POLITIE. Advertentiên. jaar wijdde deze vrouw niet minder dau 5 uren per dag om de verwoes tingen, die de tijd op haar aangezicht aanrichtte, zooveel mogelijk te be dekken. Dat is dus gedurende die 20 jaren 4 jaren en 40 dagen In het geheel besteedde deze co- quette, van haar 20e tot haar 50e, dat is gedurende 30 jaren, bijna 6 jaren voor haar toilet; dat is dus 1/5 gedeelte van dien tijd. En weest er zeker van, dat van het 50e jaar af de pogingen verdub beld werden. Dit is waarschijnlijk wel hetzelfde bij het grootste deel der Parrjsche vrouwen. Een winkelier te Bristol, die zich indertijd in verlegenheid bevond hij wilde een kleine schuld afdoen en was niet goed bij kas, wendde zich tot een zijner stadgenooten, wiens welwillendheid door velen werd geroemd. De aangesprokene betoon de zich bereid hem de gevraagde som ter leen tegeven. Voor dien liefdedienst zou hij niet meer dan 25 pCt. interest per maand bereke nen. Het duurde niet lang of de schuld bedroeg per resto, na aftrek van 't geen daarop was afgedaan ruim 40 p. st. De liefderijke schuld- eischer drong op volledige betaling a^n en toen dat vruchteloos bleek te zijn, stelde hij een rechtsvervol ging in tegen den achterstalligen schuldenaar. De rechter, voor wien de zaak diende, gevoelde zich diep getroffen door het edelmoedig gedrag van den eischer. Bepalingen op den interest bestaan in Engeland niet; woeker was er, in den zin der wet, dus niet gepleegd. Van zijn bevoegdheid, ge bruik makendegaf hij den tèerge- voeligen klager een les, die hem zal heugen: hij veroordeelde den schul denaar tot afdoening van 6 pence (30 ets. per maand), zoodat onze woekeraar 145 jaar geduld moest hebben om het uitgezette kapitaal met intrest binnen te krijgen. schaffimg zou in dit geval allernadeeligst werken, en mag dus niet geschieden. Daar entegen is het raadzaam om op geleidelijke wijze den tijd van het dragen van het cor- set iederen dag te verminderen, tot men eindelijk gewend is het geheel te kunnen ontberen. Te gelijk worde tot versterking van de verachterde en verslapte organen des romps gepaste en doeltreffende oefe ningen regelmatig en voortdurend dage lijks verricht; de duur daarvan zij in den beginne niet te lang, naar neme allengskens toe, welke regeling het best aan eigen gevoel kan overgelaten worden, mits dat men ernstig het voornemen heeft om langs dien weg de verbetering van den li chaamstoestand te verkrijgen, en men niet na eenige malen, óf wegeas gemakzucht, óf wegens de vermeende omslachtigheid, in zijn eersten ijver verslapt, wat gewoonlijk met een geheel verzuim eindigt. Het is daarom goed een vast en bepaald uur voor het ver richten der oefeningen te stellen; misschien zou het vroege morgenuur het geschiktst zijn, omdat er dan van geen lastige odj- slachtigheid sprake kan zijn. Hoe dit zij, waar de wil ernstig is, weet men elk be zwaar uit den weg te ruimen. Corsetten. Het Maandblad van de Gymnastiek-ver- eeniging Kracht en Vriendschap te Amster dam (No. 6) bevat: „Een ernstig woord der vriendschap", een woord, dat zijn nut ook in wijderen kring hebben kan, omdat het spreekt van een algemeen euvel van onzen tijd. Vooral voor de vrouweu is dat arti keltje lezenswaard. Het handelt over dansen, die gezonde lichaamsbeweging en in verband daarmede, over de zeer nadeelige gewoonte, van het dragen van nauwe corsetten in het alge meen. Van nature is de welgevormde inensch, zoowel vrouwelijk als mannelijk, bevoor recht met ten opgeheven rechte gestalte, en tot handhaving daarvan, vindt hij in den bouw en hetinwendig samenstel zijns lichaams de vereischte middelen, die een kunstroa- tigen steun onnoodig maken. Waar echter, hetzij tot ondersteuning, hetzij uit wansma- kige behaagzucht, het dragen van een cor- set gewoonte is geworden, zijn de spieren van den rug langzamerhand ongeschikt ge raakt tot vervulling der haar aangewezen taakze zijn bij het meisje zwak en on volkomen gebleven, omdat de vrije ont wikkeling en wasdom is belemmerd. De wervelkolom, die de natuurlijke steun moest wezen, is door de vermeende wijsheid van de moeders, bij hare dochters werkeloos gebleven; waar zij meenden, dat door het dragen, liefst zoo jong mogelijk, van het corset verkromming der ruggegraat zou voorkomen worden, hebben zij daardoor juist de geschiktheid er toe bevorderdde voeding, die bij behoorlijks werkzaamhsid van alle dee- len des lichaams, ook tot alle deelen en organen daarvan versterkend doordringt, heeft, wegens te geringe inspanning, wegens onbedachte opheffing of vermindering van werkzaamheid der belemmerde organen, ook slechts in verminderde en ongenoegzame mate plaats gevonden, en zoo is het na tuurlijk vermogen, om het lichaam rechtop te houden, vernietigd, en de kunstmatige steun noodzakelijk geworden. Zulk een krachtverwoestenden invloed oefent het corset niet enkel op de wervel kolom uit, maar op al de organen der borst en buikholten, waarvan de treurigste ge volgen in een of ander opzicht in het leven van het vrouwelijk individu niet uitblijven. De schrijver in het genoemd maandblad haalt het oordeel aan van eenige autori teiten, als Aghina eu Hyrtl, die allen van de schadelijke grenslijn van het corset ge wagen. En hij besluit Wat er tegen te doen, indien nu het li chaam reeds zoo verwend is geraakt aan dien kunstmatigen steun, dat men hem niet meer missen kanP Een oogenblikkelijke af- Stoom vaartberichten. Het stoomschip Prins Hendrik is 28 Mei te Marseille aangekomen en vertrok denzelfden dag naar Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje, gisteren van Londen vertrokken, wordt heden te IJmuiden binnen verwacht. Het stoomschip Prins Alexander, kapt. Bakker, van Batavia naar Amsterdam, ver. trok 30 Mei van Padang. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, kapt- Visman, van Batavia naar Amsterdam, ver, trok 30 Mei van Marseille. Het stoomschip Voorwaarts, kapt. Julsing, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Mei van Southampton. Visscherij-Berichten. 1 Jani. 11 tal geep per tal f 8,50 tot f 10,50. 10 blazers met 14 tot f75 rog pert-tuk 43 tot 53 cent. 5 korders met 2 tot 18 mand kleine schol per mand f 2,75 tot f 3,15. 2 Juni v.m. 2 vletten met 10 tot 25 rog per stuk 46 cent. 20 korders met 40 tot 100 tong, per st. 25 tot 35 cent. 60 tot 130 tong per stuk 8 tot 2a cent. 1 tot 3 mand kleine sohol, per mand f 2 tot f 3.—. Burgerlijke Stand Helder. Van 29 Mei tot 2 Juni. ONDERTROUWD: C. v. d. Made, win kelier, en J. P. Greeuw. GEHUWD: Geene: BEVALLEN: R. de Graaff, geb. Kramer, z. J. W. Jochenis, geb. Peppelenbosch, d. D. van Leeuwen, geb. de Roos, z. A. C. flu- ber, geb. Le Mat, z. A. Luidinga, geb. Grei- ner, z. H. G. Schmitz, Morgenstern, z. C. Heijdenrijk, geb. Numeijer, d. OVERLEDEN: A. J. Lamore, 18j. M. Hubbeling, geb. Wijker, 23 j. Gevonden Voorwerpen. Een Portemonnaie, waarin twee brief jes en een koperen Potloodhouder. Helder, 2 Juni 1885. Vervolg1 der Berichten. - Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegrammen zijn lo. Zr. Ms. schroefstoomschepen Tromp en Alkmaar, in den morgen van 1 dezer te Falmouth aangeko men. Het voornemen bestond, om den 2den dezer de reis naar het va derland te vervolgen; heeft 2o. Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee J. A. Greve, m den morgen van 1 dezer Portsmoutk verlaten, met bestemming naar Nieuwediep. Aan boord dier schepen was alles wel. De Atjeh is hedenmorgen op de reede van Texel gekomende Tromp wordt morgenavond hier binnen ver wacht. Gisteren werd door de garni- zoens-voediogs-commissie in het openbaar aanbesteed de levering van aardappelen ten dienste van de troe pen, alhier in garnizoen. Minste in schrijver de heer F. Th. de Haas, tegen f 1.89 den hectoliter, wegende 68 kilogram. Zondagmiddag werd, in tegen woordigheid van 't Dagelijksch Be stuur tot 't nieuwe plantsoen op 't Molenplein, den toegang voor 't pu bliek geopend, waarbij de fontein in werking werd gebracht. Onderschei dene belangstellenden kwamen een kijkje nemen. Volgens achterstaande annonce wordt de inteekening op de drie voorgestelde avond concerten, door de directeuren van Tivoli nog een week opengesteld. Velen, ingenomen met het plan om in den loop van den zomer een prettigen avond in den netten tuin van Tivoli door te brengen, waarop behalve muziek, verlichting a giorno en vuurwerk zal gegeven worden, hebben de onderneming gesteund door op de rondgebrachte circulaires in te teekenen. De inteekening schijnt, met 't oog op de enorme kosten, daaraan verbonden, echter niet voldoende te zijn en daarom heb ben de directeuren Maalsteed en Schaap be sloten de gelegenheid daartoe eenige dagen te verlengen. We koesteren den wensch dat de ijver en de ondernemingsgeest van genoemde direc teuren voldoenden steun mogen vinden en ze daardoor in staat gesteld worden hun plan door te zetten. Wanneer zulke feesten onder gunstige omstandigheden plaats hebben, bie den ze op een zomeravond een genot aan, dat niet te versmaden is. In 't lokaal Musis Sacrum, alhier had jl. Zondag namiddag eene bijeenkomst plaats van leden van 't Artillerie-Vrijkorps. Een aantal belangstellenden was mede tegen woordig. De voorzitter, de heer Aberson, deelde het doel der bijeenkomst mede. Hij wees op de veranderde inrichting van deze vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid, en deed uitkomen, dat het, bij genoegzame deelneming, nu op den weg ligt der leden om, onder den ge vestigden naam, een zuiver burgerlijke vereeniging te stichten. In hoofdzaak vereenigde zich de vergadering met het gevoelen des voorzit ters, en werd het voorstel tot benoeming eener oommissie van 5 leden, belast met het samenstellen van een Concept-Reglement, eenparig goedgekeurd. Die commissie werd gevormd uit den voorzitter, met nog twee bestuursleden en twee leden nit de vergade ring. In de volgende bijeenkomst, te honden op Zondag 7 Juni a. s., zal het door de com missié te ontwerpen reglement aan de goed keuring iler alsdan te houden vergadering worden onderworpen. In die bijeenkomst zal mede een definitief bestuur benoemd worden, dat dan verder de leiding der zaken zal op zich nemen. Door de vrij talrijke aanwezigen werd, vóór en na de vergadering, aan de schietoe feningen deelgenomen. Een onzes inziens belangrijk geschrift is dezer dagen bij den boekhandelaar, den heer H. A. Staderman alhier, in 't licht ver sohenen. 't Draagt ten titel: „De Laster, voordracht, gehouden in de Volksbijeenkomst te Helder, op 30 Maart 1885." 't Bestuur der Volksbijeenkomsten alhier heeft dit werkje van een aanbevelend voorbericht voor zien. Toen die voordracht op den genoemden dattim was uitgesproken, openbaarde aieh algemeen bij de hoorders de wensch om, het geen men met zoo groote instemming gehoord had, ook te kunnen lezende wensch ook, dat, hetgeen in den kring der bezoekers van die bijeenkomsten was verspreid, zich verder mocht verspreiden onder tal van lezers. De geachte sprekar van dien avond heeft, op veler aandrang, aan die wenschen gehoor ge geven. De verwachting van hen, die't ver langen naar de uitgave van dit geschrift openbaarden, moge nu ook vervuld worden, 't Werkje worde door velen aangeschaft, door velen gelezen, en de inhoud vinde beharti ging in zeer wijden kring. Verschrikkelijk zijn vaak, zooals door den schrijver zeer terecht wordt geschetst, de gevolgen, die de laster na zich sleept, 't Ernstig, gemoedelijk woord van waarschuwing worde gehoord, overdacht en in 't leven betracht, dan zal de schrijver zich zeker uitmuntend beloond rekenen, en heeft de aangewende poging tot uitroeiing van dit kwaad een heerlijk succes. De levering van steenkolen voor depoldermachines te Wieringer waard, gedurende 'tjaar 1885, is bij open bare aanbesteding Zaterdag 11. gegund aan de heeren van Gijnen Co. alhier. Bij Zr. Ms. besluit van 29 Mei jl. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gem. Wieringen, H. A. J. Van der Speek Obereen, candi- daat-notaris te Zaandijk. Texel, 1 Juni. In den afgeloopen winter vervaar digde de heer C. de Wijn, scheeps- en huistimmerman alhier, een drie tal blazerschuiten in miniatuur. Deze vaartuigjes, in ledigen tijd ge maakt, waren keurig netjes niet al leen, maar tevens bouwkundig afge werkt. Dezer dagen heeft de ver vaardiger zijne schuitjes verkocht aan een geacht ingezetene van Amsterdam. Een stoker van een der veeboo ten, die in de vorige week dit eiland bezochten, had het ongeluk dat zijn horloge buiten boord in de haven viel. Iemand, die beproefde het uur werk op te baggeren, zag zijne moei te ruimschoots beloond, doordien hij een rijksdaalder boven water bracht. Het horloge zelf verkeert nog steeds in de onderwereld en verstrekt mis schien tot speelgoed aan de krabben. Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft Zaterdag den boeren arbeider A. C. H. uit Ooltgensplaat, wegens moedwilligen doodslag, ge pleegd den lsten Januari jl. op den mineur K. H. T., veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Gisterenochtend zijn uit den Kloppersingel te Haarlem opgehaald 2 lijken, aan elkander gebonden, het één van een huzaar, het ander van een meisje Beiden waren 18 jaren oud en naar den staat van ontbinding te oordee- len, waarin zij verkeerden, reeds eenige dagen vermist. De lijken waren saaragebonden met de vang snoeren van den jongeling. Beiden waren gevestigd te Amsterdam. De begrafenis van Victor Hugo heeft gisteren te Parijs plaats gehad. Het Handelsblad" bevat daarom trent het volgende telegram. Parijs 1 Juni. Begrafenis van Victor Hugo, óén uur 's namiddags. Sinds half een trekt de optocht door de Champs-Elysées. Het schouwspel is grootsch en indrukwek kend. Het draagt niet het karakter eener begrafenis, maar van een feest ter eere der onsterfelijkheid. Duizenden en nog eens dui zenden trekken voorbij dertiea wagens met kransen reden vooruit. De lijkwagen maakt door zijn grooten eenvoud diepen indruk. Ongeveer 1500 kransen worden door 1186 verschillende corporatiën gedragen. Tien duizend soldaten nemen aan den op tocht deel; daaronder het'geheele regiment cavalerie en een honderdtal muziekkorpsen. Men schat het aantal deelnemers aan den optocht op 200,000 en dat der toeschouwers op 2 millioen. De hemel is bedekt, doch nu en dan verlicht een bundel zonnestralen 't woelige geheel. De muziek speelt van tijd tot tijd treur- marschen, afgewisseld door de Marseilaise. Het volk juicht de bataillons scolaires en de verschillende volksvereenigingen, die schoone kransen dragen, luide toe. Het voorbijtrekken duurt nog steeds voort en zal nog wel eenige uren aanhouden. De indruk van 't geheel is overweldigend. WOENSDAG 3 JUNI, hopen onze geliefde ouder»i COENRAAD OOSTER en MAARTJE VISSER hunne 25-jarige Echt vereeni ging te herdenken. Helder, 2 Juni 1885. Uit naam hunner dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, j Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd PIETER JOHANNES HEMELRIJK en JOHANNA CATHARINA RAN, heiden van den Helder. Amsterdam, 28 Mei 1885. Zoo God wil, hopen wij Donderdag 4 Jani a.s., het zeldzaam voorrecht te ge nieten, dat onze geliefde Ouders, OUTJER SNEL en ELIZABETH DE WIJN hun 50jarig Huwelijksfeest mogen herdenken. Nieuwediep, 3 Juni 1885. Uit naam hunner geliefde kinderen, P. VISSER. A. VISSER, geb. Snel. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd MARTHIJS DE GRAAF en JANNETJE FOOIJ. Helder, 28 Mei 1885. Heden beviel van een Dochter: G. HUISKEN— Hagenaar. 2 Juni '85. Bevallen van een Dochter: L. H. BRUINZEEL, geb. schooneman. Helder, 2 Juni 1885. Bevallen van een Meisje S. SOHRADER, geb. Simonidès. Helder, 1 Juni 1885. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon D. J. DË HAAS Heeres. Amsterdam, 30 Mei 1885. Algemeene kennisgeving. I» Door Gods goedheid ho- S| pen onze geliefde Ouders en 3É| Grootouders, 2* OUTJER SNEL en ELIZABETH DE WIJN, Dondag 4 Jani a.s., den dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaar in het Huwelijk zijn getreden. Nieuwediep, 2 Juni 1885. Namens hunne dankbare kinderen en kleinzoon, A. v. n. STAAIJ. E. v. d. STAAIJ, geb. Snel. O. v n. STAAIJ. Algemeene kennisgeving, jjgg ssMö^oW3¥&¥&9fffStt3vïd¥&¥ïï92Ua Na een smartelyk, doch ge duldig lijden van bijna vier weken, trof ons heden de ge voeligste slag onzes levens, door het afsterven van onzen oudsten lieveling TEUNIS PIETER, in den aanvalligen leeftijd van 5 jaar en 3 maanden. Zwaar treft ons en onze ouders deze slag, doch wij hopen te berusten in den wil van Hem, wiens doen liefde en wijsheid is. Namens ouders en groot ouders J. Pz. BUIS. N. BUIS Dogger T. DOGGER. G. DOGGER—Schagen. Oudeschild, 29 Mei 1885. Op 29 MEI overleed in het gesticht »Meerenberg'1 onze vader en behuwdvader JACOB PRONK, in den ouderdom van bijna 73 jaar. Helder, 1 Juni 1885. Uit naam der Familie J. PRONK én Echtgenoote. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid mijne geliefde Echt genoote en onze Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JOHANNA WINKEL, in den ouderdom van 72 jaren. Zwaar treft mij en mijne kinderen, deze slag, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Mede uit naam van Ouders, Kinderen en Familie. A. VAN DEN BROM. Amsterdam, 28 Mei 1885. Bevallen van een welgeschapen Zoon: P. METS, geb. Dijksen. Helder, 31 Mei 1885 De Heer en Mevrouw GIJSBERTI HODENPIJL bedanken zeer voor de blijken van belangstelling, bij d« geboorte hunner dochter ondervonden. Visites worden bij voorkeur af gewacht Donderdag en Vrydag, (4 en 5 Jnnl a. s.) Herrn Stabmusikant Solist B O H N E zur gefalligen Naehricht, dass ich gegenwartig wieder im Stern" logiere. Achtungsvoll, F. KRAUSE. Een BURGERMEISJE, 22 jaar oud, zag zich gaarne geplaatst, in een kleiu gezin of bij een eenig Heer of Juffrouw, bekwaam om de Huishouding op zich te nemen. Hoog salaris geen vereischte. Adres onder lett. B, bij Berkhout Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2