T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1240. Vrijdag 2^Januari 1885. Dertiende Jaargang. Kalender der WS^ek. Een Welkomstgroet n AtoOHlq ^nri f. per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco Ler post75 Afzonderlijke nummers2 Vüisciiijnt iJinBdag- m Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT e* ZEIDSTRAAT. A.dvertentl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën Knoeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 da'gent Opkomst der Zon 8 10 Ki. Onderf. 4 u. 2 rQ> Zondag 4 Maandag 5 Dinsdag 6 Drie Koningen. "Woensdag 7 Donderdag 8 Laatste kwartier. T rijdap 9 Zaterdag 10 Bij bet eerste bezoek, d^t we in 't pasbegonnen jaar in uwe woning afleggen, waarde lezers, velgen we onzen bescheiden wensch bij de velen, die ge gehoord hebt en roepen u toe: >veel heil en zegen!'' En waarlijk, die is et- noodig, zoowel hier als elders. Dh couran ten melden ons dagelijks dat er malaise op het gebied val* handel en nijverheid overal heersc^t, en die druk ook hier, al is het idan niet in zoo hevige mate als elders. Reik halzend ziet men overal uit naar betere tijden en hoopt vah de toe komst, hier gepersonificeerd als het jaar 1885, verbetering van dien toe stand. Was het jaar 1884 dan zulk een ongeloksjaar vraagt wellicht menigeen. Neen, dat is ZOo niet en het zou hoogst onbillijjk en on rechtvaardig zijn, het Afgeloopen jaar verantwoordelijk te Istellen voor den tegenwoordigeu toestand der maatschappij. Reeds V'eel vroeger was die te voorzien en 'rt is jammer, dat de ruimte ons ontbreekt om dat nader uiteen te zetten. 't Jaar 1884 was in vele opzich ten een jaar van zegen. Reeds vroeg tooide de lente onze <lreven met haar liefeijk groen, de zomer was heerlijk schoon en nog 'laat in den herfst verheugden we .ons bij het gezicht van bloemen en bladeren. De oogst was dan ooik overvloe dig iets dat in deze tijden van werkeloosheid een groot geluk mag geacht worden. Immers-,, waren de eerste levensproducten di JUr, dan zou de behoeftige nog zwaarder worden gedrukt. Verwoesting heeft 18*34 in meni- gen familiekring aangericht. Het Koninklijk huis werd getroffen door het overlijden van den - kroonprins, den laatsten mannelijk<3n telg van den ouden oranjestam. 6 Besmettelijke ziekten, Jalsmede ge wone ongesteldheden ontrukten dierbare panden aan n lenig gezin. Hoevele stille tranen :qjn op den oudejaarsavond niet hi"3r en daar aan het oog ontrold bij de herinne ring aan hem of haar, ^die ons door den dood werd ontruktf,. Gelukkig bleef ons vaderland bevrijd van het bezoek der gevreesde ch olera. Op politiek gebied herjft 1884 zich ook niet onbetuigd ge laten. Nog versch ligt ons de verk .iezingsstrijd in het geheugen, toen een nieuwe Tweede Kamer moest wo-rden samen gesteld. Te heviger wHas de strijd, omdat men in het na8burig België de liberalen het onderspit had zien delven. De Nisero-kwestie, dRe vele hoof den op hol bracht enp, vele harten warm maakte, is gekukkig op be vredigende wijze opgelost. Wen- schelijk ware het, dat we dit van de Atjeh-kwestie ook konden zeggen. De socialisten, met hun algemeen stemrecht en plannen voor een nieuwen toestand der maatschappij, trachtten overal aanhangers te win nen, maar zagen zich meestal te leurgesteld. De tentoonstelling van landbouw te Amsterdam, mag als welgeslaagd worden beschouwd en leverde het bewijs dat onze boeren ook theorie aan praetijk beginnen te paren. Een nieuwe spoorlijn werd in exploitatie gebracht, die van Zaan damHoornwe hopen daarbij, dat een aansluiting van Hoorn—Alkmaar weldra moge volgen, daar die bijna onontbeerlijk geworden is. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" vierde haar 100-jarig jubilé en toont, ondanks haar lan gen leeftijd nog niet verouderd te zijn. Een onzer waardigste mannen, prof. Nic. Beets, mocht het geluk smaken zijn 70sten verjaardag te vieren en op dat feest talrijke blij ken van belangstelling te ontvangen. De plaats onzer inwoning heeft ook gedeeld in het voor en tegen, dat 1884 heeft opgeleverd. Dapper heeft men zich laten gel den in den onlangs gehouden ver kiezingsstrijd, waartoe de oprichting van de Kiesvereeniging Helder 't hare heeft bijgebracht. Een zeil- en roei- wedstrijd, zoo eigenaardig voor een ;eeplaats, werd opgericht en orga niseerde met veel succes haar eersten wedstrijd. Floralia vierde op de ge bruikelijke manier haar jaarfeest en nog versch ligt ons in 't geheugen 't herdenken van 't vijfentwintig jarig bestaan der Normaalschool al hier. Een tentoonstelling van Nij verheid leverde 't bewijs, dat men ook hier rekening hield met den vooruitgang des tijds en trachte meê te doen. De volksbijeenkomsten wer den steeds druk bezocht en op de laatstgehoudene was de Scherm- en Gymnastiek-vereeniging Oefening kweekt Kunstwerkzaam, waardoor zeker de liefhebberij in 't turnen nder de jongelingen zal opgewekt zijn. Voor 't gemak van handel en zeevaart werd hier een hulptelegraaf bureau opgericht en tot controleering van 't gaslicht een gebouw, waarin dit scheikundig kan worden onder zocht. Onder andere medeburgers, die ons in 't afgeloopen jaar door den dood ontrukt werden, betreuren we 't ver scheiden van dr. Haremaker, een man van uitgebreide kunde en vol mensch- lievendheid en ook vanden heer Boon- zajer, commissaris van politie, een ambtenaar, die bij ijverige plichts betrachting humaniteit wist te voegen. Aller belangstelling werd opge wekt door een spiegelgevecht, in den vorigen zomer geleverd tusschen een voorgewend vijandelijk eskader, dat een landing wilde beproeven en de verdedigers onzer kusten. Op die kusten hebben ook nu we der stormen gewoed en zijn schepen vergaan. Bij die rampen komt de moed en zelfopoffering onzer varens gasten gewoonlijk glansrijk uit. 't Bewijs hiervan werd onlangs geleverd, toen schipper Ras een zilveren me daille verkreeg voor 't redden van schipbreukelingen en aan zijn med- gezel J. Mastenmaker en den scheeps jongen Johan Wegcman een getuig schrift werd uitgereikt. En nn, waarde lezers, we hebben u een korte schets gegeven van 't- geen er in 't afgeloopen jaar heeft plaats gehad. We noemen 't een schets en met recht, want er was nog veel meer te vermelden. We moesten eehter rekening houden met de beschikbare ruimte. 't Verleden is voorbij en we gaan de toekomst tegemoet. Wewenschen u toe een goede dosis levenslust en levensmoed, om voort te treden op de baan der toekomst. Wat de jong geborene ons zal brengen, we weten 't niet, maar hopen en vertrouwen dat 't goede 't kwade moge over treffen. Ook 't pas ingetreden jaar kan 't niet alleen naar zin maken, zoomin als een zijuer voorgangers. Stellen we daarom onze eischen niet te hoog. Een dankbaar gemoed is tevreden met een bescheiden deel en de ontevredene heeft steeds stof tot klagen. De strijd des levens valt niet zelden hard en niet altijd treden we langs een pad, met rozen bestrooid. Maar de strijd verstaalt den man en leert hem zijne Lachten kennen. Treedt daarom den nieuwen jaar kring binnen met een opgeruimd gemoed, een vasten wil om te doen wat in 't belang van u zelf en de uwen noodig is en met 't voornemen uw evenmensch te helpen waar 't kan. Dan moet er zegen rusten op uw werk, dan werkt ge zelf mede om 1885 zegen te laten versprei den over 't menschdom, waarvan elk lid zich als broeder moet be schouwen. Ook wij vangen met lust de taak aan, die ons wacht. Veel zal er te werken zijn, veel wat goed is zal moeten worden ge steund, wat verkeerd is zal moeten worden bestreden. Maar die taak schrikt ons niet af, daar we 't be wustzijn in ons omdragen, zooveel in ons is, mede te werken in 't al gemeen belang, 't Vliegend Blaadje vinde steeds bij u een welkome ont vangst, zooals tot heden, 't Zal er steeds naar streven 't verkregen bur gerrecht waardig te blijven en zich verheugen als het u iets goeds kan melden, 't Vliegend Blaadje treedt voor 't eerst in den nieuwen jaar kring uwe woning binnen met den wensch, dat 't u welga en 't jaar 1885 voor u een jaar van heil en zegen moge zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Jao. 1884. Dinsdagavond had een herha ling plaats van de volksbijéenkomst. Na afloop dankte de voorzitter, de heer T. Mooy, de sprekers en bracht nog in het bijzonder een woord van hulde en dank aan de Scherm- en Gjmnastiek-Vereeniging Oefening kweekt knnst," voor de schitterend geslaagde medewerking en aan den instructeur, deu heer R. Oostenveld, voor zijne voortreffelijke leiding. Spreker uitte daarbij de beste wen- schen voor den bloei der Vereeniging en hoopte die nog meermalen te zien optreden, waarop de president, de heer Jaring, beloofde daartoe bereid te zgn. Nog steeds wordt in 't voor Volksvlijt, te Amsterdam, het ballet >Ben Leil of de zoon van den nacht" met het meeste succes opgeroerd. De heeren Groot- veld en J. C. Maandag, onze vroe gere plaatsgenoot, toonden ook bij het schilderen der decoratiën dat ze niet stil staan, maar steeds op de baan der kunst voorwaarts streven. Verrukkend is de aanblik, wanneer men bij het ophalen der gordgn de rotsen van Pausilippoeen gedeelte van Napels en de blauwe zee ziet, afstekende tegen den zonnigen Ita- liaanschen hemel of in het volgende bedrijf de maan ziet opgaan achter de bergen, die den zeeroovers tot schuilplaats strekken. Levendiger aanblik dan de markt te Napels kan men zich moeielijk verbeelden, wan neer nobili, burgerslazzaroni en zeeroovers om een groep dansende Zingara's geschaard staan, 't Ver wonderd ons niet, dat beide kunst schilders, tijdens de eerste opvoeringen onder onstuimige bravoos meermalen werden teruggeroepen. Een werkman, vader van 5 kin deren en in armoedige omstandighe den verkeerende, vond dezer dagen op den openbaren weg een aanzien- ke waarde aan bankpapier, die hij onmiddellijk aan den commissaris op de Noordermarkt bracht. De naam van den eerlijken vinder is Reiner Rogh, wonende in de Willemstraat No. 206, te Amsterdam. Dinsdagmiddag kort voor 1 uur brak te Amsterdam in de chocoladefa briek van de hh. J. C. Blooker, aan het Oetgenspad, een hevige brand uit. Daal op het oogenblik geschaft werd, viel aan blusschen met eigen personeel niet te denken. Nauw had men tijd de brandweer per telephoon waarschuwen en de boeken te redden. De brandweer was spoedig met 3 stoomspuiten eu ander materieel op het terrein, doch kon, daar bg de demping van de Oetgenssloot geen rioleering is aangelegd bijna geen water geven. Een stoomspuit werd door de wa terleiding gevoed, een tweede door een zeer ondiepe sloot, terwijl een dorde spuit op de terreinen der Bouw maatschappij »de IJsbreker" wel wa ter had, maar haar slangen niet over de spoorrails kon leggen. Met zeldzamen spoed werd door het personeel der N. R. S. en de brandweerlieden een gleuf onder de rails gehakt en daarin een slang ge legd. Eerst toen was het mogelijk het vuur aan de achterzijde aan te tasten. De nieuwe fabriek en het magazijn, een steenen gebouw is vernield, de aangrenzende molen, woonhuis en de oude fabriek, voor het meerendeel vau hout, zijn gespaard. Uit het magazijn is slechts zeer weinig gered. Madrid, 29 December 1884. Nieuwe eu heviger schokken van aardbeving deden zich hedenochtend gevoelen te Torrox (prov. Malaga). Het stadhuis dreigt in te storten. Andere huizen zijn beschadigd. In het dorp Trigliana (prov. Malaga) zijn vele huizen ingestort. De in woners vluchten naar het platteland. 30 December. Blgkens nieuwe officieele mededeelingen omtrent de aardbeving, zijn de muren van al de kerken te Malaga gescheurd. Te Canillas werden vele huizen vernield en is het aantal slachtoffers aan zienlijk, evenals te Murchas, waar alle huizen ingestort zgn. In het Priego-theater te Cordova ontstond onder de 900 toeschouwers een paniekzij vluchtten als dol. en velen, die uit de vensters sprongen, worden gedood of gekwetst. De Giralda-toren van de kathedraal te Sevilla en de Alhambra zijn staande gebleven. Onder de puinhoopen der kerk van Santa-Oruz te Alhama wer den 18 lijken gevonden. Te Ventas telt men 50 doodeu. Dezer dagen is te Parijs het laat ste gedeelte van een belangrijk werk tot stand gekomen, namelijk de orga nisatie van de pneumatische stadspost, die den 15den dezer voor het geheele gebied der stad geopend is. Zoo als men weet, worden de brieven, die op deze wijze verzonden worden, in bus sen gedaan, welke nauwkeurig passen in de daarvoor bestemde buizen, die de geheele stad doorsnijden. Door mid del van luchtdruk worden deze bussen vau het eene postbureau naar het an dere verzonden. Dit gaat zóó snel, dat thans onder de gunstigste omstandig heden een brief naar het verst verwij derde bureau binnen één uur na de af zending aan het adres bezorgd wordt. En toch bedraagt de afstand der beide uiteinden van het bnizennet in rechte lijn meer dan 11 kilometer. Met den aanleg werd voor 17 jaar een begin ge maakt door De Couchy, destijds direc teur der telegrafen. Aanvankelijk bleef de dienst beperkt tot het oudste ge deelte der hoofdstad, dat door den bin nenste kring van boulevards begrensd wordt. Toen nu langzamerhand het buizennet werd uitgebreid, werd voor het gemak van het publiek op de brie- veu-enveloppes en briefkaarten, die oor de pneu matische stadspostbestemd waren, steeds een schetskaartje van Parijs afgedrukt, waarop die wgken, welke voor den genoemden dienst opengesteld waren, duidelijk van de overige gedeelten onderscheiden wa ren. Met de uitbreiding van het bni zennet ging een verlaging van het briefport gepaard. In het begin was dit 75 centimes voor eene brief en 50 centimes voor eene briefkaart. Sinds 1881 is het 50 centimes voor een brief. Voor 30 centimes kan men thans ook een gewonen brief na posttgd naar een spoorwegstation laten expedieeren, om van daar naar buiten verzonden te worden. De kosten van aanleg bedra gen meer dan één millioen en in het geheel zgn er zestigduizend meter pij pen gelegen. Behalve Pargs bezitten alleen Berlijn en Weenen een even uitgebreide pneumatische stadspost. Omtrent een zeldzamen eisch zal de rechtbank te Lucern eer lang moeten beslissen. Een teer gevoelig vader nl. doet zgn minder jarige kinderen uit een eerste huwelgk, over wie hem de voogdijschap is ontzegdeen proces aan en vordert o. aterugbetaling van het geld, dat hunne geboorte hem gekost heeft aan honorarium van den verlos kundige, enz.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1