'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Woensdag 24 Juni 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. No. 1289 ipponnement per 3 maandeH binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BureanxSPOORSTRAAT en ZUIDSTR4AT. Aavertentiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze Abonnés buiten de gemeente, wordt beleefd verzocht 't Abonnementsgeld Vliegend Blaad je, 2e Kwartaal te willen zenden per postwissel of in postzegels, vóór 5 Juli, zullende anders daarover met 10 Cents verbooging per post beschikt worden. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Juni 1885. Zaterdagavond zal door 't ge zelschap onder directie van den heer van Lier, in Tivoli worden opge voerd»Haar Korporaal". Dit stuk is te Amsterdam gedurende den af- geloopen winter 75 malen opgevoerd en vond telkens succes. We twijfelen niet of 't zal ook hier met genoe gen worden gezien, temeer, daar we in geruimen tijd niets van dien aard hebben kunnen genieten. Aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam heeft zich vrij willig aangemeld de matroos 3e kl. J. P. H. Gr., die 26 jaren geleden van Zr. Ms. fregat Zeeland te Cura9ao deserteerde. Men meldt uit Vlissingen van Zaterdag Toen de Russische driemastschoe ner Isaac, kapt. Snotting, dezen mid dag uit zee teruggekeerd en ter reede geankerd was, werden drie jonge matrozen gelast den loods met een kleine roeiboot aan wal te zetten. Op den terugtocht naar boord, nadat de loods geland was, sloeg de boot omtwee der jongelieden wisten zich aan de boot vast te klemmen en werden door de onmiddellijk ter hulp toegesnelde Belgische sleepboot Ener gie, kapt. W. van Oosten, uit hunne benarde positie geredde derde ver dronk. Veel beleid en zeemanschap was er noodig onder de bestaande ge legenheid van wind en zee deze red ding te volbrengen. Een welge meend woord van lof aan kapt Van Oosten en de bemanning der Energie mag dan ook niet teruggehouden worden. De ontvanger der directe be lasting M.te 's Heerenberg is meldt men aan bet Dagbl. on verwachts vertrokken met een tekort in zijn kas van f1200. Waarschijnlijk heeft hij zich naar Duitschland be geven. Daardepredikautstractementen, welke in Friesland op vele plaatsen uitgekeerd worden uit de opbrengst der pastoriegoederen, met de ver mindering der huurprijzen aanmer kelijk zijn gedaald, en predikanten aan een salaris van bij na f2400 ge woon, zich thans met f1800 moeten tevreden stellen, hebben eenige pre dikanten bij hunne kerkbesturen po gingen aangewend om een salaris vast te stellen, onafhankelijk van de opbrengst der goederen, aan de gemeente behoorende. De Tweede Kamer heeft Vrijdag het ontwerp tot verhooging van het zegelrecht op effecten met algemeene stemmen aangenomen. Door het prov. bestuur van N.-Holland is Donderdag aanbesteed lo. Het aanleggen en verlagen van hoofden op bet noorderstrand van het eiland Vlieland, behoorende tot de zeewerken in N.-Holland, (Raming f 49,000.) Minste inschrijver C. Bos Az. te Dordrecht, voor de som van f 40,800. 2o. Het herstellen en verbeteren van 's Rijks zeewerken op het eiland Wieringen, behoorende tot de zee werken in N.-Holland. (Raming 7600 Minste inschrijver N. Heijblok te Wieringen, voor de som van f6240. Uit Tilburg wordt van Vrijdag gemeld Nadat eergisterenavond een groote menigte wevers en arbeiders onder 't zingen van liedjes, voor de fabriek van den heer Ch. Mommers. op het Goorke waren samengeschoold en reeds begonnen waren met het in werpen van eenige ruiten, vertoon de zich een sterke politiemacht, ver meerderd met marechaussee, die, of schoon met moeite, de menigte in bedwang wist te houden. De heer M. heeft eenige tegemoetkoming aan de eischen der wevers toegezegd, doch het volk schijnt hierin niet te wil len berusten. Te Oosterhout (op het gehucht Hoogerheide) brandden Woensdag morgeu omstreeks 6 uur het huis van de kinderen Johannes Segeren en eenige aangrenzende woningen, alle door arbeiders bewoond, tot den grond af. Een vrouw, die haar brandend buisje binnensnelde, om het eenige kind van een polderwerker, die met zijne vrouw afwezig was, en dat baar ter verzorging was toevertrouwd, te redden, zal deze moedige en menschlievende daad waarschijnlijk met den dood moeten bekoopen. Het kind werd door baar wel is waar nog levend buiten gebracht, maar stierf spoedig. Door het op hetzelfde oogenblik invallende brandende dak, kreeg de vrouw zulke hevige brandwonden, dat er weinig hoop op haar behoud be staat. 's Avonds is ze naar het R. K. gasthuis te Oosterhout overge bracht. Niets is gered. De brand schijnt ontstaan te zijn door het stoken van mastenspelden. Naar men verneemt, zullen als commandanten voor de in het najaar te vertrekken schroefstoomschepen Atjeh en Tromp optreden de kapi teins ter zee jhr. T. E. de Brauw en K. A. Stakman Bosse, en zal de kapitein ter zee H. Dyserinck wor den belast met het bevel over het in dienst te stellen schroefstoomschip le kl. De Ruijter. De Werkmansbode deelt mede, dat in een vergadering van gede legeerden der besturen van het Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, van bet Sociaal-Democratisch Bond en het Algemeen Nederlandscb Werk lieden-Verbond de plannen bespro ken en voor zooveel mogelijk vast gesteld zijn, voor de a. s. groote demonstratie ten gunste van het al- meen stemrecht. Nadat het Gerechtshof te 's Gra- venhage Donderdag een zitting met gesloten deuren had gehouden, nam des namiddags in de bank der he schuldigden plaats de notaris W, J. A. R. uit Schiedam, beschuldigd van het verduisteren van gelden, die hem uithoofde van zijn post in handen waren gesteld. Uit het onderzoek dezer zaak bleek, dat hoewel de praktijk van besch. steeds een minder uitgebreide was gebleven, zijn jaarlijksche verdien sten toch op f2500 konden worden gesteld. Hem was door den heer L. te Schie dam, als executeur testamentair in de nalatenschap van Mevr. E. geb L. te Rotterdam den verkoop opge dragen der roerende goederen van den boedel, welke, op zijn advies tegen contante betaling, den 30 Oct. jl. te Rotterdam aan den Oostsingel plaats had. Voor zijne verrichtingen te dier zake zou besch. volgens ge bruik genieten de helft van de 10 pct.opgeld, door de koopers te betalen. Op enkele uitzonderingen na werd het gekochte dan ook contant be taald en nam de bescb. een bedrag van f 2126.46 in ontvangst, waarvan, na aftrek van alle kosten, ruim f1300 ten bate des boedels had moeten komen. Toen de executeur-testamentair het successierecht van ruim f2400 teu kantore van besch. wenschte te voldoen en die som met de opbrengst der verkooping verlangde te verre kenen, deelde deze hem mede, dat hij het geld niet meer bezat maar 't ten eigen gebruik had aangewend. Latere aanmaningen tot teruggave bleven vruchteloosvan de gelden kwam niets terecht. Besch. bekende volledig zich aan de verduistering te hebben schuldig gemaakt en de f 1300 te hebben gebruikt ter aflossing van een per soonlijke en een huishoudelijke schuld terwijl hij tevens toegaf, dat hy onder nog meerdere schulden ge bukt ging. Adv. Gen. Jhr. Mr. de Savornin Lohman geloofde dat dit feit als een van ernstigen aard kon worden beschouwd, maar meende niet uit 't oog te moeten verliezen, dat de be schuldigde zich in omstandigheden bevond, die het verklaarbaar maakten, dat bij in 't bezit van een geldsom, voor de verzoeking om er gebruik van te maken was bezweken. Hij eisckte een veroordeeling tot 1 jaar celstraf en f 150 boete. Als verdediger van besch. trad op Mr. Wiercx die in een uitvoerig pleidooi trachtte aan te toonen, dat zijn cliënt, hij moge al een groote fout begaan hebben, geen crimineel feit bad gepleegd, omdat diens han deling niet was de handeling van een notaris, niet was die van een openbaar ambtenaar, maar slechts eene verrichting, als de lasthebber van den executeur-testamentair der nalatenschap. Het kwam hem tevens voor, dat ook voor het correctioneele misdrijf van misbruik van vertrouwen, waaraan dan zou kunnen gedacht worden, alle vereischtenten eenenmale ontbraken en bij meende eindelijk een paralel te kunnen trekken tus- schen deze zaak en een z. i. analoog geval waarbij, tengevolge van een arrest van verwijzing door den Hoogen Raad uitgesproken, het Gerechtshof te Arnhem den notaris J. had vrij gesproken van de verduistering van gelden, die hem ter hand waren •gesteld om ze op hypotheek te plaatsen. Pleiter concludeerde ten slotte tot vrijspraak. Na re - en dupliek werd de uitspraak bepaald op aanstaanden Donderdag. Hoeveel menschen er zonder baantje rondloopeu, zegt het Dagbl. kan men eenigszins afleiden uit't feit, dat zich zelfs voor de vacature van beer-ophaler hij den Rotterdamschen reinigingsdienst 135 liefhebbers heb ben aangemeld. Te Middelharnis is een dren keling gered door een Israëlitishen onderwijzer, wiens voornaam helper en wiens familienaam man der hulpe beteekent. Een nieuw Fransch oorlogsschip. Te Bordeaux liep gepasseerden Zaterdag het pantserschip »Requin" te water. Dit schip heeft twee schroeven, is 88.25 Meter lang, 18 Meter wijd en 7.53 Meter hol. Be halve aan de buitenzijde, di'e van ijzer is, is de geheele romp van staal gebouwd. Het schip beeft twee torens. De eene is o. a. van een pantsering van 45 c.M. voorzien en de andere van ringen ter dikte van 20 c. M., die 56 tons wegen. In iederen toren zijn vier kanon nen van 42 cMdie een lengte hebben van 9 91 Meter, en die met inbegrip van affuit 177,000 Kg. wegen en waaruit kogels van 780 Kg. ge schoten worden. Buitendien heeft de »Requin" vier bronzen kanonnen van 10 c.M en zes revolverkanonnen van Hotchkiss. De machine heeft een capaciteit van 6000 paardekracht, waarmede aan het schip een vaart van 14Y2 knoopen kan worden gegeven. Over olie op zee heeft de kon. marine-kapitein Chetwyn, als hoofdinspecteur van de reddings- bosten, een zeer belangrijk rapport uitgebracht. Daaruit blijkt dat het vrij onverschillig is, welke olie men gebruiktdat voor reddingsbooten olie zelden noodig zal zijn, omdat in sterke brandingen, waartegen juist reddingsbooten beschermd moe ten worden, de werkiug der olie aanmerkelijk verzwakt bleek, of soms geheel ontbrak. Deze proeven hebben intusscben alleen betrekking op bran dingen in de nabijheid van het land. Uit de berichten van hen, die de wer king der olie op hooge zee hebben beproefd, maakt kapitein Chetwyn daarentegen op, dat dë uitkomsten hoogst gunstig zijn. Hij verwondert er zich over, dat de kleine vaartuigen nog niet algemeen tot de aanwending van olie zijn overgegaan. Naar zijne meening behooren de middelen, om olie bij hooge zee aan te wenden, evengoed een deel van de uitrusting van elke scheepsboot uit te maken, als roer of stuurrad. »Hoe sterk is het leger van je koning?" vroeg eens een Fransch generaal aan een gevangen Pruisisch soldaat. »Het heeft de sterkte van ijzer en staal." »Ik wil weten, hoe talrijk gy zijt." »Wij zijn zoo talrijk als de sterren aan den hemel." »Zijn het allen lieden, zooals gij? >Neen, veel beteren Ik hen de slechtste er, van anders was ik niet gevangen genomen." INGEZONDEN. Caspische Zandwilg. Mijnheer de Redacteur! Uw uo. 1279 dd. 25 April jl., bevatte eene mededeeling over eene te nemen proef om de duinen der Noordzee-eilanden te beplan ten met Caspische Wilg, in plaats der mis lukte helmbeplanting. Men behoeft zoo ver niet te gaan om de groeikracht der Caspische wilg te zien. We- derzijdsch aan den ingang van onze begraaf plaats liggen twee driehoekige stukken grond, die als ongecultivserd zand gelijksoortig zijn met de daarbij liggende duinen. Door ons gemeentebestuur werd in 1884 het westelijke stuk bepoot met stekken van dat soort wilg, geleverd door den boomkwee- ker van Hall te Paterswolde nabij Groningen. Vijf maanden later prijkten die stekken met prachtige zomerloten, waarvan sommige meer dan twee meter. Naar den aard dier cultuur moesten die loten de eerste maal allen rallenmaar kon den elders als stekken toch dienen. De wortelvast geworden moederstekken prijkt en nu reeds weder met weelderig loof, terwijl de overzijde nu ook is bepoot met stek ken die er prachtig met knoppen voor staan. Al ware het nu alléén om het zeer ge- wenschte plantsoen op en rondom de be graafplaats te doen, dan is die uitslag zeer bevredigend. Maar er is meerIk betwijfel niet of de slechte gronden der Anna Paulowna Polder zouden even goed zonder mest, slechts één maal omgespit, zich voor die cultuur dank baar betoonen. Een officier der genie beklaagde zich eens, dat de toegangen naar het fort Erfprins zoo open en bloot lagen en men vruchtelooB had beproefd die met boomgewas te masqueeren. Eindelijk als de duinen (zoo als ik durf te veronderstellen) dit boomgewas mochten wil len voeden, (de konijnen uitgeroeid zijnde); welk een tegenstand ware zulks tegen de verstuiving. Gesteld nu eens, dat die verwachting door proeven werd bevestigd, dan ware een schat van loofhout bijna voor niet verkregen. De scheepsladingen van elders konden ge spaard worden De mandemakers konden ter keuze gaan in de nabijheid, nadat de landarbeiders eerst hun brood hadden gevonden. De vischhandel hier ter plaatse werd al weder gesteund door goedkoope vischmanden. De thans onvruchtbare zandgrond werd vruchtbaar! Waarom niet even goed als aan de boor den der Caspische zee Ons gemeentebestuur ging flink voor, laten anderen volgen. Helder, 19 Juni 1885. BOURICIUS. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefdelijk een plaatsje in uw veelgelezen blad voor 't onderstaande. De kermis staut weer voor de deur. We hebben niets tegen dat volksvermaak en toch gaan we die dagen niet zonder schroom tegemoet. 't Is toch voor ieder, die muzikaal gehoor heeft een pijnlijke marteling, wanneer bij sommige Moffrikaansche muzikanten op hunne koperen instrumenten hoort toeteren. Duur den die muzikale excentriciteiten nu een enkelen dag, men zou zich schikken, maar een geheele week is watkrus. Nu't nog tijd is, zouden er onzes inziens, door 't gemeente bestuur maatregelen kunnen genomen wor den om hen te weren, wier muziek 't onver- draaglijkst is. Wainneer ze tegenover een deskundige een proef moesten afleggen van hunne kunst, zou 't kaf lichtelijk vun 't koren kunnen worden gescheiden. Al wat muzikaal gehoor heeft of vermeent te hebben, zou door zulk een maatregel gebaat zijn. Mochten er tegen 't voorgestelde bezwaren zijn, dan weten we geen beteren raad, dan 't koopen van een sourdine: dat is een klein voorwerp, hetwelk in 't oor geplaatst wordt en de geluiden dermate tempert, dat men er geen binder van heeft. Na dankzegging verblijf ik, Uw trouwe lezer X.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1