BEKENDMAKING. Advertentiën. Da TER HAAR ROMENY, Vrije Geref. Gemeente, Ds. D. VERSTEEG, Stoomvaartberichten. Het stoomschip Burgemeester den Tex, ran Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Sept. van Genua. Markt-Berichten. Schagen, 17 Sept. 14 Paarden f 45 a f 160, 9 Stieren f 59 a f 90; 61 Geldekoeien f 80 a f 240; 10 Kalf koeien f 170 a f220; 10 nucht. Kalveren f 10 a f 22; 710 Schapen f 11 a f 26; 195 Lammeren f 12 a f 15; 24 magere Varkens f 13 a f 17; 22 Biggen f 6 a f 8; 40 Kippen f 0,40 a f 1,25; 30 Eenden 40 tot 60 cent; Boter per kop 75 tot 80 cent; Kaas per kilogram 20 tot 30 cent; Kip-Eieren per 100 f3 a f 3,25. Visscherij-Berichten. 17 Sept. v.m. 10 korders met 13 tot 300 groote tong, per st. 95 tot 30 cent; 30 tot 350 kleine en middelmatige tong, per stuk 8 tot 15 cent; 2 tot 8 mand schar, per mand f 4 a f 5; 2 tot 10 mand kleine schol, per mand 40 cent; 2 tot 5 rog, per stuk 65 cent. N.m. 70 korders met 30 tot 170 groote tong, per stuk 25 tot 35 oent; 40 tot 400 kleine en middelmatige tong, per stuk 8 tot 20 cent; 1 tot 3 mand schar, per mand f 4; 1 tot 4 mand kleine schol, per mand f 1,50; 2 tot 7 rog, per stuk 80 cent; 6 tarbotten, per stuk f 12. 18 Sept. v.m. 18 korders met 25 tot 190 groote tong, per stuk 25 tot 30 cent; 40 tot 235 kleine en middelmatige tong, per stuk 8 tot 20 cent; 1 tot 4 mand schar, per mand f 4; 1 tot 3 mand kleine schol, per mand f 1,60; 2 tot 8 rog, per stuk 76 cent; 2 tar bot, per stuk f12. Burgerlijke Stand Helder. Van 15 tot 18 Sept. ONDERTROUWD: L. H. Rietbergen, sergeant, en J. Noot. A. M. Liefman, tam boer, en R. Leisen. GEHUWD: L. A. van der Bout en J. M. Gutzloe. J. Kisjes en A. F. J. van Bruggen. H. Roeffel en J. Straghouw. A. J. van 't- Noordende en A. Ham. J. J. Jurrie en H. Wieringa. J. Flens en W. Dral. B. C. Glanst beek en S. M. Zuijderhoudt. BEVALLENE. M. P. Riesselmann, geb. Peeters, d. R. M. Siesterman van Ooije, geb. Kloos, d. N. de Vries, geb. Kooger, d. E. van der Wiele, geb. Smit.d. C. Brands, geb. Fa- ber, z. M. Schenk, geb. de Beurs, e. OVERLEDEN: M. de Groot, 5 j. 8. van Apperloo, 4 j. W. Kok, 58 j. A. de Groot, 3 j. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand Texel. Van 10 tot 16 Sept. ONDERTROUWD: Pieter Wilner e Pietje Wegman. GETROUWDGeene. GEBORENCatharina, dochter van Ja- coh Schaatsenberg en Harretje Gomes. Griet je, dochter van Hendrik Van Heerwaarde en Marretje Barhorst. Adriaantje, dochter van Willem Lucas Schagen en Dirkje Keizer. OVERLEDEN Jacob List, 7 j., zoon van Kors List en Barber Koppen. Vervolg der Berichten. Onder den naam „Crescendo" is hier dezer dagen een nieuw muziekgezelschap op gericht. De heer M. P. Polak zal directeur zijn van dit gezelschap, dat als bestuurderen de heeren J. P. Beekman, A. de Boer Jrz. en W. Bierenbroodspot heeft gekozen, 't Ge zelschap zal uitmaken een fanfare-korps, dat zich tevens aansluit bij de dd. Schutterij al hier en bij sommige gelegenheden zijne dien sten bewijst. We heoben omtrent dit nieuwe gezelschap zulke gunstige medtedeelingen ontvangen, dat we niet twijfelen of deze Vereeniging zal zich op flinke wijze kunnen staande houden, en in de behoeften aan een burger-muziekgezel schap, die zoozeer wordt gevoeld, voorzien. Wij hopen daarom van harte, dat de leden met lust en ijver de taak, die zij op zich namen, mogen vervullen. Zij kunnen ongetwijfeld rekenen op de sympathie van de ingezetenen dezer gemeente. Gistermorgen had aan de Zuid- staat een hevige vechtpartij plaats tusschen de politie en twee gedeser teerde marinematrozen, welke zouden worden gearresteerd, doch het hier op blijkbaar niet erg begrepen hadden. De politieagenten hielden zich tegen over de woestelingen bij zon der kalm en trachtten dezen met zachtheid te overreden zonder verzet mede te gaan, doch hiervan wilde de Jantjes niet hooren en nu ontstond een klop partij, waarbij men aan beide zijden verwondingen bekwam. Met de krach tige hulp van eenige toegeschoten, burgers mocht het den agenten ten slotte gelukken de deserteurs te kne velen en achter slot en grendel te brengen. Het flink optreden der politie wordt in deze zeer geroemd. Woensdag a.s. vertrekt van hier weder een goedkoope volks- trein 2e en 3e kl. naar Amsterdam, (zie annonce). Dinsdag avond hadden ter ree- de Texel hoogst interessante proeven plaats met electrisch licht contra torpedobooten. De ramschepen Stier en Buffel en de stoomkanonneerbooten Das en Ever, de eerste en de laat ste voozien van electrisch licht, wer den in diverse richtingen en volgens vooraf bepaalde onderstellingen aan bevallen door een viertal torpedo- aooten. Het is moeielijk reeds nu vooruit te loopen op het omtrent deze manoeuvres in te dienen rapport, doch het schijnt ons onwaarschijn lijk toe dat de palm der overwin ning, althans bij den aanval der vier booten tegelijk, zou behaald zijn door het electrisch licht. Naar men verneemt zal naar aanleiding van de daaromtrent uit gebrachte rapporten worden overge gaan tot de bewapening der vesting artillerie met geweren, en wel zoo danig, dat voor elke compagnie vesting-artillerie 10 geweren worden in gebruik gegeven voor de oefenin gen, terwijl de anderen zullen wor den opgelegd in- of zoo dicht moge lijk bij de plaats, waar de compag nie zich in tijd van oorlog zal moe ten bevinden. De zaak v«n Jeanne Marie Lorette is gisteren voor het Gerechtshof ,te 'a-Gra- venhage aangevangen. Gelijk te verwachten, was de nieuwsgie righeid buitengewoon. Onder het talrijk publiek dat de gerechtzaal vulde, merkten wij op de ministers van justitie en buiten- landsche zaken, de Belgische en Fransche gezanten en vele hooggeplaatste rechterlijke ambtenaren. De banken van het publiek waren ingenomen door vele dames en ook de niet-gereserveerde tribune was geheel gevuld. Onmiddellijk na de opening der zitting beval de president dat besch. zou worden binnengeleid. Zij was reeds vroegtijdig uit de gevangenis naar het gerechtshof overge bracht. De brigadiermajoor en een der rijks veldwachten leidden haar in de rechtszaal, terwijl zij den arm gaf aan een gevangen bewaarster, die achter haar plaats nam. Jeanne Lorette heelt een interessant gezicht, zij heeft haar gelaat echter geheel geblanket. Haar toilet bestaat uit een blauw kastoren hoed met gelen veer, blauw fluweelen strik, dikke gaze de lize-voile, een prachtig gebrocheerd zwart kleed,waar over een lange zwarte mantel van geribde stof met zwarte kant. Terstond bij haar binnentreden houdt zij haar zakdoek voor 't gelaat en blijft bijna voortdurend in die houding. Op de vragen van den President naar naam en woonplaats geeft zij duidelijk in 't Hollandsch antwoord. Na haar vermaand te hebben goed te luisteren naar hetgeen zal voorvallen, laat de voorzitter het arrest van terrechtstelling en de acte van beschul diging voorlezen. 't Getuigenverhoor te uitgebreid om in ons blad op te nemen, is gisteren afgeloopen. Hedenmorgen was de advocaat-generaal aan het woord. Te Kolhorn verwekt het vol gende voorval groot e opzienDe scheepstimmerbaas Y. V. is zonder orde op zijne zaken gesteld te heb ben, met een vrouw, met wie hij in ongeoorloofde betrekking stond, heimelijk verdwenen. De man laat een vrouw en kind achter. Zij zijn beiden jonge menschen, en sedert enkele jaren gehuwd. De instructie, iu zake de aan varing tusschen de stoomboot Zee meeuw" en »Oude Maas H," welke in het voorjaar plaats had en waar bij acht menschen het leven verloren, is thans geëindigd. De zaak zal Donderdag 1 Oct. voor de rechtbank te Rotterdam behandeld worden. De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de ver volgingen naar aanleiding van de opstootjes. Zij veroordeelde Lutik tot 4 maanden celstraf, Glaselap tot 2 maanden idem, en Kok tot 1 jaar cel. Jas werd vrijgesproken. Te Cortgene.is Dinsdagnamid dag de 21-jarige J. v. G. door den bliksem getroffen en gedood. Hij was juist gereed met het laden van een voer paardenboonen en zou voor zijn moeder even gaan zien of een aardappelhoop goed voor den regen beveiligd was. Op de linkerzijde waren zijne kleederen letterlijk van het lichaam gescheurd en aan zijn hals was de plek zichtbaar, waar hij getroffen was. De dood volgde onmiddellijk. Het stoomschip Burgemeester den Tex" van Amsterdam naar Java, dat op 10 Sept. te Genua aankwamver trok eerst van daar den 15den. De oorzaak van het oponthoud is het springen van een stuk ijzer uit de smoorklep, bij het gereedmaken tot vertrek op den 11 den, waardoor veel stoom ontsnapte en een treurig on geluk plaats had. De adsistent-machinist, J. G. Heg- in, werd nl. gedood en de derde machinist A. H. Scholl, en de trem- raer J. Rous, werden licht gekwetst. De beschadiging aan het schip was betrekkelijk gering en natuurlijk ge heel hersteld alvorens het de reis vervolgde. Men schrijft uitHoorir: Omtrent de oorzaak van den ge- duchten brand, die Vrijdag jl. het perceel van den kruidenier Hegeman geheel in de asch legde, loopen nog steeds allerlei geruchten. En niet slechts loopen er geruchten, maar vrij algemeen is het vermoeden, dat hier aan kwaadwilligheid te denken valt. Niet van de zijde van H., im mers diens huis en inboedel waren wel verzekerd, maar niet boven de waarde, maar van een anderen kant. Het is toch een feit, dat aan H. vroeger met tusschenpoozen de groot ste onaangenaamheden werden aan- Een paar malen reeds werd hij onderweg aangerand tal zijner hon den, die hij, deels uit liefhebberij, deels voor zijn broodwinning hield, werden vergiftigd, zijn bloemen wer den beschadigden eens of twee malen zelfs heeft men gepoogd bij hem in te breken. Allee pleit voor, dat H. door een hardnekkigen vijand wordt vervolgd, maar wie die vijand is en wat tot die vijand schap aanleiding heeft gegeven weet niemand nog met zekerheid te zeg gen. Men beweert dat H. zelf het weet, maar het niet wil openbaren. Zooveel is zeker, er is hier iets ge heimzinnigs in het spel en de politie onderzoekt wel, maar schijnt tot dusver nog weinig op het spoor te zijn gekomen. Dezer dagen had te Tilburg een jonge dochter het ongeluk een speld van meer dan gewone grootte in te slikken. Pnmiddellijk daarop volgden de hevigste benauwdheden daar de speld ia de keel bleef steken, ondanks de zorgvuldigste inspan ning kon de arts er niet in slagen ze te verwijderen, maar het gelukte hem toch, ze naar beneden te wer ken, waarop de benauwdheid week. Twee dagen later viel de patiënt in een langdurige flauwte met ze nuwtrekkingen gepaardde beide volgende dagen herhaalden zich die toevallen, tot tweemaal daags, en ééne keer hield de toestand met on- rustbare hardknekkigheid twee a drie uren aan. Na een 6e toeval echter, en na een angstig lijden van 5 volle dagen werd de lijderes van de speld ver lost die zich, wel met eenige pijn lijke aandoening, maar zonder late re nadeeligen gevolgen, langs de natuurlijke weg een uitgang baande. De officier van justitie te Leeu warden heeft bij advertentie in de Leeuw. Ct. eene dringende oproe ping gericht tot allen, die inlichting kunnen geven omtrent de zware verwonding van den 17 jarigen Leeuwarder jongen op den Marssnmer straatweg. Zondagavond jl.om zich daarmede zoo spoedig mogelijk tot hem te wenden. De officier herin nert daarbij aan de bepaling der wet, dat een ieder, die getuige is geweest van een aanslag tegen iemands leven, gehouden is daarvan dadelijk bericht te geven aan de gestelde macht. Genoemde jongeling is reeds over leden. Op de Antwerpsche naar New- York bestemde landverhuizersboot Rhijnland bevond zich een Duitscher, zekere Lösch, die ongeveer halver wege de reis overboord sprong. De boot stopte terstond en binnen zes minuten was er een sloep in zee, doch men vond den ongelukkige niet meer, maar wel een school haaien, die hem terstond verslonden hadden- Lösch had den vorigen dag tegen een zijner mede-passagiers gezegd, dat hij overboord springen en trach ten zou een vaartuig te bereiken, waarmede hij naar Duitschland kon terugkeeren. Hij had aldaar een zaak en twee bedienden, welke hij in de steek had gelaten en waar voor hij nu vervolging vreesde. Men houdt het er voor, dat de man niet wél bij het hoofd was. Door Z. Exc. den Vice-admiraal, Direc teur en Commandant der Marine alhier, is bij het eindigen der gecombineerde manoeuvres van zee- en landmacht alhier, uitgevaardigd de volgende DAGORDER. Hoofd-, verdere officieren, onderofficieren en manschappen van de verschillende wapens, die deelnamen aan de gecombineerde manoeu vres van Land- en Zeemacht. De gecombineerde oefeningen zijn geëin digd en hebben volkomen aan hun doel be antwoord, en dat doel was groot en veelom vattend. Land- en Zeemacht werd toch de gelegen heid ruimschoots aangeboden elkanders hulp middelen en strijdkrachten van meer nabij te leeren kennen en waardeeren. Wij erlang den de overtuiging, dat bij een oordeelkun dig aanwenden van die wederzijdsche hulp middelen en strijdkrachten, hoe sterk deze stelling is, en het gaf ons het zoo onmisbare zelfvertrouwen, dat wij bij machte zullen zijn om op eene waardige en krachtige wijze te beantwoorden aan het vertrouwen van Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning en van het geheele Nederlandsche Yolk, indien wij ooit geroepen zullen worden om deze be langrijke stelling tegen den vijand te moeten verdedigen. Hoofd-, verdere officieren, onderofficieren en manschappen. Als Hoofdleider der plaats gehad hebbende gecombineerde oefeningen, betuig ik U mij nen dank en mijne bijzondere tevredenheid voor den onvermoeiden ijver en toewijding, door U, gedurende deze zoo vermoeiende en veel inspanning gevorderd hebbende dagen, aan den dag gelegd. De oefeningen zijn geëindigd en wij zullen allen onze gewone dienstverrichtingen her vatten en naar onze standplaatsen terugkee ren. Maar ik beu overtuigd, dat die oefenin gen bij ons allen indrukken zullen hebben nagelaten, indrukken, die, wat er ook moge gebeuren, zullen strekken tot heil van het dierbaar Vaderland; want moge ooit de al armklok geklept worden, dan zullen Land- en Zeemacht elkander de hand reiken en wedij veren, opdat Oranje met Nederland en Ne derland met Oranje in staat zij op eene waar dige wijze te handhaven het motto van het Koninklijke Nederlandsche Wapen: „ik zal mij staande houden." Leve de Koning;! Paleis, 12 September 1885. De Vice-Admiraal, Hoofdleider der plaats gehad hebbende gecombineerde oefeningen van Land- en Zeemacht, W. K. Van Gennep. Getrouwd L. A. YAN DEN BOUT en J. M. GUTZLOE, die, namens wederzijdsche familie, aan vrienden en bekenden hunnen hartelijken dank betuigen voor de menigvuldige belangstelling, bij het voltrekken van hun huwelijk onder vonden. Helder, 15 September 1885. Veertiende Zomer-Concert, op Zondag 20 Sept. a.s., namidd. 2.15 unr. 1. Grande Marche Indiën- ne sur: „le Tour du Mon de" (arr. J. Koning)Debillemont. 2. Ouverture„Racókzy". Kéler-Béla. 3. a. Ein Albumblatt Richard Wagner. b. Marche Funêbre: ,,d' une Marionette", J. KoningCh. Gounod. 4. Bachuscbor dus„Au- tigoneMend. Bartholdy. 5. Introduction de 1' opé ra „Cannen"Géorges Bizet. 6. Grande Fantasie de 1' opéra„Lohengrin Richard Wagner. 7. La Sérénade: „Valse Espagnole"Vlivi» r Métra. No. 1, 2 en 4. Eerste uitvoering. Getrouwd JOHANNES KISJES, van Harlingen, en ANTONIA F. J. VAN BRUGGEN, van Helder, die, mede namens familie, dank betuigen voor de vele big ken van belangstelling, bij hun huwelijk on dervonden. Helder, 16 September 1885. Ondertrouwd HENDRIK BAASDORP, Rij ks-Ambtenaar, en JOSINA BOMMEL. Amsterdam, 17 September 1885. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd LOUIS HENDRIK RIETBERGEN, Sergeant der Artillerie, en JANNETJE NOOT. Helder, 17 September 1885. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een ZoonHELENA GEERTRUIDA ORANGETTE BRON, Echtgenoote van J. C. UHLENBROEK, Arts, Off. v. Gez. bij 't Ind. Leg. Goenong Sitoli, (op Nias) 12 Sept. '85. f Zondag 20 September hopen wft de 25-jarige Echtvereeni- t ging te herdenken van onze ge- liefde Ouders: t JOHANNES van WOLFEREN j* en c MARGJE KLOP. Uit naam van Kinderen en Behuwdkinderen. P. van WOLFEREN. J. M. van WOLFEREN, geb. Kersten. J. FLUITER. G. FLUITER, geb. van wolferen. Joh. van WOLFEREN. J. van WOLFEREN. A. van WOLFEREN. L. van WOLFEREN. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het afster ven van onzen jongsten lieve ling ANTONIA JOHANNA. Slechts 5V2 maand mochten wij ons in haar bezit verheugen. Zwaar treft ons deze slag, maar wij hopen in Gods wil te be rusten, wiens doen wijsheid is. Amsterdam, 14 Sept. 1885. Haar diep bedroefde ouders, grootouders en kinderen, C. SCHOEN. M. SCHOEN, geb. Keijzer. J. KEIJZER. J. SCHOEN. C. SCHOEN. A. J. SCHOEN. N. SCHOEN. Heden overleed, na een kort stondige ziekte van een dag, ons geliefd Dochtertje AREND JE, in den leeftijd van 3 jaar en 10 maanden. Zeer treft deze slag ons ouderhart, maar wij hopen dat God ons kracht geve om het te dragen, wiens doen wijs heid en liefde is. J. DE GROOT en D. DE ZEEUW. Helder, 17 Sept. 1885. te HELDER (Palmstraat.) ZONDAG a. s., des voorm. ten 10 ure zal, D.V. als Spreker optreden de WelEerw. Heer van 's Gravenhage. HOOGSTRAAT. ZONDAG a. s Voorm. 10 our. 's Namidd. 8*/i nor, Predikant te Dirksland. DE KERKERAAD. De BURGEMEESTER der ge meente Helder maakt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat de Voljaarspatenten over het dienstjaar 1885/1886, aan de Secre tarie der gemeente te bekomen zijn, van Maandag 21 September tot en met Dinsdag 29 September 1885, van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, den invallenden Zondag uitgezonderd. Patenten, die niet worden afge haald, worden overeenkomstig de wet, tegen betaling van 10 cents, door den Deurwaarder bezorgd. Helder, den 18 Sept. 1885. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2