'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1238. Zaterdag 27 December 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Aavertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, Wintermaand, 31 dage Opkomst der Zon 8 n. 20 m. Onderg. 3 n. 52 m. Zondag 28 Maandag 29 Dinsdag 30 Wosnsdag 31 JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Donderdag 1 Volle Maan. Vrijdag 2 Zaterdag 3 Gelijk voorgaande jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 JANUARI gelegenheid bestaan tot het plaatsen van ADVER TENTIËN als aan Familie, Vrienden en Be kenden, tegen 25 CENT per advertentie. Men wordt vrien delijk verzocht tij- in te zenden. Onzen geabonueerden buiten de gemeente wordt verzocht 't abonnements geld van dit Blad, 4® kwartaal, te willen overmaken vóór 5 JANUARI 1885zullende anders daarover met 10 cents verhooging per post be schikt worden. DE UITGEVERS. NI EU WSTIJ DIN GEN HELDER, 26 Dec. 1884. Jl. Dinsdag werd door den Raad dezer gemeente een zitting gehouden, waarin de vacantiën op de scholen voor uitgebreid lager onderwijs alhier (hoofden mej. van Deventer en de heer Vastenou) nader wer den geregeld en waarin tevens de kundig heden werden bepaald voor de toelating van leerlingen op die scholen. Benoemd werd tot verloskundige mej. de wed. M. de Ruiter, terwijl op zijn daartoe gedaan ver zoek de jaarwedde van den gem.-apotheker, den heer C. P. T. Soetens, met f 200 werd verhoogd. Met 't oog op de aanstaande eindiging der overeenkomst voor 't ophalen van asch en vuilnis, werden den Raad aanbiedingen gedaan van terreinen, ge schikt voor 't aanleggen eener verzameling van faëcaliën buiten de kom der gemeente. De beslissing hieromtrent is tot lo. Ja nuari a. s. verdaagd. Suppletoire ko hieren zijn vastgesteld; voor den hoofdei, omslag ad f 323.49 en voor de belasting op de honden ad f 16.Benoemd zijn tot leden van het burgerlijk armbestuur de heeren A. Klik, G. Moorman en H. Smids. Verdaagd is de behandeling van een adres, strekkende om een jaarlijksche toe lage te verleenen aan mevr. de wed. A. C. Boonzajer. Uithoofde van zijne vele bezigheden in het belang der gemeente, werd de jaarwedde van den buitengewonen veldwachter A. Kater van f25 tot f 100 verhoogd. Mededeeling werd gedaan, dat met 1 Augustus J885, onder voor waarden, in erfpacht kan worden verkregen de benocdigde grond voor het stichten van een afslaglokaal aan den mond der haven; dat door H.H. Gedep. Staten de begrooting sr gemeente voor 1885 is goedgekeurd dat de heer D. A. G. Vastenou zijne betrekking als hoofd der school alhier op 1 Jan. a. s. zal aanvaarden. Er werd besloten dat B. en W. zich, namens den Raad, zullen wenden tot den Minister van Marine, met verzoek om schorsing van het besluit, waarbij aan 50 werklieden van 's Rijkswerf alhier met ulto. dezer ontslag wordt verleend. Overeenkomstig een in gekomen verzoek van bewoners van het Molenplein, werd besloten om genoemd plein te doen beplanten. De commissie voor de gemeentewerken ontving de nitnoodiging om aan dit besluit zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven. Voor de aanbesteding tot het weghalen van krullen en mot, 1885, aan de Rijks Marinewerf alhier, jl. Dinsdag, waren ingekomen 3 bil jetten en wel van de heeren G. den Duik voor f 6.28D. Hoo- genbosch voor f 3.79 en A. Vos voor f 3.28. Het mot was per 5 en de krullen per 3 M3. berekend. Voor 't ledigen der vuiluisbakken op genoemde werf, de alhier liggendt oorlogsschepen en de verdere marine- gebouwen waren ingekomen vier biljetten, van de heeren K. Roodt voor f4.49; A. H. Over toom voor f 4.48 J. Stroomer voor f3.75 en P. Selderbeek voor f2.60. In de volksbijeenkomsten op 29 en 30 dezer zullen als sprekers op treden de heereu A. B. Weber, J. Brouwer en F. de Gelder. Eenigen tijd geleden deelde wij enkele bijzonderheden mede omtrent een hoi loge van geheel nieuwe vin ding, zonder gewone wijzerplaat. Heden werd ons dergelijk uurwerk door den heer Lürz alhier vertoond. Men ziet op de plaat twee gaatjes in het eene ziet men het uur en in het andere het minuutcijfer. De constructie moet zeer eenvoudig zijn en de waarde van zeker en accuraat loopend horloge niets verminderen. Blijkens een bij het departe ment van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire, onder bevel van den kapt.-luit. t. zee W. baron Van Hogendorp, adjudant des Konings in gewonen dienst, in den namiddag van 22 dezer Dunge- ness gepasseerd. Aan boord was alles wel. De commissaris van politie te Gouda vraagt bjj een buitengewoon politieblad de opsporing van de na volgende, in den nacht van 20/21 December jl. door middel van het verbreken van een met groene zeep besmeerde glasruit bij den goud- en zilverkashouder Van de Pavoordt al daar ontvreemde voorwerpen, als: 4 gouden heereu-horloges, savonnet waarvan twee met ovaal glas en por tretglaasjes, 10 gouden dames-horlo ges, 9 a 10 gouden vestkettingen, 6 dames-vestkettingen, 10 a 12 gou den Eugenie colliers, circa 40 gouden kruisen, 42 medaillons, 5 gouden cantille sloten, 6 gouden poli-sloten, 16 charivaris, 1 ovale zwarte broche met goud en juweelen tak, 8 ovale flacons met zilveren doppen en voet stukken, 12 a 13 zilveren armbanden, enkel geemailleerd met pareltjes, 4 paar gouden oorknopjes met zwarte steenen, 8 juweelen sloten en twse dito platen, enkele sloten met bakken, 2 granaten broches met goud, 4 gou den gepaste tonnetjes, 4 gouden arm banden, geemailleerd met pareltjes, 3 stellen gouden broches en oorknop pen met takwerk, 4 verschillende dito, 3 stel gouden manchetkuoopen, 7 paar gouden knopjes met zwarte steentjes en 1 takbroche. Voor een paar dagen stierf te Boksum, in Menaldumadeel, een be jaarde vrouw, die na haar dood vrij wat van zich doet spreken. Zij woonde in een eenvoudig huisje en leefde uiterst sober. Men wist wel dat zij niet geheel onbemiddeld was, en daar om was zij ook voor een geringe som iu de gemeentebelastiug aange slagen. Maar daar zij verklaarde te arm te zijn om iets te betalen, moest men meer dan eens door dwang haar tot betaling nopen. Met niemand hield zij gemeenschap, zoodat het eerst geene bevreemding wekte, toen op zekeren dag de vensterluiken bij haar gesloten bleven. Dat gebeurde wel meer; doch nu duurde het langer dan gewoonlijk, zóólang, dat men eindelijk onder geleide van een po litiebeambte hare woning binnen drong. Men vond haar te bed. Op de tafel lagen echter een paar gouden voorwerpen en 3 Portugeescheeffecten, die in bewaring genomen werden, uithoofde de vrouw zwak en niet wel bij het hoofd bleek te zijn. Spoedig daarop overleed zij. En nu kwamen achtereenvolgens eerst ette lijke gouden voorwerpen, daarna uit een verborgen lade coupons van Rus sische effecten van 1881 1884, en eindelijk uit een onmogelijke plaats verschillende effecten voor den dag: alles te zamen, naar men raamt, ter waarde van f 13,000. Een schrijfmachine. De Amerikanen C. Latham Soles, Sa- muel, V. Soulé en Carlos Giddon, hebben een schrijfmachine uitgevon den, die door de heeren E. Reming- tou Sons in den handel gebracht is, De toestel bestaat uit een stel hefboomen, in een cirkel geplaatst, aan welker uiteinde zich een klein metalen klosje bevindt, van twee lettertypen voorzien. De hefboomen worden door toetsen, waarop men den vinger drukt, in beweging ge bracht. Iedere toets slaat dus twee letters op, en men kan, door op een hefboom te drukken, naar believen de voorste of de achterste letter van de klos tegen het papier aandrukken. De klossen slaan alle op tegen het middelpunt van den cirkel. Over dezen cirkel heen ligt een cylinder, tegen welken het papier is geklemd. Men kan dezen zoo stellen, dat men op elk punt van het papier kan be ginnen te schrijven. De inkt is bevat in een zijden lint, dat genoeg gedrenkt is om geduren de langen tijd kleur aan het papier af te geven. De opgeslagen type drukt tegen het lint, dit tegen het papier en de letter staat er dui delijk. Door dezelfde beweging van het drukken op de toets, verschuift de cylinder naar links, zoodat de volgen de letter juist naast haar voorgang ster komt te staan. De ruimte tus- schen de woorden wordt aangegeven door een druk op een anderen hef boom. Even voor de regel vol is, waarschuwt een schelletje den schrij ver, die met een eenvoudige hand beweging den cylinder naar rechts behoeft terug te zetten om op den volgenden regel te kunnen door schreven. De machine heeft 38 lettertoetsen, ieder voor twee teekens. Zij drukt dus 76 typen, de gewone letters en hoofdletters van het alphabet, cjjfera en leesteekens. Het werktuig, datpractischerschjjnt dan vele dergelijke, is de moeite der kennismaking waard. Te Parijs is de vrouw van een goudsmid tot boete veroordeeld, om dat zij onwillens, doch door onvoor zichtigheid, den dood van een kind had veroorzaakt. Bij afwezigheid van haren man had ze nl. zich belast met het prikken van gaatjes in de ooren van een klein meisje, dat hare eerste oorringen gekregen had. Den volgenden dag was het kind overleden. FEUILLETON. Een onverbiddelijke Vijand. Vertaling 15.) van GERRIT J. „Ik geef toe," merkte de oude dame aan, dat de poBÏtie van een gezelschapsjuffrouw onder de gasten des huizen pijnlijk is; maar in oneen huiselijken kring cal Marie er geen last van hebben. Ze is schoon en heeft talen ten. Ze kan trouwen en zoo, ondanks hare benijders, een eigen thuis krijgen." „Ze is betooverend schoon," meende Filip; ze doet me denken aan mijne verdwenen Isa- bella, als ik hare gestalte zie en hare stem hoor." „Mevrouw von Holtzendorff zeide daar niets op, maar vervolgde, na een poos: „Ik hoop van harte, dat Marie een goed huwelijk zal doen, in de beste beteekenis van 't woord. Gaarne ben ik bereid voor haar mijn best te doen, ofschoon ik geloof, dat ze mijne hulp wel ontberen kan. Wanneer denk jij te trouwen, Filip P" „Ik, geëerde mevrouw P Wat zou't me ge ven aan trouwen te denken. Welke dame zou een armen koopvaardijkapitein willen heb ben P" „Wel, menig lief meisje; denk daaraan eer je tijd verloopt. Kurt zal zich insgelijks haas ten die koppige, kleine Emma, al speelt ze nog zoo de kokette, naar 't altaar te voeren." „Dus u denkt dat die een paar zullen wor den?" vraagde Filip cenigszins ruw. „O ja, ik ben zeker dat de geschiedenis zoo eindigt. Hij heeft veel geduld en zij nu ze is een vroolijk, lichthartig meisje, dat nog gaarne haar jonkvrouwelijken staat genieten wil." „Liefde aarzelt niet" dacht Filip, maar hield die gedachte voor eich zelf. Toen Emma dien avond nog een oogenblik bij 't bed van grootmoeder zat om wat met baar te praten eer ze ging slapen, zeide deee „Weet je wat, Emma, ik geloof dat Filip op je gezelschapsjuffrouw verliefd isP" „Grootmoeder, waarom denkt u dat P riep 't meisje, terwijl ze verschrikt opsprong." „Ik maak 't op uit de wijze, waarop hij over haar spreekt." „U doet me verbaasd staangrootmoeder. Marie is schoon, maar niemand weet wie ze eigenlijk is, en kapitein von Renken is veel te trotsch om er aan te denken een juffrouw van gezelschap te trouwen." Verwonderd keek mevrouw van Holtzen dorff op en voegde Emma toe: „Hij is niet meer dan een koopvaardij kapitein en kan niet veel hooger aanspra ken maken." „Waarom nietP" „Omdat hij moet werken voor zijn brood en geen booge positie inneemt. Mijn arme Filip is, evenals Marie, edel door geboorte en opvoeding, maar dat be- teekent in de oogen der wereld niet veel. Hij zon niet beter kunnen kiezen want een schooner en begaafder meisje vindt men niet licht." „U vergeet dat kapitein Arnheim onlangs gesproken beeft van een rijke dame, die hem gaarne tot echtgenoot wilde." „Die dame was waarschijnlijk niet zoo jong en schoon als Marie. We zullen zien. Ik voor mij hoop, dat 't huwelijk tot stand komt." „Ik koop 't niet," dacht Emma, toen ze grootmoeder een nachtkus gaf. ,,'t Zou treurig wezen als mijne vriendin juist mijn levensdroom moest vernietigen." Ze verliet de kamer met bittere jalousie tegen bare vriendin in 't hart. XV. Den volgenden morgen merkte Marie op dat hare vriendin niet goed gehumeurd was. Emma was trotsch en eigezinnig en niemand kon haar bevredigen. Tegen kapitein von Renken was ze bits, als bij zijne meening tegen haar staande hield en Marie kon niets naar haar zin deen. Aan 't ontbijt sloeg Kurt voor 't middagmaal wat te ver vroegen en daarna met de dames een rij- toertje in 't bosch te doen, om den koelen avondstond onder de boomen te genieten. De oogen van Marie glinsterden van blijd schap, maar Emma was er tegen. „We zullen te vermoeid zijn van de partij in den pastorietuin," merkte ze aan en ko men misschien ook te laat terug. Neeu, Kurt, vandaag kan 't niet." „Nu, morgen dan," meende Kurt, die nu begon te bemerken, dat er bij Marie iets haperde. U is dan misschien ook wat sterker, nietwaar grootmoeder?" „Ik ben vandaag heel wel: Marie en ik gaan van middag mee en zullen samen overleggen op welke plek in 't woud we thee zullen drinken." „Gaat juffrouw Trouville dan niet naar de pastorie?" vraagde Kurt teleurgesteld. „Ik meen gehoord ts hebben, dat ze ook verzocht was." „Ja," zeide Marie, „en ik ben dankbaar voor de vriendelijke uitnoodiging, hoewel ik er geen gebruik van zal maken en bij de genadige vrouw blijven. Men zal mij daar niet missen." Kurt zweeg teleurgesteld. Een paar uur later liet mevrouw von Holtzendorff hem verzoeken in haar boudoir te komen. Ze zat voor haar schrijftafel. „Kom naderbij Kurt," zeide ze, toen baar kleinzoon binnentrad. „Ik beb baron Robert Hellwig geschreven en hem verzocht ons te bezoeken, zoodra zijne gezondheid 't ver oorlooft. Je hebt er toch niets tegen, wol P Bij deze woorden zag ze haar kleinzoon scherp aan. „Stellig niet. U bebt toch ook geschre ven dat Filip hier is P" „Ja, ik schreef hem, dat we bedroefd waren toen we lazen dat hij te ziek was om als getuige voor de rechtbank te ver schijnen iu zaken dien gepleegden moord, eD raadde hem verandering van lucht aan. Natuurlijk schreef ik ook dat Filip hier was en dat hij over de ziekte van Robert ge sproken had." „Ik wil er een postscriptum bijvoegen, grootmoeder." De dame reikte hem den brief over en Kurt schreef haastig, met gefronste wenk brauwen „Waarde Robert!" 't Zal ons aangenaam zijn als je komt. Hoe toevallig dat je in dat logement waart, toen de moord gepleegd werd. Natuurlijk had men Filip meeuen te treffen maar hij schijnt een taai leven te hebben, want geen aanslag op hem is nog gelukt. Daar echter ook anderen 't zich aantrekken, dat zijn leven steeds in gevaar verkeert, heb ik hem overgehaald een rechercheur als kamerdie naar aan te nemen, in de hoop zoodoende deu moordenaar te ontdekken, ais er nieuwe aanslagen beproefd werden. We hopen dat er zoo iets gebeuren zal, want dan loopt de booswicht in den strik, dien we gespannen hebben. Adio, kom spoedig, dan kan je Filip bier nog aantreffen." „Heeft Filip inderdaad een rechercheur als bediende geëngageerd, vraagde mevrouw von Holltzendorff na een poos, dat zou ik niet van hem gedacht hebben." „Ik heb hem er toe overgehaald, groot moeder en wacht den man nog vandaag. Ik kon er gisteren uiet met u over sp* aken,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1