1 Bos vaarwel bh ean welkom. Advertentiën. DANKBETUIGING. C BREET k, Vijzelstraat VENSTER en BLOKZIEL, Donderdag I Januari B A La liet nijvere Noorden is de ellende onbeschrijfelijk groot. Aan de Clyde, waar de groote scheepswerven zijn, loopen 12,000 man ledig, van wier weekloon 40.000 meu3chen afhangen. In Glasgow moet de toestand hart verscheurend zijn. In Tyneside wordt per week 240.000 gulden minder aan loon uitbetaald dan verleden jaar om dezen tijd. Te New-Castle worden sinds geruimeu tijd 1600 gezinnen enkel door georganiseerden onderstand tegen den dood door ont bering beschermd. In enkele plaatsen schieten de locale krachten te kort en overvleugelt het aantal hulpbe hoevenden geheel dat van hen, die wat missen kunnen. De nieuwe wereld lijdt mede. Ook in New-York brengt men een fonds bijeen voor mannen zonder werk. Een hevige aardschok heeft in den avond van den Gen Nov. 11., 30 huizen in de stad Mauizales (Y. S. van Oolumbia), in puin doen storten en nagenoeg al de overige zwaar be schadigd. Ook in de omstreken werd veel verwoest. Enkele vrouwen en kinderen kwamen om. Donderdagavond deden zich in Madrid twee hevige schokken ge voelen, waarvan elke drie seconden duurde. De huizen waggelden op hun grondvesten en vele bewoners liepen de straat op. In de opera werd de Lucie opgevoerd, toen de aardschudding de toeschouwers op de bovenste gaanderijen in den waan bracht, dat bet gebouw instortte. Ge lukkig bedaarde de paniek, toen al gemeen geroepen werdeen aard beving en men dus de oorzaak der schudding kende. Oneindig ernstiger waren de ge volgen der aardschudding in de berg achtige streken van het Zuiden. De inwoners van Malaga, Cordova en Grenada brachten het grootste deel van den nacht in de open lucht door. In Malaga werden een vrouw en kind verpletterd onder een muur en vele mannen zwaar gewond. Verschillende dorpen en vlekken in de provincies Malaga en Grenada zijn gedeeltelik vernield geworden. De burgemeester van Albequeros seinde aan den Minister, dat zijn stad een bouwval is en 150 inwoners gedood weiden. Te Arenas del Rey werden veertig personen verpletterd. In de provincie Andalusië werd een geheele reeks steden zwaar ge teisterd door de aardbeving. Te Yelez werden vele huizen, o. a. het ^telegraafkantoor, zwaar beschadigd. Het afgeloopen jaar is evenals het vorige een jaar van aardbevingen geweest. Er zijn er geen geweest gelijk die van Ischia, Chicos en Kraka- tau, doch in Zuid-Amerika, Timor, Turkestan, Bosnië, Griekenland, Duitschland en zelfs in Eugeland heeft dit jaar onze planeet getoond dat ze nog vol leven is. Bij IJsland is een eiland verrezen en weer ver dwenen en nu zijn in Spanje en Klein-Azië nieuwe aardbevingen ge voeld. Vaarwel, oud jaar, 't is scheidenstijd Je plaatsvervanger staat Reeds ongeduldig wachtend klaar. Vertrek dus, kameraad Je gaaft ons over het geheel Mooi weer, en bovendien Een ouderwetschen zomer, als Hier zelden wordt gezien. Vaarwel, al waart gij niet volmaakt. Nu gij hebt uitgediend, Nu scheiden wij van U, oud jaar, Als van een goeden vriend. Wees welkom, jaarkring, waarop nog De glans van het nieuwe ligt; Wees welkom, word een goede vriend, En doe getrouw je plicht! Verdrijf malaise uit ons land, Breng werk in overvloed, En stort den menschen bovenal Meer reinheid in het gemoed. Strooi welvaart zeeg'nend om u heen, Doe ons altijd pleizier; Wek liefde alom in ieder hart, Voor mensch en ook voor dier. Verjaag van hier den godsdiensthaat, Die menigeen ontsiert En geef, dat de verdraagzaamheid Dit jaar steeds milder tiert. Gegroet, wees welkomAls de tijd U eens gebiedtverdwijn Moog', bij het afscheid nemen, dan Elk onzer beter zijn! Stoomvaartberichten Het stoomschip Prins van Oranje vertrok 27 Dec. van Marseille naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 28 Dec. van Colombo naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Marie passeerde 28 Dec. Kaap 8t. Vincent naar Batavia. Het stoomschip Burgemeester Den Tex vertrok 28 Dec. van Padang naar Batavia. Visscherij- Berichten 29 Dec. V.m. 2 sloepen 1 schipper P. Meu- loudijk met 6800 schclvisch, per 100 f 17,60 2 schipper W. van Hoek met 3500 schelvisch, per 100 f20.— N.m. schipper A. Jongejan met 3900 schel visch, per 100 f 18,50; schipper Rietdijk met 3300 schelvisch, per 100 f 18. 29 Dec. N.m. 22 beugers met 30 tot 550 schelvisch, per 100 f 23,50 a f 28. 30 Dec. V.m. 1 sloep schipper Jac. Zwart- veld met 4300 schelvisch, per 100 f 19,50; 23 beugers met 30 tot 400 schelvisch, per 100 f 25 a f 33,enkele kabbelj., per stuk f 3, a f 3,20 enkele rog, per stuk f 1,46. 317de STA ATS-LOTERIJ. 3de Klasse. lste Lijst. No. 4423 f 25000. No. 11801 f 5000. No. 15837 f2000. Nos. 2218 en 16726 f1500. Nos. 231, 12598 en 20735 f 1000. Nos. 4711 9143, 9388 en 10440 f 400. Nos. 15311 en 20929 f200. Nos. 4716, 6372, 6615, 7367, 16008, 17009, 19745 en 19945 f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 27 tot 30 Dec. ONDERTROUWD: r GEHUWD: ne" BEVALLEN: E. Been, geb. Bethlehem, z. R. Brouwer, geb. Gerritsen, d. N. de Graaf, geb. Dekker, d. J. Westerbaan, geb. Kater, d. C. E. Huisman, geb. Lamena, z. E. Liotart, geb. Hoogland, d. D. Braaf, geb. Schaap, d. C. M. Banning, geb. Wetterkamp, z. J. Smits, geb. Luiding», d. A. M. E. Strang, geb. Gilardi, d. C. I. Hutjes, geb. Bakker, z. K. Koomen, geb. Aenee, d. OVERLEDEN: J. A. Oostenrijk, geb. do Bruijn, 53 j. K. Grunwald, geb. Cohen, 79 j. N. Platvoet, 2 j, E. Leen, 5j. D. van Dok, 59 j. Vervolg der Berichten. De Rijks-Normaalscbool alhier vierde jl. Zaterdag haar zilveren-jnbilé. 't Officiëele gedeelte bad plaats in de Bouwzaal, waar de voorzitter der feestcommissie, de heer T. Mooy, de plechtigheid opende en de heer dr. W. B. J. v. Eijk districts-schoolopziener, de feestrede hield, voorafgegaan en afgewisseld door 't gezang der kweekelingen. Na afloop was er samenkomst in Tivoli, waar de réunisten en andere genoodigden door bet Bestuur der Afdeeling Helder van hetNederl. Onderw.-Genootschap werden ontvangen en waar hun ververschingen werden aangebo den. Tijdens deze samenkomst werd door den oud kweekeling Louws, den directeur der Normaalschool, den heer H. Daarnbonwer, een fraai portret, geteekend, aangeboden. Voor dit bewijs van hulde werd door den beer D. met gevoelvolle woorden dank ge- zegd. 's Avonds was er Soireé Littéraire et Mu sicale in Tivoli. De zaal was rijk gedrapeerd en prijkte met schilden, die namen bevatten, niet vreemd aan 't onderwijs en de opleiding van onderwijzers. De heer Mooy opende met een toespraak en de kweekelingen zongen ook nu weder een der feestliederen. Ver volgens werd een aan afwisseling zeer rijk programma nitgevoerd. Met een tooneel- stukje werd besloten. Doch aan heengaan werd nog niet gedacht. Gedurende het bal werden herhaaldelijk heildronken ingesteld op verschillende personen en instellingen, die in betrekking staan tot het gevierde feest. 't Verdient zeker uitdrukkelijke vermel ding, dat de heeren H. Daarnhouwer, P. Uurbanus en J. C. Leich sedert de stichting der Normaalschaal bestendig aan die inrich ting werkzaam zijn geweest. We besluiten ons verslag met de betuiging van onze ingenomenheid met deze waardige feestviering, met een woord van welgemeen- den lof aan 't drietal leden der feestcommis sie, die zich daarom zooveel moeite hebben gegeven: de heeren Mooy, Kloosterhuis en Uurbanus met de beste wenschen voor den voortdurenden bloei dier inrichting. Het is aan de agenten van politie niet meer vergund met Nieuwe jaar een almanak aan te bieden; die gewoonte scheen velen hinderlijk, maar ontneemt die mannen een emoluraent, dat zij door ouder gewoonte als een natuurlijk deel van hun loon aan merkten. Maandagavond traden op de volksbijeenkomst in Tivoli als sprekers op de hli. A. B. Weber, met de voor dracht Grijpt maar, 't is tijd", en »Op zee"; J. Brouwer met De dood graver", van Tollens en als plaats vervanger voor den beer F. de Gelder, met »De zelfmoordenaar" van Piet Paaltjeus. Blikbaar werden de ge houden voordrachten zeer gewaardeerd. Na de pauze was de Scherm- en Gymnastiek -Yereeniging Oefening kweekt Kunst" werkzaam onder lei ding van den heer Oostenveld. Marseh en Orde-oefeningen, oefeningen aan den rekstok en wapenoefeningen wis selden elkander af en tot slot zag men een apotheose, verlicht door bengaalsch vuur. De daverende applaus, die op ieder nommer volgden, getuigden vau de ingenomenheid, waarmede 'tpubliek de werkzaamheden aanschouwde. We twijfelen niet, of vele jongelieden gevoelden zich opgewekt om lid te worden van een gezelschap, waar men zich bezighoudt met aan 't lichaam de noodige kracht en lenigheid te ver schaffen. Hedenavond herhaling van de bijeenkomst. Zondagavond werd in Tivoli door de vereeniging Ontwaakt bij Tijds" een tooneel voorstelling gegeven. Een drietal stukken werden opgevoerd. Blikbaar hadden de spelers zich in gespannen om hunne rollen naar eisch uit te voeren. De welverdiende applaus gaven blijk dat de bezoekers ten hoogste voldaan waren. Nog lang na afloop van de vertoouing bleef men gezellig bijeen. Blijkens een bij het departe ment van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire onder bevel van den kap.-luit. t. z. W. baron Van Hogendorp, adjudant des Konings in gewonen dienst, in den avond van 28 dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. Volgens kenuisgeviug van den commissaris des Konings in Noord- Holland, is de sluiting der jacht op klein wild voor Noord-Holland be paald op Woensdag 31 Dec. 1884, met zonsondergang; en zal alzoo op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art. 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van wild, uiterlijk tot en met 14 Jan. 1885 mogen plaats hebben. Eenige heereu, bekend met het droevig lot van een paar gezinnen in 't Koegras, hebben het voorne men opgevat om eerstdaags een soiree Littéraire et Musicale in het Buiten veld, en wel ten huize van den heer IJ. Buik, te geven, ten voordeele vau die behoeftigen. Terwijl we aan dat menschlievend streven onze warme hulde wijden, bevelen we die zaak ten zeerste aan. De bewoners van 't Buiten veld zullen dat plan zeker wel krachtig steunen, maar ook bewoners der kom vau de gemeente zij aanbevolen tot dat doel, zoo mo gelijk, giften af te staan. Nader zal hieromtrent, ook door dit blad mededeeling worden gedaan. Voors hands vestigen we op deze zaak de aandacht onzer lezers. Men meldt ons van Wieringen, dd. 28 Dec. 1884: In den nacht van 23 dezer, moet volgens geruchten, die op dit eiland verspreid zijn, een brutale diefstal hebben plaats gehad, door middel van buiten- en binnenbraak, ten huize van de wed. D. Maars. Het gestolene bestaat uit oude en gang bare gouden stukken, horloge, zil veren knip, gouden ringen, zilver, geld, enz. Door de politie wordt ijverig opsporing gedaan, doch tot heden zijn de dieven nog onbekend. Naar men verneemt is het on derzoek der ontwerpen eener grond wetsherziening bij den Raad van State afgeloopen en zal weldra 'sRaads ad vies den Koning worden aangeboden. Door de ijverige bemoeiingen der politie, inzonderheid van den in specteur te Delftshaven, is het gelukt de daders op te sporen van den dief stal des avonds vau den lsten Kerst dag gepleegd in een pand aan de Josephstraat te Delftshaven. Zij zijn 3 in getal, G. H. H. uit Rotterdam, N. G. R. en C. v. H. aldaar. Van de ontvreemde sieraden, 6 in getal, is er een te 's Hage verkocht, de overige zijn nog in hun bezit gevonden even als nog f 20 van de ontvreemde f 40. Uit Hedel schrijft men aan het Dagblad Man en vrouw dronken koffie, maar hadden geen brood. Nu ging de man brood halen. Toen bij terugkwam, wilde de vrouw wel brood eten, maar weigerde zij koffiie te drinken: de koffie was voor den man alleen. Zoodra deze echter een teug genomen had, meende hjj een phos- phorsmaak te proeven, kreeg achter docht en gaf dadelijk de politie kennis Den rijksveldwachter J. P. Letschert mocht het (gelukken, nog lucifers koppen in de koffiekan te vinden en de vrouw (Helena van Loon), niet tegenstaande haar aanvankelijk hard- kkig ontkennen tot bekentenis te brengen, dat zij het voornemen had gehad, zich van haar man te ontdoen. Aau de af deelingen der Ned. Pensioen-vereeniging voor werklieden is thans door het hoofdbestuur be richt, dat de verzekering metl Jauuari 1885 opengesteld wordt. De directie wordt gevestigd te 's-Hage en staat. >als wij reeds vroeger gemeld heb ben, onder toezicht van vier com missarissen. De aardbeving, die Donderdagnacht in Spanje heeft plaats gehad, heeft ernstiger ge volgen gehad, dan men eerst heeft medege deeld. Alleen in de stad Albuqueros heeft men 40 lijken onder de puinhoopen der inge storte huizen, gevonden. Te Arenas del Rey heeft de catastrophe evenveel onheil aange richt. Het aantal dooden bedraagt 40 a 50. Het stadje Trafarranga is een ruïne gewor den en twaalf der inwoners zijn gedood. De helft der stad Vilez-Malaga is verwoest, het geen ook te Canillas het geval is. Te Este- pona zijn de kerk, 't stadhuis en verscheidene andere gebouwen slechts puinhoopen meer. De schrik was in verscheidene plaatsen zoo ontzettend, dat vele stedelingen naar buiten gevlucht zijn en in het open veld hun kamp hebben opgeslagen. De telegraphische ge meenschap, die in het geheele schiereiland was afgebroken, is nog niet overal hersteld. Volgens officieel e rapporten bedraagt het aan tal dooden in de provinciën Malaga en Gre nada 266. Blijkens de laatste berichten gaat het ge tal slachtoffers in het geheel 1000 te boven. Ondertrouwd SIMON BAAK, Weduwnaar van Maria Rademakers. en RIJNOUTJE HENKES. 27 December 1884. kennisgeving. Getrouwd: L. A. SCHOUTEN en T. DALMEI TER, die mede namens wederzijdsche fa- miliëu, dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, j 2g D(JC lgg4 muiden, j Bevallen vau een Zoon Wed. W. JONKER, geb. Visser. Helder, 29 December 1884. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Dochter J. SMITS, geb. LUIDINGA. Helder, 27 December 1884. Bevallen van een welgeschapen Dochter K. AENEE, geliefde Ecbtgenoote van A. Koomen. Helder, 28 December 1884. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na een lang durige ziekte, te Arasterdam, ónze geliefde moeder: Weduwe P. NEIJTS geb. Pikaar, in den ouderdom van 66 jaren. Helder, 27 Dec. 1884. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen. anBBBaBESaBSfc Den 27sten December 1884, overleed tot mijne innige droef heid, na een langdurig en smarte lijk lijden, mijne geliefde Echt- genoote J. A. OOSTENRIJK geboren de Bruijn, in den ouder dom van circa 54 jaren, diep betreurd door mij en mijne kinderen. Helder, 30 December 1884. J. OOSTENRIJK. Heden overleed ons jongste lieveling CHRISTINA ELISA- BETH, in den leeftijd van 13 maanden. Helder, 30 Dec. 1884. P. SCHILDER. C. G. SCHILDER— Kloosterhuis. Heden overleed, na langdurige ziekte, onze geliefde Vader DIRK VAN DOK, in den ou derdom vau circa 60 jaren; zwaar is ons deze slag, die ons zoo spoedig treft, nadat pas 11 maandeu geleden, ook onze beminde Moeder ons ontviel. Wij hopen in Gods wil te berusten, wiens doen wijsheid is. Helder, 27 Dec. 1884. Namens kinderen en behuwdkinderen. Heden overleed in den ouder-: dom van bijna 80 jaren, onze waarde moeder en grootmoeder,' mejuffr. de wbiuwe K. GRUN WALD geb. COHEN, echtge- noote van wijlen den heer D. GRUNWALD. Helder, 27 Dec. 1884. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen, I. GRUNWALD. M. A. GRUNWALD. Dankbetuiging. Voor de vele en hartelijke bewijz van deelneming, ter gelegenheid v ons 25jarige Echtvereeniging ondi vonden, betuigen wij onzen dauk inzonderheid aan mijne kamerad op Rijks werf. Helder 30 Dec. 1884. T. J. HEIJBLOM en Ecbtgenoote. De ondergeteekenden betuigen laii dezen weg hunnen hartelijken dal aan vrienden en bekenden en boven aan de familie LEEWENS, vo de vele blijken van belangstelling deelneming, bij hun 50-jarig Huw- lijksfeest ondervonden. J. KOEVOET en Echtgenoot Voor de vele blijken van stelling, ons op den 21 Decembf betoond, betuigen wij bij dezen onzè hartelijken dank. Amsterdam, 30 Dec. 1884. A. G. G. B. FIORANI. M. C. FIORANI—SMIT. te HELDER (Palmstraat.) WOENSDAG 31 DECEMBER 1884 les avonds ten 7 uur zal, D.V. a Spreker optreden de WelEerw. Het A. VAN OS, van Amsterdam. Vrije Geref. Gemeente, HOOGSTRAAT. Woensdag 31 Dec., (Oudejaarsdar 's avonds 7 nre, en Donderdag 1 Januari (Nieuwjaarsdai voormiddags 10 nor: Ds. JOH. VAN DEN BROEK. Aanvang der Evangelievei kondiging ten 7 uur. De ondergeteekenó bericht aan zijne geachi cliëntele, dat hij 1 Jl nuari a. s. de APOTHEEK, Bin nenhaven No. 78, zal sluiten, a vereenigen met de APOTHEEK rit wyie den heer J. VENSTER, welk zaak, onder de firma door hem zal worden gecontinueen Nieuwediep, December 1884. M. BLOKZIEL. TIV7" OXjI.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2