T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEDWEDIEP EN TEXEL. No. 1312 Zaterdag 12 September 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. rdt AL ^itoonnemeiit per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, (Herfstmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 32 m. Onderg. 6 u, 18 m. Jondag 13 ,ik_ JJaandag 14 Yerjaardag van Prinses :VJ Hendrik. :N- Dinsdag 15 Woensdag 16 Eerste kwartier. Donderdag 17 Vrijdag 18 19 Groote Verzoendag. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Sept. 1885. De machinisten le kl. der jnarine hebben zich tot den Minister gewend om lotsverbetering te erlan- Sen* Zij vragen 1°. een graad, gelijk staande met dien van fortificatie-op lichter der landmacht; zij achten dit meer overeenkomstig met hunne ^eerdere verantwoordelijkheid. 2°. wijzen zij er op, dat de leden Tan hun korps, die in dienst reizen, Tervoerd worden in de zelfde klasse tls matrozen of veroordeelden. Ook laarin vragen ze verandering. 3°. verzoeken ze afschaffing van iet benoemen van officier-machinist jij keuze. Ook zij verlangen be scheiden vooruitzichten te hebben soowel omtrent hun pensioen als Dm hunne positie. 4°. wijzen ze op de wanverhou ding die er bestaat in den pensioen- opslag van een officier en een ma chinist. De eerste toch krijgt voor elk jaar, in de tropen doorgebracht, {75 meer pensioende laatste slechts f 15 Zondag a. s. zal in 't Koegras onder leiding van den heer F Sant, hoofd der school aldaar, een vlieger wedstrijd gehouden worden, 's nam. ten 2 ure, in de nabijheid der school. Verschillende prijzen zullen worden uitgeloofdeen prijs voor den mooisten i voor den grootsten vlieger en lenige andere prijzen zullen ten deel llen aan de hoogst staande vlie- De lengte van het koord is ld op 300 meter. Alle jongens teneden 15 jaren mogen aan den rijd deelnemen. Laten wij voor de levenslustige knapen van het Koegras wenschen dat dit prettige feest goed moge slagen. Na een langdurige ziekte is de bekende luchtreiziger Jules Godard te Saint-Ouen gestorven. Godard had tijdens het beleg van Parijs groote diensten bewezen door bet vervaar digen van luchtballons. Een te Arnhem verblijf hou dende Duitscbe vrouw keerde vrij willig op een tot haar gerichte üitnoodiging naar haar land terug, join daar vervolgd te worden wegens poging tot moord op haar 4 jarig kind, dat zij getracht had in de ri vier te verdrinken. Dinsdagnacht is een kleêrma- gezel aan de Gelderschekade te Amsterdam te water geraakt. Op |het hulpgeschrei van enkele vrou wen uit de buurt snelden eenige bur gers toe, gevolgd door politiebeamb ten en zonder letsel werd de dren keling gered. Twee vrouwen van verdachte zeden, waarvan er een eerst dezer dagen de gevangenis verlaten Iheeft, zijn door de politie in hech tenis genomen, onder verdenking dat zij den man bestolen en in het water gegooid hebben. Twee onderofficieren van bet vaste kader bij bet Koloniaal Werf depot zijn door anderen vervangen, omdat gebleken is dat door hen werd geaasd op bet handgeld der aankomenden. Zij gingen stelselma tig te werk, dat b. v. een vaste som moest worden betaald voor verrich tingen, die zij uit kracht hunner be trekking, en dus gratis, verplicht waren te doen. De getuigen in de zaak van Jeanne Lorrette zijn thans gedag vaard om den 17n dezer te verschij nen ter openbare terechtzitting van bet gerechtshof te 's-Hage. De dansgordel is de jongste Amerikaansche uitvinding. Hij be staat uit een gordel met twee heng sels, zooals er aan koffers zijn. Wordt een dame omgedraaid, de heer vat haar bij de hengsels en zij walsen, polkeeren of galoppeeren. Dit is veel decenter en prettiger voor de dames misschien, voor de heeren waarschijnlijk niet. De K. v. K. en F. te Harlin- gen, heeft in een Dinsdagavond gehou den vergadering besloten, aan bet verzoek der heeren A. Burna en mr. P. J. G. Van Diggelen, om ter be spreking van de droogligging der Zuiderzee een afgevaardigde 'te benoe men ter bijwoning eener algemeene vergadering, waarin een Zuiderzee- comité zal worden gekozen, geen gevolg te geven, daar bij een even- tueele uitvoering van bet plan, de handel en scheepvaart van Harlin- gen vernietigd zouden worden. Wij vernemen, zegt het Utr. Dgl., dat onze stadgenoot, de inge nieur der eerste klasse bij den rijks waterstaat, P. J. Den Quartel, een ontwerp heeft samengesteld tot in dijking en droogligging van de ge- heele Zuiderzee, de Friesche en Groninger Wadden en de Lauerzee, benevens van de verleening of ka nalisatie van den Gelderschen IJsel enz. De ontwerper heeft aan het Zuiderzee-comité voorgesteld om dat ontwerp zoodra mogelijk in be handeling te nemen en zich gaarne bereid verklaard, om het, met be hulp van een drietal flinke water bouwkundigen, in alle zijne bijzon derheden uit te werken, en de begrootingen der kosten, lusten en lasten, enz. op te maken alles met voorlichting en onder de leiding van het comité, daartoe benoemd of te benoemen. Voor twee jaren werd een kist met voorwerpen van waarde, door den heer F. Brugsma van Gronin gen naar Amsterdam verzonden, ver mist. Een dadelijk ingesteld onder zoek scheen vruchteloos te zullen blijven, maar naar de N. R. Ct ver neemt, is thans ook in deze zaak licht gekomen door een arrestatie te Amsterdam. Een deel van de vermiste voor werpen moet nog aanwezig zijn. Voor de rechtbank te Amster dam stond Dinsdag terecht Jan Lut- tik, 41 jaar, grondwerker van be roep, daar ter stede woonachtig, een der venters van het blad Recht voor allen, die op 24 Aug. nabij het Am- stelveld, aanleiding gegeven zou heb ben tot een volksoploop en bij die gelegenheid den agent van politie Zegeman in den hals, den agent Berkum in 't aangezicht zou hebben geslagen. Bekl. ontkende deze feiten bewerende door de agenten allereerst te zijn aangegrepen en slechts de slagen te bebben afgeweerd om niet te worden doodgeslagen. Drie agenten van politie en de marktmeester werden als getuigen a charge gehoord, terwijl door het O. M. op verzoek van den bekl., zeven getuigen a décharge waren opge roepen. Het O. M. achtte door de verklaringen der getuigen de schuld van den bekl. wettig en overtuigend bewezen en requireerde 4 maanden celstraf. De bekl. verhaalde in zijne ver dediging hoe hij werk zocht, doch het niet kon krijgen en voor zijn brood Recht voor Allen verkocht. Zonder dat hij een oploop veroor zaakte, werd hij door drie agenten aangevat, die hem begonnen af te ranselen. Het toen gepleegde verzet verklaart bij door den natuurlijken aandrang tot zelfbehoud en acht hij niet strafbaar, omdat agenten met dit afranselen niet zonde hebben ge handeld »ter uitvoering van bevelen of bevelschriften van het openbaar gezag" (art. 209 C. P.) De bekl. beschreef overigens uitvoerig de wijze waarop bij door de politie was toegesproken, waarin een woord, ont leend aan Genesis XIX, eene groote rol speelde. Uitspraak Dinsdag a. s. Daarna had zich te verantwoor den Mozes Jas, 27 jaar oud, koop man van beroep, beschuldigd van op 24 Aug. op of nabij bet Thor- becke-plein met een steen te hebben geworpen, tengevolge waarvan de agent van. politie Brouwer aan de pols werd verwond. Niettegenstaan de de ontkentenis van den bekl., achtte bet O. M. de schuld bewezen en requireerde het een jaar cel straf. Tegen Jan Frederik Glazelap, 19 jaar oud, zeeman van beroep, die op 24 Aug. zich verzet zou hebben te gen zijne arrestatie, requireerde bet O. M. 2 maanden celstraf. Eindelijk werd tegen den 28-jarigen huisschilder Jacob Kok veroordeeling tot een jaar celstraf gerequireerd, ter zake van het werpen met een steen, in den avond van 24 Aug. tengevol ge waarvan een agent van politie aan het been werd verwond. Uitspraak over 8 dagen. Aan bet »Haagsche Dagblad" wordt uit Enschedé geschreven Donderdag was 't kermis. Om de arbeiders in de gelegenheid te stellen, daarvan te genieten, werd hun in de stoomweverij der heeren Ter Kuile en Morsman vergund, des middags te 4 uren den arbeid te staken. Een 14-tal verzocht om 12 oren vrij te zijn, het geen echter werd geweigerd, waarop zij evenwel om 1 uur wegbleven en dus stilzwijgend hun ontslag namen. Toen de machinist de machine in beweging wilde stellen, ontdekte bij gelukkig dat de luchtpomp afgesloten was. Had hij dit niet opgemerkt, dan ware de machine met geweld uiteen geslagen en zouden de ongelukken niet te berekenen zijn geweest. Men vermoedt, zegt de berichtge ver, dat een der 14 arbeiders, naar men zegt onder socialistischen in vloed, bet laaghartig feit beeft bedre ven; maar totnogtoe doet men tever geefs onderzoek. In de D. Ct lezen we het volgende Een menigte landlieden brengt hun ree aan de markt omdat zij daarvoor geen gras hebben en de koopers slaan niet toe omdat zij in het zelfde geval verkeeren. Bijge volg trekken de landlieden weder met hun vee huiswaarts en de beestenmarkt is slap. Vooral het magere vee zal in het najaar goedkoop zijn en het vette vee zou ook minder duur zijn, als de slagers onderling waren overeen gekomen het vleesch op prijs te houden. Om bij gebrek aan gras te voorzien moeit de hooiberg worden aange sproken. In de noordelijke kwartieren had in Juni echter het rundvee een goed leven. Er waren zooveel peulen en doperwten, dat er geen geld meer van te maken was, en daarom besloot men ze maar aan het vee te voeren. Een koe, die op doperwten getrakteerd wordt, kwam in de jaarboeken van den landbouw nog niet voor. Er zijn in het buitenland allerlei fraaie overdekte markten voor groenten, ooft, ge vogelte, visch en vleesch ontstaan; passages opgericht waar alles te koop is. Ook zulke passages beginnen in Nederland veel bijval te vinden. Het zijn heele, mooie, gezellige, kostbare dingen, men vindt er van zijne ga ding en men kan er zelfs aardige ontmoetin gen hebben. Maar het echte type van een Hollandsche groenten- en fruitmarkt kan men aantreffen op de Groote markt te Rotter dam. Die Groote markt is zonder uitstallingen reeds een der teekenachtigste van Rotterdam, en wat staat daar dat degelijke, eenvoudige standbeeld van Erasmus ook goed bij. Zoo giet men in onze dagen geen standbeelden meer. Er moet thans altoos iets theatraals bij komen, anders meent de modelleur dat men aan den voor te stellen persoon te kort doet. Komt nu eens als de Groote markt be laden is met groenten- en fruitkramen. Aller lei uitstallingen treft men er aan, met en zon der zeilen, overladen maar alle even karak teristiek, het geheel recht schilderachtig. Dat is eene echte Hollandsche markt in een echte Hollandsche stad, waar de hoorn des overvloeds is uitgestort, trots de mooiste pas sage van Nederland, met zijn burtenlandsch type. Door den hoofdconducteur 2e kl. der S. S., C. A. Spaan te Rot terdam werd een taschje met geld en voorwerpen van waarde gevon den en door den hoofd-conducteur 2e kl. J. M. Mandersloot te Utrecht een portemonnaie met een belangrijke som gelds. Het gevondene werd door ben respectievelijk aan de sta tionschefs te Eindhoven en Gelder- malsen ter hand gesteld en kan al- zoo aan de eigenaars worden terug gegeven. Bedoelde beambten ontvingen voor kunne betoonde eerlijkheid een eervolle vermelding. Aan de akte van beschuldiging tegen Pieter Pijpker, oud 46 jaren, geboren in de gemeente Marum, arbeider te Weerdinger- marke, ontleent men het volgende: Den 25sten Juni waren Albert Luik en zijne zoons Jochem, Douwe en Tijmen, Pie ter Pijpker met zijn zoon Klaas en Hen drik v. d. Veen te zamen aan het hooien. Het was dien dag warm en af en toe werd er jenever gebruikt, zoodat zij 's avonds vrij rumoerig waren. Gezamenlijk gingen ze naar de herberg van Jan Hollalleen Dirk Wiegeman, die gehooid had, ging naar huis. In de herberg werd alweer jenever ge dronken, twee kan, zoodat zij allen bij hun vertrek blijkbaar te veel gedronken hadden, behalve Tijmen Luik, die niet dronken was. en beseh., die de bedaardste van allen was. Klaas Pijpker en Jochem Luik geraakten buiten de deur aan het vechten, maar wer den door den kastelein gescheiden. Albert Luik en zijn zoon Tijmen verlieten het laatst de herberg en vonden toen V. d. Veen dronken op den weg liggen, waarom zij hem hebben opgenomen en naar huis gebracht. Ze wonen naast elkaar. De vrouw van Albert Luik zag dit en tevens, dat beschuldigde, dien zij van te voren in het gras vóór de woning van C. Buurs had zien zitten, hem onmiddellijk is Daarna ziende dat haar zoon Jochem met Klaas Pijpker aan het vechten was, riep zij haren zoon Tijmen uit de woning van v. d. Veen, hem vragende om de vechten den te scheiden. Tijmen deed dit en trok de jongens van elkander afmaar beschul digde was hem uit de woning van v. d. Veen gevolgd, trekt zijn vest uit, werpt zijn brandende pijp naar de woning van Buurs, grijpt Tijmen, die op dat oogenblik de jongens reeds van elkaar gescheiden had, van achteren bij den schouder en werpt hem tegen den grond, zoodat deze op den rug kwam te liggenbesch. grijpt hem met zijne linkerhand bij de keel en hield in zijne opgeheven rechterhand eene tabaksdoos. Klaas Pijpker was er inmiddels bijgekomen en sloeg Tijmen met een stok tegen de beenen. Dat alles was het werk van een oogen blik. De moeder van Tijmen loopt dade lijk naar haar zoon en ziende dat deze dood was, grijpt zij besch. van achteren aan en voegt hem toe „O heer, Pijpker, wat heb je ons volk betrokken." Daarop laat besch. Tijmen los en roept vrouw Luik uit alle macht om hulp. Hierop komt haar rian uit de woning van v. d. Veen, onderzoekt op alle wijzen zijn zoon of hij nog in leven was, maar ziende dat dit niet het geval is, grijpt hij besch. aan, en nu ontstond er tusschen hen beiden eene worsteling, waar aan ook Klaas Pijpker deel nam. Vader Luik pakte besch. bij de borst en vraagt hem „heb jij Tijmen vermoord waarop besch. onsamenhangende volzinnen antwoordt en vraagt „wat wil je enz., doch, zoodra het hem gelukte los te komen, hard is weg- geloopen naar huis. Uit het geneeskundig onderzoek is ge bleken, dat een der banden van de hals wervels gebroken en in het ruggemerg ge drongen is, waarop de dood onmiddellijk moest volgen. Besch. bekende in hoofdzaak alles, alleen heeft hij niet geweten dat Tijmen dood was, voordat hij dit 's nachts in zijne woning vernam. Het Journal des Inventeurs" bevat een mededeeling omtrent een nieuwe toepassing van den telefoon. Wanneer men op een afstand van zeven of acht meter twee ijzeren sta ven plaatst, ^Lie door middel van een koperen draad die met caoutchouc of gutta-percha omwonden is, met een telefoon verbonden worden, geeft dit laatste instrument door een dof geraas minstens twaalf uren van te voren te kennen, wanneer er een storm in aantocht is. Komt de storm dichter bij, dan hoort men een geluid alsof het tegen vensterruiten hageltiedere bliksem straal veroorzaakt een klank in eten telefoon alsof een steen tegen Tre trilplaat geworpen wordt. De veranderingen in de weersge steldheid brengen allerlei karakte ristieke geluiden teweeg, die, door een geoefend oor, gemakkelijk van elkander te onderscheiden zijn. Zeer waarschijnlijk zullen de ge leerden verbeteringen en wijzigingen aanbrengen, waardoor het nieuwe weersvoorspellings-apparaat goede diensten zal kunnen bewijzen. Het Fransche dorpje Yal Mar tin is zeer getroffen door een vree- selijke gebeurtenis. De drie zoons eener weduwe zijn binnen 2 uren omgekomen. De een, baanwachter aan den spoorweg, viel in een droge

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1