'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NiEUWEDIEP EN TEXEL DE TRIOMF DER LIEFDE. i\o. 1294 Zaterdag''-11 Juli 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN. Kermisbeschouwing. iVtoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Buream: Aavertentiën van 1 tot 5 regels.v25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 55 m. Onderg. 8 u. 8 m. Zondag 12 Nieuwe Maan. Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 Donderdag 16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 HELDER, 10 Juli 1SS5. Men verneemt d*tZ. M. schroef- stoomseliip le klasse »De Ruijter," .sop 1 Augustus a. s. in dienst zal wordeii gesteld en 1 Sept. d. a. v. via het Suezkanaal naar Oost-Indië zal vertrekken. Men betreurt het voor de aankweeking van de zoo hoog noodige zeemanschap, dat de reis niet op de ouderwetsche wijze rond de Kaap de Goede Hoop schijnt te kunnen geschieden. Wieringen, 7 Juli Alhier circuleert hij ingezetenen een adres aan de Hooge regeering, inhoudende verzoek dat dit eiland met continabel® spoed met den vasten wal telegrafisch verbonden worden. De motieven, als groote voordeelen welke de Staat uit het recht tot wier- maaierij in de environs van dit eiland en oestercultnur geniet, meenen in gezetenen zouden voor exploitatie dier zaken een telegrafische verbin ding hoogst noodig maken, In 't belang van een en ander hopen zij op een gunstig resultaat. In de onmiddellijke nabijheid van Uitgeest zal een fort worden gebouwd. In de nabijheid van Heerenveen verhuurde iemand sedert eenige jaren aan een boer een perceel hooiland voor f1000 's jaars. Toen de huurder bemerkte, dat de hooilanden werden verpacht, bood hjj f900 aan den eigenaar, die het daarvoor evenwel niet wilde af staan. De huurder weigerde echter meer te geven, en daarop is nu het pand publiek door een notaris ver huurd voorf 450. Te Utrecht gebeurde Maandag een droevig ongeval. Een kindje van weinige maanden bleef in zijn wieg enkele oogenblikken alleen. Het dekentje Van de wieg kwam in aanraking met het vuur in een daarnaaststaande theestoof en ge raakte in brand. Toen de moeder even later terug kwam, had het kind reeds zulke brandwonden, dat het kort daarop overleed. De heer V., aan den N. W. Binnensingel te 's Hage, heeft zich in den nacht van den 4n op den 5n Juli door ophanging van het leven beroofd. Geldelijke verliezen die hij leed bij de onlangs gefailleerde firma van O., worden als de aan leiding beschouwd tot zijn wan hopige daad. Mijnheer N. ziet een jongen in zijn appelboom zitten. Wacht, slungel", roept hij, »ik zal eens een agent halen." De jongen, terwijl hij zich uit den boom laat glijdenhalen kan je 'm wel, maar op hem wachten, doe ik niet, hoor." -r- In de Pieter Vlamingstraat te Amsterdam is Woensdagnacht een huis, uit drie verdiepingen bestaande, geheel uitgebrand. De brand was ontstaan op de eer ste verdieping doordien eene vrovw met een petroleumlamp ging zien of haar 2 jarig zoontje sliep, die nog wakker lag en haar de lamp uit de handen sloeg, waardoor onmiddellijk het vertrek in lichte laaie vlam stond. Met moeite kon het kind gered worden. De bovenbewoners wisten zich ook spoedig te redden. De goederen der vrouw, op welker verdieping de brand is aangekomen, zijn niet ver zekerd, en verbrand. Haar man, 2e stuurman bij de marine, ligt ziek in het hospitaal. De manschappen der artillerie uit de kazerne Oranje Nassau waren spoedig met een spuit aanwezig doch voor dat zij gereed waren was de brandweer op de plaats des on- heils. Te halftwee was deze den brand meester. Ze werkte met 2 stoomspuiten en 2 handspuiten wel ke laatste op de brandkranen werkten. De vrouw uit Oud-Beierland, die verdacht werd haren man te hebben willen vergiftigen, en die deswege naar het huis van arrest te Dordrecht was gebracht, is weder op vrije voeten gesteld. Met zekerheid vernemen wij dat Nr. Baron Michiels van Ver- duynen na eenig beraad verklaard heeft zich niet te kunnen belasten met de verdediging van Jeanne Marie Lorette, Het Gerechtshof te 's Graven- hage heeft in raadkamer van den 29 Juni de zaak tegen Jeanne Mar ie Lorette thans gedetineerd te 's Gravenhage naar de openbare tereehtzetting verwezen. Dinsdagochtend is te Meppel een treffend ongeluk gebeurd. De 10-jarige L. R., zoon van een aldaar woneuden haanwachter, werd door den trem, welke omstreeks zeven u. te Meppeluit Groningen aankomt, over reden. Het ljjkje is zeer verminkt teruggevonden. Wanneer men de eerste letters der namen van de dagen der week op een rij naast elkander zet, dan kan men, beginnende van links naar rechts, daaruit dezen zin maken »Zeg Man, Doe Wat De Vrouw Zegt"maar van rechts naar links lezende kan men er ook van maken Zeg Vrouw, Doe Wat De Man Zegt." Hieruit is een niet te versmaden wekelijksche les te trekken, die, goed betracht, de huwelijksjaren zeker aan genamer zullen maken. Men schrijft uit Hoorn. In de afgeloope week scheen het wel, dat deze gemeente in een marineplaats was herschapen. Voor het groote deel gelijktijdig toch lagen in de haven niet minder dan vijf stoomkanonnneerbooten, de Ever, de Gier, de Das, de Bulgia en de Brak, waarvan de beide eer- FEUILLETON. Roman van 16.' B. M. KAPRI. „Wat zal ik daarop antwoorden, goede vrouw P Wat beduiden woorden in znlk een ernstig gevalP Nochtans, üoe verwaand dit ook van mij klinken moge, durf ik toch wel zeggen, dat gij mij naar juistheid beoordeelt. Wat gij mij aanbeveelt is immers niets anders, dan dat waartoe ieder man van •er verplicht is." „Goed, maar stel u de vervulling dier ver plichting niet al te makkelijk voor. Gij kent Marion nog slechts oppervlakkig. Gij zult in haar een dier zeldzame meisjes vinden, wier hart en karakter, hoo jong zij ook nog is, reeds de hoogste ontwikkeling hebben bereikt, en die daardoor onwillekeurig de bewonde ring van alle edeldenkenden opwekt. Maar als die bewondering eens liefde werd, bedenk wel, dat Marion dit nooit zou mogen weten. Stoor baar gemoedsrust niet, mijnbeer de markies. Laad zulk een zware verantwoorde lijkheid niet op u zei ven en op mij. Bij het groote verschil in stand, zou Marion nooit uwe echtgenoote kunnen worden zelfs al hadt gij haar lief. Dit trotiche, zelfstandige meisje, zou in de kringen uwer hoogmoedige arristooratie, die misschien meenen zouden, het recht te hebben, om medelijdend op de „burgerlijke" neer te zien, niet op haar plaats zijn. „Ik zou mijne echtgenoote wel voor elke beleediging weten te beschermen. Evenwel hebt gij gelijk, dat Marion in die kringen niet ■ou passen. Het is mij ook nooit in de ge dachten gekomen...." „Ja, daarvan ben ik overtuigd, markies, eu ik denk dus maar, ik die toch niet helpen kan op Gods genade danen ik zend u als redder tot haar. Zooals gezegd ik geloof, dat ik u vertrouwen kan en meen dus recht te doen." „Ja, gij kunt mij inderdaad vertrouwen, vrouw Bertraud. Marions rust zal mij heilig zijn zij zelve zal mij eene zuster zijn en ik beloof n, haar schoonheid slechts te zullen bewonderen als die eener madonna van Raphaël." „Beloof niet te veel, maar laat ons nu gaan, markies." En schoon was het te zien, hoe zorgvuldig de jonge man de armoedig gekleede vrouw, voor wie hij hoogare achting gevoelde dan voor de hoogst geboren hertogin, met zijn arm ondersteunde, toen zij de hooge trappen, die naar juffrouw Durands woning geleidden, opklommen. twaai.fdb hoofdstuk. Marion had eene andere woning betrokken, daar de uitvoering vaa het werk iu haar dak kamertje onmogelijk zou geweest zijn. Haar atelier was bescheiden maar net. Eenige goede, van haar vader geërfde schilderijen, verscheidene teekeningen van haar vroege- ren leermeester en schetsen, die zij zelve ont worpen had. sierden de wanden. Juffrouw Durand, die eigenlijk nooit ge weten had, dat de toestand zoo benepen was geweest, daar haar dochter alles had gedaau, om dit voor haar te verbergen, verwonderde zich ook thans volstrekt niet over de verbe tering, die zij trouwens beschouwdr .Is iets dat hun beiden toekwam. Volgens tiaar mee ning toch was het onmogelijk, dat Marions talenten niet eenmaal aan het licht zouden komen. Alferro's opdrac' was voor haar de verwezenlijking van la, gekoesterde ver wachtingen. Daarom bi streed zij ook elke bedenking, die haar uochter nog in het mid den had gebracht. Hee gaarne echter gaf Marion zich hier gewonnen, toen zij schToomvallig haar twijfel te kennen gaf, of hare bekwaamheden wel voldoende zouden zijn, om deze opdracht aan te nemen. Had men haar millioenen geboden, zij zou niet zooveel rein geluk gemaakt heb ben, als nu zicb de gelegenheid weer voor haar opende, om voor en door haar kunst te leven. Overigens bleek in alles, dat Jeanne Ber- trand's raad uitmuntend was geweest. Toen Marion bedenkingen in het midden bracht tegen bet aannemen van een voorschot, ver borg Alferro zich achter zijn voorgewenden vriend, den Italiaanschen edelman, en wendde diens bepaalde lastgeving voor. Op deze wijze kwam men ook orei dit moeielijke punt. Zijn rol als kunstcriticus had Alferro zoo meesterlijk gespeeld, dat vrouw Bertrand on willekeurig moest glimlachen over dat kleine, edele bedrog. Eindelijk, na een nauwgezet onderzoek van Marions werk, schenen hem hare bekwaam ste onder commando van de luit. ter zee le kl. Tadema Kraakman, tot instructie voor de adelborsten dienden en de drie laatsten gebezigd worden ter opneming van verschil lende gedeelten van de Zuiderzee. Als een Cerberus voorts lag het rammonitorscbip de Cerberus even eens bestemd tot het doen van opnemingen, dat om zijn grooteren diepgang op dereede moest ankeren, voor den ingang der haventerwijl de beide instructiescbepen, de Urania en de Pollux mede in de onmiddel lijke nabijheid het anker uitgewor pen hadden. Dat de tegenwoordigheid van zulk een aanzienlijke flotille niet weinig bij droeg tot verlevendiging van ons anders vrij stille stadje, laat zich gemakkelijk begrijpen. In den Houtrakpolder is op een bouwhoeve een klopjacht gehou den op ratten. Ruim 700 wer den er dood gemaakt. Dit leger on- genoode gasten had hoopen koren vernietigd en alleen het stroo ach tergelaten. Uit Hamburg zijn twee politie beamten naar Londen vertrokken om daar geconfronteerd te worden met een persoon, die men vermoedt e«n der daders te zijn van den diefstal van 200,000 mark, welke onlangs in de Bank te Hamburg is gepleegd. TI. De kermis is in vollen gang. We heb ben ons niet te beklagen, want totnogtoe werkte het weer uitstekend mede. Dat de lust om met kermis uit te gaan bestaat, bewijst niet alleen de drukte langs den weg, maar ook de volle tenten. De schouw- burgdirectiën hebben het beste beentje vóór gezet, waardoor ons publiek een kunstge not wordt aangeboden, van hooger gehalte dan dikwijls het geval was. Meer dan een avond zagen we de rnime sohouwburgloge van de directie Haspels bijna gevuld. In stukken als Anne-Mie, Zwarte Griet, enz., waar mej. Catharina Beersmans, onze ge vierde kunstenares, de hoofdrol vervult, is haar spel een aaneenschakeling van triomf. Met ware geestdrift wordt ze reeds bij haar optreden begroet. Onder de acteurs noemen we da heeren van Zuylen, Rosier Faassen, Haspels, Poolman. We moesten eigenlijk allen vermelden, want niet dikwijls zagen we zulk een voortreffelijk geheel. Dat ware kunst geëerd wordt, bewijzen de luide bravoos, die na treffende scènes weerklinken. De directie van Lier is wat laat opge treden want eerst Woensdag werd het re pertoire geopend met Stella. In dit drama had mevr. Theo Frenkel-Bouwmeester de hoofdral, die door haar met veel gevoel werd vertolkt. De intrigne namelijk, dat ze tot verlossing van haar onschuldig ver oordeelden vader alles op het spel zette, was wel geschikt de snaren des gemoeds te doen trillen. Tegenover haar speelde de heer H. v. Kuyk, als Brnest von Priedberg, met veel tact. Als degelijk en flink acteur wist hij de overdrijving te vermijden, waar toe een dergelijke rol dikwijls medesleept. Waar hij hartstocht vertoonde, werd die door het oogenblik volkomen gewettigd. Gaarne hebben we een woord van lof over voor den heer Potharst, die van de onder geschikte rol van Ulrich Burl heel wat wist te maken. Als Frederik II zagen we onzen ouden bekende, de heer K. Vos, optreden en we maken hem een compliment over de opvatting van den persoon van Pruisens grooten koning. De heer Veltman speelde ook nn weder op artistieke wijze als marqué bij de voorstelling van Osborn en mevrouw Ellenberger zagen we met ge noegen als Maria von Rittendorff optreden, Dat de spelers op 't gevoel der toeschouwers wisten te werken bleek meermalen. Een welverdiend applaus klonk herhaaldelijk door de zaal. De opvoering van Marie Antoinette, hoewel dit stuk hier herhaaldelijk is opge voerd, bleek nog steeds in den smaak van 't publiek te vallen en de titelrol zoo uit muntend vertolkt door mevr. Ellenbergen, mocht ook bij deze opvoering een buiten gewone attractie hebben. De heer E. Basch handhaaft zijn ouden roem en als altijd mag een avond, in zijne ruime en nette loge doorgebracht, tot d® grootste aantrekkelijkheden der kermis be- hooren. Daartoe rekenen we Stella, als mede la Mouche d'or. Deze zwevende dame zou doen denken dat de heer Basch zijn grooten voorganger, Joseph Balsamo, of Cagliostro op zijde streeft. Ook maken we gaarne melding van den heer John Patty, die, in zijn karakter als antipodist bijna 't ongelooflijke ten uitvoer brengt. Gaarne zouden we uitvoeriger zijn, als onze plaatsruimte zulks gedoogde. Iu Musis Sacrum werkt 't Graud Con cert Varié eiken avond met 't grootste succes. De aangename afwisseling der voordrachten, door goede artisten uitge- beden voldoende, om haar de vervaardiging van bet doek voor zijn geheimzinnigen vriend te durven opdragen; ja bier en daar ontdekte hij werkelijk enkele trekken in haar schilde rijen, die zijne oprechte bewondering op wekten. Marion gedroeg zich daarbij zoo lieftallig bescheiden en schuchter, zij hing zoo angst vallig aau de uitspraak van den waarlijk kunst- minnenden markies, zij nam zijne wenken met zooveel dankbaarheid aan, dat bij gaarne voor het beminnelijke meisje neergeknield zou zijn. Bijzonder vermakelijk waren echter de vrij scherpe aanmerkingen der moeder, die wrevelig werd over do vele bedenkingen, die Alferro in het begin maakte en haar minach ting voor het oordeel van den onbekenden be zoeker, tot niet geringe verlegenheid van Marion, en die ze tamelijk onbewimpeld te kennen gaf. Eindelijk was echter alles in orde geko men, nadat Alferro bij een tweede bezoek een brief had medegebracht van zijn vriend, door hem zei ven met veranderde hand geschreven en in een ouden omslag van een vroeger nit Rome ontvangen brief gestoken, en als bij zondere gunst verzocht de markies verlof af en toe eens te komen zien, boe ver Marion reeds gevorderd was met het werk, waarin hij veel belang stelde. Van dat verlof een ruim gebruik makende, bracht de markies bijna dagelijks eenigen tijd in Marions atelier door, en het jonge meisje gevoelde zich gelukkig in zijn bijzijn. Zij dacht er niet over na, wat wel de reden van dat blijde gevoel mocht wezen, als zij hem hoorde aankomenhij behoorde nu eenmaal bij haar werk en als het bepaalde uur kwam, wist zij stellig, dat Alferro binnen zou treden. Misschien, als hij eens weggebleven was, als zijne afwezigheid haar een pijnlijk oogen blik had verschaft, misschien zou zij dan tot het bewustzijn gekomen zijn, hoe onmisbaar hij kaar geworden was. Maar Alferro bleef niet wegniets ter wereld zou hem hebben kunnen bewegen, zichzelven het genoegen te onthouden, Marion te zien werken, Marion te spreken. De ervaren man van de wereld wist natuurlijk zeer goed, welk gevoel hem tot die dagelijksche bezoeken dreef. Het jonge meisje scheen hem beminnelijker dan eenige andere vrouw, Malvine zelfs medoge- rekend. Maar Malviue was eene groote dame en Marion een arm burgermeisje. Dat het mogelijk zou geweest zijn, Marion in te voe ren in den kring zijner adellijke bloedverwan ten, daaraan dacht hij zelfs niet, misschien wel omdat deze gedachte al te zeer in strijd zou zijn met de wensoheu, die hij eu zijne bloedverwanten steeds met betrekking tot een mogelijk huwelijk hadden gekoesterd. Maar juist omdat hij zich zei ven meende te kennen, trachtte hij op zijne hoede te zijn, en wel te durven verzekeren, dat hij de gemoeds rust van dit beminnelijke meisje nooit zou verstoren. Dagelijks zeide bij het bij zich zeiven, dat de liefde, meer dan men dacht, van eigen wil afhankelijk was, en elk gevoel van dien aard zich zeer gemakkelijk laat on slechts van het begin af derdrnkken, als mens! verstandig te werk gaat. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1