'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1272 Zaterdag 25 April 1885 Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. iitoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BurenmSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke régel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 42 m. Onderg. 7 u: 16 m. Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag 28 Woensdag 29 Volle Maan. Donderdag 30 MEI, (Bloeimaand), 31 dagen. Vrijdag 1 Zaterdag 2 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 April 1885. De raad dezer gemeente hield jl- Dinsdag een zitting, die uitgenomen den heer t. Veen, door alle leden werd bijge woond. De tribune was talrijk bezet. Aan de orde kwam opnieuw het bekende on derwerp de stichting van een gebonw voor den Vischafslag nabij den mond der haven, over welke zaak in de vorige zitting de stemmen hadden gestaakt. De beer Strikwerda verdedigde die stichting met warmte; de Voorzitter achtte, met de com missie voor de Gemeentewerken, uitstel wenschelijk en de heeren Van Gijn en Beukenkamp verklaarden achtereenvolgens, dat zij sedert de stemming in de vorige vergadering tot andere gedachten waren gekomen. Toen stemden zij tegen uit stel der stichtingnu zouden ze, op 't ge vaar af om inconsequent te zijn, er vóór stemmen, 't Gevolg van deze verandering van zienswijze was, dat met 9 tegen 7 stemmen tot uitsstel der stichting van het afslaglokaal werd besloten, Tegen stemden de heeren Hordijk, Hóogenbosch, Strikwerda H. Janzen, Groen, Over de Linden en Hattinga Raven. Met 13 tegen 2 stemmen werd beslist, dat de borgstelling van den Gemeente ontvanger voor een deel, en wel tot een bedrag van f4000, mag bestaan in hypoth.-insohrijving op zijn woonhuis in de Dijkstraat alhier. Tegen stemden de heeren Hordyk en Hattinga Raven, terwijl de heer Strikwerda zich bniten stemming hield. Langdurig werd beraadslaagd over de reorganitdsie van de bevoegdheid en de werkzaamheid der Wijkmeesters in deze gemeente. De leden der Commissie, die te dezer zake is werkzaam geweest, waren hst onderling zeer oneens. De heer Hordijk wilde in 't geheel 2 Wijkmeesters, de heer Jansen 20 Wijkmeesters met eenige bepa lingen omtrent hun werkkring en de beer Bitter, het derde lid in de commissie, wilde alles maar laten zooals het altoos geweest is. De Voorzitter wilde dit laatste ook, doch verlangde 2 adviseur*., die bij de heeren wijkmeesters of bij anderen inlich tingen konden gaan vragen in zake het geven van bedeeling of kostelooze hulp. 't Denkbeeld dier adviseurs ontleende de Voorzitter aan 't voorstel van den heer Hordijk, 't Debat eindigde niet met het nemen eener beslissing. De Voorzitter be loofde een nadere voordracht te dezer zake van B. en W., en de Raad ver- eenigde zich met zijn voorstel, om eerst in een volgende zitting de behandeling van dit onderwerp ten einde te brengen. Met eenparige stemmen verklaarde zich de Raad, behoudens hoogere goedkeuring, vóór de bepaling van het tractement van den commissaris van Politie op hetzelfde cijfer, als dat, hetwelk door zijn voorganger werd genoten. De heer B. T. Heijting, van hier, werd benoemd tot onderwijzer «an de gemeenteschool No. 6. Er volgden nu nog eenige mededeelingen des Voor zitters, waarna de zitting besloten werd met een vraag van den heer Strikwerda naar de reden der vreemde beslissing in zake het gebouw voor den Vischafslag, welke vraag door den Voorzitter heant- woord werd met het uitspreken van de meening, dat dc Sa«d, na rijp overleg, tot beter inzicht is gekomen. Blijkens een bij het departe ment van marine ontvangen tele gram, heeft Zr. Ms. schroefstoom- schip Atjeh, onder bevel van den kapt.-ter-zee J. A. Greve, in den namiddag van 20 dezer Lissabon verlaten, ter voortzetting van den oefeningstoebt. In de dezer dagen gehouden jaarlijksche vergadering van de Ver- eeniging tot oprichting en instand houding van het Adderfonds" zijn, in plaats van wijlen den vice-admi- raal R. L. De ÜEes en wijlen den luitenant-generaal N. "Van Willes, als leden gekozen de dirigeerende officier gezondheid le klasse bij de zeemacht dr, F. J. Van Leent en de kapitein ter zee G Kruis, onderdi recteur der marine te Amsterdam. Gelijk bekend is, zijn de duinen op de Noordzee-eilanden slechts be plant met helmen geen struikje is er echter op te vindeu. Thans zal door een paar ingezetenen een proef genomen worden met Kaspische wilg, waarvan hun een 2500-tal stekken gezonden zijn door den botanicus Borgesius. 't Is te hopen, dat hetjmet dezen wilg gelukt, daar een vorige proef totaal mislukt is. Maandagmorgen had te Zaan dam een treurig voorval plaats. Aan de stoomrijstpellerij van den heer H. Blans waren eenige werklieden be zig met het dragen van balen paddie, uit lichterschepen in de pakhuizen. Daar het den heer Blans gebleken was, dat deze of gene der genoemde personen nu en dan het terrein der fabriek verliet om jenever te halen, had hg besloten, zoodra het werk uur had geslagen, het hek, dat om het terrein staat, te sluiten, zoodat gedurende den arbeid niemand daar meer in of uit mocht. De trek naar het verbodene was echter te sterk, dan dat allen zich door het verbod van den patroon of een gesloten hek zouden hebbeu laten afschrikken. Maandagmorgen ten minste, terwijl de patroon naar Amsterdam was, poogde zekere T. Feer over het hek te klimmen, met het treurig gevolg, dat, toen hij het eene been''over het puntige hek wilde slaan, hg uitgleed, zijn steunpunt verloor en met de ge- heele zwaarte van zgn lichaam aan de pennen bleef hangen, waardoor het vreeselijk werd verwond. Meer dood dan levend werd hg door zijne makkers uit zijne pijnlijke positie verlost. De heer Knollaert verleende de eerste heelkundige hulp. De toe stand van den lijder is zeer beden kelijk, wat te treuriger is, daar hg gehuwd is en een talrijk gezin heeft. Door middel van een extra po litieblad vraagt de officier van justitie te 's-Gravenhage, de opsporing en aanhouding van Felix Polak, gebo ren te Brussel den 26 April 1830, bankier, laatst wonende te 's-Graven- hage, haar grijs, volle baard, korte knevel, gele kleur, tenger postuur, in dén regel dragende zwarte klee ding met hoogen hoed. Ter zake van frauduleus bankroet is bij bevelschrift der arrondissements rechtbank aldaar, dd. Maandag, tegen hem verleend rechtsingang met bevel van gevangenneming. Men verneemt dat door bemidde ling van het departement van bui- teulandsche zaken aan de Fransche regeering de uitlevering is gevraagd van den voortvluchtigen F. Polak, indien hij zich op Fransch grondge bied mocht bevinden. Een klerk van den rijksont vanger te Alfen a/d. R. is Zaterdag gevankelijk naar Den Haag overge bracht. Hij schijnt zich sinds ge- ruimen tijd te hebben schuldig ge maakt aan verduistering van door hem ontvangen gelden, welke feiten eerst aan het licht kwamen, toen bij het eindigen van het dienstjaar de waarschuwingen werden uitgege ven. De jonge man stond algemeen bekend als zeer loszinnig en maakte, voor zgn doen, grove verteringen. (N. R. Ct.) Het Hbld. ontvangt het bericht, dat de Smeroe, de hoogste vuurspu wende berg van Java, op de grenzen der residentiën Pasaroean en Probo- lingo gelegen, tot uitbarsting is ge- komèD. Kali-bening (vermoedelijk de koffieonderneming van dien naam, van 1100 bouws, aan de oostzijde van den berg gelegen en aan een cultuurmaatschappij behoorende) is verwoest, maar de ondernemingen in de nabijheid, waarmede de Kolo niale Bank in betrekking staat en die aan de westzijde gelegen zijn, zgn behouden gebleven. Als een zeldzame kentering in de liefde deelt een onzer bladen mede, dat te Hoogveen een jonkman, die nu 14 dagen geleden ten huwe lijk werd ingeschreven, een week la ter verzocht de inschrijving „uit te doen" en Vrijdag weder in on dertrouw is opgenomen, maar nu met een andere geliefde. Ook de eerste bruid is met de verandering tevre den. De zaak tegen W. J. A. Rol- danus, notaris te Schiedam, alhier gedetineerd ter zake van verduiste ring van gelden aan anderen toebe- hoorende, en hem uithoofde van zgn post als notaris in handen ge steld, is bij beschikking van de raadkamer der rechtbank te Rot terdam verwezen naar den procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Gra- venhage. Den 9 Maart jl. gaf iemand uit Harlingen, J. K., oud 20 jaren, op het politiebureau te Leeuwarden te kennen, dat hij diefstal wilde plegen, omdat hij niet wist hoe aan den kost te zullen komen en daarom in de gevangenis wilde. Een paar politie-agenten hielden daarna het oog op hem en zagen 's avonds, dat hij in den winkel van den hor logemaker Kleiterp ging en een nikkel-uurwerk wegnam. Toen werd hg gearresteerd. Voor het gerechtshof deswege terechtstaande, bekende besch. ook dat hg vroeger reeds veroordeeld is, eens tot 2 jaren gevangenisstraf en eens tot 1 jaar celstraf, telkens voor diefstal. Toen Montgolfier met zgn eer sten luchtbol opsteeg, riep een levens lustige schoone half-verrukt, half- mistroostig uit: »Ze zullen nog uit vinden dat men niet dood behoeft te gaan, maar dat zal ik niet meer beleven Een Duitsch geleerde, die aan de Hoogeschool van Upsala scheikunde onderwijst, schijnt in die richting werkzaam te zgn. Hg heeft, na lange studie, een middel gevonden om levende perso nen te doen bevriezen en ze een paar jaar lang in bewusteloozen toe stand te houden, om ze daarna weer bij te helpen. Daar niemand zich aan de kuur scheen te willeu onder werpen, heeft professor Gruselbach zich tot het Zweedsche gouvernement gewend met verzoek om met zgn ap paraat een proef te mogen nemen op een of meer ter dood veroordeelde gevangenen. Nog één stap, en de geleerde helpt de voorspelling der Fransche dame verwezenlijken, in zoover althaus dat zij het niet beleeft. Men vreest een spoedige uit barsting van den Et na. De inwo- FEUILLETON. Een onverbiddelijke Vijand. 55.) Vertaling van GERRIT J. „Hij mag niet heengaan voor ik hem gesproken en beloond heb," zeide Emma op •telligen toon. „Zeg hem, dat hij hier moet komen. Maar, hoe heeft bij de roovers ontdekt Sliep hij niet f" Johann zeide een weinig verlegen „Met uw verlof, freule, juffrouw Neu- mann's kamer stond ledig en daarum liet juffrouw Schmidt den jongen daarin slapen; ze dacht dat de kamer toch schoongemaakt moest worden, als de nieuwe kamenier hier kwam." „Dat is ons geluk geweest," merkte Ei- lip aan. „Zeker, mijnheer, want wij sliepen te ver van de keuken om het gerucht, dat de die wen maakten, te hooren." „Laat den jongen ovar een kwartier hier komen, Johann," zeide Emma. „Ik wil mevrouw von Holtzendorff vragen of ze hem nog iets te zeggen heeft." Johann vertrok, en nadat Emma nog eenige woorden met haar geliefde gewisseld had, snelde ze naar de oude dame, die bezig was toilet te maken. De Zigeunerknaap werd door de oude dame bedankt en geprezen en ontving 100 mark als belooning een som, die zelfs zijn stoutste verwachtingen overtrof. Emma schonk hem een gelijke som en de jongen vertrok, innerlijk verheugd dat de barsche Kaspar, die over allen den baas speelde, op een plaats sou komen, waar hij niets van bem te vreezen bad. De wond des Zigeuners was minder ge vaarlijk, dan men gedacht had. Men deelde de politie allcB mede. Hem werd gevraagd, wie zijn metgezel geweest was, maar be loften noch bedreigingen waren in staat hem tot het noemen van dien naam te be wegen. Des avonds zat de familie, van den schrik bekomen, bijeen. Filip vertelde mevrouw von Holtzendorff dat hij Emma zijne liefde verklaard en haar jawoord verkregen had. Do oude dame luisterde verbaasd toe. „Ik erken, Filip," zeide ze, „dat mijn innigste wensch daardoor schipbreuk lijdt. Ik had gewenscht, dat Emma miju dochter zou geworden zijn door met Kurt te trou wen. Na bem, gun ik baar niemand liever dan u, en ik hoop, dat je, zoolang ik leef, hier zult blijven wonen. Ik kan vau Emma en Kurt niet scheiden." „We zullen uw wensch vervullen, dier baarste vriendin," zeide Filip, en Emma gaf hare toestemming daarbij onder lachen en tranen. Den volgenden morgen kwam er een langen brief van Kurt, die de meest ver rassende tijdingen bevatte. Hij deelde mede, dat hij Robert Uellwig ernstig ziek, Marie in doodsangst en hare moeder lerend had aangetroffen. Die moeder, voegde hij er bij, is de lang vermiste mevrouw Klöber. De verwondering en verrukking van Em ma en Filip waren onbeschrijfelijk. De brief werd meermalen herlezen. Filip kon nauwelijks gelooren, dat zijn bartewensch vervuld was. „Isabella gevonden! Emma mijn bruid!" riep hij, „dat is te veel „Je moet tot haar gaan, en wel spoedig!" zeide Emma. „Zeg baar, dat ze in je aan staande vrouw een tweede dochter zal vinden." Filip verlangde er naar zijne nicht te omhelzenmaar maakte toch bedenking, mevrouw von Holtzendorff en Emma onder bescherming der bedienden alleen achter te laten. Mevrouw zag er echter geen be zwaar in en daarom reisde bij den volgenden morgen af en beloofde zoo spoedig mogelijk terug te keeren en als het kon mevrouw Klöber en Marie mee te brengen. 't Ging intusscben met baron Hellwig beter en Marie en hare moeder hadden besloten, zoolang als Kart goedvond, bij hem te blijven. Kurt wilde zijn neef niet verlaten voor dat het gevaar geweken was. Toen de Zigeunerkntap het station ver laten had, snelde hij naar zijn kamp, waar hij aan Loti'e verhaalde wat hem weder varen was. 't Meisje verschrikte hevig, maar tcch niet zoo erg als de knaap gevreesd bad. „Je hebt goed gedaan," zeide ze. „Mijn oom is een boos en gruwzaam menscb. Ik weet meer van bem dan jij en bet is maar goed, dat hij van ons verwijderd wordt. Ik had echter niet gedacht, dat hij in stAat was inbraak op het kasteel te plegen." „Kan je raden wie zijn metgezel was, Lottie „NatuurlijkDat is zeker die slechte Nuszler geweest, die altijd rondom ons kamp zwerft; bij heeft Kaspar overgehaald op kapitein von Renken te schieten. De heer Hagen werd getroffen en daarom moes ten we het schoone woud verlaten en onze tenten in dit barre oord opslaan. Op den dag toen je heengingt was Karl Nuszler hier en nam Kaspar met zich. Heb je eok gehoorddat er kostbare diamanten op Kichenborst waren f" „J, Johann vertelde dat freule Emma veiligheidshalve hare diamanten bij de bank in bewaring beeft gegeven." „Juist zoo. 't Is Nuszler geweest. Thans begrijp ik alles. En de heer Weber is in het jachtslot P Ik ben blij dat tb hooren. Ga been en verzoek bem hier te kom@D. Ik moet hem spreken en ga daar niet gaarne heen. Moeder Jordan scheldt me voor dievegge en Zigeunermeid. De hr. Weber kan gerust komenwant Kaspar zit in de gevangenis." „Zeker ga ik, als je bet beveelt, Lottie. Kijk eenswat ik door jou heb verdiend De oude edeldame beloofde me daarbij hare bescherming. Ik ga." De maan was juist opgekomen, en hoe wel het laat was, ging de knaap bedaard zijn boodschap volbrengen. Hij werd beter ontvangen, dan bij gedacht bad, want de oude vrcuw, die buiten de deur naar haar zoon uitkeek, wiens afwezigheid baar onge rust maakte, dacht dat de knaap bericht van haar Karl bracht, die, zooals ze wist, veel met de Zigeuners omging. Ze had zich niet bedrogen, want de knaap bracht tijdingen, maar van trenrigen Hard. Op haar vraag: „Kom je van mijnbeer Nuszler, beste jongen P" kreeg ze ten antwoord „Ik zeg niets, voordat ik den heer We ber gesproken heb." Hoe de oude vrouw ook aandrong, de knaap bleef halsstarrig, zoodat ze genood zaakt was den politie-beambte te halen. „Wat is er, mijn jongen P" vraagde de rechercheur vriendelijk. „Met uw verlof, mijnheer Weber, Lottie stuurt me. Ze verzoekt u in het kamp te komen, want ze heeft n wat te zeggen, iets van veel belang." „Ik ga dadelijk met je mee, mijn jongen." „Neen, mijnheer, morgen is het tijdig genoeg; bet is nu te laat." „Goed, ik kom bij het aanbreken van den dag. Dsar, dat is voor jou." Verheugd stak de knaap het ontvangen muntstok in zijn zak. Nadat Weber zorgvuldig had gevraagd, waar het kamp gelegen was, ging hij naar binnen, waardoor vronw Jordan gelegenheid kreeg den jongen opnieuw te ondervragen. Ze vernam dat baar zoon, na ingebroken te hebben, ontvlucht was. Ofschoon de oude het niat gelooven k^n, keek ze toch angstig over de beide. Daar zag ze een man, die zorgvuldig de schaduw

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1