'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1257. Woeosdag k Maart"1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Aavertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Maart 1885. Zondagavond bracht 't Jon- gelings-college Vriendschap baart Vreugde", in Tivoli ten tooneele »Iwan, de Lijfeigene, of de vloek der armen," gevolgd door »Zoo oud en nog verliefd." Blijkbaar waren de rollen goed ingestudeerd, waar door 't spel de bezoekers boeide en de loop van 't stuk met de meeste aandacht werd gevolgd. Bij treffende passages gaf 't publiek blijken van ingenomenheid met 't spel door luide applaus, 't Nastukje bracht de lachspieren herhaalde malen in beweging. De costumes waren frisch en goed gekozen. De zaal was vrij goed bezet, een bewijs dat 't spel der vereeniging steeds gewaardeerd wordt. De vuurstokers-vereenig. Wel vaart en vooruitgang," vierde Zon dagavond haar tweejarig bestaan, door een feestelijke bijeenkomst in 't café Passage". Uit de toespraak van den president bleek, dat 't doel der vereeniging is, de nagelaten betrekkingen der leden te onder steunen. De secretaris en penningmeester las 't verslag van 't verloopen jaar voor en deelde mede, dat 't aantal leden reeds boven de vijftig is ge klommen en men over een saldo van f 209,96 te beschikken heeft, iets dat reden geeft tot tevredenheid. Wanneer 't kapitaal nog eenige jaren mag aangroeien, zonder uit- keering, kan de vereeniging zeer nuttig werken. Voordrachten op dich terlijk en muzikaal gebied hielden de aanwezigen aangenaam bezig en een paar blijspelen verhoogden 't genot van den avond. We koesteren de beste wenschen voor den bloei dier vereeniging. De officier van administratie der 1ste kl. A. de Leef wordt met den laatsten Maart aanstaande eer vol ontheven van de waarneming der betrekkiug van administrateur bij het hospitaal der marines alhier, op non-activiteit gesteld en met 1 April daaraanvolgende veivangen door den officier van administratie 2de kl. H. Knottenbelt. Ingevolge kon. besluit van 26 dezer, is de commissie, ingesteld bij koninklijke beslniten van den 19den Juli 1883 en van 20 October daar aanvolgende, ten einde den minister van marine voor te lichten ten aan zien van de beantwoording der vraag, in hoever door een reorganisatie van het beheer van 's Rijks werven, in verband met de nieuwe en nog in wording zijnde waterwegen hier te lande, vereenvoudiging en bezuini ging is tot stand te brengen, ont bonden, onder betuiging van 's Ko- nings dank aan de leden voor de wijze, waarop zij de hun opgedragen taak hebben volvoerd. Pieter Bruinsma heeft per te legraaf naar Christiania geseind, dat hij Axel Paulsen uitdaagt tot een wedstrijd om de Champion-medaille. Men schrijft in de Franeker courant van Zondag 1 Maart: Paulsen overwon! Die mare bracht ons Donderdag de telegraaf. Algemeene verslagenheidDe vlaggen die gereed lagen om uitgehangen te worden, ze werden zwijgend wegge borgen. Gelegenheids-dichters, die reeds de lier stemden, sloten verle gen 't instrument weg. Ja, scheur uw kleed, o Friezen, en ga neder^jtten in zak en assche Workum's luister is gevallen! Fries- land's glorizon getaand! Neerland's roem verbleekt Waarom, o, Rinke! niet opeigen bodem gebleven? Waarom zooveel overmoed Paulsen overwon, overwon schitterend, 63 seconden bleef hij vóór. Hij legde de baan een el liptische van 1400 meter, die 37a maal rondgereden moest worden af in 11 min. 8 sec., terwijl Van der Zee daarvoor 12 miD. 11 sec. noodis had. En bij dien slag trilde der Nooren grond, schuddeden de oude Vikings in hunne graven en ontwaakten de oude Skalden uit hunne rust Ginds triumfkreten hier teleurstelling, ergernis, berouw, smart, alleen nog getemperd door 't ver troostend bericht dat K i n g m a overwinnaar bleef iu den internationalen wedstrijd, welke op den kamp tusschen Paulsen en v. d. Zee volgde en waaraan vier hardrij ders van naam deelnamen. Door de Barents-vereeniging is besloten, wegens gebrek aan de noodige fondsen, de Willem Barents dit jaar niet naar de Noordpool te zenden Zaterdag werd omtrent de laatste reis door den kommandant Dalen verslag in die vereeniging uitgebracht. Aan de officieren Kluit en Phaff werd elk eenzilveren beker uitgereikt. Voor den lichtmatroos A. Henkes, den visscher J. Karemaker en den matroos R, van der Klaauw, die alle drie de twee laatste reizen medemaakten, waren drie zilveren tabaksdoozen met inscriptie bestemd. Uit Tessel meldt men Zelden werden op en nabij de mos- selbanken zooveel vijfhoeken gevan gen als tegenwoordig. Bij schuiten vol worden de vijfhoeken van hier naar Rijnsburg verscheept om daar te worden gebezigd ter bemesting bij de bloemkoolcultuur. Tal van visschers vinden met het visschen van die meststof een behoorlijk be staan. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal het ontwerp tot' wijziging der drankwet heden in de afdeelingen der Tweede Kamer worden onder zocht. Vrijdagmorgen te 9 uur is in het Y bij het Westerdok, aan den ingang der Houthaven, te Amsterdam drijvende gevonden het lijk van den reeds zeven weken vermisten brand weercommandant, den heer V. C. Dyckmeester. Het werd ontdekt door vijf per sonen, die een verhuisboedel over brachten. De politie, die het lijk fouilleerde, vond, dat het horloge van den over ledene was blijven stilstaan op 2 u. 45 m., waaruit, met het oog op den tijd van het vertrek des heeren D. blijkt, dat het ongeval niet daar ter plaatse is geschied. Het ljjk is thans ter schouwing naar de cellulaire gevangenis over gebracht. Twee miliciens uit Den Haag werden bij eenzelfde compagnie in gedeeld. Een ervan is de steun eener weduwe. Hij werd bij loting aangewezen om 17 maanden onder de wapenen te blijven, terwijl de an der een gelukkig nummer trok. Ge heel kosteloos stond deze nu zijn nummer waarvoor soms f 120 en meer wordt betaald af aan den anderen milicien, opdat deze voor zijn moeder zou kunnen werken. De naam van dezeu flinken kame raad is De Vries, korporaal-milicien bij de 3e comp. 5e bat. van het re- giiuent Grenadiers en Jagers!.^ Vrijdagmorgen kwa/m te Vlis- singen binnen, de Nederl. loodsschoe- uer No. 6, schipper J. van den Ende Meijnderts, die het treurig bericht medebracht dat een zijner matrozen, en wel zijn eigen zoon, door een noodlottig toeval verdronken was. Toen kg Vrijdagnacht voor de Wie lingen kruiste met flauwe koelte, en een inkomende stoomboot van een loods wilde voorzien, werd de jol, met den aan de beuH; staanden loods C. H. Antheunissen, benevens den kweekeling le kl. W. U. Auer, den kweekeling 2e kl. F. D. van Steijn en den matroos W. Meijnderts, te water gelatenougelukkig werd, te gen en noodzakelijken regel in, de vanglijn losgegooid, vóór de ach tertakel was uitgehoekt, en terwijl de loodsschoener nog al vaart liep, sloeg de jol om. Onmiddellijk werd van het loodsvaartuig de tweede jol gestreken en alles in het werk ge steld om de in zee met den dood worstelende personen te redden, wat met drie hunner gelukte, doch de vierde, de matroos W. Meijnderts, de eenige die niet zwemmen kon, vond zijn dood in de golven. De ongelukkige was gehuwd en laat een weduwe met een kindje achter. De volgende verklaringen zijn voor de personeele belasting gedaan door een dichterlijken dansmeester: Met zestig cents betaal ik mijn huur, In één schoorsteen stook ik mijn vuur, Door één venster ontvang ik mijn licht, Met één deur sluit ik mijn kamertje dicht; Mijn beroep is los en luchtig van aard, Mijn meubelen zijn de taxatie niet waard. Bij gelegenheid van het laatste carnaval werd, zooals men zich her inneren zal, te Nijmegen door de politie zekere F. in zijn maskeradepak gearresteerd en in verzekerde bewa ring gebracht, om een oude schuld met de justitie te vereffenen. De herkenning viel den agenten niet raoeielgk, omdat de echtgenoote van F. aan de politie had medegedeeld in welk costuum hij uitgegaan was. Zóódra de liefhebbende gade nu wist dat haar man achter slot en grendel was, zag zij geen bezwaar, om met een ander de genoegens, die een vastenavond met zich kan brengen, te gaan genieten. Hierover was het volk verontwaar digd en het zag er aanleiding in om mejuffr. F. bij hare tehuiskomst minder liefderijk te ontvangen. Het huis werd door een ovcrgroote me nigte belegerd en aangezien de be woonster het veiliger achtte niet weder te voorschijn te komen, werd er een formeel bombardement be gonnen. Geen ruit bleef er heel, terwijl de aanwezige politie er niets tegen kon doen, voordat zij de noodige versterking had gekregen. Waarop zij met ontbloote sabel, de volks menigte deed uiteen gaan en de straat afzette. Donderdag echter hielden nog vier agenten de wacht voor het huis. De vrouw van F. wachtte diens ontslag uit de gevan genis niet af maar vertrok voor dien tijd met haar aanbidder, omdat zij bevreesd was, dat haar echtgenoot niet erg gesticht zou zijn over het, door haar bewerkte demasqué. Vrijdagmorgen zaten een schoen maker, zijne vrouw en twee kinderen rustig in een onderhuis op de Lin- dengracht, te Amsterdam, toen een gasbuis sprong en een stroom van gas in het vertrek verspreidde, waar door het gansche huisgezin bedwelmd geraakte. De brandweer, spoedig geroepen, rukte aan met een handspuit le klasse en den personenwagen. Intusschen waren door de buren en een vooruitgeloopen brandwacht le klasse de bedwelmden uit het huis gedragen. Er was groote opschud ding, want de omstanders dachten dat allen dood waren. Een te hulp geroepen geneesheer oordeelde echter dat er geen levensgevaar bestond, nadat door de brandwachts met goeden uitslag en na een arbeid van ongeveer driekwartier de methode tot het opwekken der levensgeesten was toegepast, waarin aan de brand weer onderwijs wordt gegeven. De brandmeester De Herder met de wachts Sikkes, Klaasen, Strehl en Stoutenberg waren, toen de spuit vertrok, voor dit doel achtergebleven en hebben de voldoening, dat zij waarschijnlijk eenige menschenlevens hebben gered. Bij het jongste ijsfeest te Ham burg in den afgeloopen winter hield de Noorsche hardrijder Axel Paulsen een wedstrijd met een paard, natuur lijk geen harddraver, maar toch een goed loopend paard, dat niet tot de minste dravers behoorde. De afstand dien beide kampioenen moesten af leggen, bedroeg 3750 meters. In den beginne was het paard voor, maar ten slotte bleef Paulsen overwinnaar nadat hij den afstand in 7 min. 40 sec. had afgelegd. Het paard had er 7 min. 60 sec. voor noodig. Londen, 27 Februari Gisteren is bij de schietoefeningen te Shoeburyness een granaat gespron gen, waardoor een officier en een kanonnier terstond gedood werden. Kolonel Fox Strangways, directeur der artillerieschool, kolonel Lyons, zeven andere officieren, artilleristen en burgers werden zwaar gewond. Bij eenigen wordt aan het behoud van hun leven getwijfeld. Een gelukkig vader meldt in de Vossische Zeitung op de volgende wijze de geboorte van een zoontje: Zooeven verscheen de twaalfde verbeterde uitgave van »De zegen des Hemels," met een flinken jongen op het titelblad. H. Westphal en echtgenoote, geb. Christen." Te Schotland heeft een echt scheiding plaats gehad van een paar dat 35 jaar getrouwd was en vgf- tien kinderen had. Het berouw kwam hier dus tamelijk laat. Hamburg, 27 Febr. De Engel- sche stoomboot Cumberland en het Zweedsche stoomschip Norden zijn in de nabijheid van Cuxhaven in aanvaring gekomen, ten gevolge waar van de Norden gezonken is. De Cumberland werd aan den boeg beschadigd. Yan de Norden zijn slechts vier personen verdronken, namelijk 2 Zweedsche passagiers en 2 opppas- sters. De overigen zijn gered en worden hedenavond hier verwacht. De Ontploffing te Shoeburyness. Aangaande de verschrikkelijke ontploffing in de artillerieschool te Shoeburyness worden bijzonderheden gemeld, waaruit blijkt hoe het ongeluk is gebeurd. Kolonel Eyons, chef van het koninklijk laboratorium, kwam van Woolwich, ten einde proeven te nemen met een licht ontplof baar mengsel, dat hij zelf had gevonden, maar waarmede dergelijke gevaarlijke proefnemin gen niet in bet koninklijk arsenaal konden genomen worden. De assistent van het labo ratorium Lowe vergezelde hem, terwijl de proefneming bovendien werd bijgewoond door den commandant der school, eenige officieren en artilleristeu en een paar leden der commis sie van het ministerie van oorlog. Hetgeheele gezelschap bestond uit 17 personen. Om streeks half drie was een gedeelte der hel pers juist bezig met het mengsel in de granuat te doen, toen de stof plotseling met.verschrik kelijk geweld ontplofte. Dc uitwerking was verschrikkelijk. De kanonnier, die het werk verrichtte, bleef op de plaats dood, kolonel Fox verloor een voet, terwijl het andere been geheel werd verbrij zeld; kolonel Lyons werden beide beenen juist boven de dij weggeslagen, hetzelfde lot trof ook kapitein Adams; majoor Bally werd zwaar gekwetst in den rug. en de sergeant majoor Daykin verloor een been, evenals de kanonnier Rance en een der andere helpers. Spoedig werd de ramp in het kamp bekend en even snel kwam hulp opdageu, om de gekwet sten naar het hospitaal te vervoeren, waar alle militaire en burgerlijke geneesheeren ge reed stonden, om de gewonden te verplegen. Eerst 's avonds werd de ontploffig te Lon den bekend, waarop een aantal geneesheeren werd gezonden, maar toen zij te Shoeburyness aankwamen, waren kapitein Adams en ser geant-majoor Daykin reeds aan hun wonden bezweken. Kort daarna overleed kolonel Fox, nadat hem beide beenen boven de knie waren afgezet. Fox was een verdienstelijk officier, die den Krimoorlog meemaakte en in 1888 tot commandant der artillerie school werd benoemd. Ook kolonel Lyons stond als een algemeen geacht en kundig officier bekend. Van de andere gekwetsten overleed nog de kanonnier Underwood, maar de overigen be vinden zich redelijk goed, zoodat alle kans bestaat op hun behoud. De grauaat lag op den grond, toen de proef werd genomen. Men meende niet, dat de proefneming bijzonder gevaarlijk was, zoodat het nemen van buitengewone voorzorgsmaat regelen uiet noodig werd geoordeeld. De andere toeschouwers kwamen er als door een wonder goed af. Majoor Bulier, die 300 yard van het voorwerp was verwijderd, werd zoo hevig getroffen door een weggeslingerd stuk, dat hij bewusteloos neerviel, maar het regis ter, dat hij in den zak droeg, brak den slag en redde hem het leven. Alle zeventien personen werden tegen den grond geworpen, maar ove rigens niet of slechts licht gekwetst. De ver wondingen waren alle aan de beenen of het onderlijf. De ontploffing was zoo hevig om dat de granaat reeds bijua geheel gevuld was en de kanonnier meer kracht aanwendde om ook het laatste gedeelte er in te werken. Deze meerdere krachtsinspanning is dan ook ver moedelijk de oorzaak der ontploffing. De laatste ontploffing te Shoeburyness had plaats tijdens den Krimoorlog, toen een oude 64 ponder barstte en drie sergeants doodde. Er zal nu een nauwkeurig onderzoek worden in gesteld, ten einde de juiste oorzaak der ont ploffing na te gaan.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1