T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Nori302 Zaterdag 8 Augustus 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abon ~n ement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZDIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, (Oogstmaand,) 31 dagen. Opkomst der Zon 4 n. 32 m. Onderg. 7 n. 35 m. Zondag 9 Maandag 10 Dinsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag 14 Zaterdag 15 Nieuwe Maan. Maria Hemelvaart. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 Aug. 1885. De uitslag der herstemming, ter verkiezing van 3 leden voor den Gemeenteraad alhier, i3 als volgt Wit stembriefjeGeldig uitge brachte stemmen 377. De heer T. C. Govers bekwam 216 en de heer W. J. van Neck 161*stemmen. Alzoo gekozen de heer T. C. GOVERS. Rood Stembriefje Geldig uitge brachte stemmen 362. De heer W. J. van Neck bekwam 247 en de heer P. Groen 115 stemmen. Alzoo gekozen de heer W. J. VAN NECK. Groen stembriefje Geldig uitge brachte stemmen 347. De heer J. Kor ver bekwam 197 en de heer J. C. J. Graat 150 stemmen. Alzoo gekozen de heer J. KORVER. Naar men verneemt, zal het schroef stoomschip le kl. De Ruyter, dat 1 Augustus jl. in dienst kwam, in September a.s. de reis naar Indië, door het Kanaal van Suez, onder nemen. Deze reis moet in zoo kort mogelijken tijd steeds stoomende gedaan wordenmen hoopt in 35 dagen. De politie te Amsterdam heeft in het bezit van een uit Nieuwediep weggeloopen, op den Zeedijk in hech tenis genomen marine-matroos, een verlofpas gevonden, waarvan de naam door den houder van de pas bleek te zpn vervalscht. Door den krijgraad is vonnis gewezen in de zooveel gerucht ge maakt hebbende zaak der cavalerie- officieren te 's-Hage. De le luitenant T. E. M. v. L. is veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf van één maand, te ondergaan in 14 dagen eenzame op sluiting, en twee geldboetende le luitenant A. J. M. tot een geldboete, terwijl de le luitenant H. C. P. L, M. is vrij gesprokende veroordeel den bovendien in de kosten. Het vonnis is ter approbatie op gezonden aan het hoogmilitair ge rechtshof. Een geacht ingezetene van de Beemster R. S., wordt sinds acht da gen vermist. Woensdag jl. per spoor van Purmerend naar Amsterdam vertrokken, heeft men sinds dien tijd niets meer van hem gehoord. De familie heeft alle nasporingen gedaan, maar tot nu toe tevergeefs. De po litie alhier is met de zaak in kennis gesteld. Dit geschiedde reeds Zater dag door den inspecteur van politie te Purmerende. Tot nu toe echter is de man nog niet gevonden. Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben zich Dinsdagochtend een aantal werklieden aan het raadhuis te Rotterdam vervoegd, teneinde den Burgemeester te spreken over voort durend gebrek aan werk. Gedurende de maand Juli is de kweekschool voor zeevaart te Lei den met een 25-tal jongens vooruit gegaan. Het aantal bij die inrichting be draagt thans 235. Door middel van een buiten gewoon politieblad vraagt de com missaris van politie te Arnhem de opsporing van tien gouden remon toir dameshorloges, welke op 30 Ju li j.1. aldaar gestolen zijn, vermoe delijk door pleizierreizigers uit Rot terdam of Gouda. Werkte men bij de scheepstim merwerven te Scheveningen in 1884 's morgens van het opkomen der zon tot 's avonds 9 of 10 uur zelfs op enkele werd een heelen nacht door gewerkt hoe veranderd is die toe stand op dit oogenblik, zegt de N. R. Ct. Ten gevolge van de slechte prijzen van de haring in 1884, bleven de vele bestellingen der reeders uit men maakte schuiten om het volk aan den gang te houden, en bij het begin der haringvisscherij werden ze verkocht, doch men moet niet vragen tot welken prijs en op welke voor waarden. Reeders profiteerden van den gedrukten toestand, en thans zien de bouwmeesters de kat uit den boom. Zij werken van 's mor gens 6 tot 's avonds 6, een enkele tot 7 uuranderen verminderen het aantal hunner werklieden, zoodat er met Nieuwejaar zeker de helft min der nieuwe schuiten aan het strand zullen zijn. De hoop der verschil lende vakken is nu gevestigd op de haringvisseherij van dit jaar. Zaterdagavond werd te Hoog- Soeren, onder Apeldoorn, de heer Yan der Horst aangevallen door een onbekend persoon. Onder de worsteling, die ontstond, werd de aangevallene met een mes ernstig gewond hij wist zich echter los te rukken en te vluchten. De misda diger is men tot heden nog niet op het spoor. Men schrijft uit Schagen De behoefte aan drinkwater is hier waarschijnlijk grooter dan er gens anders. De regenbakken zijn en slechts één der gemeente- pompen geeft drinkwater (zakwater). De poging, verleden jaar door het gemeentebestuur aangewend, om door het slaan van Nortonpompen in de telkens wederkeerende behoefte aan drinkwater te voorzien, is mislukt, en dusis het niet noodig een tweede poging te wagen. Is het bijna onmogelijk een dronk schoon water te krijgen, niet min der moeilijk is het voor ons de lon gen te vrijwaren tegen de walgelijke uitwasemingen. Slechts tweemalen 's weeks wordt met een schuif kar asch en vuilnis opgehaald. Geen wonder dat veel reeds in de slooten is verdwenen voor de asehlui komen. Alle privaten staan hier boven de stilstaande slooten of loopen er met rioolen op' uit. Verbetering van dezen toestand is dringend noodig. Over den opvolger van den heer Yan Erp Taalman Kip schrijft het Yad. het volgende: De nieuw opgetreden Minister van Marine is bij onze zeemacht geen onbekend man; hij behoort tot de kundigste officieren van onze vloot en hij kan, als een man in de volle kracht van zijn leven hij werd 10 Juli 1836 geboren groote diensten bewijzen door zijn kennis van de materieele en intellectueele behoeften onzer marine. Willem Lodewijk Adolf Gerincke behoorde onder de eerste jongelin gen die in 1850 aan onze Kon. Mil. Academie te Breda werden geplaatst. Die jaren later, op 1 Sept. 1853, tot adelborst benoemd, doorliep hij van 1 Jan. 1856 als 2de luit, van 1 Febr. 1866 als le luit., van 1 Juli 1875 als kapitein-luit. en van 1 Febr. 1882 als kapitein t. z. alle rangen en alle takken van den dienstdegelijk kom- mandant en flink krijgsman, onder scheidde hjj zich aan boord en in de koloniën, in vredestijd en in den strijd voor de eer des Vaderlands. Yan daar, dat hem den 8n Febr. 1859 ook de MiL Willemsorde 4e kl. ten deel viel wegens zijn waardig en beleidsvol gedrag op Djambi. Nadat hij in Oost en West vele diensten had bewezen, keerde hij hier te lande terug, om zich in een se- dentairen werkkring aan de belan gen der marine te wijden, nl. als instructeur aan het marine-instituut. Yan 1869 tot 1875 was hij als zoo danig werkzaam en zijne verdteneten in die betrekking gebleken, werden beloond door zijne benoeming tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. Na zijn terugkeer uit Willemsoord trad hij aan het Departement van Marine als inspecteur der artillerie op, en in die hoenigheid viel hem thans de eer te beurt tot Mtnister van Marine te worden benoemd. In een artikel, getiteld »In de branding," voorkomende in 't jong ste nommer van de Lantaarn, wordt een zonderlinge beschuldiging geuit Onze reddingsbooten deugen niet. De schrijver laat een verdronken matroos spreken »Een stormachtige nacht in No vember misleidde een vaartuig. Het strandde. Wij staken in zee, want 20 schipbreukelingen smeekten om hulp met wanhoopsgebaren. Wij poogden te redden met onuitputtelijk geduld. Allen namen wij op. Wij keerden weer, maar de golven licht ten de boot van achteren omhoog, zij stak den kop in het water, en allen kwamen wij jammerlijk om. En waarom geschiedde dat? Omdat onze reddingsbooten niet deugen. Geen onzer, die ooit zijn leven veil had om anderen te redden, oordeelt deze in Engeland vervaardigde, op de klipachtige Brittannische kust bere kende spitsvormige, lichte vaartui gen, voor onze branding geschikt. Allen hebben wij honderden malen betoogd aan de heeren bestuurders, dat zwaardere en geheel anders ge vormde booten behoud van eigen en redding van anderer levens mo gelijk zouden maken. Maar de heeren zweren bij hun theorio en de prak tijk leert dat jaarlijks vele menschen- levuns daaraan opgeofferd worden. Hoeveel moeite kost het dan ook niet manschappen te vinden, die in die ellendige booten plaats willen nemen. De heeren hebben mij en anderen vermoord, vermoord, her haal ik. Zeg dit den minister van marine Yraag hem of hij geen dag tijd vinden kan om zich eens te overtuigen van de waarheid van hetgeen ik u zeg en of hij dan zijn invloed wil aanwenden, om de maat schappij tot redding van schipbreu kelingen te bewegen booten te ge bruiken, waarbij zij, die uitgaan om het leven van anderen te redden, het niet zelf verliezen. En zoo Zijne Excellentie daaraan niets doen kan of wil, wend u dan tot den minister van justitie en vraag of het recht zulke gruwelen gedoogen kan. En zoo deze er zich afmaakt, omdat de wet hem niet vergunt voor 't recht op te komen, begeef u dan tot Zijne Majesteit den Koning der Nederlan den en vraag hem of hij gedoogen kan dat waanwijsheid speelt met menschenlevens Doe dit of waag u nimmer in zee, want bij God, dan zult gij mij gezelschap houden." Naar wij vernemen, heeft de Minister van Waterstaat enz., ten aanzien van den postdienst op Zon en algemeen erkende Christelijke feestdagen, het volgende bepaald De brievenbestelling in de be bouwde kom van plaatsen, die meer dan 15000 zielen hebben, zal drie maal plaats hebbenals voren in en van meer dan 3000 en minder dan 15000 zielen tweemaal, en in plaatsen met minder dan 3000 zielen eenmaal. De bestelliug buiten de bebouwde kom der plaat sen voor zooveel daar thans op Zon- en feestdagen nog meer dan eenmaal daags wordt besteld, wordt, in gelijke verhouding als ten aanzien van de bestelling in de kom is bepaald, beperkt. Mocht i de aankomst van een post niet meer worden besteld, dan wordt aan de ingezetenen tot een kwart uur na aankomst dier post de ge legenheid gegevenhun daarmede aangebrachte brieven en andere stukken aan het kantoor af te halen. Ten aanzien van de bestelling van expres-brieven blijven de gewone voorschriften ook op Zon- en feest dagen van toepassing. De lichting van de hulpbrieven bussen kan worden beperkt. De openstelling van de postkantoren en van de hulpkantoren der posterijen is niet later dan tot 5 ure 's avonds, en voorts zal de duur dier open stelling zijnin plaatsen met een bevolking van meer dan 50000 zielen acht uren, in plaatsen mét min der dan 50000 en meer dan 15000 zielen zes uren, in plaatsen met minder dan 15000 en meer dan 5000 zielen v ij f uren en in de overige plaatsen drie uren. Deze wijzigingen zijn van kracht met ingang van 6 September e. k. (Dbld.) Het loggerschip Nijverheid1 kwam Dinsdag te Maassluis binnen met verlies van één man der equi page. De matroos A. van Es (onge huwd) was over boord geslagen en vond den dood in golven. Twee zijner broeders kwamen op gelijke wijze om het leven. Uit Deventer wordt gemeld; Wat men voorheen voor iets on mogelijks hield, ziet men thans ge beuren, Uit Holland worden steeds groote partijen groente aangevoerd en voor lage prijzen verkocht. Yroe- ger werden omgekeerd de groenten van hier naar Holland verzonden. Zaterdag 8 Augustus zullen een paar behoeftige echtgenooten te Rotterdam hun 65jarig huwelijks feest herdenken. Yolgens de Figaro" verschij nen in heel de wereld meer dan 35 duizend dagbladen en andere peri odieke geschriften, d.i., wanneer men de bevolking van onzen aarbodem op een milliard stelt, nagenoeg een blad op 28.600 zielen. Er is dus nog plaats voor meer. Het te Odessa verschijnende blad Listot deelt mede, dat de familie Weinberg in die stad al bijzonder door de fortuin begunstigd wordt. Ze8 jaren geleden trok de heer Weinberg 200.000 roebels, in 1882 won zijn dochter Mina op een Wee- ner lot 10.000 gulden en thans heeft zijne vrouw Sara 8000 roebels ge trokken. Zondag waren ongeveer twee duizend werkstakende metselaars knechts in de groote zaal derTivo- brouwerij te Berlijn vergaderd, om een besluit te nemen op de door het strike-comité gestelde vraagwillen de Berlijnsche metselaars arbeid- staking voortzetten, en zoo ja, on der welken vorm Met algeraeene stemmen op één na werd een motie aangenomen, als volgt: »lo. De algemeene vergadering besluitover al waar niet 50 pf. (30 cent) per uur betaald wordt het werk te sta ken en van het besluit van 21 Juli niet af te wijken2o. overwegende dat het werken op accoord de moord der arbeidskracht is en oudere vak- genooten zonder deernis aan honger en ellende prijs geeft, zoo verplich ten zich allen, die zich tot het wer ken op accoord hebben laten over halen, er mede op te houden en niet verder te werken dan tegen een loon van 50 pf. per aur." Te Borg, ia de nabijheid van Maag denborg, stierf dezer dagen in den ouder- derdom van 82 jaren de kleedermaker Tomatschek, die 35 jaren geleden voor de eerste maal te Berlijn werd begraven. Hij deed met zijn broeder August zaken en had ten behoeve van hem eene levensverzeke ring van 10,000 thaler gesloten. De pre mie werd een jaar lang geregeld betaald, toen de verzekerde eensklaps ziek werdde gewone geneesheer van de broeders kwam herhaaldelijk naar den patiënt zien, niemand werd bij den zieke toegelaten, wiens ziekte besmettelijk heette te zijn en na zes weken was broeder Wilhelm dood. De docter gaf een bewijs van overlijden en de doode werd begravendaags voor de teraardebestelling kwam de agent der levens verzekering-maatschappij in het sterfhuis en verlangde het lijk te zien, maar de kist was reeds gesloten, daar de ontbinding zoo sterk was, dat de lucht er van niet was uit te houden. De verzekerings-som werd aan den over levenden broeder uitbetaald en daarmede waande men de zaak afgeloopen. Een jaar later kwam een lakenhandelaar te Berlijn, bij den president van politie en zeide dat hij bij de begrafenis was tegen woordig geweest en Tomatschek sedert jaren te hebben gekend. „Benige weken geleden was ik te Kopen hagen," dus vertelde hij verder, „toen ik den doode eensklaps op straat voor mij zag staan; een rood lidteeken over den neus bewees dat ik mij niet vergistte. Verbaasd

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1