'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1281. Woensdag 27 Mei 1885 Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Wreedheden. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BareaniSPOORSTRAAT es ZIIIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Mei 1815. Aan het Ministerie van water staat, handel en nijverheid werd jl. Vrijdag aanbesteedhet onderhoud van en het verrichten van eenige herstellingen aan het postgebouw alhier, van den dag der kennisge ving van de goedkeuring der aan besteding tot en met 31 Maart 1888. Minste inschrijver de heer W. De Jong alhier, voor f1788. Nader verneemt men, dat Z. M' 8chroefstoomschip Aruba" wel de haven van Shields is binnengeloopen wegens stormweder in de Noordzee, maar dat schip geen avarij heeft bekomen aan het tuig en geen men- schenlevens zijn te betreuren door dat ongeval, welk gerucht zijn oor sprong schijnt gevonden te hebben in het onverwachts aandoen van een Engelsche haven, waardoor geen oorlogsschip aanwezig was voor poli tietoezicht op de visschersvloot. De onlangs te Alkmaar plaats gehad hebbende brand, welke het pakhuis des heeren Roozendaal ver nielde, heeft de justitie aanleiding gegeven tot het instellen van een scherp onderzoek. Men schrijft aan de »Pr. Gr. Ct." uit Harlingen, dd. 20 Mei Gisterenavond is hier door den commissaris van politieden heer De Veer, een jongmensch gesnapt, die in dienst van de heeren Broek man en Honders, commissionairs in effecten te Amsterdam, met een som van f 920 aan den haal was gegaan en sedert verleden Zaterdag voor pleizier rondzwierf. Van het geld had hij zich een nieuwe garderobe en reisbenoodigdheden aangeschaft en overigens ongedwongen geleefd. Nog f 760 werd in zijn bezit ge vonden. Vrijdagmiddag is te Gouda het groote circus van de heeren Sanger en Barnun omvergewaaid, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken, waarvoor men aanvankelijk bevreesd was. Naar men verneemt, hebben dezer dagen te Delft in een gezin verschillende vergiftigingen plaats gehad, wel niet met doodelijken af loop, maar toch zoo, dat men vreest, dat een der huisgenooten blind zal big ven. Te Deileen dorp nabij Gel- dermalsen, zijn van één huisgezin de vader en de moeder, twee zoons, een dochter en een neef te gelijk ernstig ziek geworden. Bij allen ver toonde zich de ziekte in denzelfden vorm, nl. braking, pijn in de keel, tijdelijke blindheid enz. De genees heer, die vergiftiging vermoedt, heeft van het geval aangifte gedaan bij den burgemeester. De justitie on derzoekt. Het vermoeden van ver giftiging wordt versterkt, doordien onlangs van hetzelfde gezin al de kippen dood gevonden zijn. De rechtbank te Brugge heeft het hooger beroep, ingesteld in zake het beschadigen van netten van Hollandsche visschers, verworpen, en de Ostendenaren veroordeeld tot een geldboete en in de kosten, in de beide instantiëu gevallen. De Hollandsche reeders stellen nu tegen de Ostendensche collega's een eiseh tot schadevergoeding in. Uit Sappemeer wordt gemeld: Donderdagavond had een 17jarige arbeidster in de strookartonfabriek van den heer W. A. Scholten te Sappemeer het ongeluk met de stroo- haksel-machine in aanraking te komen. In een oogenblik werden hare beenen tot boven de knie afgesneden. Ze werd onmiddellijk ter verpleging ge zonden naar het academisch zieken huis te Groningen. Kamerverlichting metle verworst. Te Leipzig kocht iemand dezer dagen een leverworst, die hem door reuk en kleur verdacht voor kwam. Bij onderzoek bleek de worst voor 60 pCt. uit darmret, voor 12 pCt, uit lever en overigens uit aardap pelmeel enz. te bestaan. Om er toch eenig nut van te hebbeu, reeg hij een draad dik katoen door de worst en stak dien aan, met 't gunstig ge volg dat de worst, wel is waar onder een minder aangenamen stank, maar overigens zeer geregeld afbrandde als een kaars. Hij maakte vérvolgens aan 't publiek bekend bij welken slager deze worsten a doublé usage te verkrijgen waren. Een bijdrage tot de thans meer dan ooit besproken voedingsquaestie mag geacht worden de proeve, die mem te Drammen, vanwege de Chris- tiania Preserving Coinpany, genomen heeft om walvisschen geheel tot menschelijk voedsel geschikt te ma ken. Die maatschappij heeft voor eenigen tijd op Lörviir een fabriek gebouwd, in welke het bewerken en in luchtdichte vaten inleggen van walvischvleesch op groote schaal ge schiedt. De ladingen van dit nieuwe artikel komen te Bergen (Noorwe gen) aan. Volgens opgaaf is het vleesch dezer diersoort, op behoorlijke wijze toebereid, krachtig, smakelijk en vrij van eenigen tranigen bij smaak, zooals door een aantal koop lieden, reporters van dagbladen, enz. die tot proeven genoodigd waren, verklaard is geworden. Een dosis hermetisch walvisch-vleesch," waar aan tien personen genoeg hebben, is voor 2l/s kroon, dus drie maal goedkooper dau andere hermeti sche" waren, verkrijgbaar. Gelukt het alle vooroordeelen te overwinnen, dan zal een nieuw krachtig voe dingsmiddel voor het volk gevonden zijn. Een blinde stond onlangs te Chicago voor den rechter, beschul digd van te hebben gebedeld. »Zijt ge blind, beschuldigde?" vroeg de rechter. »Ja, Edelgestrenge »Hoe kwam het dat ge blind zijt geworden »Door een beroerte »Door een beroerte Hoe komt het dan dat het schild, dat ge op de borst draagt, als oorzaak van uw onheil, een buskruit-ontploffing te zien geeft?" »Ja, zietu," antwoordde de blinde, »de schilders hebben het nog niet zoo ver gebracht, dat zij een be roerte kunnen afbeelden." Eenige dagen geleden had een zwemmeester te New-York,aieOdlum heette, het plan te kennen gegeven om van de brug te Brooklijn in de rivier te springen en de politie nam voorzorgsmaatregelen om dit plan te beletten, maar toch slaagde Odium er jongstleden Dinsdag in het ten uitvoer te brengen. Een versierd rijtuig, waarin een opzichtig gekleed persoon zat, kwam de brug oprijden en trok de aan dacht der politie-beambten, waardoor het Odium, die in een meubelwagen op den helper volgde, gelakte de plek te bereiken, die hij voor zijn sprong had bestemd; behendig klom hij. tegen het ijzeren hekwerk der brug op en stond een oogenblik later negen voet boven de brugvlakte. De brug ligt honderd zes en dertig voet boven den waterspiegel. Odium deed den sprong met het linkerbeen vooruit en hij viel, over een afstand van honderd voet, kaarsrecht naar beneden. Toen echter helde het lichaam, waarschijnlijk door den wind, een weinig over, de zwem meester deed pogingen om zijn balans te houden en een vooraf berekende houding, aan te nemen, maar dit gelukte hem niet en hij kwam met den rug op het water terecht. Hoewel de ongelukkige slechts tot ongeveer twaalf voet beneden de oppervlakte verdween, bleef hij on geveer drie minuten onderkapitein Boyton die met een vaartuigje in de nabijheid was en den treurigen toestand zag waarin zijn vriend zich bevond, sprong in de rivier en bracht Odium aan boord. De kracht waarmede hij op het water was nedergekomen, was zoo groot geweest, dat het zwemcostuum was opengebarsten en de huid ge scheurd was, zoodat het bloed er door te voorschijn drong; toen men de borst aanraakte, drong het longen- bloed met akelig sissend geluid door het verscheurde weefsel. Odium kwam nog tot bewustzijn en was in staat om te vragen of de sprong goed was geweesteen half uur later stierf hij na een vree- selijken doodstrijd een lijkschouwing toonde aan dat alle ribben gebroken en de inwendige lichaamsdeelen verscheurd waren. De aanleiding tot het waagstuk was niet anders dan reclame-makerij, en Odium had willen aantoonen, dat de sprong gemakkelijk en zonder gevaar was vroeger waren onder scheidene personen gearresteerd, die dezelfde poging hadden willen doen en thans worden er mannen gevonden, die verklaren, dat zij voornemens zijn om aan te toonen, dat zij kunnen verrichten, wat Odium niet mocht gelukken. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de helpers van den ongelukkigen zwemmeester wegens medeplichtig heid aan zelfmoord worden vervolgd. Het Hydrographisch Bureau van het Ministerie van marine der Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika houdt zich sedert geruimen tijd onledig met het verzamelen van feiten, om te kunnen vaststellen, onder welke omstandigheden olie 't krachtigst werkt, om hooggaande zeegolven gedurende een storm te kunnen effenen. Zoodra een genoeg zaam aantal van die feiten zal zijn ingekomen, zullen deze in het belang van de scheepvaart worden bekend gemaakt. Onder de reeds ontvangen berichten van scheepskapiteins komen zeer merkwaardige voor, ten betooge van de goede werking van olie op de golven. Vele gehuwde mannen in Eu ropa moeten aan de Parijsehe klee- der raakerskn echts het volge n de schrij - ven gericht hebben Waarde heeren! »Gij hebt het werk gestaakt. Waar toe? Na korten of langen tijd zult gij den arbeid toch moeten hervat ten, daar dubbeltjes-gebrek zich spoe dig zal doen gevoelen. Dit is treu rig, maar waar. Intusschen is er nog een middel, waardoor gij in uwe werkstaking kunt volharden, wellicht voor goed. Gij hebt daartoe alleen noodig ons voorstel aan te nemen, dan kunt gij van ons ondersteunings gelden bekomen zooveel gij maar wilt. Begint dan met de werkstaking nog meer algemeen te maken. Voor alles is het noodig, dat de dames kleermakers en maaksters, over de geheele wereld verspreid, uw voor beeld volgen. Dit laatste is een on zer hoofdvoorwaarden. De zomer staat voor de deur. Het reiszeizoen begint. Onze vrou wen en dochters zijn den geheelen dag op de been, ora zich nieuwe pakjes aan te schaffen; zooals be kend is, hebben zij nooit iets om aan te trekken. Wanneer het haar nu volkomen onmogelijk ware zich een nieuw kleedingstuk aanteschaffen zouden wij millioenen kunnen bespa ren. Met genoegen zijn wij bereid de helft van die som voor uwe hoogst rechtvaardige werkstaking te besteden Wij maken dan in ieder geval ook nog goede zaken en gij zoowel als wij zouden uit den brand geholpen zijn. Wilt ge dit doen? Een wagen, met een zwaren boomstam beladen, overschreed de Waadtlaud-Fransche grenzen en werd door de Fransche beamten onderzocht. Reeds reed hij door toen een hunner met zijn hamertje nog een slag op den boomstam gafeen tak brak af, men zag een gat en daarin 414 KG. tabak. Wagen, la ding en paard werden verbeurd ver klaard en de voerman naar de gevangenis gebracht. Een Schipbreuk. Drie-en-veertig leden der eerste aristo cratische familie van Hongarije, waren on langs in doodsgevaar en het is nog een wonder, dat zij niet den dood in de golven vonden. Zij was te Siofok aan boord van een stoomboct gegaan om op het Platten- raeer naar Türed te varen, waar een zeil en roeiwedstrijd zou gegeven worden. Het Platten-meer was zeer onstuimig en bij het vertrek nit de haven van Siofok wierpen de torenhooge golven de boot tegen de rotsachtigen overs. Er ontstond een groot lek en de boot begon op 800 schreden af stand van den oever te zinken. Er was geen enkele reddingssloep op het schip en het gansehe gezelschap waande zich reeds verloren. De doodsangst bracht de dames tot vertwijfeling, zij liepen handenwringend rond. Ten einde eenige kalmte te bren gen, werd door een paar heeren een zeer zonderling middel te baat genomen. Zij lieten de zigeuners, welke zich aan boord bevonden, lustige wijsjes spelen. Terwijl nu de helft der heeren zich met de dames bezig hield, werkte de andare helft met alle krachten aan de pompen, om het bij stroomen indringende water weder uit te werpen. De koelbloedigheid der heeren, die dansmuziek lieten spelen, bewerkte dat de tegenwoordigheid van geest langzamer hand terugkeerde en na een vermoeienden arbeid van 5 uur slaagde men er in het lek te stoppen. Met opgeruimd gelaat kwamen nu de heeren boven en verklaar den dat de boot gered was. Intusschen was de storm bedaard en de boot keerde naar Türed terug. Naar een Hongaarsch blad mededeelt wekt deze zaak des te grooter opzien, om dat de kroonprinses Stephanie ilen zeil- en roeiwedstrijd had willen bijwonen, in welk geval zij zich aan boord had bevonden. Zij had echter den vorigen dag bericht gezon den dat zij verhinderd was aan haar voor nemen gevolg te geven. 't Is wreed zijn mind'ren te verneedren, Of misbruik maken van zijn macht; 't Is wreed, wanneer men iemand, die niet Gelooft als wij, daarom veracht 't Is wreed de dieren te mishand'len, En om hen niet steeds goed te doen 't Is wreed om schade te berokk'nen Aan boom of bloem van het plantsoen 't Is wreed op onze jonge krijgers Te vloeken zoo wel eens gebeurt 't Is wreed, dat men, wat ons moet voeden, Yervalscht of met vergif soms kleurt 't Is wreed, wanneer men eene moeder, Gezegend met een kind of acht, Des avonds, ook al meent men 't hart'lijk, Durft toe te roepen: „goeden nacht!" 't Is wreed, om in een Mei als deze, Het vee te drijven uit den stal; Maar dan de kachels weg te nemen, Is zeker wel het wreedst van al. Heldersche Moppen. Een kroesharige Noordbrabantsche boer stapte onlangs te Rotterdam zeer deftig aan boord van het stoomschip „Drente," hetwelk gereed lag naar Indië te vertrek ken. Even voor het ophalen der plank werd hem gevraagd, daar hij niet op zijn gemak scheen, waar hij eigenlijk moest zijn, waarop de hals antwoordde„Ik moet noar Den Bosch." Men kan zich den schrik van den landman voorstellen toen hij vernam dat het stoomschip dadelijk naar Indië zon ver trekken. Ons land had op die wijze een snuggeren bol minder geteld. DE 8TOUTMOED1GE PAPA. Kleine LizePapa, u moet dadelijk bij mama komen. Vader: Ik kan onmogelijk weg, ik ben bezig een brief te schrijven, die onmiddel lijk moet verzonden worden. Kleine LizeMaar mama moet u over een gewichtige zaak spreken. Vader: Nn, als die zaak zoo belangrijk is, laat mama dan maar hier komen, ik ga niet weg. Kleine LizeNu, papa, u durft vandaag veel te zeggen. FAHRENHEIT NEGATIEF. Lanbe, die nogal kort aangebonden was, had, na herhaalde weigeringen, aan een jong tooneeldichter eindelijk toegestaan, dat deze hem een stuk van zijn maaksel'zou voorlezen, 't Kwam er met horten enstoo- ten uit, en telkens moest de arme diohter zich het verhit gelaat afwisschen. 't Is zoo warm, stamelde hij, als ter verontschuldigingvijf - en - twintig graden Rèanraur in de schaduw Och, wat Réaumurbromde Laube. Bij dat stuk kan alleen van Fahrenheit sprake zijn Van Fahrenheit P stotterde de overblufte dichter. Dat wil zeggen: van onervarenheid! snauwde Laube, stond op cn liet den s'im- perd met zijn stak alleen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1