'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 13R4. Zaterdag 15 Augustus 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. ivtoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureanx: SPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. AdLvertentian van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, (Oogstmaand,) 31 dagen. Opkomst der Zon 4 n. 45 m. Onderg. 7 u. 28 m. Zondag 16 Maandag 17 Hartjesdag.E. kwartier. Dinsdag 18 Woensdag 19 Einde der hondsdagen. Donderdag 20 Vrijdag 21 Zaterdag 22 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 14 Aug. 1885. Jl. Dinsdagnamiddag juist toen bet vorig nommer dezer cou rant werd afgedrukt verliet een onzer meestgeachte plaatsgenooten deze gemeente, om in zijne belangrij ke betrekking voortaan elders werk zaam te zijn. Het was de heer H. Dievenbach, die gedurende tien jaren aan bet hoofd stond van de gemeente der Oud-Bisschoppelijke Clerezy al- hier, en die nu voortaan te Enkhui zen deze gewichtige werkzaamheid zal vervullen. Een aantal vrienden van den vertrekkenden Pastoor, zoo wel leden van andere gezindheden als geloofsgenooten, bevonden zich dien middag aan 't Station van den Spoorweg, om den geacbten man uitgeleide te doen. Zeer hartelijk en innig was het afscheid, dat hg van allen nam. De beste wenschen zijner vrienden vergezelden voorze ker den heer Dievenbach naar zijne nieuwe standplaats, waar hij, we twijfelen daaraan niet zoowel als hier, om zijn echt humaan karakter, voorzeker veler vriendschap zal win nen. Hier zullen zijne vrienden hem ondanks zijn vertrek, niet vergeten. Toen hg jl. Zondagmorgen zijn af scheidswoord tot de gemeente richtte en haar aanbeval om s> het voorbeeld der gezonde leer" getrouw te blijven, getuigde de aandoening, op aller ge laat zichtbaar, hoezeer deze herder der gemeente geacht werd en ge waardeerd. Wij hebben de vorige week de klachten medegedeeld van den con- stabel-majoor Kriens over de ver slapping der krijgstucht bij onze marine. Uit de Java-Bode, waarin die klacht- 't eerst voorkwam, zien wij dat de heer Kriens van dat opstel niet veel genoegen heeft beleefd. In de eerste plaats is gebleken, dat de heer K. een voorbeeld van (aan boord van de Leeuwarden), en kel op gezag van anderen, die hem er hebben laten »inloopen". Ernstiger is voor hem, dat de schout-hij-nacht hem heeft doen straffen met veertien dagen streng provoostarrest en inhouding zijner soldij (tot een bedrag van f41), wegens het in een publiek geschrift uitspreken van een afkeurend oor deel over een handeling van zijn commandant en wegens het daarin mededeelen van een onwaarheid,' waardoor een blaam werd geworpen op den bevelhebber van een ander schip." Dat afkeurend oordeel" was door den heer K. aldus uitgesproken: „Op den 16en Febr. jl. zijn drie jongens bijna gelijktijdig in arrest gesteld voor dienstweigeren en ronduit verklaar den zij, met zeer insubordinaire woorden „dat zij het ver den." „Alle drie voor den commandant gebracht, na eerst door den off. der wacht en den lsten off. aangemaand te zijn, bleven zij hard nekkig weigeren de bevelen op te volgen." „Onverklaarzaar komt het mij voor, waar om die sujetten disciplinair en niet door den krijgsraad werden gestraft." Men meldt aan de Leidsche CourantDe Pernisanen of Pernis- sers, zijnde bewoonderen van het het dorp Pernis in Zuid-Holland, hebben dit jaar wonderbaarlijke din gen beleefd. Onlangs werd van daar gemeld, dat de kippen het eieren leggen staakten door de droogte, waar uit werd opgemaakt, dat bijgevolg nattigheid bevorderlijk moet zijn om de kippen tot eieren leggen te nopen, en thans verkondigt Pernis, dat er in de vorige week kleine, langwer pige, zwarte beestjes uit de lucht vielen, die het mensch en dier lastig maakten en waaruit oude van dagen de voorspelling deden dat er regen was te wachten. Nu was het de vorige week hroeiig, donderachtig weer en bij zulk een gelegenheid kan men last krijgen van heele kleine, zwarte beestjes, die in de lucht zweven, door de buitenlui zwarte turk" ge noemd worden, zich op 's menschen gelaat,hals en handen neerzetten en erg krieuwelen. Ouden van dagen, landbouwers en schaapherders uit het Oude Testament, moeten van deze gewaarwording reeds kennis hebben gehad, zoo oud is zij, en dan kwam er geen onweder en regen. Te Asperen heeft zekere Jan Kerkhof, die aan verstandsverbijs tering leed, een schot op den heer v. B. gelost, doch gelukkig zonder te treffen. De "politie, die daarop den krankzinnige onschadelijk tracht te te maken, kon hem niet genaken, doordat hg aanhoudend revolver schoten uit het dakvenster loste. De veldwachter De Groot, die het waagde het huis binnen te dringen en den zolder te beklimmen, alwaar de man zich schuil hield, werd door een schampschot aan den schedel ge troffen en stortte naar heneden. Toen kwam men op het denkbeeld, om met brandhaken eene opening in het rieten dak te maken en met eene handspuit al spuitende den man ongedeerd in handen te krijgen. Dit gelukte volkomen en nu is de ge vaarlijke persoon in verzekerde be waring. Men vond bij den waan zinnige onderschidene vuurwapenen en ammunitie. Eene firma te Amsterdam heeft haren honderdduizendsten soldaten- ketel voor het Ministerie van kolo niën vervaardigd. Op den ketel staat in witte letters het gedenk waardig feit vermeld. Reeds zeven jaren is aan deze firma de levering der ketels gegund. De zeildag van Zr. Ms. stoom schip De Ruyter is hepaald op 1 September of daaromtrent. In de zómermaanden van 1883 hadden te Amsterdam menigmaal dief stallen van geld plaats uit koffers en "ges, die per Rijnspoor werden ver zonden. Spoedig bleek, dat de schuldigen on der het personeel van den spoorweg moesten worden gezocht, en de Maat- schappij zelve bevorderde de ontdek king door een eenvoudige list. In een pakje werd gemerkt geld ge borgen, het pakje werd gewoon ter verzending aangeboden en op de plaats van bestemming onderzocht. Zoo werd spoedig de conducteur W., wonende in de Goudsbloemstraat te Amsterdam, betrapt op diefstal van de gemerkte geldstukken. Jus titie en politie werden in de zaak gemengd; de conducteur werd ont slagen, en de instructie zou begin nen. Toen W. echter zou gehoord wor den, was hij nergens te vinden. Het scherpe oog der politie zocht hem overal, doch met het enkele resul taat, dat W. mét zijn gezin zijne woning had verlaten, en dat daarna zijn spoor verloren was. Hij werd daarop gesignaleerd in het Po litieblad van October 1883. De po litie bleef waakzaam naar hem uit kijken. Ten slotte vond zij den ver dachte. Hij was niet zooals sommigen dachten naar Amerika gegaan; zelfs had hij zich niet over de gren zen des lands begeven, ja had niet eens Amsterdam verlaten. Ook s hij niet uit de Goudsbloemstraat vertrokkenalleen had hij in een ander huis van dezelfde straat zijn in trek genomen. Evenmin was hij der politie angstig uit den weg geloopen. Sedert December 1883 bekleedde hij de betrekking van agent van politie te Amsterdam. (Amst.) Men schrijft uit Maastricht. Door de directie der spoorweg: maatschappg Grand Central Beige" is een onderzoek ingesteld naar een voorval, dat in de vorige week hier heeft plaats gehad en schromelijke gevolgen had kunnen na zich sleepen. De sneltrein van Antwerpen naar Keulen, die slechts eenige minuten na den gewonen trein te Maastricht aankomt, mag, om alle gevaar te voorkomen, het station Laneken niet verlaten, voordat uit Maastricht het sein is gegeven, dat de gewone trein binnen is. Nu had men, zon der dit sein af te wachten, den snel trein uit Laneken laten vertrekken, waardoor een botsing had kunnen plaats hebhen. Gelukkig echter was de gewone trein binnen, en had het verzuim geene verdere gevolgen. In- tusschen wordt dit voorval, dat ook in de Belgische bladen is besproken, streng onderzocht. Dinsdag stond voor het Hof te Amsterdam terecht Maria Konings, weduwe van Marcelus Ditz, oud 68 jaar, wonende te Yelsen, beschuldigd vau opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebracht. De beschuldigde ontkende het haar ten laste gelegde feit gepleegd te hebben. Zjj beweerde dat het door haar bewoond huis te Yelsen in den nacht van 18 op 19 Mei door een ongeluk is in brand geraakt. Dien avond had zg, omstreeks halftien te huis komende, haar petroleumhang- lamp, die ongeveer een meter lengte boven de tafel harer voorkamer in het voorste gedeelte van haar huis hangt, aangestoken. Daarop was zij op een stoel in slaap gevallen Wakker wordende en nadat zg in de keuken alles in orde had bevonden, is zij naar haar voorkamer gegaan, waar zij een klein lampje aanstak om zich te ontkleeden.Toeu zij daarop de hanglamp wilde uitdraaien, sprong de peer, zoodat in de kamer alles vol vlam en rook was. Daarop had zg, naar buiten loopende, om hulp geroepen, waarop kort daarna huis en inboedel geheel was afgebrand. Op haar huis stond een hypotheek van 1290 gld. terwijl het huis voor f1300 en de inboedel voor f 800 gld. verzekerd was. Den zelfden avond van den brand had zij verscheidene goederen gebracht in het huis van Schoenmakers. Yolgens hare verkla ring had zij dit gedaan omdat zij plan had met de Pinksterdagen op reis te gaan en zij daarna bij Schoen maker zou gaan inwonen. Enkele gouden sieraden zegt zij reeds een maand te voren te hebben gebracht bij Schoenmaker, wat deze echter ten stelligste ontkent' daar hij zeker weet dat de gouden sieraden den zelfden avond van den brand bij hem ;ebracht zijn. Ook zou zg tegen ichoenmaker gezegd hebben, dat zij plan had haar huis dien nacht in brand te steken. Verder is zij bij Schoenmaker dien nacht gekomen zeggende: »zie zoo, mijn huis ligt al in de asch." Ook tegen de vrouw van Schoenmaker heeft zg weieens dergelijke uitdrukking geuit. Er werden zeven getuigen gehoord. Het requisitoir van het O. M. waargenomen door mr. Jolles, strekt tot veroordeeling tot een correetie- oneele gevangenisstraf van 5 jaar. De advocaat, mr. Sterck, als ver dediger van beschuldigde, vroeg vrij spraak. In de Boterstraat te Utrecht viel jl. Zaterdagmiddag een oud man van de zoldertrap zijner woning hij was onmiddellijk dood. Het is nu drie jaren geleden, dat twee ter dood veroordeelden ge lijktijdig te Parijs onthoofd werden. Het waren Lips en Robers. Maan dagochtend zgn te Parijs weer twee hoofden onder de guillotine gevallen. Het zgn die van Gaspard en Mar- chandon. De eerste, nauwelijks 23 jaren oud, had met een medeplich tige, Meijer genaamd, zekeren koop man Delaunay, bij wien hg eenigen tijd in betrekking was geweest, ver moord. Marchandon had zich als knecht verhuurd .bij mevr- Cornet, die hij van kant had gemaakt. Het gerucht dat beiden Maandagochtend ter dood zouden worden gebracht, had zich 's avonds te voren in Parijs verspreid, en duizenden waren dien tengevolge reeds lang vooraf op het plein la Roquette, de gerechtsplaats. De politie had groote voorzorgen genomen ter bewaring der goede orde. Omstreeks vijf ure viel hetu hoofd van Gaspard, weinige minuten later dat van Marchandon. De Duitsche oorlogskorvet Augusta, bemand met 238 man en gewapend met 10 stukken geschut, is in den nacht van 1 op 2 Juni van het eiland Permin, in de Roode Zee, naar Albany (in West-Australië) opgestoomd, zonder dat er tot nog toe eenig bericht omtrent het schip is ontvangen. Volgens bekendmaking in den officieelen Reichsanzeiger bestaat er waarschijnlijkheid, dat het in aanraking is gekomen met een cycloon, die den 3 Juni uit Bombay in de richting van Aden heeft ge woed, maar is het nog mogelijk, dat het schip daardoor uit zgn koers is geraakt en langs een omweg, be zuiden den zuidoost-passaat, zgn be stemming bereikt. Een Amerikaansclie dame, mevrouw Nelly Yourex Baker Philips, is viermaal gehuwd en toch niet weduwe. Zij is dezer dagen te Free- port in Illinois met Charles Yourex in het huwelijk getreden, met wien zij reeds eenmaal trouwde, doch van wien zij toen gescheiden werd. Zij huwde met hem iu Juni 1882, maar woonde slechts één dag met hem samen, daar hare ouders haar kwamen terughalen. Yourex verliet de streek en daar hij niets van zich liet hooren, trouwde Nelly iu Februari 1883 met zeke ren John C. Baker, die haar echter korten tijd later verliet, omdat hg reeds elders een vrouw had. Later huwde Nelly met den spoor weg-beambte Henry Philips, die ruzie met haar kreeg, echtschei ding aanvroeg, en hertrouwde, al vorens hg in het bezit van de schei- dings-akte kwam, waarop Nelly hem van bigamie beschuldigde, 't geen zijne arrestatie tengevolge had. Later kwam de scheiding tot stand en daar Yourex inmiddels was te ruggekeerd, liet Nelly zich nog eens met hem in het huwelijk vereenigen. De viermalen gehuwde dame is eerst 19 jaar oud en al haar mannen zgn nog in leven. De waarheid spreken, rond en vrij, Nooit liegen, tegen wie 't ook zij, Zoo moet men. Steeds liegen, als 't maar voordeel geeft. En iemand er profijt van heeft, Zoo doet men. Verdraagzaam leven, 't hart vol min, Als kinderen van één gezin, Zoo moet men. Maar wie een andre leer belijdt Te haten, 't hoogst gebod ten spijt, Zoo doet men. Elkaar te helpen, overal, Te redden bij een ongeval, Zoo moet men. Maar zeggen, vraagt m' ons geld ter leen, „Ik heb niet, ga naar haarman heen!" Zoo doet men. Het kwaad hemantlen, 't goede meer Verbreiden, tot des naasten eer, Zoo moet men. Maar kwaad te spreken, wreed en snood, Terwijl nog alles wordt vergroot, Zoo doet men. Steeds matig leven, nooit te veel Gebruiken, is het beste deel Zoo moet men. Maar drinken meer dan pas wel geeft, Zoo zelfs, dat men soms haarpijn heeft, Zoo doet men. Streng toezien op zijn eigen dann, Geen eigen schnld op andren laan, Zoo moet men. Maar splinters zien bij andre lien, Den balk in 't eigen oog nooit zien, Zoo doet men.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1