'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Woensdag 15 Juli 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. i\o.: 1295 ATDonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 s- franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. 'Bnreaux: SPOORSTRAAT en SMIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 rogels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte Wekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 14 Juli 1885. De verkiezing voor 8 leden van den gemeenteraad alhier zal op Dinsdag 21 Juli a. s. in de Bouwzaal plaats hebben. De aftredende leden zijn de Heeren Mr. K. J. C. Stakman Bosse, P. Groen, H. Bitter, J. W. Hattinga Raven, P. J. Duinker en J. C. Jansen, terwijl er twee vacaturen zijn ontstaan, door het vertrek van de heeren C. van Veen en IJ. Strikwerda. De stembriefjes in drie kleuren, zijn reeds aan de kiezers uitgereikt. Bij de directie der marine te Amsterdam zijn onder meer aanbe steed de volgende artikelen, om te Hellevoetsluis te leveren: gas-coces, aannemer D. Bandsmaf 962.50,groene zeep, J. Hubbeling f799.95, blik- en ijzerwerk, P. Luijtzen f430.00, ijzerwerk gereedschap, J. Mulders f220.40, rotting, G. Koppen f157.12', schrijf behoeften, A. P. Staalman f 350.09. Allen hier woonachtig. Van het bezienswaardige dat. op de kermis aanwezig was, zijn gedurende de afgeloopen week, zeer velen getuigen geweest, maar zou den allen alles gezien hebben Vermoedelijk neen. Zijdie een bezoek brachten aan het jongelings- paar, door den heer Huygens ge presenteerd, gingen ongetwijfeld met voldoening heen en zullen met ons moeten instemmen, dat de benaming van Wonderkinderen," terecht zoo danig genoemd mochten worden. Wat toch zag men hier? Geen on behagelijke vleeschvormeu, zooals dat dikwijls bij dergelijke vertooningen aangetroffen wordt, maar zeer wel in verhouding tot hun geheel ge- proportionneerde jongens. Noemen wij hier geen gewicht of een bepaling der omtrek, dan is het omdat het gezicht op die knapen u de over tuiging schenkt, dat hier niets anders vertoond werd, dan de onopgesmukte werkelijkheid, een merkwaardige, be- hagelijkeweelderige speling der natuur, iets dat zeldzaam zoo ver- eenigd werd aangetroffen. Met het stoomschip Prins Aleiander" dat Vrijdag te Amster dam arriveerde, werd o. a. ook uit O.-I. overgebracht een marinier, die wegens poging tot moord tot 7 jaren tuchthuisstraf was veroordeeld. Het mocht evenwel niet gelukken hem naar Nederland over te bren gen, daar hij in het kanaal van Suez met achterlating zijner handboeien, op heimelijke wijze het schip heeft weten te verlaten. De heer W. Sonneman, kapel meester van het 7 de regiment infan terie heeft van den grootvorst van Rusland een gouden ring ten ge schenke ontvangen, terwijl de groot vorstin als aandenken hem een gou den doekspeld met juweelen heeft vereerd. De minister van binnenland- sche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het Rijks-Museum te Am sterdam, te beginnen met 14 Juli a. s., eiken dag, met uitzondering van den Maandag, kosteloos voor het publiek zal geopend zijn van 1 Mei tot ultimo Augustus, des voormid dags van 10 tot des namiddags 5 uren, en van 1 September tot ulti mo April van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uren. Op Zon- en feestdagen niet voor 121/* uur des namiddags. Voor de rechtbank te Haarlem stonden Donderdag terecht de sedert ruim 2 maanden geschorste directeur van de gevangenis J. B. V. aldaar en de gevangenbewaarder J. G. De H., beklaagd van door verregaande na latigheid in de waarneming hunner betrekking en niet-naleving van de reglementen, de ontvluchting van den gevangene G. Visser in den nacht van 8 op 9 Maart jl. te hebben mo gelijk gemaakt, die sedert nog niet weder in de gevangenis is terugge bracht. Het O. M. requireerde tegen den eersten beklaagde V. eene celstraf van 3 maanden, tegen den tweeden van 1 maand cel. Uitspraak 14 Juli. In de Vrijdag gehouden zit ting der rechtbank te Haarlem stond terecht A. de M., tuinder, wonende in het Heemskerkerduin, die van 14 Maart tot 1 April jl. G. Visser, die zooals hij wist, wegens frauduleus bankroet in de gevangenis te Haar lem in voorloopig arrest werd ge houden, heeft verborgen in zijne woning, en hem vervolgens naar Abkoude, heeft gebracht, van waar V. nog niet weder is teruggekeerd. Het O. M. eischte eene cellulaire gevangenisstraf tegen D. M. van 45 dagen, Voor de rechtbank aldaar stond Vrijdag verder terecht B. S., bloem- kweeker te Beverwijk, beklaagd van voor G. Visser, zijn zwager, terwijl deze wegens frauduleus bankroet in de gevangenis te Haarlem in pre ventieve hechtenis werd gehouden, drie sleutels en twee vijltjes te heb ben laten maken, naar toegezonden teekeningen, en hem die te hebben doen toekomen, door welke hulpmid delen V. in den nacht van 8 op 9 Maart uit de gevangenis is ontvluchte Het O. M, requireerde tegen S. eene cellulaire gevangenisstraf van 45 da gen. Mr. Ph. A. Haas, advocaat te Amsterdam, droeg zijne verdediging voor en pleitte vrijspraak. Uitspraak 14 Juli. In enkele bladen is medege deeld dat de schietproeven met het geschut van het koepelfort op »de Harssens" weder zijn gestaakt gewor den, omdat de pantserplaten vanden toren zijn uitgeweken. Nader verne men wij, dat dit onjuist is. Bij de schietproeven, die op 7 en 8 dezer met den eersten koepel op het fort de Harssens" werden genomen, en waarbij de koepel en de affuiten aan geweldproeven werden onderwor pen, verre boven datgene wat in de werkelijkheid daarvan zal worden geëischt, is integendeel gebleken, dat zoowel elk onderdeel als het geheel, in elk opzicht, uitstekend heeft vol daan, en werd daarbij niet het minste bezwaar, hoe gering ook, ondervon den. Op de lijn Amersfoort-Nijme- gen is bij Scherpen zeel zekere W. Hendriks, timmerman, met zijne borst tusschen de buffers vau twee zand- wagens bekneld geraakt. In enkele oogenhlikken was de man een lijk. Uit een gerechtelijk scheikun dig onderzoek naar de oorzaak des doods van G. O. B. te Nijmegen, wiens plotseling overlijden op den 8sten Juni jl. men aan vergiftiging meende te moeten toeschrijven, is van vergiftiging geen spoor ontdekt, maar bevonden, dat de man aan maagkanker moet overleden zijn. Blijkens de door het Departe ment van waterstaat uitgegeven Sta tistiek der scheepvaart, 1884, eerste gedeeltekoopvaardijvloot, scheep vaartbeweging en bemanning be droeg op 31Dec. jl, de sterkte dier vloot673 zeilschepen met een in houd van 560,302.77.M8 en 107 stoom schepen meb een inhoud van 311,441.44 M3 zijnde 28 zeilschepen met een inhoud'"van 27,170,53 M3 minder en 11 stoomschepen met een inhoud van 23,432.46 M3 meer dan een jaar te voren. Mén meldt uit Schiedam aan de N. R. Ct.: Hedennacht, omstreeks 31/# uur is aan den Rotterdamschen dijk, bin nen deze gemeente, een moord ge pleegd op zekeren Pieter Wittenberg maaier van beroep, wonende te Ber- eliem in Nóord-Brabaht, doch zich tijdelijk alhier bevindende. De dader, een jonkman van bijna 22 jaar, werk zaam aan de fabriek van gasmeters alhier, is genaamd Antonius Marie Veringmeier. Omtrent de aanleiding tot dien moord loopen de volgende geruchten. Genoemde Veringmeier zou sedert eenigen tijd liefde hebben opgevat voor eene dochter van den broeder van den verslagene. Deze laatste echter zou zijn broeder hebben aan geraden, zijne toestemming tot een huwelijk tusschen zijne dochter en V. niet te verleenen, daar op diens gedrag nog al iets was aan te merken. Dit moet ter oore gekomen zijn van V. die in woede ontstoken tegen den oom van zijn beminde, heimelijk het besluit schijnt opgevat te hebben, zich op hem te wreken. In dien zin zou hij zich ten minste in den loop van den avond op de kermis hebben uitgelaten. Tegen ruim 3 uren in den morgen op het uur dat V. wist dat Wittenberg naar het land zou gaan, wachtte hij aan den Rotterdamschen dijk op. Hem ziende aankomen, moet hij hem aanstonds hebben aangegrepen en bracht hij hem met een mes eene doodelijke wond toe in den hals, even onder het linkeroor. Juist op 't oogenblik dat de moord plaats greep en V. nog met zijne prooi worstelde, kwamen langs dien dijk, om huis waarts te keeren, een viertal personen (2 heeren en 2 dames), behoorende tot het te Rotterdam wonende perso neel, dat door den heer L. van Dijke alhier tijdens de kermis is geënga geerd. De beide heeren, ziende wat er gebeurd was, schoten onmiddellijk toe om den moordenaar te grijpen, doch deze zette het op een loopen. De twee heeren achtervolgden hem echter en mochten er ie slagen, met behulp van een 'paar andere personen en inmiddels toegeschoten agenten van politie den moordenaar te grijpen, die daarop aanstonds in verzekerde bewaring werd gesteld. De verslagene, die nog slechts enkele minuten teekenen van leven gaf, werd per brancard naar het stadsziekenhuis vervoerd. Regeling, veroordeeld wegens den moord te Wageningen, is van Arhem naar Leeuwarden getrans porteerd, om aldaar zijne straf te ondergaan. Het magnetisch worden van een scheepsstaarrad door het treffen van den bliksem. Omtrent het bovenstaand on derwerp bevat een der laatste num mers van de New-York Herald" de volgende, zoo voor de praktijk als voor de wetenschap belangrijke me- dedëeling. De met een lading ruwijzer van Pensacola naar Newhaven bestemde schooner »Jacob M. Haskell," werd 27 Februari 11. door den bliksem getroffen. Yan dat oogenblik af was het kompas niet meer in orde. Bij iedere omdraaing van het stuur rad week de kompasnaald hetzij rechts, hetzij links af. Men kon er verder geen vertrouwen in stellen en zag zich genoodzaakt, den koers volgens die van andere schepen of naar peiling der sterren te regelen. Toëu men na afloop der reis zaak- kundigen raadpleegde, gaf een oud zeeman den raad, om de kleinste en grootste afwijkingen met zorg waar te nemen en er op te letten onder welke omstandigheden deze afwijkingen intraden. Het bleek toen weldra, dat de grootste afwijkingen plaats hadden als het schip Noordelijk of Zuidelijk voorlag en dat die het kleinste waren bij een Oostelijken of Westelijken koers. Ten slotte kwam de kapitein tot de ontdekking, dat die spaken van het stuurrad, die op het oogenblik der ontdekkingperpendeculair stonden magnetisch waren en dientengevolge invloed op de slechts drie voet ver wijderde kompasnaald uitoefenden. Na verwisseling van het stuurrad verrichtte de kompasnaald weder hare gewone funetiën. Yolgens het Weekblad »De Scheepvaart" komt in het »British Medical Journal" een verhandeling voor over kleurenblin dheid bij zeelieden ter koopvaardij, bewerkt door dr. Jabez Hogg van het Konink lijk Hospitaal te Westminster. Hij wijst daarin op de noodzake lijkheid om de proeven omtrent kleurenblindheid vooral toe te passen bij loodsen, waarvan naar zijn mee ning, een groot deel kleurenblind zou bevonden worden en geeft ook verschillende uitkomsten van door hem genomen proeven, waarbij hij het erfelijk karakter van kleuren blindheid aantoont, dat, volgens hem sterker is bij het mannelijk dan bij het vrouwelijk geslacht. Hij dringt er verder op aan dat ouders hunne jongens moesten laten onderzoeken omtrent hun gezichtsvermogen en aanleg of aanwezigheid van kleuren blindheid, voordat zij die jongens naar zee zenden en voornamelijk moest de Board of Trade" de kleu- renproef scherper maken dan tot nu het geval is ten opzichte van loodsen, wachters op seinposten en allen die een betrekking hebben, waarbij »goed uitkijken zaak is." De Engelschen, die de filiale der Duitsche Rijksbank te Hamburg voor 200.000 mark in biljetten van 100 mark bestolen hebben, zijn te Geneve, Lyon en Parijs bij het uit geven van die biljetten ondekt en in hechtenis genomen. ïn het noordelijk gedeelte van Berlijn wonen twee familiën naast elkander die, die als het maar eenigs- zins mogelijk was, elkander wel met dynamiet zouden willen verdelgen. Daar hier eigenaardige bezwaren tegen bestaan, plagen en tergen zij elkander door allerlei streken en hoosheden, waarvan een dan toch een beetje heel har is geworden. Toen de vrouw des huizes van een der familiën dezer dagen uit een raam keek zag zij tot haar groote verontwaardiging, in den tuin van haar. buurman een vogelverschrik ker staan, die in kleeding en vorm haar getrouw portret was. Dat was al te veel, er volgde een aanklacht en de rechter zal bin nenkort in de zaak te oordeelen hebben. Sommige Fransche bladen hou den er in den laatsten tijd eene ru briek echtscheidingen op na, die nu en dan zeer pikant is. Met een voorval, dat dézer dagen verteld werd, is dit minder het ge val en het mag integendeel in de hoogste mate tragisch worden ge noemd. Een echtpaar had reeds verschei dene jaren gescheiden geleefd, zoo dat de kinderen' hun vader gestorven waanden. Hun moeder had, sedert haar man, de heer de G.zich en de zijnen door een geruchtmakend schandaal had onteerd, steeds rouw- kleeding gedragen en was steeds bedroefd en in zich zelve gekeerd. Toen de wet op de echtscheiding werd afgekondigd, deelde zij haren bloedverwanten haar plan mede om er gebruik van te makende ver wanten beproefden uit vrees voor nieuw schandaal en als overtuigde katholieken, haar deze gedachte uit het hoofd te praten, maar mevrouw de Gbleef er bij dat de wet tusschen haar en hare kinderen en den man die schande over zijne familie had gebracht een onover- komelijken scheidsmuur moest op richten. Zij deed de noodige stappen en onlangs werd zij door den maire van het zevende arrondissement uit- genoodigd om voor hem te ver schijnen, teneinde het gevelde vonnis te hooren uitspreken. De dame was toen echter zoo ziek, dat hare krachten tekort schoten om naar den maire te gaan en zij liet hem dus ver- zpeken om ten harent te komen. Nogmaals beproefden de bloed verwanten, om haar, met het oog op den naderenden dood, tot ver zoening te stemmente vergeefs knielde de echtgenoot der stervende naast haar bed en smeekte, handen wringende om vergiffenis; mevrouw de G gaf den schrijver die met den maire medegekomen was, een wenk om het vonnis voor te lezen; toen de lezing was afgeloopen toog er als het ware een wilde vreugde over het doodsbleeke gela°t. Zij vouwde de handen over de borst, richtte zich, diep ademhalend over-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1