Zouden we een straat krijgen P zoo was de vraag ran de daar fungeerende water- en vuur- vrouw, onlangs gedaan, toen onze Edel Achtbare daar in de straat kwam kijken aan den arm van den Heer B. Wel Buurvrouw, ik zal het vragen, als ze hier weerom komen. En wat gebeurdeze kwa men. Wel Mijnheer! krijgen we hier een straat? en het antwoord was: „Als 't straatsteenen regent." Voorwaar, een bemoedigend antwoord, maar tevens wilde ik het wel, als ik er maar niet onder was. Toch zou ik nog wel eens willen zien, dat de Heeren weder eens arm in arm door de Hoogendijkstraat kwamen; ze zouden niet met droge voeten thuis komen. EEN BROODBAKKER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2