'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1252 Zaterdag 14 Februari 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BnreanxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 28 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 20 m. Onder j. 5 u. 10 m. Zendag 15 Nieuwe Maan. Maandag 16 Dinsdag 17 Woensdag 18 Aschdag. Donderdag 19 Verjaardag van Z. M. Willem III, (geb. 1817.) Vrijdag 20 Zaterdag 21 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 13 Febr. 1885. Op" 's rijks werf te Hellevoet- sluis worden met 1 Maart a. s. eeni- ge werklieden gepensioneerd, andere ontslagen en ook eenige op vermin derd loon te werk gehouden. Aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam heeft zich aan gemeld een matroos, die sedert Octo- ber 1873 van Zr. Ms. instructievaar tuig Vulcaan van passagieren was achtergebleven. Zondagmiddag passeerde te Halfweg een tilbury, waarop twee personen zaten, die tamelijk beschon ken waren. Des avonds te half ne gen kwamen zij van Haarlem terug en verpoosden een half uur in het café van den den beer C. Nauwe lijks drie kwartier later kwam een der twee personen bij C. terug en bestelde rijtuig om naar Amsterdam gebracht te worden, wat dan ook geschiedde. Maandagmiddag is uit de Haarlemsche trekvaart, nabij Half weg, liet paard en rijtuig, benevens de hoed van den tweeden persoon opgehaald. Men verkeert over dit alles in het onzekere. Alleen is be kend, dat paard en rijtuig toebe hoorden aan een stalhouder te Am sterdam. Het vermoeden, dat bij dit onge luk iemand zou omgekomen zijn, is zekerheid geworden en aldaar is een lijk opgevischt. Het is door de fa milie terstond herkend als de ver miste 21-jarige jongeling W. C., te Amsterdam. Zijn makker, die op zoo geheimzinnige wijze zich naar Am sterdam heeft laten brengen en van 't geheele geval niets repte, is Maan dagnacht door de politie in arrest genomen. Geene andere bijzonder heden werden aan het lijk opge merkt, dan dat uit een ring een steen werd vermist en het hoofd gedekt was met een doek, waaruit men af leidt, dat de verdronkene den hoed reeds kwijt was, vóór het rijtuig te water raakte. Aan de achtergeble ven sporen is het op te merken, dat het paard achteruit te water ge gaan is. Omtrent vrouw Van der Lin den, de Leidsche giftmengster, de^lt het D. v. Z.-H. het volgende mede *>Wie haar, oogenschijnlijk kalm als een onschuldig kind, in de cel der gevangenis aan haar breikous ziet, zou niet kunnen vermoeden zulk een monster voor zich te heb ben. Bedaard keuvelt zij met haar beide bewaaksters over allerlei zaken, doch vermijdt met fijngesponnen overleg en geslepenheid alles, wat op haar zaak betrekking heeft. Hals starrig bljjft zij alle schuld aan de haar ten laste gelegde misdaden ontkennen en bewaart eenvoudig het stilzwijgen, wanneer zij bij het ver hoor in 't nauw wordt gebracht. Een heer, die naar de meening van een hem in de Kalverstraat te Amsterdam ontmoetend persoon, bij zijn wankelenden gang raad en hulp noodig had, ontving eerst van dezen het advies om voorzichtig te zijn, terwijl later bij het naar buis brengen de aangeboden arm hem steunde. Door zoo groote zorg verteederd, werd den helper nachtverblijf aange boden, en deze Van de Poll ge naamd zorgde voor het sluiten". Maar hoe verbaasd stond den vol genden morgen de vriendelijke gast heer, toen zijn logé zich verwijderd had met een antiek gouden horloge, een gouden ketting en omstreeks f 7 in geld. Hij deed aangifte bij de po litie en deze heeft Van de Poll aan gehouden. (N. v. d. D.) In de St. Ct. wordt de aan dacht van belanghebbenden geves tigd op een wet van den Senaat en het Huis van Afgevaardigden van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Krachtens deze wet, zullen o. a. alle landverhuizers, »die niet in staat zijn voor zichzelf ts zorgen, zonder ten laste van het algemeen »te komen", niet aan wal mogen gaan, doch naar het land van her komst worden teruggezonden. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde W. A. B., wegens valsch- heid in authentiek en publiek ge schrift tot 4 maanden celstraf en f50 boete. Voor het hof stond terecht W. J. d. B., die processen-verbaal van ver- hooren bij den rechter-commissaris met een valschen naam onderteekend had. Het O. M. requireerdeö maanden celstraf. De advocaat mr. Siegfried Mulder vroeg vrijspraak. Door het bestuur van hetNe- derlandsche Schaatsenrijdersbond is een schrijven verzonden aan den heer G. Kientz, consul-generaal der Nederlanden te Christiania, inhou dende de mededeeling dat de tweede prijswinner bij den onlangs gehouden internationalen wedstrijd op schaatsen Renke van der Zee, te Workum, verklaard heeft de uitdaging van Axel Paulsen aan te nemen voor een match van 100, over welken afstand ook van 3 tot 100 Eng. mijlen. Aangezien het bestuur van het Bond, na de ondervonden handel wijze van Axel Paulsen en C. Werner, met dezen niet meer rechtstreeks wil onderhandelen maar daarvoor personen moet hebben die meer waarborg aanbieden, zou het ook gaarne zien dat een ijsclub of een combinatie van Sportsmen te Chris tiania, zich met de regeling van een aldaar te houden match zoude willen belasten. Een copie van Axel's uitdagingsbrief, gedateerd 27 November 1884, is bij dat schrijven overgelegd. Deze brief moet zijn gekruisd door een schrijven van Axel Paulsen aan het bestuur van het N. S. B., waarin hij mededeelt, kennis ge nomen te hebben van hetgeen over hem in de Ned. Sport werd geschreven. Naar aanleiding daarvan, neemt hij thans aan om tegen een Fries te rijden en zelfs, mocht het Bond geen prijs beschikbaar willen stellen, uit eigen middelen een premie uit te loven van 500 Mark. Een beschonkene werd Zon dagavond te Amsterdam op den Zee dijk gearresteerd. Daar hij niet mak genoeg was, werd hem een handboei aangedaan. Hoe dit pre cies in zijn werk ging, wordt niet vermeld, maar zooveel is zeker, dat men, op het bureau aangekomen, met ontzetting ontwaarde, dat de arm van den dronkaard onder den knellenden band gebroken was. Het was een kunstarm. De vraag is nu wie de kosten der reparatie zal moeten betalen. Wordt de gear resteerde tot een boete veroordeeld, dan zou de afrekening wellicht met gesloten beurzen kunnen geschieden. Men schrijft uit Venloo: In den nacht vau 9 op 10 Febr. is er bij den heer Beltjens, goud- en zilversmid in de Kerkstraat alhier, ingebroken en hebben de dieven zich meester gemaakt van niet minder dan 32 gouden horloges behalve de zilveren en andere voorwerpen van waarde. De dieven zijn ontsnapt overal in den omtrek doet de politie ijverig onderzoek; waarschijnlijk zijn zij reeds de grenzen over. Een inwoner van Breda doet in de Nieuwe Bredasche en Ooster- boutscbe Courant een poging om te Breda op te richten eenanti- hoedafnemingsbond, welks leden voor taan op militaire wijze zouden groe ten, hetgeen den schrijver vooral in een kleine plaats zeer wenschelijk voorkomt èn om den gezondheids- wille, ter vermijding van kouvatten door het telkenmale ontblooteu van het hoofd, èn ter besparing van min stens een paar hoeden 'sjaars. De redactie van bovengenoemd blad verklaart zich niet ongenegen de brieven in ontvangst te nemen van hen, die tot bereiking van schrijvers doel willen medewerken. De kleermaker S. te Delden, die nogal eens propaganda tracht te maken voor de sociaal-democra tische begrippen, ontving Maandag morgen een ongeteekenden brief, waarin hij bedreigd wordt met moord of eigenlijk met op de markt ge vierendeeld te zullen worden, indien hij niet spoedig de stad verlaat. De zaak is bij de plaatselijke po litie aangegeven, aan wie het echter nog niet gelukt is de schrijvers van den brief op te sporen. Te Maastricht heeft Maandag morgen in een der privaten van de kazerne op den Dries een ontplof fing plaats gehad, die erge gevolgen had kunnen na zich slepen, doch zich thans gelukkig slechts bij ma- terieele schade bepaalde. De ont ploffing schijnt ontstaan te zijn door het onachtzaam werpen van een bran dende lucifer of sigaar in een der kokers van het privaat, dat in het midden van het kazernegebouw is gelegen. Hardsteenen zerken met een oppervlakte van 75 cM. en een dikte van 12 cM. werden het onder ste boven geworpen, terwijl het ge welf scheurde. Gelukkig waren de manschappen voor het houden van oefeningen buiten de kazerne aange treden en bevond zich niemand op het privaat. De schade is vrij aan zienlijk. Men meldt uit Zalt-Bommel aan de Tielscbe Ct Te dezer stede woonde een hoog bejaarde weduwe met haren zoon, welke laatste menschenschuw en niet wel bij het hoofd was. Gedurende twee dagen bleven de luiken voor hunne woning, tot veler bevreemding, gesloten, tot een harer kennissen, haar Vrijdagmiddag bezoekende, den zoon voor het bed zijner moeder vond staan, welke laatste bleek dood te zijn. De politie, hiermede on middellijk in kennis gesteld, is daarop met den burgemeester en twee ge- neesheeren de woning binnengegaan en men bevond nu, dat het lijk der moeder reeds in staat van ontbin ding verkeerde. De zoon werdon mid dellijk, ofschoon tegen zijn zin, per rijtuig naar het gemeentehuis over gebracht. In Dongen wordt sedert eenige dagen de lachlust zeer opgewekt door de navolgende liefdeshistorie Een niet al te snuggere boer alhier had zyn hart gezet op een rjjke dame in die plaats. Hij sprak daar over met een buurmeisje van deze dame en verkreeg toen den raad een brief te schrijven, dien zij dan wel voor hem aan de dame zou ter hand stellen, terwijl zij tevens in bet belang van den boer het bare zou doen. Dit gebeurde. Het meisje echter brak den brief open en be antwoordde die op hare manier. Hier op volgde een briefwisseling van zes stuks, tot ten slotte de snuggere vrijer een brief ontving, dat hij maar komen moestdan kon de trouwdag bepaald worden. Hij kleedde zich in optima forma en ging naar de Dulcinea in quaestie, die hem in gezelschap van anderen als inwoner van Dongen ontving, maar overigens niets. Na geruimen tijd gezeten te hebben, vroeg hij de dame alleen te spreken en nu bleek dat deze vau niets wist. Te Essen is in den nacht van Donderdag op Vrijdag in de woning van den directeur van een mijn een dynamietpatroon ontploft, die onder de steenen trap was gelegd. De schok was zoo sterk, dat de deuren en vensters van de eerste verdieping waar de bureaux der mijn-onderne ming gevestigd zijn, geheel verbrij zeld zijnde steenen van de trap zijn stuk gesprongen. Men zoekt de oorzaak dezer wandaad in de vermindering van het loon der ar beiders, die in de mijn werken. Korti, 9 Februari. Wilson en Stuart Wortley zijn alhier aangekomen uit Goebat. Zij deden de reis in vier dagen. Zij brachten het bericht mede, dat Gor- don den 4en dezer gesneefd is. Een boodschapper van kolonel Boscaroen te Goebat bracht nadere bijzonder heden omtrent den val van Khartoem Hij melddedat een verradelijke Pacha het geheele garnizoen liet optrekken naar de zijde van Khar toem die tegenover Omdoerman ligt, zeggende dat aan dien kant een aanval van den Mahdi te verwach ten was. In den tusschentijd deed een andere Pacha de poorten van Khartoem openen, waarop de op standelingen in grooten getale bin nentrokken. Gordon werd met een dolk doorstoken, op het oogenblik dat hij uit het regeeringsgebouw naar buiten kwam. Soeakin, 10 Februari. Duizend opstandelingen zijn opgeroepen om van Agig te komen in het kamp van Osman Digna te Tamai. —Verscheidene Londensche avond bladen verschijnen met rouwrand, dewijl het thans ontwijfelbaar is, dat Gordon inderdaad verraderlijk met 500 zijner getrouwen is gedood. De jongste berichten bevestigen volko men dat daarop een afgrijselijk bloedbad binnen Khartoem aanving, zooals er sedert de dagen van Ta- merlan niet werd aanschouwd. Oog getuigen beschrijven de straten als den geheelen dag bestroomd met bloed. Vrouwen werden onteerd en geslacht, kinderen gespietst rond gedragen. De woede der veroveraars keerde zich vooral tegen de gezinnen der afwezige soldaten, die Nijlaf- waarts de Engelschen te gemoet stoomden. Slechts de verraders en ook dat gedeelte van het garnizoen, dat gezind was over te loopen, bleven gespaard. Het blijkt dat er hongersnood reeds begon te heerschen toen Faraz Pacha de poorten voor den Mahdi opende. De Mahdi be schikt over 35.000 man met geschut en overvloed van geweren. Reeds hebben de Arabieren rondom Khar toem belangrijke nieuwe verschan singen opgeworpen, zoodat die stad thans zeer sterk is. Wilson heeft te Korti bericht dat zijn twee stoomers strandden tenge volge van verraad der loodsen. Deze zullen daarvoor terechtstaan voor een krijgsraad. De Standard" verneemt uitBirti dat de Arabieren aan den Nijl een sterke stelling verdedigen te Sjakoet, zestien mijlen oostwaarts van Birti, waar een treffen ophanden is. Sir Charles Wilson, die nadat bij Khartoem in handen van den vijand had gevonden, met zjjn stoom boot schipbreuk leed, en op een eiland landde, is door lord Charles Bereford gered, na een reeks hevige gevechten met den vijand. Lord Charles Bere ford ging in een stoomboot den Nijl op, tot hij drie mijlen voordat hij aan het eiland kwam, gestuit werd door een vijandelijke batterij op den oever. Een kanonkogel van den vij and drong door den stoomketel, en de stoom gaf erge brandwonden aan machinisten en stokers. De boot kwam voor anker en de stoomketel werd hersteld, terwijl de vijand aanhoudend vuurde. Kolonel Wilson was intusschen met vier kanonnen en zijn manschap pen van het eiland naar den oever geroeid en langs de rivier op de batterij afgegaan, welke hij zoo lang beschoten had tot hjj haar tot zwijgen bracht. Hij overnachtte op den oever. Lord Bereford haalde hem 's morgens af en na nog eens met de batterjj ko gels gewisseld te hebben, bracht hij hem veilig te Gubat, van waar ko lonel Wilson met de tijding van Gordon's dood onmiddellijk naar Korti vertrok.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1