'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Zaterdag 28 Februari 1885. Dertiende Jaargang. Kalender der Week, No. 1256. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertontlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 n. 48 m. Onderg. 5 n. 39 m. Zondag 1 Volle Maan. Israël. Puremfeest. Maandag 2 Dinsdag 3 Woensdag 4 Donderdag 5 Vrijdag 6 Zaterdag 7 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 27 Febr. 1885. Dinsdagavond werd door 't Stafmiiziekkorps der K. Marine, onder directie van den kapelmeester J. Koning, in 't lokaal Tivoli een goed samengesteld programma uitgevoerd, waarop niet minder dan vijf num mers voorkwamen, die voor de eerste maal ten gehoore werden gebracht. Wanneer men op correcte uit voering let, verdienen wel in de eerste plaats vermeld te worden »Ave Verum" en »Du bist die Ruk," voor strijkkwintet. Op dringend verlangen werd 't laatste nummer herhaald. Hoewel »Der Calif vou Bagdad" door muziekliefhebbers meermalen gehoord is, treft men dit stuk steeds gaarne op 't re pertoire aan. Wat vreemd, maar niet onaaardig klonken »Zwei Un- garische Tanze," van J. Brahrns De ouverture zu der operette s>Die schone Galathé," van Suppé, mag nog wel eens gehoord worden. »Yessunda" van L. Spohr, klonk goed. »Immer oder nimmer," con- certwalzer van E. Waldteufell, waar van de introductie zeer verdienstelijk werd geblazen, maakte ten slotte een schitterend effect. Blijkens een bij bet departe ment van marine ontvangen bericht, is Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeb, onder bevel van den kapitein-ter-zee J. A. Greve, na op de Westkust van Afrika, Monrovia, Grand Bassa, River Cess en Simon Niffou te hebben be zocht, den löden Januari jl. te Kaap Palmas aangekomen, om dienzelfden dag de reis naar St. Paul de Loando te vervolgen. Aan boord was alles wel. Blijkens een bij het departe ment van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch den 23sten dezer te Jamaïca, en Zr. Ms. schroefstoom schip Bonaire, onder bevel van 's Konings adjudant in gewonen dienst, den kapitein-luitenant ter zee W. baron Van Hogendorp, den löden dezer te Cura9ao aangekomen. Aan boord dier bodems was alles wel. Het roodvonk is door het Ge neeskundig Staatstoezicht verklaard in de gemeente Texel epidemisch te heersehen. De Board of Trade heeft aan schipper C. Hollaar (Tollenaar van den Nederl. vischlogger Zee en Land bouw een medaille vereerd als er kenning van zijne menscblievendheid, betoond aan de bemanningen van de Eng. visscbersvaartuigen Clara en Elisabeth van Huil, en Tarlair van Peterhead, welke schepen in het vorige jaar op zee zgn verlaten geworden. Men schrijft uit Volendam aan de Amst. dat men daar ernstig denkt aan het vormen eener commissie, ten einde een beroep te doen op de publieke liefdadigheid. De vloot ligt nu van Kersttijd af werkeloos in de haven, en er wordt volstrekt niets verdiend. Daarbij komt dat er zeer vele zieken zijn. zoodat de behoefte met den dag grooter wordt. Door onbekenden zijn reeds onge vraagd belangrijke giften gezonden (men zegt circa f2000) Met dat bedrag kan echter slechts weinig gedaan worden. Als men bedenkt dat de berekening is dat ieder span botters dat met den wonderkuil vischt f 80 per week besomt, dan maakt dat reeds voor de honderd span een som van f8000. En nu zegge men niet dat de Volendainmers dan maar andere netten moeten gebruiken, want dit is nu eenmaal onmogelijk. Bij de gehouden proefvisscherijen is gebleken, dat de Volendammer-vaar- tuigen zich daartoe minder eigenen. Ook voor de burgerlijke gemeente Edam is de toestand critiek, want de achterstallige lasten te Volendam klimmen zeer. In één woord, het is een allerbedroevendste toestand. Men verneemt, dat de voor stellen tot wijziging van de kiestabel in verband met de aanvulling van het getal leden der Tweede Kamer, van den Raad van State bij de Re geering zijn teruggekeerd. Naar de Ned. Fin. meldt, zou de Duke-line (de Eng. stoomvaart maatschappij, waarvan de Dorre- paalsehe Bank der Vorstenlanden de agentuur aangenomen beeft) van plan zijn een geregelden dienst van Amsterdam op Indie te orga- niseeren en met bare vrachtprijzen steeds f 10 beneden die van de maat schappij Nederland willen blijven. Toen het stoomschip Prins Alexander, gezagvoerder C. A. Steur, den 13den Januari te Samarang begon op te stoomen, bleek op on geveer 20 meter van de laadprauwen, dat een inlander, daarbij behoorende, zich nog aan boord bevond. Waarschijnlijk wel met goedvinden van dien inlander zelf, werden hem door den derden stuurman en een inlandschen matroos twee planken gegeven en werd hij zóó over boord gezet, om zwemmende de laadprauw, waarbij hij behoorde, te bereiken Door den sterken stroom, naar men meent, dreef de man voorbij die prauw, dafF hij blijkbaar niet, althans niet goed, kon zwemmen. Toen men dit op den stoomer ontwaarde, werd bijgedraaid. Doch ook op de laadprauw was bespeurd, dat de man, die in bet water lag, in gevaar verkeerde. Een der be manning van dat vaartig sprong in zee om den drenkeling te redden. Toen zag men van het dek van den Prins Alexander een afschuwe lijk tooneel. Op de plaats, waar de beide men- scben in zee lagen, ontstond plot seling een heftige beweging. Een groote baai vertoonde zich aan de oppervlaktede naakte lichamen der inlanders werden met groote kracht heen en weer geslingerd door het water en verscheurdtoen ver dwenen ze in de diepte en slechts een groote roode plek wees de plaatf aan, waar het bloedig drama was Men schrijft uit Friesland: Met terzijdestelling van al het twistgeschrijf, waartoe de groote wed strijd van Leeuwarden aanleiding gegeven heeft, willen wij de aandacht alleen vestigen op het bijna algeineeue oordeel in onze provincie, dat Rinke van der Zee, van Workum, dit jaar de vlugste rijder was. In zeven da gen tijds won hij, in verschillende provinciën, f1000 aan prijzen, Met genoegen heeft men dan ook vernomen, dat deze twee en twin tigjarige kampioen den strijd tegen Axel Paulsen heeft aangenomen en niemand in Friesland twijfelt aan zijn goed succes. Het wcord van Pieter Bruinsma, eersten prijswinner op de groote Wielen, die zeide: hoe hard ik kan, dat weet ik, maar hoe hard Rinke kan, dat weet hij zelf niet," steunt voorzeker dit goede ver trouwen. Rinke v. d. Zee is j een beenderig an van tamelijk lange gestalte, se dert verleden jaar gehuwd, eu raod- derschipper van beroep. Bij zijn bardrijden gebruikt hij bijzondere schaatsen, wel vanFhdesCh rnodST met afgeslepen punten, zooals bijna alle hardrijders in Friesland, maar met voor dat gewest ongekend breede ijzers. Hij rijdt op laarzen noch schoenen, maar op een paar vilten Wat hem bij dit alles bijzonder als kloek rijder kenmerkt is zijne flinke houding eu zijn lange, bijna rechte streek. Het geheel werkt mede tot het doel, waarnaar bij hard rijderijen gestreefd wordt, het snel vooruit komen. Uit Amsterdam wordt geseiud Een loos alarm verspreidde zich Woensdagmiddag, dat in het Paleis voor Volksvlijt een ontploffing had plaats gehad. De brandweer werd opgeroepen, stoomspuiten daagden op. Eenige Fransche bewoners der Galerijwinkels rondom het Paleis kwamen, met allerlei gedachten aan dynamiet, helsche machines enz., het gebouw bestormen. Het bleek dat een zak of blaas, bevattende zuurstof, dat voor bet kalklickt op het tooneel in voorraad gehouden wordt, in een der kelders onder den rechtervleugel van het gebouw door een onbekende oorzaak ontploft was. Behalve een slag eu eenige rook, die door de keldervensters ontsnapte, had de ontploffing geen gevolg, zelfs geen ruit werd gebroken. Dinsdag hebben de Leden der rechtbank te Breda, mr. C. Diemont, rechter-commissaris, mr. C. H. B. Boot, officier vau justitie en mr. L J. M. Nelissen, beëedigd klerk ter griffie, zich in loco naar Ossendrecht begeven, ten einde aldaar te onder zoeken de oorzaken van den dood van een meisje van 11 jaren, Catha- rina K. genaamd, door onvoorzich tigheid, bedreven door zekeren J. T., 41 jaren oud, gepasp Ind. militair, ter gelegenheid van het carnaval op 16 Febr. jl.wegens het werpen van een stuk hout tegen het hoofd van genoemd meisje, waardoor zij werd verwond en op 21 Febr. aan de ge volgen overleed. De beschuldigde is in het huis van arrest te Breda overgebracht. Uit Zwolle meldt men aan de N. R. Ct. Sedert jaren stonden hier 's mor gens en 's avonds in de open lucht, in allo weer en wind, op de Groote markt, vóór de Harmonie, een 40-tal boeren en boerinnen met hunne melk te koop. Na de ingebruikstelling der nieuwe overdekte botermarkt liet het gemeentebestuur deze ook behoorlijk met gas verlichten, en bood den melkboeren en boerinnen aan, daar onder kosteloos plaats te nemen. Aanvankelijk werd daarvan door ben gebruik gemaakt, doch na er slechts enkele dagen te hebben ge staan, gaven zij voor dat het er te koud was, en vertrokken de meesten weder naar hunne oude donkere standplaats, men zegt omdat bij 't gaslicht de blauwe melk te goed van de goede melk was te onderscheiden. Het plau bestaat nu, ook hun oude standplaats zoodanig te doen verlich ten, dat de ingezetenen ook daar goed kunnen zien, welk soort melk er te koop wordt aangeboden. Volgens een te Harlingen uit Sundsval ontvangen particulier be richt is 't daar thaus nog geheel winter, en heeft men daar een groote massa sneeuw. Er moet verandering in 't weder komen, alvorens men eenige bepaalde gegevens aangaande de vooruitzichten omtrent de heropening der scheep vaart kan geven. Waarom zoekt ge geen vrouw vroeg men iemand. Hij antwoordde Ja, het trouwen is algemeen; maar man en vrouw, die volgens de gemeentewet alles gemeen hebben, leven vaak zoo o ng emeen goed met elkander, dat zij gedurig handgemeen worden. Er ko men mij dus in 't huwelijk te veel gemeenheden voor, om er mij aan te wagen. De rechtbank heeft beton trouwe gemeenteraadslid v. Marseille, Daumas die gelden ontvreemd heeft, welke ten bate der choleralijders waren ingekomen, veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, 3000 francs boete en voor 10 jaar vervallen verklaard van zijn politieke rechten. Te Berlijn herdachten verleden week drie broeders, drieling, bun 50sten geboortedag. De drie broeders waren omringd door hunne 37 kin deren. Een der drie broeders beeft 16, de tweede 12 en de derde broeder 9 kiuderen. Een bekend verzamelaar van oudheden te Berlijn kocht voor eeni- gen tijd te Hamburg een oude Maria- kroon, die van brons scheen te zijn, voor 75 mark. Toen hij, thuis ko mende, het voorwerp nauwkeurig onderzocht, zag hij dat de kroon niet alleen van goud was, maar ook van binnen met edelgesteente was bezet. De vrome gever had blijkbaar, ten eiude niet te pronken met zijn ge schenk, de juweelen van binnen la ten aanbrengen. De gelukkige an tiquaar verkocht terstond de kost bare kroon, die hem ongeveer 200,000 mark opbracht. De Times opent, op initiatief van de rijke barones Burdett-Coutts, een nationale en internationale in- teekenlijst voor een monument voor Gordon. Hoe moet men een hnwelUksaan- zoek doen? Eeu Engelsch schrijver beantwoordt deze hoogst, gewichtige vraag op de volgende wijze Ga vooral niet overijlend te werk; zoo menig meisje heeft daarom alleen „neen" ia plaats van „ja" gezegd, omdat de min naar noch den rechten tijd, noch de rechte woorden wist te treffen. Kies er een don keren avond voor nit; de vensters moeten gesloten, de gordijnen neergelaten en de lamp zeer laag gedraaid zijn. Gij moet zoo dicht bij haar zitten, dat uw pink zich in den hare kan haken. Wacht geduldig totdat het gesprek stokt en maak dan dood kalm de opmerking: „Pauiine, ik wilde n gaarne iet« vragen. Zij zal onrustig op haar stoel beginnen te draaien, en slechts antwoorden: „Zoo?" Na een pauze kunt gij voortgaan: „Panline, mijn gedrag moet u getoond hebben d. w. z. gc zult bemerkt hebben ik meen, het moet u duidelijk gebleken zijn, dat dat Hier houdt gij een poosje op, maar laat uw pink onbewegelijk op dezelfde plaats blijven. Zij zal misschien kuchen, en trach ten aan het gesprek eene andere wending te geven, door u te vragen, hoe het u gis teren in het theater bevallen is, maar zij doet het slechts om u aan te moedigen. Na ongeveer tien minuten, kuntgij voortgaan „Toen ik vandaag naar u toeging, nam ik mij voor, n, voordat ik weder heenging, te vrugen d w. z. het onderwerp aan te r oeren, dat mij het naast ik meen, te we ten te komen Hier houdt gij weder op en drukt zaeht hare hand. Zij zal of trachten hare hand los te maken, of haar in de uwe laten rus ten. Beide is een gunstig teeken. Wacht nu nog vijf minuten ongeveer en ga dan verder „Het vervlogen jaar is voor mij een zeer gelukkig jaar geweest. Toch hoop ik, dat dit mij nog gelukkiger zal maken. Dit hangt geheel alleen van u af. Ik ben he denavond hier, om te vernemen d. w. z. om u te vragen ik bedoel, ik hen hier dezen avond, om van uwe lippen, dat eene zoete woordje Wacht weder een poos. Zulke zaken moet men niet overijlen. Geef haar ruim schoots den tijd, hare kalmte te verkrijgen, leg dan de hand op nw hart en ga voort „Ja toen ik heden den drempel van dit huis overschreed, voelde ik zoo diep, hoe gelukkig ik hier geweest ben, en daarom zeide ik bij mij zeivenals ik slechts wist, of zij er in toe stemmen zou, mijne d. w. z. zoo dacht ik, wanneer ik sleohts de zekerheid bad, dat mijn hart mij niet be droog en zij geneigd ware mijn lot Hond oper is volstrekt geen haast bij. Laat eerst den stormwind daarbuiten zuch tend en klagend langs den gevel van het huis gaan. Langzamerhand zal een gevoel van eenzaamheid zich van haar meester maken en alle liefde in haar hart doen ontwaken. Zoodra zij weder begint tè kuchen en onrustig te worden, kunt gij voort gaan „Eer ik u kende, scheen mij deze wereld een woestijn toe. Pandspelen vermaakten mij niet en het was mij geheel onverschillig of de zon scheen of niet. Zoo was mijn toestand een klein jaar geleden, en nu is het gansch anders geworden. In uwe hand ligt de beslissing, of mijn toekomst eene zonnige weide zal zijn, vol lachende bloe men, of een met distelen bezaaid stoppel veld. Spreek, geliefde Pauiine, en zeg zeg. dat gij wilt dat gij Nu geeft gij haar nog vijf minuten op de klok af eu gaat dan voort „Dat gij wilt d. w. z. dat gij wilt ik meen dat gij mijne vrouw wilt worden Zij zal zuchten, naar de klok zien, en dan terwijl zij baar hoofdje op uwen schouder laat zinken, zacht fluisteren „Ja, dat wil ik."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1