Advertentiën. gelooft thans echter op goede gronden, dat de geneesheer heden zal verklaren, dat de slag, die den kapitein een schedelbreuk veroorzaakte, hem bewusteloos moest doen worden en alle worsteling geheel onmogelijk maakte. Wij hebben dus te doen met twee tegen strijdige berichten. De Engelsche rechter staat hier derhalve voor het feit van ergerlijk en misdadig misbruik van gezag, dat in dit geval reeds zich zelve strafte, of het heeft recht to spreken in een zaak, waarvan nog veel in het duistere ligt, doch waaraan alsdan muiterij en geweldig verzet gewis een ruim aandeel zullen hebben. Wij gelooven iets tegenstrijdigs te zien in de aangehaalde resultaten der lijkschou wing en het terugkceren van het schip, terwijl dit reeds ver buiten het Engelsche Kanaal was en de misdudigers zich althans voorloopig buiten alle vervolging bevonden. Stoom vaart beric h ten Het stoomschip Koningin Emma is 30 Januari van Batavia te Colombo aangekomen. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia, is 4 Febr. te IJmuiden aangekomen, Het stoomschip Burgemeester Den Tex vertrok 3 Febr. v. Pudang n. Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje, kapt. Van der Wonde, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Pebr. van Southampton. Hot stoomschip Soenda, kapt. Soomer, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 4 Febr. te Port Said en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Het stoomschip Voorwaarts, kapt. Julsing, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 Febr. te Suez en zette terstond de reis voort. Visscherij-Berichten. 5 Febr. v.m. 1 sloep schipper 6. Jongejan met 90 lev. kabelj., per st. f 2,15; 12 lev. leng, per st. f 3,40; 185 doodde kabelj. per Bt. f 1,15 af 1,35; 1800 schelv. iu ijs, per 100 f 14,—. 1 sloep schipper C. Valkenier met 1600 schelv. waarvan 500 lev., per 100 f 37,50; 4 ben rog; 1 ben rog, 1 ben vleet staat op f a,-. 9 korders met 20 tot 75 tong, per st. 50 ct.van 16 tot 90 groote schol, per st. 40 tot 50 ct. 2 bommen met 460 tone, per st. 25 tot 40 ct.; 80 groote schol, per st. 40 ct.; 24 m. schol, per m. f 4,tot f 6, N.m. 1 sloep schipper J. v. d. Steen met 160 lev. kabelj. per st. f 1,85; 8 lev. leng, per st. 3,85; 2 lev. heilbot, per st. f 12,50; 700 schelv. in ijs', per 100 f 16,500 d. kabelj., per st. f 1,20 tot f 0,75. 4 bommen met 1300 tong, perst. 40tot 50 ct.; 36 m. schol, per in. f3,af6,50; 100 rog voor f 43,50. 1 sluep J. Verschoor met 139 lev. kabelj., per st. f 1,85; 3 lev. leng, per stuk f 3,35; 1600 schelv. in ijs, per 1(J0 f 13,50; 300 d. kabelj.per st. f 0,75 tot f 1,05. 6 Febr. n.m. 1 logger met schol, rog en tong nog niet verkocht. Bitrg'eilijke Smnil Helder. Van 3 tot 6 Febr. ONDERTROUWD: H. van de. Wouw, en T. J. Siuion. C. Desplanque, zeilmaker bij de Marine, en C. de Vos. GEHUWD: A. Bos en D. Hoedemaker. C. Boogaard en G. de Boer. BEVALLEN: J. C. Hin, geb. Smit, z. J. A. Veldhuis, geb. van der Hoeven, d. E. S. Boogaard, geb. van der Kuijl, z. R. Berg, geb. van der Zanden, d. K. Wijker, geb. Gul, z. J. Barbariui, geb. Tjittes, d. OVERLEDEN: A. Blok, 50 j. E. M. Krul, 7 j. H. J. van Koningsbruggen, 54 j. J. M. Hilberts, 1 d. T. Leijen, 74 j Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand Texel. Van 30 Jan. tot 4 Febr. ONDERTROUWD: r GETROUWD: eDe* GEBORENAnua Maria Cornelia, d. van Leendert Eelman en Dirkje Bakker. Johanna, d. van Gijsbert Boon en Trijntje Vlaming. Willem, z. van Willem Bakker Hz. en Maria Ccmelia Langeveld. Willem, z. van Hendrik Dijt Pz. en Naatje Zijm. Kaatje, d. van Cor- nelis Hnrtog en Trijntje Kok. OVERLEDEN: Jacob Brans, 44 j., ge huwdmet Geertje Blom. Jantje Bakker, 75 j. (ongehuwd). Jannetje Daalder, 5 j. d. van Jan Daalder en Jantje Henkes. Burgerl. Stand Wieringen. Maand JANUARI 1885. GEBOREN Cornelis, z. van J. Klein en T. Schoenmaker. Jan, z. van J. Bais en T. Sclieltus. Martinus, z. van J. Engel en A. Keijzcr. Pieter, z. van C. Verfaille en G. Tijsen. Trijntje, d. van D. Lont cn T. Ruij- ter. Jacob, z. van S. Zomerdijk en A. Kool. Arie, z. van N. Poel en G. Visser. Trijntje, d. van J. Bais en N. Vergat. OVERLEDEN Meijeri, z. van S. de Jong en T. Maars, 1G d. S. Bakker, 18 j., z. van P. Bukkcr en M. Koster. Antje Maars, 67 j., echtgeuoote van Nan Keijzer. Antje Keijzer, 84 j., (1. van Jan Keijzer en Grietje Kaan. Pieter Kooij, 81 j., echtgenoot van Dieuwertje Maats. ONDERTROUWD: GEHUWD Geene. Vervolg der Berichten. De derde volksbijeenkomst, uit gaande van de Mij. »Tot Nut van T Algemeen," had voor dit seizoen plaats Dinsdag jl. in 't lokaal Tivoli. Als sprekers traden op de bh. A. van Dissel, J. Baert en L. A. Mos respectievelijk met »Miju broertje," »De vloek" en »Arthur", daarna Honger." Ten slotte werd een grappig blijspel vertoond. Tot opluistering werden eenige muzieknummers flink uitgevoerd. Voor deze lichting hebben zich in de gemeente Helder 226 jonge lingen laten inschrijven. De heer J. J. de Roos is door den Minister van Waterstaat, enz. benoemd tot assistent ten postkan tore alhier. Gisterenavond werd in 't lokaal Musis-Sacrnm door 't Isr. Collegie »Nut en Vermaak" een liefdadig heids-voorstelling gegeven ten voor- deele van 't Isr. kraamvrouwenfonds. Met veel succes werden opgevoerd de blijspelen »Kikkerstein en Ekster- lust", van Ruyseh en Pakketten voor Dames", van Justus van Maurik. De zaal was niet zoo ruim bezet als we verwacht hadden, 't Werkelijk ver dienstelijk spel der vertooners had ruimer bezoek verdiend. Meermalen gaf 't publiek blijken van ingeno menheid. We maken onze lezers opmerk zaam op achterstaande annonce, waarin de tweede en laatste zitting wordt aangekondigd van 't Bestuur van Floralia, voor het inschrijven van deelsnemers. Menigeen die nu vergeet, zich bij 't Bestuur, in Tivoli zitting houdende, aan te melden, heeft in den a.s. zomer spijt, dat hij zich niet, evenals buren of vrienden voor 't verkrijgen van planten en bloemzaad heeft doen inschrijven, Daarom verzuime men deze gelegen heid niet. De officier van administratie le klasse J. W. Groeneijk, dienende aan boord van het wachtschip alhier zal, naar wij vernemen op non-ac tiviteit gesteld en vervangen worden door den officier van administratie lste klasse C. H. S. Pastor. De luitenants ter zee der 2e klasse J. Cardinaal, C. Meijboom en W. J. de Bruijne, officiereu belast met de politie aan het Kon. Instituut voor de marine alhier, zullen als zoodanig aftreden. Men noemt als hun plaatsvervangers de luits. ter zee der 2e kl. P. A. R. Hennequin, H. G. J. A. Pundter de Bauchène en G. Fabius Jr. Aan de navolgende onderoffi cieren en mindere schepelingen is de zilveren medaille voor eerlijken en trouwen dienst toegekendlste zie kenoppasser A. O. van den Berg, serg.- torpedist v. k. D. van der Made en korp.-torpedist P. van Wieringen. Naar opgave van Yeritas zijn in 1t afgeloopen jaar verongelukt 969 zeilschepen en 197 stoomschepen, waaronder 21 Ned. zeilschepen en 2 Nederlandsche stoomschepen. Een ontwerp van wet tot rege ling van den arbeid van kinderen is bij den Raad van State in over weging. Naar wij vernemen is vrouw Van der Linden, verdacht van ver scheidene personen te Leiden te hebben vergiftigd, naar den procu- reur-gelieraal verwezen. Te Leeuwarden is in de gevan genis overleden Willem Joosten, de man, die, zooals men zich herinneren zal, vóór eenige jaren onder Bloemen- daal den gemeenteveldwachter v. d. Lijk doodde, omdat deze hem wegens diefstal had aangehouden. In zake den bekenden kinder moord gelastte het hof te Amster dam een nader onderzoek door de pro fessoren Kuhn en Van der Mey. Woensdag stond voor het Hof te Amsterdam terecht A. S., beschuldigd dat zij in een strafgeding in Nov. jl. valsche getuigenis had afgelegd ten gunste van den beklaagde. Het O, M. requireerde 4 maanden celstraf. De advocaat, mr. Sterck, vroeg vrij spraak. Door Rinke van der Zee, win naar van den tweeden prijs bij den internationalen wedstrijd op schaatsen, blijkens de N. R. C. onderstaand schrijven gericht aan het bestuur van het »Nederl. Schaatsrydersbond" Wobkum (Friesland), 30 Jan. WelEdele Heer en! Dc heer Axel Panlsen, Champion Speed and Figure Skater te Christiania, verklaart in zijn brief dd. 27 Nov. 1884, dat het zijn hoogste wensch zal zijn, eens tegen H ollan- ders te schaatsenrijden; hij daagt daarbij iedereen uit voor een match van 100 pond, over welken afstand ook, van 3 tot 100 Eng. mijlen. Hij is te Leeuwarden gekomen om deel te nemen aan den internationalen wedstrijd, heeft zich laten inschrijven, en is niet in het strijdperk verschenen, wijl voor hem de baan (1600 M.) te kort, en het keerpunt te smal was. Hij is onver wachts van daar vertrokken en daardoor miste ik de gelegenheid met hem op ons welzijn te drinken, zooals wij het des avonds bij de prijsuitdeeling zoo broederlijk met onze loyale Engelsche medestrijders hebben mogen doen. Maar ik miste ook de ge legenheid mijn wensch te laten vertolken, dat ik zijne uitdaging van 27 Nov. '84 aan neem. Wij Friezen zijn spaarzaam met woordenmaar opdat hij bij een mogelijken wedstrijd geen teleurstelling omtrent baan enz. moge ondervinden en daardoor te elfder ure zich terngtrekke, geef ik hem de keuze van ijsbaan in den meest uitgestrekten zin van het woord. En opdat hij wete wie ik ben, moet ik hier wel bijvoegen, dat door mij bij den wedstrijd te Leeuwarden van al de rijders de snelste rit is afgelegd (1600 M. in 3 min. 26 sec.) Mijne middelen laten niet toe hooge som men in te zetten. Wij Friezen zijn dat ook niet gewoon; maar wil de heer Axel Panlsen om de eer tegen mij schaatsenrij den, hij bepale zelf tijd en plaats, en ik zal hem ter zijde staan. Indien het Bestuur van het Nederl. Schaatsenrijdersbond mocht goedvinden dezen brief in een paar groote Nederlandsche, Noorsche en Engelsche bladen te doen op nemen, het zende mij zeer aangenaam zijn. Nog eens wensch ik mijn hartelijken dank te betuigen voor de gelegenheid, ons te Leeuwarden aangeboden, en teeken Rinkx van der Zee, 2 ie prijswinner bij de Internat, hard rijderij te Leeuwarden. Wij hebben dezer dagen de uit Leeuwarden aan het Handels blad" geschreven ophelderingen over genomen, waaruit bleek dat 7 of 8 overgebleven rijders in den interna tionalen wèdslryd op de Groote Wielen de prijzen hadden verdeeld en bij loting hadden uitgemaakt wie de winner van den wedstrijd zou zijn. De »Echo", twijfelde aan de waarheid van deze voorstelling, vroeg aan Pieter Bruinsma, den prijswinner om inlichtingen. Bruinsma antwoordde per draad Waarheid na afrit van de En- gelschen zijn de prijzen vreedzaam gedeeld. Om de Champion-medalje is gereden. Gereden zooals eerlijke strijders betaamt; van loting is geen prake geweest. De eer van den dag is ten deel gevallen aan hem die 't verdiend heeft. De halve rit zou beslissen wie de winner zou zijndat hen ik geweest. Dit schrijven kan u wereldkundig makenik sta er voor." Geheel in den haak is dus het wedijveren der Friesche rijders nog niet. Zij hebben willekeurig, huiten de voorgeschreven bepalingen om, den halven rid laten beslissen. Het doet ons echter genoegen, dat Bruins ma zeggen kan dat van loting geen sprake is geweest. De hardrijdersfamilie Van den Berg, grootendeels te Rijperkerk woon achtig, heeft in dit jaar aan prijzen en premiën de aanzienlijke som van f1200 gewonnen. Zooals men weet bestaat de familie uit 5 broeders, Thijs, Okke, Sjoerd, Hendrik en Albert en de beide zusters Antje en Trijntje. Van een anderen hardrijder, Sjoerd Spoelstra te Bergura, wordt de ge wonnen som op f 500 begroot. Voortdurend trekken tal van Volendammers, die veroordeeld zijn wegens overtreding van de wet op de zeevisscherijen, naar de verschil lende gerechtsplaatsen Amsterdam, Haarlem of Hoorn, ten einde hunne straf te ondergaanthans echter uit eigen beweging en bij de eerste oproeping. Aan vijf pakjesdragers, die met vergunning der politie dit baantje aan het Centraalstation te Amsterdam waarnamen, is die vergunning ont nomen, op grond van het vermoeden, dat zij twee Duitschers behulpzaam zouden geweest zijnom zich met ge stolen goederen van hier naar Rot terdam te begeven. Aldaar zijn laatst genoemden, op aanvraagvan de Duit- sche justitie, in hechtenis genomen. Nog zijn er geen bladen ge noeg, naar het schijnt, want heden ontvingen wij weer iets nieuws op het gebied van uitgaven naml. de »Betrekkinggids." De naam zegt genoeg om de strekking te doen kennen en als deze uitgave geeft wat zij belooftdan kan het niet missen, of de duizenden die dagelijks naar de gelegenheid zoeken, om hun positie te verbeterenof die werke loos zynzullen er een waardeer baren gids in vinden. Wij gunnen het dier (want het is geen krant, ofschoon het dagelijks verschijnt) een goed succes. Men schijft ons uit Veldhoven bij Eindhoven Verleden Zondag ontdekte men op het kerkhof alhier een geopend graf. Naar aanwijzing van den doodgra ver moest de open kuil het graf zijn van J. B. v. d. H., die voor een paar maanden overleden is. Kist en lijk was spoorloos verdwe nen. Allerlei gissingen werden ge waagd; de vermoedens liepen zelfs tot het miraculeuse. Pas des anderdaags kwam men tot de ontdekking dat het bewuste lijk slechts verplaatst was naar een ander graf. De dader of daders van deze vreemde geschiedenis zijn evenwel onbekend. In het internationale circus te Londen is een acrobaat werkzaam, zooals naar menschen heugenis het stijfgespannen koord nog nooit heeft betreden. Twintig voet boven den beganen grond verheft zich het koord, men mag wel zeggen de kabel, want hij heeft een doorsnede van 9 Engelsche duimen. Aan de hand van zijn geleider, den heer Corradini, bestijgt »Blondin", een jongen volbloed-hengst, geblinddoekt de smalle baan, doorloopt haar tot het tegenovergestelde einde en keert achteruitgaande terug naar het punt, waar hij zijn gevaarvolle toer heeft begonnen. Nog twee personen zijn in hechtenis genomen als verdacht van medeplichtigheid aan de laatste dy- namietaanslagen te Londen, zoodat thans de politie de hand gelegd heeft op vijf vermoedelijke daders. Een der twee laatstelijk aangehou denen heet Henry John. Goodyar en is 21 jaar oud. Londen, 5 Febr. Er is een te legram van Wolseley ontvangen, in houdende dat Khartoem, tengevolge van verraad, door den Madhi is inr genomen. Gordon is vermoedelijk gevangen genomen. Londen, 5 Febr. (Part Er keerscht hier groote sensatie wegens de onzekerheid omtrent het lot van Gordon. De Regeering ontving tegen middernacht een dépêche van Wol seley, aangekondigd dat Khartoem gevallen was. Uit nadere particu liere telegrammen blijkt dat Wilson het nieuws van de ramp naar Metam- neh zondhij meldt dat hij de stad Khartoem en de citadel beide door troepen van den Madhi bezet vond. Gordon had de hoofdmacht Nijlaf- waarts gezonden, waardoor het gar nizoen merkbaar verzwakt was. Bo vendien is vermoedelijk verraad ge pleegd onder de bezettingstroepen. Wilson beproefde een landing ten einde zekerheid te krygen omtrent Gordon's lot, maar het hevige vuur van den vijand belette dit, en nood zaakte Wilson terug te gaan naar Metamneh. Onderweg werden zijne stoombooten voortdurend door den vijand bestookt. Eindelijk zonken de booten naby de Sjabloeka-water- vallen. De opvarenden werden ech ter tijdig gered en landden op een eiland in den Nyl, waar zy zich verschansten. Wilson zond een be richt omtrent den stand der zaken naar Metamneh, waarop een stoom boot vandaar afgezonden werd om de schipbreukelingen af te halen. Het is hier nog onbekend of Gordon dood is of gevangenvermoedelijk is het laatste het geval. Londen, 4 Februari. De po litie heeft aanduiding verkregen van Cunningham's medeplichtigheid aan de ontploffing op den Metrepolitan- spoorweg op 2 Januari, en deze misdaad zal mede in de akte van beschuldiging worden opgenomen. Een conducteur van den nachttrein moet Cunningham herkend hebben als één der drie personen, die ver dacht werden van medeplichtigheid aan den aanslag. New-York 3 Februari. De geneesheeren verklaren dat O'Dono- van Rossa geheel bekomen is van de ontsteltenis en zich buiten gevaar bevindt. Ondertrouwd C. DESPLANQUE, 2e Zeilmaker b/d. Marine, en C. DE VOS. Helder, 5 Februari 1885. Bevallen van een welj Dochter R. BERG—v. d. Zanden. Helder, 5 Februari 1885. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon: K. WIJKER, geb. Gul. Helder, 4 Februari 1885. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Dochter B. J. DIJKER—Waterreus. Den Haag, 3 Februari 1885. Bevallen van een welgeschapen Zoon (welke kort na de geboorte overleed). T. DE WAARD, geb. de Jong. Helder, 5 Februari 1885. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon, HELENA MARIA ESKENS, geliefde Echtgenoote van JOHANNES MARTINUS LEEWENS. Rotterdam, 5 Febr. 1885. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoote, JOHANNA CLE- ZIENA CORNELISSE, in den ouderdom van 36 jaar en twee maanden, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der Ster venden. Amsterdam, 5 Febr. 1885. C. DE WINTER. Ook namens Familie. Tot ons innig leedwezen over leed plotseling te Rotterdam onze geliefde Vader, de Heer CORNELIS GROEN, in den ou derdom van 63 jaren. P. C. J. GROEN. E. J. P. GROEN, de RuIJTEE. Nieuwediep, 5 Febr. 1885. Heden overleed onze geliefde moeder, de Wed. P. BIERSTE KER, geb. LEIJEN, in den ou derdom van ruim 75 jaren. Helder, 3 Febr. 1885. Namens de familie, V. HOOGENDIJK. Heden morgen overleed plot seling onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader ADOLF HARMANUS BROUWER, We duwnaar van Gesina Hartkamp, in den ouderdom van ruim 77 jaren. Helder, 5 Februari 1885. G. KOENOT—BROUWER. H. KOENOT.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2