'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Woensdag 24 December 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag;. J\ö. 1237. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Buresax: SPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. jLdvorteiitien ran 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 G rootere letters worden naar plaatsmimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Gelijk voorgaande jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 JANUARI gelegenheid bestaan tot het plaatsen van ADVER TENTIËN als aan Familie, Vrienden en Be kenden, tegen 25 CENT per advertentie. Men wordt vrien delijk verzocht tij dig in te zenden. Onzen geabonneerden buiten de gemeente wordt verzocht 't abonnements geld van dit Blad, 4e kwartaal, te willen overmaken vóór 5 JANUARI 1885zullende anders daarover met 10 cents verhooging per post be schikt worden. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 23 Deo. 1884. Vrijdagavond werd op een ver gadering van de afdeeling »Tot Nut van 't Algemeen" in Tivoli de zilveren medaille voor edelmoedige bedrijven uitgereikt aan schipper Ras, van de schuit HD. 6, terwijl aan M. Maste- maker en een jongen elk een ge tuigschrift werd ter hand gesteld. De aanleiding daartoe was 't redden van schipper K. Kramer van Urk en een jongen, tijdens den hevigen storm op 5 September. Aan Mastemaker en den jongen werd door eenige belangstellende in gezetenen elk nog een souvenir ge schonken. Nog steeds is men bezig de lading vau 't gestrande schip »Sap- phire" te bergen. Reeds meer dan 100 balen zjjn alhier en op de eilan den Texel en Wieringen aan wal gebracht. Vrijdag werd op 't raadhuis alhier aanbesteed: 't onderhoud van gemeente-gebouwen, bruggen, gedu rende 't jaar 1885. Ingekomen waren 14 biljetten, als: S. Krjjnen f7690; H. Bakker f 7500P. Steijaart f 7400; A. Graaff f 7310J. Duinker f 7200 P. Zaatman f7200; G. Moorman f 7150 ;H. Peters f7103; W. de Jong f 7040J. F. Philips f 6935A. Bels f 6870P. Verheij f 6870 A. Korff f6740; J. Korff f6330. Zondagavond werd door 't ge zelschap «Aurora" in Tivoli met veel succès opgevoerd 't drama »De familie Morand." 'tSpel, vooral der hoofdpersonen, scheen door 't publiek zeer gewaardeerd te worden en meer malen gaf men door een welgemeend applaus blijken van tevredenheid. Naar men verneemt, zullen de mindere geëmplooieerden en werk lieden bij 's Rjjkswerven, die in het hospitaal verpleegd worden wegens verwondingen, in dienst gekregen, voortaan vrjjgesteld worden van kor ting op hun daggeld. Uit een champagnemand, dezer dagen per spoortrein uit Groningen verzonden aan het adres van den zee-officier C. te Nieuwediep, bleek bij aankomst de geadresseerde te ver missen: 1 Engelschlederen sigaren koker, inhoudende 2 gouden tiengul denstukken en f6 aan zilvergeld. Bjj kon. besluit is de heer J. C. Pool, theologisch doctor, pre dikant bij de Hervormde gemeente te Berkhout, benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeente in Nederlandscb-Indië. In de Vliegronden is Zaterdag gestrand het Engelsche stoomschip »Serry", van Huil, beladen met haver en hennep. De equipage, be staande uit 17 man, is gered door de bemanning van een laadschuit en op Vlieland aangebracht. Na het gebruik vau koffie ge voelde Zaterdag een drietal juffrou wen, aan den Achterweg te Amster dam wonende, zich ongesteld, en wel dermate, dat men voor vergiftiging vreesde. Het bleek weldra dat zich in den koperen ketel, waarin de koffie gekookt was, een groene rand gevormd had, die de oorzaak van het onheil scheen te zijn. Door doelmatige mid delen is het gelukt de met recht be vreesde koffiedrinksters weder in nor malen toestand te breDgen,die voortaan alvorens een brouwsel te zetten, den ketel wel zullen inspecteeren. Met zekerheid verneemt het Hbld., dat de vreemdeling, die on langs bjj den geldwisselaar Sanders Duitsche effecten wilde verkoopen, te Rotterdam is aangehouden, nog in bezit van de meeste te Osnabrück gestolen effecten. In eerstgenoemde plaats wisselde hij een coupon en werd de aandacht der politie op hem gevestigd. Hij is genaamd Remond, en zijne uitlevering is aangevraagd. Te Dijkmanshuizen, een gehucht op Tessel, brak Vrijdagavond brand uit in een hoeve, bewoond door A. en H. Hin. Snel grepen de vlammen om zich en weldra viel het dak in elkaar. Eenig huisraad en het vee werden gered. De brandweer van het Oude Schild werkte ruim vier uren met de brandspuit en brandhaken, doch kon het vuur niet meester worden. De bewoners hebben veel verloren, wijl zij slechts zeer laag verzekerd waren. Als oorzaak van den brand wordt vermoed, dat vonken uit den haard zich aan het rieten dak hebben mee- Door de politie te Rotterdam is aangehouden een Duitscher, die op 30 Nov. jl. te Osnabrück uit de brandkast van zijn patroon door middel van braak een waarde van pl. m. 15.000 Mark aan effecten en gelden ontvreemdde en sedert voort vluchtig was. Het grootste gedeelte der effecten, tot een bedrag van 12,600 Mark, is opgespoord en in beslag genomen. De uitlevering van den aangehoudene is door de Prui sische Regeering reeds aangevraagd, Donderdag werd te Deventer in hechtenis genomen zekere G. L., die voorgaf, alhier woonachtig te zjjn en verdacht wordt te Terwolde, tjjdens de afwezigheid der bewoners, een woning te zijn binnengedrongen en een kabinet te hebben openge broken. De vrouw des huizes kwam onverwachts binnen en betrapte hem, zooals zij beweert, op heeterdaad. Heden werd hij gevankelijk naar Zutfen overgebracht. Een oud-lid van een der rede rijkerskamers te Waalwijk, ontving dezer dagen het volgende briefje: Dierbare vriendt, Hebt U soms nog rollen van de rederijkers, dan wees zo goedt en geef hem of haar wat meden en zegt wat zjj koste moete ik zal ze U petalen wjj hebbe hier in gemert ook een rederijkerskamer op gericht en nu zou u mij veel piasier mee doen als U mij dien ver koopen zou. Ook van dat gestoolle Kind met die poppekob. Gegroet U vrindt, Een verschrikkeljjk ongeluk had Vrijdagmorgen plaats te Lutterade- Geleen. De 21-jarige doofstomme dochter van den landbouwer Lu ten, die, daar zij de sluitboomen geopend vond, de spoorbaan nog wilde over steken, juist op het oogenblik dat een goederentrein van Venloo op Maas tricht in volle vaart aankwam, werd door de machine gegrepen, met het ongelukkig gevolg dat hare beide beenen en rechterarm geheel vermor zeld werden en zjj bovendien een gapende wonde aan het hoofd be kwam. Er bestaat weinig hoop de ongelukkige in het leven te be houden. Meermalen staan voor het ge rechtshof te Arnhem personen terecht, die in een der bedelaarskoloniën Om- merschans of Veenhuizen zijn opge sloten en aan lieden, hun dikwjjls alleen bjj name bekend, geteekende brieven doen toekomen, waarin zij den geadresseerde met moord of brand stichting bedreigden. Doorgaans denkt de afzender der brieven er niet aan, zijne bedreiging ten uitvoer te brengen, doch is het er hem alleen om te doen, de bedelaarskolonie met de hem welbekende gevangenis te ver wisselen. Wekken meestal personen, die zich in zulk een toestand bevinden, dat zij aan de gevangenis de voorkeur geven, medelijden op, een ander ge val was het met een viertal, dat Donderdag voor het gerechtshof te Arnhem terechtstond. Vier personen, die men te veel eer zou aandoen met hen het uitvaagsel van het menschdom te noemen, eigerden rechters en publiek door hunne ver regaande brutaliteit en onbeschaamd heid. Lachend bekenden zjj het hun ten laste gelegde feit te hebben ge pleegd. Toen een hunner er op op merkzaam werd gemaakt, dat hij meermalen wegens diefstal veroor deeld was geworden, was zijn lachend antwoord Juist zooals u zegt, werken doe ik niet, en dan steel ik maar,'' terwjjl hjj eindigde met de verzekering te geven, dat hjj toch vroeg of laat wel aan de bedreigingen, in den brief geuit, gevolg zou weten te geven. Een ander vulde de opsomming van zjjne talrijke vroegere veroordeelingen aan, door er zich op te beroemen, dat hij een veldwachter twee mes steken had toegebracht, enz. Nadat door den procureur-generaal tegen de drie eersten, wij meenen een celstraf van twee en tegen den vierde van één jaar was geeischt, en nadat de verdediger dier beschul digden, mr. K. F. Phaff, zich met een kort woord van de hem opge dragen taak had gekweten, werd de zitting opgeheven en daardoor aan de weerzinwekkende houding der be schuldigden een einde gemaakt. De uitspraak in deze zaak zal heden plaats hebben. (A. C.) Volgens telegram uit New-York, kan er den 23 of 24 dezer storm weder verwacht worden op de En gelsche kust. De voorgestelde proefneming, om een lichtschip per telegraafkabel met den wal te verbinden, is gepas- seerden Dinsdag tot uitvoering ge komen en wel door het maken der gemeenschap tusschen het lichtschip van het Sunk en het 9 Eng. mijlen van daar gelegen Welton-on-the-Naze. Niet alleen werken de Morson en Wheatstone toestellen voldoende, maar zelfs het gebruik van de telephoon laat, alhoewel men bevreesd was dat het geraas aan boord daaraan hin- derljjk zou zjjn, niets te wenschen er. »De verbinding is tot stand ge bracht door de »Telegraph Construc- sion and Maintenance Company, li- mited" onder onmiddelljjk oppertoe zicht en met assistentie van de »Elder Brethern of Trinity House" en hunnen hoofd-ingenieur. Men kan nu, zoo bjj nacht als bij dag, in geval van scheepsrampen de reddingbooten van Walton, Harwich of Ramsgate te hulp roepen. Het lichtschip van het Sunk ligt te midden van een menigte gevaren, zooals de Gunfieet, Sunk, Loogsand, Kentish Knock, Whiting, Nawdsey, Shipwark, Inner- en Outer Gabbard, Galloper en Cork-banken. Aangezien van al deze punten op bovengenoemd lichtschip noodseinen (vuurpijlen en kanonschoten) opge merkt kunnen worden, is het te ver wachten dat door de gemaakte ver binding vele menschenlevens en ei gendommen voor ondergang zullen worden behoed. Een luitenant, die eenigen tijd w n uit een stad in Posen naar de krjjgsschool te Kassei verplaatst was, kreeg Zondag bezoek van een schoone jonge dame uit zijn vorige garnizoensplaats. Hjj schijnt haar daar het hof gemaakt en het hoofd op hol gebracht te hebben. Zij kwam hem nu op den man af vragen, of hij van plan was om haar ten huweljjk te vragen of niet. En toen hjj daarop een ontwijkend antwoord gaf, haalde zij plotseling een revolver voor den dag en loste twee schoten op hem, waarvan een hem aan de heup en de ander aan het scheenbeen trof. Voordat de aangevallene nog alarm kon maken, richtte het meisje de revolver op zich zelf en bracht zich insgelijks eenige, doch niet gevaar- ljjke wonden toe. Zij wordt thans in het hospitaal »Zum rothen Krenz" te Kassei verpleegd. De aanslag op London-Bridge. 't Is gebleken dat de schade aan de brug veel grooter is dan aan vankelijk werd gedacht, hoewel voor het gevaarte geen vrees voor instorting bestaat. Bij laag water heeft men nu kunnen waarnemen, dat de plek door de samenzweerders zeer goed was gekozen in verband met om standigheden, die vroeger naar aan leiding van den bouw der brug be kend waren geworden. In sommige pijlers toch waren gaten gelaten, die echter voor eenige jaren door zwaar traliewerk werden beschut, toen van een voorgenomen aanval op de brug iets bjj de politie uit lekte. Juist op deze plaatsen echter is de poging nu beproefd, maar men vond het traliewerk en hing toen het ontplofbare materiaal daaraan op. 't Is zeker, dat dit materiaal op het oogenblik der ontploffing onder water lag en dat een zeer groote hoeveelheid is gebruikt. De politie is op het spoor van de twee personen, die een schnit hebben gehuurd te Queenhithe, anderhalf nur voor de ontploffing, welk vaartuig vermist wordt. De mannen hadden bjj den eigenaar, vroeger herhaaldeljjk een schnit gehuurd, 't Was niet mogeljjk de misdadigers van de brng te zien, terwjjl zjj aan het werk iren. Voor eenige dagen is nabij Moskou, in den omtrek van het ten toonstellingsgebouw, een vreeseljjk verminkt lijk gevonden, dat niet meer herkenbaar was. Al het vleescb in het gezicht was weggebrand, oogen- schijnlijk door middel van vitriool, terwjjl het geheele lichaam met brand wonden was bedekt. De kleederen hadden de moordenaars tot zelfs de schoenen en het ondergoed vernietigd en uit enkele stukken, die nog inde nabijheid van het ljjk gevonden zjjn, waren de initialen verwjjderd. Uit het onderzoek van het ljjk is geble ken, dat het is van een man met rood hoofdhaar. Men is er van over tuigd, dat de moord op een andere plaats is geschied, doch dat het ljjk daar heen gesleept en door vitriool onkenbaar gemaakt is. Algemeen gelooft men, dat men hier weder met een moord, door de nihilisten gepleegd, te doen heeft, welke uitgevoerd is op last van het uitvoerend comité. Een Russisch blad brengt in herin nering, dat de politieke misdadiger Deitsch met eenige makkers getracht heeft zich op een zelfde wjj ze door vitriool op een spion te wreken, die tot hunne partij had behoord. Het Engelsche blad Truth deelt een voorval mede, waaruit bljjkt dat de minister Gladstone door enkele personen even sterk gehaat als door anderen vereerd wordt. Een dame uit deu gegoeden stand, die haar kind wilde laten inenten, drukte den arts vooral op het gemoed zuivere stof te gebruiken. Daar de dokter echter niet van de politieke gezind heid der dame op de hoogte was, verzekerde hg haar dat de pokstof van een kleinzoon van den heer Glad stone afkomstig was, waarop de dame uitriep»Om geen enkelen prijs. Onze geheele familie was steeds goed con servatief en ik mag daarom de be smetting van mjjn kind door den heer Gladstone niet toelaten." Te Roubaix is in een ft-oriek een stoomketel gesprongen. Drie werk-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1