'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1270. Zaterdag 18 April 1885 Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummer»2 UitgeversBEHKHOIJT Co te Helder. Bnreanx: SPOORSTRAAT en ZÜIDSTR4AT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en YRIJDAGSMOHGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. APRIL, (Grasmaand), 80 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 58 m. Onderg. 7 u. m. Zondag 19 Maandag 20 Dinsdag 21 Eerste kwartier. Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag 24 Zaterdag 25 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 April 1885. In het lokaal Tivoli alhier werd jl. Dinsdagavond onder presidium van den heer J. Schuijt, een vergadering gehouden door de afdeeling Helder, der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Door de heer Willeken» Mac Donald werd een on derhoudende en leerrijke voordracht ge houden over melk, boter en kaas. De eigen schappen en bestanddeelen der koemelk werden door spreker in het licht gesteld, alsmede de groote waarde van dit voedings middel voor menschen, vooral voor kinderen. De bestanddeelen der melk werden door spreker genoemd alspl. m. 87 pet. water, 5 pet. eiwitachtige stoffen, pet. vet, 4 pet. melksuiker en pet. verschillende zouten. Spreker wees verder op al 't geen strekken kan om de hoedanigheid der melk te verbeteren of de goede hoedanig heid van dit product te bevorderen, alsmede op de schadelijke gevolgen, wanneer de middelen tot verheffing dier hoedanigheid worden veronachtzaamd. Met ernst werd door spreker gewaarschuwd tegen het overbrengen door melk van ziektekiemen nit woningen waar epidemiëu heerschen. Behartenswaardige wenken gaf spreker ver volgens omtrent de bereiding van (natuur) boter. De eigenschappen van den room der melk werden door hem in 't licht ge steld en goede middelen aan de hand ge daan om het karnen op de beste wijze te verrichtenspreker vergat niet hierbij te wijzen op 't gebrnik van zeer koud water en ijs en op dat van den thermometer. Na de pauze besprak de heer Mac Donald het kaas maken op dezelfde duidelijke en bevattelijke wijze, die zijne voordracht zoozeer aantrekkelijk maakte, 't Groote belang eener goede bewerking bij de kaas bereiding werd door spreker in 't helderste licht gesteld. Aan 't einde spoorde hij zijne hoorders aan om door onderlinge be spreking en samenwerking de belangen van 't landbouwbedrijf te bevorderen. De notulen der vorige vergadering en de rekening en verantwoording werden achtereenvolgens goedgekeurdde keer Oudenhoven werd bij acclamatie als secre taris-penningmeester herkozen en ten slotte werd een verloting gehouden van een 20tal Noordhollandsche kaasjes. De heer Mac Donald ontving, bij monde van den Voor zitter, den dank der vergadering. Een paar dagen geleden werden door de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan genomen eenige wijzigingen in de Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank tot beteugeling van openbare dron kenschap. Nu de gewijzigde wet eerstdaags in werking komt, verdient zeker wel onder de aandacht der lezers van deze Courant gebraoht te worden de herinnering, dat er hier te lande eene Vereeniging bestaat, ge naamd „Volksbond tot wering van 't mis bruik van sterken drank". Van die Ver eeniging was in der tijd de stichter wijlen de heer L. P. Philippona, onder den naam van „Multapatior" bekend door zijne be langrijke artikelen in het Handelsblad. Sedert het in werking treden der draukwet in 1881 zijn in onderscheidene plaatsen der lands afdeelingen en correspondentschap pen van dien Bond gevestigd. Hier ter plaatse heeft zich, op uitnoodigir.g van den Voorzitter, den heer mr. H. Goeman Bor- gesius, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, de heer T. Mooy met het cor respondentschap belast. Bij hem zijn voor ieder, die deze goede zaak stoffelijk of ze delijk wil ondersteunen, de noodige inlich tingen te verkrijgen. Wij herinneren bij de vermelding hiervan, dat de Bond zich geen afschaffing van 't gebruik van sterken drank voorstelt, maar wering van het m i s b r u i k. In art. 3 van het Bondsreglement komt deze bepaling voor: „Ieder, die bereid is door voorbeeld en persoonlijke werkzaamheid het misbruik van bedwelmende dranken te bestrijden, kan zich voor het lidmaatschap van den Boud wenden tot het Hoofdbestuur of tot den correspon dent in zijne woonplaats". Indertijd werden door den Voorsitter van den Bond in een vlugschrift de aard en het streven der Vereeniging in 't helderst liebt gesteld; dat lezenswaardig geschrift wordt door den plaatselijken correspondent, den heer Mooy, op verlangen gaarne ter lezing verstrekt. Zr. Ms. gaffelschoener Argus", commandant de luit.-ter-zee le kl. W. M. E. Bervoets, is, na aan 's Rijkswerf alhier te zijn schoonge maakt en eenige herstellingen te hebben ondergaan Dinsdag in de haven gekomen, teneinde binnen eenige dagen, ter uitoefening ran politie-toezicht op de visscherij, naar de Noordzee te vertrekken. Tot brievengaarder te Oos terend op Texel, is benoemd de heer W. L. Bakker Lz. aldaar. Men leest in het Hbld Tot ons groot leedwezen verne men wij dat ook de jonge advocaat Van Oppen bezweken is aan de won den, hem door den moordenaar Tim mermans toegebracht. Hij was pas zeer onlangs aan de Utrechtsehe hoo- geschool gepromoveerd. Onze Limburgsche correspondent heeft reeds hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer Van Oppen Sr., die te Maastricht het al- gemeene vertrouwen genoot, maar het is ons behoefte nog eens de aan dacht te vestigen op het edele, zelf opofferende gedrag van zijn 19-jarige dochter, die helaashaar vader niet vermocht te redden, schoon ze hem tot schild poogde te strekken. Toen de ellendige moordenaar zich op haar vader wierp, greep zij de hand die den dolk omklemde. Toen hij die had losgerukt, viel ze op de knieën, den woesteling smeekende haar te do oden doch haar vader tc sparen, maar een dolksteek in haar arm was zijn antwoord, waarop hij haar vader met dolksteken in rug en borst afmaakte. Het edele meisje had waarschijn lijk gered kunnen worden, indien de arm onmiddellijk verbonden en dus het bloeden belet was, maar aan hen die loeschoten onbrak daartoe de noodige tegenwoordigheid van geest. Diepe verslagenheid heeft deze smartelijke gebeurtenis, overal in ous land gewekt, waar de zelfopofferende liefde der jonge heldin niet licht ver geten zal worden. De zitting der arrondissements rechtbank te Maastricht van 10 dezer had een hoogst treurig aanzien. Op de rol was een zaak, waarin getuigen zouden gehoord worden en mr. Van Oppen Sr. als procureur geoccupeerd had. De Voorzitter opende de zitting met de navolgende woorden »Door eengruwelijken moord zullen wij voortaan de voorlichting moeten missen van een uwer, die met recht een sieraad der Maastrichtsche balie mocht genoemd worden, en wiens buitengewone schranderheid, onge evenaarde werkkracht en uiterst nauwkeurige behandeling van zaken niet minder dan zijne beschaafde vormen en zich nooit verloochenende wellevendheid, door de rechtbank steeds in de hoogste mate werden gewaardeerd. Mei innig leedwezen over het treurig einde van mr. Eugene van Oppen en diep medelijden met zijne nagelaten betrekkingen, ver klaar ik de zitting geopend." Mr. Gustave Tripels bekwam daarop het woord, en sprak ongeveer als volgt Vergun Mijne Heeren, aan mij, die reeds gedurende zeventieu jaren in deze pleitzaal gestreden heb voor recht en waarheid, ook een woord van diep medelijden uit te spreken over hem die zoo vaak mijn tegen stander was, doch wiens plaats daar ledig staat, nu hij door de wreede hand van een koelen moordenaar op zoo onmenschlijke wijze van het leven beroofd is. Welke ramp M. H., welke ontzetting voor ons allen Niet alleen een geheele familie in den diepsten rouw gedompeld, niet alleen uwe rechtbanken en onze balie van een harer kundigste leden beroofd, een onschuldig meisje, een knap en kundig jonkman, wien de schoonste toekomst toelachte, mochten aan het moordtuig niet ontsnappen en dat alles in weinige seconden -Het drama is nog te levendig, onze indrukken zijn nog te versch, om het onmetelijke van den aan- r te kunnen overzien, doch weest overtuigd, M. H., dat ook wij alles wat door den Voorzitter gezegd is ten volle beamen en beseffen welk verlies geleden is door de balie Na deze woorden werd de zaak opgeroepen en tengevolge van het overlijden van mr. Eug. van Oppen Sr. geschorst verklaard. Maandag ontving de justitie te Maastricht een telegram uit Heerlen, houdende dat de zoon van Tim mermans gewapend naar Maastricht was vertrokken, om evenals zijn vader moord te plegen. Onmiddellijk werden daarop door justitie en politie de noodige raaat- regeleu getroffen om dezen persoon, die aan verstandsverbijstering lijdt, bij zijne komst onschadelijk te maken Hoewel men beweert, dat hij in de stad en na afloop der begrafenis ook te Amby is gezien, heeft men hem toch niet kunnen opsporen. Hij schijnt denzelfden dag naarSittard te zijn teruggekeerd, waar hij nu wel in het oog gehouden zal worden. Timmermans wordt in de gevan genis te Maastricht dag en nacht streng bewaakt, uit vrees dat hij een einde aan zijn leven zal maken. Men schrijft uit Wormerveer Het bericht van een aanranding op den weg tusschen Wormerveer Knollendam, dat thans de ronde doet door de dagbladen, moet tegen ge sproken worden. De zaak heeft zich aldus toegedragen: Een juffrouw van Wormerveer gaat haarzuster, die te Knollendam woont, een bezoek brengen. Een jeugdig smidsgezel komt haar op den weg tegen en zeker verrukt over de bekoor lijkheid dier jonge dame, valt hij haar, zonder verlof daartoe gevraagd of bekomen te hebben, om den hals en geeft haar een zoen, waarop hij, als schrikt hij van zijn eigen stou tigheid, terstond aan den haal gaat. De Burgemeester, die natuurlijk van deze zaak in kennis werd ge steld, heeft den zoenlustigen jongeling aan het verstand gebracht, dat kussen op den openbaren weg, vooral wan neer dat niet geschiedt met toestem ming van beide partijen, niet zoo'n onschuldig werk is als hij wel scheen te denken. Nadat hij zijne wets- kennis op deze wijze eenigszins had vermeerderd en beloofd had voortaan geen niet-gevraagde kussen uit te deelen, is de dienaar van den vurigen Vulcaan weder aan zijn werk ge togen. Die barbaarsche sliedjesverkooper" blijkt dus een vrij onschuldigen knaap te zijn. Een der postboden te Venloo, die reeds 34 dienstjaren telt en sedert eenigen tijd geschorst is, wordt ver dacht van postzegels, die ongestem peld op de kennisgevingen in de brievenbus te Klerik gevonden werden, daarvan verwijderd en gebruikte daarop gedaan te hebben. Deze kennisgevingen betroffen adressanten, die in de gemeente Maasbrée wonen en te ver van de lijn verwijderd zijn om, door de geëmploieerden van het Staatsspoor te kunnen bezorgd worden, zoodat men tot de post zyn toevlucht nam, waarop dan de geadresseerden hunne goederen kwamen afhalen. Van het jaar 1881 af zijn bewijzen van dusdanige vervalschiug voorhanden, doch zal mem moeielijk kunnen zeggen wie eigenlijk de vervalscher is. Vier dagen geleden bleef de landbouwer Van den Bremel uit Soest dood onder een boom zitten. Zijn broe der, die Maandag van de begrafenis huiswaarts keerde, viel ter hoogte van deProt. kerk dood neer. Beiden waren gehuwde lieden. FEUILLETON. Een onverbiddelijke Vijand. Vertaling 53.) Tan GERRIT J. XXXVIII. Na 't vertrek van Kurt geroeide Emma zich niet op haar gemak en mevrouw von Holtzendorff evenmin. Ze wisten niet welko gevaren hij en Weber kouden loopen. Den volgenden avond zaten re bij 't vuur en be spraken 't geheimvolle telegram, toen Johann binnentrad en berichtte, dat een Zigeuner- knaap buiten stond en de dames wenschte te spreken ,,'t Is de jongen, die 't telegram bezorgd heeft", voegde bij er bij. „Laat hem dadelijk hier komen, Johann," beval de oude dame. Na eenige oogenblikken trad de jonge Zigeuner barrevoets maar overigens knap ge kleed, de kamer in. Johann verwijderde zich. „Jij hebt't telegram bezorgd, zegje; heb je juffrouw Trouville gesproken t" vraagde Emma driftig. „Ik ken geen juffrouWv Trouville, schoone dame, Lottie beeft me gestuurd." Haar grootmoeder is gestorven, daarom kon ze zelf niet gaan en beval ze mij 't tele gram te bezorgen en'dan naar den heer We ber te gaan, om hem te zeggen, dat hij dade lijk moest komen, want dat ze hem wat be langrijks ta zeggen had. Ze voegde erbij, dat de menschen die 't telegram zouden ont vangen, me rijkelijk zouden beloonen. Ik ging alzoo naar Hamburg en hoorde aldaar dat de beer Wcber naar Eicbenhorst vertrokken was, terwijl een inspecteur van politie me den raad gaf dadelijk hierheen te gaan, waartoe hij me van reisgeld voorzag." „Waar is Lottie?" vraagde mevrouw von Holtzendorff. „In de noordelijke wouden, nabij de beide, genadige vrouw." „Hoe kon ze dan aan dien brief komen en telegrafeeren P" riep Emma. „Wel, freule, ze was twee dagen geleden naar 't oude jachtslot gegaan, om haar oom te halen. Misschien kreeg ze hem daar." „Zeker, grootmoedertje, dat hadden we wel kunnen raden, maar wat zullen we nu doen P" „Weet je, wat Lottie den heer Weber te zeggen had P" vraagde mevrouw den jongen. „Neen, genadige vrouw, ze beeft het me niet verteld. Ik weet niet meer dau ik u gezegd heb." „Mijnheer Weber is met mijnheer Hagen naar het jachtslot gegaan. Zal hij Lottie daar vinden P" „Dat weet ik niet, genadige vrouwhet kan zijn, maar haar oomonze tegenwoor dige hoofdman, heeft niet gaarne dat ze er heen gaat." „Goed," zeidc mevrouw, „je kunt van avond hier eten en blijven slapenmorgen zullen we je een belooniug geven en dan kan je naar Lottie terugkeeren. Je kunt zeggen, dat de heeren Hagen en Weber op het jachtslot zijnmisschien zoekt ze hem daar wel op." De oogen van den knaap begonnen vroo- lijk te fonkelen. Met natuurlijke bevallig heid dankte hij de dames en volgde Johann opgeruimd naar de dienstbodenkamer. De dames waren, zoo mogelijk, nog angstiger geworden. Wat had Lottie Weber te zeg gen P Mevrouw von Holtzendorff sidderde bij de gedachte, dat er ontdekkingen gedaan konden worden, die schande over haar fa milie zouden brengen. Zwijgend aten ze en gevoelden een gejaagdheid, die nog ver meerderde door het gieren vaa den wind, toen ze daarna bij het haardvuur zaten. „Wat hebben we al stormea gehad, sedert het vertrek van kapitein von Renken," zuchte Emma. „Hoor eens, het lijkt wel, dat er een wagen 't voorplein oprijdt," zeide mevrouw von Holtzendorff, terwijl ze haar breiwerk ter zijde legde. „Ja," zeide Emma, „het is eon rijtuig; misschien wel Kurt en MarieZe stond op en snelde naar de vestibule. 't Rijtuig bield stilde scuel klonk en eeu oogenblik later stond Eilip voor haar. Met een kreet van blijdschap reikte ze hem de hand, die bij haastig gTeep en innig drukte. „Lieve freule Emma," zeide hij, „denkt u dat mevrouw von Holtzendorff een armen schipbreukeling een schuilplaats zal ver- leenen „Een schipbreukeling P" vraagde ze ver- bleckend. „Ach, kapitein von Renken, den hemel zij dank, dat je gered bent. Groot moeder zal blij zijn u te zien. Grootmoe dertje riep ze den salon binnensnellende, „daar is Eilipkapitein von Renken verbeterde ze. „Duizendmaal welkom, beste jongen!" zeide de oude dame, toen hij binnentrad. „Ik verlangde juist, dat je hier waart „De storm heeft uw wensch vervuld, beste mevrouwik Btrandde op de Engel- sche kust, maar de manschap is gered en door mc behouden naar Hamburg gebracht. We zijn vandaag aangekomen en ik heb me aanstonds hierheen begeven, wetende dat ik in Kichenhorat een beschuttend dak zou vinden." „We zijn den hemel dankbaar. Heeft u al gegeten vraagde Emma. „Ja, ik dank uwe hebben gegeten acn boord van het stoomschip, dat ous beeft gered. Een kop thee zal ik gaarne met de dames drinken. Johann moet den koetsier maar betalen, want ik ben ronder geld en zonder kleederen, zooals gewoonlijk, wanneer ik hier kom." „Dat maakt nieta uit. Ga zitten, Eilip en verhaal ons iets van je schipbreuk." Filip voldeed aan het geuite verlangen en vond aandachtige toehoorstera. Hij kon niet langer twijfelen aan Emma's liefde, want die straalde hem uit hare oogen te gemoet, en zelfs mevrouw von Holtzen dorff begon iets te vermoeden, toen haar blik op het verheugde gelaat van 't meisje viel. De storm daarbuiten deed den -chip- breukeüng het huisvertrek nog gezelliger voorkomen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1