'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. (\o. 1297. Woensdag 22 Juli 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BnreanxSPOORSTRAAT en ZIJIDSTBAAT. ü.<3.vertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 21 Juli 18S5. Met ingang van den eersten September aanstaande zijn door den Minister van Marine, in alpbabetiscbe orde gerangschikt, benoemd tot adel borst 3e kl. bij bet Koninklijk In stituut voor de Marine alhier: a. voor den zeedienst C. H. van Asperen, M. C. van Assendelft de Coningb, jhr. J. H. O. van den Bosch, H. R. G-. J. Bron- gersma, P. C. Coops, F. H. baron Van Dedem, A. H. van Deursen, F. Dingemans, H. C. Dudok van Heel, C. Fock, A. F. Gooszen, C. J. de Haes, W. A. J. van den Hurk, W. M. K. B. van Idsinga, C. D. Janette Walen, F. A. C. Koenen, P. Koster, P. Kruys, K. Lofvers, P. J. Lucardie, J. L. H. Luymes, jbr. J. C. F. Von Miiblen, P. E. Van Musscbenbroek, G. F. Noordboek Hegt, jbr. W. C. Van Panbuys, O. H. Van Persijn, E. Rahder, jbr. J. O. E. Von Scbmidt auf Altenstadt, G. A. H. Van der Stok, A. W. Tirion, J. Van der Valk, J. E. De Visser, G. A. Van Vloten, L. J. C. L. De Vrieze, F. Van Wageningen, J. Wol- terbeek Muller. b. voor de mariniers C. G. Daniels, J. A. H. L. baron Melvill van Carnbée, G. J. P. A. Thomson. Blijkens een ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandscb-Indië hebben de in Mei door den Gouverneur van Atjeb en onderboorigbeden genomen stren gere maatregelen, onder anderen te gen het dragen van wapenen door Atjehers, reeds tengevolge gehad, dat slechts enkele aanvallen van wei nig beteekenis binnen onze linie werden gedaan. De inwerkingtre ding van den maatregel betrekkelijk de toelating van de gezinnen der officieren was voorloopig uitgesteld (St. Ct.) Particuliere berichten uit Su riname deelen mede, dat aan de bo ven-Saramacca opnieuw belangrijke hoeveelheden goud zijn ontdekt. Texel, 19 Juli. Uit bet wrak van de Engelsche stoomboot Sappbire, konden in de afgeloopen week slechts 5 balen ka toen worden geborgen. De duikers konden slechts één dag werkzaam zijn. Terschelling, 19 Juli. Het stoomschip Bainis Hawkins, in de buitengronden gestrand, is door de sleepboot Assistent afgebracht en was bestemd naar Gent; ongeveer 1000 deelen zijn aangebracht. De heeren C. Admiraal, ma gazijnmeester der marine te Amster dam en W. N. M. Huart, commies bij bet Departement van Marine te 's-Gravenhage, zijn door den Minister van Marine in commissie benoemd tot het ontwerpen eener gewijzigde administratie van bet materieel op 's Rijks werven. Men leest in de L. Ct. Nieuwe baring. Een enkele vrouw waart met dit zeebanket langs 's heeren straten rond, maar niemand toont begeerte. Of dit zeebanket nog niet smaakt wel mogelijk. De vloot, de trotsche vloot, brengt tonnen aan boe is de nieuwe baring Zout en bardhij voldoet niemand. Een ton fijn goed van bet vorige jaar werd met f800 betaald; thans koopt men een dergelijke ton voor f80. Nieuwe baring, de roem van Hol land? De baring beeft geen aftrek, er wordt veel gevangen, maar tot dusver smaakt de visch niet naar meer. Er is geen handel in bet nieuwe goed, en van oude baring nog voorraad genoeg. Yoor een cent zou men een ouden haring, die nog veel smakelijker is dan de nieuwe, kunnen verkrijgen, en dat is buiten gewoon goedkoop. Voor f8 dan zou men een ton oude baring kunnen verkrijgenook niet. Niemand blieft van baring gediend. Een onderofficier van bet 1ste reg. inf. te Leeuwarden, die op de kermis aldaar in een burger pak liep en aan een burger zijne uniform met sabel bad geleend, is voor die feiten tot soldaat gedegradeerd. Tegenwoordig sterven in bet Noorden van ons land vele kalveren aan een onbekende ziekte. De dieren schijnen voor het uiterlijk gezond, doch vallen plotseling ter aarde, stuiptrekken eenige malen en zijn dood. Enkelen schrijven bet ver schijnsel aan een te groote warmte toe. Door den commissaris v. politie te Schiedam wordt namens den vader, opsporing en opzending ver zocht van Sidonia Bartba van Kralin gen, 20 jaren, dienstbode, lang, met blond baar, lichtblauwe oogen, knap uiterlijk, brauwende spraak, gekleed met groen of blauw stoffen of blauw katoenen japon en bruin strooien hoedje., Zij beeft op 10 Juli jl. Schiedam verlaten in de richting van Rotterdam. Tegelijk is met baar verdwenen Willem Frederik Hichel, 38 jaren, zaakwaarnemer te Leiden. Men vermoedt dat zij bij elkander zijn. Te Leiden meldde zich dezer dagen bij de politie aan een persoon, jgende deserteur te zijn van de Nederlandscbe Koninkl. marine, en wel van bet wachtschip te Hellevoet- sluis, als sergeant-kwartiermeester, waarop bij ter beschikking werd ge steld van den garnizoens-comman- dant aldaar. Daarop bleek, dat zijne opgave onwaar was en hij dit bad voorge wend, om op die wijze kosteloos vervoer naar Hellevoetsluis en voe ding te ontvaugen. Hij is daarop weder ter beschikking van de politie gesteld, die tegen hem ter zake van oplichting proces-verbaal opmaakte. Het volgende adres van de viscbjes aan de Eerste Kamer wordt aan bet Hbl toegezonden: »Men noemt ons nest", arm Zui- derzee-vischgebroed, goed voor een den, die stinkende eieren, na met onze lijkjes gemest te zijn, en tranig vleescb krijgen als de rotganzen. Ook het varken wordt door onze Volendammer moordenaars tot een slag zeehond herschapen. Zijn er dan geen dierenbeschermers meer in Ne derland, om bet nuttelooze kwellen en verdelgen van ons rustig volkje te wraken? »Als wij konden spreken, zouden wjj met ons millioenen voor de balie der Kamer verschijnen en met tranen in de vinnen mededeelen boe wij van moeders borst worden afgerukt en eindelijk in den moordkuil terecht komen. »Maar MM. HH. wij zijn, met uw verlof! slecht eenvoudige viscbjes, die de kleinste bewaarschool nog niet opneemt, en wij zouden bet toch zoo gaarne tot de vergelijkende taalstu die brengen, die als de visscben wel ke niets zeggen, door de ontwikkel den ouder ons worden vervangen, ook Nederland zal beoefend wor den. Om kort te gaan (ach, wij zijn nog geen vingerlid van een lid uwer Ver gadering lang,) wij smeeken dat de Volendammers met bun moorden op houden en men ons veroorlove iets langer te worden. »'t Welk doende enz. »Mr. SPIERING, Procureur, »Prostylo", Een vrouw in een der achter buurten te Harlingen was door baren man verlaten en wilde zich van baar kind ontdoen door bet te ver drinken. Gelukkig werd de ontaarde moeder in dit voornemen verhinderd. Door een joelende en ti-irende volks menigte werd zij huiswaarts gebracht. Men schrijft uit Sloten (Fr.) dd. gisteren: Ons anders zoo stille stadje werd in den laatsten tijd niet zelden ver ontrust door de uitspatting van een wóestaard, Leentjes gebeeten. Ieder bewoner wist dat bij den burgemeester geen goed hart toedroeg, en toen dan ook eergisterenmorgen de prach tige boeier, den burgervader toebe- boorende, geheel met teer was bevuild, begreep men dadelijk dan L. de dader was. De burgerij van bet stadje, die den burgemeester bijzonder hoogacht, werd bierdoor niet weinig netelig en ging eindelijk tot daden over. Tegen den avond trok men naar de woning van L. op die, naar bet schijnt, op zulk bezoek gerekend bad althans men vond de luiken gesloten de deuren goed gegrendeld. Men wist daar echter raad voor de deur werd met een boom opengestooten en de vijanden traden binnen, doch L. werd niet gevonden hij was op den zolder gevlucht. Toen men hem ook daar wilde achtervolgen, wierp bij zijne belagers met gevaarlijke projec tielen als dakpannen enz. waarmede hij 5 a 6 personen gevaarlijk wondde. Doch de aanvallers bielden stand en wachtten kalm den ochtend af, om toen bij volle licht van alle zijden te werk' te gaan, met bet gevolg dat bet gelukte den woesteling te vatten, die zich tot bet laatste toe verde digde. Voor de overmacht moest bij zwichten. Leentjes werd daarop gevankelijk naar Heereveen gebracht. Te Leeuwarden werd Zaterdag, marktdag, een eigenaardig jubilé ge vierd. Het was toen een halve eeuw geleden, dat Baukje Hofma, vrouw van den oudstryder van 1831/32 Gerben Pieters Koopman, gardenier te Beriikum, voor het eerst op de Ber- likumermarkt verscheen om aardap pelen en andere landbouwproducten en boomvruchten teverkoopen en sinds daarvan, jaar in jaar uit, wekelijks Leeuwardens ingezetenen kwam voor zien. De nog altoos vlugge koopvrouw, algemeen bekend onder den naam van »Baaije". zon ervaren, dat men dien dag voor baar niet onopgemerkt wilde laten voorbijgaan. Na afloop der markt werd haar door een groot getal belangstellenden uit de buurt en ook uit andere plaatsen der pro vincie een fraaie leuningstoel bene vens een keurige bloemtafel met bloemen, als blijk van deelneming het haar te beurt gevallen voor recht aangeboden, waarbij de gar denier Wenselaar, van Beriikum, baar op hartelijke wijze in de Frie- scbe taal toesprak. Toen bet oudje zou vertrekken, kwam bet gebeele personeel marktbestellers, mannen, en vrouwen aanzetten, om baar op 't eeregestoelte te plaatsen en zóó rond te dragen. Uit verscheidene buizen en in de nabijheid gelegen markt- epen was ter barer eere de nati onale vlag uitgestoken. Generaal Ant. Guznian Blanco, gevolmachtigd minister der Vene- zuelaanscbe Republiek te Londen, beeft, onder dagteekening van 16 Juli 11., den consuls van zijn land in Europa verboden schepen of han delswaren uit te klaren naar Caru- pano, zijnde die stad tegen bet wettig gezag in opstand gekomen." Hiermede is bet bestaan der revo lutie officieel bevestigd. In Frankrijk zal, waarscby olijk binnenkort, een zaak worden gebracht voor de hoogste administratieve au toriteit in den lande, namelijk, den raad van State, welk geding, naar men beweert, een zeer zonderling licht zal werpen op den toestand aldaar in de dagen van den Franscb- Duitschen oorlog. Door de spoor wegmaatschappijen is destijds een groot aantal troepen, materieel, enz. op last van militaire autoriteiten ver voerd, waarvoor later, nadat de vrede tot stand was gekomen, declaratiën bij bet ministerie van oorlog zijn ingezonden. Deze rekeningen beeft men op de gebruikelijke wijze on derzocht, goedgekeurd en betaald. Naar bet schijnt is eenige jaren nadat deze vorderingen waren af gedaan, door een deskundige ter kennis van den minister van oorlog gebracht, dat bij die afrekeningen groote vergissingen" hebben plaats gehad, waarbij aan de schatkist een schade is berokkend van circa 35 millioen franken. De toenmalige regeering was van oordeel, dat men op die onde quaestie niet moest terugkomen en van de zijde der daarbij betrokken spoorwegdirectiën werd beweerd, dat men er niet op kon terugkomen. De slotsom was, dat men de zaak uit bet oog scheen te hebben verloren. Naar men thans verneemt zal deze quastie wel degelijk aan een nieuw onderzoek worden onderworpen. Aan bet ministerie van oorlog schijnt men zich te hebben overtuigd dat in die turbulente dagen van '70 en '71 bij sommige spoorwegmaatschap pijen abuizen in de administratie zijn gepleegd, welke bet land op minstens 28 millioen franken zijn te staan gekomen en aan den Raad van State zal de taak worden op gedragen de vroeger ingediende on betaalde rekeningen te onderzoeken en te zuiveren. In Japan is een nieuwe en zeer belangrijke schrede gezet op den weg, welke de toenadering tus- scben Europa en dit Oostaziatische land kan bevorderen. Een vereeniging van Europeesche en Japanscbe taal kundigen te Tokio, de hoofdstad van Japan, is gedurende geruimen tijd werkzaam geweest om de 8000 schrift- teekens der Japanscbe taal te her leiden tot het Europeesch letter schrift. Deze commissie beeft tevens de regelen vastgesteld, waarnaar bet Japanscb in Roraeinsche letters ge schreven behoort te worden en reeds is een woordenboek in bet licht ver schenen in Romeinscb schrift. De studie der Japanscbe taal is daardoor ontdaan van bet wel is waar niet onoverkomelijke, maar toch groote bezwaar, 't welk de Westerscbe volken daarvan tot heden zoozeer heeft te- ruggehonden. Voor eenigen tijd bezat een man te Parijs 1000 bijenkorven, die per korf op 4000 bijen gerekend, 46 millioen dezer diertjes bevatten. Waar leefden deze nijvere onderda nen van Zij gingen eenvoudig op roof uit in de suikerraffinaderijen in den omtrek. De eigenaar van zulk een fabriek beeft bewezen, dat de bijen hem, jaar in jaar uit, voor een waarde van 25000 fr. aan suiker ont stalen, en verzekerde,dat een glas met stroop, in de open lucht neergezet, binnen twee uur leeg was. Niet minder klaagden de ar beiders, wier lichamen, gewoonlijk met een laagje suikerstof bedekt, aan de bijen tot weiden dienden, Het is ten slotte een justitiezaak geworden, en bet zal er misschien wel op uitgeloopen zijn, dat de dier tjes veroordeeld worden om Parijs te verlaten. Bij gelegenheid van een proces wegens moord, dat yoor de rechtbank te Waubesba in Amerika behandeld werd, gaf een der getuigen de uren van aankomst en afvaart van een stoomschip op. »Geef mij precies op," zeide een der jury-leden, »hoe laat de boot, die des morgens van Milwaukee ver trekt, te Chicago aankomt." Precies zeven uur", antwoordde de getuige. Vertrekt bet schip steeds op den juisten tijd." Ja altijd ïEü eet men goed aan boord?" »Dat is al naar men dat nemen wil." »lk moet u verzoeken," zeide het jury-lid, »om geene ontwijkende ant woorden te geven." Mijnbeer'liet thans de president van bet gerechtshof zich booren, al die onderdeelen van uw vraag zijn overtollig." »Toch niet, mijnbeer de president", antwoordde het practische jury-lid, »ik ben van plan om over eenige dagen een reisje met bet vaartuig te ondernemen en maak van de ge legenheid gebruik om nauwkeurige informatiën in te winnen." Wanneer de dames der groote wereld te New-York, toilet maken om naar een diner of baj te gaan,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1