'T VLIEGEHD BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEOIEP EN TEXEL. No. 1296. Zaterdag 18 Juli 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bareanx: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. üdvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 9 m. Onderg. 8 n. 2 m. Zondag 19 Eerste kwartier. Begin der Hondsdagen. Maandag 90 Dinsdag 21 Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag 24 Zaterdag 25 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 Juli 1885. We vermelden met genoegen, dat bij bet examen tot toelating aan de Militaire Academie te Breda als cadet voor bet wapen der artillerie bier te lande, is toegelaten de jon geling J. C. A. Janzen, van bier, leerling aan de scbool voor uitge breid lager onderwijs, onder directie van den beer D. A. Gr. Vastenou. De omstandigheid, dat deze aspi rant van de 172 jongelieden, die aan bet examen deelnamen, no. 8 voor bet genoemde wapen verkreeg, is ongetwijfeld een bewijs van bet degelijke onderwijs, dat aan de scbool van den beer Vastenou alhier wordt gegeven, en van den ijver en de toe- i wijding van genoemden directeur. 'Aangenaam is bet ons ook daarom, te kunnen vermelden, dat 't aantal leerlingen aan die scbool zich uit breidt. By bet jongst gehouden toe latingsexamen van die scbool, zijn niet minder dan 26 jongelieden in geschreven als voldaan hebbende aan de gestelde eischen. Als den 11 Augustus a. s. de nieuwe cursus aan vangt, is bet aantal leerlingen aan merkelijk vermeerderd. Dinsdag jl. werd door eenige leden van de Tweede kamer een be zoek aan 's rijks werf alhier gebracht. Het schroefstoomschip le kl. »Yan Speijk," zou 15 of 16 dezer van de Directie der Marine te Am sterdam, onder leiding van den kapitein luitenant ter zee M. J. C. Lucardie, command. van Zr. Ms. Wachtschip aldaar, worden overge voerd naar de Directie der Marine te Willemsoord. Bij aankomst aldaar zou genoemde bodem ankeren ter reede Texel en bet bevel daarover worden overgenomen door den kapt. luit. t. z. de Kanter, le officier aan boord van Z. M. Schroefstoomschip lekl. »Atjeb". Daarna zullen eenige schietproeven worden genomen met kanonnen van 17 c. M. A. en re volver-kanonnen van 3.7 c. M. tot onderzoek der aan genoemde ka nonnen aangebrachte inrichtingen. De zilveren medaille voor 24- jarigen dienst is toegekend aan den kwartierm. H. Weelink a. b. Tromp" en den matroos 2e kl. J. de Ridder a. b. »Atjeh". Ingevolge machtiging des Ko- nings wordt Zr. Ms. schroefstoom schip 1ste klasse. »De Ruijter", liggende te Willemsoord, met 1 Aug. in dienst gesteld, met besteraming voor buitenlandscben dienst en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapt. t/z. jhr. T. E. deBrauw. In de maand Juni jl. zyn bij bet koloniaal werfdepot aangenomen 90 personen n.1. 64 Nederlanders, 15 Duitscbers, 7 Zwitsers en 4 Belgen, terwijl 27 militairen van andere corp sen werden overgenomen. Gedurende die maand werden naar Oost-Indië uitgezonden 120 man, nl. 92 Nederlanders, 20 Duitscbers, 5 Belgen en 3 Zwitsers, benevens 10 officieren en 2 adjudanten onder officieren, terwijl daaruit terugkeerden 41 man, n.1. 25 Nederlanders, 9 Belgen, 2 Zwitsers, 2 Duiscbers, 2 Pranscben en 1 Spanjaard. Deze waren gemiddeld 9 jaren in Indië verbleven, van hen kregen 8 een pensioen van f200 tot f300, 18 werden gepasporteerd, 14 werden tijdelijk afgekeurd en 1 ontving een briefje van ontslag. Gedurende de eerste helft van dit jaar werden bij bet koloniaal werf depot aangenomen 841 personen w. o. 690 Nederlanders,werden uitgezonden 64 officieren en 1154 manschappen en keerden uit Oost-Indië terug 15 officieren en 389 manschappen. Nader wordt aan de N. R. Gt. medegedeeld, dat de Watergeus niet in 1860 of 1861, maar in 1865 van Honkong naar Java vertrok in bal last. Het boekhouderschap van dien bodem was toen opgedragen aan de beeren P. Yarkevisser Zn. te Rot terdam. De man, die bet verbaal, wat wij in ons vorig nummer mededeelden, deed, beeft opgegeven te heeten Martinus Den Duik, afkomstig van Breda. Uit de monsterrol der Wa tergeus van omstreeks 1864 zal ze ker wel te ontdekken zijn, of be doelden Den Duik daar is aange monsterd. Naar men zegt, moet de stuurman A. Yan Wijngaarden nog in leven zyn de verbaier beschreef dien stuurman en zyn verbaal bad veel waarschijnlijks. Den Duik moet aan de politie te Delft als zyn be roep hebben opgegeven :zeeroover maar natuurlijk werd dit beroep niet als geldig aangenomen en is daar voor in de plaats gesteld: zonder beroep. De Schiedamsche moordenaar Yeringmeier beeft, voor bet lijk van zijn slachtoffer gebracht, verklaard zich volstrekt niet te herinneren, den moord gepleegd te hebben, boe- wel hij niet ontkende, dat bet best mogelijk was dat by de misdaad bad begaan. Overmatig gebruik van ster ken drank en vooral van bier schijnt volgens de N. R. Ct. hem in een zoodanigen verwarden en opgewon den toestand gebracht te hebben, dat bet best aan te nemen is, dat hij ontnuchterd zijnde, zich niet volko men bewust was van zyn gruwel daad. Te Amsterdam is door de rijks ambtenaren eene partij spiritus aan gehouden, welke frauduleus werd in gevoerd. De hoeveelheid bedraagt 4000 liter, herleid tot 50 pCt. be draagt dit 6573 liter, en was onder ledige vaten in een waggon der Oosterspoorweg geborgen. Aan accijns zou biervoor verschuldigd zijn ge weest f3943.80 en aan invoerrecht f231.—. Wegens bet opgeven van valscbe namen schijnen de invoerder en af zender nog onbekend te zijn. Een leelijke streep door de rekening dus Begunstigd door fraai weder en bijgewoond door duizenden be langstellenden, bad Maandagmidlag te Leeuwarden de, vanwege de ge meente uitgeschreven harddraverij plaats van paarden bereden onder den man. Aan den strijd werd deelgenomen door 28 paarden, waarvan één uit Amsterdam (de zwarte ruin Wilhelm, van den beer H. van Haaren), één uit Groningen, één uit Hoorn en èén uit Alkmaar. Er hadden vele fraaie ritten plaats, en de belangstelling der aanwezigen was groot, Na een feilen strijd, die eerst om 6 uur was geëindigd, werd de prijs van f400 behaald door de schimmelbles Noor der-ruin van den beer K. K. Was senaar, te St. Jacobi Parochie, en de premie yan f 100 door den schim mel-hengst Tabor, van den heer P. Ellarbroek te Hoorn. Door de recherche van politie te Amsterdam is Dinsdagavond aangehouden zekere Salomon Frank, welke geruimen tijd in dienst was bij den bandelaar in gemaakte klee deren, Jacob Druif, wonende in de Joden Houttuinen aldaar. Genoemde persoon beeft zich schul dig gemaakt aan bet ontvreemden van gemaakte kleederen en stukken goed voor bet vervaardigen daarvan. Het feit kwam uit, doordien bij Donderdag 11. een pak kleederen, voor iemand reeds bestemd, uit eene kist bad weggenomen, tenminste het werd vermist. Door een nauwkeu rig ingesteld onderzoek is gebleken, dat door hem goederen werden ver kocht in gemeenschap met zijnen vader, op bet Rustenburgerpad, Noor- dermarkt, Lindestraat, en die bij be leend bad in de bank van leening. Ook de vader is in arrest geno men, en beiden bevinden zich in de cel. Eene gehuwde vrouw van even dertig jaren te De Leek werd Za terdag jl. dood te bed gevonden. Naast baar lag de jeneverflesch, die haar vermoord bad. Men ver baalt dat zy dien dag niet minder dan 22 maatjes naar binnen sloeg. Na de uitgifte van valscbe coupons schijnt het uitgeven van valscbe 25-centstukken aan de orde van den dag te zijn. Reeds herhaaldelijk zyn biervan aangiften gedaan bij politie. Men zij dus voor zichtig bij bet ontvangen van kwartjes. Men schrijft uit Hoorn Maandagmiddag te ongeveer 1/3 3 ontlastte zich boven onze gemeente een onweder, gepaard met hevige windvlapen, gevolgd door een zware regen-en hagelbui. In een oogwenk waren de straten als in zee herscha pen. In sommige stegen konden de riolen de massa water niet opnemen en bleven de buizen door de gewel dige daar voor liggende plassen ge- ruimen tijd ongenaakbaar. Een eigenaardigen aanblik leverde het op, bier en daar, en dit in de maand Juli hopen sneeuw en hagel te zien liggen. Menigeen zag een deel van zijn huisraad door bet neerstroomend hemelwater niet onbeduidend be schadigd. Tengevolge van bet vreeselijk on weder, dat Zaterdag en Zondag in Groningen gewoed beeft, zyn een paard en een kalf in bet land dood geslagen en drie boerenhuizen door brand vernield. Hier en daar hagelde bet erg. In de algemeene vergadering van de Yereeniging »Het Roode Kruis", heden te 's-Gravenhage ge houden, is na uitvoerige besprekingen in beginsel aangenomen bet rapport der commissie betreffende de opleiding van ziekenverplegers en ziekenver pleegsters en oprichting van een buis der pleegzusters, verbonden met een klein ziekenhuis. Er zal een beroep op de natie gedaan worden om bet plan financiëel uitvoerbaar te makenmocht deze poging niet slagen dan zal nader overleg plaats hebben. De politie te Edam beeft een vervolging moeten instellen tegen een ingezetene, die zich aan erge- lijke mishandeling zijner vrouw bad schuldig gemaakt. Ongetwijfeld zal de man zijn gerechte straf niet ont- loopen. In drie zaken welke op 9 en 10 dezer in de correctionneele zitting der rechtbank te Haarlem werden behandeld en alle in verband staan met de ontvluchting van den wegens frauduleus bankroet gedetineerden G. Yisser, uit de gevangenis aldaar in den nacht van 8 op 9 Maart jl., gaf de rechtbank gisteren vonnis. J. B. Y., de directeur der gevangenis werd wegens zyn onachtzaamheid veroordeeld tot 1 maandde be waarder De H. tot 15 dagen cel, de laatste met aanneming van ver zachtende omstandigheden. B. Sluiter te Beverwijk werd vrijgesproken van bet hem te laste gelegde, als zoude hij opzettelijk de ontvluchting van zyn zwager bevorderd hebben, door hem van valscbe sleutels te voorzien. A. De Munk werd onder aanne ming van verzachtende omstandig heden wegens bet herbergen van den ontvluchten gevangene veroor deeld tot 6 dagen cellulaire gevan genisstraf. De advocaat-generaal by bet Gerechtshof te Arnhem requireerde tegen Te Boekhorst te Gendringen moordenaar van zijn oom, 15 jaar tuchthuisstraf. (A. C.) In een buitengewoon Politie blad verzoekt de commissaris van politie te Schiedam opsporing, aan houding en opzending van Adolf Lange, Duitscher, ook Hollandscb sprekende, schippersknecht, 18 a 19 jaar, tamelijk lang en mager, baar blond, oogen met roode randen, ge kleed met donkere broek én jas en slappen flambard, die verdacht wordt van diefstal, Maandagavond te Schie dam ten nadeele van zyn schipper gepleegd, van 2 bankbiljetten elk van f100, 1 bankbiljet van f25; een Duitscb biljet van 50 mark en 30 rijksdaalders. Nabij Wijk bij Duurstede zyn 2 boerenknechts by bet baden in de Lek verdronken. Tengevolge van bet zware on weder dat in Groningen gewoed beeft, is te Musselkanaal een korenmolen en te Roden een boerderij door den bliksem getroffen en verbrand. Te Lieveren zyntwee koeien, te Leutinge- wolde twee varkens doodgeslagen. In geheel Noord-Duitschland hebben vreeselijke onweders gewoed, die den oogst zwaarbescbadigdbebben. Te Düsseldorf werd een moeder met vier kinderen door den bliksem dood geslagen. De Chineesche schouwburg te San Fran cisco beeft in de vorige maand, gelyk reeds kortelijk ver meld werd, bet lot van de meeste schouwburgen gedeeld en is met de omringende gebouwen een prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt slechts 65000 dollars, waaruit kan worden afgeleid, dat de schouwburg niet bijzonder groot of prachtig was. Een medewerker van bet Frankf. Journ. vertelt het volgendeEr werd steeds tot des morgens vier uur ge speeld en de tooneelstukken hadden zooveel bedrijven, dat verscheidene weken noodig waren, om een enkel stuk op te voeren. De vrouwenrol len werden door jonge mannen ver vuld, betgeen niet bezwarend was, aangezien de Cbineezen geen baard dragen en een vrouwelijk stemgeluid hebben. Het zonderlingste was, dat achter ieder hoofdpersoon twee tot vijf personen liepen, die zijne vroo- lijke of treurige gezegden in koor herhaalden, of door mimiek kracht by zetten. Gedurende den geheelen dialoog werd muziek gemaakt, teneinde de verschillende g e m o e dsstemmingen duidelijk te doen uitkomenwanneer een gevecht plaats vond, hoorde men Ket doffe gedreun van den Gong werd echter een fluisterend en teeder gesprek gevoerd, dan werd de dia loog der minnenden door fluittonen gëaccompagneerd. Het gebarenspel was zoo vol uit drukking, dat men de handeling kon begrijpen, zonder dat men Chineesch verstond. Door de rechtbank te Nürn- berg is de potloodfabrikant C. Con- radty wegens bet namaken van de A. W. Faber-stiften en bet gebruik maken van den naam van A. W. Faber, tot een schadevergoeding van 40.000 M. veroordeeld. Te Parijs is wederom een on geluk met een lift gebeurd. De echtgenoote van den restauratiehou der Collin .wilde zich in de vorige week, door middel van bet werk tuig naar hare woonvertrekken be geven, die zich op de vijfde verdie ping bevinden toen bare dochter Je- anne kwam aanloopen, die mee naar boven wilde. Mevrouw Collin boog zich over de balustrade ten einde bare dochter te helpen, maar moest, aangezien de lift reeds in beweging was, baar hand weder loslaten. Het meisje viel van eene hoogte van eenige voe ten naar beneden, maar bleef geheel ongekwetst, terwijl de moeder op betzelfde oogenblik een gil gaf; de lift stond stil. Jeanne drukte op een knop, waar door bet werktuig onmiddellijk daal de verscheidene personen kwamen toesnelllen en het bleek, dat de on- gejukkige vrouw in een treurigen toestand verkeerde. Doordien zy voorovergebukt was blijven staan, was baar hoofd t jgen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1