IIP 'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1277. Woensdag 13 Mei 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. I Atoonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 x> Uitgevers: BERKHOUT Co, te Helder. BureauxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 12 Mei 1885. Plechtig, indrukwekkend was de be grafenis ran den in de rorige week alhier overleden luitenant kolonel, jhr. W. A. Alting yon Geusau, commandant van het 4de re giment vesting-artillerie. Deze begrafenis had plaats jl. Vrijdag namiddag te 2 uren. Op verlangen van de familie des overledenen, had die plechtigheid plaats op burgerlijke wijze. De lijkkist werd gedragen dooreen 12tal onderofficieren der artillerievier ka piteins van dat wapen droegen de slippen van het lijkkleed. Op de lijkkist lagen drie kransen, waaronder een van de officiers van het regiment en een van 't Bestuur van Floralia. Op het kerkhof werd van wege de vrijmetselaars-loge nog een krans op 't graf nedergelegd. Langs den weg, vooral in de Lnngestraat, schaarde zich een groote menigte menschen, om den somberen «toet te zien voorbijtrekken. Aan 't einde dier straat stond voor de kazerne der artillerie de wacht opgesteld, die toen de lijkstoet passeerde, den sabel presenteerde. Op de begraafplaats waren een aantal vrienden van den overledene aanwezig, om den stoet op te wachten. Daar stelde zich het stafmu- ziekkorp» der marine aan het hoofd, om on der een schoonen treurmarsch het lijk graf waarts te geleiden. Toen de lijkkist in de diepte wegzonk, klonken de treffende tonen van Psalm XLII over den akker der dooden. Terstond ie luitenant-kolonel H- Beijer- mnn, ad des konings in buitengewo nen dienst, het woord, om hulde te bren gen aan de uitnemende hoe lanigheden van den dierbaren ontslapene, die bij zijn ver- scheiden eene zoo schoone berinnering nch- terlaat. Zijne toespraak w^d gevolgd door i woerden van lof en hulde, gcfcproken door j ds. G. E. Bron en door de hteren T. Mooy, i voorzitter van Flor al ia en P. Uurbanus, voorzitter-meester der vrijnetselaars-loge. Eindelijk nam ZEx. de vies-admiraal W. 1 K. Van Gennep, directeur ea commandant der marine alhier het woord, om namens I de zeemacht een woord Jan' leedgevoel te niten, over 't zeer gevoelig..Perlies, dat de landmacht, en inzonderheid et 4de regiment vesting artillerie, geledenojseft door 't af sterven van den betreu.*' n doode. Een schoonbroeder van den rjjjiledene dankte, namens de familie, vooijj belangstelling en de eer aan den overlea' bewezen. Nog eenmaal klonken trenrto". over deze som bere plek, die daarna dog1 de talrijke aan wezigen werd verlaten, de herinnering aan een man, die in zjjr^wel kort, maar welbesteed leven, voor v® n zoo nuttig is geweest. jX' Onder de vod pellen, .rjie in de op 30 Mei te Amsterdam te houden algemeene rgadering der Nederlandsche pen* jenvereeniging voor werklieden zu$£n worden be handeld, is er een vin de afdeeling Amsterdam, strekkeide om art. 3 te lezen als volgt De contributie bidraagt jaarlijks voor personen minstens f 1voor vereenigingen of gene tschappen min stens f5. Deze contributie ?}Jn door de af- deelingen worden vf hoogd. Zij is verschuldig'"enz. En voorts art. 6 ïfiMus te wijzigen: Van de geïnde ntributiën kan een gedeelte wordd) besteed voor de huishoudelijke kosDn der afdeeling, met dien verstanes- dat geene af deeling over meer Van 1/i gedeelte van de in art. 3 ajjhea 1 vermelde bedragen kan bschikken, terwijl daarentegen de coor haar geheven verhoogde contribi ne geheel te harer beschikking blijft, j Men schrijft uyjde Friesche Wou den De lage bote^ryzen, welke na tuurlijk onze lant-ouwers tot ernst stemmen, gevei^'bok voor en na aanleiding tot nPjr comische voor vallen. Zoo vMeelde een land bouwer in de nabijheid van Wol- vega zijn 40 kgr. boter in twee achtste vaten, teneinde de boter- kennis van den koopman eens op de proef te stellen. Geheel op de zelfde wijze toebereid, bij gedeelten beurtelings in het vat gedaan, werden deze twee vaten op denzelfden dag aan de markt te Wolvega gebracht en ontving de verkooper voor bet eene vat f8.00 meer dan voor bet andere. Te Joure weigerde een landbouwer zijn boter af te staan voor den hem aangeboden prijs. Hij nam bet vat boter raeê terug en zette het den volgenden dag (met dezelfde boter natuurlijk) te Sneek aan de markt, maar met den naam van zijn buurman in initialen op het deksel van het vat. Hij ontving dien dag van dezelfden koopman f7,50 méér dan hem den vorigen dag door den kooper geboden was. Te Gorredijk gaf een landbouwer uit Jubbega Scburega zijne be vreemding te kennen, dat bij niet meer, zooals vroeger, eerste keur« behaalde, maar zich nu onderschei dene malen met een tweede," zelfs een derde" keur moest tevreden stellen. Hij ontving als antwoord van den. boterkooper, die tevens le verancier in lijnkoeken bleek te zijn: »goed en wel, maar je haalt ook nooit lijnkoeken bij mij." Donderdag sprongen nabij Mui- den's nog altijd stilstaande kruit fabriek, twee lotelingen, die met vele uieuwe kameraden in de Gooi- sche stoomtram naar Naarden werden vervoerd, uit dit voertuig, terwijl het in volle vaart was. Zij begaven zich dadelijk te water, zwommen naar men zegt, om een weddenschap, de Muidervaart over en weer terug en werden daarna weder als pas sagiers, eenigszins onder scherper toezicht, opgenomen en naar bun nieuwe woonplaats vervoerd. Voorzichtigheidshalve beeft de commissaris van politie te Deventer de aandacht der aldaar wonende tappers gevestigd op 't artikel, waar bij strafbaar is gesteld, niet alleen bet toedienen maar ook het verkoo- pen van sterken drank aan kinderen beneden de 16 jaren. De vrouw van een reeds bejaard arbeider te Hoornaar vond 11. Maan dag bij 't schoonmaken harer woning boven onder 't rieten dak, ongeveer driehonderd gulden. Toen zij dit baren man mededeelde, bleek bet dat deze zelf er dien vreemden spaar pot op nahield, om zich een rusti- gen ouden dag te verzekeren. Naar men verneemt, beeft de Fransche consul te Rotterdam de opsporing en arrestatie verzocht van een man, tegen wien in Frankrijk bevel van gevangenneming is verleend wegens bet plegen van niet minder dan: bedriegelijk bankroet, valschheid en een dubbelen moord gepaard met diefstal. Volgens bet Vaderland beeft de gevangene Jeanne Lorette zich van het leven willen berooven. De poging liep met een snede in den pols af. Naar men zegt zal de beer Reekers, lid der Tweede Kamer, gebruik maken van zijn recht van initiatief, en eerstdaags een wetsvoor stel bij de Kamer in dienen om te gemoet 5te komen aan de bezwaren van Volendam en bet visscben met den wonderkuil weder toetelaten. Men schrijft uit Alkmaar: De wet van 16 April jl. (Stbl. No. 78) tot wijziging der wet van 28 Juni 1881 Stbl. No. 97) houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhaudel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, op den len dezer in werking getreden, mag op eenige punten verbetering hebben aange bracht, zeker zal zij dit niet doen, waar het geldt de openbare dron kenschap tegentegaan. Een slijter in wijn en gedistilleerd alhier, tevens winkelier in sigaren enz. verkoopt flescbjes van verschil lende grootte, gevuld met jenever en zorgvuldig gesloten met een kurkje; het etiquet draagt ten opschrift sGenever" 1fa Hk (Heemskerk) 1 Hk, V/'3 Hk enz. Wanneer nu iemand een half Hk vraagt, dan betaalt hij daarvoor 4l/a cent, of liever 6l/a cent, maar ont vangt 2 cents terug indièn hij bet fleschje (een gewoon apothekertje") terugbezorgtdat fleschje (zoo'n half Heemskerkje) houdt veel meer in dan een borrel" in een kroeg voor 5 of 6 cent. Nu ligt het voor de hand dat jongens, zelfs beneden den leef tijd van 16 jaar en anderen die zich geneeren voor de toonbank een bor rel leeg te drinken, een Heemskerkje koopen en dat op bun wandeling in de plantsoenen of als zij elders onbe spied zijn, verorberen. 't Is treu rig, maar waar! Wanneer de wetgever gelooft het kwaad op deze wijze te bestrijden, dan heeft hij zeker wel erg buiten den waard gerekend, die bewijzen zal geven, dat al de leden der 2e Kamer niet zoo knap zijn als hij, wanneer bet betreft de verzekering van zijn bestaan. Het is nu 15 dagen geleden, aldus schrijft de Enkh. Ct., dat M. K. met een retourbiljet per Zuider- zeeboot naar Amsterdam vertrok, ten verkoop van de lading viscb, waar mede een vrachtvaarder naar die stad was vertrokken. Die koopwaar behoorde, behalve aan hem zelf, nog aan een viertal koopertjes, en bet geld voor den inkoop was bun door de afslagers voorgeschoten. Dat is bier gebruikelijkals een visscherman zyn vrachtje laat afslaan, staat de afslager voor zijn geld in en betaalt hem, om vervolgens met den kooper of koopers af te rekenen. Met een op zoodanige wijs bekomen lading ging de bedoelde M. K. naar Amsterdam en keerde tot heden niet terug. Toch weet men nu waar bij is. Naar men meedeelt, telegrapheerde hij om f 15 tot lossing van zijne jas, te zenden Zeedijk N°. zooveel te Amsterdam. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam verzoekt te worden bekend gemaakt met bet verblijf van Henri Armand de Duwiequet de Ro- delingbem, oud 37 jaren, geboren te Parijs, en van diens huisvrouw Leo- nie Anastasie Drolez, die te Amster dam hun kind, Armand Louis, gebo ren aldaar den len Juni 1883, hebben achtergelaten. Thans, nu alle sloepen te Per nis hebben afgerekend, blijkt bet ten duidelijkste hoe slecht het afgeloopen jaar was. Drie sloepen maakten tame lijk zaken, en de rest verdiende wei nig of niets, het is er dan ook zeer stil; de kooplieden, die anders met tientallen tegelijk te Pernis komen, laten zich dit jaar niet ziende ber bergen zijn ledig. Kortom, het is er zoo doodscb, dat men niet zou zeggen dat de gekeele vloot in de haven is. Een oom liet zijn neef aan zijn sterfbed komen en sprak hem op deze wijze toe »Je bent mijn eenige erfgenaam, beste jongen, (de neef hoorde deze woorden met veel genoegdoening die bij moeite bad te verbergen) luister eens goed naar mijne woorden: speel nooit op een Vrijdag, nooit op den dertienden en nooit op den zevenden van de maandgeef bij den derden slag altijd de bank over, speel nooit meer dan een uur achtereen en dineer nooit in je club. Wanneer ik deze principes steeds, gevolgd had, zoude ik nooit mijn vermogen verloren hebben ik heb ze gemin acht en nu heb ik ook geen cent meer. Doe niet gelijk ik, dan zal je, bij je sterven, je neven wat kunnen nalaten." Het jonge menscb was zeer uit bet veld In de vorige week, meldt de Yolks-Zeitung, moest een gendarme een gevangene per spoor naar Blanke- nese transporteeren, toen deze, op het oogenblik dat de trein in volle vaart was, uit de coupé op den weg sprong. Onmiddellijk sprong de moe dige gendarme den vluchteling na en nam hem opnieuw gevangen merkwaardigerwijze hadden de beide springers hoegenaamd geen letsel be komen. Er bestaat een plan om het bekende reuzenstoomschip »Great Eastern" van Engeland naar Ant werpen te vervoeren ten einde aldaar gedurende de internationale ten toonstelling als logementschip dienst te doen. Tegen de uitvoering van dit plan worden echter van Belgische zijde ernstige bezwaren geopperd, ter wille van de belemmering, die de scheep vaart op de Schelde zou kunnen ondervinden, wanneer dat schip bij den overtocht op de rivier eens aan den grond mocht vastraken, welke vrees geenszins ongegrond is, wanneer men bedenkt dat de »Great Eastern" een lengte heeft van 680 voet, en de Schelde op sommige punten niet meer dan 600 voet breedte heeft. Zoowel bet Belgisch als bet Neder- landsch loodswezen zullen dan ook wel eenige bezwaren opperen om, bij aanvraag daartoe het schip van een loods te voorzien en is het wel niet denkbaar dat men in dat geval op eigen rekening bet schip zonder loods dé reis zal laten ondernemen. Ook in bet zuiden van Frank rijk, te Toulon en omstreken, is een aardbeving waargenomen, waardoor glasruiten zijn gebroken. Aan een spoorwegstation geraakten stilstaan de wagens door den schok in be weging. New-York, 28 April. Het Eng. barkschip »Marance," kapt. Bowden, 1 Januari van Figueira naar New- foundland vertrokken, werd op 46° 30' N. B. en 45° 54' W. L. te midden van groote ijsvelden verlaten. De kapitein en twee man der equi page werden 28 April te St. Johns aangebracht door 't schip »Seretha" van Cadix. De gezagvoerder van genoemd schip ontdekte hen te mid den van groote ijsschotscbenna 18 dagen blootgesteld te zyn geweest aan regen, yzel en sneeuw, zonder dekking en bijna geen voedseltoen zij werden gered, bleef hun niets meer over dan eenig brood, dat on der in de boot ronddreef. Hun schip was 5 April in het ijs verbryzeld. De opperstuurman en de overige equipage zijn waarschijnlijk kort na bet verlaten van bet schip met de groote boot gezonken. De geredden verklaren kort na het verlaten van bet schip luide noodkreten te hebben geboord. INGEZONDEN. Kiacht van een Tessetsclie boerin over de drankwet. Aan het „Nuws van den dag", Amsterdam. Meheer de kranteuutgiver Och! och wat hew ik nouw ien geval, ik moet je wel schrieven miskien wordt liet dan wel verandert want zo ken et niet bluve benne die beeren in de baag niet wiezer, om zokke euvelse wette te maken P hoores wat ik had bew, zoo je messkien weet weunne we in 't land een kwertiertje van de Burg, ik hew ien beste man en vier beste zeuns,. ze komme nooit dronke thuns, mien man gaat alle Zatnrdag- evende naar de winkel aan de Burg om deer boedschippen voor me, hij ge- bruukte dan weldrus een slokkie maar nooit meer als ientje, maar nou, nou och Gossie, deer komt Klaasbuur beij me te seggen, Trientje Buur weet je wel dat je mun Jawik in de sloot leijt, ik vlieg er gouw na toe, dat begriepje en ja o Gossie heere min tied deér leijt Jawik mit alle kosteleke boescbippen in de sloot met zien opgnapperspak an alles bedorven, de suuker deur de koffie, bet stroopkruukje stikke en bet ergste Jawik was dronken. Klaasbuur hielp en weij brogten him mit veul moëijte tbuus en toe beij slippe bad, zeijde 'ie ja mem dat is de schuld van de nuwwe drankwet je weet as ik vroeger om boedschippen ging, gebruukte ik ien borreltje en bleef goed en mekeerde niks maar nouw is 't in zokke inooije Dooters flessie8 van twie dubbeltjes, ien kwartje ze zeijde Jawik 'n borrel magge we niet meer verkoopen maar koop son flesje ik die dit en docht buuten de Burg zei ik ereis van proeven, ik slokte er is van en nog er is en nog twie maal tot dat ik zo mal wier as en euje en toe bin ik zieker in de sloot volle, dat komt mem nouw alle gaar van die nuwwe drankwet. Och, ooh segg ik teugen mien Jawik dat zokke groote leu in de haag niet wiezer benne om zokke wette te maken, want nouw wordt het veul erger verbeelje mienheer, zo ik seide ik heb vier beste zeuns tbuus, die weldres as ze tied hewwe eijers zoeken of op de jacht gaan, ook weldres naar ver- koopingen op strand of na de boelbnus, dan dochten ze niet om wat mee te nemen maar nou noudat se dat beroerde goed in klijne flessis verkoopen, nou zelle se vrees ik nog strakkies weleris dronken thuus komme het wordt nou deur die nieuwe drankwet makkeleker maakt en veul erger als het ooit van zien leven weest is denkt jij ook 't niet meheer. beste meheer zet deuze brief als je blieft in je krant deer zal ik erg bliet om wezen, veule groete TRIJN.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1