'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1249. Woensdag 4 Februari 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. I Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post 75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co, te Helder. BnreaoxSPOORSTRAAT en ZfJIDSTRAAT.1 Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Febr. 1885. Veel wordt er van de liefda digheid gevraagd, maar ook veel wordt er gegeven. Dezer dagen klopt bij u, weldoende ingezetenen de On derofficiers-Vereeniging Admiraal de Ruyter" aan en wel voor de nage laten betrekkingen van den schipper Ladewig en den stuurman Wieling». Beide mannen, in de kracht huns levens overleden, laten een gezin na, zonder middelen van bestaan. Teekent in op de u aangeboden lijst en komt een avond bij de voorstelling, door dat gezelschap te geven, doorbrengen. Niet alleen doet ge een werk van barmhartigheid, maar ge verschaft er u een aangenamen avond door. De opvoering van John, de Bedelaar" en de werkzaamheden van den heer Grootendorst, gymnast, zijn wel een bezoek waard. De Minister van financiën deelt in de Memorie van Antwoord over de begrooting van zijn departement mede, dat bij herziening of nadere regeling van het octrooi der Nederlandsche Bank, de uitgifte van muntbiljetten door het rijk zal worden vervangen door uitgifte van bankbiljetten bene den de f25. In de nieuw ontworpen drank wet moet volgens het Vad.o. a. de gecombineerde nering zijn toege laten in dien zin, dat niet het tappen, maar wel het verkoopen bij de flesch aan andere neringen verbonden kan worden. Men seint uit 's-Gravenhage Zondag is alhier bekend geworden, dat H. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden verloofd is met Prins Frederik Bentinck Altenburgoud 40 jaar. De Minister van Marine ia in de laatste dagen zeer ongesteld ge weest. Zijn toestand schijnt eveuwel te verbeteren. Omtrent den prijswinner bij de Internationale hardrijderij op schaat sen verneemt het N. v. N. de volgende bijzonderheden. Pieter Bruinsma is geboren te Lem mer. Zijn vader was schipper. Hij is de jongste van tien zonen en op 't oogenblik 27 jaren oud (24 Nov. geworden)thans kapitein eener veer boot, die van Sueek naar de verschil lende andere steden in Friesland vaart, is hij zeer werkzaam, zoo zelfs dat zijne superieuren hem soms moeten dwingen om rust te nemen. Zij gestalte is lang en gezet; zijn haar en baard zijn blond. Hjj is nooit uitgelaten druk en spreekt niet meer dan heit hoogstnoodige. Hij gaat zich nooit aan sterken drank te bui ten, doch drinkt van tijd tot tijd zjjn borreltje evenals ik en een ander. Alle jaren in October begint hij le vertraan te gebruiken en tegenwoor dig eet hij, met het oog op de wed rennen, dagelijks 30 rauwe eieren. Ook zjjne moeder is een stoere rijd ster geweest en won o. a. eenmaal in den tjjd van een week negen prijzen met hardrijden. Die thans reeds bejaarde vrouw, drukte hem voor zijn vertrek aan het hart en zeidePieter, toon heden dat ge man en Fries zpt, want hier geldt het de eer van Vorst en Vaderland." Met die aanmoediging ging hij op weg en overwon. Toen hij alleen de baan afreed, om dat zijn tegenpartij weggebleven was, had hjj zijn bovenbroek aangehouden en kwam terug met een groote scheur in het kruis, zoo krachtig zet hij zijne beenen af. In Amsterdam heeft hij erg tegen A. v. d. Berg opgezien, die Castelein er had afgereden. »Nu wou ik win nen, ik wou mijnheer; en het was, of ik mjjzelven aanjoeg. Ik deed meer dan ik ooit gedaan had, maar ik wilde niet verslagen worden door hem." Aldus vertelde hij. Waarom niet door v. d. Berg en wel door een an der, doet hier niet ter zake. Gisteren zoo zei hij verder wilde ik de eer hebben. Ik had het vast voorgenomen en wanneer de En- gelschmau maar kon, dan kon ik ook wel. Eergisterenavond kom ik in Leeuwarden op klompen met deschaat- sen onder den arm in het koffiehuis, waar de Engelsche rijders en andereu iets gebruikten. Men maakte hen op mij opmerkzaam en hunne mon den begonnen langzamer te bewegen. Ik zei: »it liekt wol dat se it ieten er nou net troch krrje kinnen." (Het lijkt wel dat ze het eten er nu niet door krijgen kunnen), wat aan de En- gelschen vertaald werd en hen deed lachen." Toen hier in Amsterdam gisteren be kend werd, dat hij gewonnen had, was de stad in beroering, even als ha een verkiezing, maar nu zonder partijdig heid. Honderden, die niet naar Leeu warden waren gegaan om de rijderij bij te wonen, gingen nu nog met den a- vondtrein om de prijsuitdeeliugen bij te wonen. Het bestuurder IJsvereenigiug te Sneek haalde Bruinsma van och tend van den trein met volle schut tersmuziek en in optocht zijn we de stad doorgetrokken. Duizende men- schen waren op de straten om den held te begroeten. Bruinsma woont in zijn schuit en is getrouwd. Men meldt uit Sneek van 29 Januari: Toen heden ochtend te 10.16 de trein uit Leeuwarden aankwam, be vond zich op het perron van het sta tion de directie van de ijsvereeniging Sneek, met het muziekkorps der schut ters, ten einde Pieter Bruinsma, on zen stadgenoot en den gelukkigen strijder bij de hardrijderij te Leeuwar den, af te halen. Nadat deze, met den premiewinner R. v. d. Zee, in optocht door de stad was geleid, werd hem in de zaal van den heer Agema har- teljjk geluk ge wen scht met den behaal den zege. Hedenavond had te zijner eere een feestelijke bijeenkomst van de leden der jjsvereeniging Sneek plaats. In vele plaatsen van Friesland werd Woensdag, op het bericht dat de Friezen overwinnaars waren ge bleven in den internationalen wedstrijd op schaatsen, uit vele huizen de na tionale vlag uitgestoken. De geest drift was algemeen. Het rijkstelegraaf kantoor te Leeu warden had het dien dag drukker dan ooit door het opnemen en overseineu van gansche reeksen telegrammen uit en naar het binnenland en buiten land. Van Pieter Bruinsma, den over- winner bij den internationalen wed strijd op schaatsen, is bij den boek handelaar H. Pyttersen Tzn. te Sneek, het welgelijkend portret verschenen. Naar aanleiding der interna tionale hardrijderij op schaatseu te Leeuwarden, waar de Friezen, hun alouden roem handhavende, als over winnaars uit den strijd traden, wordt uit de kampplaats 't volgend versje gezonden De Yankee, de Duitscher, de Brit en de Noor, Zij vluchtten of vielen, de Fries die bleef voor Hoezeevoor de Friezen I sinds eeuwen zoo stug, Sinds eeuwen zoo vlug, Alleen op het ys toont een Fries u zijn rug. Dat onze Friezen zoo schrijft men uit Dockum aan Oostergo" niet enkel maar teren op den roem hunner voorvaderen, maar in schaat senrijden werkelijk dier roemruchtig voorbeeld volgen, wordt wel hierdoor bewezen, dat laatstleden Zondag, naar men ons verhaalde, vier man nelijke ingezetenen van Hollwerd alle steden in Friesland hebben be zocht. Des morgens half 5 bonden zjj te Holwerd de_schaatse:uwouder, bezochten Leeuwarden, Franeker, Har- lingen, Bolsward, Workum, Stavoren, Hindeloopen, Sloten, IJlst, Sneek Dockum en waren des avonds om half 10 weder te Holwerd terug. Handteekeningen der personen, die zij in die steden bezochten, kunnen, voor wie twijfelen mocht, dienen tot bewijs der vertrouwbaarheid van hun verhaal. Gedurende de dagen, dat het ijs in het water lag, heeft men kun nen waarnemen dat het aautal schaatsenrijdende meisjes veel grooter is dan ooit te voren. Het wemelde overal op het ijs van meisjes en jonge dames. Dat is een gelukkig verschijnsel zegt »De Huisvrouw." Het bewijst, dat het tegenwoordige jonge vrou- weljjk geslacht kloeker is dan vorige geslachten, en ook dat de opvoed kundige begrippen der ouders zooveel verstandiger zijn gewordeu. De tijden zijn voorbij, toen de meisjes van het ijs gehouden werden, hetzij omdat de begrippen van fatsoen er zich tegen verzetten dat zij zich onder »Jan en alleman" op 't ijs mengden, hetzij omdat men kiuderachtig bang was voor ongelukken. Men weet, wat de gevolgen waren van al die wanbegrippen bij de op voeding van de meisjes. Er werd een geslacht van zwakke, zenuw achtige, bloedarme, en dientengevolge onenergieke vrouwen opgekweekt. Vrouwen die voor allerlei kwalen vatbaar waren, die alle weerstands vermogen misten, en niet bestand waren tegen bet leven met al zijne beproevingen en al zijne afwisselin gen van leed en vreugde. Nu er een betere geest onder de meisjes komt en zij niet langer be handeld worden als porseleinen pop petjes, zal men eens zien, wat flinke en gezonde vrouwen er uit groeien. De loop, dien de cholera ge durende het afgeloopen jaar in andere landen van Europa genomen beeft, wettigt de vrees dat ook ons Vaderland, in bet aanstaande voorjaar of den aanstaanden zomer, door die ziekte zal kunnen worden bezocht. De Gezondheidscommissie in Am sterdam beeft het derhalve haar plicht geacht, zoodanige maatregelen te nemen, als van hare zjjde kunnen worden aangewend, om die ramp zoo mogelijk, te keeren. Daartoe behoort, dat thans reeds, nu het nog tijd is om met de vroeger overal verkregen ervaring winst te doen, de burgerij er op gewezen worde dat, blijkens die ervaring, reinheid bet beste voorbehoedmiddel is. Reinheid in den meest uitgestrekten zin. Reinheid op het lichaam. Reinheid op de kleederen. Reinheid in de woning, in het keukengereedschap en in bergplaatsen Reinheid van gootsteenen, en al wat daartoe behoort. Reinheid op binnenplaatsen, hofjes, stegen en sloppen. Alle ophoopingen van vuil zijn of worden spoedig een vruchtbare bodem voor de ontwikkeling van smetstoffen. Het is daarom dat de Amster- damscke Gezondheids-commissie er met den meesten ernst op aandringt, dat de burgerg krachtig medewerke, om die algemeene reinheid te be vorderen. Een particulier bericht uit Mon tevideo meldt, dat de justitie aldaar de hand gelegd heeft op de gebr. Tobias. De bjj een vorige gelegenheid uit Amsterdam gevluchte koopman En gels heeft, (zegt men) om een derge lijk lot te ontgaan, inderhaast Buenos Ayres verlaten. De beer James Drake Digby, secretaris van het Eng. Schaatsenrij- dersbond, te Leeuwarden, heeft vóór zijn vertrek eenige paren Friesche schaatsen aangekocht, waarmede hjj door de hardrijders in Engeland proe ven wil doen nemen. Men roept van slechte tijden" en van hongerlijden" bg armen en men deelt uit Groningen met officieele cijfers mede, dat in 1883 slechts 1070 processen-verbaal opgemaakt zijn wegens overtreding van de Drank wet, en in het buitengewoon" slechte jaar 1884.1103. Van de verongelukte stoomboot Oude Maas II zgn de lijken aange spoeld van Cornelis van der Linden en diens vrouw. Donderdagavond is in de Lau rierstraat te Amsterdam een vrouw van ruim 80 jaren van de diep uit gesleten trappen van haar kamertje gevallen. Zij was terstond een lijk. Dezer dagen werd door den veldwachter Roelofs, in een denneu- bosch aan den straatweg tusschen Oosterhout en Breda gevonden het lijk van een persoon, naar gissiug 50 jaar oud, die een gewelddadigeu dood zou ondergaan hebben Volgens bij hem gevonden papieren zou hij I. L. heeten en herkomstig zgn van Bergeu-op-Zoom. De raad van onderzoek te 's Her- togeubosch heeft den luit. J. P. S. met algemeene stemmen schuldig verklaard en onwaardig om in de gelederen te big ven dienen, doch met meerderheid van stemmen verzachtende omstandig heden in aanmerking genomen. Sedert 19 Januari werd een schoenmaker uit Wolfertsdjjk, echtge noot en vader van 9 kiuderen, ver mist. Hij was naar Driewegen ge weest en van daar huiswaarts keeren- de, naar men juist vermoedde, veron gelukt, Donderdag jl. beeft men zgn lijk in een sloot onder de gemeente 's-Heerenhoek gevonden. Misbruik van sterken drank schijnt hier weer deaan- leidende oorzaak van het ongeluk te zgn geweest. Het gerechtshof te Leeuwarden, in crimineele zitting gepresideerd door den beer mr. W. Terpstra, heef Donderdag den 17-jarigen kleer makersknecht Mattheus Hermanus Heudrikus Krone, wonende te Win schoten, thans in hechtenis te Leeu warden beschuldigd van moedwilligen doodslag, doordat hg op 2 Nov. jl. te Winschoten, ten huize van den kastelein A. Jonker, zgn kameraad Jan Smit met een pgpesteel zoodanig boven het linkeroog zou hebben ge- gen, gestoken en verwond, dat deze tengevolge daarvan den lOden November d. a. v. is overleden, vrijgesproken, op grond dat het wettig en overtuigend bewijs van den moedwil niet is verkregen. Het Hof gelastte zgn onmiddel lijke in vrijheidstelling, ten ware hjj om andere redenen behoorde gevangen te big ven. De zoon van een wisselagent heeft op de benrs te Weenen zich door middel van een revolverschot van het leven beroofd. Zgn patroon had hij 400 florgnen ontstolen. In zake het ambtelgk Nisero- onderzoek door den Board of Trade, verneemt de »N. R. Ct." uit Londen, dat het herhaalde malen uitgesteld werd, wegens de langdurige afwezig heid van kapitein Woodhouse. Het onderzoek wacht nog altoos op zgn tehuiskomst, welke steeds onzeker blijft. Thans bevindt hjj zich met zgn schip te Mozambique. Op zgn vroegst kan hij eerst na half Fe bruari te Londen zgn. Lord Grauville schreef aan den lsten machinist der Nisero, Wilson, dat de Engelsche regeering, ofschoon betreurende de ellende en de ver liezen, door de bemanning der Nisero geleden, niettemin geen aanleiding vindt in de omstandigheden van bet ongeval, om namens de schepelingen schadevergoeding van de Nederland sche regeering te eischen. Het klinkt ongelooflgk, en toch is het waardat Denemarken 129, zegge honderd-negen-en-twintig dag bladen heeftvan welke de meeste in Kopenhagen uitkomen. Nog meer staat men verbaasd, wanneer men een blik op de Deenscbe pers buiten de hoofdstad slaat. Bgna iedere kleiue stad lieeft een of twee dag bladen. Aan bet hoofd staat het Znidjutlandsche Kol ding; in dit stadje met ongeveer 10.000 inwoners, wor den 16 couranten uitgegeven, onder welke 9 dagbladen. Maar Kolding is geen uitzondering. De bevolking van Aarhuus kan niet leven zonder hare vijf dagbladen", van welke één dageljjks tweemaal verschijnt. El- seneur heeft er 4, Odensee 3, Roes- kilde 3, enz. Een Amerikaandie reeds herhaaldelijk bad hooren spreken over de behendigheid der zakkenrollers op

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1