'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1310 Zaterdag 5 September 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZtfIDSTRAAT. Aavertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, (Herfstmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 22 m. Onderg. 6 u. 38 m. Zondag 6 Maandag 7 Dinsdag 8 Maria geboorte. N. Maan. Donderdag 10 Israël. Nieuwjaar. Vrijdag 11 Zaterdag 12 NIEUWSTIJDINGEN. HELDEB, 4 Sept. 1885. Jl. Dinsdagavond werd door den Raad dezer gemeente een open bare zitting gehouden, die door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. De herkozen en nieuwbenoemde raadsleden, met uitzondering van de heeren Bitter en Hattinga Raven, werden beëedigd. Laatstgenoemde was verhinderd de zitting bij te wonen de heer Bitter bad bericht ingezonden, dat de herbenoeming tot lid van den gemeenteraad door hem niet wordt aangenomen. Namens de commissie voor gemeentewerken, werd door den voorzitter het voor stel gedaan, om, ter voorziening in den gemeente - reinigingsdienst, het ophalen van vuilnis, beer, asch, enz. in eigen beheer te nemen, en zulks met ingang van 1 Oct. a. s. Een crediet van f 6000 werd daarvoor aangevraagd, welke som zal worden aangewend aldus f 4100 voor het aanschaffen der benoodigde materi alen en f 1900 voor exploitatie in 't 4de kwartaal dezes jaars. Een le vendige discussie, volgde hierop. De heer van Gijn, die de aangevraagde som veel te hoog vond, stelde voor om met den tegenwoordigen pachter over de tijdelijke voortzetting der overeenkomst te onderhandelen. Zijn voorstel werd door de heeren Hoo- genbosch en Hordijk ondersteund, doch mocht de goedkeuring der meer derheid niet wegdragen. Het werd verworpen met 10 tegen 5 stemmen, 't Voorstel van de commissie voor de gemeentewerken daarentegen werd met 11 tegen 4 stemmen aangeno men. Aan de vergadering werd me degedeeld, dat de heeren Maalsteed, H. Janzen en Tinkelenberg zich met het toezicht op den reinigingsdienst zullen belasten. Er werd besloten aan Z. M. den Koning toestemming te vragen, om ook in 1886 een hoofdelpken omslag, ten bedrage van f30.000 en een plaatselijke belasting op het gedistilleerd, te mogen hef fen. Vervolgens werd gelezen een nader rapport van de commissie, belast met het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwbenoemde en herkozen raadsleden. In dit rapport werd beweerd, dat de heer Bitter, afgescheiden van de armenpraktijk, belast is met het inenten en her inenten, met den doodschouw en het toezicht op de publieke vrouwen. De betrekking van plaatselijk heel meester, die door den heer Bitter wordt bekleed, is, naar het oordeel der commissie, daarom onvereenig- baar met het lidmaatschap van den raad, en de conclussie van 't rapport luidde dusdien hier niet toe te laten. Met 8 tegen 7 stemmen werd deze conclussie aangenomen. Daarop werd gelezen een schrijven van den heer Bitter, inhoudende, dat hij voor de herbenoeming tot lid van den raad bedankt. Ten slotte werd aan den heer Bitter, op zijn daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend als commissaris van het ziekenhuis en van de apo theek der gemeente. Bijzondere redenen, niet met het aftreden als raadslid in verband staande, hebben den heer Bitter geleid, om dit ont slag aan te vragen. Zr. Ms. stoomschip le kl. de Ruyter, kommandant de kapt* ter zee jhr. de Brauw, is Woensdagmid dag jl. van bier, via Suez, naar In- dië vertrokken. Te Alkmaar is het vleesch door alle vleeschhouwers met 10 cent per kilo afgeslagen. Men schrijft uit Haarlem van 1 Sept. aan het Handelsblad Onze stad, anders zoo stil, was gis teren en hedenavond zeer rumoerig. Zekere heer B., wonende op de Bakenessegrachtwiens tuin achter zijn woning grenst in het Krom, had een jongen, die een paar peren van een boom aldaar had geworpen zóó geslagen, dat hij naar het gast huis moest worden gebracht. Spoedig liep de mare door de stad, dat de knaap dood was. Hierop verzamelde zich gisterenavond (Maandag) eenige mannenvrouwen en jongens en trokken in optocht naar de woning van genoemden B. Men brak de straat op en bombardeerde de woning met keien, zoodat de ruiten verbrij zeld werden, ook bij de naaste buren, 's Nachts half één maakte de politie een charge met de blanke sabel en ging de menigte uiteen. Hedenavond verzamelde zich weder een groote menigte, meestal nieuws gierigen die tot duizenden aan groeide, doch de politie had niet alleen de woning afgezet, maar ook de straten en stegen, die toegang gaven tot de Bakenessegracht. De Haarlemsche politie, niét te sterk in aantal voor een staddie zich in den laatsten tijd zoo uitgebreid heeft, was dus geconcentreerd in de buur ten van de Bakenessegracht. Dit gaf den jongens gelegenheid in an dere buurten optochten te houden en op de Groote Markt, Jansstraat en Nieuwe Gracht enz. de ruiten in te werpen. Intusschen is geblekendat de jongen, die volgens beweren aan de gevolgen was overleden, reeds een paar uren, nadat hij in 't gasthuis was opgenomen, die inrichting in volmaakte gezondheid heeft verlaten. Een half uur na middernacht was de rust hersteld. Een nader bericht meldt, dat, nadat ook het gebouw van de socië teit Vereeniging door de oproerma kers zwaar was beschadigd, de toe stand gisterenavond na 10 uur meer gespannen werd, zoodat de burge meester onmiddellijk in overleg trad met den commandant van het garni zoen en de huzaren liet ontbieden, die des nachts ten 1 uur de straten schoon veegden. Nadat men nauwelijks van den schrik was hersteld over dit onver wacht oproertje en toen de meesten hun bed hadden opgezocht, weer klonken tegen balf-drie in den Och tend de bekende klokken van Damiate door de heldere lucht. In de nabij heid van de Groote kerk was er brand uitgebroken in een bekend danshuis, dat ook wel enkele malen gebruikt wordt voor vergaderingen der socialisten, genaamd »'tLeidsch Fontein", staande aan de Rivier- vischmarkt en bewoond door C. W. Faas. Binnen anderhalf uur was het gebouw geheel en al een prooi der vlammen. De brand is ontstaan door het vallen van een petroleumlamp. De bewoners hebben zich met moeite over de daken gered. Naar men zegt is het gebouw niet tegen brand schade verzekert. Eenige oogenblikken later werd opnieuw de hulp van politie en brand weer ingeroepen' in de Rozenprieel- straat, in de nabijheid van den Klei nen Houtweg, alwaar in een huis, waarin een mattenwinkel was ge vestigd, opnieuw brand was ontstaan. Ook dit huis brandde geheel uit. Ook te Zwolle hebben wan ordelijkheden plaats gehad. Terwijl Maandagavond de muziek der stede lijke schutterij van 8 tot 10 uren een uitvoering gaf op de Groote Markt, waar zich een groote massa volk vereenigde, liepen gedurende en na de pauze een groote menigte kleine en groote joagens, meiden en soldaten, zingende door de stad, wel ke hoop spoedig tot minstens een duizendtal was aangegroeid. Op weg door verschillende straten wer den, als in het voorbijgaan, bij on geveer een 30tal ingezetenen spiegel en andere ruiten ingeworpen. De politie beeft een sigarenmaker, op het oogenblik dat deze een glasruit inwierp, gegrepen en gearresteerd, terwijl een andere sigarenmaker we gens opruiing en burengerucht werd in hechtenis genomen. Maandag had een diamantslij per te Amsterdam het ongeluk een geopend doosje, waarin ruim honderd stuks kleine diamanten waren, in de Westerstraat te laten vallenna uren zoekens gelukte het hem tot zelfs het laatste steentje terug te vinden, zoodat tot 's mans blijdschap het getal weder volledig was. De akte van beschuldiging TEGEN JEANNE LORETTE is thans openbaar gemaakt. Daaraan is het volgende ontleend: Jeanne Marie Lorette, oud 21 jaren, zonder beroep, laatst wonende te Scheveningen, thans gedetineerd te 's-Gravenhage, is gebo ren te Molenbeek St. Jean in België den 8 Juni 1864 en heeft na den dood harer moe der, den 18 Januari 1879 te Mechelen, steeds in eerstgenoemde gemeente met twee jon gere zusters en haar broertje Edouard, 't welk later bij haar te Scheveningen ver toefde, bij baren vader, die kunstsmid was, ingewoond. Jeanne die door zang en pianospel veel geld verdiende, had echter reeds op 17 jarigen leeftijd te Brnssel intieme relatiën aange knoopt met een bejaard heer uit den deftigen stand, die haar geruimen tijd heeft onder houden en van wien zij zelfs een kind heeft gehad, hetwelk, blijkens akte ingeschreven in de Registers van den Burgerlijken Stand te Molenbeek St. Jean,va- den 12 Septem ber 1882 als op den lOden te voren geboren, levenloos is aangegeven. Sakurada leerde sij eerst na 1882 kennen, want toen eerst kwam deze in Brusseldie kennismaking dagteekent vermoedelijk van November 1883. Sakurada heette haar mede te nemen om hem onderwijs in het Fransch te geven. Er had dan ook, in bijzijn van zekeren De Man nit Antwerpen, een zoogenaamd examen plaats in een kabinet particulier van het café „Riche" te Brussel. Zij werd toen aangeno men op een maandgeld van 300 a 400 fran ken benevens huisvesting en voeding. Jeanne beweert dat dit volgen van Saku rada geschiedde met goedvinden van haar vader, hoezeer er terstond bijvoegende dat deze er trouwens ook weinig aan doen kon, en na aanvankelijk haren intrek te hebben genomen in de Witte de Withstraat no. 6, heeft zij in de maand Mei daaraanvolgende een huisje betrokken Kanaalweg 25c, te Sche veningen. De naaste buurman van de besohuldigde, de getuige Bronkhuize, Kanaalweg 25 b, kan betrekkelijk haar ingetogen leven de meest gunstige getuigenis geven en bevestigt, dat hoezeer zij nimmer andere heeren dan den heer Sakurada ontving, zij veel last had van het klimmen over de heining door nieuws gierigen, die haar langs dien weg trachtten te bespieden. De reeds genoemde getuige De Man, door wiens tusschenkomst de relatiën tusschen den verslageue en de beschuldigde tot stand wa ren gekomen, moest ook weder getuige zijn van de verkoeling en verbreking der ver standhouding die op handen was. Die verkoeling schijnt te dagteekenen van Maart, toen zij aan zekeren Fosty, die als getuige is gehoord, verklaarde aan zelfmoord te denken; waarom zij wenschtete weten of men zich kon dooden door de polsaderen te openen en op welke wijze men over zijn eigen dom kon beschikken; zij zeide ook daarbij, dat zij van den heer De Man gehoord had dat Sakurada gehuwd was. Er hadden kort daarna besprekingen plaats over een som, met welker uitkeering de scheiding tot stand zou komen, en werd die ten slotte bepaald op 3000 franken, die de besohuldigde uit han den van Sakurada aannam, blijkbaar tevre den zijnde over deze regeling. Kort daarop schijnt Jeanne weer pogingen te hebben gedaan, om het met Sakurada „aan" te maken, daartoe voorgevende dat zij in gezegende omstandigheden verkeerde. Zij schreef in dien tijd den volgenden brief die als blijk harer gemoedsgesteldheid kan gelden. „Moi, je souffrais trop, cette fausse posi- „tion dans le monde et une séparation qne de „venait nécessaire entre Mr. Sakurada et „moi, eet homme que je oonsidérais comme „mon mari, qu'il y a 14 mois ne m'inspirait „que répulsion et que depuis 6 mois je me „suis mise a aimer d'un amour étrange, qui „avec ce japonnais, race hypocrite et fausse, „cause ma mort. Vrive saus lui, supplice „atroce et avec lui vie d'enfer etc." Den 9den Maart ontving zij een telegram van Sakurada uit Rotterdam, waarin deze voorgaf met eenige zijner landgenooten on verwacht naar Brussel en Luik te moeten. Jeanne seinde toen onmiddellijk naar een vriend in «Molenbeek om Sakurada in 't oog te honden. Een tweede telegram zond zij aan denzelfde op 13 Maart, toen zij van Sakurada's kamer dienaar Van Dorp vernomen had, dat zijn meester den volgenden dag op reis dacht te gaan. Door dezen is als getuige ook medegedeeld dat hij, geïnformeerd zijnde dat de beschul digde in den avond van 13 Maart een dolk had gekocht, dit aan zijn meester had gezegd, die er mede lachte en aan de huishoudster Goossens te kennen gaf: „pas peur! C'est pour faire peur moiP Moi donné 3000 frs., elle veut encore de 1'argent!" Niettemin vertrok 8akurade vroeger. On derweg passeerde hij Jeanne, liet zijn rqtuig van richting veranderen, ging naar het Rijn- spoor en vertrok naar Gouda. Jeanne had zich gehaast een rijtuig te nemen en was naar het Hollandsche station gereden, waar van Sakurada natuurlijk geen spoor was te vin den. Aan 't Rijnspoor kreeg zij de noodige informatie, waarop zij met haar broertje den eerstvolgenden trein eveneens naar Gouda ten 11.45 uur heeft genomen, na alvorens bij den messenmaker Bastet te hebben afge haald een aldaar den voorgaanden avond voor f 7,gekochten dolk, dien zij zeide noodig te hebben omdat op den Kanaalweg waar zij woonde, veel verdacht volk rondzwierf. Te Gouda had er spoedig een onderhoud met den verslagene plaats, waarbij deze aan de beschuldigde te kennen gaf, dat zij in geen geval in den Haag kon blijven, doch gaarne er in toestemde den nacht nog gezamenlijk te Rotterdam door te brengen. Aldaar aangekomen, heeft men intrek ge nomen in het hotel „de Hollande" en vol gens den oberkellner Paesie is het de be schuldigde geweest, die onder den naam „Sarah" aldaar eene kamer heeft besproken nevens een tweede kamertje voor haar broer tje, zijnde haar daarvoor aangewezen de kamer 12, die van twee bedden voorzien was, en 16 die éóne slaapplaats bevatte, welke volkomen naar genoegen waren. Alvorens echter die kamers te betrekken, heeft de beschuldigde haar broertje met bood schappen naar Scheveningen gezonden, o. a. om hare dienstmeid Gretha Vermeulen te zeggen, dat zij voor een paar dagen naar huis mocht gaan, terwijl zij zelve met 8akurada naar het Postkantoor is gegaan om een aan- geteekenden brief aan haren vader te verzen den, zijnde deze brief later door den geadres seerde overgelegd en thans ten processe aan wezig, van den volgenden inhoud Recommandé pour la somme de dix neuf cent francs. Monsieur Lorette Jean, 224 Rue ribeauoourt Molenbeek, St. Jean, Bruxelles (Belgique). Chèr père. Je t'envoye mille ueuf cent francs, mon héritage. Adieu mon chèr père, viens vite, ta fille n'est plus. Donnez 50 frs. a Fosti et venez a Sché- veningue cheroher mes meubles et habil- lements. Adieu tous Adieu mon frére Adieu Fosti Mr. et Mme Adieu J'envoye ceci de Rotterdam. Toen men daarna den bedoelden Edouard van het spoorwegstation te Rotterdam af haalde, bleek het dat gedurende den dag aan de woning der beschuldigde een boodschap was geweest om de beschuldigde aan het burean van den Commissaris van politie te ontbieden, hetgeen haar zeer ontstemde, als vermeenende daarin de hand van Sakurada te ontdekken, wat evenwel niet het geval was. Een tweede feit, door Edouard medege deeld en hetwelk met meer grond de veront waardiging van de beschuldigde gaande maakte, was een telegram, dien dag nit Parijs voor de beschuldigde aangekomen, en dat hij de opening heette verzonden te zijn door Sakurada. Dit telegram, dat de beschuldigde zoodanig in woede bracht, dat zij het in de Wachtkamer van het Station in duizend stukken scheurde, is later na opvordering van duplicaat geble ken te zijn aangeboden te Parijs den 14|3 1885 ten 12.20 des nam., aangekomen te Scheveningen den zelfden namiddag ten 2.32, geadresseerd aan „Gabrielle Roletti Kanaal weg 25c" en voorts te zijn van den volgenden inhoud „Bien repa votre lettre, espère vous voir après quelques jours a Bruxelles." (get.) „Sarah" Tot ruim elf uur des avonds is men in de benedenzaal van het genoemd hotel gebleven en toen heeft men de slaapkamers betrokken. Er heeft toen een woordenwisseling plaats gehad, waarop Jeanne in de kamer van haar broertje volgend briefje met potlood schreef: „Je me tue et eet homme aussi, qui est uu „miserable égoïste et qui n'accepte les Euro- „péennes qu'au titre de considératiou des „Japonaises. „Nous sommes civilisées et iustruites et on „ne nous humilie pas impunément. „Avis au Japouais hypocrites et l&ches. „J. Lorette. „Jedésire le moins de bruit possible pour „tous deux, e'est mauvais. „Adieu tous ceux qui m'ont aimés chèr „père chère soeur et frère. „Pardonnez moi." Nadat men daarna nog lang in het geza menlijk bed had gelegen en de besohuldigde ook wel een oogenblik in het afzonderlijk bed had vertoefd, haalde zij ongeveer ten half vijf ure des morgens nit haar Japon, tiie over een stoel Ding, de revolver, waarmede zij zich tot den verslagene wendde, die toen wd

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1