'T VLIEGEND BLAADJE. KLEIHTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1244. Zaterdag 17 Januari 1885 Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. AlDomiement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Burend SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentlfin van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DIN8DAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 2 m. Onderg. 4 u. 16 m. Zondag 18 Maandag 19 Dinsdag 20 Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 Eerste kwartier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 16 Jan. 1885. Jl. Dinsdagavond hield de Raad dezer gemeente een zitting, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Blijkbaar was er groote belangstelling ten aanzien van de beslissing om trent de plaatsing der verzameling van meststoffen. De lezing der no tulen van de vorige zitting gaf aan leiding tot een interessante discussie tusscben den lieer Strikwerda en den voorzitter. Eerstgenoemde vond zich teleurgesteld, dat in die aanteeke- ningen niet vermeld was, dat hem de eer was te beurt gevallen, dat de voorzitter uitsluitend tot hem de vraag had gericht of hij nog iets op 't hart had, waarop door den spreker was geantwoord, dat hij van dat wat hij op het hart had, zich op het oogenblik niet zou ontlasten. In behandeling kwam vervolgens een bezwaarschrift van eenige ingezetenen tegen de voorgenomen beplanting van het Molenplein. De voorzitter stelde namens B. en W. voor, om het ge nomen besluit te blijven baudbaven. De heer Bitter bleef ook nu die beplanting afkeuren z. i. moest het geld, hetwelk daaraan ten koste wordt gelegd, liever besteed worden aan verbetering van deu waterachtigen toestand in de Breewater- en Weezen- straten. De voorzitter ontkeude dit hy deed uitkomen, dat zij, die op het vroegere Weezenland gebouwd hebben, vooraf kouden weten, dat zij overlast van het water zouden hebben. Men heeft op een stuk weiland hui zen gebouwd, zonder voor afvoer van water te zorgen. Aan het einde der discussie werd besloten, met 11 tegen 3 stemmen, tot handhaving van het genomen besluit en met 12 tegen 2 stemmen werd bepaald, dat het deel der kermis, vroeger op 't Molenplein geplaatst, in het vervolg zal strekkeu tot versiering van 't Havenplein. Aan de vergadering werd medege deeld, dat de sterkte der dd. Schutterij in deze gemeente door de Regeering is bepaald op 392 man, hetwelk een vermeerdering geeft van 108 man en een indeeling in 3, in plaats van 2 compagniën. De verplaatsing der laad- en losplaats van meststoffen kwam vervolgens aan de orde. Er werden gelezen de navolgende stuk ken aanbiedingen van de heeren H. Janzen Ez. en van Gebrs. Janzen eerstgenoemde voor een terrein iu de Nieuwstad, huurprijs f 500, later f400 per jaar, doch met betaling door de gemeente van f 2600 voor 't aanleggen van een straatweg en het bouwen van een houten brug; laatst genoemden voor een terrein in bet Brakkeveld, kosteloos te verkrijgen, doch met aanleg van een weg die gedurende 14 jaar den gemeente elk jaar f 500 zal moeten kostenbe zwaarschrift tegen den aanleg der mestverzameling in de Nieuwstad, ingezonden door het R.C. Parochiaal kerk- en armbestuur, bestuur der R. C. school en van het weeshuis en van 182 nabijwonende ingezetenen en eigenaars van perceelen. Na dis cussie en toelichting door den voor zitter, werd met eenparige stemmen besloten, pogingen aan te wenden om de aanbieding der heeren Gebrs. Janzen van het terrein in 't Brakke veld te kunnen aanvaarden. De hr. H. Janzen hield zich buiten stem ming. Mededeeling geschiedde, dat de poging mislukt is om de bedankte werklieden van 's Rijkswerf tijdelijk wcêr geplaatst te krijgen dat bij de jongstgehouden verificatie der ge meentekas in kas was de som van f 20476.116; dat de heer A. Klik zijn benoeming tot lid van 't Bur gerlijk armbestuur heeft aanvaard en dat door deu majoor, waarnd. garnizoens-commandant, iulichting is gevraagd omtrent de verpleging van aan besmettelijke ziekten lijdende militairen. Voor het sluiten der zitting voerde de heer Strikwerda 't woord, om aan te dringen op spoed brj de voorbereiding van maatregelen voor de reorganisatie van den visch- afslag en den bouw van een lokaal voor dien afslag nabjj den mond der haven, tegen dat met p° Augustus het benoodigde terrein beschikbaar wordt gesteld. Met bet oog op het gebleken uitstel bij de gasverlichting, waar de inrichting van bet labora torium na 2 jaar nog niet gereed is, meeude spreker dat zijn aandrang tot niet ongepast was te achten. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om in het begin van Maart a. s een detachement machi nisten en machinistleerlingen van de Kon. Ned. marine per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië uit te zeudeu. Naar het N. v. d. D. verneemt bestaat het voornemen een wetsont werp in te dienen, waarbij een nieuw tarief voor notariswerkzaamheden wordt vastgesteld, met bepaling, dat de notarissen, die beneden dat tarief hunne hulp verleeuen, uit hunne betrekking zullen worden ontzet. Omtrent het verdwijnen van den heer C. V. Dijckmeester te Am sterdam meldt het Handelsblad" nog, dat die heer Vrijdagnacht te kwartier over tweeën met een rijtuig het huis van den heer Steenkamp verliet en op het Leidsebeplein, hoek Leid- schekade, dus niet voor zijne woning op de Leidschekade, uitstapte en sedert niet meer is gezien. Men heeft in de Vest langs de Leidschekade, iu de Leidschegracht en omliggande grachten zonder re sultaten gevischt. De heer Dijckmeester was in de laatste weken droefgeestig gestemd, maar juist Vrijdagavond opgeruimder dau vele dagen te voren. Men ver moedt dat er een misdaad is gepleegd. Dinsdagavond, even vóór acht uur, brak een felle brand uit in de Joden-Houttuinen No. 32, te Am sterdam, op de tweede verdieping van het huis. Spoedig stond het boven gedeelte vau het huis geheel in vlam. De brandweer spoot er dapper op los met twee stoomspuiten, een haud- te kwart over tienen moest men den spuit eu eeue brandkraan. Te half- tien was men den brand meester, en voorgevel van het huis achterover halen, daar hij gevaarlijk wankelde, hoewel het huis nog slechts een jaar geleden gebouwd was. Vermoedelijk is het ontstaan vau dezen brand toe te schrijven aan on voorzichtigheid met een petroleum lamp. De heer Driessen, wethouder, was op het terrein aanwezig. Ternauwernood was het grootste deel der brandweer weder op de pos ten terug, of zij werd opnieuw ge scheld, thans voor een uitslaanden brand in het perceel no. 15 op de St. Anthonie-Breestraat, achter het zooeven verbrande perceel. In het huis was een galanterieën-winkel. Spoedig werkten drie stoomspuiten, doch de brand nam zoo snel toe, dat de beide huizen, 17 en 19 werden aangetast. Het slot was; dat 15 ge heel uitbrandde, van 17 het boven gedeelte, terwijl van 19 enkel het dak schade leed. De »Jan van der Heijden" was onder den brand aangekomen en wierp met de andere stoomspuiten een ont zaglijke massa water in de vlammen. Eerst te één uur was men den brand ten volle meester. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De rechercheur vau politie De Groot redde een kuaap van 14 jaren, die in den kelder van uo. 15 rustig lag te slapen. Bij dezen brand, van welks oorzaak niets bekend is, was zoowei de Bur gemeester als de wethouder Driessen aanwezig. Door het kantoor van den post- pakketdienst te Amsterdam werden in het afgeloopen jaar verzouden 340,230 pakketten. Hieronder zijn begrepen de pakketten met aange geven waarde, ten getale vau 10,638 en een gezamenlijke waarde ver tegenwoordigend van f572.301.31. Naar het buitenland werden 14,170 postpakketten verzonden. Een vrouw in de Ridderstraat te Amsterdam, wier mau in het gasthuis wordt verpleegd eu die zich aanhoudend aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, heeft gisteren, gelijk zy reeds meermalen in be schonken toestand deed, haar kind, een negenjarig meisje ergerlijk mis handeld. De buurvrouwen hebben het kind ontzet en daarop de ont aarde moeder op een kar geladen en onder geleide van een joelende menigte naar het politiebureau ge bracht. De kapitein der genie G.J.B., te Hellevoetsluis, werd onlangs op den Brielschen straatweg door twee mariniers aangehouden, die hem om sigaren vroegen. De heer B die in burgerkleeren was, greep de pet van een der zwartgemaakte helden en rapporteerde het voorgevallene op het wachtschip. Dezer dagen zijn de aanranders te dezer zake, voor 3 maanden by het depot van dicipline geplaatst. Uit yiissingen wordt gemeld Bij de werkzaamheden welke op de reede onder Rammekens worden uitgevoerd, om den wegens aanvaring iu de vorige week gezonken Spaan- schen 3mast schoener Pepita y Vicenta, weder recht te krygen, zyn twee experts, van hier, alsmede de heer M. en eeu dispacheur uit Antwerpen, ternauwernood aan een groot gevaar ontsuapt. Terwijl men namelijk Maan dag bezig was met het want los te maken, rees eensklaps het schip overeind in zijn gewonen stand, op het oogenblik dat voornoemde heeren met hunne inspectie in een sloep bezig waren. Een gedeelte der fok- kemastra sloeg op hunne boot en de reeling vau het reeht komende schip, drukte den kop der sloep onder water, zoodat weldra de boot vol liep en spoedige hulp noodig was, om de heeren uit hunne benarde positie te redden. Zy zyn dan ook met een gedeeltelijk nat pak en den schrik vrijgekomen. De juichtoon, toen het schip overeind rees, zou bijna hunne noodkreten overstemd hebben. Men gaat thans spoedig met het lossen beginnen om later het schip iu het dok te plaatsen voor de noodige reparatie. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft den vermoedelij- ken moordenaar van den ongelukki- gen Ernst Caron, te Sittard, naar den proc.-gen. bij het Hof te 's-Bosch verwezen. Zekere K., uit Berg bij Deu- tichem, kwam Maandag in zulk een beschonken toestand van de reis terug, dat hij op weg naar zyn huis dood bleef. Gedurende 1884 zijn voor het Ned. Ind. leger aaugenomen 1012 Nederlanders en 536 vreemdelingen, en overgenomen van de korpsen van het leger 459. Tot de aangeworven vreemdelingen behoorden 414 Duitschers, terwijl de overigen van verschillende land aard zijn. Yau het contingent, groot 2000 man, zijn in 1884 naar O. I. uitge zonden 1631 man. In dat tijdvak keerden uit O. I. terug 867 onder-officieren eu min deren en uit W. I. 9 onder-officieren en minderen. Het toegelegd pensioen aan de in '84 gerepatrieerden bedraagt f 80,665. Batavia, 6 Dec. Donderdag arriveerde alhier ter buitenreede het Duitsche barkschip Apolio, kapt. Hustede, komende van Shields en geladen met steenkolen. Reeds sedert 30 dagen had men op zee bemerkt dat de steenkolen aan 't broeien waren en 't was dus voor de bemanning een ware uitkomst, dat zonder ongeval deze reede bereikt werd. Gisteren is door de zorg van den commandant van 't wachtschip en den havenmeester het schip op een veilige plaats, meer binnenwaarts achter de oorlogschepen, ten anker gebracht. Nadat eerst de kolen nat gemaakt waren, werd onmiddellijk met 't lossen begonnen. Het was onmo gelijk op de gloeiende kolen te staan zelfs met planken onder de voeten konden de koelie's 't niet uithouden. Een ijzeren stut, welke bloot kwam, was gloeiend heet. Het lossen ge schiedt onder toezicht van marine autoriteiten, welke met sloopen en brandspuiten aanwezig zyn. 'fc Schip is geheel nieuw, van yzeren bouw en geladen met 1760 ton steenkolen. Op diezelfde wijze doorlossende, kan het nog wel 2 maanden duren voor dat bet schip ledig is. Na de afmattende feestelijkheden, die aan do kroningsplechtigheid van den Czaar te Moskou (in het vorige jaar) verbonden waren, ging de be- heerscher aller Russen, naar Ameri- kaanscbe bladen beweren, op zekeren dag een wandeling maken. Om niet herkend te worden, was bij in burgerkleeding en zijn ver trouwdste adjudant, tegenover wien hy zich op droefgeestige wjjze over Rusland's toekomst uitliet, vergezelde hem. Op zeker oogenblik, toen zy buiten de stad waren gekomen, zag de Keizer een boer in gebukte houding staau, die zyn akker scheen te be werken. Dat is Rusland's toekomst", sprak de Czaar, terwijl hy op den boer wees en daarop sprak hy den man aan eu zeide»Zeg eens vriendje, heb je den Keizer lief »Ja Sire", antwoordde de boer. De Keizer verschrikte toen hy be merkte dat hy herkend was: waarom heb je mij lief?" vervolgde hij. Omdat Uwe Majesteit de grootste van alle heerschers is". »Is de grond bier vruchtbaar vroeg de vorst. »Dat weet ik niet, Sire «Weet je dat nietJe bebouwt toch dezen akker Volstrekt niet, Sire, ik behoor hier niet in de buurt tehuis." »Waar ben je dan vandaan?" »Uit Petersburg, Sireik waak, evenals de audere boeren, die uwe Majesteit op den weg van het Kremlin tot bier gezien heeft, over het leven en de zekerheid van uwe Majesteit, want.ik behoor tot de geheime Petersburger politie." Het voorval bracht op den jeug digen Czaar een treurigen iudruk teweeg de kwaadsprekende Russische hovelingen noemen sedert dien tijd een avonturier of »chevalier d' in dustrie" die zich voor iets anders uitgeeft, eeu »boer van deu Czaar." Eeu dood-eerlijk werkman komt ten huize vaD eeu aanzienlijke dame, om daar eenige reparaties te verrich ten en treedt met den leerjongen hare appartemeuten binnen. Mevrouw schelt. »Fran9oise," zegt zij tot de kame nier, die binnenkomt, terwyl ze een wantrouwenden blik op het tweetal werpt, »neem mijne juweelen en breng die zoolang achter slot." Hoezeer innig verontwaardigd over dit wantrouwen, zoo grof geopen baard, vertrok de brave werkman geen spier van zijn gelaatdoch by legde zijn horloge af, dat hy den jongen gaf. »Piet, zeide hy, »ga dit by me thuis brengen, 't schynt bier in huis niet erg veilig te wezen Frankfort, 14 Jan. (R. O.) De raad van politie, Rumpff, is gisteren avond te 7lf4 uur, in den tuin voor zyn huis door moordenaars overvallen en door twee dolksteken in het hart gedood. Daar niets werd gestolen, vermoedt men dat wraak de drijfveer dezer misdaad is geweest. Voor de ontdekking der moorde naars, van wie men nog geen spoor heeft gevonden, is ruim 3000 Mark uitgeloofd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1