y In 't Sterfhuis. POLITIE. Advertentiën. 12v-Jari|e Ecltweenipi toestand als thans de wiermaaierij, dat voor enkelen te weinig geeft om te leven te veel om dood te gaan, en voor de meesten in 't geheel niets oplevert, minder gewenscht en voor den werkman onhoudbaar is. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk over Krijgs tucht bij de Marine", en een dito over Zondagsrust", wachten op plaats ruimte en zullen zoo mogelijk in het volgende nommer worden opgenomen. Br heerschte diepe rouwe In 't ouderlijk gemoed, Bij 't lijk der lieve dochter, Zoo jong nog en zoo goed. Zij telde nauw tien jaren En dacht aan dood noch graf Toch nam de strenge plots'ling Haar van hare ouders af. Toen daagden van rondomme De buren naar het huis, Waar 't meisje was gestorven En klaagden over 't kruis. Elk sprak een hartlijk woordje Tot de ouders van het kind; Want ieder was bewogen En dus tot troost gezind. Men wensohte kracht en sterkte En troost bij al 't verdriet, Dat de arme ouders drukte Maar zij verstonden 't niet. Wat baten fraaie woorden Voor een verbrijzeld hart, Dat bij een kinderlijkje Ineenkrimpt schier van smart P De buren togen huiswaarts; En de ouders weer alleen Bij 't lijk der lieve dochter, Versmolten in geween. Tech baden zij in stilte Om kalmte. O, bid voort, Gij, diepbedroefde ouders Uw bee wordt wis verhoord. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 91 Augs., de» avonds, van Genua naar Ba tavia. Het stoomschip Conrad is 22 Augs. van Batavia, te IJmuiden aangekomen. Het stoomschip Sumatra arriveerde 22 Augs. van Batavia te IJmuiden. Het stoomschip 8oenda, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Aug. van Southamp- t°n. Het stoomschip Prins Frederik, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 29 Aug. van Padang. Markt-Berichten. Alkmaar, 22 Aug. 5 Paarden f95 a 286, 20 Koeien en Ossen f 170 a 195, 20 nuoht. Kalveren f14 a 26, 65 Schapen f 18 a 27, 140 Lammeren f8 a 14, 92 magere Varkens f14 a 22, 252 Biggen f7 a 10, 8 Bokken en Geiten f4 a 8, Kippeneieren f3,25 a 3,50 per 100, Boter per kop f0,75 a 0.87*. Hoorn, 22 Aug. Tarwe f7 a 7.50, Gerst f4,50 a 5, Haver f3,50 a 4, Erwten Witte f7 a 8, Groene f9 a 10, Grauwe f 10,50 a 12, Vale f9, a 12, Karweizaad f23,25 aangevoerd 5 Paarden f70 a 200, 50 Scha pen f 18 a 25, 70 Lammeren f10 a 16, 2 Kalveren f 15 a 22, 15 Varkens f 13 a 19, 90 Biggen f4 a 9,150 Kippen f0,70 a 2,25, 15300 Kipeieren f3,50 a 3.75 per 100, 2138 koppen Boter f0,50 a 0,55 per kop. Kantongerecht te Helder. Zitting van 19 Augustus 1885. Het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg J.K.; C. D.; G.K.; M. K.K. K.; J. K. P. v. d. H.; L. v. d. G., ieder f3,A. G. V.K. v. O.; M. F., ieder twee boeten van f 3,— R. D.; J. v. W.; C. K., ieder drie dagen gevangenisstraf; A. E., boete van f 7,50 en gevangenisstraf van drie dagen; W. d. W., eene geldboeten van f 10,elk en gevangenisstraf van drie dagen. Allen subsidiaire gevangenisstraf en !n de kosten. Gr©vond.©n een nieuwe PANTOFFEL. Terug- te bekomen aan het Hulppolitiebu reau No. 1 Vervolg1 der Berichten. De raad dezer gemeente hield op giste renavond eene openbare zitting, waarin om trent de toelating der onlangs benoemde leden eene beslissing is genomen. Er is be sloten tot toelating van de hseren Stakman Bosse, Groen, J. C. Jansen, Hattinga Raven, Govers, van Neck en Korver. Ten aanzien van de toelating des heeren Bitter zal door de commissie voor het beoordeelen der ge loofsbrieven nader een conclusie worden voorgedragen. Goedgekeurd en vastge steld werd de rekening en verantwoording der gemeente over het dienstjaar 1884, die met deze cijfers sluit: Ontvangst f 198.700.92*. Uitgaaf - 179.923.85 V isscherij-Berichten 24 Aug. v.m. Schuiten naar zee. 26 Aug. v.m. 4 blazers met 5 tot 15 mand kleine schol, per mand 60 ct. meeBt doode en kleine; 2 mand schar, per mand f 4, Door stilte geen schuiten meer uit zee teruggekomen. 319^ STAATS LOTERIJ. 3de Klasse. l,te Lijst. No. 8851 f 85.000. No. 17839 f 8000. No, 3318 f 1000. Nos. 16888,19617 f 400. No. 6480,17138,19089,19994, 80663 elk 1100. Burgerlijke Stand Helder. Van 21 tot 25 Ang. ONDERTROUWDA. J. van 't Noord* ende, hofmeester, en A. Ham. GEHUWDGeene. BEVALLENA. Buik, geb. Vader, d. E. Meurs, geb. Boon, z. T. J. H. Stammes, geb. Vogelzang, d. G. J. Blankes, geb. Kwinke- lenberg, z. A. van Leeuwen, geb. Kraak, z. S. J. C. van Amerongen, geb. Hille, d. G. de Meijer, geb. Stuivers, d. T. Klik, geb. de Haas, d. A. Puinbroek, geb. Kraak, d. OVERLEDENE. G. E. Grimijser, geb. Spigt, 46 j. A. Erica, geb. Broekbuizen, 29 j. Batig saldo f 18.706.57*. Eene suppletoire begrooting voor den dienst van 1885, strekkende om het bedrag der bui tengewone uitgaven met f 10.000 te verhoo- gen, werd eenparig goedgekeurd. Mede werd goedgekeurd het voorstel van B. en W. om, behoudens hoogere toestemming, het eindcijfer van den hoofdelijken omslag te be palen op f 31.500. Suppletoire kohieren voor den hoofdelijken omslag en voor de hondenbelasting, respectivelijk bedragende f 1103.12 en f 106.60, wedden vastgesteld. Eene conceptverordening op het politie wezen in deze gemeente, waarbij de nacht wachtdienst komt te vervallen, en de „lieve klepper" dus naar 't gebied der geschiedenis wordt verwezen, werd met algemeene stem men goedgekeurd, om op een nader te bepa len tijdstip in werkking te treden. Mede- deeling geschiedde, dat de heer Swaving op 14 dezer zijne betrekking van commissaris van politie heeft aanvaard; dat zich geen pachter heeft opgedaan voor het ophalen van asch, vuilnis, enz.en dat de werktuigen, noodig voor 't gas onderzoek, thans in 't la boratorium aanwezig zijn. Meu verzoekt ons het volgende te plaatsen. Yan enkele jongens zijn de vliegers die schoot" zijn gegaan, niet terecht en worden onrechtmatig door anderen achtergehouden. Men beschouwe deze niet als gemeen goed, maarbezorge ze bij de commissie, die ze wel aan de eigenaars zal doen be zorgen. De jongens hebben aan som mige vliegers te veel werk gèhad, om ze zoo eensklaps te moeten missen. Naar de N. R. Crt, verneemt, bestaat het voornemen om in het laatst der maand September a. s, een detachement lichtmatrozen, af komstig van opleidingsschepen, per particuliere gelegenheid naar Oost- Indië uit te zenden. Texel, 24 Aug. Als een bewijs van lichaamskracht bij een grijsaard, verhaalt men van den Hoörn, hoe daar in de vorige week een grijsaard van 84 jaren, 8 malen op eenen dag naar het strand ging en telkens met een zware vracht hout op den rug weerkeerde. Daartoe moest hij zes uren loopen en voor een groot deel door mul zand. Dit voorbeeld staat niet alleen. Te Oudeschild leeft een timmer man van ruim 82 jaren, die nog grootendeels door eigen arbeid in zijn onderhoud voorziet. Men verneemt, dat de zaak van den agent van politie v. L. te Delfts haven, die in den nacht van 15 op 16 Augustus in de Pietheinstraat een man een wonde aan het hoofd toegebracht, tengevolge waarvan deze overleed, in handen van de justitie is, welke zal moeten uitmaken in hoe verre de agent daaraan schuld heeft. De verslagene, ongeveer 30 jaar oud, was gehuwd en kinderloos, Blijkens aanschrijving van het ministerie van oorlog wordt aan de Israëlietische militairen tot viering hunner godsdienstfeesten verlof of vrij van dienst verleend van 9 Sept e. k. tot en met 4 Oct. d. a. v. Tot directeur van het Entre potdok te Amsterdam, belast met de dagelijksche leiding van zaken, is benoemd 's konings buitengewone adjudant, jhr. H. O. Wichersge pensioneerd kaptitein ter zee, oud minister van marine. In het Roomsch-Katholiek weeshuis te 's-Hage is door middel van inbraak een som van f90 ont vreemd. Een buitengewoon Politieblad bericht, dat in den nacht van 16 op 17 Aug. jl. ten huize van mevrouw de wed. ÏL, aan de Westersingel te Rotterdam, met braak ruim 24 stuks gouden, zilveren enjuweelen dames sieraden en kostbaarheden zijn ge stolen. De commissaris van politie in de 4e afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporing en bericht. De vermoedelijke dader is in handen der justitie en tegen hem is bevel tot gevangenhouding door de recht bank verleend. Hij is Duitscher van geboorte en is dien zelfden dag van Brussel naar deze gemeente gekomen. Uitvoerige brieven van de hee- reü Yan der Keilen en Godefroy, Donderdagochtend te Leiden ontvan gen, vermelden den dood van den heer D. D. Yeth. Zijn lijden en sterven is daarin met de grootste nauwkeurigheid beschreven. Hij overleed den I9den Mei en wel aan de rivier Kala-Kanga (tusschen Ben- guella en Humpata), waar de reizi gers goed water en een geschikte kampplaats gevonden hadden. Dat Yeth op gewelddadige wijze om het leven zou zijn gekomen, kan beslist worden tegengesproken. Hij werd door koortsen en dysenterie aangetast en was daardoor ernstig ziek. (L. D.) Uit Arasterdam wordt gemeld: In den omtrek van het politiebureau op het Rembrandtsplein was het Maandagmorgen weder onrustig. Omstreeks elf uur werden agenten, die een beschonken Maandaghouder opbrachten, op het Thorbeckeplein door een hoop volk vervolgd met steenen, opgeraapt van het daar op gebroken plaveisel. Een agent werd door een steenworp in 't gelaat ver wond; de anderen trokken hunne^a- bels en joegen het volk uiteen, waar bij een paar belhamels gevat werden. De menigte bleef in troepen pra tende op de been. Om hieraan een einde te maken, deed eerst een pa trouille van een dertigtal agenten een militaire wandeling en werden vervolgens de praters door de agenten verzocht huns weegs te gaan. Of schoon morrende, waarbij betuigin gen van onwil niet het minst van goed gekleede, niet tot de leegloo- pers behoorende personen vernomen werden, gingen langzamerhand de groepen uiteen. De verkoopers van het Weekblad Recht voor allen" hebben reeds vröegtijdighunne zwerftochten hervat. De burgemeester heeft bij procla matie de ingezetenen gewaarschuwd zich van het deelnemen aan wanor delijkheden te onthouden, terwijl alle verzet tegen de openbare macht met kracht zal worden tegengegaan. Ook gisterenavond was het te Am sterdam weder zeer woelig in de stad. Hier en daar kwam de politie met het volk in botsing en werden er geduchte slagen uitgedeeld en verschillende personen gearresteerd. Een groot spiegelruit werd verhgzeld bij den heer Eigenraam in de Paleisstraat. Op de Keizersgracht moesten ookeeni- ge vensterruiten het ontgelden, als ook eenige lantaarns. Yele winkeliers in den .omtrek van den Dam namen den verstandigen maatregel vroeger dan gewoonlijk hunne winkels te sluiten. Een vrouw van lichte zeden, die Zondagavond op een gevorderd uur in het donkere gedeelte van het Bezuidenhout te 's Hage heen en weer drentelde, wierp pardoes aan eenige voerbijgangers, uit een pakje, peper in het aangezicht. Geen hun ner was zich bewust 't verdiend te hebben aldus ingepeperd te worden. Twee nachtwachts spaarden volgende voorbijgangers dergelijke ontmoetin gen door de vrouw, die inwendig door Schiedammervocht reeds verhit was, naar het politiebureau mede te nemen. Vrijdagnacht is te Rotterdam onder een der Spoorweg-viaducten, het lijk gevon den van zekeren J. C. van G., die een schoenwinkel had in de Lamsteeg. Dins dagavond is hij verstoord zijne woning uitgeloopen, en na dat oogenblik aldaar niet weergezien. Of hij toen geld bij zich had. en hoeveel, is met zekerheid nog niet bekend. Het gerucht spreekt van f1200, afkomstig uit de kooppenningen van het huis, dat hij vroeger op het Westnieuwland bewoonde en verkocht had. Met zekerheid is daaromtrent niets te zeggen. Het lijk droeg sporen van geweld; maar de schouwing door den heer Eshuijs heeft volstrekt niet als bewezen uitgemaakt, dat dit geweld de onmiddellijke oorzaak van den dood was. Dat het gelaat door messteken was verminkt, zooals beweerd wordt, is on waar; het gelaat is geschramd en ontveld als door een val tegen de straatsteenen sporen van een mes zijn niet gevonden. De eenige sporen van bepaald geweld meent men aan den hals te ontdekken, maar zekerheid daaromtrent heeft de schouwing niet gegeven. Waar kon de man geweest zijn van Dins dagavond tot Vrijdagnacht P Die vraag hield onmiddellijk de politie bezig en daar zij haar volkje kent, was zij niet lang het spoor bijster. Reeds in den loop van den dag werden door haar drie publieke vrou wen uit de Koningsteeg in verhoor geno men. 't Is reeds uitgemaakt dat de man daar zijn tijd heeft doorgebracht en voor namelijk tegen een der vrouwen bracht het verhoor eenige bijzonderheden aan 't licht, die hare voorloopige arrestatie wettigden. Op hare aanwijzing zijn daarop nog twee andere personen gearresteerd. Wat er voor gevallen is in den nacht van Donderdag op Vrijdag weten wij nieter moet twist ge weest zijn en er is gevochtende man schijnt gegooid en gevallen te zijn; ook blijkt hij in een hevige worsteling betrok ken geweest te zijn; maar de oorzaak van zijn dood is vooralsnog met te minder ze kerheid vast te stellen, omdat de man lij dende was aan asthma en zijn dochter hem reeds vroeger een meer geregelde levenswijze aanbevolen had, dan hij voortdurend leidde, daar anders de dood hem wel eens plotse ling kon overvallen. In elk geval is de zaak thans in handen van den officier van justitie die haar wel helder zal weten te maken. Op den Noord-Zuidhollandschen stoomtramweg had Zondagmorgen een treurig ongeluk plaats. Een man, die even voor de gemee Lisse van den tram wilde springen, voordat deze nog geheel stil stond, had bovendien de onvoorzichtigheid in een verkeerde richting te stappen met den rug gekeerd naar den kant van de locomotief, zoodat hij viel en onder den tram geraakte. De wielen gingen hen? vlak over het hoofd, zoodat hij onmiddellijk een lijk was. De man was echtgenoot en vader van zes kinderen. De Belgische >Moniteur" bevat de volgende waarschuwing: Yolgens eene mededeeling van de politie van Londen, aan den bestuurder der openbare veiligheid is te Lon den eene bende bedriegers, die er op uit is, om door middel van aankon digingen in dagbladen, jongelingen derwaarts te lokken, onder voorwend sel hun plaatsen van klerk, rentmees ter, enz. te bezorgenzij eischen het storten van een waarborg en als de schurken die eens in handen hebben wordt er van geene plaats meer ge sproken. Het publiek wordt gewaar schuwd. In de >Kreuznacher General Anzeiger" komt de volgende adver tentie voor: >14 jonge dames uit Kreuznach en omstreken, die afge sproken hebben geen kussen of tour nure te dragen, daar zij zich niet langer wanstaltig willen maken, ver zoeken alle jonge dames, die van dezelfde meening zgn, tot de ver- eeniging toe te treden en de tour nure af te schaffen. De vereeniging draagt den eenvoudigen naam van »Hinne fescht" en berichten van toetreding worden onder dit motto tegemoet gezien. Ook kunnen da mes van eiken leeftijd toetreden." Advertentiën gelieve men op den dag der uitgifte, 's morgens vóór 10 uur te besorgen. van Arnoldns Koninptein en Ckrlstina Elisabeth Boijs. IJmuiden, 27 Aug. 1885. Namens Kinderen en verdere Familie. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon. ANTJE KRAAK, Echtgenoote van G. YAN LEEUWEN. Helder, 23 Augustus 1885. Strekkende deze tot verdere kennis geving. Bevallen van een Dochter T. KLIKde Haas. Helder, 24 Aug. '85. Voorspoedig bevallen van een Dochter G. STUIVERS, geliefde Echtgenoote van C. L. DE MEIJER. Helder, 24 Augustus 1885. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter A. PUINBROEK geb. Helder, 22 Aug. Kraak. 1885. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een lang—'' durig lijden, mijn geliefde Echtgenoot ENGELINE GEER- TRUIDA ELIZABETH SPIGT, in den ouderdom van ruim 46 jaren, mij nalatende 7 kinderen, voor wie dit een onherstelbaar VPT-llAQ IQ s Helder,' 23 Aug. 1885. B. H. GRIMIJZER. Mede uit naam der familie. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Na een langdurige ongesteld heid overleed heden mijn ge liefde Dochter Antje Bakker, in den ouderdom van 19 jaren, diep betreurd door hare moe der en familie. Amsterdam, 21 Aug. 1885. Namens de familie, Wed. R. BAKKER, geb. Tuinman. Heden overleed, na een lang durig lijden van 2 jaar, AALT JE BROEKHUIJSEN, geliefde Echt genoote van JACÓBUS ERICA, in den ouderdom van 29 jaar, mij nalatende een eenig kindje, nog te jong om het zware ver lies te kunnen beseffen. Men behoeft niet te vragen, diegene die haar in leven gekend heb ben, wat ik in haar verlies, maar wij willen in Gods wijzen wil berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Helder, 23 Aug. 1885. J. ERICA. Mede namens Vader, Broeders en zusters. Eenige en algemeene kennisgeving. De Heer en Mevr. TICHELMAN- SCHADEE betuigenook namens kinderen en behuwdkinderen, hun karteiyken dank voor de vele blij ken van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid van hun 40-jarig Huwelijksfeest. Nieuwediep, 25 Augustus 1885. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overigden van mijn geliefden Echtgenoot, be tuig ik en mijne kinderen onzen liartelpen dank. Helder, 25 Aug. 1885. Wed. H. J. DEKEMA- Bommel.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2