'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL DE TBIOMF DER LIEFDE. No. 1292 Zaterdag 4 Juli 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN. ATsonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BureauxSPOORSTRAAT en ZITDSTRAAT. A.dvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze Abonnés buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't Abonnementsgeld Vliegend Blaad je, Se Kwartaal te willen zenden per postwiesel of in postzegels, vóór 5 Juli, zullende anders daarover met 19 Cents verhooging per post beschikt worden. JULI, (Hooimaand), SI dagen. Opkomst der Zon S u. 46 m. Onderg. 8 u. 20 m. Zondag 5 Laatste kwartier. Ver jaardag van Prinses Marie, gehuwd met Prins von Wied. Maandag 6 Dinsdag 7 Woensdag 8 Donderdag 9 Vrijdag 10 Zaterdag 11 HELDER, 3 Juli 1885. In Musis Sacrum neemt de ker mis Zondagavond reeds een aanvang, want dan geeft 't Grand Concert Yarié, onder directie van de hh. Carl Beyrichen, Frederichs en Eduard Chambly reeds een voorstelling. Dit gezelschap is vrij talrijk en 't gevarieerd programma doet met reden verwachten, dat de bezoekers zich zullen amuseeren. Gedurende de kermis zal de voor stelling iederen avond herhaald wor den, terwijl er des middags matinee musicale zal zijn. We vertrouwen dat menigeen eens een kijkje zal willen nemen, en zoo de rij der ker misvermakelijkheden openen. Een blik op het uitgebreid programma lokt nogal tot bezoek uit. In 't lokaal Tivoii zal dit jaar, gedurende de kermis, de heer Stroo ber met zijn byhebbend gezelschap iederen avond werkzaam zijn. Bij vroegere gelegenheden mocht deze direeteur met zijne artisten meermaleu eer inleggen, zoodat we ook nn goede verwachtingen koes teren. Volgens zijn beweren hesft hij dit jaar iets uitstekends geënga geerd om zijne verkregene renommee te handhaven. De Tweede Kamer heeft Woens dag het amendement der 6 leden op art. 1 der wet tot wijziging der art. 240, 242 en 247 van de gemeente wet betrekkelijk de plaatselijke be lastingen, aangenomen met 60 tegen 17 stemmen. De Regeering had liever haar voorstel gehandhaafd gezien, maar verzette zich niet bepaald tegen het amendement. Hst aldus gewijzigd artikel 1 der Regeeringsvoordracht is zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Het wetsontwerp, gelijk het door het amendement der 6 leden werd gewijzigd, is, na nog eenige discussie, aangenomen met 51 liegen 25 stemmen. De aanvullingswet op de middelen (10 buitengewone opcenten op het personeel) werd mede aangenomen met 58 tegen 15 steramen. Twee matrozen geraakten Woensdagnacht op den Zeedijk te Amsterdam aan het boksen; een hunner had vooaf zijn jekker uitge trokken, om in zijn hemdsmouwen den strijd te kunnen aanvaarden. De gedienstige omstander, die gezegd kleedingstuk op den arm nam en waarin onder meer twes bankbiljet ten van f25, een horloge en gouden ketting geborgen waren, heeft zich daarmede in het heetst van het ge vecht heimelijk uit de voeten ge maakt. Maandagochtend te ongeveer 7 uren is te Amsterdam op het Fre- deriksplein uit «en gaspijp van de Continental Gas Association een jon gen van 13 jaar, genaamd E. Van der L te voorschijn gehaald. Hij was met zijn hoofd in de gaspijp gekropen en met zijn knieën daarin bekneld geraakt. In deze netelige positie bracht hij bijna twee dagen door, toen hy eindelijk door een voorbijganger werd opgemerkt en meer dood dan levend verlost. Hij werd ter verpleging opgenomen bij den heer L. op de Achtergracht, waar het gelukte hem weer bij te brengen. Bij een op Maandagjl. aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admi raal van Wassenaar", in het Oos terdok te Amsterdam, gehouden exer citie in het tuig, is een vau de jongens van den nok van de groote ra overboord gevallen en ondanks alle pogingen tot redding verdronken. Dinsdagmiddag ten ongeveer 2 ure wilde te Utrecht een spoor wegwerker, lampenist aan de Rijn- spoor, na 't gebruik van zyn mid dagmaal weer aan den arbeid gaande, de rails oversteken, toen een aan komende sneltrein hem greep en zoodanig verwondde, dat hij een kwartier later reeds overleden was. Dr. Lamping, die zich juist op 't perron bevond, werd verzocht heel kundige hulp te verleenen, doch kon alleen constateeren, dat de onge lukkige nog slechts enkele minuten te leven had. Ds rechterarm was geheel van 't lichaam afgesneden, een zijner beenen was gebroken, terwijl het hoofd een gapende wonde vertoonde, die de hersenmassa als 't ware zichtbaar maakte. Niet te beschrijven is, de toestand zyner moeder, die haar zoon pas voor een half uur gezond en krachtig had zien weggaan, en kort daarna geroepen werd om slechts zijn misvormd lijk terug te zien. Een ingezetene van Borculoo, die wel eens een prijsje uit de loterij getrokken zal hebben, had dezer dagen een bijzonder sterk voorgevoel, dat een groot fortuin in deze trekking van de loterij zijn deel zou zijn. De laatste dag van de trekking brak aan en nog is zijn nummer niet getrokken. Met de middagpost nog geen tij ding Nu is alleen zijn hoop op de telegraaf gevestigd en niet te vergeefs. Om streeks vier uur toch brengt de stations- bode hem het zoo gewenschte tele gram. Het geheele gezin is buiten zich zelf van verwachtinggeen van allen heeft den moed, het alles belovend couvert te openen, dat hen nog van het verwachte geluk scheidt. Gelukkig dat er een vriend by de hand is, onvervaard genoeg om het zegel te verbreken en het telegram te lezen. En wat krijgen we nu roepen de verrukte eigenaren van het ge lukkige lot, »de dertig- of de vijf tigduizend Je krygt.je krijgttwee logé's van avond met den laatsten trein Tableau De dienstbode uit IJselstein, Johauna Heishorst, die de vorige week voor het hof te Amsterdam terechtstond ter zake van kinder moord, is Dinsdag veroordeeld, met aanneming van verzachtende om standigheden, tot een tuchthuisstraf van 5 jaren. Bij een boogschutterswedstrijd die Maandag te Vlissingen gehou den werd, had een treurig ongeval plaats. De mast, waaraan de als doelwit gebezigde houten vogels bevestigd zijn, lag gestreken, om daaraan een paar nieuwe vogels vast te maken. Twee der boogschutters, vader en zoon, lagen op het eind van den mast uitgestrekt, om dien door de zwaarte van hun lichaam naar be neden te houden, toen door den wind, of door een andere oorzaak de mast zich eensklaps omhoog ver hief, beide personen met zich voe rende. Een van hen, de vader liet zich, op zekere hoogte boven den grond gekomen, vallen en kwam on gedeerd beneden; doch de andere rees met de mast, tot deze geheel overeind stond, waarna de mast door de ongewone daaraanhangende zwaar te brak, en de man van een zeer aanzienlijke hoogte naar beneden stortte. Ernstig gekwetst, moest hij met een vigelante naar zijn woning ver voerd worden terwijl onder den in druk van dit ongeluk, de wedstrijd gestaakt werd. Men meldt uit H.-I.-Ambacht Als een merkwaardigheid kan worden gemeld, dat hier eenigen tijd geleden in het gezin van S. de W. een zoon werd geboren, waarvan de vier overgrootouders, vier grootouders en beide ouders allen nog in leven zijn. De overgrootouders van vaders zijde zijn 52 jaren gehuwd, de groot ouders 31, de overgrootouders van moederszijde 44, de grootouders 22, en de ouders 1 jaar. Er zijn tegenwoordig pick-poc- kets in Amsterdam. Een hoofd-ambtenaar van de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij ging de vorige week op reis naar het buitenland. Terwijl hy zijn bagage afgaf, werd zijn portefeuille met zes honderd gulden en zijn Vereins-vrij kaarten op den spoorweg hem ont- ronseld. »Kan je zwemmen?" vroeg een barsch kapitein aan een infan terist. »Ja, kapitein!" spak de man. »Waar heb je het geleerd?" >In het water, kapitein." Uit Oud-Beierland meldt men ons, dat aldaar Maandagmiddag een man na het drinken van koffie ernstig ongesteld is geworden en dat de vrouw, van wie vermoed wordt dat zij vergif iu de koffie had gedaan, is in hechtenis genomen. Een nieuwe uitvinding, een winkelier te Sneek verkoopt men de sigaren by het gewicht, per hectogram 28 ct. naar men ver neemt, werkt deze industrie gunstig en trekt vele koopers. Te Rome zijn berichten uit Lucca ontvangen, omtrent het in de lucht vliegen van een buskruit fabriek in de nabijheid dier stad. De fabriek werd geheel vernield en de meeste arbeiders, die zich tijdens het onheil in het gebouw be vonden, werden gedood of op vreese- lijke wijze gekwetst. Volgens de laatste mededeelingen waren reeds twaalf lijken gevonden, waaronder die van den eigenaar der fabriek en van diens zoon. Daar de metselaarsknechts te Berlijn den arbeid hebben gestaakt, zijn er uit andere plaatsen ruim duizend aangekomen, die er terstond aan 't werk zyn gegaan. Te Toulon zijn met gunstigen uitslag proeven genomen met een stof, die bestemd schijnt om in den grooten strijd tusschen pantsering en geschut een belangrijke rol te spelen. Het is een praeparaat uit kokosnootcellulose, dat de eigenschap moet hebben om zich, nadat het met een kogel of springprojectiel door schoten is, ja zelfs na een torpedo- schok, zóó snel weer te sluiten, dat het binnendringen van water in de scheepsruimte onmogelijk wordt. Dit praeparaat, Cofferdam genaamd, heeft tot voornaamste eigenschappen een buitengewone lichtheid, vooral voor den scheepsbouw van zooveel belang en een groote elasticiteit, die haar grond vind in het uitzettingsver mogen en den samenhang der en kele deelen van de stof. Eenigen tijd geleden stierf te Sint Petersburg de bankier Stieglitz, een der rijkste personen in Rusland, die geen kinderen of bloedverwanten maar ongeveer 150,000,000 roebels naliet, over welk vermogen hij bij testament beschikt had. Onder andere bepalingen bevatte dit testament ook de aanwijzing dat een som van honderdduizend roe bels bestemd was voor den bouw van een museum voor kunst en industrie, op de leest van het museum te Weenen geschoeid. Een later aan het testament toe gevoegde wijziging hield in, dat ook de som, die na het overlijden van Stieglitz, boven 150,000,000 aanwe zig zoude blijken te zyn, voor den bouw van het museum moest wor den gebruikt, De liquidatie van de erfenis is thans nagenoeg afgeloopen, en het ia gebleken dat nog acht millioen roebels voor het stichten van een museum overschieten, dat thans op vorstelijke wijze kau worden gebouwd. Een dertig-jarig zeer elegant gekleed man kwam dezer dagen uit het kantoor van een bankier in de Rue Lafitte te Parijs, waar hy f12.000 had ontvangen, toen twee politieagenten, die hem den geheelen dag gevolgd hadden, hem eensklaps aangrepen en de boeien aanlegden. De man, die buitengewoon sterk bleek te zijn, verweerde zich met kracht en riep: »Ik ben prins Sari- ne, officier van de Keizerl. Russ. garde ge zult last van mij hebben." Na veel moeite gelukte het den agenten om hun gevangene in te genwoordigheid van den chef der veiligheidspolitie, den heer Kuehn, te brengen. Hij raakte geheel in de war, toen men hem twee aanvragen tot uit levering van zyn persoon liet zien, die van de Spaansche en Italiaansche regeeringen waren ingekomen, be nevens vezoeken tot inhechtenisna- me van de gerechtshoven te Tunis en Nizza. De zoogenaamde Savine is een gauwdief en vervalscher, die in ver schillende landen diefstallen heeft gepleegd. Aan het Noorderstation mocht men erin slagen beslag op zyn baga ge te leggenmen vond daarin edelgesteenten en papieren van groote waarde. De avonturier was voornemens naar Luik te vertrekken, waarheen hij zijne bagage vooruit had gestuurd, toen te rechter tijd tot zijne arres tatie werd overgegaan. - De Sanitary Record deelt de volgende uitspraak der Engelsche rechtbank mede Een huurder van een huis te Chi cester vestigde de aandacht van zyn huisheer op de slechte rioleering zij ner woning en betrok hem in de rech ten, toen aan zijne klachten geen gevolg gegeven werd. Eindelijk liet de eigenaar verbe- FEUILLETON. Roman van 15. B. M. KAP RI. „Mttr..." Toefde rrouw Bertrand er met •en fijn glimlachje bij, „ik meet mij verwon deren over de wa.me belangstelling, die gij thans foor Marien toont, terwijl gij sooeren seidet, d»t gij haar bijna geheel vergeten had* nu «wijgen, vrouw ind," antwoordde Alferro blozende, en 5«s stond sijn anders bleek gelaat goed, opmerking die Jeaune Bertrand, ou- haar leeftijd, toch bij sich zelve haakte, ij. Wat is er met juffrouw Mifrion kwelt mij. urd P" e oude vrouw werd ernstig. ,Zet u neder," zeide «ij „dan zal ik u is vertellen. Ik geloof niet, dat ik mij trdoor aan eene onbescheidenheid schub g maak, want het is in het geheele huis uu P: ikend. Sedert ik n niet heb gezien, is Marl ds moeder geheel blind geworden, en de diende nam daarmede zijn intrek in de kleine woning. Marions arbeid, dien zij thans vaak moet staken om haar moeder te verplegen, is niet meer voldoende om in het onderhoud der twee vrouwen te voorsien en het slimste daarvan is, dat Marion daarbij geheel te gronde faat. Gij soudt haar niet meer herkennen. Sog is zy schoon, maar sy vermagert en de zorg, de kommer over het lot harer moeder, de dwang, dien sij sichselve oplegt, dat alles heeft aan haar lief gelaat sulk eene uitdruk king van diepan weemoed gegeven, dat mij het hart ineenkrimpt als ik haar zie." „O, vrouw Bertrand, dat kan zoo niet blij ven: daarin moet verandering komen! Ma rion moet geholpen worden." „Wat wilt gij doen P Wat haar helpen kan, dat durft gij haar tooh niet aanbieden. Gij zult Marion toch geen geld durven zenden? Dat was goed voor mij, eene oude vrouw, die gij overreed hebt en die zich gasrne overre den liet, omdat uw zorg haar in hare verla tenheid goed deed; maar Marion.... een jong, trotich meisje GeldP Gij kunt er niet aan denken, markies! en juist aan geld ontbreekt het haar." „Raadt gij mij danEr moet toch wel een middel te vinden zyn. Als men eens san juffrouw Durands adres een som gelds liet besorgeu, alsof de eene of andere onde schul denaar van haar everleden echtgenoot einde lijk aan zijne verplichtingen voldeed?" „God zegene uw vindingrijken geest, mar kies; maar zoudt ge soma meenen, dat de arme vrouw dit niet merkte, die juist tot armoede vervallen is, omdat haar man, na al zijne vor deringen geïnd te hebben, rijn laatsten stui ver aan zijn sehuldeisokers heeft uitbetaald, om daarna gerust te sterven, zijne familie een bundel betaalde wissels tot erfenis nalatendeP En Marion bovendien! Zij, die zoo scherp zinnig ia en haar armoede zoo waardig draagt Zoodra zij, wat zeer waarschijnlijk is, aan den onbekenden sohuldenaar niet gelooft, laat sij het geld liggen en verhongert in het gesicht uwer banknoten." „Maar wat dan te doen?" „Dat is werkel.jk moeielijk te vinden." „Als men... ha! Ik heb een plan,vrouw Bertrand!" „Laat eens hooren! Als het echter niet uitvoerbsarder is dan het eerste..." „Ik heb in mijn kasteel, in de nabijheid van Roms, een buiskapel, waarvoor ik een altaar stuk dringend noodig heb. Gij zeidet toch, dat juffrouw Marion sich op het schilderen toelegtals ik hasr eens opdroeg dat doek voor mij te schilderen P Hoe vindt ge dat plan P" „Even als de plannen van alle mannen in sulke omstandigheden, volkomen onuit voerbaar." „Maar waarom dan, vrouw Bertrand: Waarom zou Marion, als zij kunstenares is, niet...." „Ik heb n reeds gescgd, dat het huisgezin van juffrouw Durand, in de eerste pleets be hoefte heeft aan geld." „Nu ja maar juist dat...." „Bedenk, dat de uitvoering van uwe op dracht veel tijd zal eischea." „Welnu, dan bied ik Marion een vooraohot aau." „Aanbieden? Gij bevalt mij telkens beter, markies. 8tel u in gedachten eens tegenover Marion en zie of gij den moed zoudt hebben, haar geld aan te bieden voor zij haar penseel op het doek gezet heeft. Denkt gij niet, dRt Marion allea sou begrijpen en nv voorschot ven de hand sou wijxenP" „Gy hebt gelijk," antwoordde Alferro zeer neerslachtig. „Ja, ja," antwoordde de oude vrouw, „maar er is toch wel wat van uw plan te maken; voor alles moet gij echter buiten spel blijven. Voor ons doel treft het nu juist goed, dat gij in zoolang niet hier waart. Daardoor krijgt uw gedrag een schijn van natuurlijkheid, waaraan niet getwijfeld kan worden. Gij vertelt haar, dat gij dezer dagen een brief van een vriend hebt ontvangen, die een altaarstuk verlangt. Om het nog waar schijnlijker te maken, moet gij zijne wenschen wat uitvoerig omschrijven. Tevens heeft uw vriend u een som ais voorschot gezonden, die gij natuurlijk in handen moet stellen van baar die zich met het werk belast, terwijl uw vriend vooruit verklaard heeft, alle voorwaarden te te suilen goedkeuren, die gij billijk mocht vinden. Gij hebt u dan bij de ontvangst van dien brief uit Rome herinnerd, dat Marion kunstenares is en zijt daarom bij mij geko men, ten einde mij te vragen, u naar haar te geleiden, om eens te zien of haar werk u be valt, en zoo ja, juffrouw Marion te verzoeken het verlangen van uw vriend uit te voeren." „Als haar werk mij bevalt? Maar zoo kan ik toch onmogelijk tot het meisje spreken, vrouw Bertrand." „Waarom niet? gij kunt zulk een be langrijk werk toch niat opdragen, zondera te voren van Marions bekwaamheden over tuigd te hebben P Dat zou haar zeer verdacht voorkomen. Men is in sulke gevallen te ge voeliger, naarmate men armer is en Marion is, zooals ik u zeide, zeer gevoelig en tevens schrander denk daaraan. Gij moet zelfs zeer nauwgezet voor kunstrechter spelen, fouten aanwijzen en wenken geven." „Dat zal moeielijk vallen." „Nu goed, vrouw Bertrand, en duizend maal dank. Ik verlaat mij geheel op u. Last ons nu gaan." Jeanue Bertrand stond op. Haar gebogen gestalte verhief sich en met een ernstigen on derzoekenden blik uit hare blauwe oogen, wier anders zoo vroolijke uitdrukking geheel verdwenen was, zag zij haar bezoeker aan. „Mijnheer de markies," zeide zij, „ik heb u als een man van eer leeren kennen en ver trouw in uw gedrag totnogtoe elk uwer woorden heeft mij uwe edele gezindheid ge toond en mij overtuigd, det, mag het leven in de groote wereld er u ook aan gewend heb ben, veel zaken luchtiger te behandelen, dan in onzen stand gewoonte is, uw hsrt, de kern vsn uw wezen, toch edei en rein geble ven is. Ik weet, en gevoel dat, en geloof u geen beter bewijs mijner aohting te kunnen geven, dau dit, dat ik u vol vertrouwen in voer in een gezin, waarin een jong schoon meisje geheel zonder hulp, met haar blinde moeder, kampt tegen bet harde leven. Ik be veel dit jonge meisje in do bescherming uwer eer aan, mijnbeer de markies." Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1