'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1254. Zaterdag 21 Februari 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Moa Wlaailefli, üLlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bnreaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 28 dagen. Opkomst der Zon 7 u. m. Onderg. 5 u. 24 m. Zondag 22 Eerste kwartier. Maandag 23 Dinsdag 24 Woensdag 25 Donderdag 26 Vrijdag 27 Zaterdag 28 NIEUWSTIJDINGEN. HELDEK, 20 Febr. 1885. Men meldt uit Tessel Volgens rapport van schippers, die hier van de Zuiderzee zijn aan gekomen, moet daar nog veel ijs drijven, waarbij sommige stukken 1 a 2 voet dik zijn. Door dit drijf ijs wordt de vaart naar vele aan de Zuiderzee gelegen havenplaatsen zeer belemmerd. De vaarwaters naar ge noemde havenplaatsen en ook naar de naburige eilanden zijn weer be hoorlijk van tonnen en bakens voor zien. Het te Hellevoetsluis liggende instructieschip »Marnix" zal in het laatst der volgende maand de oefe- ningstochten aanvangen. De aldaar liggende instructiebrik Castor"wordt 15 Maart a. s. in dienst gesteld. Te Ballum op Ameland is uit zee aangespoeld het lijk van een on bekend manspersoon, naar gissing omstreeks 60 jaar oud, van gemid delde lengte, zwaar van postuur, ontdaan van haar en baard, gekleed met blauw linnen bovenbroek en met schoenen. Het lijk verkeerde in zulk een staat van ontbinding, dat er verder niets aan was te her kennen. Maandagavond sprong een dienstmeid, te Amsterdam, die plot seling haar dienst had moeten ver laten en van hare meesteres, bij wie zij om»getuigen" kwam ten antwoord kreeg dat zij alleen mondeling in formatie zou geven, in de Overtoom- sche vaart bij de Pestbrug, Tot vier maal toe greep haar iemand m$t een haak, doch zij worstelde zich telkens los, zoodat zij levenloos werd opge haald. De heer A. J. Smit, van Rot terdam, die met den heer Troost, van Goêree het lichten van de veron gelukte stoomboot Oude Maas II heeft aangenomen, is er in geslaagd de boothoven te brengen, zoodat het gat, door de aanvaring gemaakt, kon ge dicht worden. Er zijn nog drie lijken van menschen uitgehaald en aan de familiebetrek kingen overgegeven. Onder de gemaskerde carnaval- vierders te Nijmegen meende de politie Dinsdagavond iemand te zien, die nog een aantal dagen gevange nisstraf had te ondergaan, doch aan de oproeping daartoe niet had vol daan en zich wellicht daaraan zou trachten te onttrekken. Hij bleek werkelijk de gezochte persoon, zekere Th. C. F., te zijn. In maskarade- kostuum, als generaal met steek en épauletten, werd hij daarop naar de gevangenis overgebracht, waar hij door den cipier werd ontmaskerd. De ambitie tot dienstneming bjj het O.-I. leger schijnt levendig te zijn bij het kader van het regiment grenadiers en jagers. Weder ver trokken Dinsdag 4 korporaals van dat regiment naar het Koloniaal Werfdepot. De weinige kans op bevordering, door het compleet zijn van het getal onderofficieren, is aan dat verschijnsel niet vreemd. Uit Montfoort wordt aan het U. D. geschreven Als een bewijs dat in vroegere tijden in deze gemeente die wat verdiende ook wat kreeg, is uit de notulen van de vroedschap van 1 Juli 1709 geëxtraheerd »Op het verzoek van de ouders en man van Aaltje Jacobs Maasland, is aan dezelve gepermitteert tot cor rectie van de gemelde Aaltje Jacobs, en op hoop van verbetering van haar kwaad leven, dezelve met kennisse van Burgemeester een blok aan 't been te hangen ter tijd toe, dat men verbetering in haar gedragen leven komt te bespeuren." Voor het Hof te Amsterdam stond Dinsdag terecht H. De B., oud 29 jaar, te Halfweg. Den 9en No vember bevond beschuldigde zich in een herberg te Halfweg, maar werd daaruit verwijderd, waarop hij zich begaf naar de woning van de weduwe B., bij wie hij sedert 14 dagen in dienst was. Gebruik makende van de afwezigheid der vrouw, brak hij de lade van een chiffonière open en ontvreemdde daaruit een spaarpotje met f85, de opbrengst eener collecte, die de weduwe had mogen houden,toen haar man voor weinige weken nood lottig was omgekomen. Na deze lage daad vluchtte besch. naar Rotterdam, waar hij alles verteerde, en gaf zich ein delijk zelf bij de politie aan. De weduwe legt snikkende hare verklaring af op de terechtzitting en geen wonderHet spaarpotje bevatte haar geheelen rijkdom. De advocaat- generaal eischte bij zijn requisitoir een celstraf van 1 jaar. De verdediger mr. J. C. Boas, gaf een korte levensbeschrijving van zijn cliënt, om te doen uitkomen dat deze geen verstokte boesdoener is, en meende tevens dat de verzwarende omstandigheden, het openbreken van de chiffonière in rechten niet vol doende vaststond, terwijl het berouw, door besch. aan den dag gelegd, het Hof misschien tot clementie kan brengen. Uitspraak Dinsdag a. s. Te Breskens leeft nog een oud-strijder uit Napoleon's leger. Het is de heer Verlinde, die Dinsdag a. s. zijn 93sten verjaardag hoopt 'ce vieren. Hij werd in 1792 te Terneuzen geboren en moest op ruim twintig-jarigen leeftijd zich onder Napoleon's vanen scharen. Toen Napoleon zijne legermacht bij Leipzig samentrok, maakte ook hij deel uit daarvan. De veldslag, die over het lot van volken moest beslissen, werd geleverd. Zooals men zich zal her inneren, werd door het te vroeg springen van de brug over de Elster (19 Oct. 1813), een groot gedeelte van het Fransche leger afgesneden en krijgsgevangen gemaakthiertoe behoorde ook Verlinde. Hij werd naar Oostenrijk gevoerd en nam, door slechte behandeling daartoe ge dwongen, dienst bjj 't Oostenrijksche leger. Gedurende dien tijd bezocht hij vele steden in Oostenrijk en nam deel aan een krijgstocht naar Italië. Toen in 1815 de tijding kwam van Napoleon's terungkomst van Elba, trok hij als Oostenrijksch soldaat met het leger naar den Rijnkant. Hij besloot toen te deserteeren en naar Nederland terug te keeren. In de nabijheid van Wiesbaden volvoerde hij zijn plan, doch werd door de Franschen gevangen genomen en naar Lyon gevoerd. Na den slag bij Waterloo werd hij tegen andere gevangenen uitgewisseld. Van de 17 kameraden, waarmede hij was uitgetrokken, keerde hij alleen terug. Meer den 60 jaren heeft Verlinde daarna als beurtschipper tusschen Breskens en Middelburg gevaren en genoot hij ieders vertrouwen. Hij slijt nu zijne laatste dagen in niet zeer ruime omstandigheden. De echtgenoote van een te Berlijn wonend millionair bracht eenigen tijd te Nizza door, waar haar door den Italiaan Henrico Gargiulo het hof werd gemaakt De troubadour bracht zijner aan gebedene des avonds serenades met de gitaar, en mocht eindelijk op we derliefde rekenen. Op zekeren dag ontving de milli onair een schrijven, waarin hem verteld werd dat zijn vrouwtje een zeer eigenaardige kennismaking had aangeknoopt, maar de prozaïsche man meende dat de verliefde bui wel een voorbijgaande gril zou wezen. Kort daarna kreeg hij een brief van den Italiaan, waarin deze ver langde dat de millionair niet enkel in echtscheiding zoude toestemmen, maar bovendien 7000 francs zoude overzenden om hem in de gelegen heid te stellen met de gescheiden vrouw in het huwelijk te treden. De geldman antwoordde, dat der gelijke zaken mondeling moesten be handeld worden, en onze Italiaan kwam werkelijk naar Berlijn. Hier werd hij, toen hij aan het spoorweg station uitstapte, onmiddellijk door de politie in arrest genomen wegens poging tot chantage. Naar het schijnt heeft men dus in de bespottelijke eischen van den minne zanger een strafbaar feit meenen te ontdekken. In een der cellen van de staats gevangenis te Lissa bevindt zich de moordenaar Biniarcz, die den 20 Ja nuari jl. door de jury ter dood werd veroordeeld, De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, Götze, had be paald dat de misdadiger, in afwach ting van de beslissing des Keizers, dag en nacht door oppassers bewaakt zoude worden om elke poging tot ontvluchting of tot zelfmooord on mogelijk te maken. Eenjge nachten geleden kwam Bi niarcz met een zijner bewakers, een tuchthuisboef die nog drie jaren straftijd voor zich had, overeen, om den anderen bewaker, die zijne plan nen zou verhinderen, te vermoorden, en daarna gezamenlijk de vlucht te nemen. Het slachtoffer was reeds door de beide schurken gebonden en in dekens gerold, en juist wilden zij hem een prop in den mond steken, toen het geroep om hulp van den ongelukkige den nachtwaker opmerkzaam maakte, dat er in de cel iets bijzonders moest voorvallen. Hij maakte alarm en de toeleg werd gelukkig nog juist bij tijds ver ijdeld. Een bekend geleerd schrijver hield dikwijls openbare voorlezingen en had de gewoonte om een en dezelfde voordracht, onderscheidene malen achter elkander, op verschil lende plaatsen te houden. Onlangs hield hij een voordracht die met de woorden begon: Wan neer ik mij niet vergis, is het Goethe, die de woorden zegt, enz." Toen de lezing was afgeloopen en het publiek hem daverend had toe gejuicht, zeide een zijner vrienden: hoeveel malen hebt gij die voor dracht reeds gehouden? Een-en twintig keer," antwoordde de rede naar. »En weet ge dan nog altijd niet" zeide de vriend op verwijtenden toon, »of de opmerkelijke woorden waarmede gij begint, werkelijk door Goethe zijn gezegd? Zie dat toch eens na!" De geleerde heer keek op zijn neus en begon in het vervolg zijne voor dracht, die hy nog 7 malen hield, met de woordennaar men weet zegt Goethe, enz." Drie vierde gedeelte van de stad Utah is verwoest geworden door eene sneeuwlawine. Zestien perso nen zijn volgens de eerste berichten, daarbij om het leven gekomen. Utah is, zooals men weet, 'de stad der Mormonen. "Volgens de »Gazette de Lau- sanne" had, eeuige dagen geleden, in de nabijheid van Aigle een vree- selijk onheil plaats. Vijf arbeiders waren met de taak belast om een groot rotsblok, dat op den straatweg dreigde neer te vallen, te doen springen en de over blijfselen er van weg te ruimen. Terwijl zij aan touwen hangende, gaten voor het aanbrengen van ont plofbare stoffen in de rots boorden, kwam er eensklaps beweging in het gevaarte en een deel ervan stortte van een hoogte van dertig meters naar beneden en sleepte vier der arbeiders met zich mede. Twee mannen waren onmiddellijk dood, en de beide anderen zwaar gekwetstweinig had het gescheeld of de postwagen, die van Chateau d'Oex kwam, was door de steenmassa's verbrijzeld, want op het oogenblik van het onheil was het rijtuig slechts twintig meters van de plek verwijderd. Dinsdagnacht is te Parijs de winkel van den grooten juwelier Gabriel, Avenue de 1'Opéra 22, ge heel leeggeplunderd geworden. Alleen alle horloges en andere voorwerpen die een nummer of naamcijfer hadden zijn niet medegenomen. De deur is geopend met] een valschen sleutel de brandkast achter in den winkel geplaatst, is opengebroken, al de ècrins met brillanten, paarlen, saf fieren, smaragden, robijnen, euz. zijn geopend en geledigd. Drie col liers, van 30,000, 75,000 en 80,000 francs onder anderen zijn gestolen. De juwelier schat het gestolene op 8 a 900,000 francs. Men begrijpt niet, dat in het midden van een zoo dichtbevolkte en drukke buurt de diefstal heeft kunnen plaats hebben, maar ook niet dat in een magazijn, dat zooveel waarde bevat, 's nachts geen ver lichting en bewaking is. Te Savona, in Noord-Italië, is een 30-jarige blinde. Dalmazzo Bre- ano genaamd, tot 7 jaar opsluiting veroordeeld. Deze man, met een on gemeen fijn gevoel en gehoor begaafd, had in een gasthuis, waar men hem een postje had gegeven, zonderiemands hulp de sleutels nagemaakt en des nachts twee jaar lang ettelijke dui zenden lira's uit de kasten, offerbussen enz. gestolen. Dezer dagen is openbaar ge maakt het officieel verslag bij het Engelsche Huis der Gemeenten in gediend, betreffende de onheilen op de spoorwegen daar te lande voor gevallen van lo. Januari van 't vorige jaar tot uit. September daar aanvolgende. 't Schijnt wel een rapport van een generaal, wegens een veldslag door hem geleverd. Door ontsporing, botsingen van treinen en andere onheilen op stations en spoorwegen hebben in den loop dier negen maanden 859 menschen het leven verloren en zijn niet minder dan 5832 ernstig of lichter gekwetst. Tot de eerstbedoelde personen be- hooren 108 reizigers en 395 baan wachters, conducteurs en andere spoorwegbeambtenonder de ge kwetsten komen voor 556 reizigers en 1743 van het dienstdoend perso neel. 'k Zing een liedje aan den wind, Niet wijl hij zoo wordt bemind Vele menschen haten hem, Als hij parapluien nekt, Of den hoed van 't hoofd ze trekt, En verderf brult met zijn stem. Zulk een wind, neen, min ik niet Maar de zefir, die door het riet Liefdeliedjes zingt aan het meer; 't Koeltje, dat de bloemen streelt, Zacht door blad en twijgen speelt, Zulk een wind is 't die ik eer. Hoor ik soms in huis, op straat, Allerhande beuzelpraat, En een oordeel, glad verkeerd, Dan denk ik neen kameraad 1 Gij hebt met al uw gepraat In den wind geredeneerd Kampt men soms met tegenspoed, Gaat het nu en dan niet goed, Niemand, die dat prettig vindt, Maar zoo leert men, dat op aard 't Zeilen dikwijls zorgen baart; 't Gaat niet altijd v<5dr den wind. Ieder mint een kloeke gast, Maar een windbuil en een kwast Zien wij niet graag om ons heen Wees voorzichtig, goede vrind, Maak iu vredesnaam geen wind, Want dan staat gij dra alleen. Schiet niet daad'lijk aan den wind, Als ge iets oupleizierigs vindt, Maar blijf kalm en houd je kloek. Of de storm ook raast on blaast, Doe vooral niets overhaast; Let goed op en onderzoek Houd een oog in 't zeil gestaag, Niet te hoog en niet te laag Moet ge koersen, goede vrind Vaar met wijsheid en verstand, Houdt het roer met vaste hand En zoo ga 't je voor den wind.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1