'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1290 Zaterdag 27 Juni 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ^.toonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBEltKHOL'T Co te Helder. BureanxSPOORSTRAAT en ZUIDSTUAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten ujfei-!ijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSMOHGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 42 m. Onderg. 8 u. 24 m. Zondag 28 Maandag 29 H. Petrus en Paulus. Dinsdag 30 JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Woensdag 1 Donderdag 2 "Vrijdag 3 Zaterdag 4 Aan onze Abonnés buiten de gemeente, wordt beleefd verzoekt 't Abonnementsgeld Vliegend Blaad je, 2e Kwartaal te willen zenden per postwissel of in postzegels, vóór 5 Jult, zullende anders daarover met 10 Cents verbooging per post beschikt worden. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Juni 1885. Jl. Dinsdag werd door den Raad der gemeente Helder een zitting gehouden, waarin reeds in den aanvang een onder werp van minder aangenamen geur werd behandeld. Volgens een oud spreekwoord behandelt men zulke onwelriekende zaken in den regel eerst als men het einde eener gezellige bijeenkomst is genaderd. Doch geen regel zonder uitzondering. Aan de orde werden dan al aanstonds gesteld de concept-voorwaarden, waarop door Bur gemeester en Wethouders dezer gemeente, onder nadere goedkeuring van den Raad, zullen worden verpachthet recht en de verplichting tot het ophalen van beer, asch, vuilnis, mest, puin, gruis, sintels, enz., in deze gemeente, voor den tijd van 10 jaren, ingaande den 1 October 1885. Buiten ver dere behandeling bleef de vraag, door den heer van Gijn gedaan, of men ook exploi tatie der gemeente reiniging door de ge meente zelve begeerde. Achtereenvolgens werden de artikelen van het concept con tract behandeld, hier en daar gewijzigd, en ten slotte werd het geheele, gewijzigde ontwerp met algemeene stemmen goedge keurd en vastgesteld. Nog werd bepaald, dat, als dc tegenwoordige pachter ongene gen blijkt te zijn om de pacht te bestendigen, zoo spoedig mogelijk een publieke verpach ting door B. en W. zal worden aangekon digd. De heer P. C. van Brussel, van Santpoort, werd benoemd tot onderwijzer aan de gemeenteschool no. 1 (op het Koe gras). Tot het doen van af- en over schrijving op de begrootingen voor de gemeente en voor de dd. Art.-Schutterij, beiden van den dienst van 1884, werd besloten. Voor kennisgeving werden aan genomen de mededeelingen, dat bij de veri ficatie van de boeken en de kas des ge meente-ontvangers een en ander in orde is bevonden, in kas zijnde de som v. f 8975.57 dat de heer Strikwerda ontslag heeft ge nomen als lid van den Raad en dat de aannemer der gasverlichting constateert, dat de instrumenten, voor 't gasonderzoek benoodigd, grootendeels alle aanwezig zijn. Na een zitting met gesloten deuren, ter behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, voor den dienst van 1885, werd, op voorstel van het Dag. Bestuur, een toelage van f 200 'sjaars verleend aan mevr. de wed. A. C. Boonzaijer. We zijn 't volkomen eens met X, die in 't vorig nommer dien raad geeft wanluidende muziek te weren. Den raad dien hij geeft om een sour dine aan te wenden, is te beproeven. We vernememen echter dat dit in strumentje tegenwoordig bekend is onder den naam Antiphoon," waar van prof. Emil Breslauer in den Clavierlebrer" een beschrijving geeft. De uitvinder is M. Plessner. Wan neer men dit voorwerp in de oor schelp plaatst, worden alle geluiden bijna onhoorbaar, zoodat iemand kalm blijven doorwerken, al heerscht er gedruisch rondom-' hem. Men koopt den Antiphoon voor den ge ringen prijs van f 1.80. Door den minister van marine is in zijne nota op het rapport der Werfcommissie punt voor punt be antwoord de voorstellen, door die commissie gedaan. In hoofdzaak zijn de besluiten des ministers reeds bij de begrooting medegedeeld. Om trent de meeste détails deelt de minister de voorstellen der com missie. Op enkele punten kan daaraan echter geen gevolg worden gegeven zoo moet wegens de kosten, voor- loopig de aanschaffing van een eigen droogdok te Amsterdam en de toe passing van electrische verlichting in de werkplaatsen, gebouwen en terreinen der maritieme etablisse menten worden nagelaten. Een zeilmakerij te Willemsoord alleeu, acht de minister niet wenschelijk. De beslissing omtrent een geleidelijke opheffing van 's Rijks lijnbaan te Amsterdam zal afhangen van de genomen proef met levering van touwwerk op uitgebreide schaal, door particulieren. Opheffing van grof smederij en gieterij aldaar, acht de Minister niet wenschelijk, evenmin als ontruiming van de bestaande stoomzagerij. De regeling van het personeel van de werven is nog in overweging, evenzeer als reorganisatie van het departement van marine, voor zoover betreft de opperste leiding van het beheer der maritieme eta blissementen. Zr. Ms. zeilkorvet Nautilus", in aanbouw bij 's Rijks werf te Amsterdam, is Woensdagmiddag ten V/a ure met het beste gevolg te water gelaten. De leverantie van aardappelen en groenten ten behoeve van het te Willemsoord in garnizoen liggende bataljon mariniers, gedurende het tijdvak 1 Juli tot 1 November 1885, is gegund aan C. Postma te Helder. De aardappelen tegen f 1,80 per hectoliter de groenten tegen diverse prijzen. De Rechtbank te Arnhem heeft Woensdag een knaap van 16 jaren veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf, wegens.. hetplukken van seringen. In een buitengewoon Politie blad" van Dinsdag verzoekt de com missaris van politie der 2de sectie te Amsterdam, opsporing en bij eenige ontdekking bericht, van een zilveren horloge, cylinder- savonet, groot model, met gebroken veer een gouden horlogeketting van fijne schalmen met een herte- of hazewindskop daaraan een gouden medaillon met jon gensportret en als charivari een paard op voetstuk, waarin gevat is een meisjesportret een ovaal zilveren lucifersdoosje, met de letters J. J., een gouden vingerring (bandring) met kleinen brillant, een nagenoeg nieuwen grijs zwarten demisaison, in den kraag gemerkt »Cohen Kal verstraat" een nieuwe zwartkamgaren broek en vest. Die voorwerpen zijn sedert Don derdag 18 Juni jl. te Amsterdam, onder verzwarende omstandigheden, ontvreemd en waarschijnlijk elders verkocht of te gelde gemaakt. De vermoedelijke dader van den diefstal is 36 jaar, vrij lang, met mager, hoekig, taankleurig gelaat, bruin baar, dito knevel en sik en uitpuilende oogen als die van een dronkaard. Sedert 5 Juni hebben te Am sterdam de woningen hunner ouders verlaten Johannes Paans, 19 jaren, timmerman en Maria van Gorp, 19 jaren, naaister, gekleed met bruin hoedje, geruiten regenmantel en blauwe japon. De commissaris van politie 4e sectie te Amsterdam ver zoekt met hun verblijf plaats te worden hekend Uit Haarlem ontvangt hetHblad. bericht, dat bij het parket aldaar niets bekend is van de aanhouding te Groningen van Visser den voort- vluchtigen makelaar. Voor het Hof te Amsterdam stond Dinsdag terecht -Johanna H., eehtgenoote van T. V., oud 39 jaar, dienstbode, laatst wonende te IJssel- stein, thans in hechtenis, beschuldigd van kindermoord. De besch. is den lsten April ten huize vaii haren meester van een kind van het vrouwe lijk geslacht bevallen, heeft het daarna een band om het halsje gewikkeld en in een doek gewikkeld in een kast gesloten, waarin het door den geneesheer Eichenstoff gevonden is. Deze meende dadelijk dat hier een misdaad had plaats gehad en waar schuwde de justitie. De vrouw be kende dat zij bevallen was en dat het kind geleefd had. Den band had zij evenwel niet gebruikt om te dooden, maar om de bevalling te bevorderen, eene bewering, die door de deskundigen prof. Koster en di*. Van Haren Homen uit Utrecht voor onwaarschijnlijk wordt ge houden, zooals genoemde deskundigen ter terechtzitting verklaren. Deze deskundige verklaringen lokken me nige opmerking uit van de zijde van den verdediger mr. J. C. van Eijk. De door het Hoog Militair Gerechtshof bevolen nieuwe instructie in zake het gebeurde met officieren van'treg. huzaren in Den Haag, heeft een aanvang genomen en is thans, voor zooveel het voorloopig onder zoek betreft, opgedragen aan den hoofdcommissaris van politie aldaar. Het eerste onderzoek, hetwelk niet op een vervolging van de be trokken personen uitliep, was gevoerd door den commissaris Wulffers, in wiens afdeeling de feiten waren voorgevallen. Te Gent in de Betuwe, waar in den laatsten tijd veelvuldige branden hebben plaats gehad, is Maandagnacht een persoon, van beroep steenovensgast, betrapt op het oogenblik dat hij bezig was zijns buurmans huis, een beduidelijke boerderij, in brand te steken. Door spoedige hulp werd de brand nog gebluscbt en de dader in arrest ge nomen. Hij heeft reeds bekend, meerdere huizen in brand te hebben gestoken. Bevorderd tot arts de heer J.J. Sterk, cand.-arts. De heer G.P. Hellema, doctorandus, is tot het eer ste gedeelte van het arts-examen toegelaten. Bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Mid delburg door ds. D. Snijder Ju., predikant te Bodegraven. Afschrift van een briefkaart. Borrecelo 17 Juni. Zuster Diene ik doo Oe de tiedinge dat oew zuster miene vrouwe et hef af e legd ik wonse oe van harten van t zelfden Kom ie nog is kieken veur dawe ze weg brenk of bijt te drok op t land hold oe moar good Oew Breur Aoïiend Jan Den 24 April werd van Deven ter naar Leeuwarden overgebracht en ter beschikking van den auditeur militair gesteld de korporaal K., van het 1ste reg. huzaren, wegens het aanhoudend weigeren van het doen van dienst. K. was den vorigen zo mer bij het volvoeren eener manoeu vre van het paard gevallen, en kreeg daarbij een lichte schedelbreuk, waar van hij naar het oordeel der militaire geneeskundigen reeds lang genezen was. Na herhaalde keuringen, zoo wel te Deventer als te Arnhem en Groningen ondergaan te hebben, bleef hij desniettemin volhouden niet in staat te ziju dienst te doen en zelfs zijn paard niet te kunnen poet sen. Te dier zake stond hij dezer dagen voor den krijgsraad te Leeu warden terecht, die hem van het ten laste gelegde vrijsprak. K. is weder in zijn garnizoensplaats terugge keerd. In een in Nassau verschijnend blad is een vinnige pennestrijd tusschen een echt paar ontbrand. De man opende het vuur door de vol gende advertentie: „Waarschuwing! Ik waarschuuw iedereen mijne vrouw, Bertha F., die mijne woning verlaten heeft, geen crediet te verleenen, daar ik niets zal be talen. August M. Schoenmaker." Twee dagen later antwoordde mevrouw iu hetzelfde blad als volgt: „Mededeeling! Aangezien men mij vroeger, dat wil zeggen toen ik den naam van den man nog niet droeg dien ik thans heb verlaten, z.ooveel crediet verleende als ik maar hebben wilde, maar tijdens mijn huwelijk niet, heeft de annonce van mijn echtgenoot hoegenaamd geen recht van bestaan. Bertha F." De venijnige houw scheen doel te hebben getroffen, want de vertoornde echtgenoot had er opnieuw geld voor over, om het pu bliek nadere mededeelingen te doen. „Nadat tot mijn groote blijdschap," dus adverteerde hij, „mijne vrouw besloten heeft om het mij in mijn huis niet langer lastig te maken, verklaar ik mits deze dat ik in het geheel niet meer op crediet zal koopen ik ben daartoe enkel gedwongen wanneer zij bij mij is eu mijne huishouding in de war stuurt. August M." De uitval scheen msvr. M. gevoelig ge troffen te hebben en zij had drie dagen noodig om op haar verhaal te komen toen echter deelde zij een veeg uit die geweldig raak was. „Nogmaals eene inlichting!" dus annon ceerde zij. „Mijn man, de schoenmaker M., heeft nooit iets bezeten wat op eene huis houding geleek die in de war kon worden gestuurd. Der waarheid alle eer. Bertha F." De beminnelijke dame schijnt gezegevierd te hebben, want zij heeft het laatste woord gehadde echtgenoot heeft ten minste nog niets op het laatste stukje van zijne gema lin weten te antwoorden. Ter overweging aan de voor standers van de doodstraf. Er zijn op 't oogenblik in Frankrijk niet minder dan 18 ter dood ver oordeelden, die op de beslissing van den president der republiek omtrent het verzoek om gratie wachten. Deze 18 veroordeelingen tot de doodstraf zijn alle in Frankrijk en Algiers uitgesproken binnen het tijdsverloop »van één maand. Of de doodstraf ook afschrikkend werkt Te Charleston, in West-Virginia, zou dezer dagen een luchtballon worden opgelaten. Door het schom melen kwam de ballon in aanraking met het vuur der machine, waarin het gas werd gestookt en daardoor vatte zy vlam. De lieden, die de touwen vasthielden, lieten deze van schrik los, zoodat de brandende ballon snel naar boven ging, met den lucht reiziger, Clarence Williams, in het schuitje. Toen de ballon ongeveer 1000 voet gestegen was, viel hij in elkaar. Williams stortte ter aarde en was onmiddellijk dood. Zijne ledematen waren op verschillende plaatsen gebrokenzijn lijk was nog slechts een vormlooze massa. GEZELLIGHEID. Gezelligheid is in deez' dagen, Een woord dat men bestendig hoort Zoowel bij mindren als voornamen, Is dat sinds lang een modewoord. l)e uiensch. is een gezellig wezen, Dit iB voor jaar en dag gezeid, Waarom ook zouden wij op aarde, Niet houden van gezelligheid? Annetje zat in hare kenken, Des avonds moederziel alleen Zij was daarom erg in haar nopjes, Toen er een zoon van Mars verscheen. Mevrouw was dit bezoek gebleken; Zij sprak dus boos: „zeg, malle meid," Wat doet die man hier?" 't Meisje zuchte „Och, 't is maar voor gezelligheid." Een echtpaar werd een kind geboren; Tien maanden later nog een paar. De moeder vindt een drietal spruiten Wat te veel zegen binnen 't jaar. De pipa is wat lokonieker En zegt, als 's nachts het drietal schreit: „Schep vreugde iu 't leven, wijlje; 't hapert Ons toch niet aan gezelligheid. Op post staan in de lange nachten Is zeker geen benijdbre taak; Toch durfde een kanonnier beweren: ,,'t Is niet zoo'n vreeselijke zaak!" 's Nachts kwam zijn liefje hem bezoeken, En toen de kommandant van 't feit Was ingelicht en vroeg, toen luidde 't: ,,'t Is slechts voor de gezelligheid." Twee jaren in een cel te brommen, Is werkelijk niet heel gering! Laatst wist eens iemand te ontsnappen Die zulk een straf daar onderging. Aldra werd de arme weer gegrepen; Hij zei, toen hij werd weggeleid ,,'t Was niet te doen om vrij te wezen, Maar 'k zocht wat meer gezelligheid!" Een reiziger lag eenzaam neder, In een niet al te rein hotel; Hij kreeg bezoek daar van muskieten, En ander tuig licht kent ge 't wel. Toen zich de reiziger beklaagde, Hernam de waard bij 't erg'lijk feit: „Welnu mijnheer, waarom te klagen P 'k Gaf u tooh ook gezelligheid!"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1