gezellige collega's de heuschelijken iets nauwer was toegehaald, hetgeen wel noo- dig was, want om redenen onaf hanke- lijk van den wil van het meerendeel der schutterij-offioieren kwamen wij maar al te zelden met hen in aanraking. WILLEM SMALT. Te haastig. „O," klaagde Flip, „wat ben 'k bedrogen, 't Is met mijn rijkdom nu gedaan; Al wat ik had is thans gevlogen De wereld immers zon vergaan. Ik maakte daarom alles op, Verteerde zelfs mijn laatste pop; En zie, nu wordt alom voorspeld; Dat het vergaan is uitgesteld." Helden. Toon schoot vast twintig menschen dood, En Karei redde er uit den nood Wel meer dan vijftig maal. Toch noemt de wereld beiden held! Hun beider daden zijn vermeld, Op blinkend eermetaal. In het tnchthnis. A. Jij hierP hoe ben jij hier gekomen P B. Wel, 'k had een touwtje megenomen. A. Bracht men je daarvoor in de kast P Om 't kapen van een simpel touwtje? B. Nu ja, 't wbs niet alleen om 't touwtje, Maar, weet je. er zat een koe aan vast. Niet noodig. „Hebt gij mijn laarzen nu gepoetst?" Zoo vroeg mijnheer van Ruil. „Neen, dokter," zegt zijn knecht, „ze zijn Toch strakjes weder vuil." „Dan is 't niet noodig ook, dat gij" Spreekt de arts, „je maag straks vult, Omdat gij morgen vroeg, secuur Weer honger hebben zult." Zo» gaat 't meer. A. 'k Beklaag mij over het gedrag Van uwen zoon, die dag aan dag, Mijn dochter naloopt op haar wegen. B. 't Is waar, ik heb het zelf gezien. En 't blijkt, dat zij nooit tracht te vliên, Want overal komt zij hem tegen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Voorwaarts is 3 Septem ber vauPort-Ssïd vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrrok 4 Septem ber van Marseille. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Bataviu, arriveerde 4 Sep tember te Padang. Het stoomschip Burgemeester Den Tex passeerde 6 Sept. Kaap Vincent n. Batavia. Markt-Berichten. Hoorn, 5 Sept. Tarwe f6.75 a 8,50, Gerst f4 a 5,25, Haver f3,75 a 4, Erwten Groene i 10,25 a 12, Grauwe f9,75 a 12 Vale f7,50 a 13, Karweizaad f23,25, aan gevoerd 7 paarden f65 a 295, 26 Schapen, f 18 a 24, 40 Lammeren f 13 a 26, 6 Kalveren f 12 a 21, 99 Varkens f 12 a 20, 118 Biggen f4 a 10, 55 Kippen f0.80 a 2. 13750 Kipeieren f3,50 a 3,75 per 100, 1662 koppen Boter f0.50 a 0.55 per kop. Burgerlijke Stand Helder. Van 4 tot 8 Sept. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: H. van Dijk en M. Nelis. BEVALLENJ. Oudkerk geb. Sloog, d. en z. G. Giltjes geb. Kater, z. D. E. van der Hoeven, geb. Raat, d. A. E. E. van Rossum, geb. Wellan, d. J. A. ten Hacken, geb. Reis, d. E. van Koningsbrugge, geb. Gouwenberg, d. C. G. Schilder, geb. Kloosterhuis, z. J. G. A. Gijswijt, geb. Oud, d. C. C. S. Rijkers, geb. van Oijen, z. E. Snip, geb. Noot, d. G. Blok, geb. Veenstra, d. A. de Jong, geb. de Jong, d. J. Ballast geb. Quast, s. M. Labout, geb. de Wijn, z. D. van Veen, geb. van Olst, z. A. Nobbos, geb. de Groot, d. OVERLEDEN: 8. Zwaan, 53 jaren. C. M. Fooij, 15 maanden. dlifi» STAATSLOTERIJ. 4de Klasse. 1ste Lijst. No. 18961 f25000. No. 12777 f1000. Nos. 2697, 3755, 13107 f400. No. 20942 f200. Nos. 194, 6236, 9348, 9908. 11632 f 100. GECOMBINEERDE MANOEUVRES van land- en Zeemacht, Meermalen was reeds de vraag gedaan, hoe land- en zeemacht op de doeltreffendste wijze zouden samenwerken, wanneer een vijandelijke vloot de kust forceert, maar eerst in 't vorige jaar begon men die beide factoren onzer kustverdediging vereenigd te laten werken. De manoeuvres brachten aau 't licht, dat hier nog veel te verbeteren viel en met 't oog daarop worden ze dit jaar, zelfs op grooter schaal, herhaald. Afgaande op de veronderstelling, dat de oorlog tusschen ons en een andere zeemogendheid is uitgebarsten, zal men hier de vijandelijke vloot wanneer ze zich voor de kust vertoont, door 't geschut der forten trachten te vernielen,waartoe onzen vloot hare ondersteuning zal verschaffen. De hoofdleiding der verdediging is opgedra gen aan den vioe-admiraal van Gennep, com mandant en directeur der Marine; de leiding der vloot aan den kapitein ter zee C. ten Bosch en 't bevel over de landmacht aan den kolonel der artillerie Hojel. De zeemacht bestaat hier uit deramschepen Stier en Buffel, den monitor Ceberus en de stoomkanonneer- booten Ulfr, Hefring, Bulgia en Das, waar bij zijn gevoegd vier torpedobooten en enkele barkassen. Aan wal zullen ook dienst doen de mariniers en zeemiliciens. De forten Kijk duin, Erfprins, Harssens en de batterijen langs de kust zijn behoorlijk bemand en ge wapend. Bij 't garnizoen is gevoegd een kompagnie torpedisten, 't 2e bataljon, 7e regiment infanterie, dat uit Hoorn hierheen gedetacheerd is en thans in 't Koegras in tenten kampeert, stelt een vijandelijke armee voor. Al die voorbereidselen werden reeds getroffen, omdat men in de meening verkeer den, dat de oorlog elk oogenblik kon uitbre ken. Om den toegang voor de vijandelijke sche pen te bemoeielijken heeft men ook reeds in 't Schulpengat een torpedoversperring ge legd. Ds landmacht was in dien tijd ijverig werkzaam om geblindeerde gebouwtjes te plaatsen, geschutsstellingen, versperringen, wolfskuilen, loopgraven enz. te maken. Ook werd er op iedere batterij of fort een telegra fisch toestel geplaatst, zoodat de geheele linie voortdurend de gemeenschap kan onder houden. Zaterdagavond van 7 tot 10 ure vergader de de raad van defensie in 't fort Erfprins, 't hoofdkwartier. Zondagmorgen tusschen 9 en 10 uur kwam 't telegrafisch bericht, dat de oorlogstoestand was ingetreden. Gisteren werd aan den dijk bij den Helder opgesteld een afdeeling schepelingen met eenige stuk ken geschut van licht kaliber. De veronder stelling was, dat de vloot de haven zou trach ten binnen te loopeu en door 't geschut der forten totwijkenworden gedwongen; van daar nu en dan kanonschoten. Ook werd er veron dersteld dat er een landing zou worden be proefd aan den dijk. Een sloep met een witte vlag, voorstellende de ambulance, werd ongehinderd gelaten, maar toen een barkas langzaam voortstoomend voorbij kwam, die de landingstroepen aan boord moest hebben, werd een snelvuur geopend en achtte men de landing mislukt. Des avonds werd de kust voortdurend ge alarmeerd. Uit vrees voor een landing, wa ren hier en daar langs den dijk infanteristen geposteerd, terwijl een onafgebroken keten van posten van den Helder tot voorbij Kijk duin 't strand bewaakte. Patrouilles kruisten voortdurend rond om een oog te houden op de waakzaamheid der schildwachten. De groote electrische lamp op 't fort Kijkduin verlichtte met haar krachtigen stralenbundel onophou delijk de ree, en scherp werd er uitgekeken. De aanval schijnt werkelijk beproefd, naar de schoten te oordeelen; in zee werd met electrisch licht gewerkt. De vijandelijke vloot trachtte de haven binnen te dringen en in de verwarring troepen aan land te zet ten. Die poging werd door de forten en bat terijen verijdeld. Waar een torpedobootje, dat verondersteld werd de troepen aan boord te hebben, den dijk te dicht naderde, klonk een herhaald salvo uit de geweren, om den aanval af te slaan. Uit 't fort Kijkduin ste gen nu en dan vuurpijlen en lichtkogels op, welke seinen tegen de donkere lucht een prachtig effect maakten. Als een bewijs dat de belegeraars van de duisternis gebruik maakten kan dienen, dat een der uitgezette posten, we vermeenen post 5, door hen was opgelicht, hetgeen onder de belegerden heel wat onrust wekte. De manoeuvres worden voortgezet. Vervolg1 der Berichten. Omtrent het knaapje, waarvan wij in 't vorig nommer mededeelden, als zou hij meermalen door zijne moeder met dwang uitgezonden zijn, blijkt, dat dit vertelsel geheel be zijden de waarheid is en daarom krenkend voor zijn naaste betrek kingen. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat aan 't kind geen mindere zorg werd besteed, dan waarop ook andere kinderen zich mogen beroemen. Het knaapje was stil het huis uitgeloopen en den ganschen avond en nacht werd naar hem gezocht en door zijne moeder angstig wachtend doorgebracht. Liefdeloosheid mag dan ook geen oorzaak van dat ongelukkig eiude genoemd worden. Een viertal personen, twee man nen en twee vrouwen van Huisduinen, zouden Zondag jl. de kermis in het naburige Callantsoog per as gaan bezoeken. Hun voornemen werd echter op minder aangename wijze verijdeld, daar op weg daarheen het paard in nabijheid van het Zand op hol sloeg en allen in een vrij diepe sloot terecht kwamen. Gelukkig kwam er spoedig hulp opdagen zoo - dat allen gered werden, doch een der vrouwen was hevig aan het gelaat gekwetst er en moest de hulp van een nabij wonenden geneesheer worden ingeroepen. Tessel, 4 Sept.. Uit het wrak van de stoomboot Iceland, die on geveer acht jaren geleden in de Ei- erlandsche gronden zonk, kan niets geborgen worden. De duiker, die gisteren voor het eerst op die boot dook, kwam tot de ontdekking, dat het geheele wrak vol zand zat. Men heeft daarop de verdere werkzaam heden onmiddellijk gestaakt. Texel, 7 Sept. Op. Texelstroom werd gisteren een sloep aangetroffen, die met de kiel boven water dreef. De boot werd opgevischt en hier aangebracht. Op den bodem was zij bruin en verder binnenboord geel geverfd. De kleur buitenboord geleek naar don- reke grondverf. Aan weerszijden nabij den voorsteven, vertoonde de boot een vergulde S. Terschelling, 5 Sept. Heden is alhier binnengesleept door de sleep boot Assistent, de gestrande Deensche brik Sorrano, kapt. Jansen, met ter pentijn van Charleston naar Ham burg. Van de lading zijn 329 va ten in lichters geloster is accoord gemaakt tegen 25 procent. Het schip heeft de looze kiel verloren en maakt water. Men schrijft van Terschelling, i. d. 4 Sept. Heden is op de Bosch plaat bij dit eiland gevonden het lijk van een zeeman, gekleed ineen wollen borstrok en met één kous aan. Het lijk had bruin haar, was buitengewoon lang en verkeerde in een vergevorderden staat van ont binding. Bijzondere kenteekenen zijn niet ondekt. Uit Sittard wordt van 5 Sept. gemeld Heden heeft men Jean Timmer mans, die min of meer aan verstands verbijstering lijdt, (zoon van Cesar Timmermans) naar 's-Hertogenbosch gebracht in het krankzinnigengesticht aldaar. Hij moet gedreigd hebben, den zwager van wijlen den advocaat Van Oppen, den burgemeester Sa- velberg te Heerlen, te zullen vermoord den. Op Maandag 21 September zal de zaak tegen Van Ommeren, door de rechtbank te Amsterdam tot een jaar celstraf veroordeeld, wegens het aanplakken der voor den Koning beleedigende biljetten, in hooger be roep voor het gerechtshof aldaar be handeld worden. Aangaande den jeugdigen pe- rendief, om wien te Haarlem oploopen hebben plaats gehad, verneemt men, dat hij een hardnekkige fruitdief moet zijn, en dat in het ziekenhuis spoedig aan een der geneesheeren bleek, dat de ongesteldheid wegens het pak slaag grootendeels was voor gewend, zoodat hjj dan ook eenige uren daarna zich weer vrij kon bewe gen. Men meldt dat Hoetink, bekend als bruigom van Jannetje Struik, de z. g. millioenen-juffrouw, dezer da gen in het huwelijk is getreden met de dochter van Van Zutphen, mede uit het bekende proces vermaard. Toen Jannetje dit nieuws in de gevangenis te 's-Hertogenbosch ver nam, moet zij in onmacht zijn ge vallen. Indien het waar is wat men voor zeker verhaalt, dat H. be waarder was van de door Jannetje verworven fondsen, dan is haar aan doening over de huwelijksaankondi ging alleszins verklaarbaar. Uit Zwolle i. d. 6 Sept. gemeld Hoewel Zaterdagavond geen mi litairen waren uitgetrokken, bleef alles rustig wanneer ook hedenavond alles rustig blijft, zullen morgen de huzaren naar Deventer terugkeeren, en zal de bepaling om te 9 uur de koffiehuizen en tappergen te sluiten, ook weder worden ingetrokken. In het koninklijk arsenaal te Woolwich wordt thans naar de Heeres Zeit. bericht, een nieuw mo del vischtorpedo gemaakt, die met een snelheid van 24 knoop op 550 M. afstand het doel nog met abso lute zekerheid moet treffen. De la ding bestaat uit 31 Kgr. schietka toen en is voldoende om door de zwaarste pantsering heen te slaan. In den vorm wijkt deze torpedo slechts in zooverre van de bestaande mo dellen af, dat de kop vlak is. De Duitsche vloot te Wilhelms- halven, onder commando van admi raal Blance, is Woensdagavond met verzegelde orders van daar vertrok ken. De vloot bestaat uit de pant- serschepeu Baiern, Friedrch Karl, Hansa en Brummer, en de vijf krui sers, Stein, Moltka, Olega, Sophie en Nijmphe. Bovendien wordt zij ver gezeld door vijf ijzeren kanonneer- booten, drie adviesjachten en zestien torpedo-booten, in het geheel alzoo een vloot van 33 schepen, met 112 kanonnen en 3700 manschappen. Het eskader is bestemd voor het houden van belangrijke manoeuvres in de Noordzee. De Russische geestelijke Petrow sprak onlangs, in een predikatie, over de zwakheden van het schoone geslacht. Zekere mevrouw Skoroeho- dowa was daar lang niet gesticht over en zij kwam met hare vriendin Kutschukwa overeen, met scharen gewapend, den geestelgke aan te vallen en hem, naar zij tenminste voorwendt, haren en baard af te knip pen. De aanval vond plaats, maar het gelukte Petrow dien af te slaan, waarbij hij echter een lichte ver- wondig door een der scharen ont- ving. De dames stonden terecht en me vrouw Skorochodowa werd tot een korte gevangenisstraf veroordeeld. De geestelijke was echter met dit vonnis niet tevreden en kwam in verzet, en thans is de zaak opnieuw, te Odessa in behandeling. Een Berlijnsch koopman had zich, gedurende zijn verblijf op het eiland Sylt er mede geamuseerd om gelijk ook honderden anderen bad gasten deden, de zeemeeuwen te voederen. Hij wierp stukjes koek omhoog die door de dieren onder het vlie gen werden opgehapt, terwijl zij die soms ook met snavel en pooten opvingen om er mede naar een schuilnlaatsj e vliegen Op zekeren dag bedacht de koop man een eigenaardig grapje; hij maakte aan beide einden van een touw stukjes koek vast en wierp het toen omhoog. Onmiddellijk pakte een meeuw het eene brok en vloog weg, maar werd door groote schaar meeuwen achtervolgd die het andere stuk wilden grijpen. Tot groot vermaak van de bad gasten ontstond een levendige strijd, maar eensklaps kwam ook een poli- tie-agent op het terrein, die den naam van den slimmen koopman opschreef. Deze keerde later naar Berlijn terug en had het voorval bijna weder vergeten, toen hg de uitnoo- diging ontving om als straf voor zijne geniale uitvinding, die door de politie als dierenkwellen werd beschouwd, een boete van 15 Mark te betalen of bij wanbetaling drie dagen achter slot en grendel over zijn verblijf op Sylt na te denken. Te Jersey-City vond in de vorige week een treurig voorval plaats. Een apotheker kreeg een recept, waarin chinine voorgeschre ven was, om gereed te maken, maar nam bij vergissing morphine. Het middel was voor twee dames bestemd; in den nacht nadat het ingenomen was, stierf een van haar de toestand van de andere was hope loos. Toen de apotheker hoorde welke noodlottige vergissing hij had begaan, nam hg atropino in, maar slaagde er niet in zich van kant te maken. De geneesheer die het recept had voor geschreven, was met een der dames verloofdzgn gemoedstoestand is onbeschrijfelijk en zgn leven loopt gevaar. Bij gelegenheid van het bezoek van den Russiscen Czaar en diens gemalin in Finland werd aan de Czarina door de Finsche dames van Willmannstrand een eigenaardig geschenk aangeboden. Dit bestond uit een roeiboot van berkenhout, met gouden spijkers beslagen, en van gouden riemklampen en een gouden stuurketting voorzien. Het is bestemd voor de kinderen der keizerin. Ne gen dames brachten dit geschenk naar het keizerlijk jacht; een van haar zat aan het roer, en de overige acht, gekleed in de nationale klee ding der acht Finsche provincieën, hanteerden de riemen met groote vaardigheid. De bemanning als wij dezen in dit geval zeer onjuisten toon mogen gebruiken behoorde tot de oudste adelijke geslachten van Finland. Hoe zich matrozen somtijds amuseeren, blijkt uit het verhaal van een der pikbroeken van de Duitsche oorlogsschip »01ga" het oorlogs schip, dat dezer dagen uit Kameroen in het vaderland terugkeerde. Onder hen bevond zich een Hamburger, die 1 bij zonder op den penning was en graag wat extra's verdiende. Daarop werd de grap gebaseerd. Een der overigen vertoonde het kunststuk om met op den rug gebonden han den een mark uit een half vollen emmer zeewater te halen en zeide, dat de Hamburger het geldstuk behouden mocht als hij het hem nadeed. Deze meende het ook wel te kunnen, liet zich de handen vast binden en stak zgn hoofd in den emmer. In een oogenblik haalde l men hem nu het hengsel over zgn achterhoofd, zoodat hij het niet meer kon terugtrekken. Hij slikte een paar maal, doch eindelijk moest de ongelukkige in zgn doodsangst het hoofd omhoog steken, waarop het water hem natuurlijk over zgn lichaam viel en de leege emmer hem als een helm op hoofd stond. Het ergste voor onze Hamburger was, dat de mark mede op het dek gevallen en weder in den zak van den eigenaar terechtgekomen was ën hij dus ge ducht werd uitgelachen zonder eenig voordeel met zijn heldenstuk behaald te hebben. Toch schijnen de officieren, die de grap lachend hadden aangezien, het goed gemaakt te hebben, want den volgenden dag bood onze held grin- nekend aan om het nog eens over te doen. De Telephoon als Levensredder. Den 21en dezer maand kwamen twee mannen, die als winkel-knechts gekleed waren, met een klein kistje ten huize van den koopman B. te Aken, en vroegen diens vrouw, die alleen thuis was, een ontvangbewijs voor dat kistje te willen teekenen. Toen de dame zich daartoe op het kantoor begaf, ontwaarde zij hoe de mannen touwen en inbrekersgereed schappen uit het kistje te voorschijn haalden. Daar zij dadelijk onraad vermoed de, schelde zij het Centraalbureau van den Telephoon op, maar had dit nauwelijks gedaan, of de mannen vielen haar aan en poogden haar te wurgen. De ambtenaar van het Centraal bureau begaf zich op het gegeven signaal naar het toestel en hoorde om hulp roepen. Dadelijk waarschuwde hij zgn col lega's die naar het huis van B. snel den. Men vond de deur er van geslotenherhaaldelijk werd er op gebonsd en eensklaps zag men een man uit de tweede verdieping op de binnenplaats springen, waar hij be wusteloos bleef liggen. De tweede roover opende plotse ling de deur en wilde zich met geweld baan breken, maar werd ge grepen. Men vond mevrouw B. half ver wurgd in het kantoor liggen; een ter hulp geroepen geneesheer ver klaarde dat, wanneer niet dadelijk bijstand ware verleend, de dame nog slechts weinige minuten te le ven zoude hebben gehad.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2