'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1311. Woensdag 9 September 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. A^onnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. De voorbijgangers konden Zaterdagmor gen reeds op het voorplein van „Tivoli" zien, dat er een feestelijke gebeurtenis op handen was, want een aantal vlaggen met de vaderlandsche kleuren prijkte in het zonnelicht. Dat zonnelicht was het nu juist wat men noodig had, zou het feest slagen, 't jaarlijks wederkeerende bloemenfeest van Floralia. Tegen twee uren des middags verzamel den zich de bezoekers in de groote zaal, waar ze door den voorzitter der Floralia- commissie welkom werden geheeten. Spreker gewaagde met een enkel woord van het doel van Floralia en had een woord van dank over voor hen, die aan 't welslagen der tentoonstelling hadden medegewerkt, inzonderheid voor de commissie van beoor deeling, bestaande uit de heeren v. Voorn- veld, Land en Roem. Vervolgens werden de namen der bekroonden afgelezen. A. Potplanten, lste prijs, No. 20, P. C. Kiljan2de pr., No. 29. A. Korff; 3de pr., No. 19, J. Kiljan; 4de pr., No. 94, J. H. Bnhrman; 5de pr., No. 16, D. Bandsma; 6de pr., No. 71, J. Koenen; 7de pr., No. 28, P. Schilder; 8ste pr., No. 21, M. H. Klerk9de pr., No. 35, W. E. van den Ordel; 10de pr., No. 54, J. W. Bergman; 11de pr., No. 30, A. Korff Az.; 12de pr., No. 80, A. van Willigen; 13de pr., No. 7, D. Wentel en 14de pr., No. 81, J. Winter. Getuigschriften zijn toegekend aanNo. 22, C. M. v. d. Ordel; No. 51,F.Ekamp; No. 97, Valter-LuterNo. 45, P. v. Es; No. 1, G. R. v. Mansum; No. 61, G. Bosch; No. 44, J. de Mulder en No. 2, C. Bruin. B. Zaadplanten. lste prijsNo. 25, C. J. Stelleman en 2de pr., No. 88, P. Schilder. Getuigschriften zijn toegekend aan No. 20, P. C. Kiljan en No. 1, G. R. v. Mansum. Na de gebruikelijke fanfaren en 't spelen van het Volkslied ging de gordijn omhoog en had men de vrijheid de geëtaleerde bloemen te zien. 't Was er vroeger weieens voller, maar daardoor kwam hetgeen nu ten toongesteld was wellicht beter uit. Met een enkel woord maken we gaarne melding van de pièce de milieu, keurig door den heer Jansen, bloemist alhier, samengesteld, en ook van het fraaie bloemenschild, met het woord Floralia er in, dat niet alleen voor den goeden smaak, maar ook voor den ijver en de bekwaamheid der vervaardig ster, mej. Daarnhouwer, pleit. De muziek van het korps der K. N. Marine, onder directie van den kapelmeester J. Koning, lokte spoedig naar den tuin. Daar we gedurende een maand de gewone concerten hadden moeten missen, maakten de liefelijke tonen een des te gunstiger indruk. Een der bekroonden, de heer D. Bands- ma, was zoo overtuigd van den ijver en de vele bemoeiingen der commissie, dat hij zijne erkentelijkheid daarvoor deed blijken door 't ten geschenke aanbieden van een prachtige plant. Bij de onderlinge loting der commissieleden viel 't geschenk ten deel aan den heer A. A. Bakker Cz. Ook Zondagmiddag werkte 't weer mede 't matiné luister bij te zettenmaar wat, als gewoonlijk de kroon spant, was de avondbijeenkomst. Er waren heel wat be zoekers. 't Stafmuziekkorps speelde een populair programma, voor zulk een gelegen heid uitmuntend geschikt. De tuin, door gekleurde lampions verlicht, zag er goed uit en de stemming was nogal opgewekt. Tegen negen ure werden de prijzen, voorwerpen van luxe of voor huishoudelijk gebruik, met een toepasselijk woord door den voorz.,denhr. T.Mooy,uitgereikt, waarbij spreker den wensch uitte dat Floralia mocht bloeien. Dien wensch deelen we, want waarlijk de commissieleden hebben er moeite genoeg voor over. Loopt een feest goed af, dan schijnt alles van zelf te gaan, en eerst de ondervinding leert, dat er heel wat moet voorafgaan wil zooiets goed van stapel loopen. We oordeelen der halve, dat de commissie door 't publiek be hoort gesteund te worden. Een schitterend vuurwerk sloot de jaarlijksche bloementen toonstelling op waardige wijze. De heer Horsten uit Amsterdam heeft ook nu weer blijken gegeven dat hij de pyrotechniek ten volle verstaat. Behoort deze tentoonstelling nu ook tot de geschiedenis, ze zal vvorieker, daar alles tot 't welslagen heeft samengewerkt, een aangenamen indruk achterlaten. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 8 Sept. 1885. Door het bestuur der kiesver- eeniging Helder" alhier is een adres gericht aan den Minister van Oorlog, om zoo mogelijk vergoeding te erlangen vanwege het departe ment van Oorlog, voor de geleden schade aan woningen, door de zware schietproeven uit het geschut van het fort op de Harssens op 2 dezer. De Kweekschoool voor zeevaart te Leiden vermeerderde gedurende de maand Augustus met ruim een 30tal jongens. Het aantal bij die inrichting bedraagt thans 270. Den 28n Augustus heeft te Dordrecht Petrus Kal verboer zijne woning verlaten, vrouw en 2 kinde ren onverzorgd achterlatende. De commissaris van politie te Dordrecht verzoekt, namens de echtgenoote; opsporing en bericht. Jan George Schisler, werkman weduwnaar, geboren te Amsterdam gekleed in donker pak en zwartla- kenschen pet, heeft ongeveer 7 weken geleden zijne woning in de Haar lemmerhouttuinen verlaten, zijn kind onverzorgd achterlatende. Het be vindt zich thans in het stads-beste- delingenhuis te Amsterdam. De poliitie zoekt bekend te worden met het verblijf van S. Tengevolge van den in de vo rige maand te Raamsdouk gewoed hebbenden brand, is er aldaar voor metselaars en timmerlieden, die wil len werken, overvloed van werk. Van de 31 afgebrande huizen zijn er reeds een 10 ofl2tal aanbesteed om nog vóór den winter te kunnen worden betrokken. Bij arrest van het Gerechtshof te Leeuwarden,in raadkamer gewezen, Pieter Pijpker, oud 46 jaren gebo ren te Marum, arbeider, wonende te Weerdingermarke, gemeente Em- men, thans te Leeuwarden in hech tenis, verwezen naar de openbare crimineele terechtzitting, om terecht gesteld, te worden ter zake van op den 25 Juni jl. te Weerdingermarke den arbeider Tg men Luik moedwil lig te hebben aangegrepen, op den grond geworpen en met zijn knie op diens lichaam te hebben gedrukt tengevolge waarvan deze bijna on middellijk daarop is overleden. Het gerechtshof te Leeuwar den heeft, in navolging van de recht bank aldaar, een goed voorbeeld ge geven. Het heeft nl. een vonnis dier rechtbank bevestigd, waarbij 3 personen te Leeuwarden zijn veroor deeld onderscheidelijk tot 4 en 3 maanden celstraf, omdat zij, toen een politieagent iemand wegens openbare dronkenschap naar het politie-bureau wilde overbrengen, zich daartegen verzetten en den man uit handen van den agent losgerukt hebben, ter wijl een bovendien den agent met een hengelstok op den rug had ge slagen. Hoe verkeerd de nalatigheid is, om als men op straat gaat, niet het een of ander bij zich te steken, waaruit op te maken is wie men is en waar men woont een visitekaartje of een adres in een notitieboekje bijv. heeft dezer dagen weder een dame, blijkbaar van deftigen stand, te Amsterdam, ondervonden. Op de Leliegracht kreeg zij plotseling een aanval van beroerte en zakte bewus teloos ineen. De politie die spoedig te hulp schoot, zocht in de zakken der dame maar vond niet de gering ste aanwijzing, zoodat zij genood zaakt was haar naar het gasthuis te brengen en niet in staat was de familie kennis te geven. Eerst des avonds werd die uit de kranten ge waar waar hare bloedverwante, die men reeds uren vermiste, wezen kon. In een politiebureau stonden dezer dagen een buitengewoon dikke vischvrouw en een zeer mager man, barbier, voor den commissaris, om zich te verantwoorden wegens een burengerucht, waarvan zij de oor zaak waren. 't Volgende gesprek vond plaats. Commiss. Hebt jij dien man uit gescholden Vrouw. God beware me! ik heb alleen, omdat hij altijd zijn vuil zeepsop op mijn gootplank gooit, gezegd»Laat dat staan, magere kribbenbijter." Commiss. Eien verder De man invallend. Toen heb ik natuurlijk gezegd »voor jou, dikke rolpens De vrouw invallend. Uwé be grijpt, toen hij rolpens zei werd ik nijdig, ik ben een teveel fatsoenlijke vroutv om mij door zoo'n Spaansch riet te laten verdeclineereu. Wat denkt zoo'n leelijke droogstok wel Die sn-tschraper zegt alles wat voor zijn mond komt; de heele buurt weet dat hij een magere, brutale zwiepka- narie is, meneer commissaris! Als u die kale slierspersie heter konde zou u wel weten, dat een fatsoen lijke vrouw zich door een schuim- slikker zoo als hij, niet komman deeren laat. Eeuwig en altijd gooit die snoetenschrabber zijn vuil zeep sop op mijn gootplank en toen ik hem er wat van zeg, begint hij te schelden, 't Is om razend te wor den Maar ik laat me niet door zoo'n lat, zoo'n baardvilder veraffron- teeren. Daar kon ik dagwerk van hebben als ik naar de pijpen van zoo'n uitgeklopt mouwvest, zoo'n drogen zeepsmeerder wou dansen. Dat nooit meneer de commissaris Eer dat ik me door dien uitgemer- gelden scheerriem, dien doorgebro ken hengelstok laat verschandalisee- ren moet er heel wat anders gebeu ren. Zoo'n misselijke stokvisch met O-beenen durft mij rolpens noemen. Zou je zoo'n platgeslagen puitaal, zoo's haarsnijder met angst niet in zijn nek nemen Hé Hé Hé je zoudt hem niet eens kunnen vast houden, daar is die akelige zeep mug veel te mager voor, uwé kan doen wat u wil, meneer de commissaris, de agent heeft me meegenomen omdat hij zei, dat ik schandaal en rumoer maakte, maar als uwé een eerlijk mensch is, zal uwé begrijpen, dat ik de vrouw er niet naar ben om me zelf in 't perijkel te helpen door zoo'n schriel mirakel van een slappen scheerdoek uit te schelden. Die rolpens van hem laat ik niet op me zitten, ik zal 't van voor den koning weghalen als noodig is, maar die sla-schuim-over-den-duim zal de kast in zoowaar ik een knappe vrouw ben De commissaris verwonderde zich en doet het nog, dat er voor een barbier zooveel scheldnamen te vin den zijn in zoo weinig tijd. Als een bewijs voor de aan houdende daling der huurprijzen van landerijen kan dienen, dat een ka pitale boederij met 18 H.A. puik bouw- en weiland, behoorende tot het Koninklgk landgoed Oranje- _...ssau's oord nabij Wageningen, bij publieke verpachting slechts f 390 huur kon opbrengen, terwijl zg bij eene vorige verpachting f800 had opgebracht. Voor 15 plaatsen als surnu merair der dir. bel. enz, waar voor in November het vergelijkend examen wordt afgenomen hebben zich 110 liefhebbers aangemeld. Uit zulke feiten blijkt, zegt het H. Dagbl., dat de werknood zich niet tot de arbeidende klasse bepaalt. INGEZONDEN. Rotterdam, 4 September 1885 Dinsdag 25 Augustus had in de officieren sociëteit alhier een concert plaats van het muziekkorps der K. K. Ned. Marine, welwil lend aangeboden door de officieren, gedeta cheerd aan boord van het opleidingsschip eu der mariniers, te dezer stede in garnizoen. Ten einde het bewijs te leveren hoezeer die hoffelijkheid werd op prijs gesteld, verscheen het meerendeel der officieren van het regi ment, met den luitenant-kolonel aan 't hoofd in het park in uniform en ik geloof dat nie mand zijne tegenwoordigheid in ons klein „Dorado" zal betreurd hebben; want al trachtte de trouwelooze Oogstmaand ons diets te maken, dat hij November heettehetgeen aan zomerwarmte gemist werd, vergoedden de opgewektheid en de gezellige toon, die in den zich steeds uitbreidenden kring van dapperen heerschten en ook „last not least" de aantrekkelijkheid van het programma, dat het muziekkorps ten beste gaf. Het was een stout stuk van den kapel meester J. Koning met zulk een „massief" programma te durven optredenmet uitzon dering toch van een enkelen wals waren Beethoven, Schubert, Mendelssohn en eenige moderne klassieken aan 't woord. Eerlijk gezegd, toen wij dit zwaarwichtig programma zagen, hebben wij gemeesmuild en schrijver dezes dacht, dat er niet veel van terecht zon komen, daar de herinnering, die hij van eenige nitvoering van het korps had, juist niet van de aangenaamste was. Te on zer verontschuldiging zij aangevoerd dat we niet wisten dat de kapel een nieuwen meester had gekregen, die aanmerkelijke verbeterin gen, heeft aangebracht, zoowel wat getal sterkte als gehalte der executanten betreft. Heeren officieren behoeven er geen spijt van te hebben, dat zij den bescheiden en kundi- gen man finantiëel en moreel gesteund heb ben. Het korps kan voor den dag komen. Bchubert's onvoltooide symphonie, een werk, dat vooral waar het de „piano's" en „pianissimos" geldt, van de uitvoerenden veel eischt, en dat met zijne zoete melodiën- rljkheid en teedére instrumentatie het best kan vergeleken worden, bij een ragfijn kant werk, werd waarlijk schoon uitgevoerd. Het schijnt ons toe dat de Marinekapel uitermate de geschiktheid bezit om dergelijke zacht daarheenvloeiende compositiën tot haar recht te brengen, eene harer opmerkelijkste deug den toch is haar schoon „piano" en „pianis simo"; hetgeen oök op den voorgrond trad bij de „Marche funèbre van Gounod", welk geestig en fijngedacht kabinetstukje voortref felijk werd ten gehoore gebracht zóó uit stekend dat het de algemeene aandacht trok en warm werd toegejuicht. Op dringend ver langen zond de kolonel Visser een officier naar den heer Koning, hetgeen eene herha ling van dit juweeltje ten gevolge had. Te opmerkelijker was deze ingenomenheid, wijl het korps ons met dien marsch niets nieuws brachtdaar hij ook herhaaldelijk op de pro gramma's onzer schutterijkapel te vinden is. Deze kan echter van den heer Koning en van meuig muziekkorps in den lande nog wat leeren, waar het op beschaafde klank aan komt. Waar wij onze ingenomenheid met hetgeen de kapel te hooren gaf, zoo ondub belzinnig uitspreken, daar zal de kapelmeester ons een paar opmerkingen gaarne veroor loven. Werd de beschaafde klank bij piano en pianissimo geprezen, aan de andere zijde schiet de kapel te kort, waar het geldt een flink fortissimo te ontwikkelen. Het finale van „Mendelssohn's Athalia", waarin de hoofdmelodie, breed en statig, krachtig en pompens ten hemel rijst, klonk matevenals het „Albumbatt von Wagner", dat een van die breeduitgesponnen crescendo's in zich sluit, die de „maëstro" zoo gaarne en zoo onovertreffelijk weet aan te wenden. Dit was ook het geval met het „Fète Bohémienne", uit „Massenet's Bcènes Pittoresques", eene compositie, wier titel reeds aandnidt, dat de componist daarmede de stemming wenscht te sohilderen, van den Boheemschen, feestvie renden landsman, die zijne opgewektheid veeleer in een luidruchtig fortissimo botviert, dan in een zoet piano versmoort. Wij maken den kapelmeester hiervan geen verwijt, daar wij de oorzaken kennen, die dit gebrek deden ontstaan. Zoo was de heer K. onder den indruk van eene, na zijn con cert in onze diergaarde, „ten onrechte" ge maakte opmerking, dat men wel hooren kon met soldaten te doen te hebben, bij wien trommels en bekkens het hoogste woord heb ben. Er is in iedere stad een eerbiedwaardig aantal lieden, „qui sont pressés de vons faire un mauvais compliment", en die zich niet begrijpen kunnen, dat er ooit iets goeds uit „Nazareth" kan komen, en die luidjes nemen dan doorgaans bij den kop, wat het meest voor de hand ligt. In de laatste jaren eigenlijk was men nimmer te vreden zijn er, „trouwens zeer gemotiveerde, klachten gerezen over ons schutterij-korpsschering en inslag daaron der was de behandeling der slaginstrumen ten, wier klank dan ook ver van schoon is, gelijk alles wat dit korps presteert, niet bo ven het hoogstmiddelmatige reikt. Waarom nu zou die font ook het korps der Marine niet aankleven? De heer K. die een diep ont zag schijnt te hebben voor de muzikale ont wikkeling der Rotterdammers het is niet onverdiend en die in tegenstelling van menigeen zijner collega's, een open oor heeft voor eens anders oordeel, de heer K. soheen bij de uitvoering van 25 Aug. den bespelers der slaginstrumenten wat al te veel beschei denheid te hebben ingeprent. Maakt al geheele verwerping van het oor deel des ernstigen kunstlief hebbers, die een reeks van jaren de toonkunst beoefend heeft, den kunstenaar die zich daaraan schuldig maakt er zijn er zoo eenvoudig bespot telijk; toch mag den heer K. wel een weinig meer zelfstandigheid worden aanbevolen; zijne degelijke talenten geven hem daartoe het recht. De hoofdoorzaak van het gebrek aan krachtsontwikkeling schoone, wel te ver staan ligt in de slechte hoedanigheid der slaginstrumenten, met name in die der pau ken. Hoe spoediger deze naar de keuken verhuizen om er raasdonders in te koken, hoe beter. Zijn de pauken vernieuwd en wil de bevoegde autoriteit den pankist een dag of acht arrest geven om zijn roffel te volma ken, dan twijfelen wij niet of de klank van de kapel zal in schoonheid en kracht winnen. Alles te samen genomen was de avond van 25 Aug. voor velen een aangename, en daar aan heeft de kapel zeker niet het kleinste aan- toegebracht. De overste Wilkens sprak dan ook, namens alle officieren een hartelijk woord van dank voor de beleefdheid, hun door de officieren der Marine en het garnizoen be wezen, hetwelk door. den kolonel Visser werd beantwoord, met eene warme dankzegging voor de verleende gastvrijheid in ue officie ren sociëteit. Het volkslied bezegelde den band, die dezen avond tusschen ons en onze

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1