T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANTT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Woensdag 6 Mei 1885 Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. No. 1275 Abonnement per 3 maande* binnen d« gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co, te Helder. BnreaaxSPOORSTRAAT en ZlIIDSTRAAT. Adlvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOUGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 5 Mei 1885. Zaterdag zijn in 't lokaal Tivoli de miliciens voor de lichting van dit jaar ingedeeld en afgeleverd. Den 14en dezer zal door den eerstaanwezenden ingenieur der genie alhier, worden aanbesteedreparatiën en andere werkzaamheden aan mili taire gebouwen (raming f2850). Alhier zijn in garnizoen geko men de 4e comp. 4e regiment ves ting-artillerie uit Willemstad, en de 6e comp. van dat wapen uit Gorin- chem, onder bevel van de kapiteins de Vidal de St. Germain en Boerrigter. De Urania is Zaterdag in dienst gesteld, onder bevel van den luit. t/z. Ie kl. H. A. Schippers; 't etat major bestaat verder uit: den luit. t/z. 2e kl. J. de Phaff, den officier van ge zondheid le kl. J. M. Korver en den officier van adm. 2e kl. W. Baerts. Ter inzage is ons toegezonden de eerste aflevering van 'een nieuwe uitgaaf van »De Negerhut", (Uncle Tom's Cabin) door Harriet Beecher Stowe, en wel geïllustreerd. De uit gever, C. L. Brinkman te Amsterdam, zoowel als de teekenaar Joh. Braa- kensiek, hebben zich beijverd 't boek werk in een net kleed te steken. »De Negerhut" is een boek, dat we in onze jeugd met graagte hebben gelezen, dat we later hebben her lezen, en dat ons steeds wist te boeien; 't is daarbij een boek, dat men iedereen in handen kan geven. We twijfelen dan ook niet aan 't succes van de uitgave, want derge lijke boeken worden ten allen tijde begeerd. Red. Naar de N. R, Ct. verneemt, zal Zr. Ms. stoomschip 1ste klasse De Ruyter in Oost-Indië de Konin gin Emma van het auxiliair eskader gaau vervangen, terwijl het Zilveren Kruis naar de West zal gaan. Het skelet van het Nijlpaard, dat in 't vorige jaar in Artis te Am sterdam overleed, is thans geplaatst in hetzelfde gebouw, dat het nog le vende Nijlpaard huisvest. Men heeft dus thans de gelegenheid den in wen- digen bouw dezer dieren met den uitwendigen bouw te vergelijken. Donderdagmorgen werd te Am sterdam in een der vijvers van het Yohdelspark drijvende gevonden het lijk van een jonge vrouw, ongeveer 21 jaar oud, blijkbaar tot den gegoe den burgerstand behoorende. Het is naar het politie-bureau te Nieuwer- Amstel gebracht. Drie militairen, welke met ver lof huiswaarts zouden keeren, liepen in beschonken toestand langs den Z. O. Buitensingel te 's-Hage. Een van hen kreeg het in het hoofd, zich op een daar liggende hooischuit ter ruste te leggen, doch geraakte te water en verdronk. Vrijdagnacht werd zijn lijk opgehaald. Dat een der oorzaken van den bloei en opkomst van Veendam langzamerhand geheel op den ach tergrond geraakt, kan men duide lijk zien doordat indertijd deze pla door 250 scheepsgezagvoerders be woond werd, terwijl er thans slechts 17 wonen, die nog getrouw blijven aan het beroep van zeevaren. Veel van zijne grootheid heeft Veendam aan den bloei der Oostzeevaart te dankenook dat echter is gedaan. De te Tiel gestationeerde agent van politië H. N. ging onlangs in burgerkleeding naar een aldaar wo nende vrouw, die tegen betaling van 5 a 10 stuiver aan personen de toe komst voorspelde, om dergelijke voor spelling van haar te vernemen, waar voor eerst accoord werd gemaakt. Na afloop der geheime kunst deed de agent haar aanzegging, dat dit bedrijf ongeoorloofd is en zij zich hieromtrent voor den rechter zal heb ben te verantwoorden. De LeiiUcbe giftraengster. Door het gerechtshof te 's Gravenhage Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak van M»ria Catharine Swanenburg, huis vrouw van Johannes van der Linden. Ook nu was de gerechtszaal geheel gevuld. Nadat te 10 uren de beschuldigde was binnengeleid, las de president van het ge rechtshof, mr. W. F. G. L. Franpois, het zeer breed gemotiveerde arrest voor. Aanvankelijk hoorde de beschuldigde de voorlezing staande aan, steeds, «venals bij haar binnenkomst, den zakdoek voor 't ge laat houdende. Doch weldra kondigde een onderdrukt snikken de herhaling aan van een zenuwtoeval, dat weldra vrij hevig bleek te worden, zoodat de beschuldigde half zittende, half liggende in de bank der beschuldigden in een zenuwachtig ge huil uitbarste. De voorzitter sohorste daarop de zitting en, aangezien er geen geneesheer onder het publiek aanwezig was, werd de beschuldigde door d« veldwachters de boden uit de zaal geleid en naar het vertrek gebracht, bestemd voor de beschuldigden. Na een klein kwartier kwam de deurwaarder mededeelen dat de besch. in zoover tot haar zelve was ge komen, dat zij zich in staat voelde weer binnengeleid te worden. Ondersteuad door de veldwachters, werd zij nu weder naar haar bank gevoerd, waar de president haar veroorloofde de verdere voorlezing van het arrest zittende aan te hooren. Nu en dan nog even snikkend, zat zij elkander gezakt, met het hoofd geheel verborgen in haar zakdoek, naar den grond te staren, schijnbaar geheel onbewust van hetgeen er om haar heen voorviel. Het arrest kon verder ongestoord worden voor gelezen. Daarbij werden de drie punten van be schuldiging ieder geheel op zichzelf be handeld, dus de vergiftiging van Arend de Hees, die van Suzanna Aben en eindelijk die van de echtgenooten Hendrik Frank huizen en Maria van der Linden. Bij elk der gevallen gaat het arrest in bijzonderheden na eerst de bekentenis van besch., daarna de aanwijzingen, voort vloeiende uit de getuigenverklaringen, om Han te toonen dut door besch. het vergift is toegediend, bij den drogist gekocht, dat aan de gevolgen daarvan de slachtoffers zijn bezweken, dat de opgegraveue lijken zijn geweest die van de bedoelde slacht offers, dat door prof. Van der Burg zijn onderzocht lichaamsdeelen van diezelfde lijken, waarvan de secti» door den anderen deskundige was verricht, en dat het in die lichaamsdeelen in voldoende hoeveelheid gevonden vergif hetzelfde is dat voorkomt in het door den drogist verkochte poeder, zoodat het Hof telkens overneemt en tot de zijne maakt de door den deskundige uitgesproken overtuiging dat dit vergif de oorzaak is geweest van den dood der bedoelde personen. Wat de vergiftiging van Arend de Hees betreft, verklaart het Hof dan ook over tuigd te zijn van den met de meest vol ledige wetenschap uitgevoerden wil en de bedoeling van besch. om hem van het leven te berooven, zoowel door de beken tenis en de getuigenverklaringen als door het feit dat besch., bij h«t sterven van De Hees tegenwoordig, hem zonder eenige hulp heeft gelaten, den lijder verzekerende dat hij wel beter zou worden. Het arrest verklaart dus wettig en overtuigend bewezen, dat de besch. met het doel om hem van het leven te berooven aan Arend de H«es in een der laatste dagen van Octobcr 1881 heeft toegediend acidum arsenicosum (rattenkruit) en dat heeft geworpen in voor zijn gebruik bestemden en door hem genuttigden drank, zijnde bedoelde per soon daardoor ziek geworden en gestorven. Hetzelfde wettig en overtuigend bewijs heeft het Hof verkregen ten aanzien van de vergiftiging van het kind Suzanna Aben. Wel heeft besch., beweerd, Suzanna Aben, wier dood haar geen voerdeel kon bezorgen, niet van het leven te hebben willen berooven, maar het Hof verklaart dat haar met vol ledige wetenschap uitgevoerde wil om het kind van het leven te berooven overtuigend blijkt uit de omstandighedenle. dat Arend de Hees 25 maanden vroeger na het gebruik van hezelfde door haar toege diend poeder was overleden; 2o. dat, nadat het kind ziek was geworden, zij aan het verzoek om een geneesheer te halen niet heeft willen voldoen 3q. dat zij het poeder heeft medegenomen uit baar woning naar het huis d«r Abens, en omtrent elk ander doel waarom zij het zou hebben meegenomen, de reden is schuldig gebleven. Eindelijk acht het Hof eveneens het wettig en overtuigend bewijs geleverd voor de vergiftiging op 8 Sept. 83, op Hendrik Frankhuizen en diens yrouw gepleegd met het doel om ze van het ieven te beroovpn. Wel heeft besch. niet erkend het doel te hebben gehad om beiden van het leven te berooven en opgegeven dat zij het vergift, versuft door het gebruik van sterken drank, in de pap zou hebben geworpen en ook dat zij tegen vrouw Frankhuizen een ge ringen wrok koesterde en het enkel gedaan heeft om hen ziek te maken. De eerste bewering acht het hof echter geheel on aannemelijk, omdat ze door niets gestaafd wordt en bepaald in strijd is met de ver klaring van vrouw Zitman, die haar ter stond na het plegen van het feit heeft ge sproken. En den tweeden beweeggrond ver werpt het Hof evenzeer beslist, terwijl het den toeleg van besch. om te dooden en het welberaamd en met volledige weten schap uitgevoerde plan daartoe afleidt uit deze feiten: a. dat besch. wist dat Suzanna Aben weinige dagen vroeger en Arend de Hees 25 maanden te voren na het gebruik van hetzelfde door haar toegediende poeder waren gestorven. b. dat besch. het poeder in de pap heeft geworpen, terwijl de echtgenooten Frankhuyzen niet te huis waren e. dat zij na den dood van beiden een uitkeering voor hen aan haar verwachtte uit de begrafenisfondsen, voor welke zij contribueerdeen d. dat zij bij het hevig lijden van beide personen geen werkelijke hulp heeft geboden. De feiten waarvoor besch. dus terecht heeft gestaan, stellen daarvergiftiging driemaal gepleegd. Hare schuldplichtigheid daaraan is door wettige bewijsmiddelen gestaafd en die feiten vallen onder bereik van art. 302 Wetboek van strafrecht, met inachtneming van art. 3 aanbef en 9e lid der wet van 17 Sept 1870. Het Hof verklaart derhalve Maria Ca- tharina Swanenburg huisvrouw van Jobannes van der Linden, schuldig aan vergiftiging driemaal gepleegd en veroordeelt haar tot levenslange tuchthuisstraf en in de kosten van het rechtsgeding ten behoeve van den Staat, met last dat dfe voorwerpen, in handen der justitie, aan de rechthebbenden zullen worden teruggegeven en dat een extract van het arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te 's-Gravenhage en te Leiden ter plaatse waar znlks te doen gebruikelijk is. Na deze uitspraak en nadat de voor zitter der besch. den termijn van cassatie had aangezegd, bleef de veroordeelde dezelfde houding, voorovergebogen met den zakdoek voor 't gelaat zitten, in stilte weenende. Zelden, we meenen zelfs nog nooit, is de levenslange tuchthuisstraf op een vrouw toegepast. Uit het Haagsche Dagblad »Nu de Leidsche giftmenster ver oordeeld is om te blijven leven, en zij waarschijnlijk eerlang het tucht huis zal betrekken, achten wij ons verplicht, hen, die haar daar zullen moeten bewaken of met haar zullen opgesloten, in één woord allen, die door de humaniteitsbegrippen onzer dagen veroordeeld zullen zijn om van haar gezelschap te genieten, aan te sporen tot groote voorzich tigheid. Tal van jaren was het haar bezigheid menschen te dooden; zij schijnt geen plan te hebben, er mee op te houden, want gedurende haar preventieve gevangenschap wendde zij er opnieuw een poging toe aanin zoowel als buiten de gevangenis blijft het monster dus een gevaar voor haar medemenschen. Ieder, die nog met haar in aan raking moet komen, neme dus de uiterste behoedzaamheid in acht alleen hierdoor kan men zich nog een betrekkelijke veiligheid verze keren." Men meld uit Tiel. Donderdagmorgen werd alhier een huisgezin plotseling in diepen rouw gedompeld door den ónverwachten dood van een aanvallig en levenslustig kind van 17 maanden, en wel onder de volgende omstandigheden De moeder sneed een sinaasappel, waar mede het kind gespeeld had, in stukjes. Het kind nam een stukje in den mond en terwijl het de handen uit strekte naar een tweede en zich driftig maakte, omdat niet onmid dellijk aan zijn verlangen kon wor den voldaan, daar de moeder bezig was met het af te pellen, werd het eensklaps hevig benauwd, de gelaats kleur paars en blauw. Het stuk van den sinaasappel was in de keel ge schoten. Dadelijk ingeroepen genees- kuudige hulp kon niet baten. Bin nen twintig minuten was het kind een lijk. Onder hevige benauwdheden gaf het den geest. Timmermans, de moordenaar der drie familieleden Van Oppen te Maastricht, blijft nog steeds zijn on verschillige houding bewaren en toont niet het minste berouw over zijn daad. Hij is bij zijne verhooren zeer gevat en soms onbeschoft in het antwoorden, en zoekt de beschuldiging van met voorbedachten rade te hebben gehan deld van zich af te wenden. Er zijn in deze zaak reeds onderscheidene ge tuigen door den rechter-commissaris gehoord en onder deze enkelen, tot wie de beklaagde gesprekken heeft gehouden, die premeditatie doen ver moeden. Ook weet men thans dat het jachtmes, waarmede de doodelijke wonden zijn toegebracht, is gekocht bij den wapenfabrikant Neuman te Aken. De Koning heeft eervol ont slag verleend aan den heer Grobbee en benoemd tot Minister van Finan ciën den heer C. Bloem, Oud-Hoofd inspecteur bjj het departement van Financiën. Dat twee kinderen van dezelfde ouders een verschillenden naam dra gen, is een gebeurtenis, die ofschoon zelden, toch in Drente voorkomt Ze ker echtpaar, Luberts geheeten (te' Roswinkel), werd op een mooien dag verrast met de geboorte van hun twee den zoon, doch daar de vader ongesteld was, verzocht hij een paar buurlui de aangifte van den jonggeborene ten bureele van den burgerl. stand voor hem te willen doen. Nu is de bijnaam van bedoeld echtpaar »Sondervan", zooals in Drente vele lieden bijnamen hebben; de een naar zijn of zijns va ders beroep, en een ander weêr naar eene of andere gebeurtenis uit zijn leven enz. Zoo gebeurt het dikwijls dat men slechts den bijnaam, niet den eigenlijken familienaam, kent, en zoo wilde het geval ook hier, dat bewuste jonge spruit als »Sondervan" werd in geschreven, omdat de buren zijn vader niet anders kenden. En ziedaar, nu, hoe twee bloedeigen broeders verschil len de namen dragen: de een Luberts en de ander Sondervan. De vorige week is te Pembroke het gepantserde torenschip Ho we van stapel geloopen. Het schip is geheel van staal ge bouwd, is 325 voet lang en 68 voet wijd. Het heeft een diepgang van 26 voet, een waterverplaatsing van 9500 tons en een machine van 7500 paardekracht. De bewapening zal bestaan uit 4 stukken van 63 tons in den toren, 6 dwarsscheepsstukken geschut van 6 duim, 12 zesponders, 10 Norden- feld-kanonnen en 5 Whitehead tor pedo's. De bemanning zal 450 kop pen bedragen. De handelaar in Naaimachines, P. J. G. te Nijmegen heeft aan de Singer-Maat- appij te New-York, nadat laatstgenoemde de bekroning harer naaimachines met den hoogsten prijs op de wereldtentoonstelling te Amsterdam in 1883 bekend had gemaakt, het misleiden van het publiek dienaangaande verweten en tevens beweerd, dat de door de Singer Company in Nederland onder de benaming van „Amerikaansch" te koop aan gebodene machines uit Schotland afkomstig zonden zijn. Een dientengevolge door de Singer Com pany ingediende klacht wegens belecdiging werd in de eerste instantie afgewezen, thans eohter werd in hooger beroep dit vonnis door het gerechtshof te Arnhem vernietigd de gedaagde tot eene schadevergoeding van f100 veroordeeld. Zooals wij in de Arnhemsche courant van 25 April lezen, heeft de Singer Maat schappij dit bebrag aan bet 8t. Elisabeths- gasthuis en het Diaconessen-gesticht, beiden te Arnhem, afgestaan. Aan boord van het stoomschip Hammonia te Hamburg, werd dezer dagen een feestmaal ter eere van ka pitein Franzen, van de Hamburg- Amerikaansche - Packetfahrt-Actien- Gesellschaft" gegeven. Deze zeeman, die ontslag als gezag voerder heeft gevraagd om de welver diende rust te gaan genieten, was zes-en-twintig jaren in dienst der Maatschappij en daarvan was hij 17 jaren kapitein. Kapitein Franzen mocht het voor recht genieten, dat op de meer dan honderd reizen, die hij over den At- lantischen Oceaan maakte, nooit een der onder zijn bevel varende schepen eenig ernstig onheil overkwam. Aan het diner waren ongeveer 50 personen tegenwoordig, waaronder commissarissen en directeuren der Maatschappijuit de uitgebrachte toasten bleek ten duidelijkste dat hij zich niet enkel vele vrienden had verworven, maar dat men hem ook uit een beroep zag scheiden, tot welks degelijkste vertegenwoordigers hij steeds had behoord.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1