Advertentiën. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Samatra van Amsterdam naar Batavia arriveerde den 22sten Dec. te Suez en heeft de reis voortgezet. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde den 23sfcen Dec. te Marseilie, na 3 dagen zwaar stormweer te hebben gehad, zal de reis vervolgen na eenige bekomen lichte dekschade te hebben hersteld. Genoemd stoomschip is 26 Dec. van Mar seilie vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 24 Dec. te Marseilie. Het stoomschip Prinses Amalia, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 23 Dec. van Padang. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Batavia naar Arasterdam, arriveerde 23 Dec. te Port-Said en zou den zelfden dag de reis voortzetten. Het stoomschip Prinses Marie is 24 Dec. van Southampton vertrokken naar Java. Markt-Berichten Purerend, 23 Dec. Aangevoerd 22 Paarden, 144 Koeien lager in prijs, handel stug, 60 vette Kalveren f0.80 a 1 per P. handel vlug, 76 nucht. dito f10 a 26 handel stug, 1667 Schapen en Lammeren, Overhouders prijshoudend, vette Schapen lager in prijs, handel zeer flauw, 119 vette Varkens f0.44 a 0.52 per P., handel vlug, 98 Biggen f6 a 9, handel stug, Kipeieren f6.50 a 7.50 per 100, 1267* pond Boter, per pond f 1.10 a 1.15. Kleine Kaas f34, Middelbare f39, aan gevoerd 218 stapels. V isscherij- Berichten 26 Dec. 1 sloep schipper Jac. Zwartveld met 3300 schelvisch, per 100 f 27, 26 Dec. nm. 60 heugers met 60 tot 300 schelvisch, per 100 f 25,50 tot f 38,enkele kabbelj. per stuk f 3,80. 27 Dec. schuiten naar zee. Kantongerecht te Helder. Zitting van 17 December 1884. Wegens het te hard rijdenP.V., f 3. wegens het bestaren van een voertuig door iemand beneden de jaren f 1. Het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg: G. V., W. v. H., W. S., P. v. d. H., P. v. d. fl., P. B., A. V., H. d.fl., C.H., P. B., J. R. S., ieder f3.—. W. R., H. S., W. R., P. D., ieder boete a f 5.J. H., 2 boeten van f 5. Allen subsidiair gevangenisstraf en in de kosten. Burgerlijke Stand Helder. Van 23 tot 27 Dec. ONDERTROUWDH. J. Meerman van der Horst, machinist bij de Marine en H. C. Tienstra. P. van der Heide, visscherman, en C. van Dok. GEHUWD: K. Arpeau, en H. J. Ooms. J. B. H. Venema, en N. van der Wijk. BEVALLENA. van Brederode, geb. Mensch, z. OVERLEDENJ. Haremaker, 69 j. C. Reus, 10 m. N. Brinkman, 61 j. P. Koo- ger, 72 j. Burgerlijke Stand Texel. Van 18 tot 24 Dec. ONDERTROUWD, GETROUWD eu OVERLEDEN Geenc. GEBOREN Marie, dochter van Pieter Boon en Gijsje Kindt, Marretje, dochter van Hermanus Smit en Klaasje Ba keiaar. Jacob, zoon van Arie Nannings en Jacoba Eclraan. Pietje, dochter van Maarten Van der Vliet en Trijntje Brik. u waart te ongesteld; ma3r ikhebjuffroaw Schmidt van zijne komst verwittigd, 't Is een oude bekende uit vroegeren tijd, de politieagent Weber." „Wat! De man die destijds de indruksels der voetstappen gemeten heeft?" „Dezelfde. Hij heeft aangeboden over Filip te waken en koestert de overtuiging, dat hij den moordenaar ontdekken zal, zoo- dra hij zijn kans opnieuw beproeven wil." Na eenig zwijgen zcide de dame langzaam „En geloof je dat Robert nu komen zal P" „Nu uiet; wellicht later, als zijne ziekte wat verminderd is. En grootmoeder, „voegde hij er met uadruk bij," nog een aanslag op Filips leven en ik openbaar mijne vermoe dens aan Weber." „Lieve," zeide de dame sidderend, „zijne moeder leeft nog en bij is mijn eigen neef." „Maar we worden zijne medeplichtigen, al» we langer zwijgen, grootmoeder. Waren mijne gedachten meer dan vermoeden ,dan zweeg ik niet. Zooals u vroeger zeidet, omstandigheden en schijnbare overeenkomst kan doen dwalen en toch zult u me moeten toegeven, dat 't vreemd is, nu we zien dat de oude Ritter de goederen, die hij door deu dood van Johannea Klöber en 't ver dwijnen van die familie erfde, aan Robert Heiwig heeft nagelaten, alsook zijn naam." „Robert heeft gezegd, dat hij Ritter des tijds niet kende, maar eerst veel later met INGEZONDEN Geachte Redacteur Verleen mij in Uw veelgelezen blad een bescheiden plaatsje, om een woord van buide te brengen aan het personeel van de brandspuit te Oudeschild. Met den meesten spoed was de spuit op het terrein gebracht, waar de brand woedde. Alhoewel reeds de kans slecht stond om iets te kunnen behouden, toog men wakker aan den arbeid. Bij die gelegenheid bleek weer wat eens gezindheid vermag. Uren achtereen werd met inspanning van alle krachten gewerkt. Geen der spuitplichtigen dacht er een oo- genblik aan, om het vruchteloos werken te staken of er zijn makkers voor te laten opdraaien. Ook de brandhaaksgasten, door vrijwilli gers versterkt en geholpen, deden flink hun best bij 't inelkander trekken van de bran dende massa hooi. In het kort, de man schappen van de brandspuit alhier verdienen algemeen een woord van lof voor bun flink gedrag bij den brand van 19 dezer. Door aan mijn stukje eenige plaatsruimte te verleenen, wordt de houding der wak kere spuitgasten in ruimeren kring verbreid, zooals stellig ruimschoots verdiend is. U dank zeggende voor de plaatsing, heb ik de eer te zijn, namens brandmeester» te Oudeschild, Z. Vervolg der Berichten. Dinsdagmiddag overleed alhier een onzer waardigste burgers, nl. dr. J. Haremakereen man wiens ver scheiden voorzeker door vele onzer plaatsgenooten zal betreurd worden. Sedert 1840 alhier als geneesheer gevestigd, mocht de overledene zoo wel door uitgebreide kennis als ku- maneu omgang zich in de achting zijner medeburgers verheugen. Docter Haremaker zag het eerst het levenslicht te Koog a/d. Zaan op 21 Mei 1815, alwaar hij later, bij een zeer bekwaam genees-, heel- en verloskundige, zijn roeping begon. Reeds als knaap had hij gelegenheid, tijdens een der zwaarste cholera- epidemiën, bij lijders aan die ge vreesde ziekte zijne diensten te kunnen bewezen. Hij werd ingeschreven als student 13 Sept. 1835, docter iu de geneeskunde 24 Juni 1839, in de verloskunde 27 Jan. 1840 en verwierf dien graad ook in de heelkunde op 23 Juni daaraanvolgende, toen hij zich reeds sedert 28 Mei 1840 in deze gemeente gevestigd had. Zijne praktijk en daaraan verbon den naam van bekwaam geneesheer, trok dermate de aandacht, dat in 1861 zijn benoeming volgde tot ge woon lid van het genootschap ter bevordering van genees- en heelkunde en plaatsvervangend lid van den ge neeskundigen raad van N.-Holland. Waar buiten de gewichtige diensten van dr. Haremaker zoo werden erkend, kon het niet uitblijven of ook hier, de plaats zijner humane werkzaam heid, zou daarvan getuige zijn, want gedurende vele jaren vervulde hij met eere het lidmaatschap van den ge meenteraad. Hoezeer ook dit bewijs vau achting door hem mocht wor den gewaardeerd, zijn immer drukker wordende praktijk, waarvoor hij alles veil had, dulde geen andere zaken hem iu kennis gekomen is, anders had hij bij hem bericht ingewonnen omtrent dien Schmidt, ook had hij niet kunnen vermoe den, dat Ritter, die verscheidene vrouwe lijke bloedverwanten had, hem tot erfge naam zou benoemen. „Neen, dat kon hij ook niet, en toch is 't vreemd. Komt hij en ziet hij Eilip in 't aangezicht, dan wil ik hem in mijn hart vergiffenis vragen voor mijn kwaad vermoe den, dat Filip in hem dien Schmidt zoa herkennen. Twaalf jaren veranderenden men»ch, Kurt. Robert verft zijn haar of draagt een donkere pruik en heeft knevel en bakkebaardendaar om zou Filip hem moeielijk kunnen herken nen. Is hij echter schuldig, dan zal hij 't ge vaar ontwijken." „We zullen zien wat er gebeurt," zeide Kurt, terwijl de dame den brief dichtmaakte. Marie, die des middags bij mevrouw von Holtzendorff alleen bleef, beproefde haar door voorlezen aangenaam bezig te houden. Ein delijk viel de oude dame in een zachteu slui mer. Marie las stil verder. Op een laag stoel tje gezeten met 't hoofd gebogen, zag ze er bekoorlijk uit met hare lange wimpers, haar zachtgekleurde wangen en rijke haarvlechten. De nog knappe oude dame lag in zachten slaap, terwijl hare sneeuwwitte haarlokken langs 't kussen afhingen. De kamer was met geurige bloemen gevuld, waarover een bij daarnevens, zoodat hij zijn mandaat moest neerleggen. De viering van zijn 40-jarig jubilé als doctor in deze gemeente op 28 Mei 1880, zullen velen zich nog herinneren, en was zeker een sprekend bewijs, hoezeer dr. Haremaker bij zijne plaatsgenoo ten werd bemind. Ziju meer dan 40-jarige loopbaan als docter iu onze gemeente, waren zoovele jaren van een welbesteed leven, op welks einde nabestaanden, vrienden en vereerders weemoedig terug zien. Sedert de laatste drie jaren toch was zijne gezondheid dermate ge schokt dat hij genoodzaakt was zijne rust te nemen. Hedenmorgen had de begrafenis plaats. Reeds honderden haddeu zich grafwaarts begeven, waar ten 12 uur het stoffelijk overschot vau den zoo hooggeschatten burger werd aange bracht,begeleid door een talrijken stoet vrienden en belangstellenden. Aan de groeve schetste de Eerw. Heer Ds. v. d. Vegte in gevoelvolle woorden zijne verdiensten' als mensch en als doctor, die immer arbeidende was, dag en nacht in het belang der lijdende menschheid. Daarna nam de héér Uurbanus het woord en voegde aan het reeds gesprokene nog toe zijne verdiensten als lid der loge, welker beginselen hjj gedurende ziju leven op zoo een edele wijze huldigde. Een der zonen van den overledene bedankte de aanwezigen voor de be toonde hulde aan hun braven vader toegebracht; overstelpende droefheid belette hem voort te gaan te zeggen, wat zoo blijkbaar zijn bedoeling was dank aan allen. Op de begraafplaats waren ook tegenwoordig de Burgemeester en Leden van den Gemeenteraad en tal van corporatiën. Vele kransen dekten het graf van den man, die in zoo hooge achting stond bij ieder in deze gemeente en van aoo velen daar buiten. Door de directie der marine alhier werd Woensdag jl. openbaar aanbesteed het bouwen eener berg plaats voor Whitehead-torpedo's. Yan de 23 ingekomen biljetten was het laagste dat van deu heer G. Moorman alhier, ad f 7694. Hoogste inschrij ver was de heer J. B. Lasschuit te Haarlem ad f10,488. De Vereeniging van gepens.- onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, ontving dezer dagen eeue gift van f 1000, van eene aanzienlijke dame. Blijkens bege leidend schrijven strekte dit tot blijk vau ingenomenheid met het doel en de wijze van uitvoering door het be stuur der Yereeniging. Ook van H. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden ontving zij, na aan bieding van het jaarverslag, weder eene geldelijke bijdrage. Men hoopt, dat de voortdurende steun van gegoe den het bestuur gaandeweg iu staat moge stellen aan zoovele ouden of hunne weduwen de vrees voor eeue kommervolle toekomst te ontnemen. Het doel der Vereeniging toch is, aan behoeftige gepensioneerde mili- rondvloog. Eensklaps werd 't licht door een schaduw onderschept. Marie keek op, en toen ze zag dat Kurt bij de balkondeur stond, legde ze haar vinger op de lippen. Hij begreep haar eu kwam niet verder, maar bleef tegen de deurpost leunend staan. Met een aanminnig lachje zag Marie weer in haar boek, maar kreeg, in de zekerheid dat twee oogen baar aanstaarden, een onbehagelijk gevoel; ze wenschte dat mevrouw mocht ontwaken. Na verloop van een kwartier opende de dame hare oogen en liet bare blikken met ingeno menheid op haar kleinzoon rusten. „Zoo Kurt, allen reeds terug P" zeide ze. Neen, lieve grootmoeder, Emma, Arnbeim en Filip vermaken zich nog, ofschoon er een tropische hitte heerscht; ik kon 't niet lan ger uithouden, slaap stil heen en nu ben ik hier. Uwe kamer ziet er uit als een haven der rust." „Kom dan maar hier en blijf niet langer op schildwacht staan. Juffrouw Trouville zal wel blij zijn afgelost te worden, daar ze me reeds den ganscben middag gewijd heeft." Marie verstond den wenk en stond op. Kurt trad binnen, opende voor haar de deur en fluisterde baar toe „Om half zes komt 't rijtuig voor." „Lachend boog ze zich. Hij wa» toch in derdaad vriendelijk tegen Emma's gezel schapsjuffrouw. Om vijf uur zette Marie voor Kurt en zijne grootmoeder thee en acheen tairen van hei Ned. leger, hunne we duwen en zoo uoodig hunne weezen onderstaud te verleenen. Zondag werd te Amsterdam in hechtenis genomen een handelsbe diende, die ofschoon gehuwd, de bierknijp stelde boven de echtelijke wouing, bij een beperkt inkomen zich iu schulden stak en om die te dekken, bij herhaling de hand uit strekte naar den eigendom van zijne patroons. Na Zaterdagavond op een magazijn een stuk satijn te hebben gestolen gaf hij aan een kruier last het gestoleue te beleeuen, doch deze vond in het betrokken bankgebouw een wakker politieagent, die den kruier, toen deze omtrent de her komst vau de satijn geen voldoende inlichtingen gaf, in arrest genomeu en naar het naastbij zijnde politie bureau gebracht heeft. Spoedig daarop volgde de inhechtenisneming van den kantoorbediende, en zooals nu blijkt, zal deze zich nog voor meer soortgelijke diefstallen te verant woorden hebben. Bij een zijner vrienden zijn door de politie gestolen goederen iu beslag genomen. Twee boerendochters, zoo ver haalt de N. R. C.. rijk gekleed en het hoofd vol goud, begaven zich Zondag 11. van Zuidlauff naar Abbeu- broek, vergezeld van een dienstmeisje, minder met goud behangen. Op weg ontmoette haar een man. Iu het voor bijgaan pakt hij vlug eeue muts met krullen, spelden, enz. en zet het op een loopen. Spoedig merkt de dief dat hij een verkeerd hoofd heeft ge grepen en in plaats van goud koper heeft. Hij werpt het geroofde neer en vervolgt zijne vlucht. Nabij het station Eede had Dinsdag omstreeks 5 uur een vree- selijk ongeluk plaats. Een man, die wilde uitwijken voor een rijtuig, kwam in aanraking met de stoomtram die tusschen Eede en Wageningen rijdt. Hij werd zoo hevig verminkt, dat de dood terstond volgde. Het lijk werd medegevoerd naar het station Eede. Eerst dacht men dat het een bewoner van Bennekom was, thans meent men echter met zekerheid te weten, dat het is G. B., uit Harskamp, (gem. Eede De redactie der Harliuger Cou rant heeft de burgerij uitgeuoodigd om, ten bate van behoeftige kindereu afgelegde kleedingstukken in te zen den aan haar bureel. Door personen, volkomen op de hoogte, worden die kleedereu uitgedeeld De zaak gaat uitmuutendbergeu kleederen, hoeden, schoenen, euz. zijn reeds ingekomen en verdeeld. Nu zal eeue vaste dames commissie de zaak ter hand nemen en wordt zij uitgebreid ook ten be hoeve van bejaarden. Nabij Ter-Neüzen is Dinsdag avond een rijtuig met paard, waarin zich met den voerman drie kinderen bevonden, in het kanaal gereden. De voerman heeft zich weten te redden, maar twee der kinderen, 10 en 12 jaren oud, zijn verdronken. Door de agenten van de recher- hoogst tevreden. Toen kleedde re zich om uit te gAan. In plaats van de leidsels in de hand te nemen, zooals zijne gewoonte was, ging Kurt in 't rijtuig zitten en toonde Marie alle plaatsen die door historische herinne ringen of schilderachtig aanzien opmerking verdienden; een hunDcbed, 't boschwachters- huis enz.ook vertelde bij overleveringen van vermetele smokkelaar» of onbeschaamde wild dieven uit vroegeren tijd. 't Meisje luisterde aandachtig. Eindelijk kwameu ze aan een opene plek, die eenstemmig werd gekozen om daar den volgenden middag thee te drinken. Op uitnoodiging van Kurt stapte Marie uit 't rijtuig en wandelde onder zijn geleide een eind 't bosch in. Reusachtige boomeu breid den de takken boven hun hoofd uit, hun voet drukte 't gras of't wilde varenkruid, terwijl de lucht bezwangerd was met deu geur vaa lin debloesem en wilde thijm. Wilde duiven zaten kirrend op de boomtakken. Marie was verrukt en drukte haar gevoel in woorden uit. Haar geleider sprak geen woord. lederen dag maakte de schoonheid van 't meisje een die peren indruk op zijne ziel en heden was zijn gevoel tot hartstocht gerijpt. Hij verlangde er naar haar in zijne armen te sluiten en on der deze boomen, waar hij als knaap had ge speeld, haar te vragen of ze voor eeuwig hem wilde toebehooren. Wordt vervolgd. che is Woensdagnamiddag, in het lo gement »De Zwaan", aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, in hech tenis genomen de 21jarige Herman Reuter, als verdacht van medeplich tigheid aau diefstal van eenige kost baarheden eu geld, door middel van braak eu iuklimming op de boeren hofstede vau Simon vau der Hulst te Beemster, iu den nacht van 21 op 22 Dec. jl gepleegd. Te Sloterdijk zijn binnen acht dagen tijds drie schapen uit de weide gestolen, waarvan één op het land geslacht is. Reeds bevinden zich drie persouen, als verdacht van den diefstal, iu hechtenis. Bij de herstellingswerkzaam- lieden aan de Londeu-bridge heeft men een koperen haakgevoudeu waa - aau naar men vermoedt, de helsche machine was opgehangen. Daarmee is men nog niet verder bij de ont dekking van de misdadigers, doch men heeft nu ook een lijk gevonden van iemand die verondersteld wordt de boot gehuurd te hebben, met behulp waarvan de misdaad werd gepleegd. Voor'het crimineel gerechtshof te Londen stoud dezer dagen eene dame, mrs. Gibbon, van Hayes terecht onder beschuldiging van moord op hareu man, met wien zij 37 jaren gehuwd was geweest. Zij verklaarde, dat haar man zichzelven vau het leven had beroofd, na een twist met haar, en de openbare meening was, dat zij de waarheid sprak. Maar de geneeskundigen, die een onderzoek instelden, verklaarden, dat twee der wonden, in den rug, onmogelijk door den overledene zeiven veroorzaakt konden zijn. De gezworenen spraken, ingevolge de verklaring, het schuldig uit eu mrs. Gibbon werd ter dood ver oordeeld. Een dergelijk vonuis, zonder recht- streeksch bewijs van schuld en alleen gegrond op de uitspraak vau twee des kundigen, is in Engeland een zeldzaam heid. Getrouwd KLAAS ARPEAU en HENDERIKA JOHANNA OOMS. Helder, 24 December 1884. GeborenFRANS JOHAN, zoon van JOHAN KRüG en ANTJE KRUK. 's Gravenhage, 20 December 1884. Herplaatst wegens misstelling. Heden overleed na een kort stondig lijden, onze jongste lie veling CÓRNELIAin den ou derdom van ruim 10 maanden. Helder, 23 Dec. 1884. C. REUS. C. REUS-DE WAARD. Heden werden onze harten diep getroffen door 't afsterven van ons geliefd zoontje WIL LEM, na een hevige ongesteld heid van slechts één dag, in den aanvalligen leeftijd van 5 jaren en 4 maanden. Zwaar treft ons deze slagdoch wij hopen dat God ons kracht zal geven dezelve te dragen. Oudeschild op Texel, 26 Dec. 1884. T. DE BOER. C. DE BOER—Schagen. Mede uit naam van Zusters en Broeder N. DE BOER. J. DE BOER. D. DE BOER. Eenige kennisgeving. Heden overleed op het onver wachts NICOLA AS BRINKMAN, in den ouderdom van 71 jaren. Nieuwediep, 25 Dec. 1884. J. A. BRUNING, en Echtgenoote. Eenige en algemeene kennis geving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2