'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL No. 1306 Zaterdag 22 Augustus 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week, Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BureauxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, (Oogstmaand,) 31 dagen. Opkomst der Zon 5 u. m. Onderg. 7 n. 5 m. Zondag 23 Maandag 24 Dinsdag 25 Volle Maan. Woensdag 26 Donderdag 27 Vrijdag 28 Zaterdag 29 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 21 Aug. 1885. Maassluis, 18 Aug. Hedennamiddag werd alhier, door de equipage verlaten, binnengebracht de Zweedsche schooner Dorcas, met delen geladen; genoemd schip werd Vrijdag jl. door de vischsloep Pol lux" van Nieuwediep aangebracht en op sleeptouw genomen. In het water van het Kolkje aan den Oudezyds Achterburgwal te Amsterdam is Woensdagnacht een vrouw verdronken. Wel hebben twee brandwachten haar met den meesten spoed door middel van een dreg uit het water gehaald, doch de levens geesten bleken reeds te uitgedoofd. Tegen zekeren D. zijn zoo ernstige vermoedens gerezen, dat hjj Donder- morgen in arrest genomen is en de politie het lijk gerechtelijk zal doen schouwen. Dinsdag deed het Hof te Am sterdam uitspraak in de zaak van Marie Konings, weduwe van Marceles Arts, oud 68 jaren, wonende te Vel gen, die de vorige week terecht stond, beschuldigd van opzettelijke brand stichting in een gebouw, waarbij te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebracht. Bjj uitvoerig arrest achtte het Hof hare schuld, niettegenstaande hare ontkentenis, wettig en overtuigend bewezen, en veroordeelde haar mits dien tot een correctioneele gevan genisstraf van 5 jaren. Volgens het N. v. d. D. zijn er Maandagavond te Amsterdam bot singen tusschen het volk en de po litie voorgevallen. Ongeveer te YglO kwam een groo- te stoet op den Dam, waar verkoo- pers van het blad Recht voor Allen" dit luide aanprezen. Een hunner zong een lied op de wijze van de Marseillaise, en honderden bij hon derden schaarden zich om hem heen en volgden hem. Voor de Beurs kwam het tusschen de menigte en de politie tot een botsing. Een man, die tot verzet aanspoorde en een agent beleedigde, werd in arrest ge nomen. Daar de aandringende me nigte de overbrenging beletten wilde, moesten de sabels worden getrokken, en slechts met groote moeite kwa men de agenten aan het poortje op den Vijgendam. Terwgl eenigen hunner den arrestant wegbrachten, hielden de anderen hier het volk terug. Ook in de Oudebrugsteeg, voor het politiebureel, moesten de agenten eene charge doen op het publiek, dat na de aankomst van een paar in hechtenis genomenen, den weg versperde, de politie uitschold en een dreigende houding aannam. Zoodra de sabels blonken stoof men uiteen. Op den zeedijk ging het zeer woest toe. De afzichtelijke tooneelen, welke daar te zien waren, mogen onbe schreven blijven. Ook hier weder sterk verzet tegen de politie bij het aanmanen tot kalmte of het aanhou den van beschonkenen. Een agent werd door een paar belhamels in een kelder geworpen. De oud-Waterloostrijder H. W. Luider is te Groningen in den ou derdom van 99 jaren en 5 maanden overleden. In een buitengewoon Politie blad verzoekt de officier van justitie te Rotterdam opsporing en aanhou ding van Frank of Franke, oud 23 jaar, Duitscher, stoker op een stoom boot, gestalte kort, aangezicht plat, kleur bleek, haar zwart, knevel klein en zwart, oogen zwart, kleeding grijs kostuum met kleinen zwarten hoed. Hij zal zich vermoedelijk op een stoomboot als stoker inschepen. Tegen hem is door de arr.-recht- bank te Rotterdam een bevel van gevangenneming uitgevaardigd, ter zake van diefstal van bankpapier. Toen Zondag de huisgenooten van Abraham Pauw, te Amstelveen, uit de kerk kwamen, vonden zij de hooibergen in vollen brand. Vrouw en dochter kregen een zenuwtoeval van schrik. De brand zou ontstaan zijn, door dat een jongen een ander tartte, dat hij dien berg niet in brand durfde steken, 'twelk de ander beant woordde met lucifers uit den zak en halen en het feit uit te voeren. De brandweer kon een groot deel van den Zondag besteden met het spui ten en het omhalen van het hooi Het huis is behouden gebleven De jongen is bij de polite bekend. In een Zondag in het lokaal Atlas te Zwolle gehouden bijeenkomst van Mormonen was een honderdtal mannen, vrouwen en kinderen uit Amsterdam, Groningen Leeuwarden Deventer, Meppel, Olst en Zwolle aanwezig. De bijeenkomst, die van 's morgens 10 tot 's avonds 7 uur geduurd heeft, was gewjjd aan het zingen van godsdienstige liederen en het doen van gebeden. Eenige nieuwelingen werden met oplegging van de handen der priesters tot de heilige schare toegelaten, een broeder en een zuster ter zake van onchristelijken wandel daaruit ver wijderd. Vijf jaren geleden hielden de Mor monen te Zwolle een soortelijke bijnenkomst als gisteren toen had den een paar Amerikanen de leiding op zich genomennu werd die door een handwerksman uit Deventer waargenomen. Dinsdagmorgen ten 10 uur is voor het Gerechtshof te 's Hertogen bosch aangevangen de behandeling van de zaak tegen Geaar Timmermans van Heerlen, beschuldigd van drie- voudigen moord te Maastricht, ge pleegd op mr. E. v. Oppen, diens zoon en Dochter. Acht-en-dertig getuigen zijn blij kens de Nb., in deze zaak gedag vaard. Bjj het verhoor kreeg mevrouw en mej. v. Oppen een zenuwtoeval, waf haar eenige minuten belette te spre ken. Een stevige hersenkas bleek een boer te bezitten, die Zon dagmiddag op den Rijswijkschen weg uit een hittenwagen met zijn hoofd tegen een boom werd geslingerd. Met de "teugels in zijn hand geklemd, waardoor de hit tot stilstaan gedwon gen werd, bleef de man ongeveer vijf minuten met gesloten oogen stokstijf liggen, zoodat de omstanders het ergste vreesden. Toen stond hij doodbedaard op, greep zijn pet, klom op den bok en reed onder algemeen gelach weg. Een Parijzenaar had in de maand Mei zijn kind bij een min besteed. Toen hij vernam, dat het ziek was, bracht hij het weder naar Parijs terug, waar het spoedig overleed. Bij onderzoek bleek dat het kind aan volkomen onthouding van voeding gestorven was. Het hoofdje geleek op een doodshoofd en de huid zat op de beenderen vast geplakt. Tegen de barbaarsche min is proces-verbaal opgemaakt. Toen een inwoner van Veld hoven (kanton Eindhoven) Zaterdag een buurman in zijn perenboom zag zitten, nam hij een geweer en beval den ongenoodigdeu gast af te stij gen. Toen deze daaraan niet vlug genoeg voldeed, schoot de man wer kelijk af en verwondde den buur man doodelijk. In het hotel des Invalides, te Parijs, bevindt zich thans nog slechts één overgebleven soldaat van de oude garde, maar de man brengt zijn laatste levensdagen te bed door. Hij is 94 jaren oud, heet Joseph Decroix en heeft als korporaal elf veldtochten medegemaakt. NiettegenstaandeMe vreeseljjke epidemie, die Spanje teistertheeft de bevolking toch den lust niet ver loren, om opwekkende vertooningen te zien. Te Vittoria vond in het begin de zer maand een stierengevecht plaats, waarbij een afschuwelijke gebeur tenis voorviel. De eerste stier was gedood en het dier werd, evenals eenige evenzeer gedoode paarden, uit het strijdperk gesleept, waarna versch zand op de plassen bloed werd ge strooid. Toen werd 't teeken gegeven, dat de tweede stier moest komen; zoodra het dier den Torero ontwaarde, sprong het over de balustrade heen en te midden van het publiek, en vertrapte de personen, die het meest in de nabijheid waren, terwijl sommigen omhoog werden geslingerd. Een akelig gejammer ontstond, terwijl de woedende stier onderschei dene mannen, vrouwen en kinderen zware verwondingen toebracht. Een detachement der burgerwacht, dat de orde moest helpen handhaven, koos het hazenpad. Het dier kwam op straat en holde naar de promenade, terwijl het man nen, vrouwen en kinderen voor zich uitjoeg. Met 3 schoten, door soldaten gelost die waren komen toesnellen, werd de razende stier gedood. Toen de veiligheid was terugge keerd, deed het volk een luid sissen, fluiten en schelden over de lafheid van burgerwacht en Torero's hooren. INGEZONDEN. Zeegras of Oesters? DOOR JAN KRITIEK. Wanneer men op een mooien zomerschen dag een tochtje doet langs de waarden der Zuiderzee, levert het welig groeiende zee gras, hier onder water zacht golvend door den stroom bewogen, waarin haring, geep en karper zich verlustigt, de krab den oester verschalkt en als een gevaarlijk roofdier alles aanvalt wat hij kan bemachtigen, om wederkeerig door rog of knorhaan, volgens het recht van den sterkste, te worden in geslikt, waarboven de meeuw of storring bliksemsnel uit de lucht schiet en een argeloos vischje verrast, ginds als een uit gestrekt groen veld, het geliefd verblijf van den aliekruik, zich boven water verheft, waarin paling en andere visch zich ver schuilt, waarin Langbeen de reiger op zijn be roep reist en vanwaar de laatste rotgans zon der reispas of bagage zijn buitenverblijf aan de kusten van Lapland of Siberië gaat op zoeken, een niet onaardigen aanblik op. Met de diepte der zee, die in haar schoot een gansche wereld van indi- vuduën bergt, immer op voet van oorlog; waar op het jachtterrein van bot en schol de mossel zijn aas opvangt en tevens de oogen wijd opent, tegen de pikante onze kerheid, om zelf door een zeester te wor den overvallen en verslonden, de zeehond rusteloos zijn prooi vervolgt en de bruin- visch onder zwaar geblaas zijn schijnbaar buitelende toeren verricht, waar op het gebied van Big en kwal de wiermaaier zijn vracht landwaarts brengt, de visscher zijn beroep uitoefent, stoombooten vracht en beurtschepen elkander kruisen en het heldere gekwaak der wilde eend en taling zich in koor mengt met het klagend ge luid der meeuw levert het wierveld eeu belangrijke bijdrage tot den strijd om het bestaan, en voor liefhebbers van natuur onderzoek een rijk gestoffeerd panorama vol verscheidenheid en afwisseling. Het zeegras, gelijk de naam aanduidt eeu zoutwaterplantheeft drie a vier zeer lange, smalle, platte bladeren en groeit voornamelijk in het Noordelijk deel der Zuiderzee, in den omtrek van Wieringen en bezuiden de Noordzee-eifanden, op en langs de ondiepe waardenwaarvan de voornaamsten, alsLotmeerwaardje, Bree- horn, Lutjewaard, Stompe Zachtebed, Moere- waard, Langezand, Kimster en Terschellin- ger of Oosterveld bekend zijn. In het Zuidelijk deel der Zuiderzee en in de Zeeuwsche stroomen komt het bijna in het geheel niet voor. Op de eilanden wordt het meestal wier genoemd en aldus verward met wiera, een bruine zeeplant met een menigte armen, die een lengte van acht meter kunnen bereiken en strekken of kattestaart genoemd wordt. Wanneer wij hier dus spreken van wier, wordt daarmede uitsluitend zeegras bedoeld. De kleur van het zeegras der Zuiderzee verschilt weinig bij die van het zeegras, hetwelk bij de Deensche Oostzee eilanden of op de kust van Normandië in Frankrijk voorkomt en wisselt af van lieht tot donkergroen. De vaalbruine en zwarte kleur, zooals het in den handel voorkomt, is een gevolg van het drogen, verschen en bereiden. Het recht van wiermaaien, oorspronkelijk vrij, later omstreeks 1835 door den staat in onderhandsche pacht afgestaan aan den heer Joh. van Hengel, destijds burge meester van Wieringen, voor f 100 p.jaar, bracht bij het toenemend debiet, hetwelk omstreeks 1870 ongeveer één millioen kilo grammen per jaar bedroeg, steeds hooger pacht op, zoodat de wierwaarden in de Zuiderzee, verdeeld in 14 perceelen, op 16 Mei 1871 publiek werden verpacht voor f 30.041 per jaar. In 1874 werden 10 perceelen, vertegenwoordigende een pacht van f 22.541, aan den staat opgezegd en opnieuw verpacht voor f9077.11, makende met de 4 in pacht gehouden perceelen, ad f 7500, een pacht van f 16577.11 p jaar. In 1877 werden 9 perceelen, uitmakende een pacht van f 9272.11, opgezegd en op nieuw verpacht voor f 11.187, makende met de 6 in pacht gehouden perceelen, a f 7305.—, zamen f 18.492welk cijfer bij de op 29 Mei 1883 te Helder gehouden verpachting weer tot f 36.360 per jaar is geklommen. Bij het verminderd debiet, tengevolge der gedrukte tijdsomstandighe den en de concurrenten met kapok, alpen gras, mos, houtwol eu buiten landsch zeegras uit Frankrijk en Denemarken, is het te verwachten, dat de pacht der wierwaarden bij eventueele nieuwe verpachting aanzien lijk minder zal bedragen, te meer daar de pachters bij den vooruitgang der oeater- cultuur, willen zij geeu werkstaking uit lokken, zullen hebben te rekenen met de wiermaaiers, die niet gelijk ambachtslui en fabriekarbeiders van elders kunnen worden ontboden, maar slechts onder een bepaalde klasse van menschen op de eilanden zijn te zoeken. Nevens het gemaaide zeegras, hetwelk volgens een contract, aan de pachters der waarden wordt afgeleverd, en uitsluitend door hen wordt verhandeld, waarvoor noor delijk Frankrijk lang de beste markt was, wordt er veel gevischt zeegras gedroogd, hetwelk niet wordt afgemaaid maar van zelf loslaat en naar den kust drijft. Daar het soms lang heen en weer drijft en niet bewezen kan worden van welke waarden dit afkomstig is, hetzij van een der pach ters, hetzij van het onverpachte gedeelte van den staat, is het visschen, drogen en verkoopen daarvan vrij, en wordt het door opkoopers in de voornaamste plaatsen van Nederland en voor een goed deel in België Antwerpen, Brussel, Gent, Luik, enz. verkocht. Het gevisehte zeegras is meestal, doch niet altijd, van minder kwaliteit dan het gemaaide, daarbij nooit smerig, zooals bij gemaaid zeegras wel voorkomt, veel goed- kooper en voor sommige doeleinden even goed. Daar het zeegras soms door geep en andere visch wordt afgevreten en door de maaiers altijd een gedeelte wordt ge spild, hetwelk door de drogers als gevischt wordt bereid, is dit laatste werkelijk ge maaid wier en zou de pachter bij eventueele kwade praktijken in geen geval zijn eigen dom daarop kunnen bewijzen. De verpakking geschiedt meestal met hand- of stoompers inpakker van 50 en 100 kilogramtusschen latten en ijzerdraad. Een klein deel wordt nog even als vroeger in zakken en balen gestopt. Daar het zee gras vooral met de stoompers-inpakker van zeer kleine volumen wordt geperst, wint dit bij verzending aanzienlijk in de vracht uit, daartegenover staat dat het zeegras in kleine pakken, wanneer het lang in pak huizen blijft opgeslagen, geheel zijn veer kracht verliest, wat bij grootere pakken en balen minder of in 't geheel niet 't geval is. Het bereiden van zeegraB was een halve eeuw voor vele eilanders op Wieringen en Texel, later ook op Terschelling, een mid del van bestaan. Zonder die industrie, hadden stellig velen aan het vasteland of evenals de Urkers en Schokkers op de Noordzee hun arbeidsveld moeten zoeken. Thans is dat minder en valt er voor de meesten niets aan te verdienen. Het maai en droogloon, thans door de pachters be steed, is van f4 tot f5 de 100 kilogram. Het laatste is billijk, maar als men rekent fl.50 maailoon, f 0,7 5 wagen vracht, f 0.25 bergloon, samen f 2.50verder laad- en waterhuor, benevens de kleine onkosten, die er met persen afgaan, dan zal ieder die met alle zeer bewerkelijke instantiën van het drogen, als herhaalde lijk opladen, strooien, uithalen en persen bekend is toestemmen dat f 4 een loon is, waarvoor door de meesten in 't geheel niet en door anderen alleen bij gebrek aan wat anders kan worden gewerkt maar bovendien verlangt de pachter, volgens con tract, lang, breed, zwart, schoon en droog zeegras, bij gebrek daarvan, heeft hij recht tot korting, doch waaraan met de beste wil niet altijd k&n worden voldaan. Indien nu de korting f 2.25 bedraagt, dan moet er geld bij kortom voor degenen die zalf schuit, voertuig, land, water en bergplaats bezitten, is f 4 een zeer schraal loon; voor degenen die dat missen, is het roogen feitelijk onmogelijk gemaakt. Het is dus geen wonder, dat er te Wieringen weinig wordt bewerkt en sommige maaiers van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1