'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1245. Woensdag 21 Januari 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT es TIIBSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 20 Jan. 1885. Naar men verneemt bestaat 't voornemen om Zr. Ms. schroefstoom- schepen le kl. »de Rnijter" en »het Zilveren Kruis" in den loop van dit jaar in dienst te stellen. Naar men verneemt, zal Zr. Ms. schroefstoomschip 3e kl. Alk maar," gestationneerd te Cura9ao, bij terugkeer in dit jaar naar Nederland, te Amsterdam binnenvallen, om aan 's rijkswerf aldaar aan een nauw keurig onderzoek te worden onder worpen. Naar men verneemt, maakt het bjj de Regeering een punt van over weging uit, de d.d. schutterijen in Nederland in getal meer in over eenstemming te breDgen met het cijfer der bevolking. Omtrent het bericht dat de vermiste ingenieur S t o r k goed en wel in Amerika aangekomen zou zjjn, is noch bij de familienoch bij de politie, noch bij de beste vrienden van den verdwenen persoon iets be kend. Belast met de waarneming der betrekking van baaszeilmaker bij het mprine-établissement te Soerabaya, de lste zeilmaker in het vaste korps dek- en onderofficieren vau de Kon. Ned. Marine G. J. G. H. C. J. M. Triblinig, thans belast met de waar neming van die betrekking bij bet marine-établ. op Onrustop Onrust de 2de zeilmaker in bet vaste korps dek- en onderofficieren van de Kon. Ned. Marine J. H. J. de .Groof. Men schrift aan bet Vaderland Met de toepassing der bekende wet op de Zuiderzeevisscherij gaat bet, naar het schijnt, vreemd toe. Reeds meldden de dagbladen, hoe meer dan eens de Witte Boot" van den hoofdopzichter pogingen aange wend beeft om het verboden net in beslag te nemen, maar boe toch telkens de Volendainmer of Zaan dammer visschers meester bleven van den moordkuil. In bet afgeloopen jaar moest een Volendammer gevangenisstraf onder gaan wegens overtreding der wet, doch de rijksveldwachter, die hem kwam balen, kon wel een pak slaag, maar geen arrestant krijgen en de delinquent bleef op vrije voeten en beeft geen straf ondergaan. Dezer dagen waren zelfs vijf veldwachters niet in staat één Volendammer in hechtenis te nemen, doordat het ge- heele dorp zich verzette. En dat terwijl nog ca. 100 visschers in hechtenis moeten gaanHet is waarlijk te hopen, dat de wet ingetrokken worde, of dat de bevoegde autoriteiten flinker maatregelen nemen. De Volen- dammers, Urkers, Zaandammers of Oostzaners zullen niet toegeven. De Volendammers o. a. beweren steeds niet anders te kunnen handelen, daar hunne vaartuigen niet geschikt zijn voor andere netten. Binnen weinige dagen zal de ge- heele Volendammer vloot van meer dan 200 botters wel weder de haven uitgaan om met den verboden moord kuil te visschen. En wat kan de hoofdopzichter daartegen doen met ééne boot Het is zeker een eenig feit, dat zoo willens en wetens de wet wordt overtreden. Wie geiijk moge hebben, is een zaak, die wij volstrekt niet beslissen kunnen, maar zeker is, dat do eerbied voor de wet en de publieke moraliteit op deze wijze niet bevorderd worden. Men handharo de wet, of denke er ernstig over, of het niet beter ware een voudig een bepaalde grootte der mazen van oen wonderkuil voor te schrijven, om bet vernielen van jonge visch tegen t gaan en overigens het gebruik van dat visebtuig toe te laten, zooals de Volendammers ver langen. In elk geval, zooals bet nu gaat, moet bet niet blijven. De kantoorlooper eener geves tigde firma te Amsterdam nam Vrij dagavond voor zijn patroon op het Postkantoor een aaugeteekenden brief in ontvangst, dien bij in een der bui tenzakken van den jas stak. De brief is hem ontrold, hoogst vermoedelijk door vier oubekende als beer gekleede personen, die den looper van het post kantoor gevolgd en hem op eens schrijlings voorbij geloopen waren. De kantoorlooper is boven alle verden king verbeven. Op bevel van de arr.-rëcbtbank te Amsterdam is gevangen genomen de moeder, die haar kind dezer dagen zoo wreedaardig in den schouder ge beten, en tot bloedens toe verwond heeft. Een ooggetuige verbaalt dat bet arme kind toch nog wanhopig schreide, toen een Rijksveldwachter baar moesje" kwam Kwart over twaalven ontstond Zaterdagnacht een hevige binnen brand in perceel 90 op 't gedempte Damrak over de Beurs te Amsterdam. In het benedengedeelte is een thee magazijn gevestigd, terwjjl de boven verdiepingen zijn ingericht tot boek binderij en linieerderij. Door de hulp van drie stoomspuiten en een brand- kraan wist de brandweer 't uitslaan der vlammen te beletten, doch de rook, dien de brand veroorzaakte, was zoo hevigdat men in de nabijheid van den brand in den waren zin des woords geen band voor de oogen kon zien, terwijl bet Damplein en omliggende straten als bet ware in een dikken mist waren gebuidde verdiepingen boven den winkel zijn geheel uitgebrand. Natuurlijk beeft de voorraad thee veel waterschade. Naar men verneemt, is tot dus ver vau een aanhouding van de voortvluchtige gebroeders Tobias offi cieel niets bekend. Aan den veroordeelden vader Tobi as, gedetineerd te Amsterdam, is met bet oog op zijn gezondheidstoestand, vergunning verleend zijn straftijd op de pistole door te brengen. Uit Haarlem meldt men Iemand bier woonachtig, doch die zich veeltijds buiten de stad ophoudt bad vóór eenigeu tijd bij zijne fami liebetrekkingen in bewaring gelaten een trommel met effecten, ter waar de van ruim f30,000. Toen bij zich dezer dagen weder in het bezit van zijn kapitaal wilde stellen, ontbrak daaraan de helft. Alle nasporingen naar bet ontbrekende zyn tot beden vruchteloos gebleven. Bij de commissie voor werk- Yerschaffiug is tot bedeü ruim 125 duizend gulden aan giften ingekomen. Een brandkast gestolen. Het is ongeveer twee jaren geleden sedert brutale maar niet handige dieven trachtten op bet kantoor der firma B. C. J. Lievegoed, in de Haar lemmer Houttuinen, de brandkast open te breken. De sterke kast weerstond bun pogen en zij moesten zich toen vergenoegen met betgeen de lessenaar opleverde. Vrijdagnacht echter hebben dezelfde of andere vrijmoedige lieden in bet zelfde kantoor een stont stuk bestaan. Zij hebben de gebeele brandkast, die ongeveer 700 kilogram woog, nadat zij zich aan de aehterzijde van bet kantoor toegang hadden verschaft, medegenomen en op een handkar geladen, waarna zij met bun vracht naar den Ypolder reden en op een half uur afstands van de stad bun werk begonnen. Zij hakten eerst de buitendeur open, daarna een tweede en eindelijk de derde afsluiting van de kast. Toen was bet loon van den arbeid beschikbaar, f 160, benevens eenige papieren, die slechts voor den beer Lievegoed van waarde waren, als huurcednllen, con tracten, vergunningen ó«i akten van anderen aard. Het werk was gedaan en de arbeiders wierpen de brandkast met de boeken in bet water, zoodat het schrift der boeken bijna onleesbaar is geworden. Bij de zich op verschillend gebied bewegende industrie van de firma Lievegoed is dit een groot ongerief. De dieven hebben ter verkwikking een flesch augurkjes geledigd, die zij op het kantoor vonden. Misschien ift dit der politie een draad in in handen. Om bij dezen omvangrijken arbeid immers vóór de dieven, die om de zware kast te tillen, zeker zes in getal moeten zijn geweest, bun doel te bereiken, moesten zij twee deuren openmaken bij dezen arbeid zijn zij, naar men mededeelt door de politie niet gestoord. Men schrijft uit Rotterdam van Vrijdag jl. Gisterenavond ten 8^ ure is al- bier in de Molensteeg op een achter kamer le verdieping van pand No. 24 een moord gepleegd door zekeren Joseph Hake, een kleermaker, Duit- scher van geboorte, op zijne vrouw, die, naar men beweert, in zwangeren toestand verkeert. Deze eehtgenoo- ten leefden voortdurend in onmin, hetwelk ook kort vóór den moord plaats had. Hake, in drift ontstoken, nam een broodmes van de tafel en bracht daarmede zijne vrouw diepe verwondingen in den hals toe, welke vrouw nog de kracht bad, zich laugs de trap naar beneden en op straat te begeven, vanwaar zij op last van den onder-inspecteur van politie, den beer J. D. Bloemen, onmiddellijk na bet gebeurde aldaar aanwezig, binnen een tapperij in die steeg werd ge bracht. Spoedig daarop verscheen een geneeskundige, die de verwonde nog een oogeublik zag leven, doch weldra den dood constateerde. Hake, ziende wat bij misdaan bad, wilde blijkbaar ook een einde aan zijn le ven maken, daar hij zich, vermoede lijk met hetzelfde mes, een diepe wonde in de borst toebracht. Zijne arrestatie volgde spoedig en onder bet brengen naar het bureau van politie iu de Pauwensteeg werd hij door een talrijke menigte gevolgd, die, niette genstaande zijne bloedende wond, zoo woedend op hem was, dat de politie genoodzaakt was, om erger tooueeleu te voorkomen, hem te beschermen. Blijkbaar met moeite verklaarde bij den commissaris van politie, dat bij de bedrijver van bet feit was, waarna hij naar het Ziekenhuis aan den Cool- singel werd overgebracht. Zgn toe stand zou bezorgdheid inboezemen. De vermoorde vrouw werd ook naar dat gesticht vervoerd. Hake is iemand, die misbruik van sterken drank maakt, terwij jalouzie bier ook niet vreemd schijnt, naar men verneemt echter ongegrond. Bij het plegen vau den moord waren de kinderen, 4 in getal, waarvan het oudste ongeveer 10 jaren telt, aanwezig en waren de jongsten, oud 1 eu 2 jaren, iu diepe rust. Het gebeurde maakt op het publiek eeu diepen indruk. Den geheelen dag schaarden zich he den tal van nieuwsgierigen voor het huis, waarvoor voortdurend een agent van politie is gestationeerd. Het lot der ongelukkige kinderen, die voor- loopig door een buurvrouw wordeii verzorgd, is zeer betreurenswaardig; slechts één gulden is in bet vertrek gevonden/ die de verzorgster der kin deren is ter hand gesteld. Toen de moordenaar gisterenavond bet Ziekenhuis werd binnengebracht, was men algemeen van meening, dat de dood spoedig zou intreden, doch thans, nu hij den nacht beeft door- gebaald, bestaat meer kans op her stel. Te Boven-Knijpe is overleden de wed. Yan der Spoel, oud 99 jaar en 1 maand. Zij laat een 77-jarige dochter na. Op 1 Jan. waren in bet tucht huis te Leeuwarden 373 veroordeelden, waaronder 13 veroordeelden totlevens- lange gevangenisstraf. Men verneemt dat, bij een ge daan onderzoek, in de op den 14 dezer door brand vernielde fabriek te Tilburg gebleken is, dat het goud en zilvergeld, dat in een goede, solide ijzeren kast geborgen was, tot een klont is aaneengesmolten, en bet munt- en bankpapier, een en ander tot een bi drag van om de f 5000, totaal is verbrand. Hendrikus Gommers, oud 35 j., heeft 8 weken geleden te Vierlings beek zijne vrouw en twee kinderen verlaten. Iu zijn gezelschap bevindt zich vermoedelijk Fraucina Micbels, eebtgenoote van Gerardus Gommers, die te Maashees baar man en woning beeft, verlaten. De vrouw draagt waarschijnlijk eeu korf met garen en baud. Een brief van Alex. Sibiriakoff, den man die met groote opofferingen en volharding den zeeweg naar Siberië tracht tot stand te brengen, gericht aan de Geograpbische maatschappij te Bremen en gedateerd Irkutsk, den 8/21 November 1884, behelst belang rijke bijzonderheden aangaande Sibi riakoff s reis, die hij in het afgeloopen jaar langs een nieuwen weg, de Petschora opwaarts en dan met ren dieren over den Ural naar de neven rivieren van den Ob, heeft afge legd. De reis van Oranez (aan de Petschora) tot Irkutsk heeft geduurd van 15 Sept. tot 5 Nov. S. hoopt dat bet hem zal gelukken, hier een volledigen zomerweg tot stand te brengen. Dan zullen de waren van Europa in denzelfden zomer Siberië kunnen bereiken en omgekeerd. Thans zal dat nog moeielijk, zoo niet on- gaan. Een spoorweg-ongeluk op de lijn DoornikBrussel heeft Zaterdag morgen ten 9 ure plaats gehad, bij het station Biergbes. De sneltrein reed met volle vaart, toen de wiel band van een wiel van den vierden waggon sprong, met het gevolg dat deze uit de rails sloeg. Door den schok brak de koppeling met het voorste gedeelte van deu trein, bet- welk doorstoomde, terwijl de achterste wagens inop en door elkander schoven en geheel vernield werden. De machinist, die bet ongeluk be merkte, stopte onmiddellijk, en bet personeel van den trein en van bet station spoedde zich naar de plaats van bet onheil om de ongelukkige slachtoffers hulp te verleenen. Een vreeseljjk schouwspel leverde de ruïne van wagens op, te midden van de sneeuw die door het bloed der ge wonden bior en daar rood geverfd was. Per telegraaf werd geneeskun dige hulp ontboden, die betrekkelijk spoedig, ook per extra-trein uit Eug- hien en Ath ter plaatse was. Het aantal gewonden bedraagt veertien, van welke een drietal geen hoop op levensbehoud meer liet. De materi- eele schade wordt op omstreeks 50 duizend francs geschat. Van Brussel kwam een trein met spoorwegwer kers, die in 2 uren tjjds den weg weder vrij maakten. Dezer dagen is een jong En- gelscbman, die, tegen alle waarschu wingen in, alleen den berg Dent de Jaman, in het Zwitsersche kanton Freiburg, wilde beklimmen, daar ver dwaald geraakt. Hij beeft een nacht op een bergvlak moeten doorbrengen, waar hij genoodzaakt was gedurig been en weer te loopeu, om niet te be vriezen. Een troep mannen, die uit ging om den ongelukkige te zoeken, vond hem eindelgk bewusteloos in de sneeuw liggen. De jonkman boet zijn waagstuk met het verlies van zgn tien teenen, die zoo bevroren waren, dat zij afgezet moesten worden. Te Berlijn heerscht werkelijk een steel-epidemie. Bjjua ioderen dag wordt melding gemaakt van min of meer belangryke diefstallen, met of zonder inbraak en nu is zelfs een schilderij gestolen uit de vestibule vau bet Concordia-theater. Het was eeu levensgroot portret van een der kunstenaars, die daar optreden, gevat in een breede, zwaar vergulde Ijjst, welke de begeerte van den dief schjjnt te hebben opgewekt. De belooning voor het aanbren gen van den moordenaar van den politieraad Rumpff to Frankfort a/M. is tot tienduizend Mark verhoogd. Te Londen beeft men dezer da gen in Fetterlane bij het afbreken van oude huizen in een holte van een muur twee versteende lichamen gevonden, nl. van een rat en een kat, die blijkbaar hevig gevochten hadden. Zij zijn bijna ongeschonden bewaard gebleven.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1