Advertentiën. en «tierf reeds in Ootober. De dokter, die haar slechts eens bad bezocht, dacht aan vergiftiging tengevolge van paddestoelen toen beide echtgenooten echter verklaarden, ze niet te hebben gegeten, behandelde hij haar als maaglijder. Pel was zonder hu welijksvoorwaarden getrouwd en kreeg dus alles wat zijn vrouw bezat. Wegen maanden later hertrouwde de booswicht, zonder huwelijksvoorwaarden, met Angèle Murat Belleisle, die 5000 fr. bezat, üaar moeder kwam bij hen inwonen en werd overgehaald om een beschikking te maken ten gunste van madame Pel, e-u ten nadeele van een andere dochter. Ternauwernood waren deze stukken ge- teekend, toen Madame Murat Belleisle en haar dochter werden aangetast door hevige aanvallen van braking. Pel had van de politie vergunning gekregen vergiftige stoffen te verkoopenallerlei soorten vergif waren dus in overvloed aanwezig. Madame Murat Belleisle verliet daarop haar schoonzoon, die met zijn vrouw naar Nanterre ging, waar zij tot het voorjaar 1884 bleven. Van dezen tijd dagteekenen de bezoeken, die Pel ontving van een jonge Duitsche vrouw, Eliza Böhmer, en die zijne echtge- noote dermate aunstoot gaven, dat zij hem verliet. Eliza Böhmer, een dame niet een zeer bont verleden, bad 1000 fr. bijeenge gaard, die zij leende aan den beschuldigde. Toen het geleende geld was verteerd, poogde hij zich van haar te ontdoen, maar slaagde niet. In Juni begaven zij zich naar Montreuil, waar Eliza Böhmer den 22en Juli door hevige braking werd over vallen. Den 12n dier maand is zij ver dwenen en sedert niet meer gezien. De openbare aanklager vermoedt dat zij is vergiftigd en dat haar lijk vervolgens in stukken is gesneden en in het keukenfor nuis verbrand. Pel is Zaterdag door het hof van assises der Seine tot de doodstraf veroordeeld, wegens moord op zijne huishoudster Elise Böhmer. Op de vraag of Pel ook schuldig was aan vergiftiging op zijn eerste vrouw, Eugénie Buffereau, luidde het antwoord der jury ontkennend. Na het hooreU van het verdict der jury stond Pel op eh zeide zonder eenige blijkbare aandoening„Ik onderwerp mij met gelatenheid aan het lot dat mij wacht, maar herinnert u, mijne heeren, dat gij een onschuldige veroordeelt." Bij het voorlezen van het doodvonnis zag men den veroordeelde herhaaldelijk de armen bewegen ten teeken van protest. Het onderstaande bericht, ons van Texel toegezonden, was voor het vorig num mer te laat ontvangen. Op verzoek geven we- het alsnog een plaats. Den Buut op Texel. Dinsdag en Woens dag was het groot feest voor de Katholieken van Texel en inzonderheid voor die van de parochie van St. Joannes den Dooper aan den Burg. Monsgr. Bottemanne, in 1852 door den toenmaligen Aartspriester, den HoogEerwaarden heer van der Hagen, naar den Burg als pastoor gezonden, betrad ander maal, doch nu als Haarlems vierde Bisschop, ons eiland om het H. Sacrament des Vorm sels toe te dienen. Bij zijne aankomst aan de haven van Texel door de ZEw. pastoors van den Burg en Oude Schild verwelkomd, reed Z.D H. na eerst een bezoek aan de kerk en pastorie van het Oude Schild gebracht te hebben, voorafge gaan en gevolgd door een eerewacht van meer dan 50 ruiters, met purperen bandelieren versierd, met keurige vaandels en tal van wapperende Pauselijke en Nederlandsche vlaggen, omstreeks 7\ uur den Burg binnen. Wat feestelijk aanzien had deze plaats ge kregen! De menigte van vlaggen tusschen het rijkgebladerde geboomte langs de straten, de onderscheidene eerebogen en andere ver sieringen, met zooveel smaak aangebracht, de opgehoopte scharen van meuschen, die vooral bij het binnenkomen van het dorp en bij de kerk en pastorie zich verdrongen, waaronder vele die van andere dorpen van het eiland geko men waren, de blijde en feestelijke stemming die op ieders gelaat te lezen was, gaven wel het bewijs van hooge belangstelling, waar mede Z.D.H. verwacht werd en maakte het zoo eenvoudig, doch zoo goed gemeende op schrift van de eerste eerepoort, die de feest stoet doorreed, ,,'t welkom in ons midden'1 volkomen waar. Bij het afstappen aan de pastorie bood onze Z.E.W. pastoor, vergezeld van den Z.E.W. kapellaan, omgeven door een 12 tal in wit gekleede bruidjes den Bisschop de sleutels van kerk en pastorie aan; terwijl de op eengehoopte menigte Z.D H. hunnen wel komstgroet in een feestlied toezong. Op zulk een schoonen avond moest een nog veel schoonere dag volgen. Om 9 ure ont ving een schaar van geestelijken den Bisschop aan de hoofddeur der kerk, en zegenend trok de prelaat door de volle kerk naar het hoog altaar, waar Z.D.H. het H. Misoffer opdroeg. Na de H. Mis sprak Monsgr. in vol bisschop pelijk ornaat van zijn troon de geloovigen en de vormelingen een hartelijk en welsprekend woord toe, waarin de Bisschop zijne belang stelling en vreugde te kennen gaf, waarmede hij in de parochie, waar hij meer dan 30 jaren geleden de herderlijke bediening begonnen was, waar alles, plaatsen en personen, hem nog zoo bekend, zooveel herinneringen van lang vervlogen tyden zoo levendig voor den geest terugbrachtten, nu als Bisschop kwam om de kinderen van zijne vroegere parochianen met den H. Geest te versterken, door het toedienen van het H. Sacrament des Vorm sels. Aan 113 vormelingen uit de parochie van den Burg, 19 uit de Cocksdorp en 22 uit het Oude Schild, diende de Bissohop het H. Vorm sel toe. enigen tijd na den afloop der plechtig heden in de kerk, bezocht Monseigneur te voet, gevolgd door verscheidene geestelijken het R. K. Parochiale Armhuis en een groot gedeelte van het versierde dorp en als een vader onder zijne kindereu, als de goede her der, zooals op een der eerebogen stond, ouder zijne schapen, had Z.D.H. voor ieder zijner oude kennissen, die zich rondom hem dron gen, een woord vol belangstelling over, dat vaak getuigde hoe Monsgr. te midden vun zijne verschillende en verheven werkkringen, zijne oude parochianen niet vergeten was. Even na het middaguur maakte Monsgr. een rijtoertje door het eiland en bezocht ook de bijkerk te Oosterend, waar zeker in geen eeuwen het Bisschoppelijk purper ge zien was. Ook daar mooht Z.D.li. dezelfde belangstelling als aan den Burg, zoowel van Katholieken als anders gezindten onder vin den. 's Avonds om 6 uren verliet Z.D.H. den Burg, wederom begeleid door de eerewacht. Wederom verdrong zich rondom het rij tuig van den Bisschop de menigte evenals zulks iedere maal gebeurde, als Z. D. H. zich op dien dag buiten de pastorie had ver toond. Omstreeks een twintigtal rijtuigen sloot bij den stoet van ruiters aan, om Monsgr. tot aan de haven uitgeleide te doen. Daar was het dat Monsgr. de eerewacht en in zon derheid haar hoofd bedankte voor de eer, hem aangedaan, voor de bewijzen van eerbied en liefde, aan hem geschonken. Blijft, zoo ein digde de Bisschop, aan mij denken en vooral voor mij bidden, en ik zal voortdurend Texel en de Texelaren gedenken. Een geestdriftig lang leve de Bisschop was de laatste groet, die aan den hooggeschatten en beminden prelaat door velen gebracht werd,voor Z. D.H. het eiland verliet. Wij mogen dit verslag niet eindigen zonder een woord van dank gebracht te hebben aan jong en oud, die ieder naar hun vermogen, doch op verschillende wijzen hadden gewerkt, om dit feest zoo luistervol mogelijk te vieren, Onzen hartelijken dank ook aan de feestcom missie, die hare niet gemakkelijke taak met zulk een goeden uitslag zag bekroond. In zonderheid nog onzen dank en lof aan twse volgende heeren, aan den heer T. M., het hoofd der eerewacht, die zijne keurige en goed geordende ruiters meesterlijk wist te be sturen. Ook aan den heer C. Broekkamp Senior, onder wiens gedachte en leiding, de zoo smaakvolle en fijne versiering aan en voor de kerk en pastorie en die van de eere- jen tot stand was gekomen. Dealgemeene goedkeuring en lofprijzing mogen vooral voor die twee heeren de eenige belooning zijn voor zooveel werk en moeielijkheden. Waarlijk het waren de rechte mannen op de rechte plaats. Lang leve Monsgr. Bottemanne als Bis schop van Haarlem. Moge Z.D.II. de aange naamste herinneringen aan deze dagen naar de Bisschoppelijke stad medenemen. Lang leve Monsgr. Bottermanne als Bis schop van Haarlem. Mogen wij Z.D.H. nog menig keer in ons midden zien verschijnen de onzen in het geloof en in de deugd te versterken. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Amalia, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 12 Juni te Ismailia. Het stoomschip Prins Frederik, van Am sterdam naar Batavia, passeerde den 15deu Juni des ochtends St. Vincent. Het stoomschip Voorwaarts, vau Amster dam naar Batavia, arriveerde den I5dea Juni te Port-Said. Het stoomschip Prins Alexander, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 15 Juni van Aden. V isscherij-Berichten 15 Juui v.m. 8 blazers met 15 tot 85 rog, per stuk 26 tot 32 cent; 7 korders met 1 tot 5 mand kleine schol, per mand f 2,35 a f 2,50. 16 Juni 12 korders met 75 tot 130 groote tong, per stuk 30 a 35 cent; 80 tot 200 kleine en middelm. tong, per stuk 8 tot 20 cent; 3 tarbot, per stuk f 9,9 mand kleine schol, per mand f 2.50; 5 tal geep, per tal f 9.-. Burgerlijke Stand Helder. Van 12 tot 16 Juni. ONDERTROUWD: J. C. van der Spek, matroos bij de Marine, en J. Huijsman. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: M. Moolhnijsen. geb. Hoogerdnijn, z. J. C. Corell, geb. Bnt, z. N. J. Niemantsverdriet, geb. Blom, z. W. C. Murks, geb. Doesburg, z. C. M. C. van der Vliet, geb. Tuijlor, z. E. van Twisk, geb. Bomboff, d. OVERLEDENA. D. Grimme, 75 j. C. J. Flentge, 2 m. G. B. J. Tieman, 23 j. Een levenloos aangegeven. Vervolg der Berichten. De kalmte en rust, die bier gewoon lijk heerscben, werden Zaterdagavond op een onaangename wijze verstoord. Een onzer plaatsgenooten, W. B., kwam namelijk in de grootste ontsteltenis vertellen aan het politiebureau^ op het Molenplein, dat hij, met een paar zijner vrienden rustig bij den weg loopende, door een drietal marine matrozen was aangerand, onder 't bezigen van uitdrukkingen, die we onzen lezers liever niet herhalen. Een drietal nachtwachts, waarbij zich later een vierde voegde, zette de zeelieden na, waarvan twee weldra uit 't oog waren. De derde, G. B. J. Tieman, matroos 1ste klasse aan boord van de „Atjeh," vluchtte den zeedijk op, waar de nachtwachts hem vervolgden. Dnar de vluchteling zich niet wilde laten arresteeren, ontstond er een hevige worsteling, waardoor hij van 't talud der batterij op de steenen viel en zich ver wondde. De nachtwachts keerden geweld met geweld en het gerucht, dat daardoor ontstoud, lokle de bewoners van 't Molen plein en omstreken naar buiten. 't Gezicht vun den bloedenden matroos, wekte het medelijden der burgers op, waar door de nachtpolitie zich genoodzaakt zag hem los te laten. Eerst liep hij tegen de omheining van het plantsoen en geraakte eenige oogenblikken daarna te water. Vol gens het zeggen van een paar zijner ken nissen was hij een goed zwemmer. Met twee bootjes kwam men den drenkeling te hulp, doch het mocht niet gelukken hem te redden. Na eenigen tijd gedregd te hebben, haalde men zijn lijk uit het water. Uocwel de geneesbeeren Dr. Bakker en Dr. Berghuis hunne hulp verleenden, gelukte het niet hem in het leven terug te roepen. Uit het onderzoek bleek, dat de drenke ling, die later naar het hospitaal werd vervoerd, een gekneusd gehouwen wond aan het voorhoofd bad, in bijna lijnrechte richting, nagenoeg drie cM. lang; ook had bij eenige oppervlakkige schrammen aan de maagstreek. Van 't feit is proees-verbaal opgemaakt en dus dienen we ons oordeel hieromtrent op te schorten, tot de bevoegde autoriteit uitspraak heeft gedaan. Wel is ons ge voelen, dat we dergelijke dingen ten zeerste betreuren. Gisterenavond was de opgewondenheid alhier zeer groot, 't Voorval met den verdron ken matroos had de verontwaardiging 't scheepsvolk opgewekt en kennelijk was 't doel represaille te nemen. In de Steiger steeg kwam de zaak aan den gang 't Doel scheen de nachtpolitie daarheen te lokken. Daar dit mislukte, verzamelden de schepe lingen zich voor 't bureau op 't Molenplein, onder bedreigingen en rumoer. De komman- dant der politiewacht begaf zich naar buiten en maande op kalme en bezadigde wijze tot rust aan, echter zonder veel gevolg. Ook de luit. ter zee Vernee vermaande de opgewon den menigte, totdat een pratouille die ver maning kracht kwam bijzetten. De troep verwijderde zich in de richting van den Hel der. Daar werd de politiewacht formeel be legerd en de ongelukkige drie nachtwachts, die zich daar bevonden, brachten eenige on aangename oogenblikken door. Met steenen werd geworpen en met stokken geslagen; de deur werd ingetrapt, zoodat 't gebouwtje er ontramponeerd uitziet. Ook hier maakte ten slotte de patrouille een eind aan de ver warring. Aan den Kanaalweg werd uit baldadig heid een ijzeren hek van een stoep wegge rukt. Er hebben vier arrestatiën plaats gehad. We vertrouwen, dat de bevoegde autori teit maatregelen zal nemen in 't belang van orde en veiligheid en aan dergelijke rust verstoring een eind zal maken. Gisteren herdacht de heer L. F. Over de Linden, griffier bij de directie der Marine alhier, zijne 25 jarige dienstvervulling bij de Marine. Naar wij vernemen zal Zr. Ms. stoomschip lekl. de Ruyter, met den meesten spoed worden gereed ge maakt, met bestemming naar Oost- Indië, vermoedelijk ter vervanging van de Leeuwarden, welk schip in de wateren van Atjeh op een rif vast gezeten heeft en daardoor zoo be schadigd schijnt te wezen, dat het afgekeurd moet worden. Den 20 dezer wordt Zr. Ms. stoomschip Alkmaar te Amsterdam buiten dienst Z. M. brik Castor, wordt op 'sRijks werf alhier van een losse kiel voor zien. Na afloop dezer reparatie gaat dit schip met de Mamix in de Noord zee kruisen en een bezoek brengen aan Kopephagen. Vrijdag jl. werd aan boord van Zr. Ms. Art, Instr.-sckip »Het Loo," met zeer gunstigen uitslag het examen voor opperkonstabel afgelegd door den konstabel-majoor H. W. Dilg, behoorende tot de rol van Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh", voor kon stabel met gunstigen uitslag door den konstabelsmaat R. Koster en zeer gunstig voor konstabelsmaat door de matrozen 2e kl. G. A. de Ruijter en J van Akkeren, allen dienende a b. Zr Ms. schroefst Tromp". De Minister van W H. en N. brengt ter kennis van belangheb benden: 1. Ter opleiding tot de betrek king van telegrafist der tweede kl bij de Rijkstelegraaf kunnen, na ver gelijkend onderzoek, in de maand Aug. aanstaande, leerlingen, tot een getal van omstreeks twintig, worden toegelaten, aanvankelijk op een dag geld van één gulden. 2. Deze leerlingen kunneu, na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van telegrafist der tweede kl.. aan welke betrekking aanvan kelijk een jaarwedde van negen honderd gulden is verbonden. Oude Schild, 15 Juni De heer G. J. ten Brummeier An- driesse, sedert ruim 2 jaren predi kant alhier, hield gisteren zijne af scheidsrede, naar aanleiding van Math. 5 vers 48. Na het eindigen van de preek zong de gemeente den vertreklcenden pre dikant de zegenbede toe, vervat in gez. 134-3. Zondag a. s. houdt de heer ten Brummeler Andriesse zijne entree- preek te Hypolitushoef op Wieringen. Men schrijft ons van Texel De toestaud van wind en zee liet in de afgeloopen week slechts twee malen toe, op het wrak van het stoomschip Sapphire werkzaam te zijn. In die beide dagen werden 33 balen katoen geborgen. Men werkt thans met 2 helmduikers aan het bergen der lading. Door de Alkmaarsche harddra verij vereeniging is de jaarlijksche harddraverij vastgesteld op den 19en Augustus a. s. Amsterdam, 15 Juni. Volgens telegram, bij de Stoom vaart Maatschappij Nederland" ont vangen, is het spriugen van het bag- gervaartuig slechts gedeeltelijk ge lukt de werkzaamheden worden ijverig voortgezet De stremming van het Kanaal zal vermoedelijk over acht dagen opgeheven zijn. Uit Oude-Tonge wordt van 12 Juni gemeld. Een verschrikkelijk ongeluk had heden middag alhier plaats. Twee vrienden waren bezig met het schie ten op rattennadat één hunner een rat had doodgeschoten, gaf hij het geweer aan zijn makker, om er tot dat doel ook gebruik van te maken, doch bij het omkeeren, ten einde een betere richting te verkrij gen, giug bat schot af en trof den eigenaar van het geweer in de rechterborst. Het schot had onmid dellijk den dood ten gevolge. Den 26en Juni a. s. zal, zooals gemeld is, voor het gerechtshof te Arnhem terechtstaan Willem Rege ling, verdacht van moord op den klompenmaker Bernardus Jansen, te Wageningen. Een huisgezin te Gorredijk is na 't middagmaal plotseling onge steld geworden. De geneesheer con stateerde, dat 't nuttigen van bedorven schol de oorzaak was. Voor den Hoogen Raad werd gisteren behandeld het beroep van de Leidsche giftmengster M. C. Swa- nenburg, huisvr. van J. van der Lin den, ingesteld tegen hare veroor deeling tot levenslange tuchthuisstraf door het gerechtshof te 's-Graven- hage. Nadat het verslag in deze zaak door den raadsheer mr. Feith was uitgebracht, en uit diens mede- deeling bleek, dat voor het beroep geen middelen waren voorgedragen, concludeerde adv.-gen. mr. Van Maa- nen tot verwerping der voorziening. De uitspraak is bepaald op 22 dezer. Prins Frederik Karei van Pruisen, vader van prinses Marie, gehuwd geweest met Prins Hendrik der Nederlanden, is plotseling aan eene beroerte overleden. De Regeering der stad Bremen heeft de uitlevering aangevraagd van Friedrich Bolz, stoker en zeeman, afkomstig van Kraulkehmen. Hij is te Bremen veroordeeld wegens diefstal met verzwarende omstandig heden, en ontvlucht uit het krank zinnigengesticht, waarin hij, krank zinnigheid veinzende, was opge nomen. Te Lobberich, 2 uur vau Venlo, maakten gisteren, ter gelegenheid der kermis, 9 personen een roei tochtje in een klein bootje, dat ver moedelijk te zwaar geladen, omsloeg, zoodat 7 hunner verdronken. |l2V2-jarige Echtvereenigingïft Tan C. DE «ROOT 3| G. PRINS. H H Helder, 18 Juni 1885. Huu liefhebbend Dochtertje, MARIE. Getrouwd JOHANNES DE BUNJE en DIRKJE DITMAR, die tevens hun innigen dank be tuigen voor de vele blijken van be langstelling, zoowel van buiten als biunen de gemeente, bij de voltrek king van hun huwelijk ondervonden. Arnhem, 16 Juni 1885. Bevallen van een Zoon J. C. CORELL, geb. But. Helder, 12 Juni 1885. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon C. M. C. van der VLIET Taijlor. Helder, 13 Juni 1885. Voorspoedig bevallen vau een welgeschapen Zoon W. C. MURKS, geb. Doesburg. Helder, 13 Juni 1885. Voorspoedig bevallen vau een wel geschapen Dochter R. VAN ES, geb. Vlaming. Hellevoetsluis, 13 Juni 1885. Op den 14en Juni overleed te Amsterdam onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoe der, mej. ALETTA WILLE- MINA HELMIG, weduwe van den heer Frans Tieman, in den ouderdom van ruim 77 jaren. GERRIT JANSEN, A. W. JANSEN— Tieman. Heden overleed, na een korte ongesteldheid, ons eenigst, ge liefd dochtertje CATHARINA JOHANNA, in den ouderdom van circa drie maanden. Bij deze betuigen wij tevens onzen hartelijken dank aan den Wel.- Edel Z.Gel. Heer Dr. BITTER en de buren, die ons bij de ziekte onzer lieveling zoo hebben ter hulp gestaan. Helder, 14 Juni 1885. J. A. C. FLENTGE en Echtgenoote. Heden overleed zacht en kalm, na een kortstondige ziekte, mijn geliefde Echtgenoot ARNOL- DUS DEDERIKUS GRIMME, in den ouderdom van 75 jaren. Helder, 15 Juni 1885. Wed. A. D. GRIMME, geb Duinker. Mede uit naam van kinderen en behuwdkinderen. Strekkende tot algemeene ken nisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2