'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1314. Zaterdag 19 September 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. ZWAKHEDEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Boreaal: SPOORSTRAAT en ZDIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, (Herfstmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 n. 46 m. Onderg. 6 n. Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 Gelijkheid van dag en nacht. Begin van den Herfst. Woensdag 23 Donderdag 24 Yolle Maan. Onzicht bare Maan eclipsIsraël- Loofhuttenfeest. Vrijdag 25 Zaterdag 26 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Sept. 1885. De Scherm-en Gymnastiek ver eening, Oefening kweekt Kunst" alhier zal a, s. Zondag deelnemen aan de partieële uitvoering van 't Nederl. Gymn. Verbond, ter gele genheid van de landbouwtentoon stelling te Purmerend te houden. De gymnasten zullen daartoe 's mor gens ten 7 uur per stoomboot van hier vertrekken. Naar aanleiding der annonce, voorkomende in dit nummer van ons blad, vestigen we de aandacht onzer lezers op de de poging, door de Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging Oefening kweekt Kunst," tot uit breiding van bare werkkring. Reeds is 't de vereeniging gelukt aan jongelin gen liefde voor gymnastiek en wapen oefeningen in te boezemen en we houden ons overtuigd, dat ze ook zal slagen bij knapen van jonger leeftijd. Dat 't onderwijs in goede banden is, heeft men kunnen zien op de uit voeringen, in den afgeloopen winter in Tivoli gehouden, waarbij bleek, dat de heer van Oostenveld ten vol le voor zijne taak berekend is. We raden ouders in gemoede aan er eens de proef van te nemen. Het is bekend dat in Rusland dikwijls bij den voorpostendienst hon den worden gebruikt, die door hunne waakzaamheid de nadering van vij andelijke patrouilles verraden, reeds lang voor zij door den mensch gezien of gehoord kunnen worden. Ook bij de dezer dagen gehouden veree- nigde oefening van land- en zeemacht te Helder is gebleken, welk een nuttige rol de hond bij de lands verdediging kan spelen. In den stikdonkeren nacht van 7-8 Sept. landde een vijandelijke afdeeling on der bevel van den luitenant ter zee Van der Mandele tusschen de bat terij Kaapboofd en het fort Kijkduin met het doel de posten der verdedi gers te bekruipen, of de troepen der dijkbewaking te alarmeeren. Reeds was de afdeeling op het strand en gereed het duin te beklimmen, toen een hond haar aanblafte en den verdediger zoodoende opmerkzaam maakte op hetgeen hij door den volslagen duisternis onmogelijk had kunnen waarnemen. De dijkbewa king richtte nu terstond haar ge weervuur op de aanvallers, die, de goed getroffen maatregelen verijdeld ziende, in allerijl naar de sloep te rugkeerden, achtervolgd door den bond, die een der matrozen te lijf ging en zoo fel vervolgde, dat hij hij de worsteling om van het dier ontslagen te worden in het water viel, en eerst na dit nachtelijk bad de sloep kon bereiken, waarmede men zich haastte weder zee te kiezen. Het was de poedel Mouton van ko lonel Hojel aan dezen door wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje ten geschenkè gegeven die aldus op zijne manier tot de verdediging van den Nederlandschen bodem meende te moeten medewerken. Een hoogst zeldzame vangst had dezer dagen een visscher van zeepaling aan de Texelsche kust. Bij het lichten van zijne fuiken vond hij in een een jongen bruinvisch, Het beest was dood en vermoede lijk in de fuik gestikt. De rechtbank deed Dinsdag jl. uitspraak in de zaken, die wij de vorige week mededeelden (opstootjes op het Amstelveld enz.) en veroor deelde lo. Jan Luttik tot 4 maan den celstraf, 2o. Jan Frederik van Glazelap tot 2 maanden celstraf en 3o. Jacob Kok tot 1 jaar celstraf. Mozes Jas werd vrijgesproken. Uit den sneltrein van Winscho ten naar Groningen verloor Zater dagmiddag een heer uit Eepe zijn hoed, en toen hij zijn hoofddeksel nakeek, viel hij, door het opengaan van het niet goed gesloten portier, zelf uit de coupé. Gelukkig kwam de men met eenige schrammen af en kon hij met zijn hoed naar het station wandelen. Ook te Oude Pekela werden Zondag in den vroegen morgen op onderscheidene plaatsen bij verschil lende ingezetenen, zoowel particu lieren als neringdoenden, glazen ingeworpen. De politie doet onderzoek. Ook te Groningen heeft zich Dins dagavond hetzelfde geval voorgedaan. Maandag kwam te Nijmegen een beschonken kermishouder een tapperij binnen en verlangde nog meer sterken drank, welke hem echter met het oog op de drankwet geweigerd werd, waarover hij met de kasteleines twist zocht, zoodat de politie ter zijner verwijdering moest worden ingeroepen. Toen de twee verschenen agenten hem aanmaanden te vertrekken en zich rustig te ge dragen, haalde hij plotseling een geladen pistool te vooorsehijn en zette de tromp daarvan op de borst van een der agenten, onder bedreiging hem dood te zullen schie ten; doch voordat hij den gespan nen haan kon aftrekken, sloeg de andere agent hem het wapen uit de hand, zoodat door diens tegenwoor digheid van geest een grootere mis daad werd voorkomen. De man werd daarna onder hevig verzet in hechtenis genomen. Hij heeft reeds ettelijke malen voor allerlei gewelde narijen met de gevangenis kennis gemaakt en is dan ook de schrik voor de bewoners zijner buurt. De oudste inwoner der resi dentie, de heer Chapman Enthoven, die 24 December a. s. zijn 100ste jaarfeest hoopt te vieren, heeft gis teren den dag herdacht, waarop hij vóór 68 jaar in den echt werd ver bonden. Voor zijn gade, mevrouw Rachel Enthoven, geboren Manson, zal Zaterdag 19 Sept. haar 90ste geboorte verjaardag aanlichten. Terschelling, 14 Sept. In verband met de regeling der kustwacht is men thans druk bezig een telephonische verbinding te maken van Oosterend en Midsland- Vuurtoren met het telegraaf kantoor. Te Stedum kwamen Maandag voormiddag in het gemeentehuis eenige arbeiders uit het naburige Westeremde, om van den burgemees ter verlof te vragen, een aantal Friesche arbeiders, die bij zekeren landbouwer t te W. werkten, eens flink toe te takelen en te verjagen Men schrijft uit de Boinme- lerwaard De handel in vroege soorten van aardappelen, een der voornaamste landbouwproducten dezer streek, is afgeloopen. Duizenden mudden zijn dezen zomer verkochten meest verscheept naar Amsterdam en Rot terdam. Om een staaltje te vermel den van den uitgebreiden handel in aardappelenwelke bier geteeld worden, dient het volgende: Alleen op de Zalt-Bommelsche markt werden niet minder dan ruim 30 duizend H.L. omgezet. Ook de prijzen, welke door de opkoopers besteed werdenwaren vrij goed. De markten begonnen met f 2,85 en eindigden met f 1.55 per mud. De aardappelboeren gaan deze week aan den gang met het rooien van winteraardappelen. De oogst valt over het geheel niet tegen, daar de gemiddelde opbrengst per bunder geschat wordt op 200 mud. Tegen C. P. L., dienstmeid te Delft, is procesverbaal opgemaakt, uithoofde zij van de afwezigheid der familie bij wie zij diende gebruik heeft gemaakt om alles de deur uit te dragen, wat onder haar bereik was. Het belangrijkste was door haar in de bank van leening verpand, terwijl zij de overige goederen of aan ken nissen ten geschenke gegeven óf in de woning harer ouders had gebor gen Op den dag der terugkomst der familie beeft zij de voordeur dicht getrokken, na den sleutel op de trap te hebben gelegd en zich daarna naar elders begeven, zoodat men eerst die deur moest laten opensteken, al vorens in de woning te kunnen ko men. Al het gestolene is terecht ge komen. De minister van financiën heeft voorgesteld de verhooging van den accijns op gedistilleerd met f3, waar toe in 1884 besloten werd, te be stendigen voorshands tot 1 Januari 1887. Door de politie in Den Haag is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren J.die een Haagsch meisje van 18 jaar heeft medegelokt naar Rotterdam, waar hij tegen haar zin haar zou verleid hebben, 'sMor gens moet hij haar alleen in een loge ment hebben achtergelaten, vanwaar zij door behulp van de logement houdster naar huis is gezonden. Op de dorpsschool te Sleeuwijk was een jongen, die telkens de aan dacht trok van onderwijzer en van schoolopzieners wegens zijne vlug ge bevatting en opmerkingsgave, gepaard aan vlijt en goed gedrag. Tot zijn geluk ging hij ter catechi satie bij ds. Van Geytenbeek, wiens bewondering bij eveneens opwekte, en die niet rustte vóórdat hij van een dertigtal welgestelden de ver zekering ontving eener jaarljjksche bijdrage, ten einde den kuaap den zesjarigen cursus aan het gymnasi um te Gorinchem te doen doorloo- pen en gedurende dien tijd hem te kunnen voorzien van fatsoenlijke kleeding en passende voeding. Hierin eenmaal geslaagd, was er nog minder dan twee maanden tijds over, om den knaap gereed te maken voor het admissie-examen, een tijd waarin hij zich nog vele zaken moest eigen maken o. a. ont braken nog geheel de vereischte kundigheden in het Fransch, een taal, waarvan de knaap ternauwernood had hooren spreken. Het gevolg was, dat de veelbelovende leerling dezer dagen met glans het admissie- examen aflegde, en blijkbaar meer wist, dan strikt gevorderd werd. Het opmerkelijkste was wel, dat op een vraag, onverschillig over welk vak, niet alleen het juiste antwoord werd gegeven, zooals het hem ge leerd was, maar dat hij steeds daar aan beschouwingen vastknoopte van eigen vinding. Het paartje, pas een paar maan den gehuwd, trok Dinsdag naar Ar- tis. Hij had zijn besten, zwart-la- kenschen jas aan, en om haar ge laat fladderen vroolijk de linten van den Zondagschen hoed. Ze bleven er lang, bekeken de beesten met volle aandacht en maakten menige grap over bet dikke Nijlpaard en dien onooglijken langen hals van de giraf, 't Was een prettige' dag, het zonnetje scheen zoo vroolijk door de boomen, en de menschen in Ar- tis waren zoo opgetogen, dat ons paartje tegen bet vallen van den donker maar noode van den schoo- nen tuin afscheid nam. Ze waren beiden vermoeid, en de vrouw kwam op bet denkbeeld om den dag gezellig thuis te beslui ten met een kopje anijsmelk. Angs had ze nog in huis, en een vaatje melk werd onderweg gekocht. Ter wijl zij toekeek of de melkboer wel volle maat gaf, liep hij eens binnen bij een vroegere hospita, die een buisje of wat verder woonde. Daar werd de idylle verstoord. Zij werd jaloersch en riep haar man heftig toe, dat hij buiten moest ko men. Hij werd boos en gaf haar een klap. En toen nam zij het melkvat ter hand, hief het met een krachtigen zwaai boven het hoofd, keerde het om en daar stroom de langs den zwarten hoedde blinkende Zondagsjas en de bes te broek de stralen, en dikke, witte tranen biggelden langs het gelaat van droefenis over de ver stoorde pret van den dag. De vrouw besefde te laat het on heil, dat hare ijverzucht had aan gericht. Uit wanhoop zocht zij ver getelheid in de wateren der Baan gracht. Maar de redders waren spoe dig ter hand en haalden haar op 't droge. De man, nat van melk, de vrouw, druipende van het water, gingen stilzwijgend huiswaarts, en geen dampende anijsmelk besloot den kermisdag in Artis. Het hier te lande alom beken de zeegras, 't welk de Zuiderzee in ruime mate oplevert, wordt sedert eenige jaren in Frankrijk aangewend ter vervaardiging van vruchtensappen. Door bij menging van organische zuren ontneemt men aan de gelei van zeegras den eigenaardigen geur en smaakdan geeft men er door andere kunstmiddelen, den geur en den smaak van deze of gene vrucht aan en men verkrijgt aardbeziën-, frambozen-, of andere vruchten-ge lei naar verkiezing, zonder dat men zich de moeite behoeft te geven een enkele vrucht te plukken, op de eti quette van dergelijke gelei vermeld. Door den inspecteur van Bus selman te Nieuwer-Amstel zijn ten huize van zekeren E. handelaar in sigaren, goud- en zilverwerken, aan den Overtoom, tal van voorwerpen gevonden, die van diefstal afkom stig zijn. Vooreerst was daar aan wezig een partjj manufacturen, waar bij een rol zeildoek, rood en zwart leder en eenige stukken watertwist, alles door middel van inbraak met valsche sleutels, vóór eenigen tijd ont vreemd bij den heer v. V.Singel alhier. Verder een groote partij ga lanterieën meerschuimen sigaren pijpjes,vestkettingen,broches, enz. ter waarde van f 200, uit een bazar te Amsterdam gestolen. De politie is den dader op het spoor. Elk heeft zijn zwak heen op deez' aard, Wie of hij dan ook zij. Geen onzer, hoe volmaakt en goed, Is van gebreken vrij. Zoek in paleis of in salon, Zelfs onder 't needrigst dak, En waar gij menschen vindt, ziet gij Ze alomme met hun zwak. Een advocaat, een kundig man, Die met succes steeds pleit, En honderd malen blijken geeft Van kennis en beleid, Is zeer verstrooid. Vaak tast hij diep Een ander in den zak, En meent, dat het zijn eigen is, Maar dat is zoo zijn zwak. Ka is een dienstmaagd, ving en net, Wanneer zij nit mag gaan; Maar heeft, zegt ze, er een broer aan dood Om heel vroeg op te staan. Mevrouw had laatst driemaal gebeld, Ka lag op haar gemak, En geeuwde, toen mevrouw zelf kwam „Och, dat is zoo mijn zwak J" Komt er een oproer in de stad, Dan blijkt het doorgemeen, Dat 't door kwajongens is ontstaan Maar toch loopt menigeen Nieuwsgierig nit om eens te zien. Zoo krijgt men soms een pak, Alleen door de nieuwsgierigheid; 't Is dus een leelijk zwak. Jan was een allerbeste vent, Dien elk graag lijden mocht; Maar toch hield onze baas wat veel Van het vergnnningsvocht. Laatst zwaaide hij weer langs de straat, Maar was dra onder dak Bij de politie, want die is Gevoelig voor dat zwak. De mensoh, begeerig soms van aard, Wie is daarvan gansch vrij P Speelt in de hoop op rijke winst Vaak in de loterij. Hoe menigeen kreeg door dien lust Gedurig kuak op kuak Tooh speculeert zoo menigeen, De staat zelfs, op dat zwak. Verdraag elkanders zwakheên toch, Zoo zij geen slechtheen zijn zijn Maar zijn zij dat, dan, weg er mee Al doet het soms ook pijn. Als 'k over onze dwaasheên nu En dan den staf eens brak Of nog breek, denk dan altijd maar „Och, 't is misschien zijn zwak!"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1