'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. i\o. 128$ Zaterdag 20 Juni 1885 Dertiende Jaargang. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente'. 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bnreanx: SPOORSTRAAT en ZL'IDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke reg^l meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg'd zijn. JUNI, (Zomermaard), 30 dngen. Opkomst der Zon 3 u. 38 m. Onderg. 8 u. 23 m. Zondag 21 Langste dag. Begin van den Zomer. Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Vrijdag 26 Zaterdag 27 Volle Maan. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 Juni 1885. Aan boord van Zr. Ms. Instruc- tiescbip 't Loo, beeft zich Dinsdag jl, een constabelsmaat door een pis toolschot van bet leven beroofd, i Den 29 Mei 1. 1. is per spoor van den Helder verzonden een g°r sloten koffer, aan het adres v( Mej. Gram er te Oosterbout, waari bij aankomst vermist zijn een goudi dames bals- en een dito horloj ketting, waaraan 2 kwartjes. De. officier van Justitie te Alkmaar ver zoekt opsporing, aanhouding en be richt. Gisteren was het 70 jaren gel den dat in de velden van Waterlij: de groote veldslag werd geleveilj die ook voor ons land zulk een groktej beteekenis had. Dinsdagmiddag is le Amsterdam <ien der groote Suez-steigers met daarop staande gebouwen door brand vernield. De Amsterdammer meldt aangaande den brand die ongeveer te één uur outdckt werd aan den Oostelijken Suezsteiger, op welken de goederenloods der „Ned.-Amer. St.-Maatschappij" stond het volgende: Een kleine rookwolk was het eerste teeken van het onheil, doch de omstanders vermoedden niet dadelijk het gevaar en dachten dat een stoombootje achter den steiger lag. Het personeel van twee booten der firma Rutters, die voorbijvoeren, ontdekte wat er aan de hand was. Aanstonds schroefden zij aan boord de slangen aan en begon men den aan de oostpunt brandenden steiger te blusschen. Toen begrepen zij die in de buurt waren een der knechts uit de goederenloods, voor bijgangers en het personeel van het nabij de loods gelegen kantoor, dat er brand was. Een extincteur werd in werking gebracht en een inmiddels naderbij gekomen boot der stadsreiniging hielp met hare slangen in de eerste pogingen om het vuur te stuiten. Onderwijl werd de brandweer wel wat laat naar het schijnt gealarmeerd. Een handspuit deed dadelijk dienstdoch de brand nam reeds in omvang toe. Te 1 uur 20 werd, niettegenstaande de krachtig aangewende voorloopige hulp, de loods door het vuur aangetast. In vijf minuten stond zij in lichte laaie. Daar vonden de vlammen, door een frisschen N.O. wind aangewakkerd, ruim voedsel. De bodera der loods en veel van het staande houtwerk was als het ware ge drenkt met petroleum en margarine, welke daar dikwerf worden opgeslagen. Aan blusschen van het gebouw viel niet te denken. Nog verder zou de brand zich uitbreiden. Op den steiger stonden een twintigtal waggons der Ned. Rijn-Sp., waarvau vier waren geladen met vaten Maryland-tabak. Zij geraakten in brand, en toen bood de vnurgloed een verschrikkelijk schouwspel. Loods en waggons brandden, als ware het om strijd. In de loods waren kisten met Neurenberger waren, een partij meel en een partij katoen opgestapeld. Men was er nog in geslaagd een aantal ledige petroleumvaten te water te werpen. Op dit oogenblik werkte de brandweer met twee stoomspuiten aan den wal, be nevens de drijvende stoomspuiten „Jan van der Heijde" en „Amstel" een stoomboot der stadsreiniging (die allen tot blnsschen zijn ingericht), twee booten der firma Rutters en de boot der havenpolitie. Niet minder dan acht stoommachines poogden het vuur te blnsschen. Zonder veel succes echter. De com mandant der brandweer legde spoedig beslag op een nabijzijnde sleepboot, de „Anna Catharina," kapt. De Jager, om het personeel van de „Jan van der Heijde," die zeer dicht bij de vlammen lag, te redden, indien felle hitte dit noodzakelijk maakte. Alles is echter, niettegenstaande groote krachtsinspanning, totaal afgebrand. Van hetgeen van den steiger overbleef zijn slechts de beide zijden bruikbaar, van de waggons bleef alleen het ijzerwerk over en, de loods is geheel verdwenen. De gecresoteerde palen van den steiger brandden fel en waren niet te blusschen. Een zwarte rook verspreidde zich spoedig na den aanvang van den brand over de stad en deed duizenden naar buiten zich spoeden. Burgemeester en Wethouders met een aantal leden van den Raad waren op het terrein tegenwoordig. Vrijwillige dienst werd door een aantal burgers in verschillend opzicht bewezen. Vooral toen een der stoomspuiten gevaar liep te verbranden, spanden een honderd tal vrijwilligers zich aan een lang touw er voor en sleepten haar van tusschen de rails, waarin 'zij beklemd was, door het mulle zand in veiligheid. De Maandag opgerichte kolossale tele- phoonpaal is beschadigd, evenals een andere, die nog op den steiger lag. Niets is gered, behalve de brandkast van het kantoorwant de rook was zoo dik en verstikkend, dat enkelen, die er zich te lang in gewaagd hadden, bewuste loos werden weggedragen. Vooral het meel en de tabak veroor-' zaakten den dikken rook. Gelukkig heeft niemand eenig letsel gekregen. De oorzaak is geheel onbekend. De rails van de spoorbaan op den steiger zijn tot op 85 centimeter spoor wijdte bij elkaar getrokken door de felle hitte. De overgebleven tabak, slechts drie vaten, is nagenoeg geheel waardeloos. De dartele straatjeugd wierp elkaar met half geschrooide Neurenberger poppen om de ooren. Naar men verneemt, zal tengevolge van dezen brand, aan assurantie-penningen te betalen zijn: voor goederen en loodsen f38.000; voor de tabak ih de goederenwagens f8000. De grootste schade treft de gemeente, eigenares van den steiger, en de Rhijn- Spwmij, wier waggons verbrandde. Bij besluit van den Burge meestervan Amsterdam,dd. 15 Juni 11. zoo deelt de »A. Ct." niet zonder zelfvoldoening mede, is de agent van politie Hendrik Both uit zijn betrekking ontslagen. De instructie in zake L. P. Te Boekhorst, verdacht van den moord op zijn oom, deurwaarder te Gen- drigen, is afgeloopen, en de zaak verwezen naar den procureur-gene raal bij bet gerechtshof te Arnhem, Men schrijft uit De Beemster: Door de lage prijzen der produc ten duurt de gedrukte toestand van den landbouwenden stand hier nog altijd voort. Kaas en boter hebben veel minder handelswaarde dan in de laatste jaren. De huurprijzen zijn te hoog opgedreven, en vele eigenaars hebben te duur gekocht. Toch ontbreekt het niet aan licht punten. De ooftboomen dragen zooveel, dat bij lange na niet alle vruchten kunnen rijp worden. De Beemster augurken, die een goede naam hebben en in groote getale worden geteeld, beloven veel. De coöperatieve vereeniging heeft het middel gevonden om zonder tusschen-. komst van den Amsterdamschen handel, hare producten in het bui tenland te slijten, wat zeer voor- deelig is. Het grasgewas staat uitmuntend. Van alle zijden komen maaiers uit Duitschland, Overijsel eu Gelderlaud, want ofschoon vele landbouwers de maaimachine gebruiken, is er nog voor deze vreemdelingen veel werk. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft naar den proc.-ge neraal bij het Hof te 's-Bosch ver wezen Gesar Timmermans, oud 54 jaren, winkelier, laatstelijk woonach tig te Heerlen, thans in hechtenis ter zake van moord, gepleegd op mr. Eug. Van Oppen en van manslag op Marie Van Oppen en mr. Eug. Van Oppen Jr. Voor de aanwijzing, die weder inhechtenisneming ten gevolge heeft, van den uit de gevangenis te Haarlem ontvluchten makelaar Gerrit Visser wordt thans f 500 uitgeloofd. Volgens de »Schied. Ot." had de kantonrechter te Schiedam verlof gegeven tot het aanhouden en in conservatoir arrest nemen van de Deensche stoomboot Christiansborg, kapitein W. Scbultzvan wien een schadevergoeding van f 285000 wordt gevorderd, wegens het in de Oostzee in den grond varen van de Duitsche stoomboot Jessica. Er is plotseling onder de bur gerklasse te Leiden een paniek ont staan. Het vertrouwen in de spaar bank aldaar is geschokt. Honderden komen de door hen gedeponeerde geldsommen terughalen. Commis sarissen stellen alles in het werk om aan te toonen, hoe ongegrond het wantrouwen is. Ofschoon een ieder, die zijn geld terugeischt, volgens de reglementen acht dagen op volledige uitbetaling moet wachten, wordt op eerste aanvrage terstond het geld terugbetaald. Op deze wijze hopen zij het valsche van de loopende ge ruchten aan te toonen. (Vad.) De Gouverneur van Sumatra's Westkust bericht, dat op 29 April in het Chineesche kamp ter hoofd plaats Padang een brand heeft ge woed, door onvoorzichtigheid ont staan, welke 57 steenen huizen in de asch heeft gelegd en een schade aangericht heeft van circa f 400.000, waarvan ongeveer f 166.000 door assurantie gedekt moet ziju. Men vertelt, dat een door vlam men omringd Chinees, om zich te redden, in een put is gesprongen, en daarin verbleef totdat de brand uit was Zijn huid moet door de warmte vau het water geheel wit zijn geworden. Volgens een der berichten zou hij gestorven, en zou den ook twee Chineezen gewond zijn. Maandagavond heeft een nood lottig ongeval aan de Nieuwenhaven te Dordrecht plaats gehad. Toen de heer F. A. O. nl. met paard en rijtuig uit zijne stal reed, nam het paard zulk een vaart, dat inhouden onmogelijk was en paard, wagen als ook de heer in de haven terecht kwamen. Eeuige in de nabijheid zijnde bur gers, het ongeval bemerkende ver leenden oumiddelijk hulp. Alleen de heer O. heeft zich met behulp van den schipper van een daar lig gend vaartuig kunnen reddenzijn kostbaar paard echter moest het met den dood bekoopen, terwijl bet rij tuig stuk geslagen was. Uit Wilhelmshaven wordt be richt, dat de 2 in beslag genomen Engelsche visschersschuiten Scheme en Pet, na behoorlijke borgstelling, vrijgelaten zijn. De kapiteins zijn nog te Wilhelmshaven, daar eerst Vrijdag hun vonnes zal worden uit gesproken. Het maximum der straf kan 600 mark boete en 6 maanden gevangenisstraf voor elk vaartuig ziju, benevens verbeurdverklaring van al het vischtuig aan boord. Dit is onlangs door een interna tionaal verdrag bepaald. De booten welke de Poramerania gesignaleerd heeft, treft dezelfde boete. Madrid, 17 Juni. Gisteren overleden hier 4 personen aan de cholera en werden er 9 door de ziekte aangetast. In de provincie Catalonië zijn 26 personen overleden, 58 aangetastin de provincie Va- lencia 95 overleden, 161 aangetast; in de provincie Murcia 115 over leden en 269 aangetast. Een goed middel tegen hoofd pijn is volgens »Holl's journalen of Health" een stukje katoen of fijne spons, bevochtigd met een druppel van een oplossing van zwavelkool stof gedurende 4 a 5 minuten op den slaap des hoofds te leggen. Deze handeling kan zoo noodig een of twee keer dagelijks herhaald worctt,. DJl uitwerking is onmiddellijk, naar et schijnt, zelfs bij de meest slepee zenuwpijnen. Onder de vorstelijke huwelijken van vroeger eeuwen die met zeer veel praal en pracht gevierd werden, neemt dat van hertog Georg van Landshut, in Silezië met prinses Hedwig van Polen, dat in de vijf tiende eeuw plaats vond, een eerste plaats in. Het feest duurde acht dagen en kostte 77,766 dukatenals gasten waren keizer Frederik met zijn zoon Maximiliaan, zestien vorsten met hunne gemalinnen, veertien rijks graven, vijf aartsbisschoppen en een groot aantal ridders opgekomen. Verbruikt werden driehonderd Hon- gaarsche ossen, twee en zestig duizend kippen, vijfduizend ganzen, vijf en zeventig duizend kreeften, vier en zeventig wilde zwijnen, honderd twee en zestig herten, dertienhonderd zeventig vaten gewone wijn en zeven tig vaten Italiaansche wijn. Dagelijks moesten negenduizend driehonderd zestig paarden worden gevoed die zeventienduizend zevenhonderd twin tig schepels »(scheffel)" haver opaten. Bij het kegelen worden gewoon lijk gelukkige gooiers door hunne medespelers schertsend geplaagd met »een touwtje" waarmee de kegeljon gen te hunnen behoeve de kegels zou omver trekken. Een werkelijk geval van dien aard kwam dezer dagen voor de rechtbank te Krappitz (Pruisisch Silezië) in be handeling. Daar stonden drie kegel jongens, die zich aan genoemd be drog met touwtjes schuldig maakten, en een logementhouder, die ben daartoe aanzette, deswege terecht. Van de jongens werden twee tot een boete van 3 Mark of een dag gevan genisstraf veroordeeld, en de derde tot 16 dagen gevangenisstraf terwijl, hun patroon een gevangenisstraf van 3 weken kreeg. Een Amerikaansch uitvinder heeft onlangs een electrischen toestel uitgevonden, waarmede kiezen wor den getrokken zonder smart te ver oorzaken, en zoo snel dat 7 kiezen in 5seconden kunnen worden opge ruimd. Welk een zegen! Cairo, 15 Juni. Vijfhonderd kilogrammen buskruit is door het Gouvernement verstrekt om de in het Suezkanaal gezonken bagger molen te doen springen. Twintig stoomschepeu wachten te Port-Said en twee en twintig te Ismaila, ook liggen eenigen te Suez. Men gaat krachtig voort met een passage langs het gezonken vaartuig te baggeren en maakt men daarmede goede voort gang. Als een bewijs van de snelheid waarmede de Indische mails tegen woordig worden overgebracht, wordt aan de Times" het volgende me degedeeld De hertog van Connaught verliet 26 Mei Bombay, per stoom schip »Sutlej," dat ook de mails tot dien datum aan boord hadde her tog arriveerde Zondagmiddag, maar de mails niet voor Dinsdagmorgen werden uitgegeven, terwjjl de route door den hertog genomen was via Marseille, welke circa 900 zeemijlen langer is, dan die langs welke de mails worden vervoerd. Eenige dagen geleden, dus ver telt de Düss. Anz. waren eenige kinderen in het open veld aan het spelen, toen eensklaps twist onder hen ontstond. Een 16-jarige knaap liep daarop naar huis, haalde het met schroot geladen geweer zijns vaders en schoot het onder de kindermassa af. De uitwerking was verschrikkelijk, want 5 kinderen werden getroffen en vielen jammerend neder; een geneesheer constateerde dat drie hunner zeer zwaar en op bedenke lijke wijze gekwetst waren, en dat twee lichte verwondingen hadden bekomen. Toen de jeugdige misdadiger de gevolgen van zijn daad zag, snelde hij naar zijn woning en sneed zich met een scheermes in de keeldê snede was echter niet krachtig ge noeg toegebracht om levensgevaarlijk te ziju. De gekwetsten, waaronder ook de jonge moordenaar, werden naar een hospitaal vervoerd. De president van een gerechts hof in Pommeren heeft het volgende bekend gemaakt: »De president heeft opgemerkt dat sommige ambtenaren hunne superi euren niet met al dien eerbied groe ten die hun toekomt. Om in deze aangelegenheid de goede orde te handhaven wordt voorgeschreven dat, als een der beambten den pre sident of een der rechters tegen komt, hij aan diens rechterzijde be-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1